Νέα

Ιαβέρης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Διαγραμμένο μέλος 204567
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 32
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 204567

Επισκέπτης
Αναφέρομαι για τον (δάσκαλο για μένα) Τασο Μαρκουίζο (Ιαβέρη).
Αυτά που λέει σου αλλάζουν (προς το καλυτερο ) την οδηγική συμπεριφορά και σε κανει καλύτερο άνθρωπο.

Αναρτώ μια απο τις απολαυστικές ομιλίες του.

 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Δεν ακούω συμβουλές απ' τον Άρη τον Σταθακη ούτε από τον Ιαβέρη. Το αλκοόλ από μικρό με έκανε παλικάρι. Και βλέπω πάντα πράσινο το κόκκινο φανάρι.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.076
Κριτικές
123
Like
50.945
Πόντοι
27.261
Αναφέρομαι για τον (δάσκαλο για μένα) Τασο Μαρκουίζο (Ιαβέρη).
Αυτά που λέει σου αλλάζουν (προς το καλυτερο ) την οδηγική συμπεριφορά και σε κανει καλύτερο άνθρωπο.

Αναρτώ μια απο τις απολαυστικές ομιλίες του.

τζαμπα τα λεει.
εχεις δει καμια βελτιωση στους δρομους?
εγω καθε μερα με χριστοπαναγιες ειμαι.
ουτε κρανη δε φορανε.
ουτε φλας βγαζουν.
πινουν τον αμπακα και οδηγουν.
πανε οπου να'ναι. αναποδα, κοκκινα, στοπ τα παιρνανε ολα και στα @@ τους.
με 50 χλμ πανε στην αριστερη λωριδα και δεν κανουν ακρη, δεν πα να παιζεις φωτα 2 χλμ πισω.
εχει καταντησει η δεξια λωριδα η πιο ελευθερη και η πιο γρηγορη.
με το κινητο στο χερι ειναι συνεχεια και βλεπουν τις μαλακιες που τους στελνουν και τα Likes αν πηραν, στην παπαρια copy-psate που ποσταρανε.
θες και αλλα ?
 
Τελευταία τροποποίηση:

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
Έπρεπε μεσα στα μαθηματα οδηγησης να εβαζε και τους νομους της φυσικής.
Π.χ μετωπικη με 60 χιλιομετρα σε σταθερο εμποδιο ποση δυναμη ασκειται στο σωμα σε κιλα και να μετατραπει σαν να πεφτει καποιος απο ποιον όροφο.
Οταν παρομοιάζει καποιος τη κατασταση του τρακαρισματος απο πτωση απο οροφο τοτε ολοι χεζονται.
Ναι μεν δεν λεμε να πηγαινει καποιος με 50 στην εθνικη αλλα να μην ξεπερναει τα ορια.
Ναι μεν εγω τρεχω με το αμαξι και το εχω πει εδω μεσα με 200αρια κλπ βεβαια με αμαξι ασφαλές με φρενα abs esp καλα ελαστικα καλες αναρτησεις και ελατηρια ρουλεμαν ολα τσεκαρισμένα αλλα μολις αντιληφθω τη κατασταση της πτωσης απο υψος κοβω ταχύτατα.
Παντα βεβαια οταν πιανω 200ρια σε ανοιχτω δρομο με καλες καιρικες συνθηκες και ορατοτητα.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
επιπλέον γνωρίζεις και εφαρμόζεις άψογα το "μύτη-τακούνι" :confused:
Εννοειται ρε προμοτορα σου κανω εγω 8αρακια οσα θες.
Πισωκουνα προμοτορα μεγαλη δουλεια,οχι σαν το δικο σου το τετρακινητο
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.404
Like
4.802
Πόντοι
456
Τελευταίος απ΄ τους μεγάλους Έλληνες πιλότους των όμορφων εποχών ..... φανταστική και εύστοχη η τοποθέτηση του για το ατύχημα στην βουλή. . .
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.823
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
Τελευταίος απ΄ τους μεγάλους Έλληνες πιλότους των όμορφων εποχών ..... φανταστική και εύστοχη η τοποθέτηση του για το ατύχημα στην βουλή. . .

Μπει ΔΕΝ μπει φανάρι στην Βουλή στην :alivedick:
Εάν το ψάξετε θα δείτε πως οι παραβάσεις από τα άτομα της εξουσίας συνεχίζονται αμείωτα δίχως να τους καίγεται καρφάκι.. λες και θα τιμωρηθούν...!!!!!
*Δυστυχώς ένας νέος συμπολίτης μας έχασε τσάμπα την ζωή του κι αυτό ΔΕΝ αλλάζει...
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 204567

Επισκέπτης
τζαμπα τα λεει.
εχεις δει καμια βελτιωση στους δρομους?
εγω καθε μερα με χριστοπαναγιες ειμαι.
ουτε κρανη δε φορανε.
ουτε φλας βγαζουν.
πινουν τον αμπακα και οδηγουν.
πανε οπου να'ναι. αναποδα, κοκκινα, στοπ τα παιρνανε ολα και στα @@ τους.
με 50 χλμ πανε στην αριστερη λωριδα και δεν κανουν ακρη, δεν πα να παιζεις φωτα 2 χλμ πισω.
εχει καταντησει η δεξια λωριδα η πιο ελευθερη και η πιο γρηγορη.
με το κινητο στο χερι ειναι συνεχεια και βλεπουν τις μαλακιες που τους στελνουν και τα Likes αν πηραν, στην παπαρια copy-psate που ποσταρανε.
θες και αλλα ?

Με συγχωρείς αλλα δεν παει έτσι το πράγμα μάστορα και αιτιολογω το γιατί :

-Στην Ελλαδα ποιος διαβαζει εξωσχολικά βιβλια σε συχνή βάση (3-4 βιβλια το μήνα ); το 5 , 10 , 20, 30 τοις εκατό του συνολικου πληθυσμου ; Λίγοι . Αρα τζαμπα κυκλοφορουν τα βιβλια ;;
-Ποιοι παρακολουθουν συχνά θέατρικες παραστάσεις στο συνολικό πληθυσμο ; Λιγοι είναι η απάντηση . Αρα τζάμπα υπαρχουν θέατρα στην χώρα μας ;
-Ποιος παιζει video games μετα τα 35 στην χώρα αυτή ; Λιγοι ως ελάχιστοι. Aρα τζάμπα κυκλοφορουν παιχνίδια ;;

Με τις παραπάνω ρητορικές ερωτήσεις θελω να σου δώσω να καταλάβεις ότι επειδη οι περισσότεροι γράφουν στα παλιά τους υποδηματα τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και είναι λίγοι οι οδηγοί που οδηγουν σωστά αυτό δεν σημαίνει ότι ο Ιαβέρης τα λεει τζάμπα.
Ο Ιαβέρης πολύ σωστά τα λεει και τα χώνει (επιχειρηματολογώντας ) εκει που πρέπει χωρίς να χαϊδεύει τα αυτιά των εκάστοτε κυβερνώντων .
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.779
Πόντοι
216
Πώς θα μπορούσε να αλλάξει η συμπεριφορά στους δρόμους στην Ελλάδα;

Ας ξεχάσουμε τις απαντήσεις "ο έλληνας δε θα αλλάξει ποτέ", "δεν έχουμε οδηγική παιδεία", "φταίνε οι δρόμοι", κτλ. Όλοι το ξέρουμε και λιγο ως πολύ ισχύουν.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το πως θα μπορούσε να αλλάξει έστω και λίγο η κατάσταση.
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 204567

Επισκέπτης
Πώς θα μπορούσε να αλλάξει η συμπεριφορά στους δρόμους στην Ελλάδα;

Ας ξεχάσουμε τις απαντήσεις "ο έλληνας δε θα αλλάξει ποτέ", "δεν έχουμε οδηγική παιδεία", "φταίνε οι δρόμοι", κτλ. Όλοι το ξέρουμε και λιγο ως πολύ ισχύουν.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το πως θα μπορούσε να αλλάξει έστω και λίγο η κατάσταση.


-Διαφημίσεις επί καθημερινής βάσεως οι οποίες να δείχνουν σοκαριστικά ατυχήματα στους δρόμους .
- Τα πρόστιμα να μετατρέπουν σε αφαίρεση διπλώματος.
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 204567

Επισκέπτης
Στα παραπάνω που έγραψα προσθέτω και το να κάνουν μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής και οδικής ασφάλειας στις 2 τελευταίες τάξεις του λυκείου.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.266
Κριτικές
18
Like
20.076
Πόντοι
4.546
Πώς θα μπορούσε να αλλάξει η συμπεριφορά στους δρόμους στην Ελλάδα;

Ας ξεχάσουμε τις απαντήσεις "ο έλληνας δε θα αλλάξει ποτέ", "δεν έχουμε οδηγική παιδεία", "φταίνε οι δρόμοι", κτλ. Όλοι το ξέρουμε και λιγο ως πολύ ισχύουν.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το πως θα μπορούσε να αλλάξει έστω και λίγο η κατάσταση.
Υποχρεωτική παρουσία 3ης Λυκείου στα Επείγοντα Χειρουργικά/Νευροχειρουργικά/Ορθοπεδικά/Πνευμονολογικά των Νοσοκομείων, για Χ αριθμό παρουσιών. Εκεί θα δουν ακριβώς τι προκαλούν τα τροχαία, η έλλειψη προσοχής, η υπερβολική ταχύτητα, κ.λ.π.
Το Πνευμονολογικό το έβαλα για να δουν πώς είναι η ζωή ασθενούς με Χ.Α.Π. και πώς καταντά "φυλακισμένος" στο ίδιο του το σπίτι, αν και θα αντιλαμβάνονταν καλύτερα πώς γίνονται οι πνεύμονες στο θάλαμο του νεκροτομείου (πρώην βαρύς καπνιστής εγώ ο ίδιος).
 

Marcus77

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Αυγ 2019
Μηνύματα
527
Κριτικές
27
Like
1.509
Πόντοι
1.076
Έχει καταντήσει γραφικός. Ωραία, είναι σωστά αυτά που λέει, αλλά αρκετά πια. Διαφήμιση για τη δήθεν σχολή ασφαλούς οδήγησης που έχει. (με ξένα κεφάλαια)

Σαν οδηγός, τώρα, ήταν για μια ειδική πρώτος και μετά ...... εκτός. Σε αναβάσεις κάτι έκανε. Γρήγορος αλλά όχι με διάρκεια. Μοσχούς και Σιρόκο δεν θα ξαναβγούν. Άντε και Κύρκος...
 

ilias_dionisioy

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2021
Μηνύματα
23
Like
28
Πόντοι
0
μεγαλο τιμονι, μεγαλυτερος ανθρωπος που ομως απευθυνεται σε αουγκανους κ ξερολες... στη θεση του δε θα ασχολιομουν πλεον, επομενως του οφειλουμε ευχαριστω
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 204567

Επισκέπτης
Υποχρεωτική παρουσία 3ης Λυκείου στα Επείγοντα Χειρουργικά/Νευροχειρουργικά/Ορθοπεδικά/Πνευμονολογικά των Νοσοκομείων, για Χ αριθμό παρουσιών. Εκεί θα δουν ακριβώς τι προκαλούν τα τροχαία, η έλλειψη προσοχής, η υπερβολική ταχύτητα, κ.λ.π.
Το Πνευμονολογικό το έβαλα για να δουν πώς είναι η ζωή ασθενούς με Χ.Α.Π. και πώς καταντά "φυλακισμένος" στο ίδιο του το σπίτι, αν και θα αντιλαμβάνονταν καλύτερα πώς γίνονται οι πνεύμονες στο θάλαμο του νεκροτομείου (πρώην βαρύς καπνιστής εγώ ο ίδιος).
A να γεια σου.
Να δουν τα κλαματα των γονιών και τα ουρλιαχτά του πόνου το ατόμων που έρχονται στο νοσοκομείο με ακρωτηριασμένα μέλη , για να καταλάβουν τα λυκειόπαιδα πόσα τυχερά είναι που εχουν τα πόδια και χέρια στην θέση τους και για να μην κάνουν μελλοντικές μαλακίες στους δρόμους.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.076
Κριτικές
123
Like
50.945
Πόντοι
27.261
Με συγχωρείς αλλα δεν παει έτσι το πράγμα μάστορα και αιτιολογω το γιατί :

-Στην Ελλαδα ποιος διαβαζει εξωσχολικά βιβλια σε συχνή βάση (3-4 βιβλια το μήνα ); το 5 , 10 , 20, 30 τοις εκατό του συνολικου πληθυσμου ; Λίγοι . Αρα τζαμπα κυκλοφορουν τα βιβλια ;;
-Ποιοι παρακολουθουν συχνά θέατρικες παραστάσεις στο συνολικό πληθυσμο ; Λιγοι είναι η απάντηση . Αρα τζάμπα υπαρχουν θέατρα στην χώρα μας ;
-Ποιος παιζει video games μετα τα 35 στην χώρα αυτή ; Λιγοι ως ελάχιστοι. Aρα τζάμπα κυκλοφορουν παιχνίδια ;;

Με τις παραπάνω ρητορικές ερωτήσεις θελω να σου δώσω να καταλάβεις ότι επειδη οι περισσότεροι γράφουν στα παλιά τους υποδηματα τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και είναι λίγοι οι οδηγοί που οδηγουν σωστά αυτό δεν σημαίνει ότι ο Ιαβέρης τα λεει τζάμπα.
Ο Ιαβέρης πολύ σωστά τα λεει και τα χώνει (επιχειρηματολογώντας ) εκει που πρέπει χωρίς να χαϊδεύει τα αυτιά των εκάστοτε κυβερνώντων .
μαστορα οταν αποκτας διπλωμα, παει να πει οτι ξερεις να οδηγεις και πως να συμπεριφερθεις στο δρομο.
δε χρειαζεσαι λοιπον κανεναν ιαβερη, για να σου πει τι πρεπει να κανεις και να σε παρει απο το χερακι για να σου πει αυτα που ηδη ξερεις-εχεις μαθει.
απο την αλλη, αν δε ξερεις να οδηγεις, αλλα εχεις σταξει για το διπλωμα, κατσε ακου τον ιαβερη και τον καθε ιαβερη.
στην τελικη, ξαναλεω, βλεπεις καμια βελτιωση στους νεους οδηγους και στους δρομους?
εγω καμια τοσα χρονια που οδηγω και ειμαι καθε μερα εξω λογω δουλειας.
καθε χρονο ειναι και χειροτεροι απλα. κουραδομαγκες της πουτσας.
τα ποσοστα ατυχηματων και νεκρων καθε χρονο ανεβαινουν, νομιζω.
αρα τι μου λες?
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 204567

Επισκέπτης
μαστορα οταν αποκτας διπλωμα, παει να πει οτι ξερεις να οδηγεις και πως να συμπεριφερθεις στο δρομο.
δε χρειαζεσαι λοιπον κανεναν ιαβερη, για να σου πει τι πρεπει να κανεις και να σε παρει απο το χερακι για να σου πει αυτα που ηδη ξερεις-εχεις μαθει.
απο την αλλη, αν δε ξερεις να οδηγεις, αλλα εχεις σταξει για το διπλωμα, κατσε ακου τον ιαβερη και τον καθε ιαβερη.
στην τελικη, ξαναλεω, βλεπεις καμια βελτιωση στους νεους οδηγους και στους δρομους?
εγω καμια τοσα χρονια που οδηγω και ειμαι καθε μερα εξω λογω δουλειας.
καθε χρονο ειναι και χειροτεροι απλα. κουραδομαγκες της πουτσας.
τα ποσοστα ατυχηματων και νεκρων καθε χρονο ανεβαινουν, νομιζω.
αρα τι μου λες?


Παπα philips
Το να αποκτήσει κάποιος δίπλωμα είναι μόνο η αρχή.Όποιος πει οτι " Πηρα το διπλωμα, ξερω να οδηγώ " απλα κοροϊδευει τον ίδιο του τον εαυτό και αποτελεί οδηγικό κίνδυνο για όλους τους υπόλοιπους οδηγούς.
Προσωπικά πηρα το διπλωμα με το σπαθί μου (Λιγο προσεκτικός στο πρακτικο κομμάτι να ειναι κάποιος ,διαβασμα τα σηματα - Κ.Ο.Κ να κάνει το παίρνει το χαρτί. Ενα απλο χαρτι είναι δεν ειναι πτυχίο Πανεπιστημίου) .
Όμως αλλο αποκτώ το δίπλωμα οδήγησης και άλλο η πράξη (η οδήγηση στους δρόμους).Πανω στην πραξη μαθαίνεις να οδηγείς και θέλει χρόνο πάνω στο τιμόνι για να πεις ότι κάτι ξέρω και γω ως οδηγός.
Ο Ιαβερης ( ως γνωστόν ) είναι επαγγελματίας οδηγός αγώνων δεν ειναι κάποιος τυχάρπαστος, επομένως καποια πραγματα τα ξέρει πολυ καλύτερα απο μας τους υπόλοιπους οι οποίοι δεν είμαστε επαγγελματίες οδηγοί, είμαστε ερασιτέχνες.
Την ερώτηση που έθεσες (περι βελτίωσης στους οδηγούς και στους δρόμους) στην απάντησα πιο πίσω, δεν τα ξαναγράφω διότι καταντάει κουραστικό το πράγμα.
Αυτά ειχα να πω επι του θέματος ,finito la musica passato la fiesta.
 

spyros21athens

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2015
Μηνύματα
362
Like
896
Πόντοι
81
Κάντε ένα δώρο στους εαυτούς σας στις γυναίκες σας στα παιδιά σας στα ανιψια σας και κατεβάστε το βιβλιαράκι που έχει γράψει "εθνικό θέμα"...υπάρχει σαν pdf στο iaveris vivlia αν το ψάξετε
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom