Νέα

Η ανεργία και η εκμετάλλευση θερίζουν τη νεολαία...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Bourdeliaris22
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 43K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια η επαγγελματικη σας κατασταση αυτη τη περιοδο ?

  • Άνεργος ψάχνομαι

    Ψήφοι: 6 50,0%
  • Δουλευω κανονικα (700-1200ευρω το μήνα)

    Ψήφοι: 1 8,3%
  • Δουλευω φουλ (1200 ευρω και βαλε το μήνα)

    Ψήφοι: 3 25,0%
  • Ψευτοδουλευω (700 ευρω και κάτω το μήνα)

    Ψήφοι: 2 16,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    12
OP
OP
B

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6
εσυ θα με πληρωνες επειδη εβγαλα την σχολη καλων τεχνων?
δεν καταλαβα γιατι πρεπει να σε πληρωνει καποιος επειδη γουσταρεις να το παιξεις οικονομολογος χωρις να του αποφερεις καποιο κερδος

σπουδασε, γινε καλος και καποιος θα βρεθει να στα σκασει
δεν ειναι θεμα επαγγελματος οσο το να εισαι οσο το δυνατο καλυτερος στον κλαδο σου.

μισό λεπτό γιατί παρεξηγήθηκα μάλλον....δεν είπα να μου τα σκάσει κανένας για τις σπουδές μου.(Αυτό δε γίνεται πουθενά και θα μουν αφελής άν το ζητούσα).

Αυτό ομως που ζητάω και νομίζω ότι το δικαιούμαι, είναι να αναγνωρίζεται το πτυχίο μου(δημοσίου Πανεπιστημίου),που θεωρείται ότι απέκτησα τις γνώσεις που θα πρέπει να έχω ώστε να μπώ στο επάγγελμα το οποίο σπούδασα και να δίνονται οι κατάλληλες ευκαιρίες να κάνω μια αρχή και γιάτί όχι και να εξελιχθώ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΑΞΙΖΩ.

Ο φίλος μου, που είχαν οι γονείς του φράγκα και αξιώθηκε και πήγε Αγγλία(στο City),με το που τέλειωσε του βρήκε δουλεία το Πανεπιστήμιο μέσω του γραφείου διασύνδεσης και γενικότερα υπάρχει μια υποστήριξη και αναγνώριση του πτυχιούχου στη ην αγορά και στη κοινωνία.Εδώ αρχίδια(συγνώμη και για την έκφρασή μου).Τελειώνεις οικονομικά για παράδειγμα που θεωρείται και καλή σχολή και μετά ψάχνεσαι σα το ψάρι.Εταιρίες-πυραμίδες(Herbalife) και εταιρίες απάτες περμένουν να εκμεταλλευτούν τον άπειρο και νέο που ψάχνει για δουλειά.Και μη μου πει τώρα κανείς ότι όποιος ψάχνει βρίσκει δουλειά,γιατί δε μπορώ να πιστέψω πως όσοι πτυχιούχοι δουλεύουν σε καφέ,οικοδομές και σε οικογενειακές επιχειρήσεις τύπου περίπτερα δεν ψάξαν ή δεν έχουν προσόντα.

Τελειώνεις φιλόλογος ή ξέρω γω μαθηματικός(που ναι και πούτσα σχολή) και ψήνεις σουβλάκια ή κάνεις ιδιαίτερα σε παιδάκια για 3 ευρώ την ώρα. Πλάκα μου κάνετε???Ας είναι καλά οι γονείς που δώξα το θεό παίρνουν καλή σύνταξη και μας συντηρούν ακόμη.

 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
Τελειώνεις φιλόλογος ή ξέρω γω μαθηματικός(που ναι και πούτσα σχολή) και ψήνεις σουβλάκια ή κάνεις ιδιαίτερα σε παιδάκια για 3 ευρώ την ώρα. Πλάκα μου κάνετε???Ας είναι καλά οι γονείς που δώξα το θεό παίρνουν καλή σύνταξη και μας συντηρούν ακόμη.

ιδιαιτερα ειναι τουλ 10 ευρω η ωρα (=καλα λεφτακια)
αλλα μπορεις να ανοιξεις ενα νετ καφε, να κανεις μια δικη σου επιχειρηση και να μην εγκλωβιστεις σε παραδοσικαους ρολους
τα μαθηματικα, η φιλοσοφικη ειναι γαμω τις σχολες σαν ΒΑΣΗ, μαθαινεις να αντιλαμβανεσαι αλλιως τον κοσμο και να προσαρμοζεσαι ευκολοτερα στις εξελιξεις.
 
OP
OP
B

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6
ιδιαιτερα ειναι τουλ 10 ευρω η ωρα (=καλα λεφτακια)
αλλα μπορεις να ανοιξεις ενα νετ καφε, να κανεις μια δικη σου επιχειρηση και να μην εγκλωβιστεις σε παραδοσικαους ρολους
τα μαθηματικα, η φιλοσοφικη ειναι γαμω τις σχολες σαν ΒΑΣΗ, μαθαινεις να αντιλαμβανεσαι αλλιως τον κοσμο και να προσαρμοζεσαι ευκολοτερα στις εξελιξεις.

ρε φιλαράκι δεν αντιλέγω και γω διοίκηση επιχ. έχω τελιώσει και Μάρκετινγκ και έχω και γνώσεις πληροφορικής,αλλά τι να τις κάνω...(όπως είπε κι ένας φίλος προηγουμένως πολύ σωστά),όταν γουργουρίζει το στομάχι μου και τσούζει το πουλάκι μου δε θα με σώσουν τα 4Π του Μάρκετινγκ ούτε οι παπαριές του Porter να φάω και να ξεκαυλώσω αντίστοιχα????Με τις γνωσεις στο χέρι θα μείνουμε όλοι στο τέλος.. :2funny: :2funny:

Δε λέω είμαι περήφανος για τις σπουδές και τις γνώσεις μου όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι και μή αλλά τι να τις κάνεις όταν δε μπορείς να τις εφαρμόσεις επαγγελματικα...ή ακόμη καλύτερα δε σου δίνεται η ευκαιρία να τις εφαρμόσεις.


Και τώρα θέλω να πώ μια ιστορία που θυμήθηκα γιατί τσατίστηκα...

Τέλη καλοκαιριού έψαχνα για δουλειά  και γυρνούσα απο συνέντευξη σε συνέντευξη(ευτυχώς τώρα είμαι κομπλέ δώξα το θεό). Μετά απο μια συνέντευξη λοιπόν (ομαδική με άλλα 10 άτομα σα τα πρόβατα στη στάνη :2funny:),φεύγω για το σπίτι και΄λόγω κούρασης και ζέστης παίρνω ταξί.Πέφτω λοιπόν σ ένα πολυλογά ταξιτζή και μου λεγε πως μετά απο μένα θα πήγαινε στον ***(πολύ γνωστό βουλευτή) να του διορίσει το γιό του σε δημόσια επιχείρηση ως υπάλληλο γραφείου.Τον ρωτάω κι εγώ τι τέλειωσε ο γίος του και μου λέει.."τι να τελειώσει μωρε..ενα λύκειο 28 χρονών είναι θα το βολέψω το καμάρι μου,μου χει δ΄ψσει υπόσχεση ο φίλος μου ο ...***" και σκεφτόμουν απο μέσα μου κι έλεγα ... "Αρε Ελλαδάρα.........άμα δεν έχεις μέσο...τη πούτσισες"
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
ρε φιλαράκι δεν αντιλέγω και γω διοίκηση επιχ. έχω τελιώσει και Μάρκετινγκ και έχω και γνώσεις πληροφορικής,αλλά τι να τις κάνω...(όπως είπε κι ένας φίλος προηγουμένως πολύ σωστά),όταν γουργουρίζει το στομάχι μου και τσούζει το πουλάκι μου????Με τις γνωσεις στο χέρι θα μείνουμε όλοι στο τέλος.. :2funny: :2funny:

Δε λέω είμαι περήφανος για τις σπουδές και τις γνώσεις μου όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι και μή αλλά τι να τις κάνεις όταν δε μπορείς να τις εφαρμόσεις επαγγελματικα...ή ακόμη καλύτερα δε σου δίνεται η ευκαιρία να τις εφαρμόσεις.


Και τώρα θέλω να πώ μια ιστορία που θυμήθηκα γιατί τσατίστηκα...

Τέλη καλοκαιριού έψαχνα για δουλειά  και γυρνούσα απο συνέντευξη σε συνέντευξη(ευτυχώς τώρα είμαι κομπλέ δώξα το θεό). Μετά απο μια συνέντευξη λοιπόν (ομαδική με άλλα 10 άτομα σα τα πρόβατα στη στάνη :2funny:),φεύγω για το σπίτι και΄λόγω κούρασης και ζέστης παίρνω ταξί.Πέφτω λοιπόν σ ένα πολυλογά ταξιτζή και μου λεγε πως μετά απο μένα θα πήγαινε στον ***(πολύ γνωστό βουλευτή) να του διορίσει το γιό του σε δημόσια επιχείρηση ως υπάλληλο γραφείου.Τον ρωτάω κι εγώ τι τέλειωσε ο γίος του και μου λέει.."τι να τελειώσει μωρε..ενα λύκειο 28 χρονών είναι θα το βολέψω το καμάρι μου,μου χει δ΄ψσει υπόσχεση ο φίλος μου ο ...***" και σκεφτόμουν απο μέσα μου κι έλεγα ... "Αρε Ελλαδάρα.........άμα δεν έχεις μέσο...τη πούτσισες"

οι γνωσειες σου ειναι για σενα και κανεις δεν μπορει να στις παρει
ειναι σαν παρασημο, σαν μεταλλειο, φαινονται στον τροπο που στεκεσαι, μιλας και κινεισαι.
δεν θα χρειαστει ποτε να γινεις λακαμας για να φανει η μορφωση οπως θα εκανες για να φανει το αμαξι η το κοτερο σου.

οσο για το μεσο, υπαρζει αλλα στο μυαλο μας εχει παρει τεραστιες διαστασεις
και στην τελικη και να μπηκε ο καραμαλακας μετα απο 10 χρονια προσπαθειων στο δημοσιο, θα βγαζει λιγοτερα απο αν επαιρνε το ταξι του πατερα του.

και στην τελικη αντε μπηκες, αραξες, βγηκες στη συνταξη και πεθανες... τι εζησες?
η χαρα της δημιουργιας δεν συγκρινεται με αλλη
(η τελευταια παραγραφος ειναι καθαρα δικη μου αποψη και δεν διεκδικω την καθολικοτητα της εφαρμογης της)
 
OP
OP
B

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6
οι γνωσειες σου ειναι για σενα και κανεις δεν μπορει να στις παρει
ειναι σαν παρασημο, σαν μεταλλειο, φαινονται στον τροπο που στεκεσαι, μιλας και κινεισαι.
δεν θα χρειαστει ποτε να γινεις λακαμας για να φανει η μορφωση οπως θα εκανες για να φανει το αμαξι η το κοτερο σου.

οσο για το μεσο, υπαρζει αλλα στο μυαλο μας εχει παρει τεραστιες διαστασεις
και στην τελικη και να μπηκε ο καραμαλακας μετα απο 10 χρονια προσπαθειων στο δημοσιο, θα βγαζει λιγοτερα απο αν επαιρνε το ταξι του πατερα του.

και στην τελικη αντε μπηκες, αραξες, βγηκες στη συνταξη και πεθανες... τι εζησες?
η χαρα της δημιουργιας δεν συγκρινεται με αλλη
(η τελευταια παραγραφος ειναι καθαρα δικη μου αποψη και δεν διεκδικω την καθολικοτητα της εφαρμογης της)

δε διαφωνώ φίλε μου, επαναλαμβάνω ξανά αν μου δινόταν ξανά η ευκαιρία να επιλέξω ξανά θα σπούδαζα..και ακόμη και τώρα μαθαίνω(κάνω σεμινάρια και μεταπτυχιακό) και το ίδιο και στο μέλλον.Δε μιλάω όμως μόνο για μένα προσωπικά...μιλάω γενικότερα...

υπάρχουν ΤΕΙ που οι απόφοιτοί τους χτυπούνε μύγες.

υπάρχουν σχολές που ακόμη δεν έχουν αποκτήσει επαγγελματικά δικαιώματα(π.χ.Μηχανικοί οικον.δοικ.Χίου και άλλη μια στη Κρήτη δε τη θυμάμαι τώρα)

θέλουν να δώσουν δικαιώματα και στα κολέγια..Ο κάθε παπάρας που δεν έχει στον ήλιο μοίρα θα παίρνει πτυχίο ισότιμο με του δημοσίου και τότε είναι που θα γίνει πανικός.....αρε γλέντια που έχουν να γίνουν στις επόμενες γενιές....
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
και στην τελικη αντε μπηκες, αραξες, βγηκες στη συνταξη και πεθανες... τι εζησες?
η χαρα της δημιουργιας δεν συγκρινεται με αλλη
(η τελευταια παραγραφος ειναι καθαρα δικη μου αποψη και δεν διεκδικω την καθολικοτητα της εφαρμογης της)
ποιος έλληνας αγωνίζεται για ιδανικά; :think:
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
δε διαφωνώ φίλε μου, επαναλαμβάνω ξανά αν μου δινόταν ξανά η ευκαιρία να επιλέξω ξανά θα σπούδαζα..και ακόμη και τώρα μαθαίνω(κάνω σεμινάρια και μεταπτυχιακό) και το ίδιο και στο μέλλον.Δε μιλάω όμως μόνο για μένα προσωπικά...μιλάω γενικότερα...

υπάρχουν ΤΕΙ που οι απόφοιτοί τους χτυπούνε μύγες.

υπάρχουν σχολές που ακόμη δεν έχουν αποκτήσει επαγγελματικά δικαιώματα(π.χ.Μηχανικοί οικον.δοικ.Χίου και άλλη μια στη Κρήτη δε τη θυμάμαι τώρα)

θέλουν να δώσουν δικαιώματα και στα κολέγια..Ο κάθε παπάρας που δεν έχει στον ήλιο μοίρα θα παίρνει πτυχίο ισότιμο με του δημοσίου και τότε είναι που θα γίνει πανικός.....αρε γλέντια που έχουν να γίνουν στις επόμενες γενιές....
όλα αυτά γίνονται γιατί οι σχολές γίναν για να μειωθεί η ανεργία.
οι μισές και παραπάνω σχολές είναι άχρηστες, αλλά βγάζουν/απορροφούν κονδύλια από την ΕΕ και έχουν λόγο ύπαρξης
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
θέλουν να δώσουν δικαιώματα και στα κολέγια..Ο κάθε παπάρας που δεν έχει στον ήλιο μοίρα θα παίρνει πτυχίο ισότιμο με του δημοσίου και τότε είναι που θα γίνει πανικός.....αρε γλέντια που έχουν να γίνουν στις επόμενες γενιές....

αν (σαν παραδοχη δες το) δεν μας ενδιαφερει το δημοσιο, κανενα προβλημα
οπως εσυ ξερεις τη διαφορα μεταξυ ΑΣΣΟΕΕ και dithen college ακομη καλυτερα την ξερει αυτος που καλειται να επιλεξει προσωπικο
 
OP
OP
B

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6
αν (σαν παραδοχη δες το) δεν μας ενδιαφερει το δημοσιο, κανενα προβλημα
οπως εσυ ξερεις τη διαφορα μεταξυ ΑΣΣΟΕΕ και dithen college ακομη καλυτερα την ξερει αυτος που καλειται να επιλεξει προσωπικο

:headbang2: :headbang2: :thumbsup:
 

alex_kf

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
702
Κριτικές
61
Like
0
Πόντοι
676
όλα αυτά γίνονται γιατί οι σχολές γίναν για να μειωθεί η ανεργία.
οι μισές και παραπάνω σχολές είναι άχρηστες, αλλά βγάζουν/απορροφούν κονδύλια από την ΕΕ και έχουν λόγο ύπαρξης

:thumbsup:
Να νοικιάζονται δωμάτια, να δουλεύουν τα σουβλατζίδικα, κλπ.
:jerking: 
 

aseme

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
24
Like
0
Πόντοι
0
Αρχικά θέλω να ρωτήσω ποιά είναι η ναυτιλιακή που δίνει σε μηχανικό 4.500 για να μην πατήσω ποτέ.Εγώ στη δική μου παίρνω 5.300 καθαρά σαν ανθυποπλοίαρχος χωρίς τα μπόνους,τα πληρωμένα σεμινάρια και τα διάφορα έξτρα που παίζουν.
Τώρα για το θέμα δουλειά.Ψάχνονται όλοι να βρουν πρώτη δουλειά με τουλάχιστον 1.500 ευρώ.Γιατί;
Επειδή βγάλατε μιά σχολή.Τα αξίζετε πιστεύετε;Αν δε στρώσετε κώλο δε θα γίνει τίποτα.Όταν μπήκατε στη σχολή,σκεφτήκατε πως το αντικείμενο αυτό δεν έχει ζήτηση;
Ή πήγατε επειδή το γουστάρατε και μόνο;Βγαίνουν οι μαθηματικοί,φυσικοί κλπ και κλαίγονται.Βγαίνουν οι οικονομολόγοι και πάλι κλαίγονται.Καλά για σχολές τύπου καλών τεχνών ή γυμναστικές ακαδημίες κλπ απορώ γιατί υπάρχουν.Και μη μου πείτε πως θέλουν όλοι να γίνουν γυμναστές.Εγώ πάντως στα γυμναστήρια δε βλέπω γυμναστές σχολών.
Ρε σεις,πώς περιμένετε να στηρίξει η Ελλάδα όλους τους φυσικούς,οικονομολόγους κλπ;
Σκέφτηκε κανείς να πάει για ιχθυοκαλλιέργεια.Δυστυχώς στη ζωή δεν κάνουμε πάντα ότι μας αρέσει.
Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πώς υπάρχουν άτομα που είναι 18 και θέλουν να μπουν ΕΠΟΠ.Αν είναι δυνατόν.Το όνειρο τους είναι να γίνουν επαγγελματίες κοπρίτες.
Και μην ξεχνάτε πως για να φτάσεις ψηλά,πρέπει να φας πρώτα τα σκατά και μετά θα απομακρυνθείς από αυτά.
Θέλει υπομονή κι επιμονή.
Στο τέλος οι καλύτεροι ανταμείβονται.
Δε μου λέει τίποτα αν κάποιος τέλειωσε πανεπιστήμιο ή οποιαδήποτε σχολή.
Το τι μπορείς να προσφέρεις μετά έχει σημασία.
Κι εγώ έχω φάει τις ήττες μου αλλά τα κατάφερα και πιστεύω πως πάνε καλά τα πράματα για μένα.
Αλλιώς δρόμο και πάμε γι'αλλού.
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
Αρχικά θέλω να ρωτήσω ποιά είναι η ναυτιλιακή που δίνει σε μηχανικό 4.500 για να μην πατήσω ποτέ.Εγώ στη δική μου παίρνω 5.300 καθαρά σαν ανθυποπλοίαρχος χωρίς τα μπόνους,τα πληρωμένα σεμινάρια και τα διάφορα έξτρα που παίζουν.
Τώρα για το θέμα δουλειά.Ψάχνονται όλοι να βρουν πρώτη δουλειά με τουλάχιστον 1.500 ευρώ.Γιατί;
Επειδή βγάλατε μιά σχολή.Τα αξίζετε πιστεύετε;Αν δε στρώσετε κώλο δε θα γίνει τίποτα.Όταν μπήκατε στη σχολή,σκεφτήκατε πως το αντικείμενο αυτό δεν έχει ζήτηση;
Ή πήγατε επειδή το γουστάρατε και μόνο;Βγαίνουν οι μαθηματικοί,φυσικοί κλπ και κλαίγονται.Βγαίνουν οι οικονομολόγοι και πάλι κλαίγονται.Καλά για σχολές τύπου καλών τεχνών ή γυμναστικές ακαδημίες κλπ απορώ γιατί υπάρχουν.Και μη μου πείτε πως θέλουν όλοι να γίνουν γυμναστές.Εγώ πάντως στα γυμναστήρια δε βλέπω γυμναστές σχολών.
Ρε σεις,πώς περιμένετε να στηρίξει η Ελλάδα όλους τους φυσικούς,οικονομολόγους κλπ;
Σκέφτηκε κανείς να πάει για ιχθυοκαλλιέργεια.Δυστυχώς στη ζωή δεν κάνουμε πάντα ότι μας αρέσει.
Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πώς υπάρχουν άτομα που είναι 18 και θέλουν να μπουν ΕΠΟΠ.Αν είναι δυνατόν.Το όνειρο τους είναι να γίνουν επαγγελματίες κοπρίτες.
Και μην ξεχνάτε πως για να φτάσεις ψηλά,πρέπει να φας πρώτα τα σκατά και μετά θα απομακρυνθείς από αυτά.
Θέλει υπομονή κι επιμονή.
Στο τέλος οι καλύτεροι ανταμείβονται.
Δε μου λέει τίποτα αν κάποιος τέλειωσε πανεπιστήμιο ή οποιαδήποτε σχολή.
Το τι μπορείς να προσφέρεις μετά έχει σημασία.
Κι εγώ έχω φάει τις ήττες μου αλλά τα κατάφερα και πιστεύω πως πάνε καλά τα πράματα για μένα.
Αλλιώς δρόμο και πάμε γι'αλλού.


έτσι!!!!!!!!!!
 

aseme

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
24
Like
0
Πόντοι
0
θέλουν να δώσουν δικαιώματα και στα κολέγια..Ο κάθε παπάρας που δεν έχει στον ήλιο μοίρα θα παίρνει πτυχίο ισότιμο με του δημοσίου και τότε είναι που θα γίνει πανικός.....αρε γλέντια που έχουν να γίνουν στις επόμενες γενιές....

Μακάρι να γίνει αυτό.
Γλέντια δε θα γίνουν.Στη δουλειά θα φανεί ο καλύτερος.Ακόμη και ΜΙΤ να έχεις τελειώσει αν δε μπορείς να αποδώσεις πάλι άνεργος θα μείνεις.
Κανείς δεν κάνει χάρες.Πας για δουλειά και όχι σε φιλανθρωπικό ίδρυμα.
 
OP
OP
B

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6
Αρχικά θέλω να ρωτήσω ποιά είναι η ναυτιλιακή που δίνει σε μηχανικό 4.500 για να μην πατήσω ποτέ.Εγώ στη δική μου παίρνω 5.300 καθαρά σαν ανθυποπλοίαρχος χωρίς τα μπόνους,τα πληρωμένα σεμινάρια και τα διάφορα έξτρα που παίζουν.
Τώρα για το θέμα δουλειά.Ψάχνονται όλοι να βρουν πρώτη δουλειά με τουλάχιστον 1.500 ευρώ.Γιατί;
Επειδή βγάλατε μιά σχολή.Τα αξίζετε πιστεύετε;Αν δε στρώσετε κώλο δε θα γίνει τίποτα.Όταν μπήκατε στη σχολή,σκεφτήκατε πως το αντικείμενο αυτό δεν έχει ζήτηση;
Ή πήγατε επειδή το γουστάρατε και μόνο;Βγαίνουν οι μαθηματικοί,φυσικοί κλπ και κλαίγονται.Βγαίνουν οι οικονομολόγοι και πάλι κλαίγονται.Καλά για σχολές τύπου καλών τεχνών ή γυμναστικές ακαδημίες κλπ απορώ γιατί υπάρχουν.Και μη μου πείτε πως θέλουν όλοι να γίνουν γυμναστές.Εγώ πάντως στα γυμναστήρια δε βλέπω γυμναστές σχολών.
Ρε σεις,πώς περιμένετε να στηρίξει η Ελλάδα όλους τους φυσικούς,οικονομολόγους κλπ;
Σκέφτηκε κανείς να πάει για ιχθυοκαλλιέργεια.Δυστυχώς στη ζωή δεν κάνουμε πάντα ότι μας αρέσει.
Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πώς υπάρχουν άτομα που είναι 18 και θέλουν να μπουν ΕΠΟΠ.Αν είναι δυνατόν.Το όνειρο τους είναι να γίνουν επαγγελματίες κοπρίτες.
Και μην ξεχνάτε πως για να φτάσεις ψηλά,πρέπει να φας πρώτα τα σκατά και μετά θα απομακρυνθείς από αυτά.
Θέλει υπομονή κι επιμονή.
Στο τέλος οι καλύτεροι ανταμείβονται.
Δε μου λέει τίποτα αν κάποιος τέλειωσε πανεπιστήμιο ή οποιαδήποτε σχολή.
Το τι μπορείς να προσφέρεις μετά έχει σημασία.
Κι εγώ έχω φάει τις ήττες μου αλλά τα κατάφερα και πιστεύω πως πάνε καλά τα πράματα για μένα.
Αλλιώς δρόμο και πάμε γι'αλλού.

Σ αυτό έχεις καλώς ή κακώς απόλυτο δίκιο... :s&m_3: :s&m_1: :s&m_2: :pipa3:
 

james70

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.133
Like
2
Πόντοι
16
και στην τελικη αντε μπηκες, αραξες, βγηκες στη συνταξη και πεθανες... τι εζησες?
η χαρα της δημιουργιας δεν συγκρινεται με αλλη
(η τελευταια παραγραφος ειναι καθαρα δικη μου αποψη και δεν διεκδικω την καθολικοτητα της εφαρμογης της)

έγραψες λέμε..........!!!!!!!!!!!!!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

αλλά ώρες ώρες νοιώθω ότι μόνο μ αυτή τη χαρά θα πεθάνω..... :headbang:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom