Νέα

Η ανεργία και η εκμετάλλευση θερίζουν τη νεολαία...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Bourdeliaris22
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 43K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια η επαγγελματικη σας κατασταση αυτη τη περιοδο ?

  • Άνεργος ψάχνομαι

    Ψήφοι: 6 50,0%
  • Δουλευω κανονικα (700-1200ευρω το μήνα)

    Ψήφοι: 1 8,3%
  • Δουλευω φουλ (1200 ευρω και βαλε το μήνα)

    Ψήφοι: 3 25,0%
  • Ψευτοδουλευω (700 ευρω και κάτω το μήνα)

    Ψήφοι: 2 16,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    12

james70

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.133
Like
2
Πόντοι
16
"ενας φτωχός και μόνος επιστήμονας....πέθανε...χαχαχα" :2funny: :2on1:
έτσι.

άσε που άμα πεθάνω τώρα ας πούμε, ούτε που θα με βρούνε!

μέρες μετά αφού θα αναρωτιούνται απ τη μπόχα που έβγαινε απ το διαμέρισμα του μοναχικού κυρίου!!!!!
 

tasos999

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
974
Κριτικές
16
Like
120
Πόντοι
606
Αυτό είναι σαφές (εκμετάλλευση-ανεργία) για τους εξής λόγους:
Tεράστια παροχή προσφορά όλων των σχολών (η Γερμανία αν χρειάζεται ένα γιατρό βγάζει ένα όχι δεκάδες)
Ύπαρξη πολλών παρεμφερών σχολών (πχ ΑΕΙ,ΤΕΙ,ΙΕΚ,Κολέγια,εξωτερικό,σεμινάρια), δηλαδή ο καθένας ξέρει λίγο Μάρκετινγκ, Οικονομικά, Σκατικά
Ανεπάρκεια ελληνικής οικονομίας-μια ζωή άρπα κόλλα είμασταν-άλλωστε όσοι ξέρουν το συγκριτικό πλεονέκτημα αντιλαμβάνονται τί λέω
Απάτη του Έλληνα προς οποιαδήποτε άλλο (Αλβανό,Πακιστανό,Έλληνα βέβαια)
Πολλές εταιρίες ζητούν να έχεις: πτυχία, γλώσσες, ECDL expert, προϋπηρεσία, εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις, εμφάνιση, αντίληψη για 600 ευρώ (!).  Κάτι ακούστηκε για εταιρίες πυραμίδα (taper,ασφάλειες) ναι εκεί δεν έχεις κανένα δικαίωμα απολύτως (Ο δώρα, ένσημα, άδειες, κανένα κονδύλι για μάρκετινγκ που σου είναι απαραίτητο, απόλυση χωρίς αποζημίωση). 

Η λύση: ζητιανιά έξω από εκκλησία (πιο πολλά είναι από τα 3 ευρώ την ώρα που πληρώνεσαι), τέχνη πχ υδραυλικός, ή επιχείρηση τυροπιτάδικο (βασική ανάγκη καλύπτεται πρώτα, και όσο κατεβαίνει το εισόδημα τόσο αυξάνεται η ζήτηση στο αγαθό καθώτι κατώτερο).  Κάποιοι λένε για επιστημονικές θέσεις ξέρετε που είναι? Αγγλία ή ΗΠΑ.  μόνο εκεί μπορείς να γίνεις καθηγητής Πανεπιστημίου πριν τα 30 σχετικά εύκολα.

Τέλος καλή λύση είναι ο αντικαταναλωτισμός, εύρεση υποκαταστάτων αλλά και φυσικά η αντίδραση σε κάθε προσπάθεια εκμετάλλευσης στον βαθμό του δυνατού.  Τελικά τόσο δύσκολο είναι μια Α.Ε. να δώσει δυο δραχμές παραπάνω από τα κέρδη των δις της?? (αλλά πως αλλιώς θα σε κάνει θύμα της αν δεν έχεις ανάγκη τα φράγκα μια ζωή? πως θα δεχτείς να δουλέψεις εξτρά, μαύρα, κοπιαστικά αν δεν πεινάς?).

ΥΓ Ο μόνος που πιάνεται κορόϊδο είναι ο ανενημέρωτος και αυτός που δεν απαιτεί τα δικαιώματα του
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
διαβαζα το πρωτο πρωτο αρθρακι αυτου του θεματος που εγραψε ο δημιουργος, αναφερεται σε ηλικιες 18-25 ....το σχολιο μου ειναι οτι σε αυτες τις ηλικιες που θεωρειται ηλικια σπουδων κατα κυριο λογο....αμα βγεις στην αγορα εργασιας σε τι αντικειμενο μπορεις να ασχοληθεις? ντιλιβερας? σερβιτορος? μπαρμαν? δουλεια χαρτζιλικιου δηλαδη...αλλα στον τιτλο θελω απλως να επισημανω οτι ζουμε σε ανοιχτη κοινωνια - ανοιχτη αγορα, που σημαινει αν δεν περασεις απ το σταδιο της εκμεταλευσεης δε θα μαθεις κι ολας...δεν γινεται απο μικρος να γινεις καλοπληρωμενος υπαλληλος... :idiot: :idiot: :uglystupid: :uglystupid: :2funny: :2funny: :2funny:
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
διαβαζα το πρωτο πρωτο αρθρακι αυτου του θεματος που εγραψε ο δημιουργος, αναφερεται σε ηλικιες 18-25 ....το σχολιο μου ειναι οτι σε αυτες τις ηλικιες που θεωρειται ηλικια σπουδων κατα κυριο λογο....αμα βγεις στην αγορα εργασιας σε τι αντικειμενο μπορεις να ασχοληθεις? ντιλιβερας? σερβιτορος? μπαρμαν? δουλεια χαρτζιλικιου δηλαδη...αλλα στον τιτλο θελω απλως να επισημανω οτι ζουμε σε ανοιχτη κοινωνια - ανοιχτη αγορα, που σημαινει αν δεν περασεις απ το σταδιο της εκμεταλευσεης δε θα μαθεις κι ολας...δεν γινεται απο μικρος να γινεις καλοπληρωμενος υπαλληλος... :idiot: :idiot: :uglystupid: :uglystupid: :2funny: :2funny: :2funny:

τουλαχιστον στους μηχανικους που ξερω καλα, βγαινοντας απ τη σχολη δεν ξερεις να κανεις κατι πρακτικα ωστε να αποδωσεις, απλα μαθαινεις

εγω σαν φοιτητρια δουλευα ενα εξαμηνο αμισθι σε τεχνικο γραφειο και ουδεποτε το μετανιωσα.
και ναι, λεφτα αρχισα να βγαζω μετα τα 25 μου.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Αυτό είναι σαφές (εκμετάλλευση-ανεργία) για τους εξής λόγους:
Tεράστια παροχή προσφορά όλων των σχολών (η Γερμανία αν χρειάζεται ένα γιατρό βγάζει ένα όχι δεκάδες)
Ύπαρξη πολλών παρεμφερών σχολών (πχ ΑΕΙ,ΤΕΙ,ΙΕΚ,Κολέγια,εξωτερικό,σεμινάρια), δηλαδή ο καθένας ξέρει λίγο Μάρκετινγκ, Οικονομικά, Σκατικά
Ανεπάρκεια ελληνικής οικονομίας-μια ζωή άρπα κόλλα είμασταν-άλλωστε όσοι ξέρουν το συγκριτικό πλεονέκτημα αντιλαμβάνονται τί λέω
Απάτη του Έλληνα προς οποιαδήποτε άλλο (Αλβανό,Πακιστανό,Έλληνα βέβαια)
Πολλές εταιρίες ζητούν να έχεις: πτυχία, γλώσσες, ECDL expert, προϋπηρεσία, εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις, εμφάνιση, αντίληψη για 600 ευρώ (!).  Κάτι ακούστηκε για εταιρίες πυραμίδα (taper,ασφάλειες) ναι εκεί δεν έχεις κανένα δικαίωμα απολύτως (Ο δώρα, ένσημα, άδειες, κανένα κονδύλι για μάρκετινγκ που σου είναι απαραίτητο, απόλυση χωρίς αποζημίωση). 

Η λύση: ζητιανιά έξω από εκκλησία (πιο πολλά είναι από τα 3 ευρώ την ώρα που πληρώνεσαι), τέχνη πχ υδραυλικός, ή επιχείρηση τυροπιτάδικο (βασική ανάγκη καλύπτεται πρώτα, και όσο κατεβαίνει το εισόδημα τόσο αυξάνεται η ζήτηση στο αγαθό καθώτι κατώτερο).  Κάποιοι λένε για επιστημονικές θέσεις ξέρετε που είναι? Αγγλία ή ΗΠΑ.  μόνο εκεί μπορείς να γίνεις καθηγητής Πανεπιστημίου πριν τα 30 σχετικά εύκολα.

Τέλος καλή λύση είναι ο αντικαταναλωτισμός, εύρεση υποκαταστάτων αλλά και φυσικά η αντίδραση σε κάθε προσπάθεια εκμετάλλευσης στον βαθμό του δυνατού.  Τελικά τόσο δύσκολο είναι μια Α.Ε. να δώσει δυο δραχμές παραπάνω από τα κέρδη των δις της?? (αλλά πως αλλιώς θα σε κάνει θύμα της αν δεν έχεις ανάγκη τα φράγκα μια ζωή? πως θα δεχτείς να δουλέψεις εξτρά, μαύρα, κοπιαστικά αν δεν πεινάς?).

ΥΓ Ο μόνος που πιάνεται κορόϊδο είναι ο ανενημέρωτος και αυτός που δεν απαιτεί τα δικαιώματα του
συμφωνώ διαφωνόντας.
Και στην Ελλάδα γίνεσαι ό,τι θέλεις αρκεί να είσαι εγγεγραμένος στο σύστημα (βλέπε κόμμα-όποιο και να είναι).
Γιατί να μην τα ζητάει τα πτυχία; Τα παιδιά τώρα ξεκινούνε με αγγλικά από πρώτη δημοτικού, με δεύτερη ξένη γλώσσα στο σχολείο από την τρίτη δημοτικού, με ηλ. υπολογιστές από την 3η δημοτικού και όλα αρχίζουν να δίνουνε πτυχία από τα 8 τους χρόνια!!
Όπως στο στίβο βάζεις όριο για τελικό το 1,90 για να μπει στον τελικό η αφρόκρεμα καισυμπληρώνεις με τους επιλαχόντες αφού δεν συμπληρώνεται 8άδα τελικού, έτσι και στις εταιρίες θέλουνε την αφρόκρεμα. Αν δεν τους κάτσει συνήθως συμβιβάζονται.

Στην εποχή μου το να έχεις δεύτερη ξένη γλώσσα σε μικρή ηλικία ήταν απίστευτο προσόν, να ξέρεις υπολογιστές ακόμα καλύτερο. Τώρα, 20 χρόνια μετά αυτά θεωρούνται κοινά χαρακτηριστικά αφού τα παίρνει κανείς ακόμα και από το σχολείο...(δεν κρίνω το πόσο καλά είναι τα δημόσια σχολεία - ο καλός ο μαθητής που ζητάει η εταιρία θα έχει κάτσει να λιώσει τον κώλο του στο θρανίο για να μάθει).
Και φυσικά, δεν μπορεί να δώσει πρώτο μισθό σε κάποιον 1500 γιούργια, σε κάποιον που πάει με μοναδικό προσόν τα πτυχία αλλά καμία εμπειρία.
Η πράξη δείχνει πως αρχίζεις να προσφέρεις στην εταιρία μετά τους 5-6 μήνες, όταν έχεις μάθει τη δουλειά, τους συναδέλφους σου, την κουλτούρα την εταιρική κλπ. Άρα, ΕΦΟΣΟΝ είσαι καλός, μπορείς να απαιτήσεις μετά τον πρώτο χρόνο. Αν θεωρείς πως είσαι καλός αλλά δεν σου προσφέρει η εταιρια δυνατότητα εξέλιξης (μισθολογικής ή σε θέση), τότε την κάνεις με ελαφρά.

Αυτά.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
διαβαζα το πρωτο πρωτο αρθρακι αυτου του θεματος που εγραψε ο δημιουργος, αναφερεται σε ηλικιες 18-25 ....το σχολιο μου ειναι οτι σε αυτες τις ηλικιες που θεωρειται ηλικια σπουδων κατα κυριο λογο....αμα βγεις στην αγορα εργασιας σε τι αντικειμενο μπορεις να ασχοληθεις? ντιλιβερας? σερβιτορος? μπαρμαν? δουλεια χαρτζιλικιου δηλαδη...αλλα στον τιτλο θελω απλως να επισημανω οτι ζουμε σε ανοιχτη κοινωνια - ανοιχτη αγορα, που σημαινει αν δεν περασεις απ το σταδιο της εκμεταλευσεης δε θα μαθεις κι ολας...δεν γινεται απο μικρος να γινεις καλοπληρωμενος υπαλληλος... :idiot: :idiot: :uglystupid: :uglystupid: :2funny: :2funny: :2funny:
ρε συ, μιλάμε για μια γενιά που τα είχε όλα έτοιμα και είναι και καλομαθημένη, τι περιμένεις;
Μιλάμε για μια γενιά που έχει κινητό από τα 12 της, αυτοκίνητο από τα 18 της, το μαλάκα μπαμπά που σιχτηρίζει την ακρίβεια αλλά στάζει στο γιόκα του και την κόρη του το χαρτζηλίκι για να κάθεται μέχρι τα 30 του...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Τα παιδιά τώρα ξεκινούνε με αγγλικά από πρώτη δημοτικού, με δεύτερη ξένη γλώσσα στο σχολείο από την τρίτη δημοτικού, με ηλ. υπολογιστές από την 3η δημοτικού και όλα αρχίζουν να δίνουνε πτυχία από τα 8 τους χρόνια!!

και κατά ένα περίεργο λόγο....παίρνεις φρέσκους αποφοίτους μηχανικούς από ΕΜΠ, Πάτρα κλπ...και δεν μπορούν να κάνουν δύο απλές πράξεις στο excel, τα βρίσκουν σκούρα να εκτυπώσουν ένα σχέδιο στο autoCAD, αδυνατούν να γράψουν μία συνοδευτική επιστολή στα αγγλικά (για άλλες ξένες γλώσσες δεν το συζητάμε) και ενοχλούνται που σαν μηχανικοί αυτών των υπέρτατων σχολών πρέπει να λασπωθεί το prada τους πρώτα στο εργοτάξιο ή να λιώσει λίγο η σόλα στις πολεοδομίες και παραπονιούνται που η δουλειά τελικά δεν είναι αυτό που περίμεναν όταν σπούδαζαν
 

pantremenos(1)

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.478
Like
12
Πόντοι
66
Να κάνω μια αφελής ερώτηση?
Να γίνει κανένας τεχνίτης το έχει ψάξει ποτέ του?
:think: :think: :think:
 

ziggolo24

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
546
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
6
καλημερα.. :grin: δεν εχω προβλημα στο να πω την ηλικια μου ειμαι 24-25...
λοιπον.. εχω τελιειωσει τεχνικο λυκειο μονο.. δυστυχως.. ηθελα να συνεχισω και περισσοτερο αλλα λογο οικογενιακων... δεν γινοταν... εχετε δικιο σε πολλα που λετε.. εχω κανει διαφορες δουλειες..

στο θεμα τωρα.. πιστευω ξερετε την προκυρηξη που ειχε βγει για πολεμικη αεροπορια τωρα τον σεπτεμβριο..(ειχανε βγει κ αλλες 2 για Π.Ν. και στρατολογικο σωμα).
λοιπον εχω κανει χαρτια για Π.Α. για μενα (εκτος οτι μου αρεσει αυτο το επαγγελμα) ειναι μια ευκαιρια...
δυστυχως ομως οπως ξερετε θες.. ΒΥΣΜΑ! εγω δεν εχω... το αδικο ειναι οτι περνατε κατι τοφαλοι και ηλιθιοι μονο και μονο επηδη εχουν βισμα.. προσωπικα ουτε χοντρος ειμαι ουτε τρελος ουτε γιωτας.. τεσπα... να στε καλα :-
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Να κάνω μια αφελής ερώτηση?
Να γίνει κανένας τεχνίτης το έχει ψάξει ποτέ του?
:think: :think: :think:
το να το λεμε ευκολο ειναι!! για πανε και δουλεψε τεχνιτης! π.χ η οικοδομη εχει λεφτα! αλλα ποιος παει στην οικοδομη?? να χεις π.χ μια δουλεια με πατερα-αδερφο και να χεις και κανα γερανο-μηχανημα και να δουλευεις σε οικοδομες............ετσι ναι! να ναι και δικια σου δουλεια! να δουλευεις και να βγαζεις χρημα,να σαι αφεντικο στην δουλεια σου,να ξερεις οτι δουλεψες εβγαλες χρημα δεν δουλεψες δεν εβγαλες τιποτα!!
αλλα ετσι στα κουλα να παω και να κουβαλαω πετρες δεν θα το κανα (στην αναγκη,ισως) θα εψαχνα για κατι αλλο!

η πλακα ειναι οτι αυτοι που λενε για τεχνες αν τους βαλεις να κανουν μια τεχνη θα αλλαξουν δρομο!!!!!

δεν ειναι ολλα τοσο ευκολα και ροδινα!!ουτε να κανεις μια δουλεια δικια σου ειναι τοσο ευκολο!!!
ακουω μερικους που λενε οτι και καλα θα στησω ενα μαγαζακι θα παρω και την επιδοτηση απο την Ε.Ε. χωρις καν να ξερουν τι παιζει!(απο δικλειδες)

οσο για τα πτυχια!! ειναι κριμα να βλεπεις παιδια με πτυχια αγγλικα υπολογιστες κλπ κλπ και να παιρνουν 1000 ευρω!! για αρχη δεν λεω....καλα ειναι! καλα δεν ειναι ομως να μενεις στο χιλιαρικο και να χεις και τον ΕΠΟΠ να σου κλεγεται που δεν κανει τπτ! κανουν και 5-6 υπηρεσεις τον μηνα και διαμαρτυρονται κιολας!
αυτο δεν ειναι αδικια? ο μεν αγραματος με 1000 και ο δε με 2-3 πτυχια παλι με 1000??? ο μεν αμορφωτος και ο δε μορφωμενος!!!!!!
απλα οταν εχεις πτυχιο,πιστευεις οτι καποια μερα θα φτασεις σε μια χ,ψ ηλικια και δεν θα βγαζεις 1000 οπως ο ΕΠΟΠ!!

υπαρχει τετοιος κορεσμος στην Ελλαδα (τεραστια απογοητευση)......που με οσους εχω συζητησει μου λενε εμεις να μαστε καλα και βλεπουμε σιγα σιγα τι θα κανουμε και που θα σκαλωσουμε με το πτυχιο! καποτε εβγαζες μια σχολη και ειχες αμεση (σχεδον) επαγγελματικη αποκατασταση......τωρα.......χεσε ψηλα.....
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.158
Κριτικές
14
Like
4.394
Πόντοι
3.715
εναλλακτικές υπάρχουν, όμως προϋποθέτουν διάθεση για εσωτερική σύγκρουση με την ψευδαίσθηση βολέματος που υπόσχονται τα επαγγέλματα πόλης και το ουτοπικό κυνήγι για μια θέση σε έναν ήλιο που δύει.

Πάντα υπάρχει και η εξοχή, μάθε τέχνη κι άστηνα και στην ανάγκη πιάστηνα.

Μελισσοκόμος;
Γεωργός;
Κτηνοτρόφος;
...

Το μόνο πραγματικό επάγγελμα (από άποψη παραγωγής κι όχι παροχής ''υπηρεσιών'') είναι η ενασχόληση με τη γη, η επαφή και υγιής αλληλεπίδραση με τη φύση που έχει χάσει ο σύγχρονος άνθρωπος. Λειτουργεί αγχολυτικά στο τέλος της μέρας ακόμη κι αν δεν είναι το βιοποριστικό πρωταρχικό επάγγελμα, είναι η προσωπική μου άποψη, όχι ο απόλυτος κανόνας.

Έχω σαν καβάτζα το ''μελισσοκόμος'' το οποίο εξασκώ χομπίστικα, όμως βλέπω ότι έχει υποσχόμενη ανάπτυξη και μπορεί να αποφέρει έσοδα. Στα 4 χρόνια μέσα που ξεκίνησα εντελώς στην πλάκα έχω αρχίσει να το μεθοδεύω σοβαρά να ασχοληθώ εξολοκλήρου.

6 διαφορετικά προϊόντα:
α. Μέλι
β. Κερί
γ. Γύρη
δ. Πρόπολη
ε. Βασιλικός Πολτός
ζ. Βασίλισσες (άν είναι pedigree έχουν υψηλή αξία στην πώληση)
η. Δηλητήριο (πολύ δύσκολη εξαγωγή, αλλά παίζουν εξωφρενικές τιμές στην πιάτσα...1kg 20-30Κ έχω ακούσει και 60Κ , πελάτες οι φαρμακευτικές).

Το μεράκι είναι που αποδίδει, όπως σε όλα.

Έχουμε παράδοση στην Ελλάδα, έχουμε περιοχές που μπορούν να δώσουν ακόμη καλή παραγωγή, παίζει πολύ μεγάλη αγορά μέσα/ έξω, επιδοτείται, γενικώς είναι ευχάριστη εργασία και μαθαίνεις πολλά από τα σοφά έντομα.

 

arcans71

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.044
Like
5
Πόντοι
16
ειστε ολοι αξιοι τις μοιρας.μια ζωη υπαλληλοι θα ειστε,και μαλιστα κακοπληρωμενοι.
εναν δεν ειδα να πει οτι θελει να γινει επιχειρηματιας να ριξει καμια 50000 ευρω και να χρεωθει αλλα 150000 ευρω για να κανει μια δουλεια δικη του.ολο μαλακιες για δημοσιο,και εποπ και μαλακιες ακουω.παρτε το χαμπαρι μαγκες το δημοσιο τελειωσε,η αγορα ειναι ελευθερη,οποιος εχει αρχιδια κανει μια δικη του δουλεια.

οσο για το ναυτακι με τα 6000 ευρω εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα ουτε για 60000 ευρω.μονο για λιμανια ωραια και πουτανες μας ειπε.ας μας πει και για τα 3μηνα που ειναι συνεχεια μεσα στην θαλασσα,και λιγουρευετε το κωλο του καθε φιλιππινεζου.
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.873
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
μισό λεπτό γιατί παρεξηγήθηκα μάλλον....δεν είπα να μου τα σκάσει κανένας για τις σπουδές μου.(Αυτό δε γίνεται πουθενά και θα μουν αφελής άν το ζητούσα).

Αυτό ομως που ζητάω και νομίζω ότι το δικαιούμαι, είναι να αναγνωρίζεται το πτυχίο μου(δημοσίου Πανεπιστημίου),που θεωρείται ότι απέκτησα τις γνώσεις που θα πρέπει να έχω ώστε να μπώ στο επάγγελμα το οποίο σπούδασα και να δίνονται οι κατάλληλες ευκαιρίες να κάνω μια αρχή και γιάτί όχι και να εξελιχθώ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΑΞΙΖΩ.

Ο φίλος μου, που είχαν οι γονείς του φράγκα και αξιώθηκε και πήγε Αγγλία(στο City),με το που τέλειωσε του βρήκε δουλεία το Πανεπιστήμιο μέσω του γραφείου διασύνδεσης και γενικότερα υπάρχει μια υποστήριξη και αναγνώριση του πτυχιούχου στη ην αγορά και στη κοινωνία.Εδώ αρχίδια(συγνώμη και για την έκφρασή μου).Τελειώνεις οικονομικά για παράδειγμα που θεωρείται και καλή σχολή και μετά ψάχνεσαι σα το ψάρι.Εταιρίες-πυραμίδες(Herbalife) και εταιρίες απάτες περμένουν να εκμεταλλευτούν τον άπειρο και νέο που ψάχνει για δουλειά.Και μη μου πει τώρα κανείς ότι όποιος ψάχνει βρίσκει δουλειά,γιατί δε μπορώ να πιστέψω πως όσοι πτυχιούχοι δουλεύουν σε καφέ,οικοδομές και σε οικογενειακές επιχειρήσεις τύπου περίπτερα δεν ψάξαν ή δεν έχουν προσόντα.

Τελειώνεις φιλόλογος ή ξέρω γω μαθηματικός(που ναι και πούτσα σχολή) και ψήνεις σουβλάκια ή κάνεις ιδιαίτερα σε παιδάκια για 3 ευρώ την ώρα. Πλάκα μου κάνετε???Ας είναι καλά οι γονείς που δώξα το θεό παίρνουν καλή σύνταξη και μας συντηρούν ακόμη.
πες τα ρε
να γιασει το στομα σου
εχυσα αιμα για να τελειωσω την φιλολογια
και θα κανω ιδιαιτερα απο δω και απο κει για 3 ευρα
απαιτω διορισμο απο τον γιωργακη
βρε ουστ
δεν την αφηνω την νυχτα ωρεεεεεεεε
ερχονται και τα φρουτακια
κοπρτιτοειδες ελληνικο κρατος
 

arcans71

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.044
Like
5
Πόντοι
16
πες τα ρε
να γιασει το στομα σου
εχυσα αιμα για να τελειωσω την φιλολογια
και θα κανω ιδιαιτερα απο δω και απο κει για 3 ευρα
απαιτω διορισμο απο τον γιωργακη
βρε ουστ
δεν την αφηνω την νυχτα ωρεεεεεεεε
ερχονται και τα φρουτακια
κοπρτιτοειδες ελληνικο κρατος
ρε μαλακα γαμαικανε μονος σου πηγες και εγινες φιλολογος.δεν σε εστειλε κανενας με το ζορι.
τωρασ γινε φρουτας να τα οικονομισεις. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.873
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
ρε μαλακα γαμαικανε μονος σου πηγες και εγινες φιλολογος.δεν σε εστειλε κανενας με το ζορι.
τωρασ γινε φρουτας να τα οικονομισεις. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
φρουταςςςςςς :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
πεπονια, μελιτζανες και ολα τα ζαρζαβατικα ;) ;) :2funny: :2funny:
ασε ρε
την ειχα δει φιλοσοφος
αλλα....
no money no party :cum: :cum: :cum:
 

arcans71

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.044
Like
5
Πόντοι
16
φρουταςςςςςς :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
πεπονια, μελιτζανες και ολα τα ζαρζαβατικα ;) ;) :2funny: :2funny:
ασε ρε
την ειχα δει φιλοσοφος
αλλα....
no money no party :cum: :cum: :cum:
μαγκα ενα θα σου πω και να το ξερεις.ειχα ασχοληθει παλαιοτερα με φρουτα.
εχει καλη κονομα,αλλα να ξερεις οτι οταν βγαζεις ευκολα φραγκα,κανεις και μαλακιες μεγαλες.θελει προσοχη :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.873
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
μαγκα ενα θα σου πω και να το ξερεις.ειχα ασχοληθει παλαιοτερα με φρουτα.
εχει καλη κονομα,αλλα να ξερεις οτι οταν βγαζεις ευκολα φραγκα,κανεις και μαλακιες μεγαλες.θελει προσοχη :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
εχεις δικιο
δασκαλε,
το μονο που φοβαμαι ειναι κατι γεωργιανοτσετσενοι :- :- :-
αν και εχω ετοιμο μαγαζι στους αμπελοκηπους
θελει να καβατζωθεις απο δαυτους
 

arcans71

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.044
Like
5
Πόντοι
16
εχεις δικιο
δασκαλε,
το μονο που φοβαμαι ειναι κατι γεωργιανοτσετσενοι :- :- :-
αν και εχω ετοιμο μαγαζι στους αμπελοκηπους
θελει να καβατζωθεις απο δαυτους
μην περνεις χαμπαρι απο αυτους ρε.αν και ειναι κολογειτονια εκει.δεν πιστευω να εχεις προβλημα.
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.873
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
μην περνεις χαμπαρι απο αυτους ρε.αν και ειναι κολογειτονια εκει.δεν πιστευω να εχεις προβλημα.
κωλογειτονια δεν θα πει τιποτα
δασκαλε..................... :- :-
χεσε μεσα :-
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
οχι φιλε μου...με τιποτα...Μονο αν η σχολη ειναι σχετικα καλη και το χαρτι της μετραει να χωθεις σε κανενα δημοσιο.Αλλιως ειναι χασιμο χρονου και κυριως χρηματων οι σπουδες στην Ελλαδα.
Οποιος μπορει να ασχοληθει με καποιο ελευθερο επαγγελμα κτλ τυχερος η αλλοι ας κανουν οτι μπορουν να χωθουν σε κανα δημοσιο...
Κοίταξε, αν το πτυχίο που έχει βγάλει κάποιος έχει χαμηλό βαθμό, τότε προφανώς δε βοηθάει, διότι αφενός με τέτοιο βαθμό βγαίνουν πολλοί, αφετέρου για να έχεις τέτοιο βαθμό σημαίνει ότι δεν ξέρεις και πολλά πράματα, δε σκαμπάζεις και πολλά, και πέρασες με αντιγραφές και μαλακοδιαβάσματα.  
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom