Νέα

Η ανεργία και η εκμετάλλευση θερίζουν τη νεολαία...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Bourdeliaris22
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 43K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ποια η επαγγελματικη σας κατασταση αυτη τη περιοδο ?

  • Άνεργος ψάχνομαι

    Ψήφοι: 6 50,0%
  • Δουλευω κανονικα (700-1200ευρω το μήνα)

    Ψήφοι: 1 8,3%
  • Δουλευω φουλ (1200 ευρω και βαλε το μήνα)

    Ψήφοι: 3 25,0%
  • Ψευτοδουλευω (700 ευρω και κάτω το μήνα)

    Ψήφοι: 2 16,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    12

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
οι αμπελόκηποι κωλογειτονιά?

περίεργο μου ακούγεται
 

Επισκέπτης
Κοίταξε, αν το πτυχίο που έχει βγάλει κάποιος έχει χαμηλό βαθμό, τότε προφανώς δε βοηθάει, διότι αφενός με τέτοιο βαθμό βγαίνουν πολλοί, αφετέρου για να έχεις τέτοιο βαθμό σημαίνει ότι δεν ξέρεις και πολλά πράματα, δε σκαμπάζεις και πολλά, και πέρασες με αντιγραφές και μαλακοδιαβάσματα.  

και υψηλο βαθμο να εχεις στο πτυχιο σου λιγο πολυ το ιδιο σου κανει.Ειδικα πρακτικα δεν λεει τιποτα.Πχ οι πτυχιουχοι πληροφορικης που εβγαλαν 9 η 10 το πτυχιο τους σημαινει οτι ξερουν και καλα απο πληροφορικη?
Τεσπα ενα πτυχιο να εχεις και δεν εχει τοσο σημασια ο βαθμος.Κοτσαρεις μετα και ενα ευκολο μεταπτυχιακο και εισαι μια χαρα.

Τωρα για το δημοσιο δεν μετραει τοσο ο βαθμος.Γιατι σημασια εχει να μαζευεις μορια...και απλα με το να εχεις ενα χαρτι πτυχιου ειτε με 5 ειτε με 8 θα παιρνεις αρκετα μορια για να χωθεις σε καμια θεσουλα...
 

Skilopnixtis

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
213
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
1
Αρχικά θέλω να ρωτήσω ποιά είναι η ναυτιλιακή που δίνει σε μηχανικό 4.500 για να μην πατήσω ποτέ.Εγώ στη δική μου παίρνω 5.300 καθαρά σαν ανθυποπλοίαρχος χωρίς τα μπόνους,τα πληρωμένα σεμινάρια και τα διάφορα έξτρα που παίζουν.
Τώρα για το θέμα δουλειά.Ψάχνονται όλοι να βρουν πρώτη δουλειά με τουλάχιστον 1.500 ευρώ.Γιατί;
Επειδή βγάλατε μιά σχολή.Τα αξίζετε πιστεύετε;Αν δε στρώσετε κώλο δε θα γίνει τίποτα.Όταν μπήκατε στη σχολή,σκεφτήκατε πως το αντικείμενο αυτό δεν έχει ζήτηση;
Ή πήγατε επειδή το γουστάρατε και μόνο;Βγαίνουν οι μαθηματικοί,φυσικοί κλπ και κλαίγονται.Βγαίνουν οι οικονομολόγοι και πάλι κλαίγονται.Καλά για σχολές τύπου καλών τεχνών ή γυμναστικές ακαδημίες κλπ απορώ γιατί υπάρχουν.Και μη μου πείτε πως θέλουν όλοι να γίνουν γυμναστές.Εγώ πάντως στα γυμναστήρια δε βλέπω γυμναστές σχολών.
Ρε σεις,πώς περιμένετε να στηρίξει η Ελλάδα όλους τους φυσικούς,οικονομολόγους κλπ;
Σκέφτηκε κανείς να πάει για ιχθυοκαλλιέργεια.Δυστυχώς στη ζωή δεν κάνουμε πάντα ότι μας αρέσει.
Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πώς υπάρχουν άτομα που είναι 18 και θέλουν να μπουν ΕΠΟΠ.Αν είναι δυνατόν.Το όνειρο τους είναι να γίνουν επαγγελματίες κοπρίτες.
Και μην ξεχνάτε πως για να φτάσεις ψηλά,πρέπει να φας πρώτα τα σκατά και μετά θα απομακρυνθείς από αυτά.
Θέλει υπομονή κι επιμονή.
Στο τέλος οι καλύτεροι ανταμείβονται.
Δε μου λέει τίποτα αν κάποιος τέλειωσε πανεπιστήμιο ή οποιαδήποτε σχολή.
Το τι μπορείς να προσφέρεις μετά έχει σημασία.
Κι εγώ έχω φάει τις ήττες μου αλλά τα κατάφερα και πιστεύω πως πάνε καλά τα πράματα για μένα.
Αλλιώς δρόμο και πάμε γι'αλλού.

Συμφωνο μαζι σου, απο φιλους μου που τελειωσανε ΑΕΙ ειναι τορα σερβιτοροι, στην καλητερη δινουν ιδιετερα μαθηματα.
Τους βλεπω και λυπαμε γιατι πραγματικα δεν μπορω να βγω να γλεντισω να τα σπασω ρε παιδι μου, με τους παιδικους μου φιλους και ο λογως βεβαια ο οικονομικος.
Οσο αφορα για τους μισθους μας εχουν παρη τιν ανω βολτα τα τελευτεα χρονια.
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645

ειμαι 25 ετον 3τος Μηχανικος (Αξιωματικος Εμπορικου Ναυτικου) περνω 6000ε το μηνα παρα κατι ψηλα,Προτομπικα στα καραβια 19 χρονων παιδι σαν Δοκιμος αξιοματικος. Τωρα χτιζω σπιτι εχω μια Ducati και προσφατα πηρα ΒΜW 320ι καμπριο. Εχω παει σε απιστευτα μερη, το αγαπημενο μου η Μπαχαμες, η καλιτερη παραλια στο κοσμο  (Freeport στο Port loykagia).
Δεν εχω προβλημα με λεφτα και δεν βγενω απο το σπιτι μου αν δεν εχω 100 ε στο πορτοφολη

Ειναι ενα επαγελμα με απετισεις και πιεση ομως αν ασχολιθης με αυτο θα περασης μια χαρα, στα καραβια μου τυχανε απιστευτα πραγματα, συγκρουση στη Σιγαπουρη, 14 μποφορ στη Κορεα, φοτια μεχρι να μπαζη ναρα το μιχανοστασιο.

Οπιος εχει τα ΑΡΧΙΔΙΑ παει, εχω δει παιδια να τρελενονται και μεγαλους να κλαινε, δεν λεω οτι ειμαι ο σουπερμαστορας και δεν γενηθεικα Αξιματικος, εμαθα στη πορεια.  
Έχω την εντύπωση ότι ο μισθός του μηχανικού φτάνει και τα 10000 αν δεν κάνω λάθος
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
και υψηλο βαθμο να εχεις στο πτυχιο σου λιγο πολυ το ιδιο σου κανει.Ειδικα πρακτικα δεν λεει τιποτα.Πχ οι πτυχιουχοι πληροφορικης που εβγαλαν 9 η 10 το πτυχιο τους σημαινει οτι ξερουν και καλα απο πληροφορικη?
Τεσπα ενα πτυχιο να εχεις και δεν εχει τοσο σημασια ο βαθμος.Κοτσαρεις μετα και ενα ευκολο μεταπτυχιακο και εισαι μια χαρα.
Κοίταξε, άμα εξαιρέσεις τα γλυφτρόνια και τα κομματόσκυλα, το να έχεις μεγάλο βαθμό μόνο τυχαίο δεν είναι.
Και εκτός αυτού σημαίνει ότι έχεις όρεξη να διαβάσεις και να δουλέψεις και δεν είσαι τεμπέλης
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
Κοίταξε, άμα εξαιρέσεις τα γλυφτρόνια και τα κομματόσκυλα, το να έχεις μεγάλο βαθμό μόνο τυχαίο δεν είναι.
Και εκτός αυτού σημαίνει ότι έχεις όρεξη να διαβάσεις και να δουλέψεις και δεν είσαι τεμπέλης

Ναι περιμενε εσυ αξιοκρατια στην Ελλαδα.
Απο τον τελευταιο βουλευτη μεχρι τον πρωθυπουργο ολοι γονοι και συγγενεις του συγγενη ειναι.
Ο νεποτισμος στο μεγαλειο του.
 

Επισκέπτης
Κοίταξε, άμα εξαιρέσεις τα γλυφτρόνια και τα κομματόσκυλα, το να έχεις μεγάλο βαθμό μόνο τυχαίο δεν είναι.
Και εκτός αυτού σημαίνει ότι έχεις όρεξη να διαβάσεις και να δουλέψεις και δεν είσαι τεμπέλης

Σημασια δεν εχει τι σημανει τοσο αλλα κατα ποσο θα σου χρειαστει.Και ενταξει μπορει καποιος να μην γουσταρει τις παπαριες που υπαρχουν στην τριτοβαθμια εκπαιδευση γιατι παπαριες ειναι.Ανουσιες γνωσεις που δεν θα σου χρειαστουν και πρακτικα οι περισσοτερες ποτε στην ζωη σου.Απλα ενα καψονι για να παρεις ενα κωλοχαρτο.Δεν σημαινει ομως οτι ειναι και τεμπελης και δεν μπορει να ειναι χρησιμος.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
.... δεν λεω οτι ειμαι ο σουπερμαστορας...

μωρέ είστε, πως δεν είστε

ανήκετε στους λίγους που μπορείτε να λέτε ότι είστε "μηχανικοί", απλά είστε λίγο πατεντιάρηδες (το απαιτεί η δουλειά σας) αλλά αυτό δείχνει μυαλό και εφευρετικότητα, προαπαιτούμενο για να λες ότι είσαι μηχανικός γενικότερα

κάτι λουμπίνες με φράτζες, τατουάζ, μπλουζάκια che και γυαλιά prada, που νομίζουν ότι με ένα πτυχίο (κερδισμένο σε φροντιστήριο) θα γαμήσουν και θα δείρουν... δεν πιάνουν μία μπροστά σας, άσε που έτσι και τους βάλεις κανένα πρόβλημα που δεν γνωρίζουν και πρέπει να σκεφτούν και γρήγορα, κολλάνε και ψάχνουν τις σημειώσεις των περσινών θεμάτων  :grin:
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Σημασια δεν εχει τι σημανει τοσο αλλα κατα ποσο θα σου χρειαστει.Και ενταξει μπορει καποιος να μην γουσταρει τις παπαριες που υπαρχουν στην τριτοβαθμια εκπαιδευση γιατι παπαριες ειναι.Ανουσιες γνωσεις που δεν θα σου χρειαστουν και πρακτικα οι περισσοτερες ποτε στην ζωη σου.Απλα ενα καψονι για να παρεις ενα κωλοχαρτο.Δεν σημαινει ομως οτι ειναι και τεμπελης και δεν μπορει να ειναι χρησιμος.
Kοίταξε whitey, λίγο πολύ κανείς φοιτητής δεν είναι ευχαριστημένος από την κατάσταση μπουρδέλου που επικρατεί σε πολλές σχολές.
Αλλά προφανώς δεν είναι λύση να τα παρατάς όλα για να δείξεις το θυμό σου.
 

Skilopnixtis

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
213
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
1
κάτι λουμπίνες με φράτζες, τατουάζ, μπλουζάκια che και γυαλιά prada,

το φαινομενο αυτο ειναι ολο και πιο εντονω και σε μας, μουχουν ερθει κατι δοκιμη αξιωματικη τελευτεα ετσι. Αλλα τους εστροσα γρηγορα  :s&m_3: :s&m_1: :s&m_2: !!!!!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
το φαινομενο αυτο ειναι ολο και πιο εντονω και σε μας, μουχουν ερθει κατι δοκιμη αξιωματικη τελευτεα ετσι. Αλλα τους εστροσα γρηγορα  :s&m_3: :s&m_1: :s&m_2: !!!!!

το γράσο κάνει καλή δουλειά...αν ήθελαν, ας μην έστρωναν
 

Skilopnixtis

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
213
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
1
ρε μονο γρασω, μεσα στης σεντινες τους βαζω μεχρι να γινουν αντρες, ακους εκει ερχοντε στο καραβι και το πρωτο που ρωτανε ειναι που ειναι η πισηνα και γιατι δεν εχουν Τηλεοραση και Πλειστεσιον στην καμπινα τους!!!
σε λεω πολη καλα αυτα αλλα για το Σαβατοκυριακο
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
 Πηγαινετε ενα χρονο να μαθετε καλα γερμανικα, αγγλικα , γαλλικα, βουλγαρικα, ρουμανικα κλπ κλπ και πηγαινετε οξω !! Μ τις ευχες μας να ανοιξετε ενα thread "εφυγα απο αυτην την σκατοχωρα" !!!

 Εδω μονο μαλακιες του τυπου "κανεις δεν χανεται!" "υπομονη" "γιατι δεν σπουδασες αυτο και δεν σπουδασες το αλλο" "γιατι σπουδασες?"
"γιατι ΔΕΝ σπουδασες?" θα ακουτε και θα φατε καμια πενταετια σε δουλειες που οδηγουν στο αδιεξοδο (dead end jobs) και να φτασετε στο αδιεξοδο στα 30+!!


 Οξω γρηγορα και αν αποτυχετε το πολυ-πολυ να ξαναγυρισετε στα 30 να ψαχνετε για δουλεια !!! Ετσι και αλλιως αυτο θα κανετε στα 30 απλα με το να πατε εξω θα μαζεψετε καμια  εμπειρια περα απο το δωματιο σας!!!!!
 

Skilopnixtis

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
213
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
1
μπορη καπεια πραγματα να ακουγονται σκληρα αλλα γινοντε για το καλο, να ξερεται οτι κατω απο τα αρχιδια του αξιοματηκου παραμονευουν 8 με 10 φιλλιπινεζη μου δεν το εχουν σε τιποτα να σε βγαλουν απο τη μεση και αν δηξης οτι εισαι μαλακος το εκμεταλευονται, γκολοβαρανε δεν εκτελουνε εντολες και βαζουν σε κινδυνο το καραβι και της 25 ψυχες που ειναι σε αυτο. Γιαυτο εγω προσοπικα θελω τα νεα δικιμια να εχουν αντριλικη,  :cussing: :cussing: :argue: :argue: :argue:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom