Νέα

Η ανεργία και η εκμετάλλευση θερίζουν τη νεολαία...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Bourdeliaris22
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 43K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια η επαγγελματικη σας κατασταση αυτη τη περιοδο ?

  • Άνεργος ψάχνομαι

    Ψήφοι: 6 50,0%
  • Δουλευω κανονικα (700-1200ευρω το μήνα)

    Ψήφοι: 1 8,3%
  • Δουλευω φουλ (1200 ευρω και βαλε το μήνα)

    Ψήφοι: 3 25,0%
  • Ψευτοδουλευω (700 ευρω και κάτω το μήνα)

    Ψήφοι: 2 16,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    12

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
παρα το γεγονός ότι μαλλον ανταλλάσω μηνυματα με ξεροκέφαλο/ξερόλα ο παραπάνω τυπος μετα από [size=12pt]1,5 χρονο[/size] έγινε shop manager μετα [size=12pt]απο 2[/size] area και [size=12pt]στα 25[/size] ηταν 3ος στην ιεραρχια μεχρι που (μετά το στρατο) άρχισε τις μεταγραφές....

Στα 25 χρόνια δουλειάς; :think:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
αν εχεις φραγκα-γνωριμιες και βυσμα ολλα καλα θα πανε!
μια χαρα  γινεσαι μανατζερ απο μικρος! αρκει να χεις τα παραπανω!!
ποσα παιδια ξερω που εχουν 2 πτυχια μεταπτυχιακα φτυσαν αιμα και διευθυντες δεν γιναν!

οπως και αλλο ενα παραδειγμα.......ενας γνωστος πουλουσε πασατεμπο και τωρα που ειναι εργολαβος παιζει με τα εκατομυρια!!!
χωρις λαμογιες και με τον σταυρο στο χερι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ να κανεις φραγκα!
καναν μερικοι αλλα τα βρηκαν και ετοιμα!!!
ιστοριες του στυλ εγω αγορι μου ημουν ψηστης και τωρα ειμαι με σακακι γραβατα κλπ μου θυμιζουν Ξανθοπουλο και καζαντζιδη (Γερμανια)!!! κατι ταινιες με πονο! στην πραγματηκοτητα δεν ειναι ετσι!


Υ.Γ. Αν δεν εισαι τεμπελης ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα πεινασεις.....!απλα θα λαθροβιεις! θα ζεις για να δουλευεις και θα δουλευεις για να πληρωνεις λογαριασμους!
το θεμα ειναι να βγαλεις και κατι παραπανω!(οχι τρελα π.χ. κοτερα πισινες ελικοπτερα) αλλα ενα ωραιο αμαξι-σπιτι-οικονομικη ανεση για καμια βολτα ΣΚ κλπ!!! αν ειναι να δουλευουμε με πτυχιο για 800 κλαφτα.....
με καλυψες....
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
μα ετσι πιστευω οτι ειναι η πραγματηκοτητα!  (αν βρεις λεφτα ή μαλακας θα σαι για να τα γαμησεις ή θα τα αυγατισεις) τα λεφτα στα λεφτα πανε!!

ναι ρισκαρανε και καποιοι! βγαλανε καλα λεφτα! αλλα κανανε και καμια λαδια! εντελως ΝΟΜΙΜΑ κανεις δεν εγινε λεφτας!!
 
OP
OP
B

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6
ειστε ολοι αξιοι τις μοιρας.μια ζωη υπαλληλοι θα ειστε,και μαλιστα κακοπληρωμενοι.
εναν δεν ειδα να πει οτι θελει να γινει επιχειρηματιας να ριξει καμια 50000 ευρω και να χρεωθει αλλα 150000 ευρω για να κανει μια δουλεια δικη του.ολο μαλακιες για δημοσιο,και εποπ και μαλακιες ακουω.παρτε το χαμπαρι μαγκες το δημοσιο τελειωσε,η αγορα ειναι ελευθερη,οποιος εχει αρχιδια κανει μια δικη του δουλεια.

οσο για το ναυτακι με τα 6000 ευρω εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα ουτε για 60000 ευρω.μονο για λιμανια ωραια και πουτανες μας ειπε.ας μας πει και για τα 3μηνα που ειναι συνεχεια μεσα στην θαλασσα,και λιγουρευετε το κωλο του καθε φιλιππινεζου.
:2funny: :2funny: :2funny:
 
OP
OP
B

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6
θεωρητικα ναι ολα τα ενδεχομενα υπαρχουν....εσενα δεν σε ξερω προσωπικα οποτε δεν μπορω να πω αν εισαι επιτυχημενος στον τομεα σου και αν αυτο ειναι αποτελεσμα εργασιας και κοπου ή βυσματος...
παντως για να αντιστρεψω αυτο που μου απηυθηνες μπορουσα να πω :αλλος ενας βολεμενος που εχει και θρασος να  οικτιρει τους αβολευτους,ανεργους νεους και το παιζει και  εξυπνακιας κιολας πουλωντας τους το παραμυθακι της αξιοσυνης και εργατικοτητας...αλλα δεν το κανω οπως βιαστηκες να κανεις εσυ γιατι απλα δεν σε ξερω προσωπικα...αν σε ηξερα και ησουν κανας τετοιος ομως μεχρι και μπατσες που θα τρωγες για να μην λες τετοιες μαλακιες...


:thumbsup: :thumbsup: κι εγώ αν ήμουν βολεμένος σε μια θεσούλα έτοιμος και 30+χρονων θα κανα τον έξυπνο ευχαρίστως..

όπως είναι ΄και γνωστοί μου που πριν χρόνια έπιαναν θεσούλες όμορφες(εφορίας-ΔΕΗ-Τραπεζών) με ένα Λύκειο-ΑΕΙ Ή ΤΕΙ και κονομήσανε καλά...
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
Διάβαζα σήμερα σ'ενα άρθρο,ότι  το 78% των νέων 18-25 που έχουν τελειώσει μια σχολή είναι άνεργοι ή έχουν βρεί μια δουλειά που χτυπάνε 8ωρα-10 ωρα..με βασικούς μισθούς και με κακή συμπεριφορά απο τους εργοδότες τους.Τι γίνεται?Υπάρχει τελικά κράτος για τους νέους?ή μόνο για τα λαμόγια και για τους γλύφτες?

Αναρωτιέμαι τελικά αξίζει να σπουδάζει ένας νέος στην Ελλάδα και να  ξοδεύονται τα χρήματα των γονιών του και οι κόποι του για ένα άκαρπο μέλλον?Ρωτώ..?

σίγουρα είναι δύσκολα τα πράγματα , οπότε συνιστάται υπομονή καταρχήν, και επιμονή

η επιστήμη όμως δεν είναι σαν την πορνεία, να είναι χρηματοκεντρική
σίγουρα πρέπει να αμοιβεσαι γι'αυτό που κάνεις μέν ,
αλλά δεν σπουδάζεις , με απώτερο στόχο να διορισθείς στο δημόσιο και να βγάζεις λεφτά...

ίσα ίσα πιστεύω ότι αυτή ακριβώς η αντίληψη, είναι που έκανε την κατάσταση μπουρδέλο
και δυστυχώς η νέα γενιά πληρώνει αυτή την εκπορνευμένη νοοτροπία

και 2ον, πως στο διαολο υποτιματε τη γνωση που εχετε , τι εμπειριες που αποκτησατε και κοιτατε μονο ασφαλεια δημοσιου - λεφτα
αν δηλαδη σας επερναν στο δημοσιο χωρις πτυχιο δεν θα θελατε να μαθετε κατι παραπανω στη ζωη σας?

απόλυτα σωστό , αλλά δεν είναι έυκολο να κατανοηθεί απ'όλους αυτό

συμπερασματικά

Όντως υπάρχουν προβλήματα , οπότε δεν πρέπει να ψηφίσουμε εκ νέου υπο τις σειρήνες του λαϊκισμού , κόμματα που απο το 81' και μετά έκαναν ιδανικό την ασυδοσία και την φαυλοκρατία
ας ψηφίσουμε κόμματα που προτείνουν συγκεκριμένες λύσεις
 

Matt LeBlanc

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2007
Μηνύματα
4.506
Κριτικές
21
Like
6.898
Πόντοι
8.345
συγκεκριμένες λύσεις...εγω δεν βλεπω καμια συγκεκριμενη...κολοτουμπες βλεπω και  :blahblah1:
χωρις ουσια...
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
μαγκες η λυση ειναι μια


ελευθερος επαγγελματιας  :zfuck:

 

tsizkeik

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2007
Μηνύματα
208
Like
0
Πόντοι
1
ειστε ολοι αξιοι τις μοιρας.μια ζωη υπαλληλοι θα ειστε,και μαλιστα κακοπληρωμενοι.
εναν δεν ειδα να πει οτι θελει να γινει επιχειρηματιας να ριξει καμια 50000 ευρω και να χρεωθει αλλα 150000 ευρω για να κανει μια δουλεια δικη του.ολο μαλακιες για δημοσιο,και εποπ και μαλακιες ακουω.παρτε το χαμπαρι μαγκες το δημοσιο τελειωσε,η αγορα ειναι ελευθερη,οποιος εχει αρχιδια κανει μια δικη του δουλεια.

οσο για το ναυτακι με τα 6000 ευρω εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα ουτε για 60000 ευρω.μονο για λιμανια ωραια και πουτανες μας ειπε.ας μας πει και για τα 3μηνα που ειναι συνεχεια μεσα στην θαλασσα,και λιγουρευετε το κωλο του καθε φιλιππινεζου.

φιλε μου δεν υπαρχει τριμηνο χωρις να πιασει λιμανι, εκτος ελαχιστων πλοιων παγκοσμιως αποκλειστικα tankers...
φυσικα δεν υπαρχουν και αυτα που γινοντουσαν παλια που μενανε στο λιμανι ενα μηνα...
παντως δουλεια σαν την ναυτιλια δεν υπαρχει, ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι ηταν το 80 πχ και τα λεφτα που υπαρχουν στην θαλασσα δεν υπαρχουν στην στερια απλα...
 

CIM

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2005
Μηνύματα
8.493
Like
30
Πόντοι
66
ΤΡΟΙΚΑ: "Ο βασικός μισθός στην Ελλάδα πρέπει να πάει στα 150€ !!!"

ΣΟΚ προκαλεί η δήλωση της τρόικας στην κοινή συνεδρίαση των Επιτροπών Οικονομικών και Απασχόλησης στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, σχετικά με την μείωση του βασικού μισθού της Ελλάδας, στα 150 ευρώ.
Συγκεκριμένα...
σε ερώτηση του ευρωβουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Νίκου Χουντή αφού ομολόγησαν την παταγώδη αποτυχία του Μνημονίου μέχρι σήμερα, παραδέχτηκαν ότι «σκοπός τους είναι οι μισθοί και οι συντάξεις στην Ελλάδα να φτάσουν σε επίπεδα Βουλγαρίας και Ρουμανίας, δηλαδή στο επίπεδο των 150 ευρώ το μήνα» και τόνισαν οτι τα μέτρα λιτότητας πρέπει να συνεχιστούν και θα συνεχιστούν αφού τα 2 κόμματα εξουσίας έχουν δεσμευτεί!

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Υπεροχα !!!!!!!!
 

komis diablo

Μέγας
Εγγρ.
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
603
Κριτικές
7
Like
212
Πόντοι
3.983
ΣΟΚ προκαλεί η δήλωση της τρόικας στην κοινή συνεδρίαση των Επιτροπών Οικονομικών και Απασχόλησης στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, σχετικά με την μείωση του βασικού μισθού της Ελλάδας, στα 150 ευρώ.

Οκ να παει και η βενζινη η φορολογηση και τα τροφιμα σε αυτα στα επιπεδα της Βουλγαριας και της Ρουμανιας
οχι με το παρε το Ευρωπαικο και με το δωσε το Βαλκανικο αλλα τετοιοι μαλακες που ειμαστε θα το δεχτουμε και αυτο
ποσο πατε στοιχημα ?? και θα λεμε ευχαριστω δε πανα γαμηθουν τετοιοι ειμαστε τετοια σκατα μας αξιζουν
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
Μόνο την ΝΕΟΛΑΙΑ?Την ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΜΗΤΕΡΑ?Τους ΜΕΣΗΛΙΚΕΣ?Τους Συνταξιούχους?ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ,μας ΙΣΩΠΕΔΩΝΕΙ ΑΥΤΟ,εχω την ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΞΑΓΡΙΩΜΕΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ,για να ΣΥΜΒΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΑΣ ΕΙΜΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΟΥΝ.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Μόνο την ΝΕΟΛΑΙΑ?Την ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΜΗΤΕΡΑ?Τους ΜΕΣΗΛΙΚΕΣ?Τους Συνταξιούχους?ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ,μας ΙΣΩΠΕΔΩΝΕΙ ΑΥΤΟ,εχω την ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΞΑΓΡΙΩΜΕΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ,για να ΣΥΜΒΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΑΣ ΕΙΜΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΟΥΝ.
:thumbsup:
 

condo

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.326
Κριτικές
15
Like
114
Πόντοι
2.945
μήπως οι εργαζόμενοι να πληρώνουν για να δουλεύουν?????????????????????/
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom