Νέα

HIV Λοίμωξη & AIDS. «Μύθοι & Πραγματικότητες»

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα vassilis19
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 273K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εσείς, απο που ενημερώνεστε για την ασθένεια αυτή?

  • Από Γιατρούς και άλλους ειδικούς

    Ψήφοι: 60 29,1%
  • Από φίλους/παρέα ?

    Ψήφοι: 3 1,5%
  • Από το Internet ?

    Ψήφοι: 110 53,4%
  • Από βιβλία ?

    Ψήφοι: 11 5,3%
  • Από άλλη πηγή ?

    Ψήφοι: 5 2,4%
  • Δεν ενημερώνομαι και δεν θέλω να ξέρω ?

    Ψήφοι: 17 8,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    206

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Κριμα την κοπελα και τον μαλακα που την καταδικασε σε θανατο, αλλα μην λετε αερολογιες. Το HIV ειναι ιος που ειτε εισαι φορεας ειτε οχι και δεν εχει σημασια ποσες φορες εχεις ερθει σε επαφη με μολυσμενο ατομο. Η αρρωστεια που επερχεται απο τον ιο λεγεται AIDS (Aquired Immune Deficiency Syndrome) που ειναι στο τελος θανατηφορα. HIV κολλας απο επαφη με μολυσμενο φορεα διαμεσου ακαλυπτου σεξ, εστω και στοματικο αν υπαρχει αρκετη συγκεντρωση του ιου στο σαλιο, και απο επαφη με μολυσμενο αιμα.

Τα ακαλυπτα στοματικα, γλωσσοφιλιες και γλυφομουνια να τα αποφευγετε με τανες, εστω και αν τις ξερετε. Το σεξ ειναι η δουλεια τους και δεν ξερετε με ποιους εχουν παει.
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Κριμα την κοπελα και τον μαλακα που την καταδικασε σε θανατο, αλλα μην λετε αερολογιες. Το HIV ειναι ιος που ειτε εισαι φορεας ειτε οχι και δεν εχει σημασια ποσες φορες εχεις ερθει σε επαφη με μολυσμενο ατομο. Η αρρωστεια που επερχεται απο τον ιο λεγεται AIDS (Aquired Immune Deficiency Syndrome) που ειναι στο τελος θανατηφορα. HIV κολλας απο επαφη με μολυσμενο φορεα διαμεσου ακαλυπτου σεξ, εστω και στοματικο αν υπαρχει αρκετη συγκεντρωση του ιου στο σαλιο, και απο επαφη με μολυσμενο αιμα.

Τα ακαλυπτα στοματικα, γλωσσοφιλιες και γλυφομουνια να τα αποφευγετε με τανες, εστω και αν τις ξερετε. Το σεξ ειναι η δουλεια τους και δεν ξερετε με ποιους εχουν παει.

Δεν λέω αερολογίες, είμαι σίγουρη ότι το είχα διαβάσει σε ένα σχετικό φυλλάδιο. Θα ψάξω να βρω στοιχεία, γιατί όντως μπορεί να κάνω λάθος. Όμως εσύ δεν παραθέτεις και τα δικά σου στοιχεία;
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
κ εγω κατι τετοιο εχω διαβασει παντως που λεει η μπουμπ
αλλα με πασα επιφυλαξη μπας κ δε θυμαμαι καλα... βαριεμαι να το ψαξω τωρα
οποιος θελει κ τον ενδιαφερει ας το κοιταξει..
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Δεν λέω αερολογίες, είμαι σίγουρη ότι το είχα διαβάσει σε ένα σχετικό φυλλάδιο. Θα ψάξω να βρω στοιχεία, γιατί όντως μπορεί να κάνω λάθος. Όμως εσύ δεν παραθέτεις και τα δικά σου στοιχεία;

Χρυση μου, το θεμα το εχω συζητησει με ενα απο τους κορυφαιους ερευνητες στο LA γιατι με απασχολει προσωπικα οταν συναντω ενα σωρο μωρα καθε χρονο. Κοιταξε εδω για ενημερωση


Το θεμα μολυνσεως με HIV δεν ειναι αστειο πραγμα, και υπαρχουν αρκετα τεκμιριωμενα στοιχεια για την μεταδωση του ιου απο τις αρχες του 1980. Μαλιστα ενας Ιταλος ερευνητης στο John Hopkins εχει παρουσιασει μαθηματικα μοντελα που υποστηριζει οτι το HIV εμφανηστηκε πολυ νωριτερα (1950) στην Αφρικη. Πιστευουν οτι ο ιος μεταδωθηκε απο πιθηκο σε ανθρωπο, οπως και ο ιος των πουλερικων πριν μερικα χρονια και ο τωρινος ιος των χοιρων.
 
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.014
Κριτικές
2
Like
1
Πόντοι
16
Χρυση μου, το θεμα το εχω συζητησει με ενα απο τους κορυφαιους ερευνητες στο LA γιατι με απασχολει προσωπικα οταν συναντω ενα σωρο μωρα καθε χρονο. Κοιταξε εδω για ενημερωση


Το θεμα μολυνσεως με HIV δεν ειναι αστειο πραγμα, και υπαρχουν αρκετα τεκμιριωμενα στοιχεια για την μεταδωση του ιου απο τις αρχες του 1980. Μαλιστα ενας Ιταλος ερευνητης στο John Hopkins εχει παρουσιασει μαθηματικα μοντελα που υποστηριζει οτι το HIV εμφανηστηκε πολυ νωριτερα (1950) στην Αφρικη. Πιστευουν οτι ο ιος μεταδωθηκε απο πιθηκο σε ανθρωπο, οπως και ο ιος των πουλερικων πριν μερικα χρονια και ο τωρινος ιος των χοιρων.
Και εγώ έχω διαβάσει στο internet για επαναμόλυνση!!!
Τώρα τί να πώ;! :huh: :huh:
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66

Κινδυνεύω να ξαναμολυνθώ;

Ακόμη κι αν είμαστε ήδη οροθετικοί πρέπει να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό όταν κάνουμε έρωτα με άλλα οροθετικά άτομα επειδή υπάρχει ο κίνδυνος της επιμόλυνσης.

Επιμόλυνση σημαίνει να μολυνθούμε με άλλο στέλεχος του ιού ΗΙV από αυτό με το οποίο είμαστε ήδη μολυσμένοι.

Ο κίνδυνος είναι σοβαρός, διότι ίσως το νέο στέλεχος του ΗΙV που ίσως μας μολύνει πιθανώς να είναι ανθεκτικό στα αντιρετροϊικά φάρμακα ή να είναι πιο επιθετικό. Συνεπώς, μπορεί ξαφνικά η αγωγή μας να σταματήσει να έχει αποτελέσματα επειδή ο νέος ιός μέσα μας θα έχει ήδη ανθεκτικότητα σε κάποια από τα φάρμακα που χρησιμοποιούμε.
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Χρυση μου, το θεμα το εχω συζητησει με ενα απο τους κορυφαιους ερευνητες στο LA γιατι με απασχολει προσωπικα οταν συναντω ενα σωρο μωρα καθε χρονο. Κοιταξε εδω για ενημερωση


Το θεμα μολυνσεως με HIV δεν ειναι αστειο πραγμα, και υπαρχουν αρκετα τεκμιριωμενα στοιχεια για την μεταδωση του ιου απο τις αρχες του 1980. Μαλιστα ενας Ιταλος ερευνητης στο John Hopkins εχει παρουσιασει μαθηματικα μοντελα που υποστηριζει οτι το HIV εμφανηστηκε πολυ νωριτερα (1950) στην Αφρικη. Πιστευουν οτι ο ιος μεταδωθηκε απο πιθηκο σε ανθρωπο, οπως και ο ιος των πουλερικων πριν μερικα χρονια και ο τωρινος ιος των χοιρων.

Δεν είπα φυσικά ότι είναι κάτι αστείο, και η προέλευσή του δε βλέπω τι σχέση έχει με αυτά που είπα. Βρήκα ότι όντως υπάρχει κίνδυνος επαναμόλυνσης από δεύτερο στέλεχος του ιού, μπορείς να το ψάξεις κι εσύ στο γκουγκλ, και στα ελληνικά.

Η wikipedia λέει τα εξής

και έχει αναφερθεί περιστατικό και στους New York Times

 

ROMANTIC

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2008
Μηνύματα
66
Like
0
Πόντοι
0
Τι γνωμη εχουν οι λατρεις των ακαποτων τσιμπουκιων ??
Ειναι ατρωτοι? η << ελα μωρε σε μενα θα τυχει ? >>
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046

Κινδυνεύω να ξαναμολυνθώ;

Ακόμη κι αν είμαστε ήδη οροθετικοί πρέπει να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό όταν κάνουμε έρωτα με άλλα οροθετικά άτομα επειδή υπάρχει ο κίνδυνος της επιμόλυνσης.

Επιμόλυνση σημαίνει να μολυνθούμε με άλλο στέλεχος του ιού ΗΙV από αυτό με το οποίο είμαστε ήδη μολυσμένοι.

Ο κίνδυνος είναι σοβαρός, διότι ίσως το νέο στέλεχος του ΗΙV που ίσως μας μολύνει πιθανώς να είναι ανθεκτικό στα αντιρετροϊικά φάρμακα ή να είναι πιο επιθετικό. Συνεπώς, μπορεί ξαφνικά η αγωγή μας να σταματήσει να έχει αποτελέσματα επειδή ο νέος ιός μέσα μας θα έχει ήδη ανθεκτικότητα σε κάποια από τα φάρμακα που χρησιμοποιούμε.

Τωρα μιλας σωστα γιατι υπαρχουν παραλλαγες στον ιο HIV και ο ιδιος ο ιος μεταλλασσεται με τον χρονο και τα φαρμακα. Παντα σκουφακι για ολα και μακρια απο γλωσσοφιλιες και γλυψιματα σε ιδιωτικα μερη με τανες.
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
Τι γνωμη εχουν οι λατρεις των ακαποτων τσιμπουκιων ??
Ειναι ατρωτοι? η << ελα μωρε σε μενα θα τυχει ? >>
ε καλα τωρα
τι ρωτας κ εσυ...
αφου το εητζ μ αυτο το τροπο ειναι πολυ δυσκολο να συμβει, αρα νο προμπλεμ, ξεχναμε οτι ολα ειναι πιθανοτητες κ για
τα αλλα αφροδισια αδιαφορουμε βεβαια... (ειμαι ακομη επηρεασμενη απ τον χθεσινο που εφαγε φρικη στο θεμα με τα αφροδισια)
κ τεσπα ειναι γνωστο οτι ολα συμβαινουν στους αλλους!
 
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.014
Κριτικές
2
Like
1
Πόντοι
16
ε καλα τωρα
τι ρωτας κ εσυ...
αφου το εητζ μ αυτο το τροπο ειναι πολυ δυσκολο να συμβει, αρα νο προμπλεμ, ξεχναμε οτι ολα ειναι πιθανοτητες κ για
τα αλλα αφροδισια αδιαφορουμε βεβαια... (ειμαι ακομη επηρεασμενη απ τον χθεσινο που εφαγε φρικη στο θεμα με τα αφροδισια)
κ τεσπα ειναι γνωστο οτι ολα συμβαινουν στους αλλους!
Mέχρι να σου συμβούν φυσικά!!! :P
Μετά θα  :headbang: αλλά αργά θα είναι!!! :rockon:
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Δεν είπα φυσικά ότι είναι κάτι αστείο, και η προέλευσή του δε βλέπω τι σχέση έχει με αυτά που είπα. Βρήκα ότι όντως υπάρχει κίνδυνος επαναμόλυνσης από δεύτερο στέλεχος του ιού, μπορείς να το ψάξεις κι εσύ στο γκουγκλ, και στα ελληνικά.

Η wikipedia λέει τα εξής

και έχει αναφερθεί περιστατικό και στους New York Times

Δυο ειναι τα κορυφαια ιδρυματα στον κοσμο για ερευνα του HIV. Tο CDC (Center for Disease Control) στην Αμερικη και το Pasteur Institute στο Παρισι για οσους θελουν να το ψαξουν περισσοτερο.
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
Πάντως όποιος κολλάει τον άλλο /την άλλη γνωρίζοντας πως κουβαλάει AIDS τότε μόνο θάνατος θα πρέπει να ναι η ποινή του. Μιλάω δηλαδή για καποιον που κολλαει τον άλλο επίτηδες για εκδίκηση. :s&m_3:
 

leopard

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουν 2009
Μηνύματα
374
Like
0
Πόντοι
1
Ναι όπως λέει και ο Johndee πρέπει να τους κόβουν τ αρχίδια όσους ξέρουν ότι έχουν aids και παρ'όλα αυτά κολλάνε τους άλλους. Και με σκούφο να πήγαινε πάλι έπρεπε να της το έλεγε, έτσι ώστε η άλλη να μπορεί να αποφασίσει αν θα συνέχιζε μαζί του, διότι ο σκούφος δεν προφυλάσσει 100 % . Και είναι θέμα υγείας των πολλών να μην μεταδίδεται αυτό το πράγμα. Το πρόβλημα είναι ότι εκεί έξω παίζουν πολλά τέτοια ζώα που δολοφονούν εν ψυχρώ κατά τον ίδιο τρόπο.... :s&m_1:
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Ρε παιδια κριμα η κοπελα και να τον κρεμασουν το μαλακα, ΑΛΛΑ το προφυλακτικο δε σε προφυλασσει 100% ετσι δεν ειναι? Οποτε και με αυτους που πηγαινε μετα απο οταν εμαθε οτι εχει aids, χωρις να τους το εχει πει, θα μπορουσε να τους κολλησει. Οποτε κι αυτη μαλακιες εκανε...

"According to a 2000 report by the National Institutes of Health, correct and consistent use of latex condoms reduces the risk of HIV/AIDS transmission by approximately 85% relative to risk when unprotected"

πηγη:[URL unfurl="true"]http://en.wikipedia.org/wiki/Condom#In_preventing_STDs[/url]
 

meredi

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.485
Κριτικές
3
Like
78
Πόντοι
16
να δωσω μια αλλη διασταση.............

Η Κοπελα κατακρίνει τους ΑΝΔΡΕΣ που πηγαν μαζί της και ΖΗΤΟΥΣΑΝ ευκολα να βγαλουν το προφυλακτικό....

Η ΙΔΙΑ πως ΚΟΛΛΗΣΕ; Μηπως και αυτή το δεχθηκε να κανει χωρίς ή την βίαζε ο ΜΑΛΑΚΑΣ της;

Αρα μάλλον ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕ ΠΡΩΤΗ....

ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ....
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
να δωσω μια αλλη διασταση.............

Η Κοπελα κατακρίνει τους ΑΝΔΡΕΣ που πηγαν μαζί της και ΖΗΤΟΥΣΑΝ ευκολα να βγαλουν το προφυλακτικό....

Η ΙΔΙΑ πως ΚΟΛΛΗΣΕ; Μηπως και αυτή το δεχθηκε να κανει χωρίς ή την βίαζε ο ΜΑΛΑΚΑΣ της;

Αρα μάλλον ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕ ΠΡΩΤΗ....

ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ....

Αν δεν διαβάζεις καλά αυτό γίνεται...
Το λέει και η ίδια πως τώρα πληρώνει το λάθος της να μη χρησιμοποιεί προφυλακτικό για μια περίοδο της ζωής της. Αυτό πιστεύω πως είναι το πιο δυνατό μήνυμα του μπλογκ.
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Ρε παιδια κριμα η κοπελα και να τον κρεμασουν το μαλακα, ΑΛΛΑ το προφυλακτικο δε σε προφυλασσει 100% ετσι δεν ειναι? Οποτε και με αυτους που πηγαινε μετα απο οταν εμαθε οτι εχει aids, χωρις να τους το εχει πει, θα μπορουσε να τους κολλησει. Οποτε κι αυτη μαλακιες εκανε...

"According to a 2000 report by the National Institutes of Health, correct and consistent use of latex condoms reduces the risk of HIV/AIDS transmission by approximately 85% relative to risk when unprotected"

πηγη:[URL unfurl="true"]http://en.wikipedia.org/wiki/Condom#In_preventing_STDs[/url]

Το προφυλακτικό δεν σε προστατεύει 100% γιατί μπορεί να σπάσει. Αν είσαι προσεκτικός στο χειρισμό του, όπως απ' ό,τι φαίνεται ήταν αυτή, μπορείς να είσαι σίγουρος ότι είσαι 100% προστατευμένος...
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Το προφυλακτικό δεν σε προστατεύει 100% γιατί μπορεί να σπάσει. Αν είσαι προσεκτικός στο χειρισμό του, όπως απ' ό,τι φαίνεται ήταν αυτή, μπορείς να είσαι σίγουρος ότι είσαι 100% προστατευμένος...
Θα επιμεινω αντιγραφοντας το εξης απο το προηγουμενο λινκ.

"Even if no breakage or slippage is observed, 1–2% of women will test positive for semen residue after intercourse with a condom."
Εχει και δυο πηγες, την (109) και (110).

Δε ξερω ποιος και τι μπορει να κολλησει με "υπολοιπο σπερματος", αλλα το θεμα ειναι οτι τιποτα δεν ειναι τελειο. Τιποτα δεν ειναι 100% σιγουρο ή ασφαλες. Οποτε οποιος κουβαλαει αρρωστεια και ειδικα τοσο σοβαρη, θα επρεπε να το λεει στον αλλο πριν την πραξη!
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Θα επιμεινω αντιγραφοντας το εξης απο το προηγουμενο λινκ.

"Even if no breakage or slippage is observed, 1–2% of women will test positive for semen residue after intercourse with a condom."
Εχει και δυο πηγες, την (109) και (110).

Δε ξερω ποιος και τι μπορει να κολλησει με "υπολοιπο σπερματος", αλλα το θεμα ειναι οτι τιποτα δεν ειναι τελειο. Τιποτα δεν ειναι 100% σιγουρο ή ασφαλες. Οποτε οποιος κουβαλαει αρρωστεια και ειδικα τοσο σοβαρη, θα επρεπε να το λεει στον αλλο πριν την πραξη!

Ωπ, εντάξει... έπρεπε να διαβάσω καλύτερα  :grin:

Αν κατάλαβα καλά, αυτή το έλεγε στους συντρόφους της, δεν το έλεγε μόνο αν ήταν κανένα στα πεταχτά... από τη μία συμφωνώ με αυτό που λες, από την άλλη δεν μπορώ να παραβλέψω και τη δική της ανάγκη για σεξ, από τη στιγμή που δεν έχει σχέση...
Είναι πολύ μεγάλο το θέμα αυτό, και δεν θέλω να είμαι απόλυτη γιατί δεν έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom