Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 2 άτομα (1 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    26

zxcv99

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Οκτ 2021
Μηνύματα
81
Κριτικές
5
Like
307
Πόντοι
280
Η διατροφή που ακολουθώ εγώ.

Καταγραφή.PNG
Τι είναι αυτό;:sunglasses:
 

SLIM SHADY

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Οκτ 2021
Μηνύματα
1.605
Κριτικές
8
Like
8.999
Πόντοι
1.336
Εγώ δίνω 180 ευρώ στους 9 μήνες σε ένα απλό γυμναστήριο και είμαι ευχαριστημένος. Τόσο από τα όργανα όσο και από την και τον γυμναστή. Βέβαια, όσο καλά και να είναι τα όργανα άμα δεν κοιμάσαι τουλάχιστον 7 ώρες και δεν τρως σωστά όσο διάδρομο και να κάνεις η μπακα δεν θα πέσει
 

warrior1908

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2023
Μηνύματα
28
Like
17
Πόντοι
0
Δεν κατάλαβες τι έγραψα προφανώς.
ρε φιλαρακο,μου λες οτι καμια σχεση η προπονηση που θα κανεις σε γυμναστηριο με καλα οργανα. και σου λεω οτι σε προπονητικα προγραμματα ανθρωπων που ασχολουνται δεν υπαρχει καν ασκησιολογιο που να περιλαμβανει μηχανηματα. μονο ελευθερα βαρη. γιατι τα μηχανηματα δεν εχουν καποιο ωφελος οταν θες να βελτιωθεις σε καποια κινηση που περιλαμβανει συνεργεια μυων. η χρηση απλα μηχανηματων βολευει τους ιδιοκτητες γυμναστηριων γιατι μπαινετε οι αρχαριοι και τελειωνετε τσακ και μπαμ. απο την αλλη δεν καταλαβαινω γιατι να εχει υψηλη στνδρομη γυμναστηριο που δεν περιλαμβανει πολλα μηχανηματα και αρα δεν εχει μεγαλο κοστος συντηρησης. το εχουν γαμησει με τις τιμες. θελουν να βγαλουν τα σπασμενα,προβλεπω κιαλλον εναν χρονο που θα αυξανουν συνδρομες και μετα θα αρχισει η μειωση των πελατων.
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
1
Like
2.978
Πόντοι
456
Φίλε warrior είσαι λάθος απλά.

Δεν υπάρχει λες ασκησιολογιο με όργανα σε προγράμματα ανθρώπων που ασχολούνται. Επί λέξη έγραψες αυτό,ωραία ?

Προγράμματα ανθρώπων που ασχολούνται ΜΕ ΤΙ θα ρωτήσω εγώ...

Με bodybuilding ? Εννοείται θέλει ΚΑΙ μηχανήματα....

Με κάποιο άθλημα ? Εννοείται θέλει και μηχανήματα πχ leg extension σε ποδοσφαιριστές,αθλητές kickboxing και αρκετά άλλα...

Με αποκατάσταση τραυματισμών ? Μηχανήματα πάλι.

Εννοείται ότι και τα ελεύθερα είναι απαραίτητα, πουθενά δεν έγραψα το αντίθετο.

Το να προσπαθείς όμως να βγάλεις άχρηστα τα μηχανήματα είναι το λιγότερο ασχετοσύνη :hi:
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
1
Like
2.978
Πόντοι
456
Χρειάζονται αμφότερα.
Καλό είναι να ξεκινάς με τα ελεύθερα βάρη,όπου δουλεύουν περισσότερες μυϊκές ομάδες στις ασκήσεις και μετά πας στα μηχανήματα για κάψιμο και απομόνωση.
Μα δεν έγραψα πουθενά ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο ή ότι δεν χρειάζονται τα ελεύθερα. Ο φίλος αρνείται να καταλάβει ή κάνει ότι δεν καταλαβαίνει.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.281
Like
9.279
Πόντοι
2.306
Παίρνει κανας τύπος εδώ μέσα κρεατινη;

Πήγα σε μια διατροφολόγο και μου είπε να πάρω , αλλα σκέφτομαι μην είναι φεμινίστρια και θέλει να μου ρίξει το ηθικό
 
Εγγρ.
6 Ιουν 2022
Μηνύματα
416
Like
750
Πόντοι
81
Καλησπέρα σε όλους , έχω μια κρεατινη ανοιγμένη την οποία είχα αγοράσει τον περασμένο Σεπτέμβριο και τη χρησιμοποίησα μέχρι αρχές Νοέμβρη. Έκτοτε, την έχω φυλαγμένη στο ντουλάπι, θέλω να σας ρωτήσω μπορώ να ξαναποιω ή θα έχει χαλάσει μετά από τόσους μήνες ;
 

Leon k

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2019
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
217
Πόντοι
0
Παίρνει κανας τύπος εδώ μέσα κρεατινη;

Πήγα σε μια διατροφολόγο και μου είπε να πάρω , αλλα σκέφτομαι μην είναι φεμινίστρια και θέλει να μου ρίξει το ηθικό
Οσο και να το γκουγκλαρεις το συμπέρασμα είναι ότι είναι εντελώς ακίνδυνη. Δίνει υγρά στους μυς που φαινομενικά τους δείχνει πιο πρησμενους αλλά ουσιαστικά με αυτήν την ιδιότητα τρέφονται καλύτερα οι μυς με τα αμινοξέα για να κτισουν και δίνει λένε κ ένα μπούστ έκρηξης για να ζορίσεις τα σετ αλλά δεν το έχω ποτέ αντιληφθεί.
Αν είσαι υγιής δεν έχεις κανένα θέμα με τη σωστή δόση καθημερινά και αν θες σιγουριά κάνεις κ μια εξέταση να δεις κρεατινη που βρίσκεται.
 

Leon k

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2019
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
217
Πόντοι
0
Καλησπέρα σε όλους , έχω μια κρεατινη ανοιγμένη την οποία είχα αγοράσει τον περασμένο Σεπτέμβριο και τη χρησιμοποίησα μέχρι αρχές Νοέμβρη. Έκτοτε, την έχω φυλαγμένη στο ντουλάπι, θέλω να σας ρωτήσω μπορώ να ξαναποιω ή θα έχει χαλάσει μετά από τόσους μήνες ;
Από μένα καλοφαγωτη θα πήγαινε
 

Nikos P.

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2023
Μηνύματα
728
Like
954
Πόντοι
86
τον τελευταιο καιρο αισθανομαι καπως μειωμενη λιμπιντο και δεν εχω ενεργεια και δυναμη για να κανω γυμναστικη.Τι να παρω απο συμπληρωμα διατροφης να με βοηθησει και στα δυο αυτά θεματα?Σκεφτομαι για αργινίνη αλλα δεν θελω να μου πέσει η πίεση σε χαμηλα επιπεδα,γιατι λενε οτι αυτό κανει
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.860
Κριτικές
6
Like
3.594
Πόντοι
736
Οσο και να το γκουγκλαρεις το συμπέρασμα είναι ότι είναι εντελώς ακίνδυνη. Δίνει υγρά στους μυς που φαινομενικά τους δείχνει πιο πρησμενους αλλά ουσιαστικά με αυτήν την ιδιότητα τρέφονται καλύτερα οι μυς με τα αμινοξέα για να κτισουν και δίνει λένε κ ένα μπούστ έκρηξης για να ζορίσεις τα σετ αλλά δεν το έχω ποτέ αντιληφθεί.
Αν είσαι υγιής δεν έχεις κανένα θέμα με τη σωστή δόση καθημερινά και αν θες σιγουριά κάνεις κ μια εξέταση να δεις κρεατινη που βρίσκεται.
Είδα τις προάλλες σε ένα σχόλιο στο γιουτιούμπ , έλεγε ένας οτι έχει αυξηθεί πολύ η τιμή της κρεατίνης τελευταία.
Θα μου πεις και τι δεν έχει ανέβει , αλλά αυτός απο ότι κατάλαβα έλεγε οτι αυξήθηκε υπερβολικά πολύ.
 

Kamigawa

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
143
Like
828
Πόντοι
81
Εγώ τα τελευταία 2-3 χρόνια που ασχολούμαι με τη γυμναστική πηγαίνω σε ένα πολύ μικρό τύπου ημι personal. Σκάω 70€ για 2 φορές την εβδομάδα, όμως έχεις τον άλλο από πάνω σου και δεν είστε πάνω από 3 άτομα τη φορά. Βέβαια το μειονέκτημα, εκτός από την υψηλή τιμή, είναι ότι πρέπει να κλείνεις ραντεβού και ότι υπάρχουν πολύ λίγες γυναίκες.
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ όταν φορτώνω στο back squat θέλω να βλέπω κωλάρες να ασφυχτιούν σε κολάν. Με τρελαίνει.

Καλά για κοινωνικοποίηση είναι τα crossfitadika, αλλά στη συντριπτική πλειονότητα τους είναι για κλείσιμο αφού περισσότερο κακό θα κάνουν στην υγεία σου παρά καλό.
Τέλος, θα προτιμούσα να έκανα ασκήσεις με το βάρος του σώματος μου στο σπίτι, παρά να πηγαίνω σε μπουρδέλα τύπου yava.
 

isaak kos

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Ιουλ 2023
Μηνύματα
492
Κριτικές
24
Like
1.762
Πόντοι
1.071
Εγώ τα τελευταία 2-3 χρόνια που ασχολούμαι με τη γυμναστική πηγαίνω σε ένα πολύ μικρό τύπου ημι personal. Σκάω 70€ για 2 φορές την εβδομάδα, όμως έχεις τον άλλο από πάνω σου και δεν είστε πάνω από 3 άτομα τη φορά. Βέβαια το μειονέκτημα, εκτός από την υψηλή τιμή, είναι ότι πρέπει να κλείνεις ραντεβού και ότι υπάρχουν πολύ λίγες γυναίκες.
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ όταν φορτώνω στο back squat θέλω να βλέπω κωλάρες να ασφυχτιούν σε κολάν. Με τρελαίνει.

Καλά για κοινωνικοποίηση είναι τα crossfitadika, αλλά στη συντριπτική πλειονότητα τους είναι για κλείσιμο αφού περισσότερο κακό θα κάνουν στην υγεία σου παρά καλό.
Τέλος, θα προτιμούσα να έκανα ασκήσεις με το βάρος του σώματος μου στο σπίτι, παρά να πηγαίνω σε μπουρδέλα τύπου yava.
Το yava είναι οικονομική λύση για πολύ κόσμο
Δεν είναι άσχημη επιλογή αν κανείς σωστά λίγη ώρα κάποιες ασκήσεις
Αν πας να σηκώνεις μπάρες βαρη παραπάνω απο όσο πρέπει παντού θα πάθεις ζημιά οχι μόνο στο Yava
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.557
Κριτικές
4
Like
2.317
Πόντοι
506
Το yava είναι οικονομική λύση για πολύ κόσμο
Δεν είναι άσχημη επιλογή αν κανείς σωστά λίγη ώρα κάποιες ασκήσεις
Αν πας να σηκώνεις μπάρες βαρη παραπάνω απο όσο πρέπει παντού θα πάθεις ζημιά οχι μόνο στο Yava
Η εμπειρία μου από yava, σε αυτό που πάω εγώ, δεν θα πω που, είναι καλό γυμναστήριο, στα μειονεκτήματα είναι ο πολύς κόσμος, αλλά όχι πάντα και όχι όλες τις ώρες, πχ το πρωί είναι χαλαρά, το απόγευμα μάχη, κόσμο πολύ όταν αρχίζουν οι προσφορές, ποιότητα κόσμου δεν έχω παράπονο, μαλακές υπάρχουν σε όλα τα γυμναστήρια, στα yava επειδή έχει κόσμο φαίνονται περισσότεροι, αυτό που με ενοχλεί, επειδή πολλοί πάνε χρόνια και γνωρίζονται μεταξύ τους και από την άλλη πάνε παρέες πιτσιρικάδων έχει πολύ τσιλάγρα, λογικά από φθινόπωρο θα αλλάξω γυμναστήριο μια και μετά από δύο τρία χρόνια βαριέμαι.
Υγ. Το πιο θετικό στα yava φυσικά ότι είναι σχεδόν τζάμπα
 

Leon k

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2019
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
217
Πόντοι
0
Η εμπειρία μου από yava, σε αυτό που πάω εγώ, δεν θα πω που, είναι καλό γυμναστήριο, στα μειονεκτήματα είναι ο πολύς κόσμος, αλλά όχι πάντα και όχι όλες τις ώρες, πχ το πρωί είναι χαλαρά, το απόγευμα μάχη, κόσμο πολύ όταν αρχίζουν οι προσφορές, ποιότητα κόσμου δεν έχω παράπονο, μαλακές υπάρχουν σε όλα τα γυμναστήρια, στα yava επειδή έχει κόσμο φαίνονται περισσότεροι, αυτό που με ενοχλεί, επειδή πολλοί πάνε χρόνια και γνωρίζονται μεταξύ τους και από την άλλη πάνε παρέες πιτσιρικάδων έχει πολύ τσιλάγρα, λογικά από φθινόπωρο θα αλλάξω γυμναστήριο μια και μετά από δύο τρία χρόνια βαριέμαι.
Υγ. Το πιο θετικό στα yava φυσικά ότι είναι σχεδόν τζάμπα
Δυστυχώς αν και συμφωνώ μαζί σου σε όλα, λόγω ωραρίου αναγκάζομαι να πηγαίνω στο java. Ειναι το μόνο κοντά μου που δεν κλείνει νωρίς.
 

rioDe

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2019
Μηνύματα
6
Like
14
Πόντοι
0
Παιδιά καλημέρα. Να έχετε κατά νου πως στο 100% της προσπάθειας μας, το 70% είναι η ημερήσια πρόσληψη θερμίδων, ένα 20% η προπόνησή μας και ένα 10% συμπληρώματα. Θεωρώ κατά την ταπεινή μου γνώμη πως ανάλογα τις ανάγκες μας, είτε θέλουμε να βάλουμε κιλά είτε να χάσουμε, πρέπει να δίνουμε βάση στην διατροφή μας!
 
Εγγρ.
6 Ιουν 2022
Μηνύματα
416
Like
750
Πόντοι
81
Θέλω να ρωτήσω το εξής , όσον αφορά την κρεατινη στη χρήση της είναι προτιμότερο ένα σκουπ μικρό τη μέρα; Ή ένα πριν και ένα μετά την προπόνηση; Για να ακούσω γνώμες
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.170
Κριτικές
18
Like
19.929
Πόντοι
4.546
Είναι σημαντικό να κάνουμε τις διατάσεις μας κάπου κάπου, ώστε να διατηρούμε την ευλυγισία των μυώνων μας και να διευκολύνουμε την γρηγορότερη ανάρρωσή μας.

DEEP YOGA STRETCHING​


Επίσης σημαντικό, γιόγκα και πιλάτες. Πλέον, τις κάνουν και κορυφαίοι αθλητές και πρωταθλητές.

SUMMER YOGA CHALLENGE: 4 Classes in 1!​

 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.785
Κριτικές
32
Like
14.789
Πόντοι
12.946
Θέλω να ρωτήσω το εξής , όσον αφορά την κρεατινη στη χρήση της είναι προτιμότερο ένα σκουπ μικρό τη μέρα; Ή ένα πριν και ένα μετά την προπόνηση; Για να ακούσω γνώμες
Μπορείς να βρεις πολλά άρθρα για την αποτελεσματική δοσολογία.
Μια μέθοδος από παλιά ήταν η πλήρωση 5 μέρες και μετά συντήρηση
οι πιο καινούργιες λέει δουλεύουν και χωρίς πλήρωση (φόρτωση).

Φόρτωμα ή χωρίς φόρτωμα:

Υπάρχουν 2 τρόποι να ξεκινήσεις την χρήση συμπληρώματος κρεατίνης. Με φόρτωμα ή χωρίς. Η φάση φόρτωσης ουσιαστικά είναι μια περίοδος που διαρκεί 5 ημέρες , κατά την οποία λαμβάνεις 20 γραμμάρια κρεατίνης την ημέρα χωρισμένα σε 4 μερίδες.
Μετά από αυτή την φάση, συνεχίζεις με μια ημερήσια 10 γραμμαρίων ανά ημέρα σε 2 δόσεις , η μια 20 λεπτά πριν την προπόνηση και η δεύτερη αμέσως μετά από την προπόνηση
Ουσιαστικά με την φάση φόρτωσης η οποία προτείνεται, θα επωφεληθείς άμεσα από την κρεατίνη, θα δεις γρηγορότερα αποτελέσματα αλλά το τελικό αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα θα είναι το ίδιο.

Κυκλικά ή συνεχόμενα:
Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κάποια έρευνα που να αποδεικνύει ότι η συνεχής χρήση της κρεατίνης προκαλεί κάποιο πρόβλημα. Καλό όμως είναι αν αποφασίσεις να την παίρνεις συνεχόμενα , να λαμβάνεις μικρότερη δόση και να κάνεις 2 τουλάχιστον διαλείμματα των 4ων εβδομάδων τον χρόνο.
Μια αποτελεσματική κυκλική χρήση της κρεατίνης είναι η λήψη 10 γραμμαρίων κάθε μέρα μετά την φάση φόρτωσης για 8 εβδομάδες με ένα διάλειμμα 20 ημερών.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom