Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    26

TheGame

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.096
Κριτικές
5
Like
653
Πόντοι
96
Για πρωτείνη και λιποδιαλύτη δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

Εχεις να χάσεις πολύ πράγμα;Γενικά σαβουριάζεις;

Πάντως και χωρίς σκόνες την δουλειά σου μπορείς να την κάνεις και πίστεψε με θα το ευχαριστηθείς περισσότερο το αποτέλεσμα αν δεν μπείς στο τρυπάκι των συμπληρωμάτων.Σου μιλάει άτομο που κάποτε υπήρξε και 25 κιλά πάνω απο το ύψος του εκ των οποίων τα 17-20 ήταν σκέτο λίπος.
όχι δεν έχω να χάσω πολύ..απλά να κάνω το κάτι παραπάνω, χωρίς (όσο το δυνατών) να μη χάσω μύες..

μερικα γενικα για τα ειδη πρωτεινων :

Whey protein contains high levels of all the essential amino acids and branched-chain amino acids. It also has the highest content of the amino acid cysteine, which aids in the biosynthesis of glutathione. For bodybuilders whey protein provides amino acids used to aid in muscle recovery.[4] Whey protein is derived from the process of making cheese from milk. There are three types of whey protein: whey concentrate, whey isolate, and whey hydrolysate. Whey concentrate is 29%–89% protein by weight where whey isolate is 90%+ protein by weight. Whey hydrolysate is enzymatically predigested and therefore has the shortest rate of digestion of all protein types.
Casein protein (or milk protein) has glutamine, and casomorphin.
Soy protein from soybeans contain isoflavones, a type of phytoestrogen.
Egg-white protein is a lactose- and dairy-free protein.
Hemp seed contains complete and highly-digestible protein and hemp oil is high in essential fatty acids.
Rice protein, when made from the whole grain, is a complete protein source that is highly digestible and allergen free. Since rice protein is low in the amino acid lysine, it is often combined with pea protein powder to achieve a superior amino acid profile.
Pea protein is a hypoallergenic protein with a lighter texture than most other protein powders. Pea protein has an amino acid profile similar to that of soy, but pea protein does not elicit concerns about unknown effects of phytoestrogens. Pea protein is also less allergenic than soy.

εσυ που ρωτησες για πρωτεινη,υπαρχει η επιστημονικη αποψη οτι ο οργανισμος μπορει να μεταβολισει μονο 5-9 γραμμαρια πρωτεινης ανα ωρα οποτε παραπανω καταναλωση μπορει να οδηγησει σε προβληματα στα νεφρα,οστεοπορωση και διαρροια.

αυτα ειναι βεβαια οι ''κλασσικες'' αποψεις,αφου οι περισσοτεροι που ασχολουνται σοβαρα με bodybuilding  καταναλωνουν πολυ παραπανω.

το ερωτημα ειναι σε τι επιπεδο εισαι? αν κανεις γυμναστικη με βαρη χρονια ενα συμπληρωμα πρωτεινης δεν θα ειναι επιβλαβες(αλλα υπαρχει το θεμα της χοληστερινης οπως πολυ σωστα ειπε ο φιλος απο πανω) ενω αν εισαι απ αυτους που ειναι λαπαδες κι απλα νομιζουν οτι αμα παρουν πρωτεινη θα γινουν κορμια  τοτε καλυτερα μην παρεις...
διαιτολόγος μου έχει πει 30γρ ανα 3 ώρες μεταβολίζεις.. ξέρεις κάτι παραπάνω ??? για τη χοληστερίνη το ξέρω...υπάρχουν πρωτεϊνες που έχουν ελάχιστη, αν και τα 5ο γρ. δεν είναι πάλι πολυ αν σκεφτείς ότι το κοτόπουλο ου είναι άπαχο κρεας έχει 100γρ.χολ η μερίδα


Το τρεξιμο ειναι μαλακια και οι λιποδιαλυτες που περνεις δεν ειναι?
Το ακουσαμε κι αυτο.
δεν είπα ότι το τρέξιμο είναι μαλακία... αλλα εδώ μιλάμε για άλλο πράγμα.. άνοιξε 1 θρεντ για το τρέξιμο και πες 1000 σελίδες ότι θες !!!!

μαλλον εννοει οτι το κουρασαμε το θεμα με το τρεξιμο και δεν απανταμε σε αυτο που ρωτησε...
:thumbsup:

Γιατί αμφιβάλεις οτι δεν μπορείς να χάσεις κιλά χωρίς συμπληρώματα και να έχεις ικανοποητικό αποτέλεσμα;
όχι...αλλά φτάνεις μέχρι 1 σημείο..και φυσικά δεν μιλάω να γίνει Στάθης Ψάλτης !!! να σου μένει και κανας μυς !!!

εννοείται με σκληρή προπόνηση, άφθονα βάρη-ξεκούραση-τρέξιμο σε ανώμαλο έδαφος (ή άμμο το καλοκαίρι),
μια πρωτεΐνη (ή αμινοξέα χιλιαράκια) βοηθάνε σίγουρα, ΥΓ πάντα η σκληρή προπόνηση πρώτα από όλα
διατροφή και προπόνηση 50/50...αλλιώς δεν κάνεις τίποτα !!!
 

PONTIOS_PILATOS

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2013
Μηνύματα
361
Like
2
Πόντοι
1
Αντε ρε τωρα προσθεσες και την διατροφη,ποια διατροφη?
Αυτοι που γνωριζουν το αντικειμενο δε λεν τις μαλακιες που λες εσυ ρε καυμενε,κατι π-αιδακια συνηθως τα λεν και κατι χοντροφουσκωτοι που θα γινουν παχυσαρκοι μετα

εσυ δεν λες μαλακιες δλδ ε? εγω που λεω να μην πετας τα λεφτα σου σε μαλακιες που ειναι αχρηστα? εχεις 18 χρονια gym (αρχιδια ουτε 8 μηνες)και ακομα νομιζεις οτι τα συμπληρωματα σε βοηθανε?  εγω που εχω μονο 7 χρονια τοτε ειμαι μαλακας οκ  :birdman: :birdman: :birdman:
 

Kalashnikov

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2012
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
Νομιζω πως το λαθος που κανουν μερικοι ειναι να νομιζουν οτι χωρις πρωτεϊνη δεν καταφερνουν τιποτα.
Αν ο στοχος σου ειναι να γινεις ντουλαπα ή να κατεβεις σε αγωνες η πρωτεϊνη δεν φτανει.
Αν ο στοχος σου ειναι ενα ωραιο και δυνατο κορμι η πρωτεϊνη δεν χρειαζεται.
 

Vagos The Pimp

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
1.965
Like
1
Πόντοι
16
Νομιζω πως το λαθος που κανουν μερικοι ειναι να νομιζουν οτι χωρις πρωτεϊνη δεν καταφερνουν τιποτα.
Αν ο στοχος σου ειναι να γινεις ντουλαπα ή να κατεβεις σε αγωνες η πρωτεϊνη δεν φτανει.
Αν ο στοχος σου ειναι ενα ωραιο και δυνατο κορμι η πρωτεϊνη δεν χρειαζεται.

Τύπε χωρίς πρωτε'ί'νη στην τροφή σου δεν κάνεις τίποτα, όσο και να γυμνάζεσαι μυς δεν θα χτίσεις. Ποιος τις γαμάει τις σκόνες.. Κοτόπουλο, κρέατα,ψάρι, ασπράδια, όσπρια, δημητριακά, ξηροκάρπια, γιαούρτι, κότατζ και είσαι υπερκαλυμένος από πρωτε'ί'νη..
 

speres

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2013
Μηνύματα
1.236
Like
6
Πόντοι
16
θεμα στοχων ειναι ...αν θες να γινεις φουσκωτος σαν αυτους που βλεπεις στο Mr Olympia θελει χρονια προπονησης ,αφοσιωσης,αναβολικων και σωστης διατροφης...απλα πραγματα.δε σημαινει οτι οποιος παρει αναβολικα θα γινει ετσι,διαφορα θα δει αλλα σαν τους επαγγελματιες δεν ειναι τοσο ευκολο να γινει κανεις .

τωρα ο καθενας κομπλεξικος γραφει τις παπαριες του ως συνηθως.οτι χωρις αναβολικα δε φτιαχνεις σωμα κτλ  :jerking:




 

Kalashnikov

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2012
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
Τύπε χωρίς πρωτε'ί'νη στην τροφή σου δεν κάνεις τίποτα, όσο και να γυμνάζεσαι μυς δεν θα χτίσεις. Ποιος τις γαμάει τις σκόνες.. Κοτόπουλο, κρέατα,ψάρι, ασπράδια, όσπρια, δημητριακά, ξηροκάρπια, γιαούρτι, κότατζ και είσαι υπερκαλυμένος από πρωτε'ί'νη..
Εννοειται οτι η τροφη σου θα περιεχει πρωτεϊνη.
Αν εισαι χορτοφαγος και δεν καταναλωνεις ζωικη πρωτεϊνη υποσιτιζεσαι.
Εγω μιλαω για τα συμπληρωματα.
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Τύπε χωρίς πρωτε'ί'νη στην τροφή σου δεν κάνεις τίποτα, όσο και να γυμνάζεσαι μυς δεν θα χτίσεις. Ποιος τις γαμάει τις σκόνες.. Κοτόπουλο, κρέατα,ψάρι, ασπράδια, όσπρια, δημητριακά, ξηροκάρπια, γιαούρτι, κότατζ και είσαι υπερκαλυμένος από πρωτε'ί'νη..

Ακούγεται ιδανικό για όταν είσαι φοιτητής και για όταν στο επιτρέπει η δουλειά σου (ή αν μπορείς να παίρνεις τάπερ)
Αλλά κακά τα ψέματα στο σύγχρονο τρόπο ζωής, για να χτίσεις ένα σώμα της προκοπής (ένα αντικειμενικά γυμνασμένο σώμα, όχι όπως το βλέπει κανείς) είναι σχεδόν αδύνατο να μπορείς να τη βγάλεις μόνο με "στέρεο" φαί (πολλά εισαγωγικά βάζω σήμερα). Συν το πρόβλημα του ύπνου.
Κι όσοι λένε "Άμα θες όλα τα προλαβαίνεις", "Το θέμα είναι να βάλεις στόχο" και λοιπές φούτσες κυανές, συνήθως ανήκουν στις κατηγορίες που έβαλα στην αρχή.
 

pitbull86

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2012
Μηνύματα
794
Like
2
Πόντοι
6
ρε βλακες που νομιζεται οτι τα ξερετε  ολα  :jerking:  σε αλλους χρειαζεται σε αλλους δε χρειαζεται ειναι αναλογα τον οργανισμο
τωρα και 50 χρονια να πηγαινεις γυμναστηριο δε μου λεει τιποτα
αν καποιος κανει σε μισο χρονο απο σενα και εχει καλυτερα αποτελεσματα αυτο λεει κατι

ειναι γνωστο οτι η πρωτεινη απο τις τροφες απορροφαται δυσκολα  
και καποιοι δεν εχουν καμια ορεξη να τρωνε 8 αυγα καθε πρωι.....  :shit:

εγω που τρωω συνεχεια και δε βλεπω αποτελεσματα απο το φαει και ουτε παιρνω κιλα
η πρωτεινη ειναι +  και ουτε πεταω τα λεφτα μου αν ξερω ποια πρωτεινη πρεπει να παρω
:thefinge: :thefinge:
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
ρε βλακες που νομιζεται οτι τα ξερετε  ολα  :jerking:  σε αλλους χρειαζεται σε αλλους δε χρειαζεται ειναι αναλογα τον οργανισμο
τωρα και 50 χρονια να πηγαινεις γυμναστηριο δε μου λεει τιποτα
αν καποιος κανει σε μισο χρονο απο σενα και εχει καλυτερα αποτελεσματα αυτο λεει κατι

ειναι γνωστο οτι η πρωτεινη απο τις τροφες απορροφαται δυσκολα 
και καποιοι δεν εχουν καμια ορεξη να τρωνε 8 αυγα καθε πρωι.....  :shit:

εγω που τρωω συνεχεια και δε βλεπω αποτελεσματα απο το φαει και ουτε παιρνω κιλα
η πρωτεινη ειναι +  και ουτε πεταω τα λεφτα μου αν ξερω ποια πρωτεινη πρεπει να παρω
:thefinge: :thefinge:

Το σκυλί στο αβάταρ σου στοιχηματίζω ότι έχει περισσότερο μυαλό από σένα
 

Kalashnikov

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2012
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
θεμα στοχων ειναι ...αν θες να γινεις φουσκωτος σαν αυτους που βλεπεις στο Mr Olympia θελει χρονια προπονησης ,αφοσιωσης,αναβολικων και σωστης διατροφης...απλα πραγματα.δε σημαινει οτι οποιος παρει αναβολικα θα γινει ετσι,διαφορα θα δει αλλα σαν τους επαγγελματιες δεν ειναι τοσο ευκολο να γινει κανεις .

τωρα ο καθενας κομπλεξικος γραφει τις παπαριες του ως συνηθως.οτι χωρις αναβολικα δε φτιαχνεις σωμα κτλ  :jerking:
ΜΟΝΟ οι κορυφαιοι αθλητες μπορουν με τη χρηση αναβολικων να κανουν το κατι παραπανω και εννοειται οτι ολοι παιρνουν και ειδικα στο στιβο και στον υγρο στιβο(κολυμβηση).Αν εισαι μετριος και ενα κουβα χαπια να παρεις πρωταθλητης δεν γινεσαι.
 

Vagos The Pimp

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
1.965
Like
1
Πόντοι
16
Ακούγεται ιδανικό για όταν είσαι φοιτητής και για όταν στο επιτρέπει η δουλειά σου (ή αν μπορείς να παίρνεις τάπερ)
Αλλά κακά τα ψέματα στο σύγχρονο τρόπο ζωής, για να χτίσεις ένα σώμα της προκοπής (ένα αντικειμενά γυμνασμένο σώμα, όχι όπως το βλέπει κανείς) είναι σχεδόν αδύνατο να μπορείς να τη βγάλεις μόνο με "στέρεο" φαί (πολλά εισαγωγικά βάζω σήμερα). Συν το πρόβλημα του ύπνου.
Κι όσοι λένε "Άμα θες όλα τα προλαβαίνεις", "Το θέμα είναι να βάλεις στόχο" και λοιπές φούτσες κυανές, συνήθως ανήκουν στις κατηγορίες που έβαλα στην αρχή.
Ναι εννοείται ότι ισχύει αυτό που λες, απλά ήθελα να πω ότι δεν χρειάζεται να παίρνεις σκόνη για να κάνεις καλό σώμα αν έχεις τη δυνατότητα να καταναλώνεις τις παραπάνω τροφές.. Για όσους εργάζονται πολλές ώρες και σε θέσεις που δεν έχουν δυνατότητα να τρέφονται ικανοποιητικά χρειάζεται μία σκόνη, απλά πάλι χρήση σε λογικά πλαίσια.. Εγώ στα πρώτα 2 χρόνια ενασχόλησης έκανα πολλές μαλακίες με τις δόσεις και τσάμπα καταπονούσα τον εαυτό μου..
Τώρα δεν κάνω μαλακίες, τρώω πιο λογικά και φυσικά κατάλαβα ότι ειδικά όταν είσαι σε συντήρηση δεν χρειάζεται να παίρνεις τόσο μεγάλη δόση πρωτείνης όσο αναφέρουν οι γυμναστές και τα διάφορα σάητ..
 

speres

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2013
Μηνύματα
1.236
Like
6
Πόντοι
16
ΜΟΝΟ οι κορυφαιοι αθλητες μπορουν με τη χρηση αναβολικων να κανουν το κατι παραπανω και εννοειται οτι ολοι παιρνουν και ειδικα στο στιβο και στον υγρο στιβο(κολυμβηση).Αν εισαι μετριος και ενα κουβα χαπια να παρεις πρωταθλητης δεν γινεσαι.
αστο με τα αναβολικα γιατι μου αναβουν τα λαμπακια με το συγκεκριμμενο θεμα.ο καθενας παιρνει ο,τι γουσταρει απο κει και περα οποιος λεει οτι χωρις αυτα δε κανεις τιποτα ειναι απλα μπετοβλακας. προσοχη,δεν εννοω αμα θελει να γινει πρωταθλητης bodybuilder  ας πουμε,εκει αλλαζει το πραγμα. αλλα σε επιπεδο απλου ασκουμενου ειναι ηλιθιο να παιρνεις ναρκωτικα (γιατι αυτο ειναι στην ουσια) επειδη θελεις να το παιζεις βαρυ πεπονι  :2funny:
 

Kalashnikov

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2012
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
Ακούγεται ιδανικό για όταν είσαι φοιτητής και για όταν στο επιτρέπει η δουλειά σου (ή αν μπορείς να παίρνεις τάπερ)
Αλλά κακά τα ψέματα στο σύγχρονο τρόπο ζωής, για να χτίσεις ένα σώμα της προκοπής (ένα αντικειμενικά γυμνασμένο σώμα, όχι όπως το βλέπει κανείς) είναι σχεδόν αδύνατο να μπορείς να τη βγάλεις μόνο με "στέρεο" φαί (πολλά εισαγωγικά βάζω σήμερα). Συν το πρόβλημα του ύπνου.
Κι όσοι λένε "Άμα θες όλα τα προλαβαίνεις", "Το θέμα είναι να βάλεις στόχο" και λοιπές φούτσες κυανές, συνήθως ανήκουν στις κατηγορίες που έβαλα στην αρχή.
Κι εγω σου λεω οτι αν δεν τρως λιπαρα και γλυκα και γυμναζεσαι μια χαρα κορμι κανεις.
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Κι εγω σου λεω οτι αν δεν τρως λιπαρα και γλυκα και γυμναζεσαι μια χαρα κορμι κανεις.

Μ' αρέσει που έγραψα αντικειμενικά γυμνασμένο κορμί. Για πες μου ένα παράδειγμα ενός "μια χαρά κορμιού" που θεωρείς
 

speres

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2013
Μηνύματα
1.236
Like
6
Πόντοι
16
εχω δει υπαλληλο τραπεζας φουσκωτο να εχει ταπερακι με κοτοπουλο,ρυζι και λαχανικα ανοιχτο πισω στο γραφειο του και να ετοιμαζεται να το φαει  :2funny:

αμα θες μια χαρα τρως αλλα πρεπει να ξεπερασεις την αντιδραση του κοσμου οταν θα σε βλεπει να κυκλοφορεις με τα ταπερακια  :2funny: στον πουτσο σου βεβαια

κι οσον αφορα τον υπνο,μια χαρα κοιμασαι 8ωρο αν πεσεις γυρω στις 11 ας πουμε και ξυπνησεις 7...  αναλογα την περιπτωση ειναι...

 

speres

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2013
Μηνύματα
1.236
Like
6
Πόντοι
16
αρχισαμε τωρα τι θεωρει ο καθενας γυμνασμενο κορμι... :jerking:

 

Kalashnikov

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2012
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
Μ' αρέσει που έγραψα αντικειμενικά γυμνασμένο κορμί. Για πες μου ένα παράδειγμα ενός "μια χαρά κορμιού" που θεωρείς
Καλα καταλαβα.
Αντικειμενικα γυμνασμενο θεωρεις τον mister bodybuilding 2012.
Αν αυτος ο κυριος που ειναι 120 κιλα φαρμακο φαει ενα χαστουκι απο εναν βατραχανθρωπο 80 κιλα που δεν παιρνει τιποτα γιατι θα περασει στρατοδικειο και κανει 150 καμψεις και 30 ελξεις,θα σωριαστει και θα σκασει σαν πεπονι.
 

Vagos The Pimp

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
1.965
Like
1
Πόντοι
16
Καλα καταλαβα.
Αντικειμενικα γυμνασμενο θεωρεις τον mister bodybuilding 2012.
Αν αυτος ο κυριος που ειναι 120 κιλα φαρμακο φαει ενα χαστουκι απο εναν βατραχανθρωπο 80 κιλα που δεν παιρνει τιποτα γιατι θα περασει στρατοδικειο και κανει 150 καμψεις και 30 ελξεις,θα σωριαστει και θα σκασει σαν πεπονι.
Ναι μόνο που αν ο 120 κιλά είναι και 2 μέτρα ύψος και ξέρει καμιά πολεμική τέχνη θα τον μουδιάσει στο χαλαρό..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom