Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Ναι αλλά και γραμμωμένος και μυώδης είναι πολύ δύσκολο.  :(

Γράφω ότι θέλει χρόνο και υπομονή. Και το βασικό δεν μπορείς να είσαι γραμμωμένος όλο το χρόνο αλλά μόνο για κάποιες περιόδους (εκτός αν είσαι επαγγελματίας αθλητής βέβαια).
 

Vagos The Pimp

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
1.965
Like
1
Πόντοι
16
Ίσα - ίσα που θα φαίνεσαι αδύνατος. Η μυϊκή μάζα είναι πολύ βαρύτερη από το λίπος.

Εδώ δεν σ πιάνω φίλτατε. Μου ακούγεται σαν να λες ένα κιλό σίδερο είναι βαρύτερο από ένα κιλό βαμβάκι.
Μήπως εννοείς ότι στο ίδιο βάρος ο μυς καταλαμβάνει πολύ μικρότερη επιφάνεια στο σώμα?
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Μήπως εννοείς ότι στο ίδιο βάρος ο μυς καταλαμβάνει πολύ μικρότερη επιφάνεια στο σώμα?

Εννοείται. Κάποιος με ύψος 1,80 και 30% λίπος θα φαίνεται πολύ χοντρός μπροστά στον ίδιο με 17% λίπος και με το ίδιο βάρος.
 

aoratos2010

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.189
Like
2
Πόντοι
16
Γράφω ότι θέλει χρόνο και υπομονή. Και το βασικό δεν μπορείς να είσαι γραμμωμένος όλο το χρόνο αλλά μόνο για κάποιες περιόδους (εκτός αν είσαι επαγγελματίας αθλητής βέβαια).

Έτσι ακριβώς. :-

 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Εννοείται. Κάποιος με ύψος 1,80 και 30% λίπος θα φαίνεται πολύ χοντρός μπροστά στον ίδιο με 17% λίπος και με το ίδιο βάρος.

Σωστός.

Εγω έχω έλθει αντιμέτωπος με άλλο παράδοξο.

Από 87 κιλά με 13,5% λίπος το 2009 πήγα στα 94 κιλά με 17% λίπος αλλά τώρα δείχνω πολυ καλλίτερος.

Θεωρητικά (άμα το νερό είναι ίδιο πριν και τώρα) πήρα 4,2 κιλά λίπους και 2,4 κιλα μυών. Αρα το λίπος πια καταλαμβάνει πολύ περισσότερο όγκο στο σώμα μου. Πώς γινεται λοιπόν αυτό;

Σημείωση: Ισως να παίζει το ότι έχασα μύες σε πόδια που δεν πολυφαίνονται με το μαγιώ και κερδισα σε δικεφάλους - τρικεφάλους - ώμους - πλάτη, κοιλιακούς  και στήθος.

Καμμιά ιδέα κανένας; Είμαι 1,88 μέτρα.
 
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
Σωστός.

Εγω έχω έλθει αντιμέτωπος με άλλο παράδοξο.

Από 87 κιλά με 13,5% λίπος το 2009 πήγα στα 94 κιλά με 17% λίπος αλλά τώρα δείχνω πολυ καλλίτερος.

Θεωρητικά (άμα το νερό είναι ίδιο πριν και τώρα) πήρα 4,2 κιλά λίπους και 2,4 κιλα μυών. Αρα το λίπος πια καταλαμβάνει πολύ περισσότερο όγκο στο σώμα μου. Πώς γινεται λοιπόν αυτό;

Σημείωση: Ισως να παίζει το ότι έχασα μύες σε πόδια που δεν πολυφαίνονται με το μαγιώ και κερδισα σε δικεφάλους - τρικεφάλους - ώμους - πλάτη, κοιλιακούς  και στήθος.

Καμμιά ιδέα κανένας; Είμαι 1,88 μέτρα.



πσσσσ


τωρα θα σε φοβηθουν οι αντιπαλοι σου στα πολιτικα

θα χεστουν πανω τους οι νατσοι κ οι σουπερμαους τετοιος γυμνασμενο κτηνακι που εισαι


κ καλα να σου πουνε συμβουλες εδω αλλα τα λες στη νυφη να τα ακουσει η πεθερα


 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
πσσσσ


τωρα θα σε φοβηθουν οι αντιπαλοι σου στα πολιτικα

θα χεστουν πανω τους οι νατσοι κ οι σουπερμαους τετοιος γυμνασμενο κτηνακι που εισαι


κ καλα να σου πουνε συμβουλες εδω αλλα τα λες στη νυφη να τα ακουσει η πεθερα

Τί γυμνασμένος ρε αρμόστοκε. 17% λίπος λέμε  :uglystupid:
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16

Zwrzetos7

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
1.876
Like
0
Πόντοι
16
Ίσα - ίσα που θα φαίνεσαι αδύνατος. Η μυϊκή μάζα είναι πολύ βαρύτερη από το λίπος.

εννοεις, οτι ιδιο βαρος μυικης μαζας καταλαμβανει πολυ λιγοτερο ογκο, απο ιδιο βαρος λιπους...
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Αυτό που μετράει είναι ο καθρέπτης ενώ η αξιοπιστία της λιπομέτρησης που έκανες μπορεί να είναι και υπό αμφισβήτηση.

Βασικά είμαι υπέρ των μετρήσεων και όχι καθρεπτών ή οπτικών εκτιμήσεων.

Θεωρώ ότι όταν μιλούν οι αριθμοι, όλα τα άλλα πρέπει να σωπαίνουν.

Εχει μια βάση αυτό που λες καθώς οι παλιές μετρήσεις είναι με πανάκριβο και υπερσύγχρονο μηχάνημα και οι πρόσφατες με τη ζυγαριά μου. Διόρθωσα το ποσοστό λίπους κατά την απόκλιση που είχε το μηχάνημα με τη ζυγαριά μου (η δεύτερη με έδειχνε συστηματικά 2-3% παραπάνω από το μηχάνημα της διατροφολογου) και έκανα τους υπολογισμούς. Συνεπώς, λείπει η συνέπεια από τις μετρήσεις αλλά προσπάθησα να την υποκαταστήσω όπως σου είπα.

Το δεδομενο είναι ότι τωρα θα μπορέσω να χάσω πολύ ευκολότερα λίπος διότι περισσότεροι μύες -> περισσότερες ενεργειακές ανάγκες -> περισσότερες καύσεις λίπους.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
η μπαλα στην εξεδρα νικο τσιαντακη

Με ξεσκέπασες.

Δεν το κάνω για τα πολιτικά νήματα. Το κάνω μπας και παρακολουθεί καμμιά Ερινάλ, καμμιά Βίλμα, Ρύδμ, Κουαρντήν κτλ και με ζητήσει σε ραντεβού να ρίξω κανένα πούτσο που το εχω ανάγκη.

Σκόπευα να ποστάρω και φωτογραφία μου με αυτό το στόχο αλλά με ξεσκέπασες, όπως είπαμε.

Ουστ τώρα από το νήμα.
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Σωστός.

Εγω έχω έλθει αντιμέτωπος με άλλο παράδοξο.

Από 87 κιλά με 13,5% λίπος το 2009 πήγα στα 94 κιλά με 17% λίπος αλλά τώρα δείχνω πολυ καλλίτερος.

Σημείωση: Ισως να παίζει το ότι έχασα μύες σε πόδια που δεν πολυφαίνονται με το μαγιώ και κερδισα σε δικεφάλους - τρικεφάλους - ώμους - πλάτη, κοιλιακούς  και στήθος.
αυτο οπως καταλαβαινεις ειναι υποκειμενικο..
αν θες να μαθεις αν εισα πραγματικα καλυτερος κοιτα τα κιλα που κανεις σε βασικες καθε μυικης ομαδας
σε σχεση με τα κιλα που εκανες το 2009..
λ.χ κωπηλατικη με μπαρα 70X8..σημερα κανεις 90Χ8;
Βασικά είμαι υπέρ των μετρήσεων και όχι καθρεπτών ή οπτικών εκτιμήσεων.

Θεωρώ ότι όταν μιλούν οι αριθμοι, όλα τα άλλα πρέπει να σωπαίνουν.

Εχει μια βάση αυτό που λες καθώς οι παλιές μετρήσεις είναι με πανάκριβο και υπερσύγχρονο μηχάνημα και οι πρόσφατες με τη ζυγαριά μου. Διόρθωσα το ποσοστό λίπους κατά την απόκλιση που είχε το μηχάνημα με τη ζυγαριά μου (η δεύτερη με έδειχνε συστηματικά 2-3% παραπάνω από το μηχάνημα της διατροφολογου) και έκανα τους υπολογισμούς. Συνεπώς, λείπει η συνέπεια από τις μετρήσεις αλλά προσπάθησα να την υποκαταστήσω όπως σου είπα.
ναι σωστα ολα αυτα αλλα οι λιπομετρησεις που κανουν οι ζυγαριες ειναι στην πλειοψηφια τους για πεταμα..
το δερματοπτυχομετρο και τα κλασσικα μετρηματα λαιμου-μεσης ειναι αρκτετα πιο κοντα στην πραγματικοτητα..
η πιο σοβαρη μεθοδος ειναι η υποβρυχια ζυγιση,αλλα εχει σοβαρο χρηματικο κοστος.


παντως το να πληρωσει καποιος απλος ασκουμενος για να κανει λιπομετρηση το θεωρω τρισμεγιστη μαλακια..
περα απο τη ματαιοδοξια δε βλεπω να εξυπηρετει κατι αλλο..
ο καθρεπτης και η μεζουρα σου δινει οτι πληροφορια χρειαζεσαι για να προσαρμοσεις την προπονηση/διατροφη σου..
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
πσσσσ


τωρα θα σε φοβηθουν οι αντιπαλοι σου στα πολιτικα

θα χεστουν πανω τους οι νατσοι κ οι σουπερμαους τετοιος γυμνασμενο κτηνακι που εισαι


κ καλα να σου πουνε συμβουλες εδω αλλα τα λες στη νυφη να τα ακουσει η πεθερα

Εγω ηδη του εστειλα αιτημα φιλιας.
Μετα τον μαχητικο Σιφου Αλεξιου, ο ΦΠ αποτελει απαραιτητη προσθηκη...
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Θεωρώ ότι όταν μιλούν οι αριθμοι, όλα τα άλλα πρέπει να σωπαίνουν.

Εσύ κι ο Ράσελ :2funny:

e-go_o_beautifulmind_type12447.jpg



Κακώς δεν εμπιστεύεσαι τον καθρέπτη, ο καθρέπτης είναι το μάτι της ψυχής


 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Προς τους μαλάκες που όταν σηκώνουν βάρος κάνουν "σσσσσσ" σα σκαμένο λάστιχο, σταματήστε να κάνετε έτσι γιατί μου φέρνετε κατούρημα. Ζώα
 
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
Προς τους μαλάκες που όταν σηκώνουν βάρος κάνουν "σσσσσσ" σα σκαμένο λάστιχο, σταματήστε να κάνετε έτσι γιατί μου φέρνετε κατούρημα. Ζώα


εγω στο μπεντς πρεςς βογκαω σαν τον μογλη κ δεν κανω μπανιο πριν για να μυριζω αντριλα

ετσι πρεπει
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom