Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
...εκανα την τριτη το πρωι βαρη και το απογευμα τρεξιμο αλλα το κοψα...καλυτερα μια προπονηση τη μερα!
 

quardeen

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
8.156
Like
4
Πόντοι
66
απλως μου φανηκε πολυ καψιμο αυτο το πραγμα...καλα εγω δε κανω ποτε αεροβια-αναεροβια σε μια μερα το προγραμμα μου ειναι δευτερα-τριτη-τεταρτη-παρασκευη βαρη το πρωι και πεμπτη-σαββατο-κυριακη τρεξιμο το απογευμα...
Οχι δεν ειναι καψιμο αν η αναεροβια σου δεν ξεπερνα τα 40' και η αεροβια σου τα 30-40 επισης και μετα κανεις και μια καλη αποκατασταση με το γευμα σου.

Σωστο και αυτο που κανεις επισης,
ολα τα προγραμματα μπορουν να ειναι σωστα με τον καταλληλο χειρισμο και υπο τις σωστες προυποθεσεις...
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
ο τυπος που σου λεω ειναι στρατιωτικος...γυρναει απ τη βαρδια τη βραδινη και 8:15 ειναι στο γυμναστηριο καθε πρωι...κανει 40-45 λεπτα βαρη και μετα 1 ωρα φουλ περπατημα με τερμα κλιση ...ποδια γυμνασμενα αλλα αδυνατα σε σχεση με το πανω κορμι που ειναι φαρμακωμενος...εχει χερια σαν του cutler περιπου...

και λεω εγω...ΜΗΠΩΣ κατι δε παει καλα...?
 

quardeen

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
8.156
Like
4
Πόντοι
66
ο τυπος που σου λεω ειναι στρατιωτικος...γυρναει απ τη βαρδια τη βραδινη και 8:15 ειναι στο γυμναστηριο καθε πρωι...κανει 40-45 λεπτα βαρη και μετα 1 ωρα φουλ περπατημα με τερμα κλιση ...ποδια γυμνασμενα αλλα αδυνατα σε σχεση με το πανω κορμι που ειναι φαρμακωμενος...εχει χερια σαν του cutler περιπου...

και λεω εγω...ΜΗΠΩΣ κατι δε παει καλα...?
Δεν μπορω να εχω αποψη εφοσον δεν τον εχω δει και δεν μπορω να ξερω και οτι κανει γιατι το κανει και εαν υπαρχει καποιος στοχος η απλα γουσταρει να το κανει για την παρτυ του οποτε καλα κανει...
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
κουβεντα να γινεται...επειδη εγω τον ξερω ,πορωμενος ειναι αλλα ετσι οπως παει θα καει...απλως επειδη τσακωνομαστε ΚΑΘΕ φορα επιμενει οτι ετσι εχει καλυτερη...αντοχη...
 

quardeen

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
8.156
Like
4
Πόντοι
66
κουβεντα να γινεται...επειδη εγω τον ξερω ,πορωμενος ειναι αλλα ετσι οπως παει θα καει...απλως επειδη τσακωνομαστε ΚΑΘΕ φορα επιμενει οτι ετσι εχει καλυτερη...αντοχη...
Για αντοχη? χμμ ο καθενας οπως νιωθει  :cheesy:
:2funny:
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
:2funny:

Τουλαχιστον εσυ γραφεις ορθογραφημενα και διορθωνω κανα λαθος  :grin: ποσο τραγικα ανορθογραφα γραφω ρε γμτ  :2funny: :2funny: :2funny:
για το μπουτσο εισαι...αλα δαιν πιραζη θα μαθις,μηκρει ισε ακωμι...
 

Ballbreaker

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2011
Μηνύματα
49
Like
1
Πόντοι
0
Πες μου σε παρακαλώ πολύ για ποιό λόγο να αλλάζω συχνά το πρόγραμμα μου/ασκήσεις και κάθε πότε ;

Το σωμα συνηθιζει και προσαρμοζεται στα φορτια και τους ρυθμους που το ταλαιπωρουμε,ωστε να φερνεις εις περας το εργο του με οσο το δυνατον λιγοτερη προσπαθεια,και αρα τελικα να μην χρειαζεται αυξηση της μυικης μαζας.

Οι επαγγελματιες body builders μπορει να μην κανουν ποτε το ιδιο προγραμμα,αλλαζουν συνεχως.

Προφανως δεν ειναι ευκολο να αλλαζεις συνεχεια προγραμμα και ασκησεις,ουτε πρεπει να καταφευγεις σε επικινδυνες ασκησεις απλα για να εμπλουτισεις το ρεπορτοριο.Το ευκολο ειναι να αλλαζεις την σειρα των ασκησεων,να κανεις πυραμιδα (μονο σε μεγαλες μυικες ομαδες),να εχεις Χ προγραμμα για 2-3 μηνες και να το εναλασεις με το Ψ προγραμμα κτλ

Επισης κατι αλλο που δεν ειπα,οσο παραπανω ασχολειστε,απο ενα σημειο και μετα τα κερδη σαφως μειωνονται,πχ αν καποιος αγυμναστος (αλλα νεος και υγιης) ασχοληθει για ενα χρονο,θα δει δραματικες αλλαγες και σε δυναμη και σε ογκο (αναλογως και τα γονιδια αλλα ας μην το περιπλεξω).Απο ενα σημειο και μετα ομως (πχ τον τριτο χρονο) οι αλλαγες μπορει να μην ειναι καν ορατες,γιατι το σωμα αρχιζει και φτανει στα γενετικα ορια του,δεν γινεται να φουσκωνεις αιωνιως.

Τελος,το λεγομενο six pack,για πολλους ανθρωπους ειναι σχεδον αδυνατον (τυπικα βεβαια ειναι εφικτο για ολους),ειναι θεμα διατροφης σε τεραστιο βαθμο και γενετικων χαρακτηριστικων,σημαντικη αλλα οχι πρωταρχικη η εκγυμναση,υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν κανει εναν κοιλιακο στην ζωη τους και δεν εχουν περασει ουτε απεξω απο γυμναστηριο, αλλα εχουν six pack,γιατι απλα ειναι παρα πολυ αδυνατοι.

 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Γιατι αν τα κανεις αντιθετα δεν εχεις το απολυτο κερδος ουτε απτο ενα ουτε απτο αλλο. Αν κανεις πρωτα την αεροβια θα εξαντληθεις απο γλυκογονο και δεν θα εχεις το απολυτο κερδος σε καυση λιπους και μετα δεν θα μπορεις να εχεις ουτε την μιση σου δυναμη στα βαρη. Αντιθετα αν κανεις πρωτα τα βαρη εισαι γεματος απτο γλυκογονο και τον υδατανθρακα για να βγαλεις μια πολυ δυνατη προπονηση και μετα να κανεις την αεροβια που θα υπαρχει ηδη μια προεξαντληση γλυκογονου απτα βαρη ετσι ωστε και στην αεροβια σου να αρχισεις πολυ πιο γρηγορα να καις λιπος ... με απλα λογια  ;)

Εγω ρε τρεχω κανα 5-6 χλμ. σε ενα 25λεπτο και μετα κανω 2 ωρες βαρη και σηκωνω τονους, και μετα αμα λαχει ξανατρεχω, αλλα το εκοψα γιατι πεφτουν οι ορμονες με τρεξιμο μετα απο βαρη. Και το βραδυ ριχνω και κανα πουτσο αμα κατσει τιποτα ρε. Τι λιπος και μαλακιες αυτα δεν καιγονται τοσο αμεσα. Κατσε σε αδειο ψυγειο 4-5 μερες και θα γινεις φετες
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
νοξ παμπ μαλακες μου
εχθες εκανα πλατη δεν χωρουσα απο το παραθυρο το πρωι
με τα ξεπριστηκα και χωρουσα ισα ισα
τι ειναι αυτα που γραφεις ρε μαλακα, εχεις καψει τους νευρωνες σου να πουμε
 

mhtsos69

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2005
Μηνύματα
1.339
Κριτικές
2
Like
2
Πόντοι
16
Το σωμα συνηθιζει και προσαρμοζεται στα φορτια και τους ρυθμους που το ταλαιπωρουμε,ωστε να φερνεις εις περας το εργο του με οσο το δυνατον λιγοτερη προσπαθεια,και αρα τελικα να μην χρειαζεται αυξηση της μυικης μαζας.

Οι επαγγελματιες body builders μπορει να μην κανουν ποτε το ιδιο προγραμμα,αλλαζουν συνεχως.

Προφανως δεν ειναι ευκολο να αλλαζεις συνεχεια προγραμμα και ασκησεις,ουτε πρεπει να καταφευγεις σε επικινδυνες ασκησεις απλα για να εμπλουτισεις το ρεπορτοριο.Το ευκολο ειναι να αλλαζεις την σειρα των ασκησεων,να κανεις πυραμιδα (μονο σε μεγαλες μυικες ομαδες),να εχεις Χ προγραμμα για 2-3 μηνες και να το εναλασεις με το Ψ προγραμμα κτλ

Επισης κατι αλλο που δεν ειπα,οσο παραπανω ασχολειστε,απο ενα σημειο και μετα τα κερδη σαφως μειωνονται,πχ αν καποιος αγυμναστος (αλλα νεος και υγιης) ασχοληθει για ενα χρονο,θα δει δραματικες αλλαγες και σε δυναμη και σε ογκο (αναλογως και τα γονιδια αλλα ας μην το περιπλεξω).Απο ενα σημειο και μετα ομως (πχ τον τριτο χρονο) οι αλλαγες μπορει να μην ειναι καν ορατες,γιατι το σωμα αρχιζει και φτανει στα γενετικα ορια του,δεν γινεται να φουσκωνεις αιωνιως.

Τελος,το λεγομενο six pack,για πολλους ανθρωπους ειναι σχεδον αδυνατον (τυπικα βεβαια ειναι εφικτο για ολους),ειναι θεμα διατροφης σε τεραστιο βαθμο και γενετικων χαρακτηριστικων,σημαντικη αλλα οχι πρωταρχικη η εκγυμναση,υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν κανει εναν κοιλιακο στην ζωη τους και δεν εχουν περασει ουτε απεξω απο γυμναστηριο, αλλα εχουν six pack,γιατι απλα ειναι παρα πολυ αδυνατοι.

Συμφωνώ σε μερικά αλλά η λογικές σου είναι παλαιωμένες δυστηχώς.

Άσε απ έξω τους επαγγελματίες bbers και μην τους φέρνεις για παράδειγμα σε εμένα και στο 90% όλων εδώ μέσα που δεν είναι αγωνιστικοί ούτε πέρνουν αναβολικά(ακόμα). Μιλάς στον μέσο αθλούμενο...επειδή αυτοί αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι το πρόγραμμα τους δεν σημαίνει οτι θα το κάνουμε και εμείς. Όλοι οι μαλάκες αυτό το λάθος κάνουνε, πάνε και αντιγράφουν το πρόγραμμα του Χ,Υ bber και νομίζουν οτι θα δούν αποτέλεσμα. Αναθεώρησε.

Διάβασε επίσης περί progressive overload και ασε τις πυραμίδες και τις μαλακίες σε κανα παππού.

 

aoratos2010

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.189
Like
2
Πόντοι
16
Γιατι αν τα κανεις αντιθετα δεν εχεις το απολυτο κερδος ουτε απτο ενα ουτε απτο αλλο. Αν κανεις πρωτα την αεροβια θα εξαντληθεις απο γλυκογονο και δεν θα εχεις το απολυτο κερδος σε καυση λιπους και μετα δεν θα μπορεις να εχεις ουτε την μιση σου δυναμη στα βαρη. Αντιθετα αν κανεις πρωτα τα βαρη εισαι γεματος απτο γλυκογονο και τον υδατανθρακα για να βγαλεις μια πολυ δυνατη προπονηση και μετα να κανεις την αεροβια που θα υπαρχει ηδη μια προεξαντληση γλυκογονου απτα βαρη ετσι ωστε και στην αεροβια σου να αρχισεις πολυ πιο γρηγορα να καις λιπος ... με απλα λογια  ;)

Εγώ το αντίθετο έκανα συχνά.  :S Δεν λειτουργεί και η αερόβια σαν προθέρμανση;  :think:

Πάντως σχετικά αυτό με την κούραση που γράφεις ..... έχεις δίκιο.  :P
 
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
Εγω ρε τρεχω κανα 5-6 χλμ. σε ενα 25λεπτο και μετα κανω 2 ωρες βαρη και σηκωνω τονους, και μετα αμα λαχει ξανατρεχω, αλλα το εκοψα γιατι πεφτουν οι ορμονες με τρεξιμο μετα απο βαρη. Και το βραδυ ριχνω και κανα πουτσο αμα κατσει τιποτα ρε. Τι λιπος και μαλακιες αυτα δεν καιγονται τοσο αμεσα. Κατσε σε αδειο ψυγειο 4-5 μερες και θα γινεις φετες


κ εγω γαμαω απο αντοχη

στο φιφα εβγαζα 90 λεπτα αγωνα χωρις να σταματησω ουτε για να σκουπισω τα πορτοκαλι χερια μου απο τα ντοριτος
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
στην τελικη εξαρταται τι θες να πετυχεις...η πλειοψηφεια των βοδιμπιλντερς απλα δεν κανει αεροβια...εγω αυτο εχω καταλαβει απο αυτους που βλεπω κατα καιρους στα γυμναστηρια...και οταν συζηταμε μου λενε ολοι το ιδιο ''δε κανω αεροβια γιατι χανω ογκο'' ...

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom