Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

RoccoSiffredi

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Μαρ 2009
Μηνύματα
700
Κριτικές
12
Like
403
Πόντοι
3.235
ρε φιλε LION επειδη εχω δει ότι γνωρίζεις πράγματα, μπορεις να προτεινεις κανενα καλό συμπλήρωμα πρωτείνης? όχι όμως για όγκο, πιο πολύ για γράμμωση. Η GOLD της ON είναι καλή? Την εχεις δοκιμάσεις?

Η η παρακάτω ειναι καλύτερη ?

www.bbclub.gr/energy/gr/products.php?action=view&cat=9&id=10]http://www.bbclub.gr/energy/gr/products.php?action=view&cat=9&id=10[/url]





 

RevoXXX

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2010
Μηνύματα
1.863
Κριτικές
3
Like
818
Πόντοι
96
ρε παιδες ξερει καποιος σχετικος να μου πει
ενα προγραμμα ασκησεων για κοιλιακους-στηθος-ποδια και χερια?
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
ρε φιλε LION επειδη εχω δει ότι γνωρίζεις πράγματα, μπορεις να προτεινεις κανενα καλό συμπλήρωμα πρωτείνης? όχι όμως για όγκο, πιο πολύ για γράμμωση. Η GOLD της ON είναι καλή? Την εχεις δοκιμάσεις?

Η η παρακάτω ειναι καλύτερη ?

www.bbclub.gr/energy/gr/products.php?action=view&cat=9&id=10]http://www.bbclub.gr/energy/gr/products.php?action=view&cat=9&id=10[/url]
H γράμμωση δεν έχει σχέση με το ποια πρωτείνη θα διαλέξεις
Η gold είναι καλή από άποψη διαλυτότητας και γεύσης, δεν ξέρω τι άλλο έχεις στο νου σου όταν λες καλή, θα κοιτάξεις να πάρεις από μια αξιόπιστη εταιρία. Για την άλλη δεν έχω άποψη
 

rocco83

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
908
Like
119
Πόντοι
6
H γράμμωση δεν έχει σχέση με το ποια πρωτείνη θα διαλέξεις
Η gold είναι καλή από άποψη διαλυτότητας και γεύσης, δεν ξέρω τι άλλο έχεις στο νου σου όταν λες καλή, θα κοιτάξεις να πάρεις από μια αξιόπιστη εταιρία. Για την άλλη δεν έχω άποψη
η γραμμωση λες δεν εχει σχεση με ποια πρωτεινη περνεις.Δηλαδη με μια πρωτεινη ογκου,που σου βαζει πολλες θερμιδες και καποια λιπη μπορεις να γραμμωσεις?Μαλλον δυσκολα.
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
1&1=1
1&0=0
1^1=1
1^0=1
 

seitan

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2009
Μηνύματα
350
Like
0
Πόντοι
1
Γεια σας.
Ειμαι 29 χρονων και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις
Ειμαι 1.82 74 κιλα αλλα με ελαφρυ σκελετο
Κανω αεροβια διαδρομο 30 λεπτα 6 ταχυτητα και 4,5 κλιση και την ιδια μερα και βαρη
Τα βαρη τα εχω χωρισει:
1 ΜΕΡΑ: στηθος-δικεφαλους
2 ΜΕΡΑ:πλατη-τρικεφαλους
3 ΜΕΡΑ:ποδια-ωμοι
Αν πηγαινω μερα παρα μερα γυμναστηριο ειναι καλα η πρεπει να πηγαινω πιο πολλες φορες?
Επισης για τη διατροφη πως μπορω να βρω τι ποσοτητες χρειαζεται να παιρνω και ποσο πρωτεινη?
Ενδιαφερομαι για γραμμωση και ΟΧΙ ογκο
Αν δεν καταφυγω σε σκονη πρωτεινης δε θα δω αποτελεσματα?
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
Γεια σας.          Γεια σου!
Ειμαι 29 χρονων και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις
Ειμαι 1.82 74 κιλα αλλα με ελαφρυ σκελετο  Κάπως αδυνατος δλδ
Κανω αεροβια διαδρομο 30 λεπτα 6 ταχυτητα και 4,5 κλιση και την ιδια μερα και βαρη  Ωραια κ γιατι κανεις διαδρομο? Με ποιο σκεπτικο κανεις διαδρομο? Για φυσικη κατασταση, επιδη παιζεις μπασκετ πχ? Η κανεις διαδρομο για καρδιοαναπνευστικα οφέλοι?
Τα βαρη τα εχω χωρισει:
1 ΜΕΡΑ: στηθος-δικεφαλους
2 ΜΕΡΑ:πλατη-τρικεφαλους            Και ασε με να μαντεψω. κανεις 3χ10 ή 4χ8 εεε? Η μήπως κανεις 3χ12 επειδη θες γραμμωση?
3 ΜΕΡΑ:ποδια-ωμοι
Αν πηγαινω μερα παρα μερα γυμναστηριο ειναι καλα η πρεπει να πηγαινω πιο πολλες φορες?  Με ποιο σκεπτικό πηγαινεις μερα παρα μερα κ με ποιο να πηγαινεις περισσοτερες φορες?
Επισης για τη διατροφη πως μπορω να βρω τι ποσοτητες χρειαζεται να παιρνω και ποσο πρωτεινη? Απλο ξεκινα με μια ποσοτητα πρωτεινης πχ 1.5 χ σωματικο βαρος (εδω λενε αλιπο μια κ το λιπος δεν τραβαει αμινοξεα, αλλα ψιλα γραμματα), οποτε ξεκινα με μια ποσοτητα καμια 130 γρ πρωτεινης κ ανεβα σιγα σιγα στο 2.2-2.8, αν δεν εχεις νεφρικη ανεπαρκεια ή οικογενειακο ιστορικο-κληρονομικοτητα μπορεις να φας κ παραπανω, αλλα το αν θας απορροφαται κτλ ειναι μεγαλη συζητηση

Ενδιαφερομαι για γραμμωση και ΟΧΙ ογκο  να φανου οι κοιλιακοι μηπως εννοεις? Γιατι για να γραμμωσεις πρεπει να εχεις πραμα απο κατω για να δειξεις, αλλιως τι να γραμμωσεις, να γινεις 68 κιλα δλδ?
Αν δεν καταφυγω σε σκονη πρωτεινης δε θα δω αποτελεσματα?
Η σκονη πρωτεινης ειναι υποπροιον της παραγωγης τυριου, ειναι ατελης χωρις το λιπος τη καζεινη (σε γουει αναφερεσαι νομιζω) και τον υδαανθρακα. Κρατα τα λεφτα κ φαε αυγα κ μοσχαρι κ πιο μετα αν μαθεις να τρως, τα βασικα περι διατροφης κ νομιζεις οτι σου χρειαζεται για οποιον λογο νομιζεις εσυ οτι σου χρειαζεται παρε μια
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
η γραμμωση λες δεν εχει σχεση με ποια πρωτεινη περνεις.Δηλαδη με μια πρωτεινη ογκου,που σου βαζει πολλες θερμιδες και καποια λιπη μπορεις να γραμμωσεις?Μαλλον δυσκολα.

στο ξαναπα, αλλα κατι δεν καταλαβες προφανως, να στο ξαναπω. Η ογκου εχει μεσα καποια πηγη υδατανθρακα, μαλτοδεξτρινη συνηθως.

Ρωτας αν θα γραμμωσεις. Απλα μαθηματικα οπως σου εγραψε πανω δλδ αν οι θερμιδες που καταναλωνεις ειναι λιγοτερες απο αυτες που "καις" μεσα στη μερα και υπαρχει η αναγκαια προυποθεση για να συντηρηθουν ή να μειωθουν όσο το λιγοτερο οι μυς (προπονηση αντιστασης) (το να συντηρηθουν δεν γινεται απλα ενω κοβεις, θελει την αντιστοιχη γνωση, προπονησης, διατροφης, πειραματος) τοτε θα γραμμωσεις, ενω καταναλωνεις ο,τι καταναλωνεις (ακομα κ τηγανιτες πατατες καθημερινα πχ). Ωστοσο, αν τρως τον αμπακο κ παιρνεις κ την ογκου οι θερμιδες θαναι πολλες κ θα βαλλεις και λιπος. Το απλα μαθηματικα=καλοριες ιν βσ καλοριες αουτ, κξλειστο συστημα βλεπεις το ανθρωπινο σωμα, η θερμοδυναμικη δεν παραβιαζεται.

 

chris_r

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2008
Μηνύματα
131
Like
0
Πόντοι
1
με αυτα που εχει μεσα σε ολα της τα προιόντα... :headbang: :headbang:

βεβαια μπορει κ να την αγορζαει καποιως ακριβως για αυτα που εχει μεσα, τοτε το πραγμα αλλαζει...

Εντάξει δε νομίζω απλά σε μια πρωτείνη να υπάρχει "κάτι"...Τώρα αν μιλάμε για προορμονικά σιγούρα υπάρχουν "παραθυράκια" τα οποία ναι μεν δεν είναι ορμόνη,αλλά μετατρέπεται σε μια άλλη στο αίμα..
Στο πολύ μπακάλικο...
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
Μιλαμε για τη Γκασπαρι ή μιλαμε για καποια αλλη εταιρία?
 

chris_r

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2008
Μηνύματα
131
Like
0
Πόντοι
1
Ναι για τη Gaspari μιλάμε...Αν μου λες για τη Myufusion η την Intrapro πχ τότε δε νομίζω ότι έχουν κάτι "ύποπτο" μέσα...Αν πάλι μου πεις για Novedex Xt και Mitotropin θα σου πω πως δεν είναι και τόσο αθώα...Χωρις όμως να πηγαίνει το μυαλό μας σε υπερβολες...
 

condemned

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2010
Μηνύματα
2.497
Like
0
Πόντοι
16
το κακο με τα συμπληρωματα διατροφης ειναι οτι χωριατιλα στο μυαλο πολλων που νομιζουν οτι προπονουνται σωστα και δινουν πολυ κακο ονομα σαυτο π λεγεται γυμναστικη με βαρη
 

seitan

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2009
Μηνύματα
350
Like
0
Πόντοι
1
Γεια σας.          Γεια σου!
Ειμαι 29 χρονων και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις
Ειμαι 1.82 74 κιλα αλλα με ελαφρυ σκελετο  Κάπως αδυνατος δλδ Κανονικος ειμαι αλλα με τοπικες λιπαποθηκης στα πλαινα της μεσης
Κανω αεροβια διαδρομο 30 λεπτα 6 ταχυτητα και 4,5 κλιση και την ιδια μερα και βαρη   Ωραια κ γιατι κανεις διαδρομο? Με ποιο σκεπτικο κανεις διαδρομο? Για φυσικη κατασταση, επιδη παιζεις μπασκετ πχ? Η κανεις διαδρομο για καρδιοαναπνευστικα οφέλοι? Κανω διαδρομο γιατι παρολο που τα κιλα μου ακουγονται λιγα,εχω λιπος και θελω στεγνωμα,επισης δε θελω να παρω ογκο οποτε χρειαζεται αεροβικη
Τα βαρη τα εχω χωρισει:
1 ΜΕΡΑ: στηθος-δικεφαλους
2 ΜΕΡΑ:πλατη-τρικεφαλους            Και ασε με να μαντεψω. κανεις 3χ10 ή 4χ8 εεε? Η μήπως κανεις 3χ12 επειδη θες γραμμωση?  3*10-3*12
3 ΜΕΡΑ:ποδια-ωμοι
Αν πηγαινω μερα παρα μερα γυμναστηριο ειναι καλα η πρεπει να πηγαινω πιο πολλες φορες?  Με ποιο σκεπτικό πηγαινεις μερα παρα μερα κ με ποιο να πηγαινεις περισσοτερες φορες? Επειδη κανω αεροβια και βαρη ιδια μερα,θεωρω οτι το καθε μερα ειναι καταπονηση,ενω το μερα παρα μερα δινει χρονο στο σωμα να συνελθει
Επισης για τη διατροφη πως μπορω να βρω τι ποσοτητες χρειαζεται να παιρνω και ποσο πρωτεινη? Απλο ξεκινα με μια ποσοτητα πρωτεινης πχ 1.5 χ σωματικο βαρος (εδω λενε αλιπο μια κ το λιπος δεν τραβαει αμινοξεα, αλλα ψιλα γραμματα), οποτε ξεκινα με μια ποσοτητα καμια 130 γρ πρωτεινης κ ανεβα σιγα σιγα στο 2.2-2.8, αν δεν εχεις νεφρικη ανεπαρκεια ή οικογενειακο ιστορικο-κληρονομικοτητα μπορεις να φας κ παραπανω, αλλα το αν θας απορροφαται κτλ ειναι μεγαλη συζητηση

Ενδιαφερομαι για γραμμωση και ΟΧΙ ογκο  να φανου οι κοιλιακοι μηπως εννοεις? Γιατι για να γραμμωσεις πρεπει να εχεις πραμα απο κατω για να δειξεις, αλλιως τι να γραμμωσεις, να γινεις 68 κιλα δλδ? Οχι φιλε,απλα θεωρω τον ογκο αντιαισθητικο και δε μου ταιριαζει,θεωρω τη γραμμωση πολυ πιο καλαισθητη
Αν δεν καταφυγω σε σκονη πρωτεινης δε θα δω αποτελεσματα?
Η σκονη πρωτεινης ειναι υποπροιον της παραγωγης τυριου, ειναι ατελης χωρις το λιπος τη καζεινη (σε γουει αναφερεσαι νομιζω) και τον υδαανθρακα. Κρατα τα λεφτα κ φαε αυγα κ μοσχαρι κ πιο μετα αν μαθεις να τρως, τα βασικα περι διατροφης κ νομιζεις οτι σου χρειαζεται για οποιον λογο νομιζεις εσυ οτι σου χρειαζεται παρε μια
Ποσα αυγα τη μερα και σε ποια γευματα?
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
οποτε εχουμε κ λεμε.

disclaimer τα παρακατω ειναι η προσωπικη μου αποψη πανω στο θεμα, μπορω να δώσω λινκς κ να εξηγησω οποιες απορίες ίσως δημιουργηθούν, αλλα σε αντιπαραθεση με όσους εχουν μποντιμπιλντεραδικες αποψεις δε θα μπω αν την επιδιώψουν. αυτα...

1. πώς θα φύγουν τα πιασιματακια? σταματα να κανεις αεροβιο ή conditioning όπως το λεω εγω, μειωσε το χρονο που κανεις προπονηση κ αυξησε την ενταση (μειώνοντας το χρόνο διαλειμματος). το αεροβιο δεν καιει λιπος, αυτο που κανει ειναι ίσως να δημιουργει αρνητικο ισοζυγιο θερμιδων. αυξησε την ποσοτητα νερου που πινεις, στοχευε σε 5 διαφανεις ουρησεις τη μερα με τις 2 μετα την προπονηση. κ αυξησε την πρωτείνη που τρως, απο μοσχαρι, κοτα, αυγα (ολοκληρα αυγα, γιατι καποιοι πετανε τους κροκους)

2. αναλογα τι προπονηση κανεις. 2 εντονες προπονησεις την εβδομαδα ειναι το ιδανικο, για να κανεις 3 πρεπει να τρως αρκετα. το ημερα παρα ημερα που πας εσυ, θα μπορουσε να δουλεψει αν κανεις κατι σε στυλ, βαρια, κενο, ελαφρυα, κενο, βαρια κτλ. Σκεψου οτι προπονησεις δυναμης με 3 προπονησεις την εβδομαδα ειναι βαρια-ελαφρυα-μετρια, με διαφορετικες τεχνικες προοδευτικης επιβαρυνσης, straight-ramped Sets, διαφορετικους χρονους ξεκουρασης και μερικες φορες κ διαφορετικες ασκησεις.


3. δεν καταλαβες τι εννουσα για τον ογκο. δεν πειραζει.
4.οποτε θες εσυ, σε οποιο γευμα θες εσυ κ οσα θες αναλογα με το διατροφικό σου πλανο. προσωπικα συνηθως τρωω 4 ανα ημερα, καποιες περιοδους τρωω 8-10 ανα ημερα, συνηθως στο τελευταιο γευμα, αν κ τωρα τα τρωω στο πρωτο. μπορεις να τρως ενα βραστο σε καθε γευμα πχ.
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
Γεια σας.


Αν πηγαινω μερα παρα μερα γυμναστηριο ειναι καλα η πρεπει να πηγαινω πιο πολλες φορες?
Μερα παρα μερα δλδ δευτερα-τεταρτη-παρασκευη και το σαβτο να κανεις πολους κοιλιακους ζεσταμα και αεροβια!! Της αλλες μερες να επικεντρωνεσαι μονο σε αυτο το προγραμμα που εχεις
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
5. προγραμμα που κανεις και που το κανουνε ολοι οι νεοι, αλλα κ πολλοι παλιοι σε καθε τζιμ ειναι αστοχο, αν δεν εχεις τη γνωση, να βαλεις προσεκτικα ασκησεις ή εχεις επικαλυψη σε συνεχομενες προπονησεις ή κανεις τον ιδιο μυ μια φορα την εβδομαδα. αυτο νομιζω οτι ειναι το καλυτερο αρθρο που εχω διαβασει ποτε για τον προγραμματισμο
6. το να βαλεις μυς, ενω χανεις λιπος. γινεται Α στους νεους ασκουμενους Β σε οσους εχουν τη γνωση να ακολουθησουν συνθετα διατροφικα πλανα και προπονηση με μεγαλη ενταση Γ σε οσους χρησιμοποιουν χημικη υποστηριξη. Για τους υπολοιπους πρεπει να γινει η επιλογη ή γραμμωση ή ογκος.

7. για να χασεις λιπος μειωνεις θερμιδες, λιγοτερες απο αυτες της συντηρησης. Η calorie restriction εχει διαφορα προβληματα τα περισσοτερα απο τα οποια συνδεονται με τη λεπτινη και τους Α2-Β1 υποδοχεις. Για να χασεις λιπος δινεις αρκετο χρονο στον εαυτο σου καθαριζεις τη διαιτα σου ολο αυτον τον καιρο κ ισως να ειναι καλυτερο το να ακολουθεις κυκλικη διαιτα θερμιδων-υδατανθρακα αναμεσα στις ημερες προπονησης-ξεκουρασης

8. δυστυχως το μονο που θα καταφερεις να αποκτησεις ετσι οπως κανεις προπονηση ειναι να γινεις skinny-fat
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom