Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    26

No_French_Letter

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2022
Μηνύματα
194
Like
1.697
Πόντοι
201
αα
Μπουρνάζος : οδός Τροίας πάνω από Πατησίων
Σιατραβάνης : οδός Μαμούρη κάτω από Λιοσίων

Τίμια υπόγεια σιδεράδικα. Όσοι δε θέλετε παροχές σαν τον Μενέδημο πάτε ρίξτε μιά ματιά.

Τι παροχές να θέλει μωρέ ο κακομοίρογλου, ούτε ο ίδιος δεν ξέρει τι θέλει.
Θα είναι σαν αυτούς τους εκνευριστικούς τύπους που πάνε 100 χρόνια και νομίζουν πως γυμνάζονται κάνοντας διάδρομο, ενώ έπειτα μαλακίζονται στα όργανα και δεν μπορούν ούτε ένα deadlift να βγάλουν με σωστό form.

Και πριν με παραθέσει, να το κάνει μόνο αν βάζει στοίχημα με λεφτά για το ποιος από τους δυο μας βγάζει παραπάνω επαναλήψεις με κιλά σε squats/deadlift/bench press

Για να μην αναφέρω έλξεις/pushups/handstand/dips και γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
921
Like
837
Πόντοι
86
Να σου πω την μαύρη μου αλήθεια αν είναι να παίρνω αυτό που θέλω χέστηκα για την απόσταση αρκεί να έχει σωστό κόσμο και να έχει ωραίο χώρο κ όργανα. 15 χρόνια γυμνάζομαι. Δεν κάνω υπερβολές δεν θα χρειαστώ γυμναστές. Με καθοδηγεί ο αθλιατρος μου και ο ορθοπεδικός.
Επειδή προκύπτει εμμέσως πλην σαφώς , ότι ο γιατρός που σε καθοδηγεί δεν είναι... άθλιος, νομίζω πρέπει να τον λες αθλητίατρο. :D:
 

paparoupas

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.233
Κριτικές
10
Like
1.821
Πόντοι
4.180
αα


Τι παροχές να θέλει μωρέ ο κακομοίρογλου, ούτε ο ίδιος δεν ξέρει τι θέλει.
Θα είναι σαν αυτούς τους εκνευριστικούς τύπους που πάνε 100 χρόνια και νομίζουν πως γυμνάζονται κάνοντας διάδρομο, ενώ έπειτα μαλακίζονται στα όργανα και δεν μπορούν ούτε ένα deadlift να βγάλουν με σωστό form.

Και πριν με παραθέσει, να το κάνει μόνο αν βάζει στοίχημα με λεφτά για το ποιος από τους δυο μας βγάζει παραπάνω επαναλήψεις με κιλά σε squats/deadlift/bench press

Για να μην αναφέρω έλξεις/pushups/handstand/dips και γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.
Μπα, τελικα στα @@ του σ εγραψε, οπως και οι υπολοιποι. Κριμα γιατι με τοσες ασκησεις αξιζες κατι παραπανω.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.134
Κριτικές
8
Like
32.289
Πόντοι
6.536
Για να μην αναφέρω έλξεις/pushups/handstand/dips και γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.
Ωραίος ο παίκτης.
Και εγώ συμφωνώ για τον τύπο.

Στο δια ταύτα.
Είμαι 44.
Πάμε μαζί το στοίχημα.

Θα κερδίσεις τα πιο εύκολα λεφτά σου.

πμ.
 

ButtLicker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2014
Μηνύματα
538
Κριτικές
8
Like
1.812
Πόντοι
366
γαμησι , θα περασεις καλα και θα κανεις γυμναστικη
 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.311
Like
16.755
Πόντοι
3.556

Συνημμένα

  • 6235E513-452D-4E7A-87B7-B748C560BF4A.jpeg
    6235E513-452D-4E7A-87B7-B748C560BF4A.jpeg
    268,3 KB · Εμφανίσεις: 41

paparoupas

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.233
Κριτικές
10
Like
1.821
Πόντοι
4.180
Άντε γαμήσου να ασπρίσεις ρε καθυστερημένο, θα με παραθέσεις κιόλας για να πεις τις μαλακίες σου.

Είσαι τέτοιο κωλοαμέα που ούτε να σε βρίσω δεν αξίζει, πόσο μάλλον να σε συναντήσω και να σου βαράω το κεφάλι στο πεζοδρόμιο μέχρι να μετατραπεί σε μια άμορφη μάζα.
Και μόνο που σε παρέθεσα χρόνο έχασα.
Κοιτα να βρεις καμια αφεντρα να σε κανονισει, εχει σχετικο θρεντ στο σαιτ.
Και να κοιταξεις λιγο τα αναβολικα, κατούρα να φευγουν, μην τα κρατας μεσα γιατι σε χαλανε
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.171
Κριτικές
26
Like
11.106
Πόντοι
4.746
Τα γυμναστηρια τυπου αλυσιδας εκτος απο τα πλανετ ηταν επι το πλειστον γυμναστηρια γειτονιας τα πηραν τα εφτιαξαν και τα αφησαν μετα απο χρονια στην μοιρα τους .Θυμιζουν τα γυμναστηρια του ενενηντα .Το LVK εγινε ενα πολυ καλο γυμναστηριο .Οταν εφερε οργανα τυπου χαμμερ πηρε τα πανω του .Εξυπνη επιχειρηματικη κινηση .Στην Ελλαδα οι περισσοτερες επιχειρηματικες δραστηριοτητες ειναι αρπα κολα δυστυχως απο φαγαδικα μεχρι γυμναστηρια .
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
Επειδή προκύπτει εμμέσως πλην σαφώς , ότι ο γιατρός που σε καθοδηγεί δεν είναι... άθλιος, νομίζω πρέπει να τον λες αθλητίατρο. :D:
Σωστή επισήμανση. Είδες; Καμιά φορά ξεχνιόμαστε και κάνουμε αστεία ορθογραφικά λάθη.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τα γυμναστηρια τυπου αλυσιδας εκτος απο τα πλανετ ηταν επι το πλειστον γυμναστηρια γειτονιας τα πηραν τα εφτιαξαν και τα αφησαν μετα απο χρονια στην μοιρα τους .Θυμιζουν τα γυμναστηρια του ενενηντα .Το LVK εγινε ενα πολυ καλο γυμναστηριο .Οταν εφερε οργανα τυπου χαμμερ πηρε τα πανω του .Εξυπνη επιχειρηματικη κινηση .Στην Ελλαδα οι περισσοτερες επιχειρηματικες δραστηριοτητες ειναι αρπα κολα δυστυχως απο φαγαδικα μεχρι γυμναστηρια .
Ό,τι πιο κοντά στην αλήθεια. Ακριβώς.
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.731
Κριτικές
34
Like
4.648
Πόντοι
7.195
Επειδή προκύπτει εμμέσως πλην σαφώς , ότι ο γιατρός που σε καθοδηγεί δεν είναι... άθλιος, νομίζω πρέπει να τον λες αθλητίατρο. :D:
τύπε μου αθλίατρος λεγόταν από τότε που οι πουτάνες είχαν τρίχες στις μασχάλες, από το άθλος βγαίνει, τώρα οι σύγχρονοι Μπαμπινιώτες με το άθλιο μυαλό, φτιάχνουν καινούργιες λέξεις, πες το όπως θες αλλά μην κάνεις παρατηρήσεις..
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.731
Κριτικές
34
Like
4.648
Πόντοι
7.195
και για να το τελειώνω επειδή κλείνω, ο αθλίατρος δεν έχει σχέση με κατηγορία ανθρώπων (αθλητές) όπως ας πούμε ο παιδίατρος (παιδιά), δηλαδή άμα του αθλητή του πονάει το στομάχι δεν παέι στον αθλίατρο, έχει σχέση με κατηγορία παθήσεων, αυτών που προέρχονται από τα αθλήματα (άθλους), να τον πούμε αθλημίατρο στα σύγχρονα ; (γελοίο)
Αλλά από ότι είδα το σωματείο των αγράμματων τον έχει βαφτίσει αθλητίατρο, ότι πείτε..
 

bourdgeorge

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
142
Κριτικές
1
Like
343
Πόντοι
21
Σωστή επισήμανση. Είδες; Καμιά φορά ξεχνιόμαστε και κάνουμε αστεία ορθογραφικά λάθη.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ό,τι πιο κοντά στην αλήθεια. Ακριβώς.

Στα ειπα στην πρώτη σελίδα, πρώτο ποστ. Τα Holmes είναι κάτι άθλια γυμναστήρια με κάτι ξεχασμένα technogym που τα προμηθεύεται από Ιταλία μια δεκαετία πριν. Ειναι απίστευτο το ότι υπάρχουν Αθηναίοι αρκετά ηλιθιοι για να δώσουν 1000+ ευρώ εκεί, συν μια πισίνα της πλάκας που κατουραει ο καθένας μέσα. Ο τύπος που έχει το LVK πηγε πήρε καλά μηχανήματα - αν και δε ξέρω σε τι κατάσταση θα είναι πλέον με όλους αυτούς τους απλυτους σπυριαριδες από τη νοθευμένη cyp ασβερκους που τα κοπανάνε πάνω κάτω - όχι όμως Χαμερ, πηρε απομιμήσεις από Κίνα, οι οποίες είναι κόπιες αυτών διότι αν θες μπορείς να βρεις τα χαρτιά με διαστάσεις κτλ. Μονο τα bolts και οι ιμάντες μπορεί να είναι κατώτερης ποιότητας. Υπαρχει ακόμα ένα γυμναστηριο με συμπαθητικά μηχανήματα στη Νεα Σμύρνη, μου διαφεύγει το όνομα όμως.
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.356
Κριτικές
1
Like
2.986
Πόντοι
456
Συνοικιακο με συνοικιακο έχει διαφορά...Υπάρχουν σιδεράδικα που έχουν μια χαρά όργανα καινούργια, υπάρχουν και απαρχαιωμένα που δεν ξέρεις πότε θα κοπεί στα δυο το μηχάνημα...

Επειδη διάβασα πολλές μαλακιες και δεν κρατιέμαι, αυτοί που νομίζετε ότι γυμναστήριο είναι μόνο deadlifts και squats ( ελληνικά δεν ξέρετε προφανώς ή έχετε μεγαλώσει στο L.A.) καλύτερα να πάτε να κοιταχτείτε γιατί κάτι δεν πάει καλά...
 

bourdgeorge

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
142
Κριτικές
1
Like
343
Πόντοι
21
Πρόγραμμα γυμναστικής

Δευτερα
- incline bench press
  • 33% x 10 (warm up)
  • 56% x 10 (warm up)
  • 79% x 5
  • 86% x 3
  • 91% x 1
  • 96% x 1
  • 91% x 1
  • 91% x 1
  • 86% x 3
  • 79% x5
- pec fly machine
  • 33% x 100 (to failure, rest-pause)

Τετάρτη
- seal rows on bench (with head hole/support)
  • 33% x 10 (warm up)
  • 56% x 10 (warm up)
  • 79% x 5
  • 86% x 3
  • 91% x 1
  • 96% x 1
  • 91% x 1
  • 91% x 1
  • 86% x 3
  • 79% x5
- pullover machine

  • 33% x 100 (to failure, rest-pause)
Παρασκευή
one legged leg press
  • 33% x 10 (warm up)
  • 56% x 10 (warm up)
  • 79% x 5
  • 86% x 3
  • 91% x 1
  • 96% x 1
  • 91% x 1
  • 91% x 1
  • 86% x 3
  • 79% x5
adductor/abductor machine
  • 33% x 100

Εαν βρείτε γυμναστήριο με αυτά τα μηχανήματα και δεν υποφέρετε από δισκοκοίλες ή αυχενικό ή κάποιον τραυματισμό στους ώμους ή στην κοιλιακή χώρα, δοκιμάστε αυτό το πρόγραμμα. Οι υπόλοιπες μέρες είναι αυστηρά μέρες ξεκούρασης του σώματος και του νευρικού συστήματος.

Διατροφή

Πρωινο: 300γρ γιαούρτι κατσικίσιο προβιοτικό, 15 καρύδια, 3 αυγά βραστά, δύο μπανάνες

Μεσημεριανό/βραδινό: ΔΤ αρακάς-ρυζι με καρότα και πατάτες, άπαχο κοτόπουλο, φρούτο επιλογής / ΤΠ φασόλια γίγαντες με σαρδέλες, φρούτο επιλογής / ΠΣ φακές με ψωμί μαύρο, φρούτο επιλογής / Κ χυμός καροτο-παντζάρι-πράσινο μήλο όλη μέρα για καθάρισμα.

Με λίγη προσπάθεια θα καταφέρετε να φτάσετε τις 3000 θερμίδες ανά ημέρα ακολουθώντας αυτή τη διατροφή. Συμπληρωματικά μπορείτε να προμηθευτειτε καλό κραταιγο (μια κουβέντα είναι αυτό) και να κάνετε ένα ρόφημα την ημέρα για τρεις μήνες (εάν δεν έχετε καρδιολογικο πρόβλημα που αντιμετωπιζετε ήδη με φαρμακα), ο κραταιγος επαναφέρει την καρδιά στην σωστή λειτουργία της.

Οχι αυνανισμός, όχι κάπνισμα, όχι συμπληρώματα, όχι ναρκωτικά, όχι χάπια παντός είδους (εκτός αν είναι απαραίτητα πχ θυροξινη), καλός ύπνος, ζεστά μπάνια κλπ.

Εαν έχετε την οικονομική δυνατότητα, ενα σωστό μασάζ κάθε Κυριακή μπορεί να βοηθήσει σημαντικά.

Οσον αφορά την παραγωγή τεστοστερόνης, το σύντομο καθημερινό σεξ χωρίς να εξπερμαρωσετε αποδεδειγμένα τινάζει τα επίπεδα σας έως και 400% επάνω. Δοκιμαστε το.

Τελος, υπάρχει το κομμάτι της κοιλιακής χώρας και του αυχένα. Μια απλή προσέγγιση 20 λεπτών συμπληρωματικά τις ημέρες προπόνησης με ισομετρικες ασκήσεις και η αποφυγή κακών συνηθειών (κινητό τηλέφωνο, τηλεόραση ξαπλωμένος κλπ) θα ειναι αρκετά για να ενδυναμωσετε τις περιοχές και την στάση του σώματος σας, πράγματα που λειτουργούν συνεργιστικά με τα υπόλοιπα προαναφερθέντα.

Ο καλος βαθύς ύπνος είναι πάρα πολύ σημαντικό. Εφοσον η καθημερινότητα σας το επιτρέπει, μην το παραλείπετε. Εαν το νευρικό σας σύστημα είναι διαλυμένο, φροντίστε το με υπομονή και θα γίνετε πάλι καλά.

Σε περιπτώσεις ακμής στην πλάτη, φροντίστε να κάνετε καλό ντουζ αμέσως μετά την προπόνηση. Το backne οφείλεται πάντα σε τριβή του δέρματος με πάγκους, ιδρώτα και αποφυγή μπάνιου.

Σε ότι αφορά το καρδιαγγειακο, το περπάτημα είναι ο φίλος σας. Οπου μπορείτε να περπατήσετε κάντε το. Αποφυγετε ηλιθιες προπονήσεις χιλιομέτρων, μαραθωνιων και άλλες πιπες. Ειναι απίστευτα ταξικά στο νευρικό σας σύστημα.

Ελπιζω να βοήθησα.
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
921
Like
837
Πόντοι
86
τύπε μου αθλίατρος λεγόταν από τότε που οι πουτάνες είχαν τρίχες στις μασχάλες, από το άθλος βγαίνει, τώρα οι σύγχρονοι Μπαμπινιώτες με το άθλιο μυαλό, φτιάχνουν καινούργιες λέξεις, πες το όπως θες αλλά μην κάνεις παρατηρήσεις..
1) Αγαπητέ, ο γιατρός ΔΕΝ γιατρεύει τον ΑΘΛΟ, αλλά τον ΑΘΗΛΗΤΗ. Συνεπώς: αθλητής+ιατρός = αθλητίατρος.
2) Το "μη κάνεις παρατηρήσεις" αρμόζει, μάλλον, σε... λογοσυνταγματάρχη. Και φυσικά θα κάνω, όταν θεωρώ κάτι λάθος, δεχόμενος αντιπαρατηρήσεις και διορθώσεις στα πλαίσια καλοπροαίρετου διαλόγου.
3) Και μιας που τ' αναφέραμε και αρχή διαλόγου κάναμε, που έλεγε και το παλαιότερο λογοπαίγνιο, νομίζω έχει ενδιαφέρον - έστω για όσους έχουν υπομονή να διαβάσουν - η σημασιολογική εξέλιξη, στην αττική διάλεκτο, από τον ασυναίρετο τύπο "αέθλιος" (= ο διεκδικητής ή ο νικητής επάθλου) στον συνηρημένο "άθλιος" (= ο αξιολύπητος, ο ταλαίπωρος, ο άθλιος, που προέκυψε από τους μόχθους, την κούραση και την αγωνία για την έκβαση ενός αγώνα). Ανάλογη/αντίστοιχη εξέλιξη έχουμε και στο "αγώνας"/"αγωνία".
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
921
Like
837
Πόντοι
86
και για να το τελειώνω επειδή κλείνω, ο αθλίατρος δεν έχει σχέση με κατηγορία ανθρώπων (αθλητές) όπως ας πούμε ο παιδίατρος (παιδιά), δηλαδή άμα του αθλητή του πονάει το στομάχι δεν παέι στον αθλίατρο, έχει σχέση με κατηγορία παθήσεων, αυτών που προέρχονται από τα αθλήματα (άθλους), να τον πούμε αθλημίατρο στα σύγχρονα ; (γελοίο)
Αλλά από ότι είδα το σωματείο των αγράμματων τον έχει βαφτίσει αθλητίατρο, ότι πείτε..
1) Το σύνθετο (με βάση τους παραγωγικούς κανόνες της ελληνικής) θα ήταν: *αθληματίατρος
2) Φυσικά και ο αθλητίατρος ασχολείται ΕΙΔΙΚΑ με τις παθήσεις/καταπονήσεις που υφίστανται οι αθλητές και όχι με τα άθλα/αθλήματα. Βλέπε και άλλη μου απάντηση.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.864
Κριτικές
6
Like
3.600
Πόντοι
736
1) Το σύνθετο (με βάση τους παραγωγικούς κανόνες της ελληνικής) θα ήταν: *αθληματίατρος
2) Φυσικά και ο αθλητίατρος ασχολείται ΕΙΔΙΚΑ με τις παθήσεις/καταπονήσεις που υφίστανται οι αθλητές και όχι με τα άθλα/αθλήματα. Βλέπε και άλλη μου απάντηση.
Και εγω απο παλιά αθλίατρο τον θυμάμαι , αλλά τα τελευταία χρόνια δεν ασχολούμαι καθόλου με τα σπόρ , και έτσι αυτό το αθλητίατρος πρώτη φορά το άκουσα σήμερα εδω. Δεν ξέρω αν έχει αντικαταστήσει το παλιό η αν ναι πότε έγινε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom