Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
:o
Δηλαδη οι κοιλιακοί δεν ειναι μυικη ομαδα? Δεν χρειάζονται ξεκουραση??
Μεγιστο λαθος οποιος κανει καθε μερα κοιλιακους.
Δεν τους βοηθαει να αναπτυχθούν και να μεγαλωσουν,αλλα τους κραταει μικρους.
Και επειδή οταν ειναι πολυ χαμηλο το σωματικο ποσοστο λιπους
οι κοιλιακοι "γραμμώνουν" και φαίνονται οπως και να δουλεύονται ολο το χρονο
(δηλ.είτε λαθος σε καθημερινή βαση,ειτε σωστα μερα παρα μερα)
υπαρχει μια γενικη αντίληψη οτι δεν υπάρχει προβλημα αν γυμνάζονται καθε μερα.
Εγω ενα εχω να πω. Αυτοί που ειναι στην γράμμωση και εχουν "στεγνώσει" αρκετα
απτο λιπος τους και δουλευαν ολο το χρονο σωστα τους κοιλιακους τους,
σε αντιθεση με εκείνους που ειναι μεν στα ιδια ποσόστα λίπους απο θεμα διατροφής
αλλα με ολοχρονη λαθος προπονηση για τους κοιλιακούς,
εχουν τεράστια διαφορά οπτικά σε θεμα μεγεθους των κοιλιακων και ειναι πολυ καλυτερης ποιοτητας μυικα!!!
Γιατι οι μεν πρώτοι ολο το χρονο τους βοηθουσαν να μεγαλωσουν
ενω οι δε δεύτεροι τους καναν κακο γιατι τους "έκαιγαν" και τους σταματούσαν την ανάπτυξη,με την υπερπροπόνηση.
Όπως τα ίδια ισχύουν και για τους ραχιαίους.

Και όποιος εκτελεί σωστά τις ασκήσεις πχ.άρσεις θανάτου,σκουοτ,προβολές,κωπηλατική κ.α
δουλεύει και στον υπέρτατο βαθμό τους κοιλιακούς και τους ραχιαίους
του
για να υπάρχει σταθερότητα στο σώμα και να μην τραυματιστεί. κοκ.
:-*

έγραψες. συμφωνω σε ολα :thumbsup:
 

chris_r

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2008
Μηνύματα
131
Like
0
Πόντοι
1
Λοιπόν παίδες,εγώ έχω να πω το εξής...Κοιτάτε το δέντρο και χάνετε το δάσος!!
Γιατί τόση κάψα για τους κοιλιακούς;;
Το πόσο θα φανούν οι κοιλιακοί,καθώς και η ποιότητα του δέρματος,η κατακράτηση υγρών κτλ είναι ΘΕΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ!!
Βάλτε καλά στο μυαλό σας τον παρακάτω τύπο:

ΓΡΑΜΜΩΣΗ = ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΙΠΟΥΣ

Τίποτα άλλο!Ούτε πόσες φορές θα κάνετε κοιλιακούς τη βδομάδα,ούτε με πόσα κιλά,ούτε με πόσες επαναλήψεις κτλ.Ναι μεν αυτά παίζουν το ρόλο τους,αλλά σε πολύ μικρό βαθμό!!
Πραγματικά έχω βαρεθέι να βλέπω παλικάρια στο γυμναστήριο(όπως και οι περισσότεροι απ'όσους συμμετέχουν στη συζήτηση) να επικεντρώνονται στους κοιλιακούς και να παίζουν βασικές ασκήσεις με 20 κιλα και κακή-μέτρια τεχνική!!
Απο προσωπική μου πείρα (μικρή μεν) έχω συμπεράνει πως όσο και να τους κάνεις τους κοιλιακούς ΔΕ θα δεις διαφορά!!Αλλωστε όπως ειπώθηκε πολύ σωστά οι κοιλιακοί γυμνάζονται και απο βασικές ασκήσεις...
Όποιος δίνει τόση βαρύτητα στους κοιλιακούς του είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος πως δε δίνει την απαιτούμενη προσοχή σε άλλες μυικές ομάδες ΠΟΛΥ μεγαλύτερης σημασίας!
Με 3 και 4 φορες τη βδομάδα κοιλιακούς εγώ προσωπικά πιστεύω πως κουράζω το ΚΝΣ μου...
Είχα να κάνω κοιλιακούς 1 μιση μήνα και πιστέψτε με ΔΕΝ αλλάξαν ΚΑΘΟΛΟΥ!!Σήμερα έκανα 3 σετάκια για κάτω και πάπαλα...

Υ.Γ Το καλοκαίρι όχι απλα θα έχω κοιλιακούς,αλλα βγάζω και φλεβες στα πλευρά...(πάλι με την κατάλληλη διατροφή...και τα 2) ;) ;)
 

quardeen

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
8.156
Like
4
Πόντοι
66
Λοιπόν παίδες,εγώ έχω να πω το εξής...Κοιτάτε το δέντρο και χάνετε το δάσος!!
Γιατί τόση κάψα για τους κοιλιακούς;;
Το πόσο θα φανούν οι κοιλιακοί,καθώς και η ποιότητα του δέρματος,η κατακράτηση υγρών κτλ είναι ΘΕΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ!!
Βάλτε καλά στο μυαλό σας τον παρακάτω τύπο:

ΓΡΑΜΜΩΣΗ = ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΙΠΟΥΣ

Τίποτα άλλο!Ούτε πόσες φορές θα κάνετε κοιλιακούς τη βδομάδα,ούτε με πόσα κιλά,ούτε με πόσες επαναλήψεις κτλ.Ναι μεν αυτά παίζουν το ρόλο τους,αλλά σε πολύ μικρό βαθμό!!
Πραγματικά έχω βαρεθέι να βλέπω παλικάρια στο γυμναστήριο(όπως και οι περισσότεροι απ'όσους συμμετέχουν στη συζήτηση) να επικεντρώνονται στους κοιλιακούς και να παίζουν βασικές ασκήσεις με 20 κιλα και κακή-μέτρια τεχνική!!
Απο προσωπική μου πείρα (μικρή μεν) έχω συμπεράνει πως όσο και να τους κάνεις τους κοιλιακούς ΔΕ θα δεις διαφορά!!Αλλωστε όπως ειπώθηκε πολύ σωστά οι κοιλιακοί γυμνάζονται και απο βασικές ασκήσεις...
Όποιος δίνει τόση βαρύτητα στους κοιλιακούς του είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος πως δε δίνει την απαιτούμενη προσοχή σε άλλες μυικές ομάδες ΠΟΛΥ μεγαλύτερης σημασίας!
Με 3 και 4 φορες τη βδομάδα κοιλιακούς εγώ προσωπικά πιστεύω πως κουράζω το ΚΝΣ μου...
Είχα να κάνω κοιλιακούς 1 μιση μήνα και πιστέψτε με ΔΕΝ αλλάξαν ΚΑΘΟΛΟΥ!!Σήμερα έκανα 3 σετάκια για κάτω και πάπαλα...

Υ.Γ Το καλοκαίρι όχι απλα θα έχω κοιλιακούς,αλλα βγάζω και φλεβες στα πλευρά...(πάλι με την κατάλληλη διατροφή...και τα 2) ;) ;)
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

Paparov

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
16
Chris θα μπορούσες να ποστάρεις αν δεν σου κάνει κόπο τη διατροφή που ακολουθείς σε γενικές γραμμές σε περίοδο γράμμωσης?
 

Leftover

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
173
Like
0
Πόντοι
1
πες τα quardeen γιατι μαλλιασε η γλωσσα μου!!!

και 4 πολλες ειναι... 2 ειναι αρκετες δεν χρειαζεται παραπανω...

dear quardeen... διαφωνω σε αυτο που ειπες για τους ραχιαιους παντως..

οι ραχιαιοι ειναι ισως η πιο περιττη ασκηση...

ας μην κανεις και ποτε... γυμναζονται καθημερινα μονο και μονο που στεκεσαι....
 

chris_r

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2008
Μηνύματα
131
Like
0
Πόντοι
1
Chris θα μπορούσες να ποστάρεις αν δεν σου κάνει κόπο τη διατροφή που ακολουθείς σε γενικές γραμμές σε περίοδο γράμμωσης?

Φίλε μου ό,τι και να γράψω εγώ είναι άχρηστο,καθότι είναι ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!Δε σημαίνει πως αν το ακολουθήσεις εσύ θα δεις τα ίδια αποτελέσματα,όπως και τις ασκήσεις που κάνω και πως τις κάνω είναι για το δικό μου σώμα,για τον δικό μου οργανισμό!
Πολύ επιγραμματικά να σου πως πως κάνω 7-8 γεύματα και προς το τέλος της γράμμωσης παίρνω 3-3+κατι ψιλά το βάρος μου σε πρωτείνη και δε ρίχνω τον υδατάνθρακα κάτω απο 120γρ. τη μέρα...
Σου ξαναλέω αυτά κάνω ΕΓΩ!Δε σημαίνει πως είναι σωστά,δε σημαίνει πως εφαρμόζονται στον οποιονδήποτε...
 

quardeen

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
8.156
Like
4
Πόντοι
66
πες τα quardeen γιατι μαλλιασε η γλωσσα μου!!!

και 4 πολλες ειναι... 2 ειναι αρκετες δεν χρειαζεται παραπανω...

dear quardeen... διαφωνω σε αυτο που ειπες για τους ραχιαιους παντως..

οι ραχιαιοι ειναι ισως η πιο περιττη ασκηση...

ας μην κανεις και ποτε... γυμναζονται καθημερινα μονο και μονο που στεκεσαι....
Οσο και αν γυμναζονται καθημερινα ειναι μυικη ομαδα η οποια χρείαζετε δουλειά
και μεμονωμένα, (κανενα μυ δεν τον αφήνουμε "αδούλευτο" αν θέλουμε ολοκληρωμένο αποτελ. όπως το
βλέπω και με τις γάμπες :headbang:)
σε σχεδόν ιδιο βαθμο με τους κοιλιακους γιατι μαλιστα ειναι ανταγωνιστές μυς οπως πχ.πλατη/στηθος κ.α.
Και για να υπαρχει σώστη συμμετρία στο σωμα
και να αποφευχθούν μελόντικα προβλήματα χρειάζονται δουλίτσα. :-*
 

Leftover

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
173
Like
0
Πόντοι
1
δεν συμφωνω για τους ραχιαιους.... τη θεωρω περιττη ασκηση...


τις γαμπες μιας και το ανεφερες..... 

καλο ειναι να τις ζοριζουμε αρκετα... μιας και δεν ειναι οτι πιο ευκολο να κανεις γαμπες..    παιζει αρκετα το θεμα γονιδιου στις γαμπες... η εχεις η δεν εχεις....    πχ οι μαυροι υστερουν σχεδον παντοτε εκει...


για τα μελλοντικα προβληματα που λες... την μεση δεν τη σωζει τιποτα με τα squat και τις αρσεις... την ακουει για τα καλα...  ο θεος βοηθος!  :2funny:
 

redandwhite

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
357
Κριτικές
9
Like
0
Πόντοι
1
Πηρα δυο μπουκαλια Twinlab Amino Fuel αφου διαβασα διαφορες κριτικες. Γευση φρικη, αλλα μπρος στα καλλη τι ειναι ο πονος. Εχει δοκιμασει καποιος καποιο παρομοιο προιον? Και αν, ποιο ηταν το συμπερασμα?
 

chris_r

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2008
Μηνύματα
131
Like
0
Πόντοι
1
Κατα τη γνώμη μου τώρα που είναι χειμώνας είναι περιττά..Απο τη στιγμή πυ κάνεις υπερθερμιδική διατροφή και πλήρη σε όλα της είσαι οκ...Μην πετάς τα λεφτά σου άδικα...Καλά,οτι δε θα δεις διαφορά στο σώμα σου ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!
Για το καλοκαιράκι που λόγω διαιτας πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός και τακτικός στα γεύματά σου οκ...
 

Leftover

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
173
Like
0
Πόντοι
1
Πηρα δυο μπουκαλια Twinlab Amino Fuel αφου διαβασα διαφορες κριτικες. Γευση φρικη, αλλα μπρος στα καλλη τι ειναι ο πονος. Εχει δοκιμασει καποιος καποιο παρομοιο προιον? Και αν, ποιο ηταν το συμπερασμα?


δεν ειναι κακο...

η twinlab θεωρειται και καλη εταιρεια..
 

redandwhite

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
357
Κριτικές
9
Like
0
Πόντοι
1
Κανονικα χρησιμποποιω πρωτεινη isolate (Syntrax), αλλα διαβασα οτι τα αμινοξεα εχουν καλυτερη βιοδιαθεσιμοτητα μετα την προπονηση. Αυτο δεν ξερω αν ειναι βασιμο η οχι
 

Leftover

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
173
Like
0
Πόντοι
1
κοστιζουν....

με την πρωτεινη σου εισαι ενταξει ...  ;)
 

Leftover

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
173
Like
0
Πόντοι
1
κι η μεση μου την ιδια εχει...


ακου που σου λεω ειναι περιττη...
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
OK.
Πάντως όποιος έχει προβλήματα στη μέση οι ορθοπεδικοί του δίνουν να κάνει σταδιακά κοιλιακούς και ραχιαίους(εκτός κι από τις φυσιοθεραπείες εννοείται)
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.873
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
OK.
Πάντως όποιος έχει προβλήματα στη μέση οι ορθοπεδικοί του δίνουν να κάνει σταδιακά κοιλιακούς και ραχιαίους(εκτός κι από τις φυσιοθεραπείες εννοείται)
και η ΚΡΕΑΤΙΝΗ κανει καλο
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
γιαυτο η συντριπτικη πλειοψηφια φοραει ζωνες για τις ασκησεις...γιατι θεωρει πολλα πραγματα ανουσια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom