Νέα

Φύλλο Μηδέν (Η λέσχη των ηττημένων)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα The Saint*
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 168K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 45 άτομα (0 μέλη και 45 επισκέπτες)

Ποιο μέλος γράφει τις πιο αξιόπιστες κριτικές;

  • Annapurna

    Ψήφοι: 1 4,3%
  • Elganador

    Ψήφοι: 2 8,7%
  • Κανείς από τους δύο

    Ψήφοι: 4 17,4%
  • Τα βυζιά της Μπακοδήμου (άσχετο αλλά κλασικό)

    Ψήφοι: 7 30,4%
  • Ο κώλος της Ιωάννας Τριανταφυλλίδου (πάλι άσχετο αλλά μου αρέσει)

    Ψήφοι: 14 60,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    23
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.302
Πόντοι
10.336
δεν κανει για αρχιδια το δοκιμασα:undecided:

για δωρο γενεθλιων λοιπον

box210_ball_scratcher_lifestyle_1800.jpg
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.172
Like
50.935
Πόντοι
12.756
Αυπνος, αρκετό άγχος, πολλά στο μυαλό μου, γι’ αυτό μη με κάνεις χειρότερα, να χαρεις...
μονη λυση μια καλη μπουκα...μελετημενη,να παιζουν πολλα χρηματα και μετα πουτσα μας και το ρευμα
 

jormakka

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Απρ 2022
Μηνύματα
3.534
Like
8.544
Πόντοι
2.306
μονη λυση μια καλη μπουκα...μελετημενη,να παιζουν πολλα χρηματα και μετα πουτσα μας και το ρευμα

Το χτεσινό με απόδοση 50 έπιασε... και βγήκα με κασαουτ στα 400. Με 5000 πιθανό κέρδος... δικάστηκα γιατί έσπασα τους κανόνες.

Σήμερα παμε δυνατά, διπλασιασμό. 11 και σήμερα.
 
OP
OP
The Saint*

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.716
Κριτικές
90
Like
36.357
Πόντοι
25.467

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.243
Like
3.503
Πόντοι
1.706
4. Άμεση απάντηση στο μήνυμα της. Λιτή, μεστή, και ταυτόχρονα δηλωνοντας ότι είσαι απασχολημένος.

Με αυτόν τον τρόπο: δείχνεις ότι νοιάζεσαι όπως οφείλεις ως άντρας (αν την αγνοείς θα χάσει ενδιαφέρον, θα πάει αλλού), είσαι στο απυρόβλητο για τυχόν επιπλέον σπαμ, κατανοεί ότι σφάλλει, ότι δεν έχει τον έλεγχο και ότι θα περιμένει καρτερικά. Ταυτόχρονα, θαυμάζει το γεγονός ότι για σένα ο χρόνος είναι χρήμα και ότι η μέρα σου είναι γεμάτη. Τα διάφορα μικρά της τεστ πέφτουν στο κενό. Στην ερώτηση της αν είσαι κουρασμενος ή αν θα πας για ύπνο, η απάντηση σου είναι ηχηρή. Όχι αγάπη μου το χρήμα ποτέ δε κοιμάται, εχω δουλεια. Περηφανη, ξέρει οτι είναι με έναν αληθινό άντρα. Σε καληνυχτει. Όνειρα γλυκά μωρό μου της λες, θα τα πούμε αύριο. Κλεινεις το τηλέφωνο. Ξερει ότι είσαι απασχολημενος, δουλευεις, χτιζεις, θα σέβεται. Στα επόμενα δυο λεπτά εχεις ξεραθεί. Δε θα σε ενοχλήσει κανένας για τις επομενες οκτώ ωρες, συν αλλες οκτώ που θα πας «επιτελους» να ξεκουραστείς. Είσαι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού...
Έχει λογική αυτό που λες, αλλά δεν θα το επέλεγα. Προκαλεί για σένα διάσπαση από τις ασχολίες σου. Αν πραγματικά έχεις ασχολίες και απαντάς σε «αιτήματα/προκλήσεις» που έρχονται απέξω υπάρχει ένα φαινόμενο που λέγεται επαναφορά του πλαισίου. Μία εργασία λαμβάνει χώρα σε ένα πληροφοριακό πλαίσιο που κάθε φορά που διακόπτεται πρέπει η μνήμη σου να το επαναφέρει και καταντά κουραστικό.

Για να στο δώσω με ένα παράδειγμα. Πες ότι εξυπηρετείς τηλεφωνικά πελάτες. Κάθε φορά που παίρνει τηλέφωνο πελάτης πρέπει να βρεις το πληροφοριακό του πλαίσιο, χοντρικά ποιος είναι, τι έχει αγοράσει, τι συμπεριφορά έχει δείξει κλπ, κοιτώντας στον υπολογιστή και ανακαλώντας τον στην μνήμη σου. Κάθε φορά που παίρνει καινούργιος πελάτης γίνεται αυτό το πράγμα.

Οι απαντήσεις σε γκόμενες και σε μη επείγουσες «κλήσεις/προκλήσεις» προκαλούν διακοπή με επαναφορά πλαισίου, ανάγκη να ξανασυνδεθείς με αυτό που έκανες. Κι όχι μόνο. Ποτέ δεν ξέρεις σε ποια διάθεση θα σε βάλει το να απαντάς σε μηνύματα εν ώρα εργασίας. Μπορεί να πετάξει ένα δεύτερο μήνυμα και να σε βάλει σε σκέψεις που θα σε αποσυντονίσουν. Ή να πει καμμιά μαλακία και να στη σπάσει.

Οι γκόμενες πρέπει να ξέρουν ότι θα απαντήσεις (αλλιώς θα σου φύγουν), αλλά δεν απαντάς αμέσως.

Κοιτάς τα μηνύματα όποτε επιλέξεις εσύ κι αν δεις από το μήνυμα ότι μπορεί να πάρει απρόβλεπτη τροπή δεν απαντάς ούτε στα διαλείμματα εργασίας, αλλά μετά. Εγώ το κάνω και με τα επαγγελματικά emails, αν δεν είναι επείγοντα.
 

jormakka

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Απρ 2022
Μηνύματα
3.534
Like
8.544
Πόντοι
2.306
Έχει λογική αυτό που λες, αλλά δεν θα το επέλεγα. Προκαλεί για σένα διάσπαση από τις ασχολίες σου. Αν πραγματικά έχεις ασχολίες και απαντάς σε «αιτήματα/προκλήσεις» που έρχονται απέξω υπάρχει ένα φαινόμενο που λέγεται επαναφορά του πλαισίου. Μία εργασία λαμβάνει χώρα σε ένα πληροφοριακό πλαίσιο που κάθε φορά που διακόπτεται πρέπει η μνήμη σου να το επαναφέρει και καταντά κουραστικό.

Για να στο δώσω με ένα παράδειγμα. Πες ότι εξυπηρετείς τηλεφωνικά πελάτες. Κάθε φορά που παίρνει τηλέφωνο πελάτης πρέπει να βρεις το πληροφοριακό του πλαίσιο, χοντρικά ποιος είναι, τι έχει αγοράσει, τι συμπεριφορά έχει δείξει κλπ, κοιτώντας στον υπολογιστή και ανακαλώντας τον στην μνήμη σου. Κάθε φορά που παίρνει καινούργιος πελάτης γίνεται αυτό το πράγμα.

Οι απαντήσεις σε γκόμενες και σε μη επείγουσες «κλήσεις/προκλήσεις» προκαλούν διακοπή με επαναφορά πλαισίου, ανάγκη να ξανασυνδεθείς με αυτό που έκανες. Κι όχι μόνο. Ποτέ δεν ξέρεις σε ποια διάθεση θα σε βάλει το να απαντάς σε μηνύματα εν ώρα εργασίας. Μπορεί να πετάξει ένα δεύτερο μήνυμα και να σε βάλει σε σκέψεις που θα σε αποσυντονίσουν. Ή να πει καμμιά μαλακία και να στη σπάσει.

Οι γκόμενες πρέπει να ξέρουν ότι θα απαντήσεις (αλλιώς θα σου φύγουν), αλλά δεν απαντάς αμέσως.

Κοιτάς τα μηνύματα όποτε επιλέξεις εσύ κι αν δεις από το μήνυμα ότι μπορεί να πάρει απρόβλεπτη τροπή δεν απαντάς ούτε στα διαλείμματα εργασίας, αλλά μετά. Εγώ το κάνω και με τα επαγγελματικά emails, αν δεν είναι επείγοντα.

Δεν απαντάς κάθε φορά. Απαντάς μια και καλή. Το γράφω, τυχόν μικρά τεστ και σπαμ προσπερνάς. Το να απαντήσεις άμεσα σε κάτι σημασίας δηλώνει το ενδιαφέρον σου προς εκείνη. Η μαλακια «φτύσε κολλαει» δεν λειτουργεί, απλά περνάς το μήνυμα ότι δεν νοιάζεσαι, και η ίδια σαλπάρει γι’ αλλού. Μη μπούμε σε debate να χαρείς, εσυ λιάζεσαι Ριβιέρα εγώ έχω να ταΐσω μια αλεπού.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom