Νέα

Εθνικισμός

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 413
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Με κάποια άτομα, όπως ο σπερμ-μπομπ χαίρεται κανείς να διαφωνεί και να συζητάει. Ωστόσο όπως είναι αντιληπτό, σε κάφρικα πόστ απαντάω προκλητικά διότι το διασκεδάζω. Είναι τόσο δύσκολο για ορισμένους να εκφράσουν χωρίς εμπάθεια τη γνώμη τους; Σπερμ όταν ξαναμπεις θα χαρώ να συνεχίσουμε την ωραία κουβέντα που οι γνωστοί χαλάσαν.

Εδώ θα συμπληρώσω κι εγώ κάτι.Οποιος θέλει να τρολάρει μπορεί φυσικά να τρολάρει.Κατά την γνώμη μου πάντως μόνο ζημιά κάνει σε αυτό που υποτίθεται ότι υποστηρίζει ( το λέω και για ομοιδεάτες και "ομοιδεάτες" μου αυτό). Από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του.Στο νετ δεν πάβουμε να είμαστε τίποτα περισσότερο από διαδυκτιακές περσόνες εξάλλου. Προσωπικά μου αρέσει που και σε σάιτ συγκεκριμένου περιεχομένου μπορούν να γίνονται τέτοιου τύπου συζητήσεις. Δεν ασχολούμαι με το άθλημα που πραγματεύεται το site ,χωρίς να κατακρίνω φυσικά αυτούς που το κάνουν, το χάζευα στην χάση και στην φέξη από τότε που δημιουργήθηκε σχεδόν και μου δώθηκε η ευκαιρία να συμμετέχω κι εγώ σε έναν τομέα που πάντα μου άρεσε να ασχολούμαι χωρίς να έχω υπάρξει ποτέ μέλος σε κάποιον πολιτικό σχηματισμό.
 
OP
OP
T

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Bλέπω ότι δεν θέλεις (και μάλλον ούτε ο αρίωνας θα θέλει) να απαντήσεις στο σημείο αυτό, στο ποιοί από τους δύο ανήκουν στους πιο ευνοημένους σε θέματα εργασίας, οικονομίας κλπ (στατιστικά μιλώντας πάντα).
 

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Bλέπω ότι δεν θέλεις (και μάλλον ούτε ο αρίωνας θα θέλει) να απαντήσεις στο σημείο αυτό, στο ποιοί από τους δύο ανήκουν στους πιο ευνοημένους σε θέματα εργασίας, οικονομίας κλπ (στατιστικά μιλώντας πάντα).

Μα δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω.600.000 κουκιά πήρε το ΚΚΕ και 250.000 το ΛΑΟΣ αν δεν κάνω λάθος? Που θες να ξέρω? Τι είμαι ,η MRB?
Να σου πω τι αμάξι έχει ο γιος του Καρατζαφέρη και τι η γυναίκα του ευχαρίστως μιας και είναι κοντά τα εξοχικά μας.... (Λόττους-Τσερόκι).Φυσικά δεν το λέω προσβλητικά ,το ζευγάρι μου είναι αρκετά συμπαθές και το παιδάκι τους κουκλάκι.

Η ουσία είναι άλλη. Γιατί η εργασία να είναι θέμα "εύννοιας"?
Κι εγώ παίρνω έναν αρκετά υψηλό μισθό αυτή τη στιγμή.Με ρώτησε κανένας από τα 14 μου που δουλέυω τι θυσίες έκανα κι εγώ και η οικογένεια μου για να φτάσω εκεί ή τον έχω εξασφαλισμένο και αύριο? Δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πόιντ σου.
 
OP
OP
T

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Βλέπεις και άλλοι δουλεύουν από τα 14 αλλά δεν καταφέρνουν να παίρνουν "έναν αρκετά υψηλό μισθό".
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Mαρξιστής είναι κάποιος γιατί συμφωνεί με κάποιες ιδέες.
Στις εντελώς κενές περιεχομένου ερωτήσεις του ζωηρού αγοριού θα απαντήσω ότι είχε όσα παιδιά είχε και ο Χριστός (μιας και ενοχλεί το κανονικό του όνομα Ιησούς) και πέθανε όπως όλος ο κόσμος (σταμάτησε να αναπνέει κάποια στιγμή). Στο ότι τα παίρνω χάρις σε αυτό έχεις εν μέρη δίκιο.Οικονομικό στέλεχος είμαι οπότε εκ των πραγμάτων για να ξέρω τι σημαίνει κεφάλαιο ,υπεραξία και ένα σωρό άλλες οικονομικές έννοιες εκ των πραγμάτων έπρεπε να ασχοληθώ με τον Μαρξ μια και αυτός τις όρισε.Αλλά από αυτό το πρίσμα (τα παίρνει χρησιμοποιώντας έννοιες του Μαρξ) Μαρξιστής είναι από τον παλιό μου καθηγητή τον Αλογοσκούφης μέχρι τον Γκαργκάνα. Πώς αλλιώς θα μπορούσαν άλλωστε να συντάξουν προυπολογισμό?
Εσύ που αν και είναι προφανές ότι δεν έχεις διαβάσει ποτέ σου ούτε μια παράγραφο από την Μαρξιστική ανάλυση τι ακριβώς πρόβλημα έχεις με αυτήν? Γιατί δεν ξέρω αν στο έχει σφυρίξει κάποιος αλλά όλη η Μαρξιστική θεωρία βασίζεται στον Πλάτωνα και τους Σοφιστές. Ο οποίος επίσης Πλάτωνας επίσης δεν είχε παιδιά και επίσης πέθανε με τον ίδιο τρόπο με τον Μαρξ (σταμάτησε κι αυτός να αναπνέει-συγκλονιστικό πράγματι). Βέβαια και με τον Πλάτωνα (που προφανώς επίσης δεν έχεις έρθει σε επαφή με αράδα) κάποιοι τα παίρνουν (οι φιλόλογοι).
Γενικά υπάρχει μια συνομωσία προφανώς για σένα που οποιοσδήποτε ενστερνίζεται κάποιες ιδέες που προβάλλουν ισονομία ,δίκαιη κατανομή του πλούτου και κοινωνική δικαιοσύνη προφανώς πρέπει να τις υποστηρίζει γιατί.... τα παίρνει και δεν υποστηρίζει αυτό που υποστηρίζεις κι εσύ το οποίο.... θύμισε μου τι ακριβώς συγκλονιστικό έχεις να μας προτείνεις γιατί με τα 11 ολόκληρα πόστ τρολλαρίσματος που έχεις κάνει μου διαφεύγει...

Έλεος ρε Τζιμάκο, μας είπες την άποψη σου για την Μεταπολεμική Νεοελληνική Ιστορία, ανέλυσες την Θεωρία της Υπεραξίας, μας λες ότι η Οικονομική Επιστήμη άρχισε με τον Μαρξ, αλλά εκεί που διαπρέπεις πραγματικά είναι η Φιλοσοφία.
Άκου ο Μαρξ είναι οπαδός του Πλάτωνα!!!!!!!!!!!!!
Και ιδεαλιστής ο Μαρξ λοιπόν......

Περιμένουμε εναγωνίως να μας αναλύσεις τον Ένγκελς, τον Λένιν, με τον Τρότσκι καθάρισες, ρίξε και έναν Πλεχάνωφ. Επίσης μην ξεχάσεις τον Σοσιαλιστικό Ρεαλισμό, μία ανάλυση του "Πως δενότανε το Ατσάλι" και το "Καπνισμένο τσουκάλι" του Ρίτσου. Και που είσαι, περιμένουμε εναγωνίως και κριτική ανάλυση του Λυσένκο με ειδική αναφορά στο «Υλισμός και Εμπειριοκριτικισμός».

Και για να σε διευκολύνω, επειδή με το μοίρασμα του πλούτου στον λαό έχεις μπλέξει τα μπούτια σου, το σύνθημα ήταν: «ο καθένας ανάλογα με τις ικανότητες του, στον καθένα ανάλογα με τις ανάγκες του». Συνθηματάρα, ε;

Το καλλίτερο δε ανέκδοτο είναι αυτό που αναφέρεις με την κομμουνιστική επιχείρηση και τον διευθυντή της, ωραίο αυτό: επιχείρηση στον κομμουνισμό....

Από τότε που κόπηκαν τα Μαθήματα Πολιτικής Οικονομίας στις ΚΟΒες από καθοδηγητές της ΕΣΑΚ, ορίστε που καταντήσαμε….
 

bigpipis7

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2006
Μηνύματα
2.577
Κριτικές
29
Like
527
Πόντοι
5.855
Δημοκρατια δεν εχουμε; ο καθενας πιστευει οτι θελει και σε κανεναν δεν πεφτει λογος αρκει

1 να μην προσπαθει να σε κανει να αλλαξεις ιδεες
2 να μην φανατιζεται
3 και να διαγραφει επιτελους το εθνικιστης=κακος αριστερος=παιδι για παντρεια(εστω και στο δημαρχειο η στο περισσο)χαχαχα :jerking:
 

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Έλεος ρε Τζιμάκο, μας είπες την άποψη σου για την Μεταπολεμική Νεοελληνική Ιστορία, ανέλυσες την Θεωρία της Υπεραξίας, μας λες ότι η Οικονομική Επιστήμη άρχισε με τον Μαρξ, αλλά εκεί που διαπρέπεις πραγματικά είναι η Φιλοσοφία.
Άκου ο Μαρξ είναι οπαδός του Πλάτωνα!!!!!!!!!!!!!
Και ιδεαλιστής ο Μαρξ λοιπόν......

Περιμένουμε εναγωνίως να μας αναλύσεις τον Ένγκελς, τον Λένιν, με τον Τρότσκι καθάρισες, ρίξε και έναν Πλεχάνωφ. Επίσης μην ξεχάσεις τον Σοσιαλιστικό Ρεαλισμό, μία ανάλυση του "Πως δενότανε το Ατσάλι" και το "Καπνισμένο τσουκάλι" του Ρίτσου. Και που είσαι, περιμένουμε εναγωνίως και κριτική ανάλυση του Λυσένκο με ειδική αναφορά στο «Υλισμός και Εμπειριοκριτικισμός».

Και για να σε διευκολύνω, επειδή με το μοίρασμα του πλούτου στον λαό έχεις μπλέξει τα μπούτια σου, το σύνθημα ήταν: «ο καθένας ανάλογα με τις ικανότητες του, στον καθένα ανάλογα με τις ανάγκες του». Συνθηματάρα, ε;

Το καλλίτερο δε ανέκδοτο είναι αυτό που αναφέρεις με την κομμουνιστική επιχείρηση και τον διευθυντή της, ωραίο αυτό: επιχείρηση στον κομμουνισμό....

Από τότε που κόπηκαν τα Μαθήματα Πολιτικής Οικονομίας στις ΚΟΒες από καθοδηγητές της ΕΣΑΚ, ορίστε που καταντήσαμε….

Mάλιστα. Χαίρομαι που χρησιμοποιείς ένα σύνθημα που επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου για να με .....διαψεύσεις.Γιατί δεν υπήρχαν επιχειρήσεις στον κομμουνισμό? Η GAZPROM που σήμερα είναι από τους μεγαλύτερους ενεργειακούς γίγαντες ξέρεις δεν ξεφύτρωσε από το πουθενά.
Αφού λες ότι έχω μπερδέψει τα μπούτια μου καλό θα ήταν να μας δείξεις που γράφω κάτι λάθος. Το ότι ο Μαρξ δανείστηκε από τον Πλάτωνα και τους Σοφιστές δεν το λέω εγώ ,το αναφέρει ο ίδιος.Ε προφανώς εσύ θα ξέρεις καλύτερα από αυτόν.
Επίσης δεν λέω ότι η οικονομική επιστήμη ξεκίνησε από τον Μαρξ ,λέω ότι ο Μαρξ συνέβαλε καταλυτικά στην εξέλιξη της σε σημείο που να μην μπορεί πλέον κάποιος οικονομολόγος να μην χρησιμοποιήσει έννοιες και ορισμούς μη Μαρξιστικούς.
 

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Βλέπεις και άλλοι δουλεύουν από τα 14 αλλά δεν καταφέρνουν να παίρνουν "έναν αρκετά υψηλό μισθό".

Λογικό είναι. Δεν ζούμε και στο πιο δίκαιο κοινωνικό σύστημα εξ άλλου.Κι εγώ έτυχε να ασχολούμαι με ένα αντικείμενο που η ζήτηση είναι πολύ μεγαλύτερη από την προσφορά.Δεν με πληρώνουν για τα ομολογουμένως ωραία μου ματάκια. Υπηρεσίες αγοράζουν. Δεν είπα ότι αυτό θα ισχύει και αύριο με τους ίδιους όρους.
Το ζήτημα είναι το τι φταίει γι αυτό που λες. Το βιβλίο ιστορίας της ΣΤ'δημοτικού μήπως?
 
OP
OP
T

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Το βιβλίο σχετίζεται άμεσα με το θέμα.
 

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Το βιβλίο σχετίζεται άμεσα με το θέμα.

To βιβλίο κατά κοινή ομολογία είναι της πλάκας ,όμως όταν ο κόσμος καίγεται (ασφαλιστικό ,παιδεία ,εργασιακές σχέσεις ,εξωτερική πολιτική κλπ κλπ) και κάποιο κόμμα το κάνει κεντρικό ζήτημα ,τότε απλά το μουνί χτενίζεται. Οπως ξαναείπα ας αποσυρθεί το βιβλίο ,να πάψει να έχει λόγο ύπαρξης και το ΛΑΟΣ ,να επιστρέψει ο κυρ-Γιώργης στην ΝουΔούλα όπως λαχταρά η ψυχούλα του ,να γυρίσουν και οι λοιποί στους φυσικούς τους χώρους (οι τηλεβιβλιοπώλες στα μαγαζιά τους ,ο Βαίτσης στα απογευματινά παράθυρα ,ο Βορίδης στο γρουπούσκουλο του κλπ) και να τελειώσει το ανέκδοτο. Αφού ακόμη και το ΠΑΣΟΚ που το στήριξε αυτό το κόμμα ως αντίβαρο είδε ότι δεν το ωφέλησε σε κάτι ,τελικά δεν εξυπηρετεί σε τίποτε. Αμφιβάλλω αν θα το ξαναδούμε να κατεβαίνει καν σε εκλογές πάλι.Σε τι θα βρει να πατήσει ,στο αναγνωστικό της Β'δημοτικού?
 
OP
OP
T

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Βλέπω συνεχίζεις την ίδια κοντόφθαλμη πρακτική. Το όλο πρόβλημά σου είναι να μειώσεις τον κάθε καρατζαφέρη για να πεις ότι μόνο εσύ έχεις τη λύση για όλα μέσω της κόκκινης βιβλιοθήκης.

Το βιβλίο σχετίζεται γιατί είναι δύσκολο να πιστέψει κανείς ότι τους ήρθε ξαφνικά να επιβάλλουν μία καινούρια εκδοχή της ιστορίας, και ότι οι υποστηρικτές τους απλώς είναι λάτρεις της μοντέρνας ιστορικής μεθόδου. Και αυτό είναι το θέμα, ότι ο καθένας ανεξάρτητα από το τι λέει στην πράξη ακολουθεί πολιτική που θα τον βολέψει, όπως εσύ για παράδειγμα που έχεις βολευτεί και το παίζεις παιδί του λαού. Άσε να μιλάνε για κοινωνική αδικία οι μη προνομιούχοι που τρώνε στη μάπα το σύστημα και ξέρουν καλύτερα από σένα (και πολλούς αριστερούς).
 

zoiros

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
31
Like
6
Πόντοι
0
Mαρξιστής είναι κάποιος γιατί συμφωνεί με κάποιες ιδέες.
Στις εντελώς κενές περιεχομένου ερωτήσεις του ζωηρού αγοριού θα απαντήσω ότι είχε όσα παιδιά είχε και ο Χριστός (μιας και ενοχλεί το κανονικό του όνομα Ιησούς) και πέθανε όπως όλος ο κόσμος (σταμάτησε να αναπνέει κάποια στιγμή). Στο ότι τα παίρνω χάρις σε αυτό έχεις εν μέρη δίκιο.Οικονομικό στέλεχος είμαι οπότε εκ των πραγμάτων για να ξέρω τι σημαίνει κεφάλαιο ,υπεραξία και ένα σωρό άλλες οικονομικές έννοιες εκ των πραγμάτων έπρεπε να ασχοληθώ με τον Μαρξ μια και αυτός τις όρισε.Αλλά από αυτό το πρίσμα (τα παίρνει χρησιμοποιώντας έννοιες του Μαρξ) Μαρξιστής είναι από τον παλιό μου καθηγητή τον Αλογοσκούφης μέχρι τον Γκαργκάνα. Πώς αλλιώς θα μπορούσαν άλλωστε να συντάξουν προυπολογισμό?
Εσύ που αν και είναι προφανές ότι δεν έχεις διαβάσει ποτέ σου ούτε μια παράγραφο από την Μαρξιστική ανάλυση τι ακριβώς πρόβλημα έχεις με αυτήν? Γιατί δεν ξέρω αν στο έχει σφυρίξει κάποιος αλλά όλη η Μαρξιστική θεωρία βασίζεται στον Πλάτωνα και τους Σοφιστές. Ο οποίος επίσης Πλάτωνας επίσης δεν είχε παιδιά και επίσης πέθανε με τον ίδιο τρόπο με τον Μαρξ (σταμάτησε κι αυτός να αναπνέει-συγκλονιστικό πράγματι). Βέβαια και με τον Πλάτωνα (που προφανώς επίσης δεν έχεις έρθει σε επαφή με αράδα) κάποιοι τα παίρνουν (οι φιλόλογοι).
Γενικά υπάρχει μια συνομωσία προφανώς για σένα που οποιοσδήποτε ενστερνίζεται κάποιες ιδέες που προβάλλουν ισονομία ,δίκαιη κατανομή του πλούτου και κοινωνική δικαιοσύνη προφανώς πρέπει να τις υποστηρίζει γιατί.... τα παίρνει και δεν υποστηρίζει αυτό που υποστηρίζεις κι εσύ το οποίο.... θύμισε μου τι ακριβώς συγκλονιστικό έχεις να μας προτείνεις γιατί με τα 11 ολόκληρα πόστ τρολλαρίσματος που έχεις κάνει μου διαφεύγει...

jimmakos1971 σε επιασα

απο Μαρξ δεν εχειςιδεα  (τουλαχιστον βιογραφικα)

Παιδια ειχε μπολικα ο τυπος

και δεν πεθανανε οπως ολοιοι αλλοι , γιατι ολοι οι αλλοι δεν ειναι τοσο αχρηστοι ωστε να αυτοκτονουν

Ναι φιλε  ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΑΝ  και ΟΛΑ τα παιδια του ΚΑΙ η γυναικα του

Τελικα ο Αλογοσκουφης ευκολα σε περασε .....

Τωρα μιας και σου συμπληρωσα αυτο που εβλεπες κενο στις ερωτησεις μου ξανασκεψου το

Δεν ειναι και πολυ σοφο να δηλωνεις Μαρξιστης

Βεβαια οταν σε εχουν ψησει οτι οι μπουρδες που γραφει ο Αλογοσκουφης ειναι προυπολογισμος......

Αστα να πανε.......

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Mάλιστα. Χαίρομαι που χρησιμοποιείς ένα σύνθημα που επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου για να με .....διαψεύσεις.Γιατί δεν υπήρχαν επιχειρήσεις στον κομμουνισμό? Η GAZPROM που σήμερα είναι από τους μεγαλύτερους ενεργειακούς γίγαντες ξέρεις δεν ξεφύτρωσε από το πουθενά.
Αφού λες ότι έχω μπερδέψει τα μπούτια μου καλό θα ήταν να μας δείξεις που γράφω κάτι λάθος. Το ότι ο Μαρξ δανείστηκε από τον Πλάτωνα και τους Σοφιστές δεν το λέω εγώ ,το αναφέρει ο ίδιος.Ε προφανώς εσύ θα ξέρεις καλύτερα από αυτόν.
Επίσης δεν λέω ότι η οικονομική επιστήμη ξεκίνησε από τον Μαρξ ,λέω ότι ο Μαρξ συνέβαλε καταλυτικά στην εξέλιξη της σε σημείο που να μην μπορεί πλέον κάποιος οικονομολόγος να μην χρησιμοποιήσει έννοιες και ορισμούς μη Μαρξιστικούς.



Μα πως μπορείς να μιλάς για την Gazprom ως εταιρεία που υπήρξε επί κομμουνισμού όταν εσύ ο ίδιος έχεις πει ότι το καθεστώς στην ΕΣΣΔ ήταν κρατικός καπιταλισμός;

Το ζήτημα είναι ότι στην ΕΣΣΔ και τους δορυφόρους της στην πραγματικότητα υπήρχε κρατικός καπιταλισμός.

Μπορείς τελικά να αποφασίσεις τι καθεστώς είχε η ΕΣΣΔ;

Και τέλος πάντων, στην καλλίτερη περίπτωση μιλάμε για ΔΕΚΟ σε στυλ ΔΕΗ και στην χειρότερη ένα γραφειοκρατικό κρατικό μονοπώλιο. Ποιά εταιρεία και πράσινα άλογα.

Για δε τις φιλοσοφικές επιρροές του Μαρξ, άστο καλλίτερα. Δεν θέλω καν να σου ζητήσω να μου αναφέρεις που έγραψε ο Μαρξ ότι επηρεάστηκε από τον Πλάτωνα.
Απλά σου αναφέρω ότι το πρώτο γνωστό γραπτό του Μαρξ είναι η διδακτορική διατριβή του, που έχει σαν θέμα τον Επίκουρο και τον Δημόκριτο.

Από εκεί και πέρα φιλοσοφικά προχώρησε στον Έγελο, τον Φόγιερμπαχ και θεμελίωσε τον διαλεκτικό υλισμό. Αν σου πω ότι όλα αυτά είναι ριζικά αντίθετα με τον Πλάτωνα και τους Σοφιστές, θα μπορέσεις άραγε να το καταλάβεις;

Πολύ φοβάμαι όμως ότι ούτε καν το «Ο Μαρξ για αρχάριους» δεν έχεις διαβάσει και κατανοήσει. Για το "Das Kapital" (και τους 4 τόμους)και τα Grundrisse δεν έχω καμία αμφιβολία.

Τελικά, ακόμη και πριν 30 χρόνια σε πηγαδάκια στην Ομόνοια γινότανε καλλίτερες συζητήσεις για τον Μαρξισμό και οι Κνίτες τουλάχιστον είχαν διαβάσει τα βασικά....
 

pako

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2006
Μηνύματα
101
Like
1
Πόντοι
1
Προς voltaire45 θεωρεις πραγματικα οτι ειναι ο καταληλος χωρος να μιλησουμε  για το μαρξισμο?Ασε το παραμυθακι για τους Κνιτες και περι της θεωρητικης τους καταρτισης ,ενα πραγμα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου
ποια ειναι η θεση σου στη παραγωγη "κατεχεις μεσα παραγωγης" και αν οχι γιατι δεν εχεις συνειδητοποιησει την ταξικη σου υποσταση.
Και μια συνολικη απαντηση για τα εθνικια επειδη πολλακις αναφερθηκε το θεμα της Κουβας παραθετω λοιπον τα εξης στοιχεια τα οποια μπορει κανεις να τα βρει στην εφημεριδα εθνος στις 23/9.
ΠΡΟΣΔΟΚΟΜΕΝΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΗΠΑ-80ΕΤΗ  ΚΟΥΒΑ-79ΕΤΗ
ΒΡΕΦΙΚΗ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΑΝΑ 1000 ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΗΠΑ-7  ΚΟΥΒΑ-5
ΦΟΡΕΙΣ ΤΟΥ AIDS ΑΝΑ 100.000 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΗΠΑ-506  ΚΟΥΒΑ-52
ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΝΑ 1000 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΗΠΑ-2.5  ΚΟΥΒΑ-5.9
Αυτα κυριοι ειναι τα επιτευγματα του Σοσιαλισμου σε μια Νησιωτικη Χωρα με 40 χρονια εμπαργκο απο τις ΗΠΑ θα ηθελα απλα να φανταστειτε τους ιδιους δεικτες αν στη θεση της Κουβας ηταν η Ελλαδα με καπιταλισμο οχι σοσιαλισμο.Οσο για τις πολιτικες ελευθεριες κατα τις δεκαετιες '50-'70
θα απαντησω με μια απλη ερωτηση μπορουσε εκεινα τα χρονια καποιος στις ΗΠΑ επι Μακαρθισμου με δικες σε εργασιακους χωρους σε επιπεδο διαπομπευσης να δηλωνει Κομμουνιστης,πως λοιπον εγκαλειτε τη ΕΣΣΔ που κατεπνιγε τους αντεπαναστατες κατεμας φιλελευθερους καπιταλιστες κατεσας?Ξερω οτι δεν προκειται να παρω απαντησεις απο τους απογονους των γερμανοτσολιαδων και των μαυραγορητων αλλα απο σοαβαρους ανθρωπους που θεωρουν οτι ο καπιταλισμος λειτουργει εν ετη 2007 στην ελλαδα και αναδιανεμει τον παραγομενο πλουτο θα ηθελα μια απαντηση.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  Εχω την εντυπωση οτι και η ΤΑΥΛΑΝΔΗ ειναι κατω απο κομουνιστικό καθεστως!!!
Αντε να γινουμε Ταυλανδη να μαθαινουν τα παιδια μας το σεξ απο τα ΠΕΝΤΕ!!!

Και επιτελους να δουμε σε αναλογα site σαν to bourdela.com (πχ brothels.co.uk)

  Greece a sexual heaven on earth και Greece Sex trip

  ΥΓ δεν εχω πάει Κουβα αλλα απο διηγησεις εχει τα πανακριβα ξενοδοχεια,τα κουμουνιστικα πενταστερα Hilton, και πιο μεσα εχει την καταραμενη καπιταλιστικη φτωχεια!!!!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Προς voltaire45 θεωρεις πραγματικα οτι ειναι ο καταληλος χωρος να μιλησουμε  για το μαρξισμο?Ασε το παραμυθακι για τους Κνιτες και περι της θεωρητικης τους καταρτισης ,ενα πραγμα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου
ποια ειναι η θεση σου στη παραγωγη "κατεχεις μεσα παραγωγης" και αν οχι γιατι δεν εχεις συνειδητοποιησει την ταξικη σου υποσταση.
Και μια συνολικη απαντηση για τα εθνικια επειδη πολλακις αναφερθηκε το θεμα της Κουβας παραθετω λοιπον τα εξης στοιχεια τα οποια μπορει κανεις να τα βρει στην εφημεριδα εθνος στις 23/9.
ΠΡΟΣΔΟΚΟΜΕΝΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΗΠΑ-80ΕΤΗ  ΚΟΥΒΑ-79ΕΤΗ
ΒΡΕΦΙΚΗ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΑΝΑ 1000 ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΗΠΑ-7  ΚΟΥΒΑ-5
ΦΟΡΕΙΣ ΤΟΥ AIDS ΑΝΑ 100.000 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΗΠΑ-506  ΚΟΥΒΑ-52
ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΝΑ 1000 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΗΠΑ-2.5  ΚΟΥΒΑ-5.9
Αυτα κυριοι ειναι τα επιτευγματα του Σοσιαλισμου σε μια Νησιωτικη Χωρα με 40 χρονια εμπαργκο απο τις ΗΠΑ θα ηθελα απλα να φανταστειτε τους ιδιους δεικτες αν στη θεση της Κουβας ηταν η Ελλαδα με καπιταλισμο οχι σοσιαλισμο.Οσο για τις πολιτικες ελευθεριες κατα τις δεκαετιες '50-'70
θα απαντησω με μια απλη ερωτηση μπορουσε εκεινα τα χρονια καποιος στις ΗΠΑ επι Μακαρθισμου με δικες σε εργασιακους χωρους σε επιπεδο διαπομπευσης να δηλωνει Κομμουνιστης,πως λοιπον εγκαλειτε τη ΕΣΣΔ που κατεπνιγε τους αντεπαναστατες κατεμας φιλελευθερους καπιταλιστες κατεσας?Ξερω οτι δεν προκειται να παρω απαντησεις απο τους απογονους των γερμανοτσολιαδων και των μαυραγορητων αλλα απο σοαβαρους ανθρωπους που θεωρουν οτι ο καπιταλισμος λειτουργει εν ετη 2007 στην ελλαδα και αναδιανεμει τον παραγομενο πλουτο θα ηθελα μια απαντηση.

Καλά τα στατιστικά που παραθέτεις αλλά θα μου εξηγήσεις γιατί κανείς δεν πάει μετανάστης στην κούβα (και προτιμούν οι ίδιοι οι κουβανοί να πνιγούν παρά να μείνουν εκεί) ενώ στις ΗΠΑ κάνουν κρα για να πάνε μετανάστες (και μάλιστα πολλόι διακινδυνεύουν να σκοτωθούν για να μπουν μέσα) ;

Και για να θυμηθούμε πρόσφατη ιστορία..Πόσοι Γερμανοί εγκατέλειψαν τη Δ. Γερμανία για να πάνε στην Α. Γερμανία και πόσοι το αντίστροφο, παρά το γεγονός ότι οι φαντάροι του χόνεκερ πυροβολούσαν στο ψαχνό αν βέβαια επιβίωνες από ναρκοπέδια, τείχη και ηλεκτροφόρα σύρματα;

Ο Μακάρθυ ήταν ντροπή για τις ΗΠΑ...
Όμως μετά από λίγα χρόνια, οι ίδιες οι ΗΠΑ έβαλαν το Μακάρθυ στη θέση του (πέθανε αλκοολικός και φτωχός και ξεχασμένος απ' όλους) και οι μέθοδοί του καταδικάστηκαν καθολικά...
Άλλωστε ποτέ δεν υπήρξε σοβαρό κομμουνιστικό κίνημα στις ΗΠΑ και ο μακάρθυ κυνηγούσε φαντάσματα και ανθρώπους που αντιπαθούσε για άλλους λόγους...
Αντίθετα, στην ΠΡΩΗΝ ΕΣΣΔ κυνηγούσαν όποιον είχε διαφορετική άποψη από το 1917 έως το 1989...
Και μιας και το έθιξες, τί θα πει αντεπαναστάτης;
Δεν δικαιούμαι να έχω διαφορετική άποψη και να την εκφράζω δημόσια;
Γιατί λοιπον δεκάδες εκατομμύρια διαφωνούντες (οι οποίοι στην συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων ήταν κομμουνιστές αλλά δεν συμφωνούσαν με τις μεθόδους του εκάστοτε γγ) εκτοπίστηκαν χωρίς δίκη (ή με δίκες παρωδία), πέθαναν φρικτά και αποκαταστάθηκαν σχεδόν 60 χρόνια μετά το θάνατό τους;
Και πώς συγκρίνεις αυτό με το Μακαρθισμό ;

Όσον αφορά αυτά που αναφέρεις για τον καπιταλισμό, το δίπολο δεν είναι καπιταλισμός κομμουνισμός αλλά ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (και το αντίστοιχο πακέτο ατομικών ελευθεριών) - κομμουνισμός...
Καπιταλισμό (στην πιο απάνθρωπή του μορφή) έχουν και στην Κίνα, καπιταλισμό έχουν και στις Σκανδιναυικές χώρες..
Η έλλειψη δημοκρατίας είναι το πρόβλημα...
Και απ' όσο ξέρω, κομμουνισμός και δημοκρατία δεν συνυπήρξαν ποτέ...

 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Και απ' όσο ξέρω, κομμουνισμός και δημοκρατία δεν συνυπήρξαν ποτέ...
Λάθος κάνεις φίλε μου! ;)

Όλοι οι κομμουνιστές  :jerking:δημοκράτες είναι! :headbang: :headbang: :headbang:

Και κάνανε και μια!!!  :headbang: φορά εκλογές (στην Τσεχία όπως μας είπε ο τζιμάκος)

Απλά μέσα στο κόμμα είναι δημοκράτες... :uglystupid:

Για τους άλλους (99% του λαού) ε! δεν πανε να :knockinb:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Ποιά δημοκρατία στο Κόμμα;
Εδώ υπήρχε και υπάρχει Δημοκρατικός Συγκεντρωτισμός, Πολίτ Μπυρό, Κεντρική Επιτροπή, κομματική γραμμή.

Πρέπει να κατεβεί η γραμμή στις μάζες και όχι από όποιον-όποιον. Γι'αυτό υπήρχε και η Γ' Διεθνής και ερχόνταν η γραμμή από την ηγεσία του ΚΚΣΕ.

Ας πρόσεχε όποιος διαφωνούσε, ας πρόσεχαν οι Τρότσκυ, Ζηνόβιεφ, Κάμενεφ, Συμμορία των 4, Άρης Βελουχιώτης ή Μιζέριας, Πλουμπίδης, κλπ κλπ. Ας πρόσεχαν για να μην είχαμε Δίκες της Μόσχας, δίκες της Πράγας, Σιβηρίες και Τασκένδες.

Τα πράγματα είναι σοβαρά, δεν είναι παίξε-γέλασε, οι απλές και ταπεινές δημοκρατικές διαδικασίες δεν είναι αρκετές για το Κόμμα - πρωτοπορία της Εργατικής Τάξης.
Το Κόμμα χτίζει τον Σοσιαλισμό, η αστική δημοκρατία είναι μόνον μία στιγμή της ιστορίας την οποία η κοινωνία θα υπερβεί υπό την καθοδήγηση του Κόμματος για να φτάσει στην ανώτατη μορφή δημοκρατίας που είναι η Δικτατορία του Προλεταριάτου.

Δημοκρατία στο Κόμμα σημαίνει Λιάνα Κανέλλη και πολλή σας πέφτει.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Οι χθεσινές -ηλεκτρονικές- τοποθετήσεις των ακροατών του ραδιοφωνικού φόρουμ Ανεμολόγιο (Σκαϊ 100,3) σχετικά με το περιεχόμενο της έννοιας φασισμός

 

pako

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2006
Μηνύματα
101
Like
1
Πόντοι
1
Καλά τα στατιστικά που παραθέτεις αλλά θα μου εξηγήσεις γιατί κανείς δεν πάει μετανάστης στην κούβα (και προτιμούν οι ίδιοι οι κουβανοί να πνιγούν παρά να μείνουν εκεί) ενώ στις ΗΠΑ κάνουν κρα για να πάνε μετανάστες (και μάλιστα πολλόι διακινδυνεύουν να σκοτωθούν για να μπουν μέσα) ;

Και για να θυμηθούμε πρόσφατη ιστορία..Πόσοι Γερμανοί εγκατέλειψαν τη Δ. Γερμανία για να πάνε στην Α. Γερμανία και πόσοι το αντίστροφο, παρά το γεγονός ότι οι φαντάροι του χόνεκερ πυροβολούσαν στο ψαχνό αν βέβαια επιβίωνες από ναρκοπέδια, τείχη και ηλεκτροφόρα σύρματα;

Ο Μακάρθυ ήταν ντροπή για τις ΗΠΑ...
Όμως μετά από λίγα χρόνια, οι ίδιες οι ΗΠΑ έβαλαν το Μακάρθυ στη θέση του (πέθανε αλκοολικός και φτωχός και ξεχασμένος απ' όλους) και οι μέθοδοί του καταδικάστηκαν καθολικά...
Άλλωστε ποτέ δεν υπήρξε σοβαρό κομμουνιστικό κίνημα στις ΗΠΑ και ο μακάρθυ κυνηγούσε φαντάσματα και ανθρώπους που αντιπαθούσε για άλλους λόγους...
Αντίθετα, στην ΠΡΩΗΝ ΕΣΣΔ κυνηγούσαν όποιον είχε διαφορετική άποψη από το 1917 έως το 1989...
Και μιας και το έθιξες, τί θα πει αντεπαναστάτης;
Δεν δικαιούμαι να έχω διαφορετική άποψη και να την εκφράζω δημόσια;
Γιατί λοιπον δεκάδες εκατομμύρια διαφωνούντες (οι οποίοι στην συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων ήταν κομμουνιστές αλλά δεν συμφωνούσαν με τις μεθόδους του εκάστοτε γγ) εκτοπίστηκαν χωρίς δίκη (ή με δίκες παρωδία), πέθαναν φρικτά και αποκαταστάθηκαν σχεδόν 60 χρόνια μετά το θάνατό τους;
Και πώς συγκρίνεις αυτό με το Μακαρθισμό ;

Όσον αφορά αυτά που αναφέρεις για τον καπιταλισμό, το δίπολο δεν είναι καπιταλισμός κομμουνισμός αλλά ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (και το αντίστοιχο πακέτο ατομικών ελευθεριών) - κομμουνισμός...
Καπιταλισμό (στην πιο απάνθρωπή του μορφή) έχουν και στην Κίνα, καπιταλισμό έχουν και στις Σκανδιναυικές χώρες..
Η έλλειψη δημοκρατίας είναι το πρόβλημα...
Και απ' όσο ξέρω, κομμουνισμός και δημοκρατία δεν συνυπήρξαν ποτέ...
str81977 Πως μπορει το διπολο να ειναι δημοκρατια-κομμουνισμος και οχι Σοσιαλισμος-Καπιταλισμος,οικονομικα συστηματα δεν συγκρινουμε?
Πουθενα δεν επιτευχθηκε ο κομμουνισμος ολα τα καθεστωτα ηταν Σοσιαλιστικα.
Ο Σοσιαλισμος ειναι ταξικο συστημα παιδια οι εκμεταλευτικες σχεσεις δεν εχουν εκλιψει απλα με την παροδο του χρονου αμβλυνονται.Οσο για τον τομεα των ταξιδιων στο εξωτερικο εχεις ρωτησει καποιο μελος του Κομματος και σου ειπε οτι ηταν σωστη η απαγορευση του τουρισμου?Μαλακια ηταν και μαλιστα μεγιστου βαθμου γιατι αν ενας Σοβιετικος Πολιτης στα '60 πηγαινε στις ΗΠΑ και εβλεπε ανεργεια,ναρκωτικα,ηθικη και πνευματικη παρακμη θα γινοταν ακομα πιο φανατικος Σοσιαλιστης.Επειδη φαινεσαι ατομο που θελει να μαθει υπαρχει τευχος της Κομμουνιστικης Επιθεωρησης που κραζει επιστημονικα τεκμηριομενα τα λαθη της ΕΣΣΔ απο το 1956 και μετα.Υπαρχει αντιστοιχο κειμενο της Ν.Δ που να κραζει την κατασταση στις ΗΠΑ οπου υπαρχει αυτη τη στιγμη με στοιχεια του Αμερικανικου Κρατους 32% αναλφαβητισμος και 24 εκατομ. βιομηχανικοι εργατες πληρωνονται σε κουπονια και οχι σε $.
Για το αν υπηρχε σοβαρο συνδικαλιστικο κινημα στις ΗΠΑ με Κομμουνιστικη πολιτικη επιρροη προτεινω να δεις την ταινια του Κλουνεη και την ταινια του Ντε'Νιρο για το μακαρθισμο και την ταινια ΧΟΦΑ που περιγραφει οτι μετα την μεγαλυτερη απεργεια στην ιστορια του παγκοσμιου εργατικου κινηματος ο τζιμυ Χοφα επικεφαλης της Αμερικανικης ΓΣΕΕ εξαφανιστηκε και 40 χρονια μετα ακομα αγνοειται,ακομα σου προτεινω να κατεβασεις απο το YOUTUBE την καταστολη των εκδηλωσεων για την εργατικη Πρωτομαγια που ελαβαν χωρα φετος σε ολες τις πρωτεουσες Πολιτειων και κατεσταλησαν βιαια με χρηση της νομοθεσιας εσωτερικης ασφαλειας που αφορα τα μελη της ΑΛ-ΚΑΙΝΤΑ αυτη τη στιγμη ο ισπανοφωνος προεδρος του σωματειου "οσο γελοιο και αν ακουστει" σιδερωτων σε πρεσες ειναι στο Γκουανταναμο με κατηγορια "υπονομευση του κρατους συνεργασια με Ισλαμικες Οργανωσεις" και ξερεις γιατι γιατι διαβασε επιστολη χερετισμο του Κ.Κ. Τουρκιας.ΟΛΑ ΑΥΤΑ γινονται στις ΗΠΑ τωρα οχι πριν απο 50 χρονια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom