Νέα

Ερώτηση προς ναυτικούς και μη

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.663
Κριτικές
12
Like
6.828
Πόντοι
2.646
Η ερώτηση μου είναι η εξής . Έφυγα από το πλοίο γιατί δεν ένιωθα έτοιμος για το ταξίδι . Παρέμεινα μέσα μια βδομάδα , η εταιρία ανέλαβε όλα τα έξοδα . Υπάρχει περίπτωση αν γυρίσω σε αυτούς και τους ζητήσω μια δεύτερη ευκαιρία να μου τη δώσουν ; ( ακόμη και με προϋποθέσεις ) ή θα μου πουν φίλε μου εδώ δεν είμαστε για να παίζουμε και θα με διώξουν ; Αν το έχω μετανιώσει το μετάνιωσα από το αεροπλάνο . Υπάρχει περίπτωση αν τους πω για οικονομικό πρόβλημα να το δουν αλλιώς ; Είναι παραδοσιακή εταιρία . Ρωτάω εδώ γιατί πιστεύω υπάρχουν αρκετή ναυτικοί , προφανώς μπορούν να απαντήσουν και άλλοι αν έχουν κάποια σχετική άποψη . Ευχαριστώ
Τυπε, είσαι ναυάγιο. Δεν κανεις για εκεί.
 

_TELIS_

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2022
Μηνύματα
302
Like
548
Πόντοι
81
Η ερώτηση μου είναι η εξής . Έφυγα από το πλοίο γιατί δεν ένιωθα έτοιμος για το ταξίδι . Παρέμεινα μέσα μια βδομάδα , η εταιρία ανέλαβε όλα τα έξοδα . Υπάρχει περίπτωση αν γυρίσω σε αυτούς και τους ζητήσω μια δεύτερη ευκαιρία να μου τη δώσουν ; ( ακόμη και με προϋποθέσεις ) ή θα μου πουν φίλε μου εδώ δεν είμαστε για να παίζουμε και θα με διώξουν ; Αν το έχω μετανιώσει το μετάνιωσα από το αεροπλάνο . Υπάρχει περίπτωση αν τους πω για οικονομικό πρόβλημα να το δουν αλλιώς ; Είναι παραδοσιακή εταιρία . Ρωτάω εδώ γιατί πιστεύω υπάρχουν αρκετή ναυτικοί , προφανώς μπορούν να απαντήσουν και άλλοι αν έχουν κάποια σχετική άποψη . Ευχαριστώ
Ηλικία, ειδικότητα, προϋπηρεσία στην θέση και στον χώρο

Χωρίς στοιχεία δεν έχουν νόημα οι απαντήσεις
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.519
Κριτικές
11
Like
3.359
Πόντοι
4.615
Καλά τα κοντινά ταξίδια δεν νομίζω να είναι και δύσκολα..δηλαδή που πάτε μέχρι τη Κρήτη και τη Ρόδο?δεν νομίζω να πηγαίνετε και στον..ειρηνικό ωκεανό οι πιο πολλοι
Υπάρχουν κάποιοι μαλάκες που πάνε στον Ειρηνικό, αλλά κονομάνε και είναι νοικοκυραίοι οι περισσότεροι. Σε αντίθεση με κάτι losers και ναυάγια που τον παίζουν όλη μέρα εδώ μέσα και βρίζουν όσους εργάζονται για ένα καλύτερο παρόν και μέλλον.
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
31 Δεκ 2021
Μηνύματα
238
Κριτικές
7
Like
887
Πόντοι
301
Ηλικία, ειδικότητα, προϋπηρεσία στην θέση και στον χώρο

Χωρίς στοιχεία δεν έχουν νόημα οι απαντήσεις
Πρώτο ταξίδι ως ανθυποπλοίαρχος , πρώτη φορά σε αυτή την εταιρία
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Φορτηγό πλοίο ταξίδι Κίνα Αυστραλία και τα σχετικά
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.134
Like
34.370
Πόντοι
9.931
Χωρίς να είμαι ναυτικός πιστεύω στην ίδια εταιρεία δύσκολο να σε ξαναπαρουν.
Πας σε άλλη εταιρεία και σε 1-2 χρόνια που θα έχεις ανακτήσει την αξιοπιστία σου μπορείς να ξαναδοκιμάσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.363
Like
4.705
Πόντοι
456
Έφτασες Ανθύ και κιότεψες ? Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω, άποψη μου, δεν τραβάς, ούτε εκεί, ούτε αλλού. Φιλικά γιατί τα έχω περάσει.-
 

hubwwif

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Ιαν 2023
Μηνύματα
377
Like
6.452
Πόντοι
1.041
Καλά τα κοντινά ταξίδια δεν νομίζω να είναι και δύσκολα..δηλαδή που πάτε μέχρι τη Κρήτη και τη Ρόδο?δεν νομίζω να πηγαίνετε και στον..ειρηνικό ωκεανό οι πιο πολλοι
Πως γίνεται πάντα να γράφεις μια μεγαλύτερη μαλακια από την προηγούμενη σου ρε φίλε; Πραγματικά είσαι τόσο χαζός; Κ λες ότι οι περισσότεροι ναυτικοί πάνε μέχρι την Ρόδο κ την Κρήτη; :headbang:
 

gamawmetiskaltses

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2023
Μηνύματα
3.130
Like
15.711
Πόντοι
2.256
Εγώ ειλικρινά όταν είδα τον τίτλο του νήματος, νόμιζα ότι θα ζητήσει συμβουλές σχετικά με τη γυναίκα του, τα κερατιλίκια κλπ!!!
Σόρρυ τύπε, καλά ξεμπερδέματα! :cry:
 

_TELIS_

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2022
Μηνύματα
302
Like
548
Πόντοι
81
Πρώτο ταξίδι ως ανθυποπλοίαρχος , πρώτη φορά σε αυτή την εταιρία
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Φορτηγό πλοίο ταξίδι Κίνα Αυστραλία και τα σχετικά
Λογικά δεν θα σου δώσουν άλλη ευκαιρία, δεν χάνεις βέβαια κάτι να ξαναδοκιμασεις

Απο την άλλη, εταιρίες υπάρχουν πολλές, εάν είσαι καλός και θέλεις πραγματικά να συνεχίσεις γρήγορα θα βρεις κάπου αλλού να πας
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.134
Like
34.370
Πόντοι
9.931
Τυπε πηγαινε σε κανα LNG και ασε τα containership. Καλύτερα χρήματα και συνθήκες διαβίωσης.

Πήγαινε πρώτα στην MARAN GAS που σίγουρα θα θέλει προσωπικό αφου ρίχνει συνέχεια νεα LNG.
Και μετα στην Capital του Μαρινακη...

Κάπου θα σε πάρουν.

 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
31 Δεκ 2021
Μηνύματα
238
Κριτικές
7
Like
887
Πόντοι
301
Τυπε πηγαινε σε κανα LNG και ασε τα containership. Καλύτερα χρήματα και συνθήκες διαβίωσης.

Πήγαινε πρώτα στην MARAN GAS που σίγουρα θα θέλει προσωπικό αφου ρίχνει συνέχεια νεα LNG.
Και μετα στην Capital του Μαρινακη...

Κάπου θα σε πάρουν.

Να πω την αλήθεια προτιμώ το φορτηγό . Στου καρρα ήταν το μπάρκου που πήγε χάλια .. τωρα αν το φέρει η ανάγκη σαφώς και δεν θα κοιτάξω τι πλοίο θα είναι
 

babis372

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2023
Μηνύματα
96
Like
261
Πόντοι
20
Για τη ίδια εταιρεία λίγο χλομό το βλέπω ακόμη και να υπάρχει και γνωστός εκτός όταν έφυγες επικαλεστηκες προβλήματα με το σπίτι και σχετικά τότε ίσως ξαναπάς,δεν καταλαβαίνω γιατί θές πάλι στην ίδια εταιρεία καί όχι κάποια άλλη? πιστεύω αν ψαχθεις κάτι θα βρεις που μπορεί να είναι και καλύτερο
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
31 Δεκ 2021
Μηνύματα
238
Κριτικές
7
Like
887
Πόντοι
301
Αλλά δεν ξέρω έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έκανα λάθος επιλογή …
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Για τη ίδια εταιρεία λίγο χλομό το βλέπω ακόμη και να υπάρχει και γνωστός εκτός όταν έφυγες επικαλεστηκες προβλήματα με το σπίτι και σχετικά τότε ίσως ξαναπάς,δεν καταλαβαίνω γιατί θές πάλι στην ίδια εταιρεία καί όχι κάποια άλλη? πιστεύω αν ψαχθεις κάτι θα βρεις που μπορεί να είναι και καλύτερο
Είναι καλή η εταιρία που βρήκα συν ότι την βρήκα χωρίς κονε πηγαίνοντας πόρτα πόρτα
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.785
Κριτικές
32
Like
14.789
Πόντοι
12.946
Κοίταξε τώρα δεν έχω σχέση με μπαρκαρούτσους αλλά ένα call girl
μου είχε πει την παρακάτω ιστορία.
Είχε πάει λέει τουρ στη Γαλλία γιατί ήταν καλά τα λεφτά, έπεφταν οι πούτσες έπεφταν
και τα λεφτά αλλά έλα που πήγε και ένας με 25ποντους και πάνω :confused:
Μου είπε έπαθε σοκ και τα παράτησε, την έβρισαν γιατί χάλασε τη συμφωνία
και της είπαν μη τη ξαναδούν.
Λογικό είναι για να πάρεις περισσότερα λεφτά τρως και μεγαλύτερο γαμήσι.
Τώρα εσύ κάνε ότι καταλαβαίνεις, βάρα φόρμες ίσως κάποιος σε πάρει.
 

aiolos.klima50

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
9.614
Like
67.999
Πόντοι
11.956
Εγώ ειλικρινά όταν είδα τον τίτλο του νήματος, νόμιζα ότι θα ζητήσει συμβουλές σχετικά με τη γυναίκα του, τα κερατιλίκια κλπ!!!
Σόρρυ τύπε, καλά ξεμπερδέματα! :cry:
Το ίδιο ακριβώς και εγώ
 

CaptainNemo

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2017
Μηνύματα
53
Κριτικές
5
Like
279
Πόντοι
0
Η καλύτερη λύση είναι να βρεις άλλη δουλειά να κάνεις. Αν είναι να τα παρατήσεις, πρέπει να το κάνεις όσο είναι ακόμα "νωρίς" και είσαι νέος.
Απ ότι καταλαβαίνω, έχεις 2 μπάρκα και έχεις ήδη αλλάξει 2 εταιρείες., ενώ δε φαίνεται το πρόβλημα σου να ήταν με αυτές.
Αν όμως επιμένεις και δεν έχεις λόγους να μην επιστρέψεις, θα μπορούσες να δοκιμάσεις εκεί που έκανες ως δόκιμος. Αυτοί θεωρητικά σε ξέρουν και αν είχες καλή σχέση, έχεις ελπίδες.
Ελπίδες έχεις και στην ίδια εταιρεία αν μπορέσεις να εξηγήσεις με σοβαρά επιχειρήματα τους λόγους που σε ανάγκασαν να λειτουργήσεις κατ αυτό τον τρόπο και το τι μπορεί να έχει αλλάξει απ όταν το έκανες - πράγμα που δε θεωρώ πιθανό να μπορείς να κάνεις.
 

Χύσε μέσα

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
408
Like
553
Πόντοι
81
Στην ουσία μας λες ότι τα έκανες θάλασσα... :confused:
Τώρα στο bou δεν ξέρω αν έχει πολλούς ναυτικούς (ή νταλικέρηδες που μου αρέσουν :erection: ) αλλά σίγουρα όλοι εδώ μέσα έχουν εμπειρία με το υγρό στοιχείο... :wink:
 
Εγγρ.
10 Μαΐ 2021
Μηνύματα
286
Like
491
Πόντοι
21
Προς νηματοθέτη: καλημέρα. Κατσε ηρεμησε πρώτα και αφουγγράσου τον εαυτό σου τι πραγματικά θες να κάνεις στη ζωή σου. Αναρωτήσου, θες να περνας μεγαλα χρονικα διαστήματα στη θάλασσα; Μήπως προτιμάς μια στεριανή δουλειά; Αλλαγές καριέρας κάνουμε όλοι, δεν ειναι κακό. Αφου το αποφασίσεις, τότε κάνε τις κινήσεις σου σε αυτόν ή άλλο χώρο. Αλλα να είσαι σίγουρος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom