Νέα

Εργασιακές σχέσεις

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα theofilos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 200
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Oποιος υποστηριζει οτι στην Ελλαδα πειναμε και ψωνιζουμε απο κινεζικα ειναι ειτε ΨΕΥΤΗΣ , ειτε δασκαλεμενος του Περισσου.
Ετσι απλα...

ʼλλος ένας που κατέχει την απόλυτη αλήθεια και είναι έτοιμος να μοιράσει ταμπέλες σε όσους δε συμφωνούν μαζί του.

Και για να προλαβω μερικους υπαρχει μια μεριδα ανθρωπων , πολυ μικροτερη απο το παρελθον που αναγκαζεται να ψωνιζει απο τα κινεζικα για οικονομικους λογους.

Μπορείς σε παρακαλώ να μοιραστείς μαζί μας τα στοιχεία τα οποία σε οδήγησαν στο συμέρασμα αυτό;


 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Οποιος την κρινει και στην ιδιωτικη εταιρεία όπου αξιολογούμαι με μετρήσιμα χαρακτηριστικά στα οποία έχω συμφωνήσει και υπογράψει από πριν. Αυτα τα χαρακτηριστικά υπακούουν σε συγκεκριμένη μεθοδολογία, ξεχωριστή για κάθε θέση εργασίας, αποδεκτή από όλες τις εταιρείες και σοβαρά σωματεία εργαζομένων σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο. Αν ανταποκριθώ σε αυτά παίρνω Bonus, αν όχι υφίσταμαι τις συνέπειες. Σε σοβαρές επίσης εταιρείες, οι υπεύθυνες θέσεις ελέγχονται αυστηρότατα από εσωτερικούς κι εξωτερικούς ελεγκτές. Τότε δίνονται και οι αξιοπρεπείς μισθοί

Παρόλα αυτά θεωρώ μαλακίες τις καμπύλες απόδοσης του Welch και την απομάκρυνση το 20% των λιγότερο παραγωγικών, όπως και πολλοί θεωρητικοί της διοίκησης. Ε

Επίσης είναι προφανέστατη η επιδείνωση της εργασιακής κατάστασης. Αλλο αυτό και άλλο το μετρήσιμο της απόδοσης, θέμα λυμένο στον ιδιωτικό τομέα εδω και δεκαετιές.
 

Επισκέπτης
φιντο εγω δεν πουλαω τιποτα!!αυτα που λεω τα πιστευω και παντα μιλαω με επιχειρηματα!!επισης ποτε δεν εκρυψα τις πολιτικες πεποιθησεις μου!!δουλευω απο τα 15 μου  και καταφερα καποια στιγμη να ανοιξω δικο μου μαγαζι!!οταν αναγκαστηκα να το κλεισω επειδη ειχα πολυ καιρο τον πατερα μου στο νοσοκομειο και επρεπε να πληρωσω ,πουλησα το μαγαζι μου αφου πρωτα εξοφλησα ολους και αφου εκανα συμφωνια με τον καινουργιο ιδιοκτητη να κρατησει τα παιδια που δουλευαν μαζι μου!!εγω λαμογιο δεν ειμαι που προκειται να γινω!!και ουτε εχω ονειρα να γινω μεγαλος και τρανος με πολλα λεφτα!οτι κανω το κανω επειδη  το γουσταρω!!εσυ ομως μαλλον ζεις σε αλλη κοινωνια!!δεν εχεις καταλαβει οτι υπαρχουν ανθρωποι που πεινανε ασχετα αν δουλευουν ολη μερα!!προτιμας να γυριζεις απο την αλλη και να κοροιδευεις τον εαυτο σου οτι ειναι προπαγανδα του περισσου!!οποιος δεν συμφωνει μαζι σου ειναι ψευτοαριστερος!!αυτο ειναι το επιχειρημα σου !!αυτο εχεις μαθει να λες!!
 

Επισκέπτης
μην νομιζεις....το εχω σκεφτει αλλα θελει πολυ ψαξιμο.....εσυ που προτεινεις να κοιταξω?

Τα πιο "ευέλικτα" προγράμματα τα έχει ο ΕΟΜΜΕΧ για νεανική επιχειρηματικότητα. Απλά καλό είναι να πας σε κάποιο ειδικό σύμβουλο επιχειρήσεων για να σου "ετοιμάσει" το φάκελο όπως θέλουν να τον δούνε. Καμιά φορά δεν χρειάζεται οικονομική βοήθεια απλά το κατάλληλο ερέθισμα.
 
OP
OP
T

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Οποιος την κρινει και στην ιδιωτικη εταιρεία όπου αξιολογούμαι με μετρήσιμα χαρακτηριστικά στα οποία έχω συμφωνήσει και υπογράψει από πριν. Αυτα τα χαρακτηριστικά υπακούουν σε συγκεκριμένη μεθοδολογία, ξεχωριστή για κάθε θέση εργασίας, αποδεκτή από όλες τις εταιρείες και σοβαρά σωματεία εργαζομένων σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο. Αν ανταποκριθώ σε αυτά παίρνω Bonus, αν όχι υφίσταμαι τις συνέπειες. Σε σοβαρές επίσης εταιρείες, οι υπεύθυνες θέσεις ελέγχονται αυστηρότατα από εσωτερικούς κι εξωτερικούς ελεγκτές. Τότε δίνονται και οι αξιοπρεπείς μισθοί

Παρόλα αυτά θεωρώ μαλακίες τις καμπύλες απόδοσης του Welch και την απομάκρυνση το 20% των λιγότερο παραγωγικών, όπως και πολλοί θεωρητικοί της διοίκησης. Ε

Επίσης είναι προφανέστατη η επιδείνωση της εργασιακής κατάστασης. Αλλο αυτό και άλλο το μετρήσιμο της απόδοσης, θέμα λυμένο στον ιδιωτικό τομέα εδω και δεκαετιές.

Αυτό να υποθέσω οτι ήταν απάντηση στη δική μου ερώτηση για το ποιος θα κρίνει την παραγωγικότητα;
Γιατί αν είναι έτσι, έχω πολλές ενστάσεις.
Λοιπόν;
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Στο θέμα μας.

Οι εργασιακές σχέσεις στην Ελλάδα χωρίζονται σε 2 κατηγορίες - αυτές που εφαρμόζονται στο χώρο του δημοσίου και αυτές που διέπουν τον ιδιωτικό τομέα.

Οι 2 αυτές κατηγορίες δεν είναι συγκρίσιμες μεταξύ τους.

Στο ιδιωτικό τομέα οι εργασιακές σχέσεις έχουν πράγματι επιδεινωθεί σε βαθμό αντιστρόφως ανάλογο της σοβαρότητας της εταιρίας.

Αυτή είναι εποχή για να είσαι εργοδότης και όχι εργαζόμενος.

Εργασιακές σχέσεις στην Ελλάδα..καλό ανέκδοτο
 
OP
OP
T

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
φιντο εγω δεν πουλαω τιποτα!!αυτα που λεω τα πιστευω και παντα μιλαω με επιχειρηματα!!επισης ποτε δεν εκρυψα τις πολιτικες πεποιθησεις μου!!δουλευω απο τα 15 μου  και καταφερα καποια στιγμη να ανοιξω δικο μου μαγαζι!!οταν αναγκαστηκα να το κλεισω επειδη ειχα πολυ καιρο τον πατερα μου στο νοσοκομειο και επρεπε να πληρωσω ,πουλησα το μαγαζι μου αφου πρωτα εξοφλησα ολους και αφου εκανα συμφωνια με τον καινουργιο ιδιοκτητη να κρατησει τα παιδια που δουλευαν μαζι μου!!εγω λαμογιο δεν ειμαι που προκειται να γινω!!και ουτε εχω ονειρα να γινω μεγαλος και τρανος με πολλα λεφτα!οτι κανω το κανω επειδη   το γουσταρω!!εσυ ομως μαλλον ζεις σε αλλη κοινωνια!!δεν εχεις καταλαβει οτι υπαρχουν ανθρωποι που πεινανε ασχετα αν δουλευουν ολη μερα!!προτιμας να γυριζεις απο την αλλη και να κοροιδευεις τον εαυτο σου οτι ειναι προπαγανδα του περισσου!!οποιος δεν συμφωνει μαζι σου ειναι ψευτοαριστερος!!αυτο ειναι το επιχειρημα σου !!αυτο εχεις μαθει να λες!!

ʼστους ρε Γουώρ. Έτσι έχουν μάθει να λένε μια ζωή. Μην δίνεις μαργαριτάρια στα γουρούνια, που έλεγε κι η γιαγιά μου, δεν ξέρουν (και εν προκειμένω δεν μπορούν) να τα εκτιμήσουν. Αυτοί έχουν μάθει να ζουν με βεβαιότητες, και όποιος δεν συμφωνεί μαζί τους τον βαφτίζουνε απλά "Περισσό" και καθαρίζουνε.
Δυστυχώς.
 
OP
OP
T

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Στο θέμα μας.

Οι εργασιακές σχέσεις στην Ελλάδα χωρίζονται σε 2 κατηγορίες - αυτές που εφαρμόζονται στο χώρο του δημοσίου και αυτές που διέπουν τον ιδιωτικό τομέα.

Οι 2 αυτές κατηγορίες δεν είναι συγκρίσιμες μεταξύ τους.

Στο ιδιωτικό τομέα οι εργασιακές σχέσεις έχουν πράγματι επιδεινωθεί σε βαθμό αντιστρόφως ανάλογο της σοβαρότητας της εταιρίας.

Αυτή είναι εποχή για να είσαι εργοδότης και όχι εργαζόμενος.

Εργασιακές σχέσεις στην Ελλάδα..καλό ανέκδοτο

Και ας μη μιλήσουμε για εργασιακά δικαιώματα, οπότε θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.
 

Επισκέπτης
σιν προσεχε!!!θα σου πουν οτι πουλας ψευτοαριστεριλικι!!! :jerking: :jerking:!!θεοφιλε εγω εχω μια αποψη και εχω μαθει να να κανω συζητηση με ανθρωπους που εχουν διαφορετικη αντιληψη των πραγματων,παντα με επιχειρηματα και σεβομενος τον αλλο!!το να μου λενε οτι πουλαω ψευτοαριστεριλικι και οτι εψαχνα πελατες για το μαγαζι εκθετει εκεινον!!οι πιο πολλοι εδω μεσα γνωριζουν οτι κατι τετοιο δεν ισχυει!!
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Εργασιακά δικαιώματα - στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει εργασία χωρίς δικαιώματα. Στο Δημόσιο υπάρχουν δικαιώματα χωρίς εργασία.
 
OP
OP
T

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Ο ιδιωτικός τομέας είναι μεσαίωνας για τα εργασιακά δικαιώματα, όντως.
Αλλά είναι άδικο να τσουβαλιάζουμε όλους όσοι εργάζονται στο Δημόσιο (δεν ανήκω σ' αυτούς) με την κατηγορία οτι είναι τεμπέληδες και δεν δουλεύουν.
Οι πυροσβέστες π.χ., η οι σκουπιδιάρηδες (πρόχειρα παραδείγματα και οι δύο), δεν δουλεύουν σκληρά και πολύ συχνά λοιδωρούνται κιόλας;
 
OP
OP
T

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Και ποιο είναι το πρότυπο του καλού εργαζόμενου; Αυτός που δουλεύει χωρίς να σηκώσει κεφάλι, που συμφωνεί πάντα με τους ιεραρχικά ανωτέρους του και που δεν διεκδικεί ποτέ τίποτα;
 

Επισκέπτης
Το πρότυπο του καλού εργαζόμενου είναι αυτός που παράγει το καλύτερο δυνατόν και διεκδικεί με βάση την ουσιαστική του απόδοση και συμβολή στην όποια ανάπτυξη της επιχείρησης στην οποία δουλεύει. Διότι υπάρχουν και οι εργαζόμενοι που διεκδικούν με βάση το τι παίρνει ο διπλανός...

Το να διεκδικεί λ.χ. ένας πωλητής που έκανε χ τζίρο και να διεκδικεί και ένας που έκανε χ-50% για να χρησιμοποιήσω ακραίες συνθήκες προς χάριν παραδείγματος είναι παράδοξο.
 

Επισκέπτης
Από το παραπάνω εννοείται ότι εξαιρούνται οι διεκδικήσεις που αφορούν τις συνθήκες εργασίας και διαβίωσης στο χώρο εργασίας. Το να διεκδικείς να είναι καθαρά τα γραφεία, επαρκής ο χώρος που εργάζεσαι, να μην καπνίζει ο διπλανός σου αν σε ενοχλεί είναι αυτονόητο και δεν άπτεται στην παραγωγικότητα σου.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Εγώ πρέπει να είμαι οπωσδήποτε "Περισσός", γιατί έχεις μάθει να βάζεις σε όποιον διαφωνεί μαζί σου ταμπέλες. Ενώ εσύ είσαι "ανεξάρτητο πνεύμα" κλπ, έτσι;
Και σε ξαναρωτάω, γιατί απάντηση δεν πήρα, όσο κι αν επιμένεις: ΠΟΙΟΣ θα κρίνει την παραγωγικότητα; Ο φούφουτος; Μίλα συγκεκριμένα όμως, κι όχι σαν το Ρουσόπουλο.

....ελα, ξαναρωτα με βρε ΠΟΙΟΣ το κρινει....
....ρωτα συγκεκριμενα ομως, οχι σαν τον μα'ί'λη....  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Και ποιο είναι το πρότυπο του καλού εργαζόμενου; Αυτός που δουλεύει χωρίς να σηκώσει κεφάλι, που συμφωνεί πάντα με τους ιεραρχικά ανωτέρους του και που δεν διεκδικεί ποτέ τίποτα;

....μα και οχι βεβαια.... πολυ απλα ειναι αυτος που ξυνει τ αρχιδια του για να δει την αντοχη της επιδερμιδας του στο ευαισθητο σημειο...... :2funny: :2funny:
α, και μετα βγαινει και στους δρομους και φωναζει γιατι ο αλλος εχει μια 911 και δεν του την κανει δωρο.... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

μπαααα, μας εσκασες.... τοσο μυαλο θελει....?????? :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Υ.Γ. θεοφιλε γιατι αποποιεισαι ετσι με τροπο τον περισο ?????
....δε' ν' κακό....
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Ο ιδιωτικός τομέας είναι μεσαίωνας για τα εργασιακά δικαιώματα, όντως.
Αλλά είναι άδικο να τσουβαλιάζουμε όλους όσοι εργάζονται στο Δημόσιο (δεν ανήκω σ' αυτούς) με την κατηγορία οτι είναι τεμπέληδες και δεν δουλεύουν.
Οι πυροσβέστες π.χ., η οι σκουπιδιάρηδες (πρόχειρα παραδείγματα και οι δύο), δεν δουλεύουν σκληρά και πολύ συχνά λοιδωρούνται κιόλας;

.....οι σκουπιδιαρηδες για παραδειγμα ξερεις ποσες ωρες δουλευουν, ή απλα λες και καμια μαλακια για να περασει η ωρα σου....????????????
 
OP
OP
T

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Το πρότυπο του καλού εργαζόμενου είναι αυτός που παράγει το καλύτερο δυνατόν και διεκδικεί με βάση την ουσιαστική του απόδοση και συμβολή στην όποια ανάπτυξη της επιχείρησης στην οποία δουλεύει. Διότι υπάρχουν και οι εργαζόμενοι που διεκδικούν με βάση το τι παίρνει ο διπλανός...

Το να διεκδικεί λ.χ. ένας πωλητής που έκανε χ τζίρο και να διεκδικεί και ένας που έκανε χ-50% για να χρησιμοποιήσω ακραίες συνθήκες προς χάριν παραδείγματος είναι παράδοξο.

Ο ιδιωτικός τομέας αποτελείται μόνο απο πωλητές;
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom