Νέα

Εργασιακές σχέσεις

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα theofilos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 200
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Για να είναι ικανοί οι τόκοι 3 μηνιάτικων να προκαλέσουν πρόβλημα ρευστότητας σε μία εταιρία, καταλαβαίνουμε για τι μισθούς μιλάμε. Οπότε και να μη τους έδιναν και καθόλου δε θα υπέφερε κανένας.

Και ποιος σου είπε εσένα ότι μόνο οι τόκοι προκάλεσαν πρόβλημα;Το πρόβλημα ήταν μεγάλο,και έπρεπε να γίνουν κάποιες περικοπές.Απο όλα.Όχι όμως από τους μισθούς του χαμηλόμισθου προσωπικού.Εγώ είχα απόθεμα να περάσω τους 3 μήνες που δεν πληρώθηκα.Ο άλλος που έπερνε 500-600? δε θα είχε ούτε ψωμί να πάρει.Και ναι,βοηθήσαμε την επιχείρηση να ορθοποδήσει.Δε μας είχαν δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα,πλήρωναν καλά,και όλοι θέλαμε να υπάρχει και την επόμενη ημέρα και να μη βρεθεί κανείς στο δρόμο.Περικοπές έγιναν ακόμα και από τα κινητά τηλ/να που μας είχαν διαθέσει,ώστε να λυθεί το πρόβλημα.
 

Επισκέπτης
Δε χρειάζεται μεταπτυχιακό στα οικονομικά για να καταλάβει κανείς ότι αν οι τόκοι 3 μηνιάτικων είναι ικανοί να προξενήσουν πρόβλημα σε μία εισηγμένη εταιρία, τότε μιλάμε για εξωφρενικούς μισθούς.

Και από που προκύπτει ότι όποιος έχει μεταπτυχιακό στο εξωτερικό δουλεύει και μάλιστα τίμια, όταν η μισή ελλάδα είναι στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά;

Τις αυξήσεις τις δικαιούνται όσοι δουλεύουν πραγματικά και όχι όσοι χωθήκαν κάπου με μέσο. Και φυσικά πρέπει να μειωθούν πολλοί σκανδαλώδεις μισθοί για να πάρουν αυξήσεις αυτοί που αμοίβονται με ψίχουλα.

Συνεχίζεις να λες ανοησίες,και δεν κατάλαβες καν αυτά που έγραψα.3 μισθούς μας καθυστέρησαν και μετά μας τους κατέβαλλαν και με τους νόμιμους τόκους.Τους τόκους δεν τους δεχθήκαμε,ώστε να μείνουν στο ταμείο της εταιρείας.Και σε πληροφορώ μεγάλε,ότι καμιά δουλειά δε βρήκα με μέσον.Έχω όλα τα προσόντα για να βρίσκω δουλειά.Αν εσύ δεν μπορείς να βρεις δουλειά,ψάξε να δεις τι φταίει.Και μην τα ρίχνουμε όλα στο μέσον.Ο ιδιώτης δεν θα πληρώσει κάποιον αν δεν τα αξίζει.
 

Επισκέπτης
Να δουλεύουμε αποδοτικά, καμμιά αντίρρηση. Αλλά ΠΟΙΟΣ θα το κρίνει αυτό, σκεπτόμενε φίλε μου;

Η αποδοτικότητα φαίνεται στα αποτελέσματα της επιχείρησης.Ότι οι επιχειρηματίες θέλουν λίγους να παράγουν έργο πολλών είναι δεδομένο και φυσικά παράλογο.Όμως τι κάνουμε να τους περιορίσουμε;Πήγαμε ποτέ σε καμιά πορεία;Σε επιχειρήσεις που δεν έχουν σωματείο κάναμε κίνηση να φτιάξουμε;Ή τα περιμένουμε όλα από τους άλλους;Και για να μην σπεύσει κανείς να με ρωτήσει τι έκανα εγώ,να σας πληροφορήσω ότι όταν δούλευα σε μεγάλη ιδιωτική τράπεζα είχα απεργήσει πολλές φορές και σε πορείες είχα πάει.Και όταν κάποιος τόλμησε να με απειλήσει ότι θα πάρω τον πούλο,τον πρόλαβα μέσα σε 4 μέρες και του έδωσα την παραίτησή μου,και άντε γεια.Βέβαια μπορούσα να το κάνω,κάποιοι άλλοι δεν μπορούν δυστυχώς,οπότε υποκύπτουν στις ορέξεις τους.Πάντως όταν πάμε στην κάλπη ας τα σκεφτόμαστε αυτά και όχι μόνο μετά να βρίζουμε.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Και τι να κάναμε;Να απεργούσαμε;Και θες να σου πω κάτι;Οι χαμηλόμισθοι πήραν κανονικά τα χρήματά τους.Αν έκλεινε η εταιρεία,όλοι πρόβλημα θα είχαν.Όχι μόνο 35-40 άτομα.Εμένα πολύ καλή αντιμετώπιση μου είχαν.Και στις πληρωμές τους ήταν συνεπείς.Ένα μικρό πρόβλημα ρευστότητας μπορούν όλες οι εταιρείες να αντιμετωπίσουν.Δεν είναι τραγικό.Αν ήταν κάτι πολύ σοβαρό,λόγω της θέσης μου θα το ήξερα.Οπότε θα έπραρα διαφορετικά ίσως.Αλλά δεν ήταν μεγάλο πρόβλημα.

Κάποτε πίστευα και εγώ στο καλό της εταιρείας και στις θυσίες που πρέπει να κάνουν οι εργαζόμενοι για το καλό της, τόσο στις οικονομικές τους απαιτήσεις όσο και στον υπερβάλλοντα ζήλο που πρέπει να δείχνουν στα καθήκοντά τους..
Όχι πια...
Διότι δεν μπορείς να ζητάς από κάποιον που βγάζει ? 700- 900 το μήνα δουλεύοντας 12ωρο την ημέρα να κάνει και άλλες θυσίες και να του τάζεις ένα bonus του κώλου αν πετύχει στόχους που ούτως ή άλλως δεν πετυχαίνονται για να αλλάζει το "αφεντικό" κάθε 2 χρόνια τζιπ ή διακόσμηση στο σαλέ στην Αράχωβα..
Ούτε και να είσαι με το φόβο της απόλυσης επειδή το "μπισνες πλαν" που κατέστρωσαν τα υψηλόβαθμα στελέχη (aka παιδιά- ανήψια- κουμπάροι- γκόμενες- γαμιάδες του αφεντικου) της εταιρίας απέτυχε (και πώς θα μπορούσε να επιτύχει - κομμωτική στον Αμάραντο ή souvlaki wrappring coordination στο Ντηρή είχαν σπουδάσει τα παιδιά) και υπάρχει ενδεχόμενο ακόμη και πτώχευσης ή περικοπών (το μπόνους των κορακιών που πήδηξαν την εταιρεία βέβαια είναι ανεπίδεκτο περικοπής)..

Υπάρχουν και φωτισμένα αφεντικά όπως υπάρχουν και πολλοι κωλοπαιδαράδες εργαζόμενοι..

Ο κανόνας είναι όμως ότι οι περισσότερες ελληνικές επιχειρήσεις διοικούνται με όρους οικογενειακής ταβέρνας και ουσιαστικά στηρίζονται σε λίγους φιλότιμους- ικανούς (γνωστούς και ως μαλάκες) εργαζομένους..

Το ότι πολλές από αυτές τις επιχειρήσεις εξακολουθούν να εμφανίζουν κερδοφοριά οφείλεται είτε σε λογιστικές αλχημείες είτε στο διαστρεβλωμένο ανταγωνισμό της ελληνικής αγοράς όπου σημασία δεν έχει το προϊόν αλλά το pr...
Από τράπεζες έως περίπτερα.
 

Επισκέπτης
Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες που είναι 100% σωστά.Αλλά ακόμα κι εσύ να μην προσπαθήσεις να σώσεις την επιχείρηση που σου δίνει ψωμί,και η επιχείρηση να πηγαίνει για φούντο,το "αφεντικό" και διακόσμηση θα αλλάξει και αμάξι καινούριο θα έχει.Αυτός δεν υπάρχει περίπτωση να κόψει τίποτα.Οπότε κοιτάς και λίγο τον εαυτό σου,και η επιχείρηση που εργάζεσαι είναι κομμάτι του εαυτού σου αφού από αυτή τρως ψωμί και χρηματοδοτείς τα γαμήσια σου!Όσον αφορά τους "στόχους",όντως είναι ουτοπικοί.Πριν πιάσω δουλειά εδώ που είμαι τώρα,είχα περάσει από μεγάλη εταιρεία,και μόλις μου είπαν τους στόχους που έπρεπε να πιάσω,και τα μέσα που είχα στη διάθεσή μου,τους είπα ευχαριστώ δε θα πάρω.Και προσέφεραν περισσότερα λεφτά από τον εργοδότη που έχω τώρα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Και κάτι άλλο: Η χαμηλή παραγωγικότητα στον ιδιωτικό τομέα σήμερα (ή το μεγάλο λειτουργικό κόστος) οφείλεται σχεδόν αποκλειστικά στην ανοργανωσιά των επιχειρήσεων λόγω κακής αξιοποίησης ανθρώπινου δυναμικού, επιλογής προϊσταμένων με αναξικρατικά κριτήρια, έλλειψη κινήτρων και προοπτικών για τους εργαζόμενους, κλίμα τρόμου και ρουφιανιάς..
Για τα παραπάνω ευθύνονται αποκλειστικά τα αφεντικά που σχεδιάζουν τέτοια συστηματα..
Όσο για τους εργαζόμενους, το κωλοβάρεμα είναι μάλλον μύθος...Απλά και να θέλουν να προσφέρουν, είτε τους τοποθετούν σε λάθος θέση είτε τους δίνουν δουλειές εκτός αρμοδιοτήτων τους..
Πόσοι υπάλληλοι σε μια επιχείρηση είναι ταυτόχρονα λογιστές- τηλεφωνήτριες- γραμματείς- καθαρίστριες- πωλητές- υπέυθυνοι εξυπηρετήσεως πελατείας- αποθηκάριοι; Και δεν μιλάω για επιχειρήσεις των 5 ατόμων...

Και σε τελική ανάλυση, αν κάποιος υπάλληλος δεν αποδίδει ας τον απολύσουν- ειδικά αν είναι νέοςη αποζημίωση είναι πολύ μικρή και ας πρόσεχαν λίγο περισσότερο στην επιλογή..
Όχι όμως εξαιτίας 2-3 μαλακιστηρίων να μου λένε ότι πρέπει να περικοπέι ο μισθός και αυτύ που δουλεύει κανονικά!
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Συνεχίζεις να λες ανοησίες,και δεν κατάλαβες καν αυτά που έγραψα.3 μισθούς μας καθυστέρησαν και μετά μας τους κατέβαλλαν και με τους νόμιμους τόκους.Τους τόκους δεν τους δεχθήκαμε,ώστε να μείνουν στο ταμείο της εταιρείας.Και σε πληροφορώ μεγάλε,ότι καμιά δουλειά δε βρήκα με μέσον.Έχω όλα τα προσόντα για να βρίσκω δουλειά.Αν εσύ δεν μπορείς να βρεις δουλειά,ψάξε να δεις τι φταίει.Και μην τα ρίχνουμε όλα στο μέσον.Ο ιδιώτης δεν θα πληρώσει κάποιον αν δεν τα αξίζει.

Γιατί δε μας λες σε τι ποσό αναλογούν αυτοί οι περιβόητοι τόκοι που ως χουβαρντάς παραχώρησες; Και αλήθεια και στο ιεκ χωρίς μέσο πήγες;

Πάντως είναι ιδιαίτερα συγκινητικό το ενδιαφέρον σου για τους χαμηλόμισθους των 500ευρώ. Για τους συμβασιούχους των 100-200 ευρώ που τους διώχνουν για να τα δώσουν σε άλλους που έχουν ήδη παχυλές απολαβές τι έχεις να πεις;
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
ξερεις πολλους ελληνες που ξεκινανε τη μερα τους στη δουλεια τους ετσι και οχι εχοντας στο μυαλο τους πως θα δουλευψουν λιγοτερο ????

Αυτούς που ξέρω τους καπέλωσαν με την πρώτη ευκαιρία, αφού πρώτα τους επαινούσαν και τους φόρτωναν τα πάντα,  και τώρα είναι οι περισσότεροι άνεργοι.
 

Επισκέπτης
Και κάτι άλλο: Η χαμηλή παραγωγικότητα στον ιδιωτικό τομέα σήμερα (ή το μεγάλο λειτουργικό κόστος) οφείλεται σχεδόν αποκλειστικά στην ανοργανωσιά των επιχειρήσεων λόγω κακής αξιοποίησης ανθρώπινου δυναμικού, επιλογής προϊσταμένων με αναξικρατικά κριτήρια, έλλειψη κινήτρων και προοπτικών για τους εργαζόμενους, κλίμα τρόμου και ρουφιανιάς..
Για τα παραπάνω ευθύνονται αποκλειστικά τα αφεντικά που σχεδιάζουν τέτοια συστηματα..
Όσο για τους εργαζόμενους, το κωλοβάρεμα είναι μάλλον μύθος...Απλά και να θέλουν να προσφέρουν, είτε τους τοποθετούν σε λάθος θέση είτε τους δίνουν δουλειές εκτός αρμοδιοτήτων τους..
Πόσοι υπάλληλοι σε μια επιχείρηση είναι ταυτόχρονα λογιστές- τηλεφωνήτριες- γραμματείς- καθαρίστριες- πωλητές- υπέυθυνοι εξυπηρετήσεως πελατείας- αποθηκάριοι; Και δεν μιλάω για επιχειρήσεις των 5 ατόμων...

Και σε τελική ανάλυση, αν κάποιος υπάλληλος δεν αποδίδει ας τον απολύσουν- ειδικά αν είναι νέοςη αποζημίωση είναι πολύ μικρή και ας πρόσεχαν λίγο περισσότερο στην επιλογή..
Όχι όμως εξαιτίας 2-3 μαλακιστηρίων να μου λένε ότι πρέπει να περικοπέι ο μισθός και αυτύ που δουλεύει κανονικά!
+100
 

Επισκέπτης
Γιατί δε μας λες σε τι ποσό αναλογούν αυτοί οι περιβόητοι τόκοι που ως χουβαρντάς παραχώρησες; Και αλήθεια και στο ιεκ χωρίς μέσο πήγες;

Πάντως είναι ιδιαίτερα συγκινητικό το ενδιαφέρον σου για τους χαμηλόμισθους των 500ευρώ. Για τους συμβασιούχους των 100-200 ευρώ που τους διώχνουν για να τα δώσουν σε άλλους που έχουν ήδη παχυλές απολαβές τι έχεις να πεις;

Ποιος σου είπε ρε κακόμοιρε ότι διδάσκω εγώ σε ΙΕΚ;Μάλλον να πας ξανά στο σχολείο,να μάθεις να διαβάζεις.

Συμβασιούχος είσαι;Εγώ ξέρω ότι υπάρχουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου όχι ποσού.Και όποιος υπογράφει τέτοιες,μόλις τελειώσουν,να φύγουν.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Φυσικά και θέλεις να φύγουν για να πηγαίνουν κάποιοι σαν εσένα που κλαίνε τους τόκους 3 μηνών. Ακόμα περιμένουμε να μας πεις σε τι ποσό αντιστοιχούσαν.
 

Επισκέπτης
παλι καλα που ηρθαν οι κινεζοι και επεσαν οι τιμες στα ρουχα γιατι θα κυκλοφορουσαμε ξεβρακωτοι!!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
παλι καλα που ηρθαν οι κινεζοι και επεσαν οι τιμες στα ρουχα γιατι θα κυκλοφορουσαμε ξεβρακωτοι!!

Ναι, ευτυχώς...να κλείσουμε ΚΑΙ τον κλάδο της Κλωστοϋφαντουργίας, να μαζέψουμε και άλλους άνεργους.

Τόσο καλά.
 

Επισκέπτης
εγω στην καινουργια δουλεια ,που εχω συμβαση ιδιωτικου δικαιου,υπαγομαστε στο υπουργειο υγειας και προνοιας ,ειμαστε 2 μηνες απληρωτοι!!βεβαια ειχαν να δωσουν 7.000 χιλιαρικα σε μια εκδηλωση που καναν,να τα δωσουν σε μας δεν ξερουν!!
 

Επισκέπτης
Φυσικά και θέλεις να φύγουν για να πηγαίνουν κάποιοι σαν εσένα που κλαίνε τους τόκους 3 μηνών. Ακόμα περιμένουμε να μας πεις σε τι ποσό αντιστοιχούσαν.

Από που απορρέει η υποχρέωσή μου να σου πω τις αποδοχές μου;Και ναι ρε μεγάλε,όταν μπαίνεις στο δημόσιο με γλύψιμο όπως ΟΛΟΙ οι συμβασιούχοι,και υπογράφεις ότι θα μείνεις π.χ για 24 μήνες,μετά να φύγεις να μπεις κάποιος άλλος και να μην μας πρήζεις τ'αρχίδια να σε μονιμοποιήσουν.Αν θες να είσαι μόνιμος να υποβάλεις αιτήσεις μόνο για μόνιμες θέσεις.Όλοι οι συμβασιούχοι του δημοσίου είναι γλύφτες,και τώρα έρχονται να μιλήσουν για αξιοκρατία.Οι περισσότεροι δεν ξέρουν ούτε μια ξένη γλώσσα και η σχέση τους με τους Η/Υ είναι η σχέση που έχω κι εγώ με αργαλειό.Ας τελειώσει το παραμύθι.
 

Επισκέπτης
παλι καλα που ηρθαν οι κινεζοι και επεσαν οι τιμες στα ρουχα γιατι θα κυκλοφορουσαμε ξεβρακωτοι!!

Έπεσαν οι τιμές και πολύ περισσότερο η ποιότητα.Αγοράζεις 2 παντελόνια σε τελική τιμή μεγαλύτερη από την εποχή των Ελληνικών...
 

Επισκέπτης
τα παραπονα σου γιωργο σε αυτους που ψηφιζετε που αφηνουν το καθενα να παιρνει τις επιχειρησεις του και να τις πηγαινει στην βουλγαρια,στην ρωσια και μενουν εδω οι εργατες απληρωτοι και στους δρομους!!και αμα βγουν στους δρομους να φωναξουν τους βριζετε και απο πανω!!το θεμα ειναι οτι υπαρχει γενικο οικονομικο προβλημα!!
 

Επισκέπτης
Έπεσαν οι τιμές και πολύ περισσότερο η ποιότητα.Αγοράζεις 2 παντελόνια σε τελική τιμή μεγαλύτερη από την εποχή των Ελληνικών...
[/quote1 ελληνικο κοστιζει οσα 2-3 και παραπανω κινεζικα!!δεν μιλαω βεβαια για μαρκες στυλ ντιζελ κτλ!!
 

Επισκέπτης
Εννοούσα ότι αγοράζεις 2 κινέζικα επειδή λιώνουν με 2 πλυσίματα,και σου έρχεται σαν να είχες αγοράσει 1 Ελληνικό που θα σου άντεχε πολύ περισσότερο.
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Str81977 νομιζω για τον δημοσιο τομεα αναφερθηκαν οι προηγουμενοι οσο αφορα το προβλημα τις αποδοτηκοτητας.

Τωρα για το προβλημα της οργανωσης του ιδιωτικου τομεα κλπ , λογικο ειναι αφου οι επιχειρησεις στην Ελλαδα ειναι ακομα κυριως οικογενειακου χαρακτηρα. Αλλωστε ποιος εμπειρος και νομιμος ξενος επιχειρηματιας θα ερθει στην χωρα μας να στησει επιχειρσεις οταν εχει να αντιμετωπισει εργατικο δυναμικο σαν τον theofilo και τον todok...

Για πλακα το ειπα , αλλα ειδες τελικα σε λιγο θα φωναζουν στις πορειες οι τεμπελχαναδες να μειωθουν οι μισθοι των υπολοιπων!!!
Κλασσικη ελληνικη νοοτροπια , να πεθανουν τα προβατα του γειτονα μου , οπως ελεγε και ο χριστοδουλος στο ανεκδοτο του...

Ωχ!Ειπα χριστοδουλος! Ακολουθει η ταμπελα του θρησκοληπτου...  :2funny:
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom