Νέα

Εργασιακές σχέσεις

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα theofilos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 200
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
η νοοτροπια το ελληνα ειναι να ειμαι εγω καλα και οι αλλοι να πανε να γαμηθουν!!βεβαια οταν φαω το αγγουρι και εγω τοτε να βγουμε να φωναξουμε!!αθανατη ελλαδα!!!!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
τα παραπονα σου γιωργο σε αυτους που ψηφιζετε που αφηνουν το καθενα να παιρνει τις επιχειρησεις του και να τις πηγαινει στην βουλγαρια,στην ρωσια και μενουν εδω οι εργατες απληρωτοι και στους δρομους!!και αμα βγουν στους δρομους να φωναξουν τους βριζετε και απο πανω!!το θεμα ειναι οτι υπαρχει γενικο οικονομικο προβλημα!!

Εγώ δεν παραπονιέμαι αγαπητέ war...

Απλά σου υπενθύμισα ότι με το να διαλέγεις τα κινέζικα μπορεί να μείνει στο δρόμο πολύς κόσμος. Κόσμος, τον οποίο εσύ συμπονάς σύμφωνα με τα λεγόμενά σου περισσότερο από εμένα.
Επιπλέον και όπως σίγουρα γνωρίζεις, η Κλωστοϋφαντουργία μέχρι κάποια εποχή, έφερνε μεγαλύτερο συνάλλαγμα στην χώρα και από την ναυτιλία. Πάνε αυτά....λόγω Κίνας....
Αλλά βέβαια, θα ήταν απολύτως λογικό, να ψωνίζουν εδώ οι Έλληνες κινέζικα, και όσοι έχουν εργοστάσια παραγωγής ρούχων να μην έχουν κέρδος για να ικανοποιούνται απωθημένα.
Και βέβαια, να τους απαγορέψουμε να κλείσουν οι επιχειρήσεις και να μεταναστεύσουν στις πανέμορφες χώρες που αναφέρεις.
Ιδανικά, να τις αγοράσει αυτές τις επιχειρήσεις το κράτος, και να διπλασιάσει και το εργατικό δυναμικό τους.

Ναι τέλεια θα ήταν, δεν διαφωνώ.
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
παλι καλα που ηρθαν οι κινεζοι και επεσαν οι τιμες στα ρουχα γιατι θα κυκλοφορουσαμε ξεβρακωτοι!!

Αυτα βλεπω και τσιτωνω...

Καλα να τα λες αυτα στο τατουατζιδικο επειδη εχεις πελατεια που θελει να τα ακουει αυτα , το καταλαβαινω και καλα τους κανεις , αλλα να βγαινεις και στο νετ και να τα λες δεν το καταλαβαινω!!Και εδω πελατες ψαχνεις???
ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!

Εδω φιλοι μου πραγματικα βλεπουμε την χειροτερη μορφη του καπιταλισμου...
 

λαγαρος

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2006
Μηνύματα
4.025
Like
4
Πόντοι
16
αμαν ρε συντροφοι τι ειναι αυτα οι Κινεζοι φουνταραν την κλωσ/για που αρχισε τον ρογχο απο χουντας χρονια


ελεος ρε............... σκεφτομαστε και μετα γραφουμε...............
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Από που απορρέει η υποχρέωσή μου να σου πω τις αποδοχές μου;Και ναι ρε μεγάλε,όταν μπαίνεις στο δημόσιο με γλύψιμο όπως ΟΛΟΙ οι συμβασιούχοι,και υπογράφεις ότι θα μείνεις π.χ για 24 μήνες,μετά να φύγεις να μπεις κάποιος άλλος και να μην μας πρήζεις τ'αρχίδια να σε μονιμοποιήσουν.Αν θες να είσαι μόνιμος να υποβάλεις αιτήσεις μόνο για μόνιμες θέσεις.Όλοι οι συμβασιούχοι του δημοσίου είναι γλύφτες,και τώρα έρχονται να μιλήσουν για αξιοκρατία.Οι περισσότεροι δεν ξέρουν ούτε μια ξένη γλώσσα και η σχέση τους με τους Η/Υ είναι η σχέση που έχω κι εγώ με αργαλειό.Ας τελειώσει το παραμύθι.

Περίεργο, γιατί εσύ έλεγες ότι επιλέγουν τους καλύτερους και μάλιστα πολύ αξιοκρατικά. Είχες δε υπερασπιστεί και το σύστημα επιλογής με ιδιαίτερο στόμφο.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Καλά...

άντε χρόνια πολλά σύντροφοι....
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
το οτι  ολοι ξερουμε απο τις εμπειριες μας πανω κατω τί συμβαινει στον ελλαδικο χωρο με τις σχεσεις εργοδοτων-εργαζομενων(δουλων).....ειναι πασυφανες.Το προβλημα ειναι οτι μας εχουν κανει εκτος απο δουλους και"προβατακια" τους περισσοτερους γιατι μας εχει τρομοκρατησει η κοινωνια(γονεις-φιλοι-λοιποι συγγενεις-καναλια κλπ...λοιπα μεσα ενημερωσης) λεγοντας μας οτι για να φυγεις απο μια δουλεια πρεπει να το σκεφτεις 100 φορες πριν το κανεις γιατι τα πραγματα ειναι δυσκολα και οι δουλειες θελουν πολυ ψαξιμο και τυχη....Εγω ειμαι αντιθετος 100% με αυτη τη λογικη.......Αν θεωρησω οτι ο εργοδοτης μου με γαμαει πατοκορφα θα τον ξεσκισω και εγω μετα.....και δεν με ενδιαφερει τιποτα....ας μεινω χωρις λεφτα για 10 χρονια...........γουσταρω να γαμαω εργοδοτες που το παιζουν κυριλατοι τζοβενοι με το γαμανε νεα παιδια με ονειρα και φιλοδοξιες....φυσικα αυτα τα υιοθετω για ανθρωπους που καλως ή κακως ακομη δεν εχουν μπει στα βαθια(οικογενειες κλπ...) γιατι σε διαφορετικη περιπτωση δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα.....αλλα εμενα κανονας μου ειναι πουτσα το αφεντικο?πουτσα και εγω.....βεντουζα θα τον πηγαινω απο και περα γιατι με παιρνει...πολυ απλα.......συγγνωμη αλλα μου βγηκε λογω παλαιοτερων εμπειριων με εργοδοτες"κηφηνες" που τρωνε το μεδουλι του υπαλληλου χωρις να του δινουν οσα πρεπει.......αν σας παιρνει οικονομικα να τους πηδατε τον πατο μεχρι εκει που δεν παιρνει.....να τρεχουν απο το ικα στην επιθεωρηση εργασιας και απο τα εσκεμμενα λαθη που θα κανετε να χασουν λεφτα......εκει θα τους πονεσει.............
 

Επισκέπτης
τι λες ρε φιντο σοβαρα??ποτε μα ποτε δεν εκανα διαφιμηση εδω μεσα για το μαγαζι μου και ουτε χρειαστηκα να ψαξω για πελατες!!και ο λογος ηταν ακριβως επειδη ηξερα οτι υπαρχουν τυποι σαν και σενα!!αν καποιος απο εδω μεσα πει οτι διαφιμησα το μαγαζι μου ας βγει αν το πει!!επειδη ομως ειπες μαλακια καλυτερα να σκεφτεσαι πριν γραψεις!!και για τα κινεζικα εχω να πω οτι οταν ο αλλος δενε χει να ψωνιζει θα προτιμησει να παρει 2 κινεζικα παντελονια που κανουν 5 ευρω το ενα!!και αυτο γιατι δενε χει να δωσει 50 ευρω τπ λιγοτερο για να παρει καποιο αλλο!!
 

Επισκέπτης
Περίεργο, γιατί εσύ έλεγες ότι επιλέγουν τους καλύτερους και μάλιστα πολύ αξιοκρατικά. Είχες δε υπερασπιστεί και το σύστημα επιλογής με ιδιαίτερο στόμφο.

Στα ΙΕΚ ισχύει αυτό και το λέω ξανά.Πού είπα κάτι διαφορετικό;Εγώ μίλησα για γλύφτες συμβασιούχους...
 

Επισκέπτης
το οτι  ολοι ξερουμε απο τις εμπειριες μας πανω κατω τί συμβαινει στον ελλαδικο χωρο με τις σχεσεις εργοδοτων-εργαζομενων(δουλων).....ειναι πασυφανες.Το προβλημα ειναι οτι μας εχουν κανει εκτος απο δουλους και"προβατακια" τους περισσοτερους γιατι μας εχει τρομοκρατησει η κοινωνια(γονεις-φιλοι-λοιποι συγγενεις-καναλια κλπ...λοιπα μεσα ενημερωσης) λεγοντας μας οτι για να φυγεις απο μια δουλεια πρεπει να το σκεφτεις 100 φορες πριν το κανεις γιατι τα πραγματα ειναι δυσκολα και οι δουλειες θελουν πολυ ψαξιμο και τυχη....Εγω ειμαι αντιθετος 100% με αυτη τη λογικη.......Αν θεωρησω οτι ο εργοδοτης μου με γαμαει πατοκορφα θα τον ξεσκισω και εγω μετα.....και δεν με ενδιαφερει τιποτα....ας μεινω χωρις λεφτα για 10 χρονια...........γουσταρω να γαμαω εργοδοτες που το παιζουν κυριλατοι τζοβενοι με το γαμανε νεα παιδια με ονειρα και φιλοδοξιες....φυσικα αυτα τα υιοθετω για ανθρωπους που καλως ή κακως ακομη δεν εχουν μπει στα βαθια(οικογενειες κλπ...) γιατι σε διαφορετικη περιπτωση δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα.....αλλα εμενα κανονας μου ειναι πουτσα το αφεντικο?πουτσα και εγω.....βεντουζα θα τον πηγαινω απο και περα γιατι με παιρνει...πολυ απλα.......συγγνωμη αλλα μου βγηκε λογω παλαιοτερων εμπειριων με εργοδοτες"κηφηνες" που τρωνε το μεδουλι του υπαλληλου χωρις να του δινουν οσα πρεπει.......αν σας παιρνει οικονομικα να τους πηδατε τον πατο μεχρι εκει που δεν παιρνει.....να τρεχουν απο το ικα στην επιθεωρηση εργασιας και απο τα εσκεμμενα λαθη που θα κανετε να χασουν λεφτα......εκει θα τους πονεσει.............
οταν το μαθει η πιατσα...τι εκανες...πως του την εφερες...τι κανεις????που ξαναβρισκεις δουλεια??? οσο κ να τρεξεις....οσο κ μαγκας να σαι....ο καρχαριας παντα τρωει...κανονας...κ δν ειναι ποτε ενας...παντως τα λογια σου...δν μου κανουν για δουλευταρα....εκτος κ αν επεσες σε τεραστια περιπτωση εκμεταλλευσης που ποτε δν καταλαβε την αξια σου!!!!
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Στα ΙΕΚ ισχύει αυτό και το λέω ξανά.Πού είπα κάτι διαφορετικό;Εγώ μίλησα για γλύφτες συμβασιούχους...

Δηλαδή στο ιεκ δεν έχει γλείφτες συμβασιούχους; Όλοι οι άλλοι συμβασιούχοι είναι αγράμματοι και γλείφτες και μόνο στα ιεκ οι συμβασιούχοι είναι ανωτέρου επιπέδου και χωρίς μέσο;

Και για να καταλάβουν όλοι τι παραμύθια πουλάς, μιλάμε για ένα σύστημα που βασίζεται στις προσωπικές συνεντεύξεις και τα αποτελέσματα δεν ανακοινώνονται.
 

Επισκέπτης
Καλά πέσε για ύπνο να ονειρευτείς.Αν έχεις τα προσόντα πήγαινε κι εσύ να διδάξεις σε ΙΕΚ.

Εσύ κάποιο πρόβλημα έχεις μαζί μου...Χωρίς να με ξέρεις βέβαια,και είναι προβληματικό...
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Eίναι προβληματικό το πρόβλημα και μετά μιλάς για τα προσόντα των άλλων;

Και μια και είσαι γνώστης γιατί δε μας λες ποιά είναι τα προσόντα που απαιτούνται για να διδάξεις σε αυτά τα περιβόητα ιεκ;
 

λαγαρος

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2006
Μηνύματα
4.025
Like
4
Πόντοι
16
στο ΙΕΚ προβληματιζονται με τα προβληματα και λυνονται με τις λυσεις
λεω τωρα εγω
 

λαγαρος

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2006
Μηνύματα
4.025
Like
4
Πόντοι
16
δεν χαρακτηριζω ποτε προσωπα(πολυ περισοτερο οταν δεν τα γνωριζω)αλλα πολλες τοποθετησεις εδω μεσα ειναι ακρως αντιδραστικες για ριχτε μια ματια
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
Eίναι προβληματικό το πρόβλημα και μετά μιλάς για τα προσόντα των άλλων;

Και μια και είσαι γνώστης γιατί δε μας λες ποιά είναι τα προσόντα που απαιτούνται για να διδάξεις σε αυτά τα περιβόητα ιεκ;
.

Κύριο τυπικό προσόν είναι να έχεις βύσμα...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
παλι καλα που ηρθαν οι κινεζοι και επεσαν οι τιμες στα ρουχα γιατι θα κυκλοφορουσαμε ξεβρακωτοι!!

Μάλιστα..Από τη μία φωνάζεις για τα εργασιακά δικαιώματα των εργαζόμένων στον ευρύτερο δημόσιο τομέα (να εργάζονται 4-6 ώρες και άμα την ημέρα, να βγαίνουν στη σύνταξη στα 50 και να απεργούν οποτε γουστάρουν μετά αποδοχών) και διαρρηγνύεις τα ιμάτια σου (ουπς, σόρυ, βιβλίκή φράση- μη με πείτε θρησκόληπτο) για την εκμετάλλευση από το κεφάλαιο  και από την άλλη μιλάς για τα κινέζικα όπου τα παράγουν σκλάβοι, εργαζόμενοι 12- 14 ώρες την ημέρα στις υπόγες του Πεκίνου, της Σανγκάης και του Σετσουάν και πληρώνονται 2 $ τη μέρα..Αν είναι καλά παιδιά και συμφωνεί ο τοπικός κομματάρχης βέβαια...
Δεν ξέρω αν ο ριζοσπάστης έχει κάνει ποτέ αφιέρωμα στα εργοστάσια - στρατόπεδα της Κίνας αλλά θα έπρεπε να ξέρεις και υπό ποιες συνθήκες παράγονται τα ¨φθηνά " κινέζικα ρούχα, με την επίσημη έγκριση του εκεί Κομμουνιστικού Κόμματος. Μάλιστα , η όποια βελτίωση την συνθηκών εργασίας στα εκεί στρατόπεδα έχει γίνει με παρέμβαση των δυτικών- καπιταλιστικών βιομηχανιών που ούτε αυτές δεν ανέχονται τέτοια κατάπίεση (και την κατακραυγή των βολεμένων αστών που αντιδρούν στη νέα σκλαβιά με σήμα το σφυροδρέπανο)..

Ακόμη σου φαίνονται "φθηνά" τα κινέζικα;
 
OP
OP
T

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
.....και ξανααπανταω (γιατι τα συντρόφια μαλλον σε ξεκουφαναν στην τελευταια σας πορεια) με μια κουβεντα του συντροφου μα'ι'λη σε συνεδριαση του περισσου....  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
''.....ο καθε συντροφος εχει βεβαια το δικαιωμα να λεει ελευθερα την αποψη του, αρκει βεβαια να ειναι σωστη......''  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

....καλως τον μαρξιστη με το κεφαλαιο ανα χειρας......!!!!!!!!!!!!!!!!!!

....ο μαρξ τα ειπε αυτα γιατι εβλεπε γυρω του ανθρωπους να πεθαινουν απ τη δουλεια και να τους πινουν το αιμα....

....εγω και ο καθε ανθρωπος που ΔΟΥΛΕΥΕΙ (με κεφαλαια), βλεπουμε γυρω μας κατι ρεμαλια που προσπαθουν να ζησουν απο εμας που δουλευουμε....

....εσυ ποιος απ τους δυο εισαι..??????

....και ΞΑΝΑΛΕΩ γιατι σε ξεκουφαναν τα παλιοπαιδα....
....ο γερμανος, για παραδειγμα παει στη δουλεια του και την ξεκιναει εχοντας στο μυαλο του πως θα παραγει το εργο που πρεπει..!!

ξερεις πολλους ελληνες που ξεκινανε τη μερα τους στη δουλεια τους ετσι και οχι εχοντας στο μυαλο τους πως θα δουλευψουν λιγοτερο ????

....ο γερμανος, για παραδειγμα παντα, ψαχνοντας μια δουλεια εχει στο μυαλο του ποσα θα παιρνει και πως θα δημιουργησει τις προυποθεσεις να βγαλει περισοτερα απο το αυξανομενο εργο που θα παραγει....!!

ξερεις πολλους ελληνες που το σκεφτονται ετσι και οχι το πως θα λουφαρουν περισοτερο ?????????

καποιος απ τους δυο μας ζει σε αλλη χωρα..
μηπως ποσταρεις απ το εξωτερικο ?????????

τους δογματισμους τυπου υπεραξιες και παπαριες, κρατα τες για τους συντροφους σου τους επαγγελματιες τεμπελχαναδες..

εχεις τρελαθει τεκνο μου ???????  :headbang: :headbang:

Δεν με ξέρεις, δεν σε ξέρω, οπότε τα σχόλια για τους όποιους "συντρόφους" μου, που είναι "επαγγελματίες τεμπελχανάδες" κομμένα, εξυπνάκια. Εγώ τώρα τι πρέπει να πω; Οτι ξημεροβραδιάζεσαι στη Ρηγίλλης η ακόμα δεξιότερα; Έτσι κάνεις συζήτηση εσύ;
Σε ρώτησα πάντως κάτι πολύ απλό, που, παρά τον φιλιππικό σου, ακόμα δεν απάντησες:
ΠΟΙΟΣ θα κρίνει την παραγωγικότητα τη δική μου η τη δική σου; Και με τι κριτήρια;
Αν καταλαβαίνεις ελληνικά, απάντησε κάποτε.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.237
Like
450
Πόντοι
36
Κύριο τυπικό προσόν είναι να έχεις βύσμα...

OΥΣΙΑΣΤΙΚΟ. Όχι τυπικό. Τα τυπικά συνοδεύονται από δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσεις. Αν τα χαρτιά να δεν είναι ......100% σωστά (έχει γίνει, φάνηκε στην ένσταση) είναι μια άλλη ιστορία.  ;)

"Κοινωνικά κριτήρια" και συνέντευξη: εκεί μπαίνει το βύσμα.    ;)  Αν υπάρχουν για ΙΕΚ, δεν γνωρίζω και αυτά αλλάζουν.

 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Για τους βαθυστόχαστους του site?.
Από


Η αρνητική αυτή εξέλιξη έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί αφορά κλάδους που καλύπτουν μεγάλο μέρος της βιομηχανικής παραγωγής και της απασχόλησης.
Έτσι η κλωστοϋφαντουργία συμμετέχει με το 5,63% στο ΑΕΠ της βιομηχανίας και η ένδυση με το 4,3%.
Σε ότι αφορά την απασχόληση ο κλάδος της κλωστοϋφαντουργίας είναι ο πλέον σημαντικός, μετά από αυτόν των τροφίμων, αφού απασχολεί ακόμα και σήμερα πάνω από το 15% των απασχολούμενων στη βιομηχανία.
Τόσο η κλωστοϋφαντουργία όσο και οι υπόλοιποι φθίνοντες κλάδοι απειλούνται έντονα από τις εξελίξεις που έχει η απελευθέρωση από το 2005 των ποσοστώσεων από τις τρίτες χώρες και ιδιαίτερα από την Κίνα.
Η μεγαλύτερη αναμενόμενη απειλή αφορά το χώρο του έτοιμου ενδύματος, κλάδου εργατοβόρου, που απασχολεί μεγάλο αριθμό γυναικών ιδιαίτερα στις περιοχές της Μακεδονίας ? Θράκης, όπου η απώλεια θέσεων εργασίας οδηγεί τη συγκεκριμένη κατηγορία εργαζομένων σε μακροχρόνια ανεργία αφού δεν διαθέτουν προσόντα και δυνατότητες για άλλου είδους απασχόλησης.
Για την αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος, σειρά βιομηχανιών της χώρας μας επιλέγουν προς λύση τη μετεγκατάσταση σε γειτονικές χώρες, αξιοποιώντας για αυτούς το χαμηλό κόστος εργασίας.


Από


Η προσχώρηση της Κίνας στον ΠΟΕ, το 2002, και το τέλος των ποσοστώσεων στα κλωστοϋφαντουργικά προϊόντα, οι οποίες διασφάλιζαν την προστασία των εθνικών αγορών από το 1974 μέχρι το 2005, προκάλεσαν έναν καταιγισμό κινεζικών κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων. Τα προβλήματα όμως είχαν αρχίσει νωρίτερα, καθώς από το 1990 έως το 2001, ο εν λόγω τομέας είχε απολέσει στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης σχεδόν 850.000 θέσεις εργασίας και χιλιάδες επιχειρήσεις.

Και άλλα πολλά. Για να ενημερωνόμαστε πριν πούμε ότι πούμε. Και ειδικότερα πριν χλευάσουμε.
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom