Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Αυτο ομως σημαινει πως κατι καλο βλεπουν επανω σου και σε εμπιστευονται τοσο. Που σημαινει πως αν την ιδια ποιοτητα επιδειξεις και στο εξωτερικο, μπορει να σου ανοιξουν τεραστιες πορτες/ευκαιριες και πολλα λεφτα. Δε θελω να σε βαλω σε διλλημμα, απλως κανω μια παρατηρηση. Καλη τυχη σε ο,τι αποφασισεις!

Σιγουρα κατι βλεπουν και κατι εχω να προσφερω απο την στιγμη που ο πιο καλοπληρωμενος στην επιχειρηση αυτη τη στιγμη παιρνει ~1000€ και εμενα με 3 χρονια στην εταιρια,μου δινουν κατευθειαν 1300€.Δεν μιλαω για τους υποδιευθυντες,μιλαω για τους μηχανικους-ηλεκτρολογους-χειριστες πχ,τους απλους εργαζομενους.Χωρια που ξερεις πως πανε αυτα,3-4 που βρισκονται πιο πανω στην ιεραρχια,οσες μερες και να λειψουν εννοειτε οτι δεν χρεωνονται αδεια.Οι υπολλοιποι οσες μερες λειψουν,τους αφαιρειται απο την αδεια.Εγω παιζει να ελειψα καμια 10αρια μερες φετος,22 μερες αδεια κανονικοτατα.Αλλοι ειχαν 18,αλλοι 13 και παει λεγοντας,εμενα δεν με πιανει τιποτα και η αληθεια ειναι οτι κοπιασα παρα πολυ για να το πετυχω.Σκεφτομαι οτι πρεπει να ξεκινησω παλι απο το μηδεν και καπως μου ερχεται.Δεν ξερω τι να πω,οντως εχω ικανοτητες και πιστευω οτι εξω θα παω πολυ καλα,πραγματικα θελω να φυγω αλλα αν ακους φιλο που ειναι ηδη 2 χρονια εξω να σου λεει,εγω με τοσα χρηματα στην Ελλαδα δεν ξενιτευομουν,τι να κανεις?Σε ευχαριστω πολυ.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Πουστης @xenitemenos έχει κάνει πράγματι σπουδαία καριέρα ως τραβεστί σε διάφορες χώρες τις Ευρώπης.
Το μυστικό του είναι ότι αδιαφορεί για τα λεφτά, τον νοιάζει μόνο η πουτσα και να είναι συνέχεια γεμάτη η σουφρα του...:tooth::tooth::tooth:
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Πάντως όσοι ψάχνεστε για Γερμανία, αν είναι να το κάνετε το κασκαντεριλίκι,
προσπαθήστε Ελβετία,μπας και πιάσετε το τζακ ποτ,στη μοναδική χώρα για μένα
της κεντρικής Ευρώπης που αξίζει πλέον να μεταναστεύσει ένας Έλληνας.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.111
Κριτικές
10
Like
1.544
Πόντοι
506
Πάντως όσοι ψάχνεστε για Γερμανία, αν είναι να το κάνετε το κασκαντεριλίκι,
προσπαθήστε Ελβετία,μπας και πιάσετε το τζακ ποτ,στη μοναδική χώρα για μένα
της κεντρικής Ευρώπης που αξίζει πλέον να μεταναστεύσει ένας Έλληνας.
για εργασια στη Γερμανια ψαχνω μεσα απο το www.arbeitsagentur.de/ επειδη οι εργοδοτες πραγματικα ζητανε προσωπικο κ δεν ειναι παπαντζα. ξερεις κατι αναλογο. Γενικα ψηνομαι για φευγα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Πάντως όσοι ψάχνεστε για Γερμανία, αν είναι να το κάνετε το κασκαντεριλίκι,
προσπαθήστε Ελβετία,μπας και πιάσετε το τζακ ποτ,στη μοναδική χώρα για μένα
της κεντρικής Ευρώπης που αξίζει πλέον να μεταναστεύσει ένας Έλληνας.
+ Ολλανδια αν ειναι υψηλης ειδικευσης και μπει και σε καθεστως με 30% ruling
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Σιγουρα κατι βλεπουν και κατι εχω να προσφερω απο την στιγμη που ο πιο καλοπληρωμενος στην επιχειρηση αυτη τη στιγμη παιρνει ~1000€ και εμενα με 3 χρονια στην εταιρια,μου δινουν κατευθειαν 1300€.Δεν μιλαω για τους υποδιευθυντες,μιλαω για τους μηχανικους-ηλεκτρολογους-χειριστες πχ,τους απλους εργαζομενους.Χωρια που ξερεις πως πανε αυτα,3-4 που βρισκονται πιο πανω στην ιεραρχια,οσες μερες και να λειψουν εννοειτε οτι δεν χρεωνονται αδεια.Οι υπολλοιποι οσες μερες λειψουν,τους αφαιρειται απο την αδεια.Εγω παιζει να ελειψα καμια 10αρια μερες φετος,22 μερες αδεια κανονικοτατα.Αλλοι ειχαν 18,αλλοι 13 και παει λεγοντας,εμενα δεν με πιανει τιποτα και η αληθεια ειναι οτι κοπιασα παρα πολυ για να το πετυχω.Σκεφτομαι οτι πρεπει να ξεκινησω παλι απο το μηδεν και καπως μου ερχεται.Δεν ξερω τι να πω,οντως εχω ικανοτητες και πιστευω οτι εξω θα παω πολυ καλα,πραγματικα θελω να φυγω αλλα αν ακους φιλο που ειναι ηδη 2 χρονια εξω να σου λεει,εγω με τοσα χρηματα στην Ελλαδα δεν ξενιτευομουν,τι να κανεις?Σε ευχαριστω πολυ.
Η αληθεια ειναι γενικα πως ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις. Το ιδιο ισχυει και στη δουλεια.
Πολυ σημαντικο επισης ειναι να πας να δεις την πολη που θα εργαστεις απο κοντα (αν δεν το εχεις κανει ηδη) και μαλιστα χειμωνα με κρυο και σκοταδι, γιατι οι χειμωνες ειναι αυτοι που θα σε κανουν να αηδιασεις με τη Βορεια Ευρωπη (αν αηδιασεις) τα καλοκαιρια ειναι μια χαρα
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
για εργασια στη Γερμανια ψαχνω μεσα απο το www.arbeitsagentur.de/ επειδη οι εργοδοτες πραγματικα ζητανε προσωπικο κ δεν ειναι παπαντζα. ξερεις κατι αναλογο. Γενικα ψηνομαι για φευγα
Αυτό είναι το πιο αξιόπιστο.

Άλλες επιλογές
Jobs. Tipps. Mächtig Support. l Monster.de
Jobs sind unser Job | StepStone
Jobbörse Indeed.com | Deutschlands Jobsuche

αν και εγώ θα σου πρότεινα να στοχεύσεις συγκεκριμένη πόλη ή κρατίδιο και να δεις τις τοπικές αγγελίες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dg67

Xwristaboo

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2022
Μηνύματα
103
Κριτικές
2
Like
498
Πόντοι
21
Τα έχω ξαναπεί αλλά επειδή πέρασε καιρός νομίζω πρέπει να επαναλάβω.
Τα πράγματα όσων αφορά τη μετανάστευση στη Γερμανία είναι πολύ απλά και βασίζονται σε απλά μαθηματικά.
Όλα εξαρτώνται από το τι απαιτήσεις έχεις, τι έξοδα και τι υποχρεώσεις.
Και εξηγώ πιο αναλυτικά....
Το κόστος διαβίωσης στη Γερμανία (εξαρτάται βέβαια και από το εκάστοτε κρατίδιο. Άλλο κόστος έχει το Μόναχο και άλλο η Φρανκφούρτη.) είναι σχεδόν στα ίδια επίπεδα με την Ελλάδα.
Οι μισθοί στη Γερμανία είναι μιάμιση φορά επάνω σε σχέση με την Ελλάδα.
Τόσο απλά είναι τα μαθηματικά.
Πάμε λοιπόν να δούμε μερικά απλά πραγματάκια για να καταλάβουμε που βαδίζουμε....
Θέλεις καλό αμάξι πολλών κυβικών ? Ναι θα μπορέσεις να το πάρεις στη Γερμανία (πολύ εύκολα αγοράζεις με δόσεις) αλλά δεν θα μπορείς να το συντηρήσεις. ( Τα καύσιμα είναι ελάχιστα πιο φτηνά από την Ελλάδα). Οπότε βολεύεσαι με ένα απλό αυτοκινητάκι να κάνεις τη δουλειά σου.
Θέλεις να μένεις σε πανάκριβη περιοχή (Μπάντεν Μπάντεν πχ). Ναι θα μπορέσεις, αλλά θα φυτοζωείς γιατί όλα τα έξοδα θα πηγαίνουν για το σπίτι. Οπότε βολεύεσαι σε μία πιο φτηνή περιοχή.
Θέλεις να τρως κάθε μέρα απ΄ έξω και να μη μαγειρεύεις? Ναι μπορείς αλλά ανεβάζεις το καθημερινό κόστος σου αρκετά όταν η ελάχιστη παραγγελία είναι 12€. Και τα μισά τα πετάς αφού με 12€ σκας όταν οι τιμές είναι στα ίδια επίπεδα με την Ελλάδα. Οπότε κούνα λίγο ο κωλαράκι σου και βάλε μια κατσαρόλα στη φωτιά.
Θέλεις τσιγάρα έτοιμα? Εύκολα, αλλά κάνουν 7€ το πακέτο. Αντίστοιχα αγοράζεις καπνό ΕΠΩΝΥΜΟ χύμα, σωλήνες με φίλτρο άδειους και ένα μηχανάκι (κόστος για το καλύτερο 30€ και το αγοράζεις μία φορά) και τα τσιγάρα σου βγαίνουν πιο φτηνά από την Ελλάδα.

Θα μπορούσα να γράφω ώρες παραδείγματα αλλά νομίζω περιττεύει.
Και εξηγώ...

Ήρθα στη Γερμανία πριν από 1,5 χρόνο... χωρίς να ξέρω λέξη γερμανικά, χωρίς καμία εξειδίκευση, και χωρίς γνωστούς ή φίλους... για να το πω ακόμα πιο ακριβώς γνώριζα ένα ζευγάρι που μου πρότειναν κιόλας να ανέβω με δεδομένο ότι μου έχουν έτοιμη δουλειά, αλλά αρχίδια... όταν ανέβηκα βρέθηκα στο πουθενά.
Και αφήνοντας κάτω γυναίκα και δύο παιδιά.
Με συνοπτικές διαδικασίες ψάχτηκα πολύ γρήγορα και βρήκα έναν Ελληνα εργοδότη ο οποίος ήθελε οδηγό.
Για να μην πολυλογώ και κουράζω...
Μετά από 1,5 χρόνο, συντηρώ δύο σπίτια... (ένα εδώ και το σπίτι που μένει η οικογένεια μου... δουλεύει η γυναίκα μου βέβαια αλλά με μισθό Ελλάδας), ζω αξιοπρεπώς και όταν μου ζήτησε ο γιος μου να πάει σε ιδιωτική σχολή η οποία θέλει 500€ το μήνα δεν σκέφτηκα να του πω ότι δεν βγαίνουμε.
Αν είχα μείνει κάτω δεν θα μπορούσα σε καμία περίπτωση ...
Λεφτά στην άκρη δεν μπαίνουν εύκολα αλλά τουλάχιστον μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς...
Αν είσαι και λίγο έξυπνος, έχεις και λίγη διάθεση να μάθεις τη γλώσσα κλπ τότε αλλάζουν πολλά και μπορείς να κάνεις μαγικά...

Ελπίζω να μην κούρασα και να έγινα κατανοητός....

Με τον φίλο #Kostas(3) τα λέμε συνέχεια και ξέρει αν λέω μαλακίες ή όχι....


ΥΓ... αν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται για δουλειά ως οδηγός, ευχαρίστως να βοηθήσω...
Ξεκαθαρίζω οτί ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα αλλά δεν έχει τόσα αγκάθια όσα έφτασε να έχει η Ελλάδα...
 

Xwristaboo

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2022
Μηνύματα
103
Κριτικές
2
Like
498
Πόντοι
21
Η αληθεια ειναι γενικα πως ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις. Το ιδιο ισχυει και στη δουλεια.
Πολυ σημαντικο επισης ειναι να πας να δεις την πολη που θα εργαστεις απο κοντα (αν δεν το εχεις κανει ηδη) και μαλιστα χειμωνα με κρυο και σκοταδι, γιατι οι χειμωνες ειναι αυτοι που θα σε κανουν να αηδιασεις με τη Βορεια Ευρωπη (αν αηδιασεις) τα καλοκαιρια ειναι μια χαρα
Μμμμ και ναι και όχι...
Για το χειμώνα έχεις απόλυτο δίκιο... ειδικά εγώ που σιχαίνομαι το κρύο έχω αγανακτήσει...
Φέτος όμως μας έκανε πολύ ήπιο χειμώνα και πολύ ζόρικο καλοκαίρι...
Προχθές το φορτηγό έγραψε 43 σταματημένο κάτω από δέντρα...
Έχει αλλάξει πολύ γενικά το κλίμα παντού...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Μμμμ και ναι και όχι...
Για το χειμώνα έχεις απόλυτο δίκιο... ειδικά εγώ που σιχαίνομαι το κρύο έχω αγανακτήσει...
Φέτος όμως μας έκανε πολύ ήπιο χειμώνα και πολύ ζόρικο καλοκαίρι...
Προχθές το φορτηγό έγραψε 43 σταματημένο κάτω από δέντρα...
Έχει αλλάξει πολύ γενικά το κλίμα παντού...
Δεν ειναι τοσο το κρυο στο Βορρα, οσο το ατελειωτο σκοταδι και η γκριζιλα που κραταει εβδομαδες και μπορει να τσακισει εναν μεσογειακο που ειναι μαθημενος να ζει με πολυ ηλιο. Πχ στο Βερολινο το Δεκεμβρη η μικροτερη μερα διαρκει 7 ωρες και 40 λεπτα, οταν στην Αθηνα διαρκει 9 ωρες και 40 λεπτα, δηλαδη ακομα και την μικροτερη μερα του χειμωνα εχει στην Ελλαδα 2 ωρες περισσοτερο ηλιο, και αν υπολογισεις και την συννεφια του βορρα που ειναι σαφως λιγοτερη στην Ελλαδα, αλλα και το γεγονος οτι ο ηλιος στην Ελλαδα πεφτει πιο καθετα απ οτι στον Βορρα, μιλαμε για τεραστια διαφορα ηλιοφανειας, ακομα και τον χειμωνα. Το καλοκαιρι μπορει μεν να εχει περισσοτερες ωρες ηλιο στον Βορρα, αλλα και παλι λογω συννεφιας και γωνιας κλισης, την ηλιοφανεια της Ελλαδας δεν την βλεπεις ουτε για αστειο.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Δες τον καιρο τις επομενες 14 μερες στην πολη που εζησα Αγγλια (δεξια) και δες και τον καιρο Αθηνα (αριστερα). Και παλι ειναι καλα Αγγλια, τις περισσοτερες φορες ειναι γεματη ολη η εβδομαδα με βροχη και μηδεν ηλιο. Και φυσικα μιλαμε να βλεπεις τη θαλασσα στο 1 μετρο και να μη μπορεις να μπεις μεσα :confused:

1659892248650.png
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.594
Πόντοι
4.765
Δεν ειναι τοσο το κρυο στο Βορρα, οσο το ατελειωτο σκοταδι και η γκριζιλα που κραταει εβδομαδες και μπορει να τσακισει εναν μεσογειακο που ειναι μαθημενος να ζει με πολυ ηλιο. Πχ στο Βερολινο το Δεκεμβρη η μικροτερη μερα διαρκει 7 ωρες και 40 λεπτα, οταν στην Αθηνα διαρκει 9 ωρες και 40 λεπτα, δηλαδη ακομα και την μικροτερη μερα του χειμωνα εχει στην Ελλαδα 2 ωρες περισσοτερο ηλιο, και αν υπολογισεις και την συννεφια του βορρα που ειναι σαφως λιγοτερη στην Ελλαδα, αλλα και το γεγονος οτι ο ηλιος στην Ελλαδα πεφτει πιο καθετα απ οτι στον Βορρα, μιλαμε για τεραστια διαφορα ηλιοφανειας, ακομα και τον χειμωνα. Το καλοκαιρι μπορει μεν να εχει περισσοτερες ωρες ηλιο στον Βορρα, αλλα και παλι λογω συννεφιας και γωνιας κλισης, την ηλιοφανεια της Ελλαδας δεν την βλεπεις ουτε για αστειο.
η Αθηνα δεν ειναι καλο μετρο συγκρισης, χανει ακομα και απο τις πιο σκοτεινες και κρυες πόλεις του Βορρά γιατι η μεγαλη σε διαρκεια και αβασταχτη ζεστη της την καθιστουν για μεγαλο διαστημα αβίωτη
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Πάντως όσοι ψάχνεστε για Γερμανία, αν είναι να το κάνετε το κασκαντεριλίκι,
προσπαθήστε Ελβετία,μπας και πιάσετε το τζακ ποτ,στη μοναδική χώρα για μένα
της κεντρικής Ευρώπης που αξίζει πλέον να μεταναστεύσει ένας Έλληνας.
Ελβετία;
Που εκτός από αγγλικά θες οπωσδήποτε γερμανικά ή γαλλικά;

Και με κόστος ζωής απαγορευτικό αν δεν καθαρίζεις τρελό μισθό.

Βάζεις δύσκολα για προσόντα που δεν τηρούν ούτε 1 στους 500 Έλληνες.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
η Αθηνα δεν ειναι καλο μετρο συγκρισης, χανει ακομα και απο τις πιο σκοτεινες και κρυες πόλεις του Βορρά γιατι η μεγαλη σε διαρκεια και αβασταχτη ζεστη της την καθιστουν για μεγαλο διαστημα αβίωτη
Το κλίμα της Ελλάδας γίνεται με το πέρασμα του χρόνου ολοένα και πιο ανυπόφορο,ειδικά το καλοκαίρι.

Ελβετία;
Που εκτός από αγγλικά θες οπωσδήποτε γερμανικά ή γαλλικά;

Και με κόστος ζωής απαγορευτικό αν δεν καθαρίζεις τρελό μισθό.

Βάζεις δύσκολα για προσόντα που δεν τηρούν ούτε 1 στους 500 Έλληνες.
Σε μία πτήση γνώρισα έναν Έλληνα μάγειρα από Ελβετία.
Αν το καλοσκεφτείς,τα δικά του δέκα συντάξιμα χρόνια στην Ελβετία,αντιστοιχούν σήμερα σε 17-18 γερμανικά.
Δηλαδή αν είναι να επιστρέψει Ελλάδα κάποτε,ποιο το νόημα να δούλευε Γερμανία,
ενώ ακόμη και με πρόωρη σύνταξη θα παίρνει πολύ περισσότερα από ότι Γερμανία.

Και στην Ελβετία έχουν ανάγκη από απλές δουλειές.
Γεμάτο Αλβανούς είναι που έχουν πιαστεί σε τέτοια πόστα.

Εγώ το σκέφτομαι ακόμη,εννοείται μου ζήτησαν το C2 στα γερμανικά και Α2 γαλλικά ή ιταλικά.
Αν είναι τελικά να σολάρω στη ζωή,καλύτερα μισθοφόρος στην Ελβετία+τα έξτρα που κάνω και εδώ,
παρά να παραμείνω στη Γερμανία.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.832
Κριτικές
21
Like
10.937
Πόντοι
4.546
Το κλίμα της Ελλάδας γίνεται με το πέρασμα του χρόνου ολοένα και πιο ανυπόφορο,ειδικά το καλοκαίρι.


Σε μία πτήση γνώρισα έναν Έλληνα μάγειρα από Ελβετία.
Αν το καλοσκεφτείς,τα δικά του δέκα συντάξιμα χρόνια στην Ελβετία,αντιστοιχούν σήμερα σε 17-18 γερμανικά.
Δηλαδή αν είναι να επιστρέψει Ελλάδα κάποτε,ποιο το νόημα να δούλευε Γερμανία,
ενώ ακόμη και με πρόωρη σύνταξη θα παίρνει πολύ περισσότερα από ότι Γερμανία.

Και στην Ελβετία έχουν ανάγκη από απλές δουλειές.
Γεμάτο Αλβανούς είναι που έχουν πιαστεί σε τέτοια πόστα.

Εγώ το σκέφτομαι ακόμη,εννοείται μου ζήτησαν το C2 στα γερμανικά και Α2 γαλλικά ή ιταλικά.
Αν είναι τελικά να σολάρω στη ζωή,καλύτερα μισθοφόρος στην Ελβετία+τα έξτρα που κάνω και εδώ,
παρά να παραμείνω στη Γερμανία.
Δε σε γεμίζει πλέον το Μόναχο?
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Δε σε γεμίζει πλέον το Μόναχο?
Κάθε άλλο, είναι η χώρα και κυρίως οι κυβερνώντες της που με εκπλήσσουν με την ανεπάρκειά τους.

Σκέψου ότι κάναμε προϋπολογισμό 100 δισ. για εξοπλισμούς, με υπουργό Άμυνας μια...............πρώην αθλήτρια τραμπουλίνου-απόφοιτη Λυκείου.
Για να κάτσει απέναντι στον Λαβρώφ,ως εκπρόσωπος της πιο ισχυρής οικονομίας της Ευρώπης.

Ότι βγαίνουν στο βήμα της Βουλής τους και λένε ασυναρτησίες τύπου, "έχουμε ενεργειακό πρόβλημα, μην πλένετε τα ρούχα σας,κρεμάστε τα έξω
την νύχτα και αυτό αρκεί":confused:
Και άλλα πολλά κουφά,που δε θέλω να αναπαράγω και για τα οποία έφυγα από την Ελλάδα,όχι φυσικά για να τα ξαναβρώ εδώ...
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.111
Κριτικές
10
Like
1.544
Πόντοι
506
Αυτό είναι το πιο αξιόπιστο.

Άλλες επιλογές
Jobs. Tipps. Mächtig Support. l Monster.de
Jobs sind unser Job | StepStone
Jobbörse Indeed.com | Deutschlands Jobsuche

αν και εγώ θα σου πρότεινα να στοχεύσεις συγκεκριμένη πόλη ή κρατίδιο και να δεις τις τοπικές αγγελίες.
ωχ, λαθος μου!
Επρεπε να το γραψω σωστα, δηλαδη εαν γνωριζεις αναλογο ιστοτοπο οπως τ arebitsagentur αλλα στην Ελβετια
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
ωχ, λαθος μου!
Επρεπε να το γραψω σωστα, δηλαδη εαν γνωριζεις αναλογο ιστοτοπο οπως τ arebitsagentur αλλα στην Ελβετια
Α,δεν τα ξέρω ακόμη τα αντίστοιχα ελβετικά.
 

Xwristaboo

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2022
Μηνύματα
103
Κριτικές
2
Like
498
Πόντοι
21
ωχ, λαθος μου!
Επρεπε να το γραψω σωστα, δηλαδη εαν γνωριζεις αναλογο ιστοτοπο οπως τ arebitsagentur αλλα στην Ελβετια
arbeitsagentur είναι φίλε μου.
Arbeit είναι η εργασία στα γερμανικά
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.214
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Καθε ηλικια εχει τα καλα και τα ασχημα. Για μενα η ιδανικη μεταναστευση ειναι μετα τα 50-55 να πηγαινεις μονο για να βγαλεις λεφτα, εχοντας κανει ηδη οικογενεια πισω. Μονο εκει δε νιωθεις κανενα βαρος, αντιθετα νιωθεις σαν δευτερη εφηβεια, ειδικα αν πας σε μερος που να σου δινει τη δυνατοτητα για πολλες εξορμησεις και εμπειριες.
Δηλαδη κανεις παιδια στα 32 σου πχ, οταν εισαι 50 περνανε αυτα πανελληνιες και φευγουν απ το σπιτι και εισαι καταξιωμενος στο επαγγελμα σου; Πας μια Γερμανια με τριπλασια λεφτα, αμα ερθει και η γυναικα ακομα καλυτερα, και καθεστε 5-10 χρονια για τα φραγκα και τις βολτες και γυρνατε πισω 55-60 χρονων αρχοντες.
Δεν θεωρώ ότι είναι η ιδανική μετανάστευση στα 50-55, αλλά σίγουρα είναι καλά από την οπτική γωνία της δεύτερης ευκαιρίας.

Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα στην Ελλάδα είναι το εργασιακό, σε σημείο που να αναρωτιέμαι: γιατί να το περάσει κάποιος στην Ελλάδα; έχει νόημα να σου βγει η ψυχή μέχρι τα 50-55 και να πας τότε έξω για τα λεφτά και τις βόλτες;

Για μένα παίρνεις το πτυχίο σου και την κάνεις για έξω σε ένα καλό κράτος με προοπτική για τα παιδιά σου. Τα παιδιά σου τα ξεγράφεις από Έλληνες, θα γίνουν ξένοι, αλλά, κατά την άποψή μου, οι εθνικότητες είναι πεπονόφλουδες για τους αφελείς.
Εσύ όταν συνταξιοδοτηθείς, αν θες γυρνάς στην Ελλάδα για μόνιμα επισκεπτόμενος τα παιδιά σου πότε πότε που σίγουρα θα μείνουν έξω, αν θες μένεις κι εσύ έξω.
Βασικά θα είναι σαν να έχεις δύο πατρίδες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom