Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
ωχ, λαθος μου!
Επρεπε να το γραψω σωστα, δηλαδη εαν γνωριζεις αναλογο ιστοτοπο οπως τ arebitsagentur αλλα στην Ελβετια
Δεν ξερω σε τι κλαδο εισαι, αλλα το jobs.ch φαινεται καλο για καποιες δουλειες. Και φυσικα κορυφη πλεον ολων με διαφορα το linkedin, για δουλειες μη ανειδικευτων.
Επισης αν ξερεις αγγλικα, εχε υποψη σου το παρακατω σαιτ που εχει τα παντα για τη ζωη στην Ελβετια

 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.214
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Εγώ το σκέφτομαι ακόμη,εννοείται μου ζήτησαν το C2 στα γερμανικά και Α2 γαλλικά ή ιταλικά.
:grin: Καλού κακού μην ξεκόβεις από την Delphine γιατί πρόκειται για γαμωγλώσσα με το φαινόμενο της liaison που κολλάνε οι λέξεις η μία με την άλλη και σου βγαίνει η ψυχή όταν είσαι νιούμπης. Άσε η προφορά με τα τόσα φωνήεντα...
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Κάθε άλλο, είναι η χώρα και κυρίως οι κυβερνώντες της που με εκπλήσσουν με την ανεπάρκειά τους.

Σκέψου ότι κάναμε προϋπολογισμό 100 δισ. για εξοπλισμούς, με υπουργό Άμυνας μια...............πρώην αθλήτρια τραμπουλίνου-απόφοιτη Λυκείου.
Για να κάτσει απέναντι στον Λαβρώφ,ως εκπρόσωπος της πιο ισχυρής οικονομίας της Ευρώπης.

Ότι βγαίνουν στο βήμα της Βουλής τους και λένε ασυναρτησίες τύπου, "έχουμε ενεργειακό πρόβλημα, μην πλένετε τα ρούχα σας,κρεμάστε τα έξω
την νύχτα και αυτό αρκεί":confused:
Και άλλα πολλά κουφά,που δε θέλω να αναπαράγω και για τα οποία έφυγα από την Ελλάδα,όχι φυσικά για να τα ξαναβρώ εδώ...
Η Ελβετια ειναι μια σοβαρη και σταθερη χωρα εδω και παρα πολυ καιρο.
Αντιθετα η Γερμανια ειναι σαν τη γραφικη παρασταση του ημιτονου, καθε πενηντα χρονια πιανει απολυτο πατο και μετα ανεβαινει μεχρι την κορυφη και τουμπαλιν
Ισως ηρθε η ωρα να ξανατιμησουν την ιστορια τους και να πιασουν και παλι πατο
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Κάθε άλλο, είναι η χώρα και κυρίως οι κυβερνώντες της που με εκπλήσσουν με την ανεπάρκειά τους.

Σκέψου ότι κάναμε προϋπολογισμό 100 δισ. για εξοπλισμούς, με υπουργό Άμυνας μια...............πρώην αθλήτρια τραμπουλίνου-απόφοιτη Λυκείου.
Για να κάτσει απέναντι στον Λαβρώφ,ως εκπρόσωπος της πιο ισχυρής οικονομίας της Ευρώπης.

Ότι βγαίνουν στο βήμα της Βουλής τους και λένε ασυναρτησίες τύπου, "έχουμε ενεργειακό πρόβλημα, μην πλένετε τα ρούχα σας,κρεμάστε τα έξω
την νύχτα και αυτό αρκεί":confused:
Και άλλα πολλά κουφά,που δε θέλω να αναπαράγω και για τα οποία έφυγα από την Ελλάδα,όχι φυσικά για να τα ξαναβρώ εδώ...
Κι ενω το σκεφτηκα για επιστροφη στην γερμανια αφου λειπω εδω και εξι μηνες εφοσον εχω και το B2 k διπλωμα σεκιουριτυ , συνεχως το αναβαλω για τετοιους λογους κ μαλακιες κ ανικανες αριστεροφεμινιστοαραπολαγνογκευφρεντλυ+ κυβερνησεων.
Ασε που πολυ φοβαμαι πτωση ευημερίας, που χωρις αυτην δεν νομιζω πως αξιζει καμμια βορεια χώρα.
Να ζεις στο κρυο κ τον χειμωνα με ελλειψεις κ χωρις να σου περισευει κατι δεν αξιζει.
 
Τελευταία τροποποίηση:

dimitris(2)

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2020
Μηνύματα
109
Like
113
Πόντοι
1
Αγγλία αξίζει για μετανάστευση? τώρα με το brexit έχω ακούσει ότι χρειάζεται visa για να πάει κάπιος
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.832
Κριτικές
21
Like
10.939
Πόντοι
4.546
Αγγλία αξίζει για μετανάστευση? τώρα με το brexit έχω ακούσει ότι χρειάζεται visa για να πάει κάπιος
Έχει γίνει σαν την Αμερική με την πράσινη κάρτα....πολύ δύσκολο να στεριώσεις, τουλάχιστον τώρα...σε μερικά χρόνια μπορεί να αλλάξει η κατάσταση
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Αγγλία αξίζει για μετανάστευση? τώρα με το brexit έχω ακούσει ότι χρειάζεται visa για να πάει κάπιος
Αγγλία άξιζε ίσως μέχρι πριν 3 χρόνια.
Πλέον με το γαμησι που έχει πέσει λόγω covid και ΒΡΕΧΙΤ για ποιο λόγο να πας εκεί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ggthd

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.179
Like
1.688
Πόντοι
216
Ηλεκτρολογοι και μηχανικοι με 20 χρονια στην εταιρια,παιρνουν 960€.
Μηχανικός με τέτοια προϋπηρεσία αν παίρνει αυτά τα λεφτά και κάθεται, είναι βύσμα ή άσχετος μαλάκας. Τέτοια ποσά τα δίνουν σε 8μηνίτες ΔΕΗτζήδες. Αν παίζεις μπάλα με σοβαρές εταιρείες και κόβεις ΔΠΥ φτάνεις πολλαπλάσια νούμερα.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
:grin: Καλού κακού μην ξεκόβεις από την Delphine γιατί πρόκειται για γαμωγλώσσα με το φαινόμενο της liaison που κολλάνε οι λέξεις η μία με την άλλη και σου βγαίνει η ψυχή όταν είσαι νιούμπης. Άσε η προφορά με τα τόσα φωνήεντα...

Με την Delphine ξεκόψαμε ήδη, ενώ γενικά δεν κλείνω πόρτες με γκόμενες..

Καλύτερα πολλά φωνήεντα,παρά πολλά σύμφωνα όπως π.χ.τα πολωνικά:confused:

Η Ελβετια ειναι μια σοβαρη και σταθερη χωρα εδω και παρα πολυ καιρο.
Αντιθετα η Γερμανια ειναι σαν τη γραφικη παρασταση του ημιτονου, καθε πενηντα χρονια πιανει απολυτο πατο και μετα ανεβαινει μεχρι την κορυφη και τουμπαλιν
Ισως ηρθε η ωρα να ξανατιμησουν την ιστορια τους και να πιασουν και παλι πατο

Το κακό με τους Γερμανούς είναι ότι έχουν δημιουργήσει ένα σύστημα στην Ευρώπη,
που αν πιάσουν αυτοί πάτο,θα συμπαρασύρουν και άλλες χώρες..
Δηλαδή δεν θα σε βάλουν μαζί με γυναικόπαιδα σε μία εκκλησία,θα σε κλειδώσουν μέσα και θα την βάλουν φωτιά όπως παλιά,
αλλά θα σε φάνε λάχανο σε δεύτερο χρόνο εξαιτίας των ενεργειών τους ...

Κι ενω το σκεφτηκα για επιστροφη στην γερμανια αφου λειπω εδω και εξι μηνες εφοσον εχω και το B2 k διπλωμα σεκιουριτυ , συνεχως το αναβαλω για τετοιους λογους κ μαλακιες κ ανικανες αριστεροφεμινιστοαραπολαγνογκευφρεντλυ+ κυβερνησεων.
Ασε που πολυ φοβαμαι πτωση ευημερίας, που χωρις αυτην δεν νομιζω πως αξιζει καμμια βορεια χώρα.
Να ζεις στο κρυο κ τον χειμωνα με ελλειψεις κ χωρις να σου περισευει κατι δεν αξιζει.

Η φθίση στη Γερμανία είναι πλέον κοινά παραδεκτή και από Γερμανούς ακαδημαϊκούς,ιστορικούς,κ.λ.π.
Τόσο σε πνευματικό,όσο και σε οικονομικό επίπεδο.

Αυτό που θα σου πρότεινα,αν δεν το έχεις κάνει ήδη,είναι να μαζέψεις και τα ένσημα από Ελλάδα
και να πας στη Rentenversicherung και να σου κάνουν μία σούμα,ώστε να τα έχεις επίσημα στα χέρια σου.
Είναι μία διαδικασία που πρέπει να γίνει,πριν κάποιος συμπληρώσει τα 45 του και βοηθάει να μην ψάχνεσαι αργότερα
και να ξέρεις τι θα πάρεις..
Κοίτα λοιπόν τι θα πάρεις και ανάλογα ψάξου για mini job ή ότι ταιριάζει στην περίσταση.
Και όπως έγραψα πιο πριν,δες και την Ελβετία σαν επιλογή.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.214
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Κι ενω το σκεφτηκα για επιστροφη στην γερμανια αφου λειπω εδω και εξι μηνες εφοσον εχω και το B2 k διπλωμα σεκιουριτυ , συνεχως το αναβαλω για τετοιους λογους κ μαλακιες κ ανικανες αριστεροφεμινιστοαραπολαγνογκευφρεντλυ+ κυβερνησεων.
Ασε που πολυ φοβαμαι πτωση ευημερίας, που χωρις αυτην δεν νομιζω πως αξιζει καμμια βορεια χώρα.
Να ζεις στο κρυο κ τον χειμωνα με ελλειψεις κ χωρις να σου περισευει κατι δεν αξιζει.
Ιβηρική τότε.
Α ναι και Ελβετία όπως λέει ο ΒΠ.
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Μόλις γύρισα από Ελλάδα και είχα ξεχάσει ότι εδώ έχουμε τους αγώνες στίβου,κ.λ.π.
με αποτέλεσμα να γίνεται παρέλαση στους δρόμους από τέζα γυμνασμένα μουνάκια:bigdick:

Αν ζούσα ακόμη Θεσσαλονίκη,το πολύ πολύ να έβλεπα στους δρόμους καμιά πορεία χασικλήδων και φαλαινών με πράσινα μαλλιά
για την απελευθέρωση του "τοξοβόλου" :2funny: και άλλων ΝΑΥΑΓΙΩΝ της ζωής
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Εντυπωσιακό που ακόμα και αν έκοψαν αρκετά οι Ρώσοι τουρίστες που περιορίστηκαν αρκετά λόγω του πολέμου, βλέπεις απίστευτα κορμιά στις παραλίες της Κύπρου.
Χτες καθημερινή πήγα για βόλτα κατά τις 6:30 το απόγευμα στην παραλιακή της Λεμεσού και πετυχαίνω αλλοδαπή μάνα (μάλλον Σκανδιναβή) φορώντας στρινγκ κάτω και μπικίνι πάνω, να πηγαίνει βόλτα το μωρό της με το καροτσάκι. :alivedick::wanker:

Δεν υπάρχει άλλη πόλη πιστεύω που να συνδυάζει δουλειά και διασκέδαση τόσο αρμονικά. Το πρωί δουλεύεις και το απόγευμα πας βόλτα και βλέπεις τα απίστευτα μουνιά στο κέντρο της πόλης ή στην θάλασσα δίπλα στο κέντρο.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Με την Delphine ξεκόψαμε ήδη, ενώ γενικά δεν κλείνω πόρτες με γκόμενες..

Καλύτερα πολλά φωνήεντα,παρά πολλά σύμφωνα όπως π.χ.τα πολωνικά:confused:



Το κακό με τους Γερμανούς είναι ότι έχουν δημιουργήσει ένα σύστημα στην Ευρώπη,
που αν πιάσουν αυτοί πάτο,θα συμπαρασύρουν και άλλες χώρες..
Δηλαδή δεν θα σε βάλουν μαζί με γυναικόπαιδα σε μία εκκλησία,θα σε κλειδώσουν μέσα και θα την βάλουν φωτιά όπως παλιά,
αλλά θα σε φάνε λάχανο σε δεύτερο χρόνο εξαιτίας των ενεργειών τους ...



Η φθίση στη Γερμανία είναι πλέον κοινά παραδεκτή και από Γερμανούς ακαδημαϊκούς,ιστορικούς,κ.λ.π.
Τόσο σε πνευματικό,όσο και σε οικονομικό επίπεδο.

Αυτό που θα σου πρότεινα,αν δεν το έχεις κάνει ήδη,είναι να μαζέψεις και τα ένσημα από Ελλάδα
και να πας στη Rentenversicherung και να σου κάνουν μία σούμα,ώστε να τα έχεις επίσημα στα χέρια σου.
Είναι μία διαδικασία που πρέπει να γίνει,πριν κάποιος συμπληρώσει τα 45 του και βοηθάει να μην ψάχνεσαι αργότερα
και να ξέρεις τι θα πάρεις..
Κοίτα λοιπόν τι θα πάρεις και ανάλογα ψάξου για mini job ή ότι ταιριάζει στην περίσταση.
Και όπως έγραψα πιο πριν,δες και την Ελβετία σαν επιλογή.
Αυτο με την renteversicherung πηγα να το ψαξω πριν καποια χρονια αλλα επεσα στηνγραφειοκρατια της ελλαδος που, ενω στη γερμανία κανεις αιτηση και σου δινει απαντηση αμεσα,
Η ελλαδα σου δινει απαντηση μετα απο 2-3χρονια,
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Αυτο με την renteversicherung πηγα να το ψαξω πριν καποια χρονια αλλα επεσα στηνγραφειοκρατια της ελλαδος που, ενω στη γερμανία κανεις αιτηση και σου δινει απαντηση αμεσα,
Η ελλαδα σου δινει απαντηση μετα απο 2-3χρονια,

Μπορείς πλέον να εκτυπώσεις τα ένσημά σου από Ελλάδα ηλεκτρονικά και να τα προσκομίσεις στους Γερμανούς.
Δηλαδή και στο ΙΚΑ να πας,θα σου πουν να τα εκτυπώσεις μόνος σου.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Ενα εξαιρετικο νημα με πραγματικους μισθους στο ρεντιτ:
Πρωτη φορα που διαβαζω ενα νημα με τοση πολλη πληροφορια και νουμερα για μισθους, εδω και πολλα χρονια

https://www.reddit.com/r/greece/comments/wvpxp6
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Παρολο που βρισκει τα στοιχεια μου το συστημα ,
20220918_102616.jpg
δεν μου δινει καμμια πληροφορια
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.428
Πόντοι
216
Ενα εξαιρετικο νημα με πραγματικους μισθους στο ρεντιτ:
Πρωτη φορα που διαβαζω ενα νημα με τοση πολλη πληροφορια και νουμερα για μισθους, εδω και πολλα χρονια

https://www.reddit.com/r/greece/comments/wvpxp6

Ωραιο λινκ.
Αλλα ειναι σαν να διαβαζεις απο αλλες χωρες.
Δεν μπορει το 90% που ξερω εγω γυρω μου, να παιρνουν πχ max 600e, και εκει μεσα να παιζουν τα χιλιαρικα για πλακα.
Μαλλον δεν ειναι αντιπροσωπευτικο το δειγμα.
Δεν λεω οτι λενε ψεμματα.
Αλλα ειναι σαν να κανεις γκαλοπ για την ακριβεια, στο Κεφαλαρι στην Κηφισσια...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Ωραιο λινκ.
Αλλα ειναι σαν να διαβαζεις απο αλλες χωρες.
Δεν μπορει το 90% που ξερω εγω γυρω μου, να παιρνουν πχ max 600e, και εκει μεσα να παιζουν τα χιλιαρικα για πλακα.
Μαλλον δεν ειναι αντιπροσωπευτικο το δειγμα.
Δεν λεω οτι λενε ψεμματα.
Αλλα ειναι σαν να κανεις γκαλοπ για την ακριβεια, στο Κεφαλαρι στην Κηφισσια...
Πιστευω εχει να κανει με την ευχερεια στη χρηση υπολογιστη. Πχ πολλες ταμιες σε ΣΜ,πωλητριες, σερβιτορες, εργατες, κλπ θα μπουν σπανιοτερα στο ιντερνετ και κυριως στο reddit, που παροτι μεγαλο, δεν ειναι facebook η τουιτερ.
Αν προσεξες, σχεδον οι περισσοτερες δουλειες εχουν να κανουν με χρηση υπολογιστη.
Επισης, υπαρχει ενα bias με την εννοια πως χαμηλομισθοι για πολλους και διαφορους λογους θα γραψουν πιο δυσκολα το μισθο τους απο οτι υψηλομισθοι
Παντως κι εγω γνωριζω πολυ κοσμο που βγαζει πανω απο 1000 ευρω το μηνα. Απο τους υπολοιπους που βγαζουν 600 ευρω το μηνα, πολυ σπανια θα περιμενα να τους συναντησω στο ρεντιτ
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom