Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Πολυχρόνης

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Δεκ 2019
Μηνύματα
1.096
Κριτικές
43
Like
4.529
Πόντοι
5.646
Δες και την εξέλιξη. Είναι πιο αξιοκρατική έξω. Η Γερμανία είναι brand. Εννοώ ότι πας κάποια χρονάκια έξω, ανεβαίνεις και μετά επιστρέφεις στην Ελλάδα με γερμανική εμπειρία σαν ατού. Θα διεκδικείς καλύτερα όσα θέλεις, αντί να σου βγαίνει η πίστη στις διαπραγματεύσεις.

Να στο πω κάπως αλλιώς. Είχα συμμετάσχει σε ένα ερευνητικό πρόγραμμα καλού γαλλικού πανεπιστημίου. Ήταν 14 ώρες και σκεφτόμουν αν έπρεπε στο εξής να το προσθέτω στο βιογραφικό, επειδή ήταν λίγες οι ώρες. Και κάποιος σύμβουλος μου είπε: να το βάζεις, γιατί δεν παίζουν τόσο ρόλο οι ώρες, αλλά ότι ένα πανεπιστήμιο σαν κι αυτό σε εμπιστεύτηκε.

και μόνο ότι έχεις ασχοληθεί επαγγελματικά με ένα αντικείμενο σε μια άλλη γλώσσα εκτός από Ελληνικά είναι προσόν για Ελλάδα
 

abcxyz

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουν 2013
Μηνύματα
304
Like
530
Πόντοι
81
Τετοια αντετωπιση δεν θα την ξαναβρώ πιστεύω.

Ποτε δεν θα επερνα στα σοβαρα την σημερινη αντιδραση τους. Βασικα, ποτε δεν περνω στα σοβαρα κανενα Ελληνα εργοδοτη.
Φυγε και μην ξαναγυρισεις, παρα μονο για λιγες διακοπες και για να δεις την οικογενεια σου.
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Ποτε δεν θα επερνα στα σοβαρα την σημερινη αντιδραση τους. Βασικα, ποτε δεν περνω στα σοβαρα κανενα Ελληνα εργοδοτη.
Φυγε και μην ξαναγυρισεις, παρα μονο για λιγες διακοπες και για να δεις την οικογενεια σου.

Δεν ειναι επιχείρηση της γειτονιάς φίλε,κάνει 100 μύρια τζίρο τον χρόνο.Ισωε και να λέω λίγα,δεν ξέρω.Από την μέχρι τώρα συνεργασία μας τουλάχιστον έχει αποδειχθεί πολύ σοβαρός εργοδότης.Με φιλοσοφία εξωτερικού.Το σκέφτομαι ακόμα,είναι αλήθεια ότι εξωτερικό θα φτάσεις πολύ ψηλά,εδώ απλά θα έχεις μια υποτυπώδη καθημερινότητα.Δεν θα πεινάω αλλά δεν θα κάνω και πολλά πράγματα.

Έξω πιστεύω σε 3-4 χρόνια θα είμαι με Α45 AMG,χαχα.Εδω με κανένα Golf.Τεσπα.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.111
Κριτικές
10
Like
1.544
Πόντοι
506
Πως γίνεται να μοιάζουμε με τύπους που τη μια σκαρφαλώνουν στα βουνά,την άλλη είναι πάνω στο ποδήλατο,την άλλη κάνουν σκι..

Οι Γερμανίδες τύπε είναι ΜΟΥΝΑΡΕΣ σε πολύ μεγάλη αναλογία του γενικού πληθυσμού,εννοείται συντριπτικά μεγαλύτερη από ότι οι ελλεηνίδες.
Εσύ νομίζω ότι μένεις και Γερμανία,αλλά δε θυμάμαι που.
Φυσικά και το μέρος παίζει ρόλο, έλα Μόναχο να δεις μουνοθύελλα.
Και ο Αρχηγός τα έλεγε περί Μονάχου και Αμβούργου,που για διαφορετικούς λόγους,έχουν μουνάρες.
Ρε συ βαλκανιε, ποια βουνα, ισιαδα ειναι η Γερμανια, λοφους εχουν, οχι βουνα. Βουνα μονο νοτια βαβαρια. Οσο για το ποδηλατο ναι, αρκετοι οι γερμανοι που ασκουνται κ διατηρουνται, αλλα κ μεγαλο ποσοστο 30/20ριδων που εχουν σκεμπε. Οι γερμνοι ειναι των ακρων. Το θεαμα των μποχεσων αλλα καραμαναλι τους ειναι ιδιαιτερα γνωριμο. Οι γερμανοι ειναι υποκριτες, κανονας!

Βορεια Γερμανια μενω. Βλεπω ελαχιστες γερμανιδες, κ απο αυτες πολλες μαλιστα ειναι μπαμπασκες ή νταρντανες με ιδιαιτερο κορμι οχι ασχημο οι τελευταιες, αλλα παρα πολυ λιγες. Αμβουργο δεν εχω ζησει ακομα.

Τι πραγμα ειναι αυτο στη Γερμανια, δεν βλεπεις 30ρες γερμανιδες, εξαφανισμενες! Απο την αλλη εχω παρατηρησει οτι πεφτουν σε εμφανιση μετα τα 29, σαβουριαζουν. Τετοιο μεγαλο σαβουριασμα δεν εχω δει ουτε σε τουρκαλα.

Για Μοναχο μιλας στο θεμα γυναικα, ειναι εξαιρεση. Η υπολοιπη Γερμανια δεν ειναι ετσι κ εχω ζησει σε πολλες πολεις της Γερμανιας. Αλλα για μενα δουλεια στο Μοναχο δεν μπορω ν βρω, βλεπεις ειμαι ελληνας με τεχνικη ειδικοτητα, ενω εκτος Μοναχου, αντε κ Νυρμβερης, στην υπολοιπη Βαβαρια η ζωη ειναι καταθληπτικη, μοιαζει με ελληνικο χωριο. Ημουν παλιοτερα στη βαβαρικη επαρχια, γαμισετα!
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Aναφορικά με όσα γραφτηκαν παραπάνω και ειδικά την περίπτωση του Κώστα,
δε θεωρώ ότι η απόφαση να μεταναστεύσει κάποιος πρέπει να μπει στη λογική του αν βγάζω ή όχι μερικά κατοστάρικα πάνω ή κάτω.
Ναι,τα χρήματα είναι πολύ σημαντικά,αλλά αν κάποιος έχει κάποια τυπικά προσόντα( και δεν έρθει για να δουλεύει σε συνθήκες γαλέρας)
η μετανάστευση έχει πολλά οφέλη συγκριτικά με το να μείνει για πάντα Ελλάδα.

Και μόνο τις γνωριμίες με ανθρώπους από παντού, τις γυναίκες από παντού,τα ταξίδια,τις κουλτούρες,κ.λ.π.
δεν μπορώ προσωπικά να αποτιμήσω κάτι τέτοιο με.....κατοστάρικα.

Επίσης η προοπτική ανέλιξης(γιατί όχι και το σοβαρό ενδεχόμενο να πάρει κάποιος σύνταξη) είναι πράγματα που δεν μπορούμε να αγνοήσουμε,
τη στιγμή που στην Ελλάδα η γενιά μου θα πάρει σύνταξη ένα αρχ..ι

Ρε συ βαλκανιε, ποια βουνα, ισιαδα ειναι η Γερμανια, λοφους εχουν, οχι βουνα. Βουνα μονο νοτια βαβαρια. Οσο για το ποδηλατο ναι, αρκετοι οι γερμανοι που ασκουνται κ διατηρουνται, αλλα κ μεγαλο ποσοστο 30/20ριδων που εχουν σκεμπε. Οι γερμνοι ειναι των ακρων. Το θεαμα των μποχεσων αλλα καραμαναλι τους ειναι ιδιαιτερα γνωριμο. Οι γερμανοι ειναι υποκριτες, κανονας!

Βορεια Γερμανια μενω. Βλεπω ελαχιστες γερμανιδες, κ απο αυτες πολλες μαλιστα ειναι μπαμπασκες ή νταρντανες με ιδιαιτερο κορμι οχι ασχημο οι τελευταιες, αλλα παρα πολυ λιγες. Αμβουργο δεν εχω ζησει ακομα.

Τι πραγμα ειναι αυτο στη Γερμανια, δεν βλεπεις 30ρες γερμανιδες, εξαφανισμενες! Απο την αλλη εχω παρατηρησει οτι πεφτουν σε εμφανιση μετα τα 29, σαβουριαζουν. Τετοιο μεγαλο σαβουριασμα δεν εχω δει ουτε σε τουρκαλα.

Για Μοναχο μιλας στο θεμα γυναικα, ειναι εξαιρεση. Η υπολοιπη Γερμανια δεν ειναι ετσι κ εχω ζησει σε πολλες πολεις της Γερμανιας. Αλλα για μενα δουλεια στο Μοναχο δεν μπορω ν βρω, βλεπεις ειμαι ελληνας με τεχνικη ειδικοτητα, ενω εκτος Μοναχου, αντε κ Νυρμβερης, στην υπολοιπη Βαβαρια η ζωη ειναι καταθληπτικη, μοιαζει με ελληνικο χωριο. Ημουν παλιοτερα στη βαβαρικη επαρχια, γαμισετα!
Αυτό με το βουνά το έγραψα παρασυρόμενος από τους δικούς μας εδώ,τα βουνά και τις λίμνες που έχουμε.
Κράτα όμως ότι παρά το γεγονός ότι στην Ελλάδα έχουμε τις καλύτερες καιρικές συνθήκες και πρόσβαση σε πιο υγιεινή διατροφή,
είμαστε πρώτοι σε παχυσαρκία.

Επαρχία δε θα έμενα πουθενά στη Γερμανία,εκτός αν είχα παιδιά.
Όσο για τις γυναίκες ο kman είχε κάνει μία πολύ ωραία ανάλυση περί Γερμανίδων και εμφάνισης ανάλογα με το μέρος.
Σε εμάς, πέρα από το την καλύτερη εμφάνιση είναι και η νοοτροπία να φοράνε φορέματα ακόμη και οι γιαγιάδες,
να είναι άντρες-γυναίκες-παιδιά καλωπισμένα,κ.λ.π.
Όχι σαν το NRW ή αλλού που βγαίνουν βράδυ Σαββάτου με τζινς και λευκά σπορτέξ...
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Στα της Θεσσαλίας είναι 2 μεγάλοι προϊστάμενοι,αμέσως κάτω από το αφεντικό που κάνουν κουμάντο για όλα,πληρωμές,προσλήψεις,απολύσεις κτλ.Μετα είναι ένας μηχανικός που κάνει κουμάντο σε όλα τα εργοστάσια,ένας ηλεκτρολόγος που κάνει κουμάντο επίσης σε όλα τα εργοστάσια (με αυτόν μιλάω εγώ) και μετά εγώ.Ολοι έχουν 25-20 χρόνια στην εταιρία και εγώ από τον Σεπτέμβριο του 2019.Τετοια αντετωπιση δεν θα την ξαναβρώ πιστεύω.Εκει κολλάω,αν ήμουν σε οποιαδήποτε άλλη δουλειά,θα είχα φύγει προχθές.
Αυτο ομως σημαινει πως κατι καλο βλεπουν επανω σου και σε εμπιστευονται τοσο. Που σημαινει πως αν την ιδια ποιοτητα επιδειξεις και στο εξωτερικο, μπορει να σου ανοιξουν τεραστιες πορτες/ευκαιριες και πολλα λεφτα. Δε θελω να σε βαλω σε διλλημμα, απλως κανω μια παρατηρηση. Καλη τυχη σε ο,τι αποφασισεις!
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
Ενα αληθινο βιντεο που περιγραφει ακριβως τα συναισθηματα της μεταναστευσης. Δειτε το ολο:



Πολύ συγκινητικό βίντεο - το είδα όλο. Μπράβο @George71

Για μένα, το μεγαλύτερο στοίχημα είναι κάποιος να φύγει στο εξωτερικό σε νεαρή ηλικία - και να προσαρμοστεί γρήγορα. Και να νιώθει πολίτης του κόσμου. Ναι φυσικά Ελληνας αλλά όχι να κουβαλάς σαν βάρος μια ζωή τη πατρίδα σου μαζί σου. - Έτσι θα υποφέρεις μια ζωή.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Aναφορικά με όσα γραφτηκαν παραπάνω και ειδικά την περίπτωση του Κώστα,
δε θεωρώ ότι η απόφαση να μεταναστεύσει κάποιος πρέπει να μπει στη λογική του αν βγάζω ή όχι μερικά κατοστάρικα πάνω ή κάτω.
Ναι,τα χρήματα είναι πολύ σημαντικά,αλλά αν κάποιος έχει κάποια τυπικά προσόντα( και δεν έρθει για να δουλεύει σε συνθήκες γαλέρας)
η μετανάστευση έχει πολλά οφέλη συγκριτικά με το να μείνει για πάντα Ελλάδα.

Και μόνο τις γνωριμίες με ανθρώπους από παντού, τις γυναίκες από παντού,τα ταξίδια,τις κουλτούρες,κ.λ.π.
δεν μπορώ προσωπικά να αποτιμήσω κάτι τέτοιο με.....κατοστάρικα.

Επίσης η προοπτική ανέλιξης(γιατί όχι και το σοβαρό ενδεχόμενο να πάρει κάποιος σύνταξη) είναι πράγματα που δεν μπορούμε να αγνοήσουμε,
τη στιγμή που στην Ελλάδα η γενιά μου θα πάρει σύνταξη ένα αρχ..ι


Αυτό με το βουνά το έγραψα παρασυρόμενος από τους δικούς μας εδώ,τα βουνά και τις λίμνες που έχουμε.
Κράτα όμως ότι παρά το γεγονός ότι στην Ελλάδα έχουμε τις καλύτερες καιρικές συνθήκες και πρόσβαση σε πιο υγιεινή διατροφή,
είμαστε πρώτοι σε παχυσαρκία.

Επαρχία δε θα έμενα πουθενά στη Γερμανία,εκτός αν είχα παιδιά.
Όσο για τις γυναίκες ο kman είχε κάνει μία πολύ ωραία ανάλυση περί Γερμανίδων και εμφάνισης ανάλογα με το μέρος.
Σε εμάς, πέρα από το την καλύτερη εμφάνιση είναι και η νοοτροπία να φοράνε φορέματα ακόμη και οι γιαγιάδες,
να είναι άντρες-γυναίκες-παιδιά καλωπισμένα,κ.λ.π.
Όχι σαν το NRW ή αλλού που βγαίνουν βράδυ Σαββάτου με τζινς και λευκά σπορτέξ...
Ισχύει.
Μόνο που θα μπει στο βιογραφικό σου μια χώρα εξωτερικού, μετράς αλλιώς στην αγορά.
Επίσης οι εμπειρίες που παίρνεις και Όπως σου ανοίγει το μυαλό έξω, ειδικά αν συναναστρέφεσαι με ξένο κόσμο και όχι μόνο με Έλληνες σου δίνουν επιπλέον γνώσεις.
Πολύ συγκινητικό βίντεο - το είδα όλο. Μπράβο @George71

Για μένα, το μεγαλύτερο στοίχημα είναι κάποιος να φύγει στο εξωτερικό σε νεαρή ηλικία - και να προσαρμοστεί γρήγορα. Και να νιώθει πολίτης του κόσμου. Ναι φυσικά Ελληνας αλλά όχι να κουβαλάς σαν βάρος μια ζωή τη πατρίδα σου μαζί σου. - Έτσι θα υποφέρεις μια ζωή.
Λάθος άποψη.
Οπότε και να φύγεις θα έχεις πλεονέκτημα.
Ο πιτσιρικάς χωρίς εμπειρία έξω θα έχει τρέξιμο μέχρι να βρει κάτι καλό και πώς να οργανώσει τη ζωή του.

Ο 35+ που έχει δουλέψει σε κάτι για αρκετά χρόνια μπορεί να πάει έξω και να ξεκινήσει με πιο καλό μισθό και να ανέβει πιο γρήγορα. Επίσης θα είναι πιο ώριμος να διαπραγματευτεί διαμέρισμα, μισθό, πώς θα ζει κλπ.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
Ισχύει.
Μόνο που θα μπει στο βιογραφικό σου μια χώρα εξωτερικού, μετράς αλλιώς στην αγορά.
Επίσης οι εμπειρίες που παίρνεις και Όπως σου ανοίγει το μυαλό έξω, ειδικά αν συναναστρέφεσαι με ξένο κόσμο και όχι μόνο με Έλληνες σου δίνουν επιπλέον γνώσεις.

Λάθος άποψη.
Οπότε και να φύγεις θα έχεις πλεονέκτημα.
Ο πιτσιρικάς χωρίς εμπειρία έξω θα έχει τρέξιμο μέχρι να βρει κάτι καλό και πώς να οργανώσει τη ζωή του.

Ο 35+ που έχει δουλέψει σε κάτι για αρκετά χρόνια μπορεί να πάει έξω και να ξεκινήσει με πιο καλό μισθό και να ανέβει πιο γρήγορα. Επίσης θα είναι πιο ώριμος να διαπραγματευτεί διαμέρισμα, μισθό, πώς θα ζει κλπ.
Ο 35+ με συγχωρείς δεν έχει καμία ευκαιρία στο εξωτερικό εκτός αν είναι φορτωμένος με βαριά εμπειρία σε τομείς που ζητάνε στο εξωτερικό. Αλλιώς τι θα πας να κάνεις; Τον εργάτη; Έχουν εκεί τους πρόσφυγες και τους διάφορους κατατρεγμένους που έχουν γεμίσει κάθε ευρωπαική πόλη
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Πολύ συγκινητικό βίντεο - το είδα όλο. Μπράβο @George71

Για μένα, το μεγαλύτερο στοίχημα είναι κάποιος να φύγει στο εξωτερικό σε νεαρή ηλικία - και να προσαρμοστεί γρήγορα. Και να νιώθει πολίτης του κόσμου. Ναι φυσικά Ελληνας αλλά όχι να κουβαλάς σαν βάρος μια ζωή τη πατρίδα σου μαζί σου. - Έτσι θα υποφέρεις μια ζωή.
Καθε ηλικια εχει τα καλα και τα ασχημα. Για μενα η ιδανικη μεταναστευση ειναι μετα τα 50-55 να πηγαινεις μονο για να βγαλεις λεφτα, εχοντας κανει ηδη οικογενεια πισω. Μονο εκει δε νιωθεις κανενα βαρος, αντιθετα νιωθεις σαν δευτερη εφηβεια, ειδικα αν πας σε μερος που να σου δινει τη δυνατοτητα για πολλες εξορμησεις και εμπειριες.
Δηλαδη κανεις παιδια στα 32 σου πχ, οταν εισαι 50 περνανε αυτα πανελληνιες και φευγουν απ το σπιτι και εισαι καταξιωμενος στο επαγγελμα σου; Πας μια Γερμανια με τριπλασια λεφτα, αμα ερθει και η γυναικα ακομα καλυτερα, και καθεστε 5-10 χρονια για τα φραγκα και τις βολτες και γυρνατε πισω 55-60 χρονων αρχοντες.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.111
Κριτικές
10
Like
1.544
Πόντοι
506
Πολύ συγκινητικό βίντεο - το είδα όλο. Μπράβο @George71

Για μένα, το μεγαλύτερο στοίχημα είναι κάποιος να φύγει στο εξωτερικό σε νεαρή ηλικία - και να προσαρμοστεί γρήγορα. Και να νιώθει πολίτης του κόσμου. Ναι φυσικά Ελληνας αλλά όχι να κουβαλάς σαν βάρος μια ζωή τη πατρίδα σου μαζί σου. - Έτσι θα υποφέρεις μια ζωή.
Εαν παρακολουθησες τ βιντεο θα ακουσες οτι ο αμθρωπος εφυγε για να επιβιωσει. "Να μεγαλωσει τα παιδια του, ενα κομματι ψωμι". Τα λογια του. Το μεσο επιβιωσης οπως φαινεται το κλασικο εστιατοριο.

Οταν ηρθα Γερμανια στα 30μου συναντησα επαγγελματικες δυσκολιες, ακατανοητες, χωρις λογικη. Την απαντηση μου την εδωσε μια καθηγητρια γερμανικων χωρις να της εξηγησω πολλα. ΕΙσαι ελληνας μου ειπε, οι ελληνες εδω εχουν παρελθον. Τι εννοεις;;;;; Οι γερμανοι οταν βλεπουν ελληνα κατευθειαν παει ο νους τους σε ανειδικευτο, γκαρσονι, ψηστη σε μεγειριο κ γενικα εσυ με την ειδικοτητα σου τους εισαι κατι παραξενο. Θα μπορουσα να γραψω πολλες περιπτωσεις για να το τεκμιριωσω αλλα..αλλη φορα.

Αρκετοι ομως που φηγαμε δεν φηγαμε για να επιβιωσουμε, οπως κ ο Κοστας3 ηταν επιλογη για τον ερωτα σε αυτο που τπ σπουδασαμε.
Θελω να σου πω οτι εφηγα στα 30 αλλα ηξερα βασικα γερμανια,Β1 επιπεδο. Αν δεν εχεις αυτο το επιπεδο μην ερθεις!

τελος καλο ειναι να μη γραφουμε κατι που δεν καταλαβαινουμε, οπως αυτη η παπαρια "πολιτης τ κοσμου". Ισα ισα, πιο πολυ πονας την Ελλαδα κ σιχαινεσαι περισσοτερο τ δοσιλογα ανθωπακια , τους βλεπουμε κ εδω
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
Καθε ηλικια εχει τα καλα και τα ασχημα. Για μενα η ιδανικη μεταναστευση ειναι μετα τα 50-55 να πηγαινεις μονο για να βγαλεις λεφτα, εχοντας κανει ηδη οικογενεια πισω. Μονο εκει δε νιωθεις κανενα βαρος, αντιθετα νιωθεις σαν δευτερη εφηβεια, ειδικα αν πας σε μερος που να σου δινει τη δυνατοτητα για πολλες εξορμησεις και εμπειριες.
Δηλαδη κανεις παιδια στα 32 σου πχ, οταν εισαι 50 περνανε αυτα πανελληνιες και φευγουν απ το σπιτι και εισαι καταξιωμενος στο επαγγελμα σου; Πας μια Γερμανια με τριπλασια λεφτα, αμα ερθει και η γυναικα ακομα καλυτερα, και καθεστε 5-10 χρονια για τα φραγκα και τις βολτες και γυρνατε πισω 55-60 χρονων αρχοντες.
Δεν το σκέφτηκα έτσι ομολογω αλλά βάζεις πολλά μέσα: Γάμος, παιδιά κλπ - δεν είναι πολύς κοσμος στην Ελλάδα για τέτοια πλέον
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Δεν το σκέφτηκα έτσι ομολογω αλλά βάζεις πολλά μέσα: Γάμος, παιδιά κλπ - δεν είναι πολύς κοσμος στην Ελλάδα για τέτοια πλέον
Εγω το βλεπω και λιγο διαφορετικα. Πχ ναι μεν "κακη" η μεταναστευση, αλλα απο την αλλη μερια θεωρω πως μια ζωη που περιλαμβανει καποια χρονια στο εξωτερικο, εχει μεγαλυτερη νοστιμια. Βλεπω πολλους γνωστους μου που δεν εχουν βγει ποτε εξω απο την Ελλαδα στα 50 τους και το θεωρω σχεδον "πνευματικη αναπηρια"
Κανοντας το λοιπον εστω και στα 50-55 η ακομα μεγαλυτερος και μαλιστα βγαζοντας φραγκα και ταξιδευοντας διαρκως σε γειτονικες χωρες, εμπλουτιζεις τις εμπειριες σου και κανεις τικ στο κουτάκι του εξωτερικου, με τις μικροτερες δυνατες επιπτωσεις.
Δε θα ξεχασω ποτε συναδελφο στην Αγγλια, Σερβο ετων 59 (με μεγαλα παιδια και εγγονια) το ποσο χαιροτανε τη ζωη στο εξωτερικο, σα να εβλεπα μπροστα μου εναν εφηβο σε πενταημερη εκδρομη. Μετα πηγε Ολλανδια. Ποδηλατα, καγιακ, μπυραριες, κουσκουσακι, χαβαλες, παρτυ. Ο πιο ξενοιαστος ανθρωπος του κοσμου φαινοτανε.
Ειναι μεγαλη υποθεση να ζεις το εξωτερικο χωρις το βραχνα του γαμου και της δημιουργιας οικογενειας, και χωρις τον κινδυνο να παραμεινεις μονιμα εκει και να πεθανεις μακρια απ τον τοπο σου
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Ο 35+ με συγχωρείς δεν έχει καμία ευκαιρία στο εξωτερικό εκτός αν είναι φορτωμένος με βαριά εμπειρία σε τομείς που ζητάνε στο εξωτερικό. Αλλιώς τι θα πας να κάνεις; Τον εργάτη; Έχουν εκεί τους πρόσφυγες και τους διάφορους κατατρεγμένους που έχουν γεμίσει κάθε ευρωπαική πόλη
Ακόμη και ένας 35+ χωρίς προσόντα έχει περισσότερη τύχη έξω.
Θα σου γράψω μια πολύ κλασσική εξελικτική πορεία.
35 χωρίς τυπικά προσόντα,χωρίς γλώσσα.
Πιάνεις δουλειά χαμαλίκι,π.χ.πακέτα σε μεταφορική και πηγαίνεις σχολείο.
Δουλεύεις όσο χρειαστεί μέχρι να πάρεις το προαπαιτούμενο πτυχίο γλώσσας για να παρακολουθήσεις μία μαθητεία,εκπαίδευση(για την οποία σε πληρώνουν).
Από οδοντοτεχνίτης,νοσηλευτής,μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς(εννοείται επαγγέλματα όπου υπάρχει ανάγκη).
Και λίγο πριν τα 40 σου είσαι με τη δουλειά σου και τον παρά σου.

Έχω συμβάλλει ο ίδιος σε τέτοιες εξελικτικές πορείες, βοηθώντας(αμισθί) συμβουλευτικά ή στη γραφειοκρατία.
Το μόνο που απαιτείται είναι αυτός που θα μπει σε αυτή την πορεία να αντιληφθεί την ευκαιρία
που του δίνεται και να μην είναι τρόμπας,γιατί είχα και τέτοιους..
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
Εγω το βλεπω και λιγο διαφορετικα. Πχ ναι μεν "κακη" η μεταναστευση, αλλα απο την αλλη μερια θεωρω πως μια ζωη που περιλαμβανει καποια χρονια στο εξωτερικο, εχει μεγαλυτερη νοστιμια. Βλεπω πολλους γνωστους μου που δεν εχουν βγει ποτε εξω απο την Ελλαδα στα 50 τους και το θεωρω σχεδον "πνευματικη αναπηρια"
Κανοντας το λοιπον εστω και στα 50-55 η ακομα μεγαλυτερος και μαλιστα βγαζοντας φραγκα και ταξιδευοντας διαρκως σε γειτονικες χωρες, εμπλουτιζεις τις εμπειριες σου και κανεις τικ στο κουτάκι του εξωτερικου, με τις μικροτερες δυνατες επιπτωσεις.
Δε θα ξεχασω ποτε συναδελφο στην Αγγλια, Σερβο ετων 59 (με μεγαλα παιδια και εγγονια) το ποσο χαιροτανε τη ζωη στο εξωτερικο, σα αν εβλεπα μπροστα μου εναν εφηβο σε πενταημερη εκδρομη. Μετα πηγε Ολλανδια. Ποδηλατα, καγιακ, μπυραριες, κουσκουσακι, χαβαλες, παρτυ. Ο πιο ξενοιαστος ανθρωπος του κοσμου φαινοτανε.
Ειναι μεγαλη υποθεση να ζεις το εξωτερικο χωρις το βραχνα του γαμου και της δημιουργιας οικογενειας, και χωρις τον κινδυνο να παραμεινεις μονιμα εκει και να πεθανεις μακρια απ τον τοπο σου
Φυσικά και είναι μεγάλη υπόθεση όχι μονο να ζεις σε μια χωρα του εξωτερικου αλλα και γενικά να έχεις πάει σε αρκετές.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
Ακόμη και ένας 35+ χωρίς προσόντα έχει περισσότερη τύχη έξω.
Θα σου γράψω μια πολύ κλασσική εξελικτική πορεία.
35 χωρίς τυπικά προσόντα,χωρίς γλώσσα.
Πιάνεις δουλειά χαμαλίκι,π.χ.πακέτα σε μεταφορική και πηγαίνεις σχολείο.
Δουλεύεις όσο χρειαστεί μέχρι να πάρεις το προαπαιτούμενο πτυχίο για να παρακολουθήσεις μία μαθητεία,εκπαίδευση(για την οποία σε πληρώνουν).
Από οδοντοτεχνίτης,νοσηλευτής,μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς(εννοείται επαγγέλματα όπου υπάρχει ανάγκη).
Και λίγο πριν τα 40 σου είσαι με τη δουλειά σου και τον παρά σου.

Έχω συμβάλλει ο ίδιος σε τέτοιες εξελικτικές πορείες, βοηθώντας(αμισθί) συμβουλευτικά ή στη γραφειοκρατία.
Το μόνο που απαιτείται είναι αυτός που θα μπει σε αυτή την πορεία να αντιληφθεί την ευκαιρία
που του δίνεται και να μην είναι τρόμπας,γιατί είχα και τέτοιους..
Είσαι ωραίος. Μπράβο. Συμφωνώ με ατή τη σκεπτική. Βέβαια αν είσαι ήδη στα 39 όπως έγω έχεις θέμα χαχαχα, αλλά ναι καταλαβαινω τι λες.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Ακόμη και ένας 35+ χωρίς προσόντα έχει περισσότερη τύχη έξω.
Θα σου γράψω μια πολύ κλασσική εξελικτική πορεία.
35 χωρίς τυπικά προσόντα,χωρίς γλώσσα.
Πιάνεις δουλειά χαμαλίκι,π.χ.πακέτα σε μεταφορική και πηγαίνεις σχολείο.
Δουλεύεις όσο χρειαστεί μέχρι να πάρεις το προαπαιτούμενο πτυχίο γλώσσας για να παρακολουθήσεις μία μαθητεία,εκπαίδευση(για την οποία σε πληρώνουν).
Από οδοντοτεχνίτης,νοσηλευτής,μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς(εννοείται επαγγέλματα όπου υπάρχει ανάγκη).
Και λίγο πριν τα 40 σου είσαι με τη δουλειά σου και τον παρά σου.

Έχω συμβάλλει ο ίδιος σε τέτοιες εξελικτικές πορείες, βοηθώντας(αμισθί) συμβουλευτικά ή στη γραφειοκρατία.
Το μόνο που απαιτείται είναι αυτός που θα μπει σε αυτή την πορεία να αντιληφθεί την ευκαιρία
που του δίνεται και να μην είναι τρόμπας,γιατί είχα και τέτοιους..

Είσαι ωραίος. Μπράβο. Συμφωνώ με ατή τη σκεπτική. Βέβαια αν είσαι ήδη στα 39 όπως έγω έχεις θέμα χαχαχα, αλλά ναι καταλαβαινω τι λες.

Βασικα μπορουμε να διαχωρισουμε τους επαγγελματιες σε 3 κατηγοριες:

1. Φτασμενοι επαγγελματιες ειτε στην Ελλαδα, ειτε στο εξωτερικο. Δεν υπαρχει κανενα ταβανι πουθενα. Μπορουν να διαπρεψουν και να βγαλουν λεφτα οπουδηποτε, με περισσοτερες πιθανοτητες στο εξωτερικο

2. Ανειδικευτοι στο εξωτερικο. Μπορουν να προκοψουν ακολουθοντας το μονοπατι που περιεγραψε ο ΒΑΛΚΑΝΙΟΣ. Αυτο που τους δινει ωθηση ειναι η ζητηση του επαγγελματος στο οποιο θα καταρτισθουν. Αν δεν υπηρχε ζητηση πιθανο να τους ετρωγε η μαρμαγκα. Οπως και θα τους φαει η μαρμαγκα (στασιμοτητα στην καλυτερη περιπτωση) αν παραμεινουν ανειδικευτοι στο εξωτερικο

3. Ανειδικευτος στην Ελλαδα. Τεραστια πιθανοτητα παραμονης στην κατασταση του ανειδικευτου σχεδον ισοβια, λογω ελλειψης ευκαιριων, μεγαλου ανταγωνισμου, κλειστων επαγγελματων, κλπ

Εχω γνωστο που δουλευει κλαρκ σε αποθηκη 20 χρονια ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΔΕΙΑ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΚΛΑΡΚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

επειδη ειναι κλειστο το επαγγελμα. Η αδεια ειναι στο ονομα του αφεντικου του (επειδη ετσι οριζει ο νομος) ο οποιος δεν εχει ανεβει ποτε σε κλαρκ

Δηλαδη αν τυχον απολυθει ο ανθρωπος απο εκει, δε θα μπορει να προσληφθει αλλου ως χειριστης κλαρκ, παρολο που κατεχει το αθλημα καλυτερα απ οτι ξερει ο Μεσι μπαλα

Στη Γερμανια, Ολλανδια, πχ θα ειχε βγαλει αδεια σε 1-2 χρονια και θα μπορουσε να δουλεψει σε 10.000 αλλες θεσεις εργασιας εκει ανεμποδιστα
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.111
Κριτικές
10
Like
1.544
Πόντοι
506
οσο για την ηλικια που αναφερεις ως εμποδιο. Φιλος,ανειδικευτος, σημερα 50+, χωρις σπουδες, χωρις γλωσσα, χωρις οικογενεια εφηγε πριν 5 χρονια λογω χρεων Γερμανια. Μετα τις αρχικες δισκολ τον ειδα στο φβ να τριγυρναει σε γειτονικες χωρες ως τουριστας. Νομιζω εβγαλε κ γκομενα μετα απο 10ετιες αγαμιας.

Μενεδιμε, ΞΕΚΟΛΑ!
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
Εχω γνωστο που δουλευει κλαρκ σε αποθηκη 20 χρονια ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΔΕΙΑ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΚΛΑΡΚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

επειδη ειναι κλειστο το επαγγελμα. Η αδεια ειναι στο ονομα του αφεντικου του (επειδη ετσι οριζει ο νομος) ο οποιος δεν εχει ανεβει ποτε σε κλαρκ

Δηλαδη αν τυχον απολυθει ο ανθρωπος απο εκει, δε θα μπορει να προσληφθει αλλου ως χειριστης κλαρκ, παρολο που κατεχει το αθλημα καλυτερα απ οτι ξερει ο Μεσι μπαλα

Στη Γερμανια, Ολλανδια, πχ θα ειχε βγαλει αδεια σε 1-2 χρονια και θα μπορουσε να δουλεψει σε 10.000 αλλες θεσεις εργασιας εκει ανεμποδιστα
Στην Ελλάδα δεν γίνεται να βγάλεις άδεια κλαρκ. ΚΑΙ αυτός ήταν ένας από τους λόγους που αποχώρησα το 2016 από εταιρεία logistics. Δεν θέλανε να με βάλουν με αναγγελία χειριστή. Γενικά στην Ελλάδα ο παράγοντας τυχη πάιζει καθοριστικό ρόλο
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Ο 35+ με συγχωρείς δεν έχει καμία ευκαιρία στο εξωτερικό εκτός αν είναι φορτωμένος με βαριά εμπειρία σε τομείς που ζητάνε στο εξωτερικό. Αλλιώς τι θα πας να κάνεις; Τον εργάτη; Έχουν εκεί τους πρόσφυγες και τους διάφορους κατατρεγμένους που έχουν γεμίσει κάθε ευρωπαική πόλη
Διάβασες τι έγραψα παραπάνω;;
Ανέφερα άτομο που έχει ήδη κάποια καλή εμπειρία.
Ούτε για εργάτες μίλησα, ούτε για χαμαληδες. Δεν αναφέρομαι μόνο στην χαμηλή τάξη εργατών, υπάρχουν και άνθρωποι γραφείου με εμπειρία.

Και οκ πχ εγώ κατάφερα κάθε 4 χρόνια να διπλασίαζω σχεδόν τον μισθό μου από τη στιγμή που έφυγα εξωτερικό, αλλά για κάποιους ακόμα και έξτρα +500-1000€ τους φτάνουν για να είναι ευχαριστημένοι για πολλά χρόνια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom