Νέα

Ελληνισμός και Ορθοδοξία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bourdgeorge
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 110
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

proktologos

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
396
Like
0
Πόντοι
1
Εχω να αναφερω τα εξης και παρακαλω απαντήστε μου;
Από απόψη θεολογιας και ειδικα της Παλαίας Διαθηκης ειμαστε απογονοι των Εβραίων (Γενεσης)  και από την ιστορία ξερω ότι είμαι απογονος του Σωκρατη, Ομηρου κλπ. 
Αρα τι να πιστεψω;
Εσεις τι πιστευτε;  :headbang:

απο που ειμαστε απογονοι ?
απο τη πουτανα φυση  ??σου φτάνει ?
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Πούτανα φύση την αποκαλεις εσυ μηπως εισαι αθεος; δικαιωμα σου βεβαία
Οι χριστιανοι την αποκαλουν Θεο
Οι πολυθειστες καπως αλλιως
Οι μουσουλμανοι στον Θεο μεσω του προφητη Μωαμεθ
Δεν μου απαντας ομως στο ερωτημα;
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Οι μουσουλμανοι δεν πιστευουν στον Μωαμεθ.....στον Θεο και μονο σε αυτον.....
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Εχεις δικιο λαθος απο παραδρομη
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Τιποτις..........απλα για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις.... :)
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Ικανοποιηθηκες mounitsa?
Μωαμεθανισμός. Μεγάλη ιουδαιογενής μονοθεϊστική  ? Θρησκεία, ιδρυθείσα από τον Μωάμεθ  ?. Οι οπαδοί του Μωαμεθανισμού ονομάζονται μωαμεθανοί, αλλά και μουσουλμάνοι (δηλαδή «πιστοί»). ʼλλες φορές η Θρησκεία αυτή περιγράφεται και με τον όρο «Ισλάμ», που σημαίνει «Υπακοή στην θέληση του Αλλάχ  ? και σεβασμό των νόμων και των διδασκαλιών που είχαν αποκαλυφθεί στον προφήτη Μωάμεθ.

Οι πιο πάνω νόμοι και διδασκαλίες έχουν ενσωματωθεί στο ιερό βιβλίο «Κουράν» ή «Κοράνι» ?, που σημαίνει «Αφήγηση», και ενώνει γλωσσικά όλους τους μωαμεθανούς, καθώς απαιτείται να γνωρίζουν Αραβικά για να διαβάζουν «τα λόγια του ίδιου του Αλλάχ». Το «Κοράνι» χωρίζεται σε «λόγους» («αγιάτ») και «κεφάλαια» («σουρά»), σε διάρθρωση που να διευκολύνει την ανάγνωση, υπάρχουν μάλιστα και σημάδια που δείχνουν πότε πρέπει να παίρνει ανάσα ο αναγνώστης.

Όπως και οι χριστιανοί, οι μωαμεθανοί είναι οπαδοί της συναθροιστικής προσευχής την οποία συνήθως κάνουν, χωριστά οι άνδρες από τις γυναίκες, μέσα σε τεμένη, στραμμένοι προς την Ανατολή, δηλαδή προς την Μέκκα της σημερινής Σαουδικής Αραβίας, γενέτειρα πόλη του Μωάμεθ. Στην τελευταία και συγκεκριμένα στο ιερό κτίριο «Καάμπα», οφείλουν να κάνουν ταξίδι ? προσκύνημα όλοι οι Μωαμεθανοί, τουλάχιστον μία φορά στην ζωή τους εφόσον βέβαια έχουν την δυνατότητα.

Όσοι πραγματοποιούν αυτό το προσκύνημα («χατζ») παίρνουν τον τίτλο του «χατζή» ? και έχουν πλέον τιμήσει την μία από τις λεγόμενες «Πέντε Στήλες του Ισλάμ», οι υπόλοιπες των οποίων είναι η Δήλωση Πίστης, η Καθημερινή Προσευχή, η Φιλανθρωπία και η Νηστεία.

Σύμβολο του Μωαμεθανισμού, που έως σήμερα τουλάχιστον είναι διαιρεμένος σε 2 μεγάλες τάσεις, τους Σουνίτες ? και τους Σιίτες ?, είναι η Ημισέληνος ? («Χιλάλ»), η οποία συνδέει το σεληνιακό ημερολόγιο με την συγκεκριμένη Θρησκεία.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Ναι βρε πουλακι μου ενταξει ειπαμε :)
 
OP
OP
bourdgeorge

bourdgeorge

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
142
Κριτικές
1
Like
343
Πόντοι
21
Nik30, σε παρεξηγησα... μαλλον συμφωνουμε τελικα....
 

BECKHAM

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2006
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
εγω παιδια εχω να πω πως το τριπτυχο ιδανικο μου ειναι να ειμαι απιστος απατρις και αναρχικος. η θρησκεια ειναι ενα μεσο που σε εξουσιαζουν και σε βαζουν να εισαι προβατο και να ακους τις διαταγες του αφεντη-στην προκειμενη περιπτωση ειναι ο ιερεας. θεος του καθενος ειναι ο εαυτος του και μονο αυτος. δεν υπαρχει θεος εξω απο εμας! καταλαβετε το! ετυχε και γεννιθηκαμε στην ελλαδα και οι γονεισ μας μας κανανε ελληνες και χριστιανους! αποφυγετε αυτη την παγιδα και καταλαβετε πως ειμαστε ισοι αλλα δεν ειμαστε ιδιοι. ειτε αλβανοι ειτε ελληνες ειτε ορθοδοξοι ειτε μουσουλμανοι ολοι ειμαστε ανθρωποι και εχουμε ισο δικαιωμα για ζωη. για ενα κοσμο χωρις σινορα και θρησκειες.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Γιώργο, γαμάτο και αληθέστατο αυτό!
Ποιός το είπε/έγραψε?

Το έχω ακούσει από καθηγητή μου, ο τύπος ήταν μορφή!

Δεν γνωρίζω εάν και αυτός το έχει "δανειστεί" από κάπου.
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Ενδιαφέρον thread.

Ταύτιση ελληνισμού με ορθοδοξία - θέμα παγερά αδιάφορο προς εμέ.

Με ενδιαφέρουν όμως οι απόψεις των χρηστών.

Μια ενδιαφέρουσα ερώτηση θα ήταν "Εκτιμήσεις σχετικά με την πορεία του Ελληνισμού ΧΩΡΙΣ την ορθοδοξία"

Προς όσους βγαίνουν μπροστά ως οι γνωρίζοντες τη μόνη αλήθεια, επικαλούμενοι "ιστορικά στοιχεία" και λοιδωρούν οποιονδήποτε έχει διαφορετική άποψη προτρέποντάς τον "να πα να διαβάσει" για να "μάθει την αλήθεια".

Όπως με το να βάλεις ένα φτερό στον κώλο σου δε γίνεσαι κοτόπουλο, έτσι και το ότι διάβασες 1,2..15 βιβλία που έγραψε κάποιος που βαφτιζει τις προσωπικές του απόψεις "ιστορικές αλήθειες" δε σημαίνει ότι έχεις την άποψη που είναι η σωστή.

Από αύριο ξεκινάω και εγώ το δικό μου "ιστορικό" βιβλίο, βασισμένος σε γεγονότα που συνέβησαν  "σύμφωνα με πηγές" και "ευρήματα".
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Ενδιαφέρον thread.

Ταύτιση ελληνισμού με ορθοδοξία - θέμα παγερά αδιάφορο προς εμέ.

Με ενδιαφέρουν όμως οι απόψεις των χρηστών.

Μια ενδιαφέρουσα ερώτηση θα ήταν "Εκτιμήσεις σχετικά με την πορεία του Ελληνισμού ΧΩΡΙΣ την ορθοδοξία"

Προς όσους βγαίνουν μπροστά ως οι γνωρίζοντες τη μόνη αλήθεια, επικαλούμενοι "ιστορικά στοιχεία" και λοιδωρούν οποιονδήποτε έχει διαφορετική άποψη προτρέποντάς τον "να πα να διαβάσει" για να "μάθει την αλήθεια".

Όπως με το να βάλεις ένα φτερό στον κώλο σου δε γίνεσαι κοτόπουλο, έτσι και το ότι διάβασες 1,2..15 βιβλία που έγραψε κάποιος που βαφτιζει τις προσωπικές του απόψεις "ιστορικές αλήθειες" δε σημαίνει ότι έχεις την άποψη που είναι η σωστή.

Από αύριο ξεκινάω και εγώ το δικό μου "ιστορικό" βιβλίο, βασισμένος σε γεγονότα που συνέβησαν  "σύμφωνα με πηγές" και "ευρήματα".
καλημερα!!σε εμενα αναφερεσε οταν λες προτρεποντας τους να διαβασουν?
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Καλημέρα.

Όχι δεν αναφέρομαι σε σένα φίλε.

Θα έλεγα είναι μια γενικότερη παρατήρηση μιας τάσης που έχω παρατηρήσει και σε άλλα threads, η οποία όμως αφορά και το παρόν.


 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Καλημέρα.

Όχι δεν αναφέρομαι σε σένα φίλε.

Θα έλεγα είναι μια γενικότερη παρατήρηση μιας τάσης που έχω παρατηρήσει και σε άλλα threads, η οποία όμως αφορά και το παρόν.
οκ !!!γιατι εγω προετρεψα ορθοδοξο χριστιανο να διαβασει την αγια γραφη και μου την ειπε!!!φαντασου να του ελεγα τιποτα αλλο....
παντως να διαβαζει καποιος σφαιρικα  καλο ειναι.....
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Το να διαβάζει κάποιος σφαιρικά όχι μόνο δεν είναι κακό, ειναι και προαπαιτούμενο διαμόρφωσης άποψης με επιχειρήματα.

Το να πιστεύει κανείς ότι επειδή έχει τη μόνη σωστή άποψη για ιστορικά θέματα (επιμένω στα ιστορικά) που διαμορφώθηκε επειδή διάβασε βιβλία, αυτό μου φαίνεται αστείο δεδομένου της ελεγχόμενης αξιοπιστίας των γραφομένων.

Δεν είναι όλα τα βιβλία ίδια. Αλλά δεν υπάρχει βιβλίο στο οποίο ο συγγραφέας δεν έχει προσθέσει την προσωπική του πινελιά, μικρή ή μεγάλη. Ουσιαστικά κανείς φτιάχνει μια προσωπική αλήθεια βασισμένος σε μικρές αμφίβολες αλήθειες
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Μάλλον με παρερμήνευσες...Όταν λέω ότι η θρησκεία είναι ανθρώπινο δημιούργημα εννοώ ότι δεν υπάρχει κανένα μεταφυσικό στοιχείο όπως αυτά που εσύ παραθέτεις...Η δημιουργία και η εξέλιξη ΟΛΩΝ των θρησκειών, από τη λατρεία ξύλινων εδωλίων το 30.000 πχ έως τις νεοποχίτικες σέχτες εξηγούνται επαρκώς με την επιστημονική μέθοδο...
Ο δε άνθρωπος δεν έχει δημιουργό αλλά είναι το αποτέλεσμα 3.500.000.000 ετών διαρκούς εξέλιξης των έμβιων όντων...
Και εμένα το αδύναμό μου μυαλό (μην ξεχνάμε ότι ως είδος υπάρχουμε 50- 60.000 χρόνια - πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να εξελιχθούμε πλήρως) δυσκολεύεται να καταλάβει κάποια πράγματα και ασυνείδητα καταφεύγω στην εύκολη λύση: Το μεταφυσικό...Ο έλλογος εαυτός μου όμως μου λέει ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.

οκ,το διευκρινισες,σε ευχαριστω.
 

flyeron

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Σεπ 2005
Μηνύματα
606
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Μια ενδιαφέρουσα ερώτηση θα ήταν "Εκτιμήσεις σχετικά με την πορεία του Ελληνισμού ΧΩΡΙΣ την ορθοδοξία"

Εξαρτάται από ποια περίοδο θα το πιάσεις το θέμα και πως ορίζεις τον ελληνισμό. Είναι, άλλωστε, υποκειμενική και η έννοια και η φύση του.
Αν για παράδειγμα προσπαθήσεις να ξεμπλέξεις το κουβάρι και να γυρίσεις στην αρχαιότητα, τότε δεν μπορείς να κάνεις υποθέσεις με πολιτικό χαρακτήρα. Ούτως ή άλλως, όμως, από τη στιγμή που η Ρώμη έγινε χριστιανική, ήταν αναπόφευκτη η επικράτηση της θρησκείας και στον ελληνικό κόσμο.
Η μοναδική πολιτική υπόθεση που θα μπορούσει να διατυπωθεί απευθύνεται στους τρεις τελευταίους αιώνες του Βυζαντίου. Αν υποθέσουμε πως η ορθόδοξη άρχουσα τάξη (που εκφράζεται πρωτίστως δια των εκκλησιαστικών θεσμικών σχημάτων) είχε επιλέξει την ενσωμάτωση με τη Δύση, δηλαδή την αποβολή του ορθόδοξου δόγματος, τότε είναι πιθανό η ιστορία των σταυροφοριών και της Αλώσεως από τους Οθωμανούς, να είχε γραφτεί αλλιώς. Βέβαια ουδείς μπορεί να γνωρίζει αν η Δύση είχε τη δυνατότητα και τη διάθεση να σπεύσει προς αρωγή των ομοδόξων καθολικών χριστιανών των βυζαντινών κτήσεων. Ούτε ξέρουμε, φυσικά, αν θα τα κατάφερνε. Αν δώσουμε θετική απάντηση στην εικασία για έγκαιρη απαλλαγή του ελληνικού χώρου από την Ορθοδοξία, τότε η ιστορία ίσως είχε γραφτεί άλλιώς, και ένα ελληνόφωνο κρατικό μόρφωμα θα είχε οικοδομηθεί στα πρότυπα της δυτικής κουλτούρας και πολιτισμού.
Θυμίζω πως πολιτικά, έστω την ύστατη στιγμή, ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος επιλέγει τη θρησκευτική αποδοχή του καθολικισμού, καρδινάλιος εκ Ρώμης προσέρχεται στην Πόλη και λειτουργεί στην Αγία Σοφία, προκαλώντας το περίφημο «καλύτερα το σαρίκι του σουλτάνου παρά η τιάρα του Πάπα», από τον Λουκά Νοταρά (Μέγα Λογοθέτη), και την υστερία της ορθοδόξου ιεραρχίας που πλέον αποφασίζει να συνδέσει στην επιβίωση της με την είσοδο των Οθωμανών στην Πόλη. Ωστόσο ήταν ήδη αργά για παρέμβαση της Δύσης.

Συμπληρωματικά: η έννοια του ελληνισμού όπως την αντιλαμβανόμαστε σήμερα, δεν υφίσταται χωρίς την ιδιαιτερότητα της ορθόδοξης πίστης, είτε μας αρέσει αυτό, είτε όχι.
 

chrysargos_is_satan

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
45
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
ριξτε μια ματια εδω:


σχολια σχετικα...?
Γενικά κάθε θρησκεία αποσαρθρώνει την ελευθερία των σκέψεων και των αντιδράσεων. Ο στόχος ύπαρξης και λειτουργίας κάθε θρησκείας είναι η αποχαύνωση των οπαδών τους και η τρομοκρατία όλων (θρησκευόμενων και μη) με την αιώνια τιμωρία και την "κόλαση". Εμείς ένα θα πουμε σε όλους αυτούς (βγαλμένο απο τα ελληνικά '50s): "Ο κώλος είναι η Kόλαση και το μουνί πηγάδι, γι' αυτό όποιος κώλο δεν γαμεί, τυφλός πάει στον Άδη".
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Συμπληρωματικά: η έννοια του ελληνισμού όπως την αντιλαμβανόμαστε σήμερα, δεν υφίσταται χωρίς την ιδιαιτερότητα της ορθόδοξης πίστης, είτε μας αρέσει αυτό, είτε όχι.

οπως το ειπες... :)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom