Νέα

Ελληνισμός και Ορθοδοξία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bourdgeorge
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 110
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Ενδιαφέρον το θρεντ.
Δεν θα συμμετάσχω στα όσα γράφτηκαν πιο πάνω περί σκοπιμοτήτων ή όχι των θρησκειών.
Αυτό που πιστεύω θα το κρατήσω για τον εαυτό μου, και όποιος είναι τέλως πάντων ο πραγματικός Θεός (άν υπάρχει ), πιστεύω πως θα με κρίνει βάσει του πώς έζησα, κι όχι βάσει του αν ακολουθούσα κατά γράμμα τα γραφόμενα κάποιων....
Στο θέμα μας τώρα:
Είναι αποδεδειγμένο ιστορικά πως οι Χριστιανοί έκαναν διωγμούς έναντι των πιστών της Αρχαίας Ελληνικής Θρησκείας με όλα τα μέσα που διέθεταν...(όπως και οι ίδιοι διώχθηκαν από τους Ρωμαίους...).
Έκαψαν ναούς και δολοφόνησαν, εξόρισαν, δήμευσαν περιουσίες ''Εθνικών''.
Αυτή είναι η αλήθεια. Και σχεδόν πάντα έτσι επικρατεί μια θρησκεία έναντι μιάς άλλης. Με το σπαθί.
Στην εποχή του βυζαντίου ο Αυτοκράτορας Ιουλιανός ήταν υπέρμαχος της παλιάς θρησκείας και προσπάθησε να την αναβιώσει, (δίνοντας ξανα δικαιώματα στους πιστούς της, κάνοντας τελετές, ανοίγοντας ξανά ναούς), μυστηριωδώς όμως, σε μια εκστρατεία εναντίον Περσών νομίζω, βρέθηκε αποκομμένος από την προσωπική του φρουρά, και σκοτώθηκε.....
Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Ξεκαρδιστηκα στα  Γελια   και sorry  παιδια γιατι εχετε ανοιξει ένα θεμα  ελληνισμος και ορθοδοξια και από κάτω έχει ?.. 
Η καλύτερη και η πιο sexy ...
Ομοφυλόφιλα αγόρια
City Tours in Greece (revi... 
Tραβέλια με προσόντα
Βυζαρούδες call-girls!
  Έχετε πάει με τσατσά;
Δεν θελω να ερθω με κανεναν σε αντιπαραθεση αλλα δεν νομιζω ότι είναι ο καταλληλος τοπος ?.. sorry ξανα 
Μην με αρχισετε περι ελευθεριας λογου κλπ. μια παρατηρηση εκανα
δεν εχεις πολυ αδικο :cheesy: :cheesy: :cheesy:
αυτο ομως δειχνει οτι το σαιτ ειναι πολυσυλλεκτικο
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
13
Πόντοι
2.007
Ξεκαρδιστηκα στα  Γελια  και sorry  παιδια γιατι εχετε ανοιξει ένα θεμα  ελληνισμος και ορθοδοξια και από κάτω έχει ?.. 
Η καλύτερη και η πιο sexy ...
Ομοφυλόφιλα αγόρια
City Tours in Greece (revi... 
Tραβέλια με προσόντα
Βυζαρούδες call-girls!
  Έχετε πάει με τσατσά;
Δεν θελω να ερθω με κανεναν σε αντιπαραθεση αλλα δεν νομιζω ότι είναι ο καταλληλος τοπος ?.. sorry ξανα 
Μην με αρχισετε περι ελευθεριας λογου κλπ. μια παρατηρηση εκανα

το νικ ναμε σου να δεις πως ταιριαζει με το θρεαντ αυτο !! :2funny: :2funny: :2funny:
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.228
Like
448
Πόντοι
36
νομιζω οτι τα ιστορικα ΣΤΟΙΧΕΙΑ ειναι με την δεκαπενταχρονη πτυχιουχα που τωρα ετοιμαζει μαστερ σε 3 κλαδους (οχι φιλοσοφια).
δεν ειπε ιστορικη ανακριβεια!!! καμμια._

δικια μου πειρα:

πανω σε καθε αρχαιο ναο ειναι κτισμενο καποιο (κακογουστο κατα 80%) εκκλησακι και με υλικα απο την κατεδαφιη.

εκτος απο το Χριστοδουλο που "διαβαζε" θυμαστε καμμια αντιδραση απο την ορθοδοξια επι χουντας??
ετσι συνεργαζομενοι ηταν και το 1821 και μερικοι με το πιστολι στο κεφαλι "ευλογησαν " την επανασταση για πολιτικους λογους.
τα μεχρι σημερα αποδεικτικα της περιουσιας της εκκλησιας φερουν υπογραφες σουλτανων-πασσαδων τουρκων τοποτηριτων.
που ειναι το παραξενο????

+1

Με την παρατήρηση:

Το '21 οι ιεράρχες (σε αντιδιαστολή με τον απλό κλήρο που ήταν μέρος του λαού) απλά "διάβαζαν"!
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
+1

Με την παρατήρηση:

Το '21 οι ιεράρχες (σε αντιδιαστολή με τον απλό κλήρο που ήταν μέρος του λαού) απλά "διάβαζαν"!

εδω ρε αλφα τους λεω να διαβασουν αυτα που πιστευουν και με ειρωνευονται!!!!
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.228
Like
448
Πόντοι
36
Και γιατί ασχολείσαι?

Έχει νόημα να πας να πείσεις ένα φανατικό?

Χάσιμο χρόνου. Θεωρούν ότι έχουν δικαιώματα πάνω μας!

Μας υποχρεώνουν να πληρώνουμε τους παπάδες τους και τις εκκλησίες τους. Ίχνος αξιοπρέπειας αν είχαν, θα έλεγαν:

"Εμείς οι πιστοί θα συντηρούμε τους ναούς και τους ιερείς μας μόνοι μας, δεν έχουμε ανάγκη τους υπόλοιπους".

Αν το ακούσω αυτό, θα τους σεβαστώ. Μέχρι τότε τους θεωρώ αρπακτικά που με τον ιδρώτα και το αίμα μας συντηρούν τη θρησκεία τους.

Και αυτό, ΦΥΣΙΚΑ, ισχύει για ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ!
 

proktologos

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
396
Like
0
Πόντοι
1
Και γιατί ασχολείσαι?

Έχει νόημα να πας να πείσεις ένα φανατικό?

Χάσιμο χρόνου. Θεωρούν ότι έχουν δικαιώματα πάνω μας!

Μας υποχρεώνουν να πληρώνουμε τους παπάδες τους και τις εκκλησίες τους. Ίχνος αξιοπρέπειας αν είχαν, θα έλεγαν:

"Εμείς οι πιστοί θα συντηρούμε τους ναούς και τους ιερείς μας μόνοι μας, δεν έχουμε ανάγκη τους υπόλοιπους".

Αν το ακούσω αυτό, θα τους σεβαστώ. Μέχρι τότε τους θεωρώ αρπακτικά που με τον ιδρώτα και το αίμα μας συντηρούν τη θρησκεία τους.

Και αυτό, ΦΥΣΙΚΑ, ισχύει για ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ!

Δεν εχουνε λεφτα βρε  alfa291 αμεσως να τους παρεξηγησεις !!!
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Αν αναφερεσαι σε μενα δεν ειμαι αθεη........ουτε θα το θεωρουσα ενδιαφερον ενας αθεος να συζητησει με εναν αλλο αθεο.......προσωπικα δεν ανηκω ουτε στο θρησκευομενος ουτε στο αθεος.......δε μου αρεσουν οι ταμπελιτσες......διαβαζω, ακουω, συζηταω, σκεπτομαι και παιρνω καποια πραγματα προς επεξεργασια......αμφισβητω κατι και την επομενη μερα ισως το ασπαζομαι.......αλλα δεν ειμαι απολυτη ουτε κολλαω ουτε λατρευω το οτιδηποτε.......τα αντιμετωπιζω ολα και κυριως τις θρησκειες-ιδεολογιες αρκετα σκεπτικιστικα......οποτε θα προτιμουσα να συζηταω με ενα αντιστοιχο ατομο και ουτε με καποιον πωρωμενο χριστιανο ουτε με καποιον πωρωμενο δωδεκαθειστη ουτε με καποιον πωρωμενο οτιδηποτε πολυ απλα γιατι η πωρωση εμενα τουλαχιστον δε με εκφραζει και δεν υπαρχει λογος να πεισει καποιος καποιον αλλον για οτιδηποτε.......τροφη και αφορμη για συζητησεις και περεταιρω προβληματισμο ειναι ολα αυτα οχι για να τα ασπαστουμε ή να αλλαξουμε αποψη........


για το Αγιο Ορος να σε ενημερωσω οτι διοργανωνονται εκδρομες απο τα γκει κλαμπ στην Αγγλια τυπου Μυκονος αλλα σε "ηρεμο και φιλικο περιβαλλον".......το ειδα το φυλλαδιο με τα ιδια μου τα ματια απο εναν γκει φιλο στον οποιο δεν ηξερα τι να απαντησω οταν μου το ανεφερε.....καταπια τη γλωσσα μου.......επισης να σε ενημερωσω οτι παει συγγενικο μου προσωπο καθε χρονο και μου ειπε οτι σε συγκεκριμενο μοναστηρι τους ειπε ηγουμενος απο αλλο μοναστηρι μετα τις 7 το απογευμα να μην ανοιγουν την πορτα οταν τους χτυπησουν οι καλογεροι.......φυσικα δεν αμφισβητω αυτα που γραφεις και εχω γνωρισει πολλους μοναχους οι οποιοι ειναι σκεπτομενα ατομα, ψαχνονται και φιλοσοφουν και απεχουν μακραν απο τους περισσοτερους......αλλα δυστυχως επειδη εχω γυρισει πολλαααααα μοναστηρια ειναι εξαιρεσεις.....


περιεργως συμφωνεις και με τον str8 ο οποιος μιλαει για την θρησκεια ως ανθρωπινο κατασκευασμα? πως γινεται αυτο?

δεν διαβασες καλα αυτα που ποσταρα.Ανεφερα χαρακτηριστικα οτι ο χριστιανισμος δεν ειναι θρησκεια,αλλα η αποκαλυψη της αληθειας εν ανθρωπω,αρα συμφωνω απολυτα με τον str81977 που ανεφερε οτι ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα η εκαστοτε θρησκεια διοτι ο ανθρωπος εχει αποκτησει απο τον δημιουργο του καποια "στοιχεια" οπως ειναι η συνειδηση,το πνευμα,τα ενστικτα κλπ...και επειδη ακριβως νιωθει την αναγκη να πιστεψει καπου γιατι μεσα μας ολοι  γνωριζουμε οτι  ειμαστε " υπο" καποιου δημιουργου αλλιως δεν θα υπηρχαν και οι υπολοιπες θρησκειες.Σε οτι αφορα το αγιον ορος φυσικα και εχω δει καταστασεις που καθε αλλο παρα τιμουν τον μοναχισμο και το περιβολι της παναγιας εν γενει αλλα οχι και να λεμε οτι ειναι ελαχιστοι οι σωστοι λειτουργοι και γενικα οι κληρικοι...ειναι απλα η μειοψηφια.Τελος δεν νομιζω οτι τα παιδια που ποσταραν προηγουμενως ειναι φανατικα και δογματικα κειμενοι προς αυτα που πιστευουν,αντιθετα ειναι σωστοι συνομιλητες,με πολυ ωραιο γραπτο λογο και δεν ειναι σωστο οποιον αναφερεται σε "θρησκευτικα " ζητηματα περι χριστιανισμου κλπ..να τον χρηζουμε θεολογο ή οποιαδηποτε αλλη "σταμπα"!
 

proktologos

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
396
Like
0
Πόντοι
1

Alfa291 θα σου πω ένα καλο που ακουσα …….
Λεει καποιος ..........
ότι οποιος εχει ένα μαγαζι τρεχει να μαζεψει τους πελατες να μεγαλωσει τη δουλεια  κλπ.
υπαλληλος ? τρεχει για το αφεντικο για  αυξηση κλπ.
ε  παπαδες  εχουνε το πιο καλο μαγαζι δεν εχουνε κανενα τετοιο προβλημα……..!!!!
όχι μονο δεν τρεχουνε αλλα τους πληρωνουνε τους αφηνουν περιουσιες  κλπ
και το ελεγε και πιο ωραια  ο κερατας … ειχα πεθάνει στο γελιο
όχι ομως ότι δεν υπαρχουν  εξαιρεσεις ….. αλλα μαλλον είναι για να επιβεβαιωνουνε τον κανονα

 

hantok

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2006
Μηνύματα
382
Like
0
Πόντοι
1
γιατί ο χουντοδουλος  διάβαζε επί χούντας μα φυσικά γιατί η ίδια η θρησκεία είναι μια χούντα που δεν αφήνει τον άνθρωπο να εκφραστή ελευθερα,τώρα για το υπόλοιπο παπαδαριό να πω σε αυτούς που το υποστηρίζουν να προσέχουν όταν τους βάζει στο στόμα ο παπας το κουταλάκι ,γιατί θυμάστε όταν ξέσπασε το σκάνδαλο που πολύ παπάδες βάζανε στον κόλο τους τα κουταλάκια και αλλα σκευη,πάντως οποιος πιστεύει ότι ο "χριστιανιζμος" είναι θεόπνευστη θρησκεία εγώ του δίνο συγχαρητήρια είναι άξιος προσοχής και ίσος επιστημονικής ερευνας
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Δεν ειπα οτι ειναι φανατισμενος κανεις.........απλα μου εγινε "επιπληξη" για τον χαρακτηρισμο τραγοπαπας και θα ηθελα παρα πολυ να ξερω με ποιον μιλαω και τα πιστευω του ωστε να ξερω και γω που βαδιζω γιατι οπως ξαναεγραψα δεν υπαρχει λογος να κανω συζητηση με καποιον που ειναι πωρωμενος............δεν σταμπαρω απλα θελω να ξεκαθαριζω τη θεση μου.....δεν ειμαι διατεθειμενη να πεισω κανεναν για τιποτα ουτε να με πεισουν για κατι.....
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Για να γελάσουμε και λίγο:

quoted:
"Ο χριστιανισμός είναι απλά μία εκστρατεία κατά του humour, έχετε δει κανένα άγιο να γελάει?

Ούτε καν χαμογελάνε.

Μόνο ο διάολος γελάει.
"

 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Δεν ειπα οτι ειναι φανατισμενος κανεις.........απλα μου εγινε "επιπληξη" για τον χαρακτηρισμο τραγοπαπας και θα ηθελα παρα πολυ να ξερω με ποιον μιλαω και τα πιστευω του ωστε να ξερω και γω που βαδιζω γιατι οπως ξαναεγραψα δεν υπαρχει λογος να κανω συζητηση με καποιον που ειναι πωρωμενος............δεν σταμπαρω απλα θελω να ξεκαθαριζω τη θεση μου.....δεν ειμαι διατεθειμενη να πεισω κανεναν για τιποτα ουτε να με πεισουν για κατι.....

μιλας με καποιον χριστιανο ορθοδοξο που του προτεινα να διαβασει την αγια γραφη και μου απαντησε με ειρωνια!!!!
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.228
Like
448
Πόντοι
36
Γιώργο, γαμάτο και αληθέστατο αυτό!

Ποιός το είπε/έγραψε?
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Εχω να αναφερω τα εξης και παρακαλω απαντήστε μου;
Από απόψη θεολογιας και ειδικα της Παλαίας Διαθηκης ειμαστε απογονοι των Εβραίων (Γενεσης)  και από την ιστορία ξερω ότι είμαι απογονος του Σωκρατη, Ομηρου κλπ. 
Αρα τι να πιστεψω;
Εσεις τι πιστευτε;  :headbang:
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Εγω πιστευω ότι ο Ιουστινιανός (τι σημαίνει αυτό στα ελληνικά?) είναι μέγας λάτρης του Ελληνισμού και για αυτό έκλεισε την επι [glow=red,2,300]916[/glow] έτη λειτουργούσα Πλατωνική Ακαδημία...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
δεν διαβασες καλα αυτα που ποσταρα.Ανεφερα χαρακτηριστικα οτι ο χριστιανισμος δεν ειναι θρησκεια,αλλα η αποκαλυψη της αληθειας εν ανθρωπω,αρα συμφωνω απολυτα με τον str81977 που ανεφερε οτι ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα η εκαστοτε θρησκεια διοτι ο ανθρωπος εχει αποκτησει απο τον δημιουργο του καποια "στοιχεια" οπως ειναι η συνειδηση,το πνευμα,τα ενστικτα κλπ...και επειδη ακριβως νιωθει την αναγκη να πιστεψει καπου γιατι μεσα μας ολοι  γνωριζουμε οτι  ειμαστε " υπο" καποιου δημιουργου αλλιως δεν θα υπηρχαν και οι υπολοιπες θρησκειες.Σε οτι αφορα το αγιον ορος φυσικα και εχω δει καταστασεις που καθε αλλο παρα τιμουν τον μοναχισμο και το περιβολι της παναγιας εν γενει αλλα οχι και να λεμε οτι ειναι ελαχιστοι οι σωστοι λειτουργοι και γενικα οι κληρικοι...ειναι απλα η μειοψηφια.Τελος δεν νομιζω οτι τα παιδια που ποσταραν προηγουμενως ειναι φανατικα και δογματικα κειμενοι προς αυτα που πιστευουν,αντιθετα ειναι σωστοι συνομιλητες,με πολυ ωραιο γραπτο λογο και δεν ειναι σωστο οποιον αναφερεται σε "θρησκευτικα " ζητηματα περι χριστιανισμου κλπ..να τον χρηζουμε θεολογο ή οποιαδηποτε αλλη "σταμπα"!

Μάλλον με παρερμήνευσες...Όταν λέω ότι η θρησκεία είναι ανθρώπινο δημιούργημα εννοώ ότι δεν υπάρχει κανένα μεταφυσικό στοιχείο όπως αυτά που εσύ παραθέτεις...Η δημιουργία και η εξέλιξη ΟΛΩΝ των θρησκειών, από τη λατρεία ξύλινων εδωλίων το 30.000 πχ έως τις νεοποχίτικες σέχτες εξηγούνται επαρκώς με την επιστημονική μέθοδο...
Ο δε άνθρωπος δεν έχει δημιουργό αλλά είναι το αποτέλεσμα 3.500.000.000 ετών διαρκούς εξέλιξης των έμβιων όντων...
Και εμένα το αδύναμό μου μυαλό (μην ξεχνάμε ότι ως είδος υπάρχουμε 50- 60.000 χρόνια - πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να εξελιχθούμε πλήρως) δυσκολεύεται να καταλάβει κάποια πράγματα και ασυνείδητα καταφεύγω στην εύκολη λύση: Το μεταφυσικό...Ο έλλογος εαυτός μου όμως μου λέει ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.
 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Και γιατί ασχολείσαι?

Έχει νόημα να πας να πείσεις ένα φανατικό?

Χάσιμο χρόνου. Θεωρούν ότι έχουν δικαιώματα πάνω μας!

Μας υποχρεώνουν να πληρώνουμε τους παπάδες τους και τις εκκλησίες τους. Ίχνος αξιοπρέπειας αν είχαν, θα έλεγαν:

"Εμείς οι πιστοί θα συντηρούμε τους ναούς και τους ιερείς μας μόνοι μας, δεν έχουμε ανάγκη τους υπόλοιπους".

Αν το ακούσω αυτό, θα τους σεβαστώ. Μέχρι τότε τους θεωρώ αρπακτικά που με τον ιδρώτα και το αίμα μας συντηρούν τη θρησκεία τους.

Και αυτό, ΦΥΣΙΚΑ, ισχύει για ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ!

Σωστός ομολογώ ο alfa.
+1
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom