Νέα

Ελληνισμός και Ορθοδοξία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bourdgeorge
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 110
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Για ποιο λόγο όμως συγχέετε τις κακοδοξίες του Παπισμού με την Ορθόδοξη πίστη;
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
εμενα παντος η διδασκαλια του ΧΡΙΣΤΟΥ με καλυπτει(εχει βεβαια αρκετες επιροες απο ΣΩΚΡΑΤΗ)
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Ε καλά τώρα!

Μη λέμε κι ό,τι ο Χριστός αντέγραψε το Σωκράτη! Έλεος πια!

Φοβερός και τρομερός ο Σωκράτης, καμιά αντίρρηση.

ʼλλο ένας άνθρωπος όμως και άλλο μια θεόπνευστη διδασκαλία.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Μωρε η διδασκαλια σαν διδασκαλια σκετη καλη ειναι και με πολλες επιρροες απο Σωκρατη.......και μακαρι να μπορουσαμε να την εφαρμοσουμε οσο περισσοτερο γινεται.........αλλα απο την διδασκαλια μεχρι τον τελευταιο τραγοπαπα της ενοριας (ο οποιος και αυτος ετσι τα διδαχθηκε δεν φταιει απολυτα) εχει τεραστια διαφορα.......
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Για ποιο λόγο όμως συγχέετε τις κακοδοξίες του Παπισμού με την Ορθόδοξη πίστη;
θεωρω οτι το συγκεκριμενο θεμα ειναι απιστευτα ενδιαφερων και δεν μπορει να αναληθει σε τετοιου ειδους κουβεντα αλλα ας κανουμε μια προσπαθεια!!!
φιλε μου αν συμφωνεις οτι η αγια γραφη ειναι ο τροπος με τον οποιο ο θεος θελει να ζουμε και να τον λατρευουμε ποσοι ορθοδοξοι χριστιανοι πιστυεις οτι  την εχουν διαβασει?εσυ την εχεις διαβασει?
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Ε καλά τώρα!

Μη λέμε κι ό,τι ο Χριστός αντέγραψε το Σωκράτη! Έλεος πια!

Φοβερός και τρομερός ο Σωκράτης, καμιά αντίρρηση.

ʼλλο ένας άνθρωπος όμως και άλλο μια θεόπνευστη διδασκαλία.

η θεοπνευστη αυτη διδασκαλια δε διαφερει σε πολλα απο τον βουδισμο ή τον μουσουλμανισμο........
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Ο Αρχιεπισκοπος καλα το ξεκινησε στο τελος αλλα μετα μας τα χαλασε........." ε ενταξει πανω στην αναμπουμπουλα καταστρεψανε και μερικα αγαλματα και μερικους ναους......"
χαχαχαχαχαχχαχα  (ελευθερη αποδοση)
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Μωρε η διδασκαλια σαν διδασκαλια σκετη καλη ειναι και με πολλες επιρροες απο Σωκρατη.......και μακαρι να μπορουσαμε να την εφαρμοσουμε οσο περισσοτερο γινεται.........αλλα απο την διδασκαλια μεχρι τον τελευταιο τραγοπαπα της ενοριας (ο οποιος και αυτος ετσι τα διδαχθηκε δεν φταιει απολυτα) εχει τεραστια διαφορα.......
γιαυτο φιλη μου διαβαζεις μονη σου ΞΕΡΕΙΣ  και ΠΡΑΤΕΙΣ αναλογα!!και δεν εχεις αναγκη ΚΑΝΕΝΑΝ  να σου πει τι ειναι σωστο και τι λαθος!
leon φιλε μου  αν διαβασεις σωκρατη  και χριστο θα βρεις παρα πολλα κοινα!!και ο σωκρατης  προυπηρξε του χριστου
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Καταρχήν καλό θα είναι να λείψουν οι χαρακτηρισμοί τύπου "τραγόπαπας". Αν μη τι άλλο, είναι ιδιαιτέρως προκλητικοί και ανούσιοι.

Στο δε ερώτημά σου nik30 θα σου απαντήσω το εξής. Καταρχάς, άλλο διάβασμα και άλλο ερμηνεία. Δεν είναι τυχαίο που ο καθηγητής Παναγιώτης Τρεμπέλας, μια τεράστια αναγνωρισμένη προσωπικότητα της Ορθοδόξου πίστεως, ανάλωσε εκατοντάδες χιλιάδες σελίδων ερμηνεύοντας την Αγία Γραφή.

Κατά συνέπεια, το "διάβασμα" δεν επαρκεί ούτε καν για να κατανοήσει κάποιος τα βασικά.

Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω πόσοι την έχουν διαβάσει. Συμφωνώ, ελάχιστοι ζουν σύμφωνα με αυτήν. Ακόμα λιγότεροι την έχουν κατανοήσει σε ένα μικρό ποσοστό. Αυτό όμως δεν είναι λόγος να ακυρώνουμε μια ολόκληρη θρησκεία, επειδή εμείς είμαστε ανεπαρκείς να την κατανοήσουμε και να την εφαρμόσουμε.

Πολύ δε περισσότερο να διαδίδουμε ψευδή στοιχεία και ανυπόστατες κατηγορίες.

Σε ό,τι αφορά τα υπόλοιπα.

Είναι γελοίο το να λέει κάποιος ότι ο Χριστός αντέγραψε το Σωκράτη, για πολλούς λόγους, που δεν είναι της ώρας.

Επιπλέον, ο μουσουλμανισμός, είναιε πιστημονικά τεκμηριωμένο, ότι είναι μια ανάμειξη παραδόσεων του Χριστιανισμού, του Εβραϊσμού και νομαδικών παραδόσεων.

Ο δε βουδισμός απέχει παρασάγγας. Δεν έχει καν νόημα να τον επικαλούμαστε.
 

λαγαρος

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2006
Μηνύματα
4.025
Like
4
Πόντοι
16
νομιζω οτι τα ιστορικα ΣΤΟΙΧΕΙΑ ειναι με την δεκαπενταχρονη πτυχιουχα που τωρα ετοιμαζει μαστερ σε 3 κλαδους (οχι φιλοσοφια).
δεν ειπε ιστορικη ανακριβεια!!! καμμια._

δικια μου πειρα:

πανω σε καθε αρχαιο ναο ειναι κτισμενο καποιο (κακογουστο κατα 80%) εκκλησακι και με υλικα απο την κατεδαφιη.

εκτος απο το Χριστοδουλο που "διαβαζε" θυμαστε καμμια αντιδραση απο την ορθοδοξια επι χουντας??
ετσι συνεργαζομενοι ηταν και το 1821 και μερικοι με το πιστολι στο κεφαλι "ευλογησαν " την επανασταση για πολιτικους λογους.
τα μεχρι σημερα αποδεικτικα της περιουσιας της εκκλησιας φερουν υπογραφες σουλτανων-πασσαδων τουρκων τοποτηριτων.
που ειναι το παραξενο????
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Θα σας προσγειώσω λίγο ανώμαλα αλλά η θρησκεία είναι ανθρώπινη επινόηση  και καλύπτει αναζητήσεις και ανησυχίες των ανθρώπων που την επινόησαν...
Τα θεόπνευστα κείμενα γράφτηκαν από ανθρώπους για ανθρώπους και είναι άμεσα συνδεδεμένα με την εποχή τους....Το αν οι μεταγενέστεροι τους έδωσαν διαστάσεις που δεν επιδίωξαν οι αρχικοί συγγραφείς αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Από ' κει και πέρα όπως και κάθε κείμενο έτσι και τα θρησκευτικά (Βίβλος, Κοράνι κτλ) ο κάθε άνθρωπος τα ερμηνεύει κατά το δοκούν ανάλογα με τις ήδη υπάρχουσες εμπειρίες και ανάγκες του.
Ειδικά η Αγία Γραφή επιδέχεται τόσων πολλών ερμηνειών, όσοι και οι άνθρωποι που την έχουν διαβάσει...Είτε ρωτήσεις φονταμενταλιστή ρεπουμπλικάνο χριστιανό του αμερικάνικου νότου είτε αγγλικανό παπά που ευλογεί γάμους ομοφυλοφίλων θα σου πουν ότι ακολουθούν πιστά την Αγία Γραφή...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Και ολα αυτα τα λες εσυ με ποια ιδιοτητα αν επιτρεπεται? γιατι κατ εμε ουτε θεανθρωπος ηταν και ναι χρησιμοποιησε πολλες ιδεες του σωκρατη........και ο λογος που σε ρωταω ειναι γιατι μια τετοια συζητηση θα μπορουσα να την κανω με καποιον που δεν ειναι κολλημενος ή δεν "λατρευει" καποιον αλλα ειναι ανοιχτομυαλος και αμφισβητει ή δεχεται καποια πραγματα.......αν ειναι να συζηταω με καποιον κολλημενο θεολογο (γιατι ευτυχως υπαρχουν και εξαιρεσεις στον κλαδο) ή καποιον παπα ή καποιον θρησκοληπτο δε θα το συνεχισω γιατι δεν υπαρχει νοημα.......εγω θα σου λεω Α και συ θα μου λες οτι ειναι προσβλητικο να λεω τραγοπαπα εναν ανθρωπο που υποτιθεται διδασκει το λογο του Θεου αλλα παραλληλα κυκλοφορει φουστα μπλουζα με τους ομοιους του και κολλαει σε αγορακια και τρωει τα λεφτα απο το παγκαρι για να φτιαξει σπιτι........(οχι ολοι βεβαια)
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Καταρχήν καλό θα είναι να λείψουν οι χαρακτηρισμοί τύπου "τραγόπαπας". Αν μη τι άλλο, είναι ιδιαιτέρως προκλητικοί και ανούσιοι.

Στο δε ερώτημά σου nik30 θα σου απαντήσω το εξής. Καταρχάς, άλλο διάβασμα και άλλο ερμηνεία. Δεν είναι τυχαίο που ο καθηγητής Παναγιώτης Τρεμπέλας, μια τεράστια αναγνωρισμένη προσωπικότητα της Ορθοδόξου πίστεως, ανάλωσε εκατοντάδες χιλιάδες σελίδων ερμηνεύοντας την Αγία Γραφή.

Κατά συνέπεια, το "διάβασμα" δεν επαρκεί ούτε καν για να κατανοήσει κάποιος τα βασικά.

Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω πόσοι την έχουν διαβάσει. Συμφωνώ, ελάχιστοι ζουν σύμφωνα με αυτήν. Ακόμα λιγότεροι την έχουν κατανοήσει σε ένα μικρό ποσοστό. Αυτό όμως δεν είναι λόγος να ακυρώνουμε μια ολόκληρη θρησκεία, επειδή εμείς είμαστε ανεπαρκείς να την κατανοήσουμε και να την εφαρμόσουμε.

Πολύ δε περισσότερο να διαδίδουμε ψευδή στοιχεία και ανυπόστατες κατηγορίες.

Σε ό,τι αφορά τα υπόλοιπα.

Είναι γελοίο το να λέει κάποιος ότι ο Χριστός αντέγραψε το Σωκράτη, για πολλούς λόγους, που δεν είναι της ώρας.

Επιπλέον, ο μουσουλμανισμός, είναιε πιστημονικά τεκμηριωμένο, ότι είναι μια ανάμειξη παραδόσεων του Χριστιανισμού, του Εβραϊσμού και νομαδικών παραδόσεων.

Ο δε βουδισμός απέχει παρασάγγας. Δεν έχει καν νόημα να τον επικαλούμαστε.
καταρχην η εγω δεν καταλαβα η εσυ δεν μου απαντησες αν την εχεις διαβασει.
οσο για την ερμηνια νομιζω οτι ειναι προτιμοτερο να διαφωνουμε (αν πρεπει)σε κατι που εχουμε και οι δυο διαβασει!!
φιλικα παντα
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Δεν πρόκειται να συνεχίσω ή να προσπαθώ να εξηγήσω σε ανθρώπους με αντιλήψεις προκάτ τέτοια πράγματα.

Επίσης το "κατ' εσέ" δεν έχει απολύτως καμμία σημασία. Το τι πιστεύεις εσύ δεν έχει κανένα νόημα, τη στιγμή που οι απόψεις σου ακυρώνονται από τα ίδια τα ιστορικά στοιχεία.

Επίσης, δεν έχεις κανένα δικαίωμα να αποκαλείς κανέναν ιερέα τραγόπαπα, επειδή έτσι γουστάρεις ή επειδή δε σου κάθεται καλά. Πρόβλημα σου. Κι ο Λιαντίνης τα ίδια έκανε και η Ντορρέτα τα ίδια ονειρεύεται, ομοίως και πολλοί άλλοι.

Το πρόβλημα σας δεν είναι ο Χριστιανισμός, αλλά το ότι δεν έχετε τίποτε πραγματικό να του καταμαρτυρήσετε ή να καλύψετε το δικό σας κενό. Για το λόγο αυτό κανένας δεν καταφέρεται κατά του βουδισμού ή του ινδουισμού ή και πολλών άλλων.

Αντί λοιπόν να κατηγορείτε το Χριστιανισμό ως θρησκεία, ποια είναι η εύκολη λύση; Μα φυσικά οι αντιπρόσωποι του.

Το μόνο δύσκολο είναι ότι οι πραγματικοί αντιπρόσωποι δεν μπόρεσαν ποτέ να αποκαθηλωθούν, τόσο πριν πολλά  χρόνια, όσο και στην τωρινή εποχή.

Όσο θα υπάρχει ένας Διονύσιος Αρεοπαγίτης, ένας Μάρκος Ευγενικός, ένας πατροΚοσμάς, ένας μοναχός Πορφύριος μπορείτε να λυσσάτε όσο θέλετε.

Αυτούς δεν μπορέσατε ποτέ να τους αποκαθηλώσετε. Και φυσικά όταν ο άνθρωπος αναδεικνύει τη θρησκεία, τότε επιβραβεύεται από εσάς ο άνθρωπος. Όταν ο άνθρωπος υποβιβάζει τη θρησκεία, τότε κατηγορείται η θρησκεία. Αν μη τι άλλο εξαιρετικά υποκριτική στάση.

Για τον nik30: όχι, δεν έχω προλάβει να τη διαβάσω ολόκληρη. Αν εσύ έφτασες σε τέτοια ύψη πνευματική ολότητας και διαύγειας συγχαρητήρια. Τα γραφόμενά σου όμως δεν το αποδεικνύουν.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Προσωπικα δεν εχω μια καποια συγκεκριμενη θρησκεια οποτε δε με απασχολει ουτε πως θα υποβιβασω τον χριστιανισμο ουτε τον βουδισμο ουτε τον ινδουισμο.......κρινω απο αυτα που βλεπω και ο μονος χαρακτηρισμος που μπορω να δωσω σε ολους αυτους τους κληρικους (και οχι στις ελαχιστες εξαιρεσεις τους) ειναι τραγοπαπας......αν αυτο δε σου αρεσει ειναι δικο σου προβλημα....τον χαρακτηρισμο αυτο δεν τον εβγαλα απο το κεφαλι μου.......τον εβγαλαν ανθρωποι πριν πολλα πολλα χρονια.....απο εποχης γιαγιαδων και παππουδων μας......προφανως υπηρχε καποιος λογος και καποια αφορμη για αυτο......
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
LEO δεν εχω καμια διαθεση να απαντησω στις ειρωνιες σου!!και μια συμβουλη αν θες ΔΙΑΒΑΣΕ και μετα ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ θα εχεις διαφορετικη αποψη!!ισως οχι ομοια με την δικη μου(δεν με ενδιαφερει αυτο)αλλα διαφορετικη απο αυτην που εχεις τωρα!
και μια ερωτηση αν απιτρεπεις!ποσο χρονων εισαι?
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Και ολα αυτα τα λες εσυ με ποια ιδιοτητα αν επιτρεπεται? γιατι κατ εμε ουτε θεανθρωπος ηταν και ναι χρησιμοποιησε πολλες ιδεες του σωκρατη........και ο λογος που σε ρωταω ειναι γιατι μια τετοια συζητηση θα μπορουσα να την κανω με καποιον που δεν ειναι κολλημενος ή δεν "λατρευει" καποιον αλλα ειναι ανοιχτομυαλος και αμφισβητει ή δεχεται καποια πραγματα.......αν ειναι να συζηταω με καποιον κολλημενο θεολογο (γιατι ευτυχως υπαρχουν και εξαιρεσεις στον κλαδο) ή καποιον παπα ή καποιον θρησκοληπτο δε θα το συνεχισω γιατι δεν υπαρχει νοημα.......εγω θα σου λεω Α και συ θα μου λες οτι ειναι προσβλητικο να λεω τραγοπαπα εναν ανθρωπο που υποτιθεται διδασκει το λογο του Θεου αλλα παραλληλα κυκλοφορει φουστα μπλουζα με τους ομοιους του και κολλαει σε αγορακια και τρωει τα λεφτα απο το παγκαρι για να φτιαξει σπιτι........(οχι ολοι βεβαια)

ενω μουνιτσα θα εχει νοημα να συζητησει ενας αθεος με μια αθεο(ετσι δεν ειναι?)......συμφωνω απολυτα με τον str81977 και τον leonknight....υπαρχουν πολλες πλανες,πολλες ανακριβειες σε οτιδηποτε αντιορθοδοξο πλαναται μεσα στην ιστορια!και για να βαλουμε τα πραματα στη θεση τους ο χριστιανισμος δεν ειναι θρησκεια σε καμμια περιπτωση,ειναι πολυ απλα η αποκαλυψη της αληθειας στον ανθρωπο.....επισης γιατι αναφερθηκες-αν για ορθοδοξους ιερεις και μοναχους κλπ....επειδη εχω παει στο αγιο ορος και πηγαινω 1 φορα καθε 2 χρονια περιπου εχω συναντησει πολλους μοναχους σε διαφορες μονες που εκτος της αγιας γραφης και των ατελειωτων βιβλιων που εχουν στις βιβλιοθηκες τους.....μελετουν παραλληλα και το κορανι!οσοι εχουν παει στην νοτιοανατολικη πλευρα του αγιου ορους(στην σκητη του πατρος γαβριηλ οπου πετουνε οι ικαροι με F16 τακτα χρονικα διαστηματα απο τη σκητη του και μαλιστα του εχουν χαρισει και τις στολες τους) γνωριζουν.Δεν ειναι ολοι οι ιερεις οπως θελουν να τους παρουσιαζουν και αλλωστε και το τελευταιο κομματι της καινης διαθηκης αναφερεται και προβλεπει οτι στις εσχατες ημερες αυτου του κοσμου οι λειτουργοι της εκκλησιας θα ειναι οι χειροτεροι ολων!Για αυτο μην πεταγεται ο καθεις που εχει διαβασει ενα βιβλιο ή εχει ακουσει κουβεντες διαφορων "σκεπτικιστων" να βγαζει συμπερασμα για ενα τοσο σοβαρο θεμα που αφορα συνολικα την ανθρωποτητα....μια και το φερε η κουβεντα μουνιτσα(και οποιος αλλος θελει) θα σας προτεινα να διαβασετε 2 βιους(του παισιου και του πορφυριου) και ενα συγκλονιστικο ιερο κειμενο...τον ιωαννη της κλιμακος!για αρχη αυτα .....και μετα προχωρατε(αν θελετε να εμβαθυνετε και αλλο) σε αλλα κειμενα
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Αν αναφερεσαι σε μενα δεν ειμαι αθεη........ουτε θα το θεωρουσα ενδιαφερον ενας αθεος να συζητησει με εναν αλλο αθεο.......προσωπικα δεν ανηκω ουτε στο θρησκευομενος ουτε στο αθεος.......δε μου αρεσουν οι ταμπελιτσες......διαβαζω, ακουω, συζηταω, σκεπτομαι και παιρνω καποια πραγματα προς επεξεργασια......αμφισβητω κατι και την επομενη μερα ισως το ασπαζομαι.......αλλα δεν ειμαι απολυτη ουτε κολλαω ουτε λατρευω το οτιδηποτε.......τα αντιμετωπιζω ολα και κυριως τις θρησκειες-ιδεολογιες αρκετα σκεπτικιστικα......οποτε θα προτιμουσα να συζηταω με ενα αντιστοιχο ατομο και ουτε με καποιον πωρωμενο χριστιανο ουτε με καποιον πωρωμενο δωδεκαθειστη ουτε με καποιον πωρωμενο οτιδηποτε πολυ απλα γιατι η πωρωση εμενα τουλαχιστον δε με εκφραζει και δεν υπαρχει λογος να πεισει καποιος καποιον αλλον για οτιδηποτε.......τροφη και αφορμη για συζητησεις και περεταιρω προβληματισμο ειναι ολα αυτα οχι για να τα ασπαστουμε ή να αλλαξουμε αποψη........


για το Αγιο Ορος να σε ενημερωσω οτι διοργανωνονται εκδρομες απο τα γκει κλαμπ στην Αγγλια τυπου Μυκονος αλλα σε "ηρεμο και φιλικο περιβαλλον".......το ειδα το φυλλαδιο με τα ιδια μου τα ματια απο εναν γκει φιλο στον οποιο δεν ηξερα τι να απαντησω οταν μου το ανεφερε.....καταπια τη γλωσσα μου.......επισης να σε ενημερωσω οτι παει συγγενικο μου προσωπο καθε χρονο και μου ειπε οτι σε συγκεκριμενο μοναστηρι τους ειπε ηγουμενος απο αλλο μοναστηρι μετα τις 7 το απογευμα να μην ανοιγουν την πορτα οταν τους χτυπησουν οι καλογεροι.......φυσικα δεν αμφισβητω αυτα που γραφεις και εχω γνωρισει πολλους μοναχους οι οποιοι ειναι σκεπτομενα ατομα, ψαχνονται και φιλοσοφουν και απεχουν μακραν απο τους περισσοτερους......αλλα δυστυχως επειδη εχω γυρισει πολλαααααα μοναστηρια ειναι εξαιρεσεις.....


περιεργως συμφωνεις και με τον str8 ο οποιος μιλαει για την θρησκεια ως ανθρωπινο κατασκευασμα? πως γινεται αυτο?
 

Επισκέπτης
Τα πράγματα είναι απλά. Το έχω πει και σε άλλο thread. Η γνώμη μου είναι ότι οι θρησκείες (γενικά) έχουν φτιαχτεί από τους ίδιους τους ανθρώπους για να τους διαχωρίζουν. Καμία δεν είναι καλύτερη από καμία. Όλες είναι τα ίδια σκατά και όλες αποσκοπούν σε συγκεκριμένα συμφέροντα. Όπως πολύ σωστά είπε κάποιος, οι σταυροφορίες ήταν από τους χειρότερους πολέμους που έγιναν ποτέ, όπου κυριάρχησε το ΜΙΣΟΣ του ενός για τον άλλον με διαφορετικά θρησκευτικά φρονήματα. Δεν είναι τυχαίο ότι εξακολουθούν ακόμα και σήμερα να είναι οι χειρότεροι πόλεμοι. Μην κοιτάτε που βγαίνουν οι επιτελείς και για λόγους PR λένε ότι "ο μουσουλμανισμός είναι ειρηνική θρησκεία και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με αυτή". Ισχύει ακριβώς αυτό που λένε οι μουσουλμάνοι "θα τσακίσουμε τους άπιστους" (τους χριστιανούς δηλαδή). Απλά εκείνοι δεν έχουν την παιδεία και δεν έχουν ιδέα περί PR και διπλωματίας και το λένε στα ίσια.

Και για να περάσω και στα δικά μας, γιατί άραγε κατέβηκαν όλοι οι "πιστοί" στους δρόμους τότε με τις ταυτότητες? Επειδή δεν θα αναγράφεται το θρήσκευμα? Και τι σημασία έχει? Δηλαδή αν δεν αναγράφεται το θρήσκευμα σημαίνει ότι δεν είσαι κιόλας? Οι ίδιοι κυρήττουν ότι η πίστη για τον θεό είναι μέσα μας. Ποιο το πρόβλημα λοιπόν να μην αναφέρεται στο δημόσιο έγγραφο? Και για να το πάρω κι από την ανάποδη, γιατί τόση οργή από την εκκλησία που δεν θα αναγράφεται και ήθελαν πάση θυσία να αναγράφεται? Εγώ με το φτωχό μου το μυαλό καταλαβαίνω ότι κάποιος πολύ συγκεκριμένος λόγος υπάρχει. Τον οποίο βέβαια δεν μας τον λένε (τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ λόγο εννοώ, όχι τις παπαριές που μας τσαμπουνάνε). Γιατί ο παπάς δεν σε αφήνει να βαφτίσεις ένα παιδί αν δεν έχεις κάνει θρησκευτικό γάμο? Γιατί αρνείται να σου βαφτίσει το παιδί αν δεν του δώσεις ένα χριστιανικό όνομα?

Όλα γίνονται για τα συμφέροντα. Τώρα τι συμφέρονται είναι αυτά, εμείς οι κοινοί θνητοί δεν θα μάθουμε ποτέ. Τα πράγματα τα έχουν κάνει οι ίδιοι περίπλοκα, έτσι ώστε να μην τα καταλαβαίνουμε. Γιατί? Ποιος ο λόγος που η Αγία Γραφή είναι "κωδικοποιημένη" και δεν λέει τα πράγματα απλά και κατανοητά? Γιατί η Αποκάλυψη του Ιωάννη γράφτηκε εντελώς αληγορικά κι υπάρχουν εκατοντάδες διαφορετικές ερμηνείες? Γιατί το "ΠΙΣΤΕΥΕ και ΜΗ ερεύνα" που μου έλεγε ο παππούς μου όταν ήμουν 8-10 χρονών έγινε ξαφνικά "πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ" στα 30 μου? Και πριν αρπαχτούν κάποιοι θρησκευόμενοι, να διευκρινήσω ότι έφερα τα παραδείγματα του Χριστιανισμού γιατί είναι τα μόνα που ξέρω. Μην νομίζετε ότι είμαι κόπανος. Πάνω-κάτω είμαι σίγουρος ότι τα ίδια κάνουν και οι άλλες θρησκείες. Εδώ υπάρχει κόντρα μεταξύ των ίδιων των Χριστιανών (ορθόδοξων, καθολικών, προτεστάντων, κτλ, κτλ), δεν θα υπάρχει κόντρα μεταξύ εντελώς διαφορετικών θρησκειών?

Τι να πω... εγώ γενικά είμαι ρεαλιστής σαν άνθρωπος και πιστεύω ότι 1+1=2. Ούτε 1.5, ούτε 2.2, ούτε 1.8. Η ζωή μας πιστεύω ότι είναι κάποτε άσπρο, κάποτε μαύρο και άντε να είναι και κάποτε και λίγο γκρι. ʼντε να βγάλεις άκρη με τις θρησκείες και τι τελικά είναι σωστό (κατ' αυτές) και τι λάθος.

Μάλλον εδώ ταιριάζει μια έκφραση που λέει ένας κολλητός μου:

"Του κώλου τα εννιάμερα, της μούνας τα σαράντα!!!".
 

proktologos

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
396
Like
0
Πόντοι
1
Ξεκαρδιστηκα στα  Γελια  και sorry  παιδια γιατι εχετε ανοιξει ένα θεμα  ελληνισμος και ορθοδοξια και από κάτω έχει ?.. 
Η καλύτερη και η πιο sexy ...
Ομοφυλόφιλα αγόρια
City Tours in Greece (revi... 
Tραβέλια με προσόντα
Βυζαρούδες call-girls!
  Έχετε πάει με τσατσά;
Δεν θελω να ερθω με κανεναν σε αντιπαραθεση αλλα δεν νομιζω ότι είναι ο καταλληλος τοπος ?.. sorry ξανα 
Μην με αρχισετε περι ελευθεριας λογου κλπ. μια παρατηρηση εκανα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom