Νέα

Είστε ικανοποιημένοι από τη ζωή σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sad_man
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 567
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

akinho

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
689
Κριτικές
1
Like
1.776
Πόντοι
206
Σε καταλαβαίνω αλλά το να το βλέπεις έτσι δεν σου προσφέρει και ουσιαστικό, πίστεψε με έχω υπάρξει καταθλιπτικός και με μηδενική αυτοεκτίμηση, δεν ωφελεί να σκέπτεσαι έτσι , μόνο κακό κάνεις στην ζωή σου! Σκέψου υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν να φάνε, που τώρα ζουν πόλεμο, μου είναι θύματα βιασμού κλπ Εμείς μια χαρά είμαστε, έχουμε την δουλειά μας, την υγεία μας , όλα είναι μια χαρα :hi:
Όπως είπα, είναι τι προτεραιότητες και τι βάρη έχει ο καθένας . Άλλος έχει προτεραιότητα μια καλή δουλειά, άλλος ένα καλό αμάξι, άλλος ένας σκάφος γεμάτο σκόνη και 10 γκόμενες να τον καβαλάνε η μία μετά την άλλη. Δεν είναι θέμα οπτικής όμως. Λες απλά "επιθυμώ αυτό". Κάτι τόσο απλό και ανθρώπινο. Δεν είναι δηλαδή ότι επιθυμώ να γίνω Elon musk. Ε αν δεν μπορώ να έχω αυτό το απλό τι να πω... Σκέψου ότι δεν παίρνω καν άδειες από τη δουλειά γιατί δεν έχω τι να τις κάνω. Μέχρι που με τρόπο μου λένε ότι οκ.... "Πάρε και καμμία άδεια γιατί πρέπει να τις μειώσεις"
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.801
Like
17.840
Πόντοι
3.656
αυτο ειναι και θεμα τριβης με μια κατασταση που σου δινεται η ευκαιρια να μιλας με πολυ κοσμο.Εγω πχ δν δουλευα παντα το ταξι.συνθως το νοικιαζα σε οδηγους.Οταν ομως δουλευα και μιλουσα με κοσμο (εστω ωρες ωρες και με σκατενιες συνθηκες) αισθανομουν περισσοτερο επικοινωνιακος και με τις γυναικες,αλλα και με τον κοσμο γενικα.Αν και οι εμπειριες με τις γυναικες ηταν αλλουνου παππα ευαγγελιο....οταν λοιπον δεν δουλευα και δεν ειχα τοση εντονη επικοινωνια με τον κοσμο,αισθανομουν μουντρουχος.

Αυτό είναι το σημαντικότερο,πρέπει να έχεις ευκαιρία να μιλάς με κόσμο.Πολλοί δεν την έχουν,είτε γιατί δεν τους βοηθάει η δουλειά τους,είτε γιατί είναι άνεργοι.Γενικά η κοινωνική σου ζωή εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη δουλειά που κάνεις.Ή θα σε βοηθήσει ή θα σε χαντακώσει.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.746
Like
14.321
Πόντοι
3.506
Όπως είπα, είναι τι προτεραιότητες και τι βάρη έχει ο καθένας . Άλλος έχει προτεραιότητα μια καλή δουλειά, άλλος ένα καλό αμάξι, άλλος ένας σκάφος γεμάτο σκόνη και 10 γκόμενες να τον καβαλάνε η μία μετά την άλλη. Δεν είναι θέμα οπτικής όμως. Λες απλά "επιθυμώ αυτό". Κάτι τόσο απλό και ανθρώπινο. Δεν είναι δηλαδή ότι επιθυμώ να γίνω Elon musk. Ε αν δεν μπορώ να έχω αυτό το απλό τι να πω... Σκέψου ότι δεν παίρνω καν άδειες από τη δουλειά γιατί δεν έχω τι να τις κάνω. Μέχρι που με τρόπο μου λένε ότι οκ.... "Πάρε και καμμία άδεια γιατί πρέπει να τις μειώσεις"
Θα σου πω απλά οτι στα 40 μου χρόνια η μοναδική προτεραιότητα που έχω είναι να χαμογελώ κάθε ημέρα και με την παρουσία μου να προσπαθώ να κάνω και τους γύρω μου να αισθάνονται χαρούμενοι :hi:
 

akinho

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
689
Κριτικές
1
Like
1.776
Πόντοι
206
Θα σου πω απλά οτι στα 40 μου χρόνια η μοναδική προτεραιότητα που έχω είναι να χαμογελώ κάθε ημέρα και με την παρουσία μου να προσπαθώ να κάνω και τους γύρω μου να αισθάνονται χαρούμενοι :hi:
Κοίταξε να δεις. Ο καθένας είναι όπως το βλέπει. Το πώς αντιλαμβάνεται κάποιος τα πράγματα έχει σχέση και με τα βιώματα που έχει γενικά. Επειδή έχω φάει ήδη 5 χρόνια μοναξιάς, είναι ήδη πολλά και ξέρω σίγουρα ότι δε μου αξίζει.
Να ξεκαθαρίσω μιας και οι συνομιλίες αυτές είναι δημόσιες πως όλα τα πράγματα είναι σχετικά. Εγώ μπορεί να αντιλαμβάνομαι κάτι με ένα Α τρόπο και άλλος με ένα Β τρόπο και ούτω καθεξής. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι κάποιος από τους 2 είναι λάθος, αλλά ότι έχει διαφορετική οπτική γωνία.

Εύχομαι σε όλους και τον καθένα ξεχωριστά να βρείτε αυτό που επιθυμείτε και που σας κάνει ουσιαστικά ευτυχισμένους και σας γεμίζει τη ζωή!
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.067
Κριτικές
10
Like
13.073
Πόντοι
3.846
Ωραία μηνύματα για Πάσχα, άντε και λίγο χαρά όχι μόνο γκρίνια. Φίλε Αγράμματε, ευτυχία είναι να βάζεις ένα στόχο και να τον πετυχαίνεις. Για αυτό και το παιδί στη Σομαλία που βάζει γκολ με μία μπάλα από χαρτί παίζοντας στα χώματα με τους φίλους του είναι ευτυχισμένο και ας μη φοράει ούτε παπούτσια.
Αντίθετα ο ξενοδόχος που κάνει αίτηση για επιχορήγηση μέσω ΕΣΠΑ για να κάνει επέκταση στο ξενοδοχείο του είναι δυστυχισμένος αν δεν περάσει η αίτηση και ας οδηγεί αυτοκίνητο 2000 cc.

Στη ζωή μου έχω περάσει και από κατάθλιψη που ένιωθα ότι δε θα καταφέρω ποτέ μου τίποτα, και από φάσεις που είχα αρκετά λεφτά ώστε να μην αγχώνομαι αλλά δεν είχα χρόνο να τα χαρώ, έχω υπάρξει μόνος μου, έχω κάνει σχέσεις που τις θυμάμαι με τις καλύτερες αναμνήσεις.
Αυτό που μένει είναι να έχεις όρεξη για ζωή. Να δίνεις στον εαυτό σου κίνητρο κάθε μέρα να ξυπνάει και να έχει να αγωνιστεί για κάτι. Η ζωή πάντα θα έχει τα πάνω και τα κάτω της, το σημαντικό είναι να μην παραιτείσαι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.597
Like
13.971
Πόντοι
3.656
Τύποι το πρόβλημα σήμερα στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι ότι η ζωή μοιράζει κακοτυχίες αλλά το τι ζητάμε εμείς για να είμαστε ικανοποιημένοι.

Πραγματική ευτυχία και ικανοποίηση δεν υπάρχει..δεν είναι στη φύση μας...όσα και να έχεις...ότι και να πηδάς...ότι και να τρως...δε θα είσαι ποτέ ευχαριστημένος. Πρέπει να το αποδεχθείς αυτό και να ωριμάσεις την σκέψη σου ώστε να αναγνωρίζεις τα βασικά.

Αν ξυπνάς το πρωί και έχεις υγεία εσύ και η οικογένεια σου...και ζεις σε καιρό ειρήνης σε μια χώρα του δυτικού κόσμου...έχεις ήδη τις βάσεις για να είσαι ικανοποιημένος. Προφανώς δεν είναι το ίδιο με το να ζεις με χρήμα, να έχεις γεννηθεί με χαρακτηριστικά που γουστάρουν οι γκόμενες η να μην χρειαστεί να παλέψεις για τίποτα στη ζωή σου. Αλλά αν νομίζεις ότι οποίος τα έχει αυτά είναι ικανοποιημένος επειδή το δείχνει στο Ινσταγκραμ κάτι δεν κατάλαβες καλά. Τα ίδια ψυχολογικά με όλους έχει και αυτός.

Αλλά κάθε μέρα που σηκώνεσαι το πρωί και δεν σου αρέσει η ζωή σου επειδή τα λεφτά φτάνουν για λίγα πράγματα...επειδή δεν πας διακοπές και επειδή δεν έχεις γκόμενες...κάποιος ξυπνάει για να κρυφτεί από βομβαρδισμούς, για να δουλέψει σα σκλάβος στα χωράφια και τα εργοστάσια της apple και το κυριότερο για να ζήσει άρρωστος, ανάπηρος κλπ μέχρι να πεθάνει σε ένα νοσοκομείο.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.801
Like
17.840
Πόντοι
3.656
Κάποια στιγμή, πριν από κάτι μήνες, είχα τα γενέθλιά μου και ένας από τους καλύτερους φίλους μου με κάλεσε στο τηλέφωνο και μου ευχήθηκε καθ' υπερβολή με το ιδιαίτερο στυλ του: "Σου εύχομαι φίλε Μενέδημε, κάθε μέρα που ξυπνάς να έχεις πολλές γυναίκες στο κρεβάτι σου". Η απάντηση που το έδωσα ασυναίσθητα ήταν "Φίλε Μιχάλη, το μόνο που με ενδιαφέρει από ένα σημείο και μετά είναι κάθε πρωί απλά να ξυπνάω". - Σε αυτή την απλή πρόταση περικλείω όλο το νόημα της ζωής.Όλα μπορούν να αλλάξουν από τη μία στιγμή στην άλλη. Ας μην μεγενθύνουμε περισσότερο τα προβλήματα από ότι είναι. Ας αγαπάμε τον διπλανό μας. Ας τον βοηθάμε και ας χαμογελάμε.

Δηλαδή ρε τύπε το νόημα της ζωής είναι μόνο να ξυπνάς το πρωί;Να το λέει ο γέρος εντάξει,αλλά και ο νέος;Αυτή την ευχή του φίλου σου την δίνω κι εγώ σε όποιον εύχομαι,γυναίκες και δουλειά/λεφτά να υπάρχουν στη ζωή του άντρα και τα άλλα βρίσκονται.
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Τύποι το πρόβλημα σήμερα στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι ότι η ζωή μοιράζει κακοτυχίες αλλά το τι ζητάμε εμείς για να είμαστε ικανοποιημένοι.

Πραγματική ευτυχία και ικανοποίηση δεν υπάρχει..δεν είναι στη φύση μας...όσα και να έχεις...ότι και να πηδάς...ότι και να τρως...δε θα είσαι ποτέ ευχαριστημένος. Πρέπει να το αποδεχθείς αυτό και να ωριμάσεις την σκέψη σου ώστε να αναγνωρίζεις τα βασικά.

Αν ξυπνάς το πρωί και έχεις υγεία εσύ και η οικογένεια σου...και ζεις σε καιρό ειρήνης σε μια χώρα του δυτικού κόσμου...έχεις ήδη τις βάσεις για να είσαι ικανοποιημένος. Προφανώς δεν είναι το ίδιο με το να ζεις με χρήμα, να έχεις γεννηθεί με χαρακτηριστικά που γουστάρουν οι γκόμενες η να μην χρειαστεί να παλέψεις για τίποτα στη ζωή σου. Αλλά αν νομίζεις ότι οποίος τα έχει αυτά είναι ικανοποιημένος επειδή το δείχνει στο Ινσταγκραμ κάτι δεν κατάλαβες καλά. Τα ίδια ψυχολογικά με όλους έχει και αυτός.

Αλλά κάθε μέρα που σηκώνεσαι το πρωί και δεν σου αρέσει η ζωή σου επειδή τα λεφτά φτάνουν για λίγα πράγματα...επειδή δεν πας διακοπές και επειδή δεν έχεις γκόμενες...κάποιος ξυπνάει για να κρυφτεί από βομβαρδισμούς, για να δουλέψει σα σκλάβος στα χωράφια και τα εργοστάσια της apple και το κυριότερο για να ζήσει άρρωστος, ανάπηρος κλπ μέχρι να πεθάνει σε ένα νοσοκομείο.
Συγνώμη φίλε μου αλλά λίγο ρηχός τρόπος σκέψης.Σιγουρα και εγώ πιστεύω ότι αφού έχω την υγεία μου,δεν έχω κάποιο προσωπικό πρόβλημα σοβαρό,έχω κάποια λίγα χρήματα και μπορώ να πάω 10 φορές τον μηνα
πχ στις πουτανες,να βγω οπότε θέλω και να πιω 5 ποτά,να πάρω κάτι under armour που μπάνισα με 160€,ε δε βαριέσαι,καλά είμαι.Αυτο όμως δεν σημαίνει ότι δεν ψαχνομαι για περισσότερα.

Για τον φίλο που ψάχνει να βρει κοπέλα για να υπάρχει στην σκέψη κάποιου,φίλε μου μην είσαι τόσο ρομαντικός γιατί αν σου τύχει καμία γνωριμια-σχεση η οποία δεν προχωρήσει και κολλήσεις,θα σου στοιχίσει όσο δεν μπορείς να φανταστείς.Δεν είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι θα ξυπνάει η άλλη και το πρώτο πράγμα που θα σκέφτεται θα είσαι εσύ.Τον πρώτο καιρό ναι,μετά ούτε να βλέπετε ο ένας τον άλλο δεν θα θέλετε.Ειχες ποτέ σου σχέση?Δεν ειρωνεύομαι.

Για τις άδειες που λες,φίλους δεν έχεις να πας κάπου?Για να πας κάπου,πρέπει να είναι μόνο με κοπέλα πχ?Πάρε το καλοκαίρι άδεια,Ιούλιο με Αύγουστο οπότε σε βολεύει και πάμε μαζί ταξιδακι Βουδαπεστη-Βαρσοβια-Κρακοβια.Bank club και level 27 φίλος να πνιγούμε στις Σλαβες.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.352
Like
9.462
Πόντοι
2.306
Όλα αυτά υποκειμενικά είναι.

Όταν ήμουν πιτσιρικάς ήθελα μουνακια, μετά δουλειά ,μετά αμάξι κοκ.

Το θέμα είναι να έχεις ένα στόχο στη ζωή σου κάτι που σε παρακινεί. Και αυτός ο στόχος δεν πρέπει να έχει σχέση με φίλους/μουνια/άλλους ανθρώπους (ίσως παιδιά να είναι η μόνη εξαίρεση), γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να ελέγξεις τις αποφάσεις των άλλων και γιατί αυτό θα σε κάνει σίγουρα δυστυχισμένο.

Με τη σοφια των δεκαετιών σκέφτομαι κ μετά από ένα πρόσφατο ταξίδι ,σκέφτομαι πως ίσως πρέπει να βάλω ένα τελευταίο μεγάλο στόχο ,ο οποίος θα είναι τη συνταξιοδότηση/μετακομιση σε κάποιον εξωτικό παράδεισο. Όσο ακόμα θα είμαι σχετικά νέος.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.851
Κριτικές
21
Like
11.012
Πόντοι
4.546
Το θέμα είναι να έχεις ένα στόχο στη ζωή σου κάτι που σε παρακινεί. Και αυτός ο στόχος δεν πρέπει να έχει σχέση με φίλους/μουνια/άλλους ανθρώπους (ίσως παιδιά να είναι η μόνη εξαίρεση), γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να ελέγξεις τις αποφάσεις των άλλων και γιατί αυτό θα σε κάνει σίγουρα δυστυχισμένο.
Πολύ σωστά! Οι στόχοι σου χρειάζεται να αφορούν εσένα και την εξέλιξη της προσωπικότητάς σου και όχι να συνδέεται με άλλους ανθρώπους (εκτός από τα παιδιά και τη γυναίκα σου αν έχεις). Πλέον έχω καταλάβει ότι οι περισσότεροι σε θυμούνται όταν ξεμένουν, οπότε το να κάνεις σχέδια μαζί τους είναι άτοπο.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.460
Κριτικές
36
Like
38.075
Πόντοι
18.565
Βαζουμε ενα, δυο στοχους στην ζωη μας και τρεχουμε να τους προλαβουμε. Τρεχουμε προσπερνωντας καποια απλα και ανθρωπινα πραγματα που ισως αυτα να ηταν το πραγματικο νοημα της ζωης. Και σε καποια φαση, διχως να καταλαβουμε πως η ζωη εφυγε μεσα απο τα χερια μας, και περασανε τα χρονια διχως να το καταλαβουμε, βλεπουμε οτι ειμαστε ακομα απο εκει που ξεκινησαμε. Ισως και πιο πισω.


Και μην ξεχναμε, τα ακριβα πραγματα τα αγοραζουμε με το χρημα, τα πανακριβα ομως, μονο με αγαπη.

Χρονια πολλα.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.493
Κριτικές
62
Like
45.190
Πόντοι
9.297
μονοι μας γεννιομαστε,μονοι μας πεθαινουμε φιλε-μπαρε
Αυτό είναι το φυσιολογικό...αν είναι να πεθάνω με άλλους 50 σε ένα λεωφορείο που θα έχει πέσει σε γκρεμό μ.να μου λείπει...προτιμώ το φυσιολογικό να πεθάνω μόνος η το πολύ πολύ να τα τίναξε σε κάνα όργιο τριγυρισμενος από 3-4 αιθέριες υπάρξεις( ..δηλαδή σε σχετικά κλειστό κύκλο... :grin: ).
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.493
Κριτικές
62
Like
45.190
Πόντοι
9.297
Αδερφε,το πρωην αφεντικο μου (πρωην γιατι δυστυχως πεθανε πριν απο 1 χρονο) ειχε να ξοδεψει αν ηθελε και 50 εκ ευρω για να γινει καλα.Ουτε αυτα τον σωσανε,2 χρονια πριν διαγνωσθηκε με καρκινο,μεσα σε ουτε χρονο πεθανε οποτε καταλαβαινεις.Καλα ειναι τα λεφτα,καλες οι γκομενες αλλα για να τα χαρεις πρεπει να εχεις υγεια.Αν εχεις μονο υγεια μπορεις να τα χαρεις ολα.

Χρονια πολλα,Χριστος Ανεστη.
Υπάρχει κάτι αισιόδοξο ακόμα και εκεί...είχε χρόνο αυτός ο άνθρωπος αν όχι να σώσει το σώμα του να σώσει την ψυχή του μετανοωντας και εξομολογούμενος κάτι που φυσικά δεν υπάρχει σε περιπτώσεις αιφνίδιου θανάτου.Για αυτό λέγεται από Πατέρες της Εκκλησίας ότι ο καρκίνος ( όσο και αν τον απευχομαστε)είναι ευλογία.Γιατι έχεις χρόνο να σώσεις την ψυχή σου...
Αισιοδοξία,"ουδέν κακον αμιγές καλού" και όλα θα περάσουν....
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.801
Like
17.840
Πόντοι
3.656
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Φίλε μου επειδή έχω βρεθέι στο παρελθόν να αναζητώ διακαώς μια σχέση και βλέπω τα πράγματα κάπως σαν κι εσένα έχω να σου πω το εξης : Την ευτυχία μας δεν την καθορίζει κανένας ή καμία, πηγάζει από μέσα μας και μόνο, ναι είναι θεμιτή μια σχέση με το άλλο φύλο, προφανώς, αλλά όχι και αυτοσκοπός ! Καταλάβα μεγαλώνοντας οτι το μοναδικό (σχεδόν) στήριγμα στη ζωή μου είναι ο ευατός μου, όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν προσθετικά. Εχω καλούς φίλους και έχω συναντήσει στην διαδρομή της ζωής ανθρώπους που με έχουν στηρίξει και με βοηθούν ακόμα, να είναι καλά όλοι τους, αλλά όσο περισσότερο δίνεις βάρος πιο πολύ από ότι χρειάζεται σε καταστάσεις εκτός από εσένα και το ίδιο σου τον εαυτό, περιορίζεις την ευτυχία σου.

Εγώ διαφωνώ στο ότι η ευτυχία εξαρτάται μόνο από εμάς.Μόνος του με τον εαυτό του κανένας δεν είναι ευτυχισμένος.Και δεν λέω να'ναι μόνος του ένα μικρό διάστημα,αλλά αν η μοναξιά γίνει μόνιμη,τότε φέρνει προβλήματα

Αυτοί που ψάχνουν διακαώς σχέση πιστεύω έχουν τα εξής θέματα:

α) δυσκολεύονται πολύ στις γνωριμίες,για διάφορους λόγους

β)δεν έχουν κάτι άλλο στη ζωή τους να τους γεμίζει πραγματικά,καλούς φίλους,καλή δουλειά και προσδοκούν ότι μέσω σχέσης θα 'γεμίσουν'

γ)Ζηλεύουν φίλους τους που εχουν σχέσεις,που κάνουν μαζί ταξίδια,διακοπές κλπ.Ίσως να τους λείπει και μια παρέα για να τα κάνουν κι αυτοί

δ)Γενικά κάποιοι περνάνε τη μοναξιά πολύ πιο βαριά σε σχέση με άλλους
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Εγώ διαφωνώ στο ότι η ευτυχία εξαρτάται μόνο από εμάς.Μόνος του με τον εαυτό του κανένας δεν είναι ευτυχισμένος.Και δεν λέω να'ναι μόνος του ένα μικρό διάστημα,αλλά αν η μοναξιά γίνει μόνιμη,τότε φέρνει προβλήματα

Αυτοί που ψάχνουν διακαώς σχέση πιστεύω έχουν τα εξής θέματα:

α) δυσκολεύονται πολύ στις γνωριμίες,για διάφορους λόγους

β)δεν έχουν κάτι άλλο στη ζωή τους να τους γεμίζει πραγματικά,καλούς φίλους,καλή δουλειά και προσδοκούν ότι μέσω σχέσης θα 'γεμίσουν'

γ)Ζηλεύουν φίλους τους που εχουν σχέσεις,που κάνουν μαζί ταξίδια,διακοπές κλπ.Ίσως να τους λείπει και μια παρέα για να τα κάνουν κι αυτοί

δ)Γενικά κάποιοι περνάνε τη μοναξιά πολύ πιο βαριά σε σχέση με άλλους
Μάλλον τον εαυτό σου περιγράφεις μου φαινεται.Θεωρεις για παραδειγμα δεδομένο ότι οποία και να βρεις,επειδή θα έχετε σχέση άσχετα αν δεν της αρέσουν τα ταξίδια,είναι υποχρεωμένη να σε ακολουθεί.Υπαρχουν πολλοί που νιώθουν απίστευτη μοναξιά ακόμα και σε μια σχέση,τι να κάτσουμε να αναλύσουμε τώρα.Τεσπα,το θέμα είναι ότι δυστυχώς είναι έτσι δομημένη η κοινωνία μας με κεντρικό σημείο αναφοράς τον γάμο,κάτι σαν αυτοσκοπός ένα πράγμα.

Έτσι,δυστυχώς αν δεν παντρευτείς μέχρι τα 30 και κάτι,αφού οι περισσότεροι φίλοι σου θα έχουν παντρευτεί,δεν θα έχεις με ποιον να βγεις.Απο την άλλη,πας πχ σε κανένα κλαμπ και βλέπεις από 15 μέχρι 20-22 το πολύ.Εξω δεν είναι έτσι,15χρονα στα κλαμπ λίγο δύσκολο να δεις ενώ παίζουν και πολύ μεγαλύτερες ηλικιες,35+ πχ.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.352
Like
9.462
Πόντοι
2.306
Εγώ διαφωνώ στο ότι η ευτυχία εξαρτάται μόνο από εμάς.Μόνος του με τον εαυτό του κανένας δεν είναι ευτυχισμένος.Και δεν λέω να'ναι μόνος του ένα μικρό διάστημα,αλλά αν η μοναξιά γίνει μόνιμη,τότε φέρνει προβλήματα

Αυτοί που ψάχνουν διακαώς σχέση πιστεύω έχουν τα εξής θέματα:

α) δυσκολεύονται πολύ στις γνωριμίες,για διάφορους λόγους

β)δεν έχουν κάτι άλλο στη ζωή τους να τους γεμίζει πραγματικά,καλούς φίλους,καλή δουλειά και προσδοκούν ότι μέσω σχέσης θα 'γεμίσουν'

γ)Ζηλεύουν φίλους τους που εχουν σχέσεις,που κάνουν μαζί ταξίδια,διακοπές κλπ.Ίσως να τους λείπει και μια παρέα για να τα κάνουν κι αυτοί

δ)Γενικά κάποιοι περνάνε τη μοναξιά πολύ πιο βαριά σε σχέση με άλλους
Φίλε έχω περάσει από όλα τα στάδια που μπορεί να περασει ένας άντρας με μια γυναίκα.

Αν βασίζεσαι σε γυναίκα για να είσαι ευτυχισμένος τότε κλάφτα Χαράλαμπε.

Δε μιλάω για σεξ ,μιλάω για γυναίκα/σχέση κλπ.

Σίγουρα η ανθρώπινη συντροφιά είναι καλή ,αλλά όσο περνανε τα χρόνια βλέπεις ότι όλοι χάνονται.

Ο ένας παντρεύεται ,ο άλλος φεύγει εξωτερικό ο τρίτος τα τινάζει. Έτσι και οι γυναίκες, η μια σε παράτησε, η Αλλη σε κεράτωσε την αλλη κεράτωσες εσυ κοκ
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.236
Like
3.496
Πόντοι
1.706
Έβλεπα χθες βράδυ στο μαγαζί που ήμασταν μια κοπέλα γύρω στα 22 η οποία παίζει να ήταν 9αρι(για τα γούστα μου αλλά και πολλοί στην παρέα συμφωνούσαν,ακομα και οι κοπέλες) η οποία φιλούσε στο στόμα ένα τύπο κοντά στα 25 αλλά τουλάχιστον 120 κιλά Μιλάμε είχε ένα σώμα σαν να είχες βάλει μπλούζα σε σακί με πατάτες.Ειλικρινα δεν ντρεπόταν?Μετά έμαθα ότι ο πατέρας του χοντρού έχει αλυσίδα καταστημάτων με ηλεκτρικές συσκευές.Η λες να ήταν επειδή είχε δυνατά social skills ο χοντρούλης?χαχαχαχα
Δηλαδή τι απαντάς στον @akinho και στο συμμαθητή μου;
«Δεν φταίει, παιδιά, που δεν έχετε δεξιότητες. Φταίει που δεν έχετε μία αλυσίδα καταστημάτων όπως ο χοντρός»; :2funny:
Εσύ που δεν έχεις αλυσίδα καταστημάτων και θα πας Γερμανία, για πήγαινε χωρίς social skills να δούμε τι ψάρια θα πιάσεις. Και στην τελική ο περισσότερος κόσμος δεν είναι σαν τον χοντρό, τι να κάνουμε...
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.801
Like
17.840
Πόντοι
3.656
Μάλλον τον εαυτό σου περιγράφεις μου φαινεται.Θεωρεις για παραδειγμα δεδομένο ότι οποία και να βρεις,επειδή θα έχετε σχέση άσχετα αν δεν της αρέσουν τα ταξίδια,είναι υποχρεωμένη να σε ακολουθεί.Υπαρχουν πολλοί που νιώθουν απίστευτη μοναξιά ακόμα και σε μια σχέση,τι να κάτσουμε να αναλύσουμε τώρα.Τεσπα,το θέμα είναι ότι δυστυχώς είναι έτσι δομημένη η κοινωνία μας με κεντρικό σημείο αναφοράς τον γάμο,κάτι σαν αυτοσκοπός ένα πράγμα.

Έτσι,δυστυχώς αν δεν παντρευτείς μέχρι τα 30 και κάτι,αφού οι περισσότεροι φίλοι σου θα έχουν παντρευτεί,δεν θα έχεις με ποιον να βγεις.Απο την άλλη,πας πχ σε κανένα κλαμπ και βλέπεις από 15 μέχρι 20-22 το πολύ.Εξω δεν είναι έτσι,15χρονα στα κλαμπ λίγο δύσκολο να δεις ενώ παίζουν και πολύ μεγαλύτερες ηλικιες,35+ πχ.

Αυτοί που νιώθουν μοναξιά σε μια σχέση,δεν έχουν περάσει ποτέ κανονική μοναξιά.Και εννοώ μοναξιά να μην έχεις όχι φίλο,αλλά ούτε γνωστό για να βγεις.Αν το είχαν περάσει,θα εκτιμούσαν απόλυτα το ότι έχουν στάνταρ έναν άνθρωπο στη ζωή τους.

Και δυστυχώς μετά τα 30 έτσι είναι για τους περισσότερους,αν δεν έχεις γκόμενα,το πιθανότερο είναι να μην έχεις κανέναν να βγεις εκτός αν σου'μεινε κανας μπακουροφίλος
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.236
Like
3.496
Πόντοι
1.706
αυτο ειναι και θεμα τριβης με μια κατασταση που σου δινεται η ευκαιρια να μιλας με πολυ κοσμο.Εγω πχ δν δουλευα παντα το ταξι.συνθως το νοικιαζα σε οδηγους.Οταν ομως δουλευα και μιλουσα με κοσμο (εστω ωρες ωρες και με σκατενιες συνθηκες) αισθανομουν περισσοτερο επικοινωνιακος και με τις γυναικες,αλλα και με τον κοσμο γενικα.Αν και οι εμπειριες με τις γυναικες ηταν αλλουνου παππα ευαγγελιο....οταν λοιπον δεν δουλευα και δεν ειχα τοση εντονη επικοινωνια με τον κοσμο,αισθανομουν μουντρουχος.
Οπωσδήποτε η τριβή με κόσμο βοηθάει, αλλά όντως με τις γυναίκες, σε ό,τι αφορά το καμάκι, είναι διαφορετικά, δηλ. δεν αρκεί η τριβή με την έννοια της γενικής επικοινωνιακής άνεσης.
Είναι ιδιαίτερο skill που απαιτεί πολλά πχ κατανόηση ότι πρέπει να παίξεις ένα ρόλο και ότι πρέπει να ελέγχεις τις πρωτογενείς σου αντιδράσεις. Πρόκειται για ένα παιγνίδι γοητείας που προσπαθείς να κερδίσεις τον άλλο. Έπειτα σε μία κουβέντα θα πεις ή θα ακούσεις λέξεις που θα λειτουργήσουν σαν trigger στην ψυχολογία του ενός ή του άλλου με αποτέλεσμα να έχει αντιδράσεις που δεν πάνε προς την σωστή κατεύθυνση.

Ιδού ένα περιστατικό για γέλια. Κάνουμε προξενιό σε ξαδέρφη έναν στρατιωτικό καλό παιδί, αλλά κάπως κολλημένο σε κάποια πράγματα. Βγαίνουν και σε κάποια στιγμή της συνάντησης την ρωτάει πού δουλεύει και πόσα βγάζει. Του απαντάει αυτή και ο μαλάκας παθαίνει trigger και προσπαθεί να αποδείξει ότι τέτοιοι μισθοί αποκλείεται να παίζουν εκεί και ότι τα παραφουσκώνει. Του εξηγούσε ότι είναι στέλεχος και πληρώνεται καλά κι αυτός το δικό του και της είπε ότι θα το ψάξει. Είναι της παλιάς σχολής και του κακοφάνηκε ότι έπαιρνε περισσότερα από αυτόν. Η ξαδέρφη μου τσατίστηκε, του είπε να πάει να κάνει τον εφοριακό σε άλλη, του αφήνει ένα χαρτονόμισμα για τα κεράσματα και τον άφησε στα κρύα του λουτρού.

Ο τύπος έπαθε trigger και του βγήκε το πρόβλημα γιατί δεν μπόρεσε να ελέγξει την πρωτογενή του αντίδραση. Αυτό το βλέπεις συνέχεια στα dating apps και σε άντρες και σε γυναίκες.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.801
Like
17.840
Πόντοι
3.656
Φίλε έχω περάσει από όλα τα στάδια που μπορεί να περασει ένας άντρας με μια γυναίκα.

Αν βασίζεσαι σε γυναίκα για να είσαι ευτυχισμένος τότε κλάφτα Χαράλαμπε.

Δε μιλάω για σεξ ,μιλάω για γυναίκα/σχέση κλπ.

Σίγουρα η ανθρώπινη συντροφιά είναι καλή ,αλλά όσο περνανε τα χρόνια βλέπεις ότι όλοι χάνονται.

Ο ένας παντρεύεται ,ο άλλος φεύγει εξωτερικό ο τρίτος τα τινάζει. Έτσι και οι γυναίκες, η μια σε παράτησε, η Αλλη σε κεράτωσε την αλλη κεράτωσες εσυ κοκ

Ε και τί να κάνεις όμως αν είσαι πχ 30-40+;Να βρεις φίλους να πηγαίνετε για μπάλα και playstation;Γυναίκα θες σ'αυτή την ηλικία.

Όπως λες κι εσύ, οι φίλοι ο ένας παντρεύεται,με τον άλλο τσακώθηκες,ο άλλος είναι στον κόσμο του,θα καταλήξεις να έχεις μόνο τους γονείς σου και τα μπουρδέλα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom