Νέα

Είστε ικανοποιημένοι από τη ζωή σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sad_man
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 567
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Σημαντική η υγεία,αλλά μόνο μ'αυτήν δεν είσαι ευτυχισμένος

Αδερφε,το πρωην αφεντικο μου (πρωην γιατι δυστυχως πεθανε πριν απο 1 χρονο) ειχε να ξοδεψει αν ηθελε και 50 εκ ευρω για να γινει καλα.Ουτε αυτα τον σωσανε,2 χρονια πριν διαγνωσθηκε με καρκινο,μεσα σε ουτε χρονο πεθανε οποτε καταλαβαινεις.Καλα ειναι τα λεφτα,καλες οι γκομενες αλλα για να τα χαρεις πρεπει να εχεις υγεια.Αν εχεις μονο υγεια μπορεις να τα χαρεις ολα.

Χρονια πολλα,Χριστος Ανεστη.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.801
Like
17.840
Πόντοι
3.656
Με τίποτα δεν είμαστε.. πάντα θέλουμε το κάτι παραπάνω...

Κοίτα,όποιος μαζί με την υγεία έχει 2-3 πράγματα ακόμα τακτοποιημένα (εργασιακό,γκομενικό,φιλικοκοινωνικό) μια χαρά είναι.Οι περισσότεροι αυτά δεν έχουν γι'αυτό είναι πεσμένοι
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.801
Like
17.840
Πόντοι
3.656
Αδερφε,το πρωην αφεντικο μου (πρωην γιατι δυστυχως πεθανε πριν απο 1 χρονο) ειχε να ξοδεψει αν ηθελε και 50 εκ ευρω για να γινει καλα.Ουτε αυτα τον σωσανε,2 χρονια πριν διαγνωσθηκε με καρκινο,μεσα σε ουτε χρονο πεθανε οποτε καταλαβαινεις.Καλα ειναι τα λεφτα,καλες οι γκομενες αλλα για να τα χαρεις πρεπει να εχεις υγεια.Αν εχεις μονο υγεια μπορεις να τα χαρεις ολα.

Χρονια πολλα,Χριστος Ανεστη.

Γιατί να πιάνουμε πάντα το ακραίο παράδειγμα;

Δηλαδή να λέμε όλοι ευχαριστώ που δεν έχουμε καρκίνο;

Δες και την άλλη πλεύρα,πόσοι με λεφτά και γκόμενες χαίρονται τη ζωή χωρίς κανένα πρόβλημα
 

Άχθος Αρούρης

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.222
Κριτικές
60
Like
20.260
Πόντοι
14.936
Το μονο που λειπει ειναι ενα αλλα δεν πειραζει...
Απο την στιγμη που εχουμε την υγεια μας και ανασαινουμε
ολα θα πανε καλα θελω να πιστευω...
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.801
Like
17.840
Πόντοι
3.656

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Κοίτα,όποιος μαζί με την υγεία έχει 2-3 πράγματα ακόμα τακτοποιημένα (εργασιακό,γκομενικό,φιλικοκοινωνικό) μια χαρά είναι.Οι περισσότεροι αυτά δεν έχουν γι'αυτό είναι πεσμένοι
Δλδ τι άλλο μπορεί να ζητήσει κάποιος αν τα έχει σε ικανοποιητικό βαθμό αυτά;
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Κανονικά τίποτα

Βέβαια κάποιοι,κι αυτά τα έχουν δεδομένα.
Ναι αλλά τι άλλο υπάρχει;
Εγώ που με το ζόρι πιάνω ένα στα τρία, ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πέρα από αυτά τα τρία..
Δουλειά, γκόμενα, φίλοι...
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Αν έχεις καλή δουλειά + εμφάνιση και είσαι μόνος,κάτι κάνεις εσύ λάθος.Ειδικά για τις 25+ είναι το πακέτο που ψάχνουν.

Στο κάτω κάτω,αν δεν μπορείς να βρεις ελλεεινίδες και στεναχωριέσαι μόνο μ'αυτό,ψάξου για ξένες.
η κατι κανουν αυτες λαθος :confused:
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.067
Κριτικές
10
Like
13.073
Πόντοι
3.846
Πολλοί το έχουν πει αυτό φίλος. Πίστεψέ με. Καλησπέρα λέω και αλλάζουν στενό. Έχω δοκιμάσει και apps, μιλάμε λίγο και ξαφνικά χωρίς λόγο απλά σταματούν να μιλάνε. Ε δε γουστάρω να παρακαλάω για να απαντήσει η άλλη ή για να βγούμε για ένα καφέ. Αν δε θέλει, μη σώσει και θέλει. Εκείνη χάνει στο κάτω κάτω(αν και φαίνεται πως υπάρχει εν γένει μια τάση προς αυτή την κατεύθυνση )
Και ναι... Αναφέρομαι για πάνω από 25.
Παικταρά μου σε καταλαβαίνω. Να ξέρεις ισχύει το "όσα φέρνει η ώρα, δεν τα φέρνει ο χρόνος".
Είμαι μεγαλύτερος από εσένα και το δικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν έχω χρόνο για να κάνω σχέση, να γνωριστούμε, μηνύματα και όλο το πακέτο. Με κάποιες τσατάρουμε ,δε συναντιόμαστε ,κάποια στιγμή δε βρίσκω χρόνο να στείλω και με κόβουν. Πάνε για άλλους προφανώς.

Αυτό που έχω να σου πω είναι μην περιμένεις να σου γνωρίσουν οι φίλοι σου. Είτε θα σου προωθήσουν καμία από τα αζήτητα ,είτε θα αδιαφορούν. Παίξε μπάλα μόνος σου με dating apps και άγνωστες στα μπαρ. Έρχεται καλοκαίρι χωρίς περιορισμούς, κάτι θα βρεθεί.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.236
Like
3.496
Πόντοι
1.706
Ούτε καν. Έχω μια καλή δουλειά με καλές απολαβές, εμφάνιση αλλά μόνος. Αν έχεις την υγεία σου είναι καλό. Αλλά πέραν αυτού, όλα τα υλικά αγαθά να έχεις, αν είσαι μόνος χάνουν την αξία τους γιατί δεν έχεις με ποιον να τα χαρείς
Θυμάμαι έναν παλιό συμμαθητή μου έτσι. Καλή δουλειά κι εμφάνιση, αλλά συνέχεια μόνος. Έλλειψη social skills. Έμοιαζε σαν ασυγχρόνιστος με το εκάστοτε context, σαν ψάρι έξω από το νερό. Είναι δύσκολο άθλημα, όπως και να το κάνουμε.

Καμμιά φορά βγάζεις πράγματα ασυνείδητα προς τα έξω, που οι γκόμενες τα πιάνουν, αλλά εσύ δεν το καταλαβαίνεις. Άλλοτε θετικά κι άλλοτε αρνητικά. Τα αρνητικά μπορεί να σε κάψουν και να αναρωτιέσαι γιατί. Πχ το να ψειρίζεις πολύ τα πράγματα για να παίρνεις αποφάσεις σε προσωπικά ζητήματα είναι γενικά καλό γιατί μειώνεις το ρίσκο, αλλά αν αυτό σου βγαίνει στις συναναστροφές καταντά εκνευριστικό και μπορεί να φαίνεται σαν πρόβλημα. Αυτό ήταν ένα παράδειγμα.
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Αν έφτανε μόνο αυτό,θα'χαν εξαφανιστεί ψυχίατροι,χαπάκια κλπ
Τύπε, εδώ είσαι λάθος... Γιατί ναι μεν μπορεί να είναι χρήσιμοι σε κάποια άτομα, όμως το έχουν παραγαμησει και αυτοί κουμπωνοντας τον κάθε ένα με το παραμικρό.

Από πρωτοξαδερφο ιατρικό επισκέπτη,τα μεγαλύτερα μπόνους έρχονται από ψυχοφαρμακα στους γιατρούς και λίγο πολύ βλέπουμε ακόμη και στον βλάκα Βασιλακόπουλο ανέβηκαν οι καταθέσεις του κατά 800Κ λόγω εμβολίων.

Οπότε ο καθένας κάνει τα κουμάντα του
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Θυμάμαι έναν παλιό συμμαθητή μου έτσι. Καλή δουλειά κι εμφάνιση, αλλά συνέχεια μόνος. Έλλειψη social skills. Έμοιαζε σαν ασυγχρόνιστος με το εκάστοτε context, σαν ψάρι έξω από το νερό. Είναι δύσκολο άθλημα, όπως και να το κάνουμε.
αυτο ειναι και θεμα τριβης με μια κατασταση που σου δινεται η ευκαιρια να μιλας με πολυ κοσμο.Εγω πχ δν δουλευα παντα το ταξι.συνθως το νοικιαζα σε οδηγους.Οταν ομως δουλευα και μιλουσα με κοσμο (εστω ωρες ωρες και με σκατενιες συνθηκες) αισθανομουν περισσοτερο επικοινωνιακος και με τις γυναικες,αλλα και με τον κοσμο γενικα.Αν και οι εμπειριες με τις γυναικες ηταν αλλουνου παππα ευαγγελιο....οταν λοιπον δεν δουλευα και δεν ειχα τοση εντονη επικοινωνια με τον κοσμο,αισθανομουν μουντρουχος.
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.159
Κριτικές
16
Like
1.782
Πόντοι
4.655
Θεμελιώδης κανόνας είναι που στηρίζεται η ικανοποίηση του καθενός.

Εάν είναι στην απόκτηση υλικών αγαθών και η σύγκριση με τον 30αρη με το αμαξι και το ξανθο καυλάκι, τότε σχεδόν ποτέ δεν είναι κανείς ικανοποιημένος.

Εάν βρίσκεται στην απόκτηση νέων εμπειριών, τότε δεν υπάρχουν προυποθέσεις, άρα θα είναι κανείς ευχαριστημένος πιο συχνά.

Εάν βρίσκεται στην συνεχή εκμάθηση και απόκτηση δεξιοτήτων και γενικότερα στην καλυτέρευση του εαυτού, τότε το πρόσημο θα είναι πάντα θετικό.

Π
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.464
Κριτικές
2
Like
5.745
Πόντοι
2.356
Κάποια στιγμή, πριν από κάτι μήνες, είχα τα γενέθλιά μου και ένας από τους καλύτερους φίλους μου με κάλεσε στο τηλέφωνο και μου ευχήθηκε καθ' υπερβολή με το ιδιαίτερο στυλ του: "Σου εύχομαι φίλε Μενέδημε, κάθε μέρα που ξυπνάς να έχεις πολλές γυναίκες στο κρεβάτι σου". Η απάντηση που το έδωσα ασυναίσθητα ήταν "Φίλε Μιχάλη, το μόνο που με ενδιαφέρει από ένα σημείο και μετά είναι κάθε πρωί απλά να ξυπνάω". - Σε αυτή την απλή πρόταση περικλείω όλο το νόημα της ζωής.Όλα μπορούν να αλλάξουν από τη μία στιγμή στην άλλη. Ας μην μεγενθύνουμε περισσότερο τα προβλήματα από ότι είναι. Ας αγαπάμε τον διπλανό μας. Ας τον βοηθάμε και ας χαμογελάμε.

Χριστός Ανέστη σε όλους τους φίλους και μέλη του σαιτ. Έχω να μπω καιρό πολύ. Ελπίζω να είστε όλοι καλά.
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Θυμάμαι έναν παλιό συμμαθητή μου έτσι. Καλή δουλειά κι εμφάνιση, αλλά συνέχεια μόνος. Έλλειψη social skills. Έμοιαζε σαν ασυγχρόνιστος με το εκάστοτε context, σαν ψάρι έξω από το νερό. Είναι δύσκολο άθλημα, όπως και να το κάνουμε.

Καμμιά φορά βγάζεις πράγματα ασυνείδητα προς τα έξω, που οι γκόμενες τα πιάνουν, αλλά εσύ δεν το καταλαβαίνεις. Άλλοτε θετικά κι άλλοτε αρνητικά. Τα αρνητικά μπορεί να σε κάψουν και να αναρωτιέσαι γιατί. Πχ το να ψειρίζεις πολύ τα πράγματα για να παίρνεις αποφάσεις σε προσωπικά ζητήματα είναι γενικά καλό γιατί μειώνεις το ρίσκο, αλλά αν αυτό σου βγαίνει στις συναναστροφές καταντά εκνευριστικό και μπορεί να φαίνεται σαν πρόβλημα. Αυτό ήταν ένα παράδειγμα.

Κάτι κάνει λάθος και ο φίλος μας εδώ αλλά και ο φίλος σου.Αν είσαι εμφανισημος και έχεις κάποια λεφτά(πχ να έχει επιχείρηση ο μπαμπάς ή γενικά να ξέρουν οι γκόμενες ότι έχεις λεφτά),δεν χρειάζεται να έχεις δεξιότητες,σε γουστάρουν.

Υπαρχουν πολλοί που απλά την πέφτουν σε λάθος γκόμενες,λάθος ηλικία,λάθος κατηγορία και βγαίνουν μετά και λένε ότι δεν μπορούν να βρούνε.Αν σε γουστάρει η άλλη,για τους δικούς της λόγους,δεν πα να πετάς τις μεγαλύτερες κοτσανες,στ αυτιά της θα ακούγεται ποίηση.

Έβλεπα χθες βράδυ στο μαγαζί που ήμασταν μια κοπέλα γύρω στα 22 η οποία παίζει να ήταν 9αρι(για τα γούστα μου αλλά και πολλοί στην παρέα συμφωνούσαν,ακομα και οι κοπέλες) η οποία φιλούσε στο στόμα ένα τύπο κοντά στα 25 αλλά τουλάχιστον 120 κιλά Μιλάμε είχε ένα σώμα σαν να είχες βάλει μπλούζα σε σακί με πατάτες.Ειλικρινα δεν ντρεπόταν?Μετά έμαθα ότι ο πατέρας του χοντρού έχει αλυσίδα καταστημάτων με ηλεκτρικές συσκευές.Η λες να ήταν επειδή είχε δυνατά social skills ο χοντρούλης?χαχαχαχα
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.746
Like
14.321
Πόντοι
3.506
Ούτε καν. Έχω μια καλή δουλειά με καλές απολαβές, εμφάνιση αλλά μόνος. Αν έχεις την υγεία σου είναι καλό. Αλλά πέραν αυτού, όλα τα υλικά αγαθά να έχεις, αν είσαι μόνος χάνουν την αξία τους γιατί δεν έχεις με ποιον να τα χαρείς
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Φίλε μου επειδή έχω βρεθέι στο παρελθόν να αναζητώ διακαώς μια σχέση και βλέπω τα πράγματα κάπως σαν κι εσένα έχω να σου πω το εξης : Την ευτυχία μας δεν την καθορίζει κανένας ή καμία, πηγάζει από μέσα μας και μόνο, ναι είναι θεμιτή μια σχέση με το άλλο φύλο, προφανώς, αλλά όχι και αυτοσκοπός ! Καταλάβα μεγαλώνοντας οτι το μοναδικό (σχεδόν) στήριγμα στη ζωή μου είναι ο ευατός μου, όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν προσθετικά. Εχω καλούς φίλους και έχω συναντήσει στην διαδρομή της ζωής ανθρώπους που με έχουν στηρίξει και με βοηθούν ακόμα, να είναι καλά όλοι τους, αλλά όσο περισσότερο δίνεις βάρος πιο πολύ από ότι χρειάζεται σε καταστάσεις εκτός από εσένα και το ίδιο σου τον εαυτό, περιορίζεις την ευτυχία σου. Θα σου δώσω δυο παραδείγματα : 1) Εχω μια γατα 8 χρόνια κι εδώ και ένα χρόνο πάσχει από νεφρική ανεπάρκεια, ο γιατρός από τις αρχές δεν της έδινε ούτε καν μήνες ζωής κι όμως έφτασε τους 13 με την φροντίδα μου και είναι μια χαρά, 2) πριν δυο κυριακές πήγα με τον ανηψιό μου ( 9 ετών) στο alou fun park, κάτσαμε 5 ώρες μαζί και ο μικρούλης πέρασε τέλεια, σου λέω οτι αυτά τα 2 παραδείγματα με κάνουν ιδιαίτερα ευτιχισμένο !!!
 

akinho

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
689
Κριτικές
1
Like
1.776
Πόντοι
206
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Φίλε μου επειδή έχω βρεθέι στο παρελθόν να αναζητώ διακαώς μια σχέση και βλέπω τα πράγματα κάπως σαν κι εσένα έχω να σου πω το εξης : Την ευτυχία μας δεν την καθορίζει κανένας ή καμία, πηγάζει από μέσα μας και μόνο, ναι είναι θεμιτή μια σχέση με το άλλο φύλο, προφανώς, αλλά όχι και αυτοσκοπός ! Καταλάβα μεγαλώνοντας οτι το μοναδικό (σχεδόν) στήριγμα στη ζωή μου είναι ο ευατός μου, όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν προσθετικά. Εχω καλούς φίλους και έχω συναντήσει στην διαδρομή της ζωής ανθρώπους που με έχουν στηρίξει και με βοηθούν ακόμα, να είναι καλά όλοι τους, αλλά όσο περισσότερο δίνεις βάρος πιο πολύ από ότι χρειάζεται σε καταστάσεις εκτός από εσένα και το ίδιο σου τον εαυτό, περιορίζεις την ευτυχία σου. Θα σου δώσω δυο παραδείγματα : 1) Εχω μια γατα 8 χρόνια κι εδώ και ένα χρόνο πάσχει από νεφρική ανεπάρκεια, ο γιατρός από τις αρχές δεν της έδινε ούτε καν μήνες ζωής κι όμως έφτασε τους 13 με την φροντίδα μου και είναι μια χαρά, 2) πριν δυο κυριακές πήγα με τον ανηψιό μου ( 9 ετών) στο alou fun park, κάτσαμε 5 ώρες μαζί και ο μικρούλης πέρασε τέλεια, σου λέω οτι αυτά τα 2 παραδείγματα με κάνουν ιδιαίτερα ευτιχισμένο !!!
Καλημέρα φίλε μου και χρόνια πολλά με υγεία. Σίγουρα την ευτυχία μας δεν την καθορίζει κανένας. Το ζήτημα είναι πώς βλέπουμε κάποια πράγματα και τι έχει μεγαλύτερη βαρύτητα μέσα μας. Σε μένα αυτό που έχει αυξημένη βαρύτητα είναι μια σχέση. Όχι για λόγους εξάρτησης. Αλλά έτσι για αλλαγή να μου πει ένας άνθρωπος μια καλημέρα ρε παιδί μου από το να ξυπνάω και να κοιμάμαι μόνος χωρίς να είμαι στη σκέψη κανενός. Δε ζητάω κάτι τρομερό δηλαδή αλλά κάτι πάρα πολύ απλό. Να το βράσω να λέω ότι έχω μια καλή δουλειά ή οτιδήποτε άλλο όταν κάθε μέρα που περνάει την περνάω σα μαγκούφης.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.746
Like
14.321
Πόντοι
3.506
Καλημέρα φίλε μου και χρόνια πολλά με υγεία. Σίγουρα την ευτυχία μας δεν την καθορίζει κανένας. Το ζήτημα είναι πώς βλέπουμε κάποια πράγματα και τι έχει μεγαλύτερη βαρύτητα μέσα μας. Σε μένα αυτό που έχει αυξημένη βαρύτητα είναι μια σχέση. Όχι για λόγους εξάρτησης. Αλλά έτσι για αλλαγή να μου πει ένας άνθρωπος μια καλημέρα ρε παιδί μου από το να ξυπνάω και να κοιμάμαι μόνος χωρίς να είμαι στη σκέψη κανενός. Δε ζητάω κάτι τρομερό δηλαδή αλλά κάτι πάρα πολύ απλό. Να το βράσω να λέω ότι έχω μια καλή δουλειά ή οτιδήποτε άλλο όταν κάθε μέρα που περνάει την περνάω σα μαγκούφης.
Σε καταλαβαίνω αλλά το να το βλέπεις έτσι δεν σου προσφέρει κατι ουσιαστικό, πίστεψε με έχω υπάρξει καταθλιπτικός και με μηδενική αυτοεκτίμηση, δεν ωφελεί να σκέπτεσαι έτσι , μόνο κακό κάνεις στην ζωή σου! Σκέψου υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν να φάνε, που τώρα ζουν πόλεμο, μου είναι θύματα βιασμού κλπ Εμείς μια χαρά είμαστε, έχουμε την δουλειά μας, την υγεία μας , όλα είναι μια χαρα :hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom