Νέα

Είστε ικανοποιημένοι από τη ζωή σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sad_man
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 567
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Γιατί δεν κάνεις κάτι δικό σου; Δεν είναι μονόδρομος το υπαλληλίκι.
Ακόμη και εάν η αγορά εργασίας είναι στα τάρταρα, ακόμη και στις πιο περίεργες εποχές και καταστάσεις της ανθρώπινης ιστορίας, το επιχειρείν, πάντα έβρισκε το δρόμο και μεγαλουργούσε. Γιατί όχι κι εσύ;
το "δικο" σου στην ελλαδα εχει αλλα ζορια απο το να εισαι υπαλληλος. οταν εισαι υπαλληλος εισαι σκλαβος του αφεντικου και οταν εισαι αφεντικο εδω στην ελλαδα εισαι σκλαβος του κρατους.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Αν εξαιρεσεις μια επιστευτη ατυχια στην εφηβια που μου στιγματισε ολη τη ζωη,σε γενικες γραμμες ημουν καλα.Οι επαγγελματικες επιλογες που εκανα ηταν σωστες (μπορει να μην μου αρεσαν και πολυ αλλα μου δωσανε μια οικονομικη ελευθερια) απλα μου τις χαλασε ο κατηφορος που πηρε η ελλαδα τουλαχιστον σε αυτο εχω τη συνειδηση μου καθαρη.πως δεν εκανα εγω το λαθος..Ημουν αφεντικο του εαυτου μου (και ειμαι εδω και περιπου 13 χρονια) απο τα 26 μ σχεδον ειχα καταλαβει πως υπαλληλος δεν τη παλευα με τιποτα και δεν αξιζε το κοπο.Τωρα νομιζω πως...δεν αξιζει ουτε το ενα ουτε το αλλο.Ειναι τοσο για το πουτσο εδω η κατασταση στην ελλαδα που ειμαι λιγο μπερδεμενενος στο να βγαλω συμπερασμα,παντως ολα εχουν τα υπερ και τα κατα.Οτι και να κανεις στη ζωη,με κατι θα τρεχεις.Σιγουρα θα μπορουσα να κανω περισσοτερα στη ζωη μου ποτε σε καμια περιπτωση δε πιστεψα πως "τα εδωσα ολα" πλην ελαχιστων περιπτωσεων.Ειχα την υγεια μου,ημουν εμφανισημος (και ειμαι σχετικα ακομα λιγο) οποτε εχω να λεω πως οταν ημουν νεος ημουν ωραιος.Αν και την εμφανιση μου (επειδη παει και λιγο πακετο με το μυαλο) αργησα λιγο να την αξιοποιησω. Εχω πολλες εμπειριες απο τη ζωη πολυ ομορφες αλλα και πολυ ασχημες..(πολυ πολυ ασχημες)...και ειδικα πολλες εμπειριες με τις γυναικες.Βλεποντας καποιους φιλους πλεον στα 40 να εχουν παιδια πλαι σε μια ελλεηνιδα δεν ξερω αν πρεπει να τους ζηλεψω η οχι..αλλα και μονος τι κερδιζω πλεον? δεν μπορω να κανω τη ζωη που εκανα στα 45 και στα 50 η στα 60.Πολλα μπουρδελα και πουτανες απο πολυ μικρος τοσες που ειχα παει σε ψυχολογο να δω τι δε παει καλα με μενα ...(τελικα το πορισμα ηταν "ασχημη γνωμη για τις γυναικες..λογω της μητερας σου")..οχι μισογυνης ομως!..κατι ειναι και αυτο. :grin: .Σχεσεις πολλες δεν μπορεσα να κανω ακομα και για αυτο ενιωθα πως φταιω εγω αλλα τωρα που κοντοζυγωνω 40 καταλαβα πως καλα εκανα.Και μια συμβουλη που θα εδινα στους νεους ειναι να αποφευγουν τις πολλες σχεσεις στα 20-30...Ειμαι μονος εδω σπιτι..εχω τη δουλεια μου,πλεον βγαζω λιγοτερα οκ εχω τους φιλους μου,(5-6 αλλα καλους),...αλλα σκεφτομαι ωρες ωρες,ενας τυπος σα και μενα και με τη ζωη που εχω συνηθισει να κανω..τι μελλον θα εχω μετα τα 40?50? 60?και επειδη σιγουρα εδω μεσα θα υπαρχουν πολλοι σα και μενα που θα εχουν κανει αυτα που εκανα..και θα ειναι τωρα 50-60-70..θα ηθελα να τους ρωτησω .σας βγηκε σε καλο?
 

Fillipos

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
214
Like
130
Πόντοι
1
το "δικο" σου στην ελλαδα εχει αλλα ζορια απο το να εισαι υπαλληλος. οταν εισαι υπαλληλος εισαι σκλαβος του αφεντικου και οταν εισαι αφεντικο εδω στην ελλαδα εισαι σκλαβος του κρατους.
Τη σκλαβια δεν τη γλιτωνεις ειτε ετσι ειτε αλλιως.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.897
Like
1.437
Πόντοι
216
Ετσι οπως πανε τα πραγματα στην Ελλαδα και στην ανθρωποτητα,
ολο και λιγοτεροι θα ειναι ικανοποιημενοι απο τη ζωη τους...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Ετσι οπως πανε τα πραγματα στην Ελλαδα και στην ανθρωποτητα,
ολο και λιγοτεροι θα ειναι ικανοποιημενοι απο τη ζωη τους...
Ε καλα και παλια μη νομιζεις πως ητανε καλυτερα. Ποσοι περνουσαν ολη τους τη ζωη σε πολεμους, αλλοι ως σκλαβοι, αλλοι σε ακραια φτωχια, κλπ Ενα τεραστιο ποσοστο ανθρωπων περασαν ολη τους τη ζωη ως σκλαβοι. Μπορεις να το διανοηθεις αυτο;
Σκλαβοι. Με αλυσιδες, και δουλεια απο τα χαραματα μεχρι το βραδυ σπαζοντας πετρες, μαστιγωμα, κλπ
Και μιλαμε τωρα εμεις για δυστυχια;
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.897
Like
1.437
Πόντοι
216
Ε καλα και παλια μη νομιζεις πως ητανε καλυτερα. Ποσοι περνουσαν ολη τους τη ζωη σε πολεμους, αλλοι ως σκλαβοι, αλλοι σε ακραια φτωχια, κλπ Ενα τεραστιο ποσοστο ανθρωπων περασαν ολη τους τη ζωη ως σκλαβοι. Μπορεις να το διανοηθεις αυτο;
Σκλαβοι. Με αλυσιδες, και δουλεια απο τα χαραματα μεχρι το βραδυ σπαζοντας πετρες, μαστιγωμα, κλπ
Και μιλαμε τωρα εμεις για δυστυχια;

Απο αυτη την αποψη, ακομη, ειμαστε καλυτερα.
Αλλα δεν βλεπεις γενικως πισωγυρισμα σε πολλα πραγματα;
Ανθρωπινα δικαιωματα, προοπτικες, οικονομικα κλπ;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Απο αυτη την αποψη, ακομη, ειμαστε καλυτερα.
Αλλα δεν βλεπεις γενικως πισωγυρισμα σε πολλα πραγματα;
Ανθρωπινα δικαιωματα, προοπτικες, οικονομικα κλπ;
Μονο στα οικονομικα, τα οποια παραμενουν εδω και αιωνες τα ιδια και αυτο εχει εναν και μονο λογο, για να αναγκαζεται ο κοσμος να πηγαινει να εργαστει λογω αναγκης χρηματων και ετσι να γυρναει ο πλανητης και οι κοινωνιες.
Κατα τ αλλα η συγχρονη ζωη μπορει να γινει ο απολυτος παραδεισος αν το φιλοσοφησει καποιος σωστα και κανει τις σωστες επιλογες.
Ειρηνη, ασφαλεια, μακροζωια, ανεσεις που καποτε δεν ειχανε ουτε βασιλιαδες, και πολλα αλλα εχει η συγχρονη ζωη και απορω γιατι οι ανθρωποι επιμενουν στη γκρινια. Δε βλεπεις τιποτε αλλο τριγυρω παρα μονο γκρινια ατελειωτη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.731
Like
3.121
Πόντοι
506
Δεν ανοίγω συχνά νέο θέμα,αλλά επειδή το bou το διαβάζουν και συμμετέχουν πάρα πολλοί άντρες,σίγουρα μπορεί να βγει ένα καλό συμπέρασμα.

Ακους γενικά πολλούς να λένε 'δεν βρίσκω δουλειά ή δε μ'αρέσει η δουλειά που κάνω,δεν έχω λεφτά,δεν έχω γκόμενα,δεν έχω πραγματικούς φίλους,δεν βλέπω μέλλον,μετάνιωσα που παντρεύτηκα ή που δεν παντρεύτηκα',έκανα λάθος επιλογές'κλπ κλπ.Και είναι όλοι αυτοί σε μια ψυχοφθόρα κατάσταση,που μπορεί να μην την δείχνουν στους γύρω αλλά να την ζούνε μέσα τους.

<<Τι πιστεύουν οι Έλληνες - 2022>>

Σύμφωνα με την έρευνα, το 57,9% των Ελλήνων θα έφευγε στο εξωτερικό αν έβρισκε μία δουλειά με καλύτερες αποδοχές και συνθήκες.

Το ποσοστό αυτό ανεβαίνει στο 77,1% στις νεαρές ηλικίες (17-24 ετών) και στο 71,9% (25-39 ετών)

 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.215
Like
72.374
Πόντοι
12.756
μονοι μας γεννιομαστε,μονοι μας πεθαινουμε φιλε-μπαρε
αληθεια ειναι αυτο , το θεμα ειναι στο ενδιαμεσο τι κάνεις ...
Πως να εζησε ο Μπαρος λες ? με μπουλινγκ , εργασία απο το δημοτικό , του γνωρισαν και μια απο συνοικέσιο και αυτο ηταν
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom