Νέα

Δουλειά ή ευχαρίστηση; Τι να επιλέξω;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα griniarhs
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 126
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

griniarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
897
Κριτικές
1
Like
1.696
Πόντοι
206
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με έχει κάνει να χάσω τον ύπνο μου και πρέπει να το έχω λύσει μέχρι τη Δευτέρα.
Δεν θα κουράσω με λεπτομέρειες και θα είμαι περιεκτικός.
Πριν κάμποσο καιρό πήρα για δουλειά μια κοπέλα και τελικά καταλήξαμε να έχουμε πιο στενή σχέση. Από τη μια σε προσωπικό επίπεδο περνούσα σούπερ στη δουλειά όμως είχα βρει το μπελά μου. Εκτός του ότι ήθελα ένα δεύτερο μισθό σε δώρα,είχα καταντήσει υπάλληλος της υπαλλήλου.
Για κάποιο προσωπικό της λόγο αναγκάστηκε να παραιτηθεί και σαν συνέπεια αυτό είχε να μην βρισκώμαστε μεν,να μιλάμε τακτικά δε.
Στη θέση της προσέλαβα κάποια άλλη η οποία στη δουλειά της είναι συνεπέστατη και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ θέμα. Φυσικά η σχέση μας είναι καθαρά επαγγελματική.

Πριν λίγες μέρες η πρώην ζήτησε να βρεθούμε για να θυμηθούμε τα παλιά.
Εννοείται πως έτρεξα,ποιος τυφλός δεν θέλει το φως του,αλλά είδα το τυρί χωρίς να δω τη φάκα!
Μου ζήτησε να την ξαναπάρω στη δουλειά αφού ξεπέρασε το προβλημά της και η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο της το είχα υποσχεθεί όταν έφυγε.

Το προβλημά μου είναι πως δεν την θέλω στη δουλειά ούτε θέλω να διώξω την καινούρια από τη στιγμή που κάνει άψογα τη δουλειά της χωρίς να μου κοστίζει και ένα σωρό λεφτά.
Όμως αν δεν την πάρω είναι σίγουρο πως θα στραβώσει τόσο που δεν θα ξαναβρεθούμε.

Μάγκες μπορεί να σας φαίνεται γελοίο το θέμα,εγώ όμως τραβάω μεγάλο ζόρι. Έπρεπε ήδη να είχα αποφασίσει και το έχω τρενάρει όσο γινώταν. Τη Δευτέρα το αργότερο πρέπει να δώσω απάντηση κι ακόμα δεν έχω ιδέα τι να κάνω.

Γνώμες...;
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με έχει κάνει να χάσω τον ύπνο μου και πρέπει να το έχω λύσει μέχρι τη Δευτέρα.
Δεν θα κουράσω με λεπτομέρειες και θα είμαι περιεκτικός.
Πριν κάμποσο καιρό πήρα για δουλειά μια κοπέλα και τελικά καταλήξαμε να έχουμε πιο στενή σχέση. Από τη μια σε προσωπικό επίπεδο περνούσα σούπερ στη δουλειά όμως είχα βρει το μπελά μου. Εκτός του ότι ήθελα ένα δεύτερο μισθό σε δώρα,είχα καταντήσει υπάλληλος της υπαλλήλου.
Για κάποιο προσωπικό της λόγο αναγκάστηκε να παραιτηθεί και σαν συνέπεια αυτό είχε να μην βρισκώμαστε μεν,να μιλάμε τακτικά δε.
Στη θέση της προσέλαβα κάποια άλλη η οποία στη δουλειά της είναι συνεπέστατη και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ θέμα. Φυσικά η σχέση μας είναι καθαρά επαγγελματική.

Πριν λίγες μέρες η πρώην ζήτησε να βρεθούμε για να θυμηθούμε τα παλιά.
Εννοείται πως έτρεξα,ποιος τυφλός δεν θέλει το φως του,αλλά είδα το τυρί χωρίς να δω τη φάκα!
Μου ζήτησε να την ξαναπάρω στη δουλειά αφού ξεπέρασε το προβλημά της και η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο της το είχα υποσχεθεί όταν έφυγε.

Το προβλημά μου είναι πως δεν την θέλω στη δουλειά ούτε θέλω να διώξω την καινούρια από τη στιγμή που κάνει άψογα τη δουλειά της χωρίς να μου κοστίζει και ένα σωρό λεφτά.
Όμως αν δεν την πάρω είναι σίγουρο πως θα στραβώσει τόσο που δεν θα ξαναβρεθούμε.

Μάγκες μπορεί να σας φαίνεται γελοίο το θέμα,εγώ όμως τραβάω μεγάλο ζόρι. Έπρεπε ήδη να είχα αποφασίσει και το έχω τρενάρει όσο γινώταν. Τη Δευτέρα το αργότερο πρέπει να δώσω απάντηση κι ακόμα δεν έχω ιδέα τι να κάνω.

Γνώμες...;


Να προεδρεύσεις τύπε σε μία συνδιάσκεψη των δύο κεφαλιών σου:

Ο φίλος σου στα νότια, θέλει να διασκεδάσει,

ενώ ο άλλος στα βόρεια, δεν θέλει μπελάδες.


Από εσένα εξαρτάται.

Όμως.

Όπως είπε και ο Ηράκλειτος, η πορεία του χρόνου είναι γραμμική,

και όχι κυκλική (αυτό με το ποτάμι..?).

Άρα, τα πράγματα ποτέ δεν θα γίνουν, όπως ήταν...

Οπότε, μιας και ο ίδιος το παραδέχτηκες για τυράκι και φάκα,

μάλλον θέλεις τελικά την ησυχία σου.



Σου έχω μία συνδιαστική λύση:



Πάσαρέ την ως υπάλληλο σε neutral third party,

και επωφελήσου από όλες τις πλευρές...
 

fistikimaimouda

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2010
Μηνύματα
117
Κριτικές
9
Like
274
Πόντοι
281
Εύκολη απάντηση, μην το σκεφτείς δεύτερη φορά. Άλλο η δουλειά, άλλο το μουνί. Στην τελική αμα δεν γουστάρει να σου κάθεται επειδή δεν την πήρες στην δουλειά (άρα δεν της δίνεις λεφτά) κρίμα για αυτήν. Υπάρχουν κοπέλες που για ακριβώς την ίδια συναλλαγή (εσύ να τους δίνεις λεφτά κι αυτές να σου κάθονται) θα το κάνουν με ευχαρίστηση.
Ταυτόχρονα θα είναι και η δουλεία σου κομπλέ αφού θα έχεις την άξια υπάλληλο στο γραφείο και την άξια τάνα στο κρεβάτι.

Προτιμάς δηλάδή μπουρδέλο δουλειά για να καβλαντάς την ομορφούλα? Και όταν την βαρεθείς τι θα γίνει?
"Για κάθε μοντέλο του πλανήτη, υπάρχει ένας χοντρός που έχει βαρεθεί να την πηδάει"
 

max-mad

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.826
Κριτικές
10
Like
467
Πόντοι
3.245
Τυπε, μην σκέφτεσαι με το κατω κεφαλι,εξασφαλισε την δουλεια σου,δειξε της ότι δεν τρελενεσαι,οτι εισαι αντρας και δυνατος,και μαλλον θα ξαναπεσει στο κρεββατι σου γιατι τέτοιες είναι.Δεν είναι μονο το γαμησι,θα βαλεις στο σβερκο σου μια πολύ κακη υπαλληλο.Την δουλεια σου πρεπει να την σεβεσαι για να σε σεβαστει κι αυτή.Το μουνι μονο αν το αξιζει .Κι αυτή ,ετσι που μας τα λες,δεν τ αξιζει .Ορτσα τα πανια. :thumbsup:
 
OP
OP
G

griniarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
897
Κριτικές
1
Like
1.696
Πόντοι
206
Να προεδρεύσεις τύπε σε μία συνδιάσκεψη των δύο κεφαλιών σου:

Ο φίλος σου στα νότια, θέλει να διασκεδάσει,

ενώ ο άλλος στα βόρεια, δεν θέλει μπελάδες.


Από εσένα εξαρτάται.

Όμως.

Όπως είπε και ο Ηράκλειτος, η πορεία του χρόνου είναι γραμμική,

και όχι κυκλική (αυτό με το ποτάμι..?).

Άρα, τα πράγματα ποτέ δεν θα γίνουν, όπως ήταν...

Οπότε, μιας και ο ίδιος το παραδέχτηκες για τυράκι και φάκα,

μάλλον θέλεις τελικά την ησυχία σου.



Σου έχω μία συνδιαστική λύση:



Πάσαρέ την ως υπάλληλο σε neutral third party,

και επωφελήσου από όλες τις πλευρές...
Πού να την πλασάρω; :huh:
 

alfreewind

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2012
Μηνύματα
1.230
Κριτικές
32
Like
222
Πόντοι
616
Το ειπες μονος σου οτι ειχες καταντησει υπαλληλος της υπαλληλου......τιποτα παραπανω.Μη γινεσαι μουνοδουλος.Μουνια υπαρχουν!!!!
Μολις βαρεθεις το μουνι της υπαλληλου πως το ξεφορτωνεσαι???? Και τι δουλεια κανεις???? Θα σε κανει ρομπα σε πελατες και συνεργατες η Ελεεινιδα.....ΦΥΛΑΞΟΥ  ;)
 
OP
OP
G

griniarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
897
Κριτικές
1
Like
1.696
Πόντοι
206
Κι εγώ με τη δουλειά θέλω να είμαι σωστός κι όσο ήταν εδώ δεν είχα το μυαλό μου να δουλέψω. Το κακό είναι πως έχει μείνει άφραγκη και όλο την χαρτζιλικώνω. Λέω μήπως αν παίρνει μισθό σταματήσει αυτό το πράγμα. (Μαλακίες λέω ε;)
 

alfreewind

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2012
Μηνύματα
1.230
Κριτικές
32
Like
222
Πόντοι
616
Στις γκομενες κανουμε δωρα και κερασματα δεν κοβουμε μισθο φιλος....
 

steeve

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
2.370
Κριτικές
2
Like
1.421
Πόντοι
216
Ποτε δεν μπλεκουμε τα επαγγελματικα με τα συναισθηματικα ....κατα κανονα οταν γινει αυτο ενα απο τα δυο καταστρεφεται .....στην δικια σου περιπτωση δεν χρειαζεται να το σκεφτειs πολυ ...ξερειs την λυση και το μονο που χρειαζεται ειναι να το αποφασισειs !!!!
 

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Κι εγώ με τη δουλειά θέλω να είμαι σωστός κι όσο ήταν εδώ δεν είχα το μυαλό μου να δουλέψω. Το κακό είναι πως έχει μείνει άφραγκη και όλο την χαρτζιλικώνω. Λέω μήπως αν παίρνει μισθό σταματήσει αυτό το πράγμα. (Μαλακίες λέω ε;)


Αυτο που αντιλαμβανομαι εγω ειναι οτι δεν ξερεις πως να της πεις πως για την δουλεια δεν. Ειναι μια δυσκολη και αβολη στιγμη. Και παραλληλα σκεφτεσαι πως θα χασεις μια λιμνη να δροσιζεις τον παργαλατσο σου. Αλλα αν σκεφτεις οτι στο δρομο υπαρχουν εκατονταδες αγαμητα μουνια για να τον λουσεις και οι καιροι ειναι δυσκολοι για μια επιχειρηση ισως παρεις την σωστη αποφαση.
 

Επισκέπτης
Τυπε, ηταν ενας αλλος που εψαχνε γραμματεα να παιρνει τσιμπουκια

Στειλτην σε αυτον
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2014
Μηνύματα
14.519
Κριτικές
64
Like
5.096
Πόντοι
7.786
την επιχειρηση σου προστατεψε και οχι να  διαλεξεις την γκομενα υπαρχουν τοσες κοπελες    για να περασεις καλα      
 
OP
OP
G

griniarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
897
Κριτικές
1
Like
1.696
Πόντοι
206
Αυτο που αντιλαμβανομαι εγω ειναι οτι δεν ξερεις πως να της πεις πως για την δουλεια δεν. Ειναι μια δυσκολη και αβολη στιγμη. Και παραλληλα σκεφτεσαι πως θα χασεις μια λιμνη να δροσιζεις τον παργαλατσο σου. Αλλα αν σκεφτεις οτι στο δρομο υπαρχουν εκατονταδες αγαμητα μουνια για να τον λουσεις και οι καιροι ειναι δυσκολοι για μια επιχειρηση ισως παρεις την σωστη αποφαση.
Εσύ θα έβρισκες κάποιον εύσχημο τρόπο να της πεις ότι σου κάνει για πήδημα αλλά δεν σου κάνει για δουλειά....;;; :think:
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2014
Μηνύματα
14.519
Κριτικές
64
Like
5.096
Πόντοι
7.786
δεν γινεται να την γαμας και να την εχεις στην δουλεια αν δεν ειναι καλη υπαλληλος   
 

Makis99

Σπουδαίος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2011
Μηνύματα
364
Κριτικές
14
Like
1.494
Πόντοι
2.285
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με έχει κάνει να χάσω τον ύπνο μου και πρέπει να το έχω λύσει μέχρι τη Δευτέρα.
Δεν θα κουράσω με λεπτομέρειες και θα είμαι περιεκτικός.
Πριν κάμποσο καιρό πήρα για δουλειά μια κοπέλα και τελικά καταλήξαμε να έχουμε πιο στενή σχέση. Από τη μια σε προσωπικό επίπεδο περνούσα σούπερ στη δουλειά όμως είχα βρει το μπελά μου. Εκτός του ότι ήθελα ένα δεύτερο μισθό σε δώρα,είχα καταντήσει υπάλληλος της υπαλλήλου.
Για κάποιο προσωπικό της λόγο αναγκάστηκε να παραιτηθεί και σαν συνέπεια αυτό είχε να μην βρισκώμαστε μεν,να μιλάμε τακτικά δε.
Στη θέση της προσέλαβα κάποια άλλη η οποία στη δουλειά της είναι συνεπέστατη και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ θέμα. Φυσικά η σχέση μας είναι καθαρά επαγγελματική.

Πριν λίγες μέρες η πρώην ζήτησε να βρεθούμε για να θυμηθούμε τα παλιά.
Εννοείται πως έτρεξα,ποιος τυφλός δεν θέλει το φως του,αλλά είδα το τυρί χωρίς να δω τη φάκα!
Μου ζήτησε να την ξαναπάρω στη δουλειά αφού ξεπέρασε το προβλημά της και η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο της το είχα υποσχεθεί όταν έφυγε.

Το προβλημά μου είναι πως δεν την θέλω στη δουλειά ούτε θέλω να διώξω την καινούρια από τη στιγμή που κάνει άψογα τη δουλειά της χωρίς να μου κοστίζει και ένα σωρό λεφτά.
Όμως αν δεν την πάρω είναι σίγουρο πως θα στραβώσει τόσο που δεν θα ξαναβρεθούμε.

Μάγκες μπορεί να σας φαίνεται γελοίο το θέμα,εγώ όμως τραβάω μεγάλο ζόρι. Έπρεπε ήδη να είχα αποφασίσει και το έχω τρενάρει όσο γινώταν. Τη Δευτέρα το αργότερο πρέπει να δώσω απάντηση κι ακόμα δεν έχω ιδέα τι να κάνω.

Γνώμες...;

αφου το υποσχεθηκες.. πρεπει να το τηρησεις φιλε μου..
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.454
Κριτικές
36
Like
38.040
Πόντοι
18.565
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με έχει κάνει να χάσω τον ύπνο μου και πρέπει να το έχω λύσει μέχρι τη Δευτέρα.
Δεν θα κουράσω με λεπτομέρειες και θα είμαι περιεκτικός.
Πριν κάμποσο καιρό πήρα για δουλειά μια κοπέλα και τελικά καταλήξαμε να έχουμε πιο στενή σχέση. Από τη μια σε προσωπικό επίπεδο περνούσα σούπερ στη δουλειά όμως είχα βρει το μπελά μου. Εκτός του ότι ήθελα ένα δεύτερο μισθό σε δώρα,είχα καταντήσει υπάλληλος της υπαλλήλου.
Για κάποιο προσωπικό της λόγο αναγκάστηκε να παραιτηθεί και σαν συνέπεια αυτό είχε να μην βρισκώμαστε μεν,να μιλάμε τακτικά δε.
Στη θέση της προσέλαβα κάποια άλλη η οποία στη δουλειά της είναι συνεπέστατη και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ θέμα. Φυσικά η σχέση μας είναι καθαρά επαγγελματική.

Πριν λίγες μέρες η πρώην ζήτησε να βρεθούμε για να θυμηθούμε τα παλιά.
Εννοείται πως έτρεξα,ποιος τυφλός δεν θέλει το φως του,αλλά είδα το τυρί χωρίς να δω τη φάκα!
Μου ζήτησε να την ξαναπάρω στη δουλειά αφού ξεπέρασε το προβλημά της και η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο της το είχα υποσχεθεί όταν έφυγε.

Το προβλημά μου είναι πως δεν την θέλω στη δουλειά ούτε θέλω να διώξω την καινούρια από τη στιγμή που κάνει άψογα τη δουλειά της χωρίς να μου κοστίζει και ένα σωρό λεφτά.
Όμως αν δεν την πάρω είναι σίγουρο πως θα στραβώσει τόσο που δεν θα ξαναβρεθούμε.

Μάγκες μπορεί να σας φαίνεται γελοίο το θέμα,εγώ όμως τραβάω μεγάλο ζόρι. Έπρεπε ήδη να είχα αποφασίσει και το έχω τρενάρει όσο γινώταν. Τη Δευτέρα το αργότερο πρέπει να δώσω απάντηση κι ακόμα δεν έχω ιδέα τι να κάνω.

Γνώμες...;
Τυπε, ξεφορτωσου την τωρα που ειναι νωρις. Και εγω εκανα την ιδια μαλακια και μου εχει κατσικωθει εδω και 35 χρονια και στο μαγαζι και στο σπιτι και δεν μπορω να τη ξεφορτωθω.  :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom