Νέα

Δωρεά μετοχής 670 δισ. ευρώ......!!!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 158
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Δε σε καταλαβαίνω Nio, αλλά ίσως μου ξέφυγε κάτι. Γίνε πιο σαφής?

Ποιός δέχτηκε διακανονισμό?  Και από που προκύπτει αυτό?

Ξέχασα να πω ότι η αποδοχή εκ μέρους της εφορίας ενός ποσού σαν αξία δωρεάς δε σημαίνει τίποτα.
Αν δηλαδή εγώ πάω στην εφορία και πω "Χάρισα στον Nio ένα δαχτυλίδι και αυτό κάνει 1 εκ. ευρώ", η εφορία δεν έχει λόγο να πει "Όχι, δεν κάνει τόσο". Αν εισπράξει ό,τι πρέπει να εσπράξει, είναι ευχαριστημένη.

σε αυτο το κομματι αναφερομαι Σταυρο.

Τον Απρίλιο του 2010 οι δικαιούχοι είχαν έλθει σε επαφή με την Τράπεζα της Ελλάδος. Ο Διοικητής της κ. Προβόπουλος είναι απόλυτα ενήμερος γι’ αυτό. Μετά από συζητήσεις η Κεντρική Τράπεζα πρότεινε συμβιβασμό (συμφωνία) ύψους 1,5 δισ. ευρώ για 10 μετοχές της «Τράπεζας της Ανατολής».

και λεω οτι αν αν αν δεν υπηρχε τιποτα δεν θα προτειναν συμβιβασμο.

τα λοιπα της εφοριας ειναι απολυτως σωστα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Η φάση μου θυμίζει κάτι ταινίες όπου γίνονταν απάτες με μετοχές της τάδε εταιρείας σιδηροδρόμων στο Τέξας...
Από κει και πέρα και χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες, αν η Τράπεζα της Ανατολής συγχωνευτηκε με την ΕΤΕ, τότε οι μετοχές της ΤτΑ θα ανταλλάχθηκαν με κάποιες μετοχές της ΤτΕ...
Αν (μεγάλο αν) προσπεράσουμε παραγραφές, πτωχεύσεις, αναγκαστικούς νόμους κτλ, κάποιος κάτοχος μετοχών της ΤτΑ θα μπορούσε να ζητήσει στην καλύτερη μετοχές της ΕτΕ στην αναλογία που έγινε η ανταλλαγή το 1932 και ενδεχομένως κάποια μερίσματα (όπου πάλι πάμε σε παραγραφές, πτωχεύσεις κλτ)...
Και πάλι, για τί ποσά μιλάμε;


Η ζούγκλα δεν είναι και η πλέον αξιόπιστη πηγή ειδήσεων αλλά μου κάνει εντύπωση ότι εμπλέκει προβόπουλους κτλ και ότι μιλά για βεβαίωση φόρου κτλ και ως γνωστόν οι ΔΟΥ είναι μεγάλα μπουρδέλα, σιγά μην έψαξαν τέτοιο ζήτημα εκτός εάν πράγματι κάτι υπάρχει...

Βέβαια, σε συνθήκες μεγάλης δυστυχίας- απελπισίας, οι περισσότεροι άνθρωποι θυμούνται κάποιον μακρυνό θείο στην αμερική που κάπου- κάπως - κάποτε είχε λίρες/τη μισή πεντέλη δικιά του/ ορυχεία χρυσού στην αριζόνα/ μετοχές της τζένεραλ ελεκτρικ του 1938 που σήμερα αξίζουν δις και προσπαθούν να δουν αν μπορούν να κληρονομήσουν κάτι μερικές δεκαετίας μετά το θάνατό του...
Ή όπως λένε και οι αγγλοσάξωνες, wishful thinking...
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
εσυ πιστευεις οτι οι υπεραξιες που δημιουργηθηκαν ειναι κι αυτες σε χρυσο;ρε τυπε....τοσο χρυσαφι δεν εχει ολο το συμπαν μας...ελεος.....
κοιτα, σε μια τοσο δαιδαλωδη διαδρομη, με ποσοστα τοσων εμπλεκομενων τραπεζων οι οποιες ειχαν στην ιστορια τους τοσες θυγατρικες σε τοσες αποικιες και με δεδομενη την ΤΕΡΑΣΤΙΑ κεφαλαιοποιηση που εκαναν τοσα χρονια ολες αυτες οι τραπεζες γιατι προκειται για τραπεζες ΠΟΥ ΤΥΠΩΝΑΝ ΧΡΗΜΑ σε καθε χωρα ολα αυτα τα χρονια, εμενα δε μου φαινεται υπερβολικο το ποσο....

βεβαια οπως εχω πει, διατηρω επιφυλαξεις για την ιστορια, ειναι οντως πολυ περιεργη και με αρκετες δοσεις αληθειας...
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Η ζούγκλα δεν είναι και η πλέον αξιόπιστη πηγή ειδήσεων αλλά μου κάνει εντύπωση ότι εμπλέκει προβόπουλους κτλ και ότι μιλά για βεβαίωση φόρου κτλ και ως γνωστόν οι ΔΟΥ είναι μεγάλα μπουρδέλα, σιγά μην έψαξαν τέτοιο ζήτημα εκτός εάν πράγματι κάτι υπάρχει...

Εντάξει ρε τύπε, η σωστή ιστορία συνωμοσίας πρέπει να έχει και ένα πιασάρικο όνομα.
Κίσσινγκερ, Σόρος, προβόπουλος, ο σοφός γέροντας του λιακό που μου διαφεύγει τ' όνομα.

Κάτι τα λεφτά της τράπεζας αυτής, κάτι οι αποζημιώσεις των γερμανών,
σε λίγο θα πιστέψουμε ότι οι μερκοζύ θα μας αερίσουν τα καλαμπαλίκια.
Πως οι βάζελοι ξαφνικά βρήκαν σαουδάραβες; Ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται.
 

Odin

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2009
Μηνύματα
134
Like
0
Πόντοι
1
επισης δεν ξερω αν το ξερεις αλλα οι εταιρειες κανουν και αυξησεις μετοχικων κεφαλαιων και οι παλιες μετοχες ανταλασσονται με καινουριες κοκ κατα καιρους.....ιδια αξια εχει η μετοχη των γκουντις οταν πχ ειχαν ενα μαγαζι στην σαλονικη και ιδια τωρα πχ που εγινε πανελληνια αλυσιδα;ιδιο μετοχικο κεφαλαιο υπαρχει;

απλα αυτο που ειπε κι ο σταυρος....καποτε μπορει να τους ειπαν ελατε παρτε καινουριες μετοχες ισοδυναμες.....δεν πηγαν καν...τελος....

δλδ με την ιδια λογικη αν εγω εχω κατοχικα λεφτα 1000000 δρχ ραλλικα απο ενθυμιο και κρατησα το χαρτονομισμα θα παρω σημερα λεφτα ισης αξιας; :think: με τι; με ενα κωλοχαρτο;

Οι αυξησεις μετοχικου κεφαλαιου και τα σπασιματα των μετοχων συνηθως γινονται για να καλυφθουν ζημιες και για να μαζευτουν μετρητα με το επιπλεον χρημα που συνηθως ζητηται απο τους μετοχους να δωσουν για να παρουν τις καινουργιες οπως εκανε η καριολα η Αγροτικη και μου ζαλισε τον ερωτα να παω να τους δωσω 800 ευρω μετρητα για να μου δωσουν μετοχες μετα το σπασιμο που αντιστοιχουσαν λιγοτερο και απο το ποσο που μου ζητησαν.

Η τραπεζα της Γαλλιας δεν νομιζω οτι εκανε κατι τετοιο και οι μετοχες που κρατανε εχουν αντιστοιχο αντικρισμα στις σημερινες.

Α και επισης εδω μιλαμε για χρυσο και οχι για ενα πληθωριστικο νομισμα το οποιο δεν χρησιμοποιηται πλεον.
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
κοιτα, σε μια τοσο δαιδαλωδη διαδρομη, με ποσοστα τοσων εμπλεκομενων τραπεζων οι οποιες ειχαν στην ιστορια τους τοσες θυγατρικες σε τοσες αποικιες και με δεδομενη την ΤΕΡΑΣΤΙΑ κεφαλαιοποιηση που εκαναν τοσα χρονια ολες αυτες οι τραπεζες γιατι προκειται για τραπεζες ΠΟΥ ΤΥΠΩΝΑΝ ΧΡΗΜΑ σε καθε χωρα ολα αυτα τα χρονια, εμενα δε μου φαινεται υπερβολικο το ποσο....

βεβαια οπως εχω πει, διατηρω επιφυλαξεις για την ιστορια, ειναι οντως πολυ περιεργη και με αρκετες δοσεις αληθειας...
επισης με δεδομενο πως οι τραπεζες θεματοφυλακες καθε χωρας (οπως η ΤτΕ) απαγορευεται δια νομου να εχουν χασουρα και τα κρατη εγγυουνται την αεναη κερδοφορια τους, και αν υπολογισουμε ποσα πεντακις εκατομμυρια εχουν τυπωσει σε χρημα ολα αυτα τα χρονια και τι κερδη ειχαν απο αυτα, μονο τα μερισματα να πανε να ζητησουνε απο ολο αυτο τον τζιρο, μιλαμε για παρα πολλα, απιστευτα πολλα λεφτα!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Εντάξει ρε τύπε, η σωστή ιστορία συνωμοσίας πρέπει να έχει και ένα πιασάρικο όνομα.
Κίσσινγκερ, Σόρος, προβόπουλος, ο σοφός γέροντας του λιακό που μου διαφεύγει τ' όνομα.

Κάτι τα λεφτά της τράπεζας αυτής, κάτι οι αποζημιώσεις των γερμανών,
σε λίγο θα πιστέψουμε ότι οι μερκοζύ θα μας αερίσουν τα καλαμπαλίκια.
Πως οι βάζελοι ξαφνικά βρήκαν σαουδάραβες; Ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται.

Σε πρόλαβα...

Βέβαια, σε συνθήκες μεγάλης δυστυχίας- απελπισίας, οι περισσότεροι άνθρωποι θυμούνται κάποιον μακρυνό θείο στην αμερική που κάπου- κάπως - κάποτε είχε λίρες/τη μισή πεντέλη δικιά του/ ορυχεία χρυσού στην αριζόνα/ μετοχές της τζένεραλ ελεκτρικ του 1938 που σήμερα αξίζουν δις και προσπαθούν να δουν αν μπορούν να κληρονομήσουν κάτι μερικές δεκαετίας μετά το θάνατό του...
Ή όπως λένε και οι αγγλοσάξωνες, wishful thinking...

Από κει και πέρα, μένει να αποδειχθεί αν αυτό περί ΔΟΥ είναι όντως μούφα και η ιστορία θα μπει στο αρχείο ως άλλος ένας αστικός θρύλος...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
σε αυτο το κομματι αναφερομαι Σταυρο.

Τον Απρίλιο του 2010 οι δικαιούχοι είχαν έλθει σε επαφή με την Τράπεζα της Ελλάδος. Ο Διοικητής της κ. Προβόπουλος είναι απόλυτα ενήμερος γι’ αυτό. Μετά από συζητήσεις η Κεντρική Τράπεζα πρότεινε συμβιβασμό (συμφωνία) ύψους 1,5 δισ. ευρώ για 10 μετοχές της «Τράπεζας της Ανατολής».

και λεω οτι αν αν αν δεν υπηρχε τιποτα δεν προτειναν συμβιβασμο.

Χμμμμ.....
Το "ο κ. Προβόπουλος είναι ενήμερος" είναι σχετικό. Προφανώς ό Διοικητής ενημερώνεται αν κάποιος πάει στην ΤτΕ με μια αξίωση κάτι τρις.

Από κει μέχρι το "Πρότεινε συμβιβασμό" υπάρχει απόσταση.
Τα νούμερα είναι όπως τα είπα, και εξήγησα γιατί τα είπα.
Ακόμα και για 1,5 εκ ευρώ (πόσο μάλλον για 3 τρις), ο Διοικητής δε θα προτείνει συμβιβασμό αν δε πάρει πρώτα τη γνώμη της Νομικής Υπηρεσίας.

Γενικά, το όλο δημοσίευμα μου φαίνεται κάπως... από Λιακόπουλο.
Δεν είναι δα και η Ζούγκλα ότι πιό αξιόπιστο στην ενημέρωση. Και αν βλέπω φίδια (αποδεδειγμένα) στα νούμερα, γιατί δεν θα υπάρχουν φίδια και στα υπόλοιπα στοιχεία της είδησης?
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Σε πρόλαβα...

Από κει και πέρα, μένει να αποδειχθεί αν αυτό περί ΔΟΥ είναι όντως μούφα και η ιστορία θα μπει στο αρχείο ως άλλος ένας αστικός θρύλος...

Ποια ιστορία με την ΔΟΥ;
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
τυποι, για ριξτε μια ματια στη σελιδα της αστικης μη κερδοσκοπικης...εχει λεει και τα τεκμηρια μεσα και κατι φεκ...


εδω μιλαμε παντα με πηγουλες   :sunglasses:
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.355
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Αυτά που μάζευαν από το '04 μέχρι το '22, αν υποθέσουμε πως το '22 τέλειωσαν όλα.
Τέλος πάντων, μετά την εξήγηση του παραπάνω το θεματάκι το θεωρώ ένα ωραίο παραμυθάκι που στο τέλος κέρδισε ο Δράκος.

Ρε μ@λ@κ@ τι κανεις σε αυτα τα θεματα???

Θα φας κανενα μπαν και μετα θα βριζεις παλι......
Φυγε γρηγορα απο εδω!
 

Odin

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2009
Μηνύματα
134
Like
0
Πόντοι
1
επισης με δεδομενο πως οι τραπεζες θεματοφυλακες καθε χωρας (οπως η ΤτΕ) απαγορευεται δια νομου να εχουν χασουρα και τα κρατη εγγυουνται την αεναη κερδοφορια τους, και αν υπολογισουμε ποσα πεντακις εκατομμυρια εχουν τυπωσει σε χρημα ολα αυτα τα χρονια και τι κερδη ειχαν απο αυτα, μονο τα μερισματα να πανε να ζητησουνε απο ολο αυτο τον τζιρο, μιλαμε για παρα πολλα, απιστευτα πολλα λεφτα!

+1  :)
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ποια ιστορία με την ΔΟΥ;

Η οικογένεια Σώρρα προχωρεί και σε ένα ακόμη βήμα. Δωρίζει 4 μετοχές στην «END» και καταθέτει την δήλωση φόρου δωρεάς στην Γ’ Δ.Ο.Υ. Πατρών. Ο στόχος είναι σαφής. Το ελληνικό κράτος υποχρεούται να εκδώσει διπλότυπο είσπραξης του ανάλογου φόρου δωρεάς που για τις Μ.Κ.Ο. είναι της τάξης του 0,5% και να εισπράξει φόρο της τάξης των 13,5 δισ.. Η Εφορία παραπέμπει το θέμα στο υπ. Οικονομικών.


 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Η οικογένεια Σώρρα προχωρεί και σε ένα ακόμη βήμα. Δωρίζει 4 μετοχές στην «END» και καταθέτει την δήλωση φόρου δωρεάς στην Γ’ Δ.Ο.Υ. Πατρών. Ο στόχος είναι σαφής. Το ελληνικό κράτος υποχρεούται να εκδώσει διπλότυπο είσπραξης του ανάλογου φόρου δωρεάς που για τις Μ.Κ.Ο. είναι της τάξης του 0,5% και να εισπράξει φόρο της τάξης των 13,5 δισ.. Η Εφορία παραπέμπει το θέμα στο υπ. Οικονομικών.

Άρα; Εκκαθαρίστηκε η δήλωση; Βεβαιώθηκε κανένας φόρος; Υπήρξε καμία αναγνώριση των ποσών;
Αφού το γράφει: παραπέμφθηκε στο ΥΠΟΙΚ
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Χμμμμ.....
Το "ο κ. Προβόπουλος είναι ενήμερος" είναι σχετικό. Προφανώς ό Διοικητής ενημερώνεται αν κάποιος πάει στην ΤτΕ με μια αξίωση κάτι τρις.

Από κει μέχρι το "Πρότεινε συμβιβασμό" υπάρχει απόσταση.
Τα νούμερα είναι όπως τα είπα, και εξήγησα γιατί τα είπα.
Ακόμα και για 1,5 εκ ευρώ (πόσο μάλλον για 3 τρις), ο Διοικητής δε θα προτείνει συμβιβασμό αν δε πάρει πρώτα τη γνώμη της Νομικής Υπηρεσίας.

Γενικά, το όλο δημοσίευμα μου φαίνεται κάπως... από Λιακόπουλο.
Δεν είναι δα και η Ζούγκλα ότι πιό αξιόπιστο στην ενημέρωση. Και αν βλέπω φίδια (αποδεδειγμένα) στα νούμερα, γιατί δεν θα υπάρχουν φίδια και στα υπόλοιπα στοιχεία της είδησης?

μα συμφωνω . απλα αν οντως προταθηκε ο διακανονισμος θα σημαινε οτι κατι εχουν να λαβαινουν.κ προσεξε καπου πεταει η Κεντρικη Τραπεζα...
ιστοριες του χωριου οπως ξαναπα με ηρωα τον σφερδεκλο.
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Εγώ έγραψα και κάτι ξαδέλφια από Αυστραλία και Καναδά.
Με τόσα λεφτά να μην σώσουμε 2-3 χώρες ακόμα.
Τα ξαδέλφια από τις ΗΠΑ επίτηδες τα άφησα έξω.
Να πάνε να πτωχεύσουν οι καριόληδες οι αμερικάνοι.
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
παω να το μελετησω λιγο .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom