Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.334
Πόντοι
28.786
( ΣΥΝΕΧΕΙΑ )

"Ανάλυση'' τέρμα. Πάμε τώρα στη ''Σύνθεση''.

Οι γονείς μας έζησαν σε μια κοινωνία όπου έψαχναν ανάμεσα στις γυναίκες ( ένα είδος εν αφθονία στην εποχή τους )  τις όμορφες απο αυτές.
Εμείς ζούμε σε μια κοινωνία όπου οι όροι μάλλον έχουν αντιστραφεί.  Ψάχνουμε  ανάμεσα στις όμορφες ( ενα είδος σε σχετική αφθονία σήμερα ) τις γυναίκες.



Και εννοώ ότι εν μέσω όμορφων  ( η και άσχημων ) μαλακοτσιμπουκωματων μεταφεμινιστικής προέλευσης οι γυναίκες που αντιλαμβάνονται σωστά το ρόλο τους δίπλα σε ένα άντρα είναι πια ελάχιστες.

Αν πετύχετε κάποια τέτοια Γυναίκα ( το Γ κεφαλαίο ) και επιπλεον τη γουστάρετε από αισθητικης και σεξουαλικής απόψεως μην την αφήσετε. Μαλλον είναι πια λαχείο.

Και δεν το καταλαβαίνεις το λαχείο και εύκολα. Κατά τη γνώμη μου λοιπόν:

Αν  ποτέ νοιώσετε ότι κάποια γυναίκα ότι πέρα από την όποια αισθητικής η σεξουαλικής βάσης έλξη, την εκτιμάτε σαν άνθρωπο. Για παράδειγμα για την επαγγελματική της επάρκεια και ρωτάτε τη γνώμη της σε σχετικά θέματα.

Αν νοιώσετε ότι με κάποιο περίεργο ( και ισως για κάποιους ανεξήγητο ) τρόπο  γουστάρετε να κάθεστε και να συζητάτε μαζί της απο σοβαρά θέματα, μέχρι μαλακίες του κερατά, χωρίς να τη βαριέστε, με τον ίδιο περίπου τρόπο που συζητάτε με τα φιλαράκια σας.

Αν με κάποιο ( πρωτόγνωρο  για κάποιους τρόπο ) ''πιάσετε'' τον ευατό σας να σκέπτεται ότι θέλει να κάνει κάποια  άλλα ( εκτός απο το σεξ ) πράγματα  με την συγκεκριμμένη γυναίκα.

Αν ''πιάσετε'' τον εαυτό σας να έχει ''περίεργες'' ανησυχίες η ακόμη και αμφιβολίες του τύπου ''τι γνώμη έχει για εμένα η συγκεκριμμένη γυναίκα ??''.

κλπ κλπ κλπ

Τότε υπάρχει μια πιθανότητα να έχετε κερδίσει ένα λαχείο, η ένα ''λαχείο''. Με τον όρο  ''λαχείο'' εννοώ ότι μπορεί τελικά το λαχείο να αποδειχθεί τφόλα. Αλλά σίγουρα αξίζει να το ψάξεις λίγο παραπάνω επενδύοντας σε αυτό κάποιο χρόνο.


Ο αγώνας  συνεχίζεται

Αυτά απο εμένα εν ολίγοις.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.334
Πόντοι
28.786
:hi:
Προς  Mindreader σου βγάζω το :hi: :hi: για τα post.
Θα αναφέρω ότι έχω ένα ανιψάκι 4 ετών πλέον και ώρες-ώρες περιμένω πως και πως να το δω για να παίξουμε :S Τι να λέμε τώρα... βέβαια αν το είχα 24ωρο μπορεί να είχα άλλη άποψη. Αλλά όταν σου μιλάει με προτάσεις με ερωτήσεις κτλ είναι άλλο πράμα. Βλέπεις ένα μέρος του εαυτού σου. Είναι και το θέμα ότι όλες οι νέες γενιές είναι πανέξυπνες, βλέπεις και βάζει μόνος του στο youtube τον mcqueen... Αμ το άλλο που ξέρει να σου μετράει στα αγγλικά και να λέει τα χρώματα και αυτά στα αγγλικά από 3 ετών!!! Το θέμα όμως είναι πως προχωράς με τέτοιο μπουρδέλο που έκαναν την Ελλάδα... Δεν υπάρχει περίπτωση, θα χαθούμε σαν λαός και μάλιστα πάρα πολύ σύντομα. Κοιτάξτε τι γίνεται με το ισοζύγιο θανάτων και γεννήσεων από το 2010 μέχρι σήμερα. +25000 παραπάνω θάνατοι από γεννήσεις περίπου το χρόνο >:( Βάλτε και σε αυτό και τους 400.000 που έφυγαν και θα ήταν άλλα 150.000 ζευγάρια τουλάχιστον, σημαίνει ότι οι μοίρα τις Ελλάδας είναι ΜΑΥΡΗ! 

:hi: :hi:
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
( ΣΥΝΕΧΕΙΑ )

"Ανάλυση'' τέρμα. Πάμε τώρα στη ''Σύνθεση''.

Οι γονείς μας έζησαν σε μια κοινωνία όπου έψαχναν ανάμεσα στις γυναίκες ( ένα είδος εν αφθονία στην εποχή τους )  τις όμορφες απο αυτές.
Εμείς ζούμε σε μια κοινωνία όπου οι όροι μάλλον έχουν αντιστραφεί.  Ψάχνουμε  ανάμεσα στις όμορφες ( ενα είδος σε σχετική αφθονία σήμερα ) τις γυναίκες.



Και εννοώ ότι εν μέσω όμορφων  ( η και άσχημων ) μαλακοτσιμπουκωματων μεταφεμινιστικής προέλευσης οι γυναίκες που αντιλαμβάνονται σωστά το ρόλο τους δίπλα σε ένα άντρα είναι πια ελάχιστες.

Αν πετύχετε κάποια τέτοια Γυναίκα ( το Γ κεφαλαίο ) και επιπλεον τη γουστάρετε από αισθητικης και σεξουαλικής απόψεως μην την αφήσετε. Μαλλον είναι πια λαχείο.

Και δεν το καταλαβαίνεις το λαχείο και εύκολα. Κατά τη γνώμη μου λοιπόν:

Αν  ποτέ νοιώσετε ότι κάποια γυναίκα ότι πέρα από την όποια αισθητικής η σεξουαλικής βάσης έλξη, την εκτιμάτε σαν άνθρωπο. Για παράδειγμα για την επαγγελματική της επάρκεια και ρωτάτε τη γνώμη της σε σχετικά θέματα.

Αν νοιώσετε ότι με κάποιο περίεργο ( και ισως για κάποιους ανεξήγητο ) τρόπο  γουστάρετε να κάθεστε και να συζητάτε μαζί της απο σοβαρά θέματα, μέχρι μαλακίες του κερατά, χωρίς να τη βαριέστε, με τον ίδιο περίπου τρόπο που συζητάτε με τα φιλαράκια σας.

Αν με κάποιο ( πρωτόγνωρο  για κάποιους τρόπο ) ''πιάσετε'' τον ευατό σας να σκέπτεται ότι θέλει να κάνει κάποια  άλλα ( εκτός απο το σεξ ) πράγματα  με την συγκεκριμμένη γυναίκα.

Αν ''πιάσετε'' τον εαυτό σας να έχει ''περίεργες'' ανησυχίες η ακόμη και αμφιβολίες του τύπου ''τι γνώμη έχει για εμένα η συγκεκριμμένη γυναίκα ??''.

κλπ κλπ κλπ

Τότε υπάρχει μια πιθανότητα να έχετε κερδίσει ένα λαχείο, η ένα ''λαχείο''. Με τον όρο  ''λαχείο'' εννοώ ότι μπορεί τελικά το λαχείο να αποδειχθεί τφόλα. Αλλά σίγουρα αξίζει να το ψάξεις λίγο παραπάνω επενδύοντας σε αυτό κάποιο χρόνο.


Ο αγώνας  συνεχίζεται

Αυτά απο εμένα εν ολίγοις.

+++++100000

:heavymetalbig: :heavymetalbig:
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Θελουν κι αυτοι παιδι οχι μονο οι γυναικες τους..

Δεν λέω ότι δεν θέλουν,αλλά άμα δεν αντέχουν οικονομικά δεν θα κάνουν.Τουλάχιστον αυτοί που δεν είναι μαλάκες και σκέφτονται λογικά.Η γυναίκα μπορεί να σου πει 'ας το κάνουμε...κι έχει ο θεός'.Τί λες μωρή;Να είμαι εγώ κάθε μήνα με τη θηλιά στο λαιμό επειδή εσύ θες να κάνεις φιγούρα ότι έχεις παιδί;
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2014
Μηνύματα
14.522
Κριτικές
64
Like
5.120
Πόντοι
7.786
η δημιουργια οικογενειας  ειναι σοβαρο θεμα  δεν ειναι παιξε γελασε αν δεν μπορουν και οι δυο πλευρες  ανδρας  και γυναικα να μην κανουν 
 

dinos34

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2016
Μηνύματα
1.317
Κριτικές
17
Like
1.006
Πόντοι
1.026
Δεν λέω ότι δεν θέλουν,αλλά άμα δεν αντέχουν οικονομικά δεν θα κάνουν.Τουλάχιστον αυτοί που δεν είναι μαλάκες και σκέφτονται λογικά.Η γυναίκα μπορεί να σου πει 'ας το κάνουμε...κι έχει ο θεός'.Τί λες μωρή;Να είμαι εγώ κάθε μήνα με τη θηλιά στο λαιμό επειδή εσύ θες να κάνεις φιγούρα ότι έχεις παιδί;


Η γυναίκα επείγει να κάνει παιδί γιατί τη βιάζει ο χρόνος. Δε μπορεί σαν εμάς να κάνει παιδι οταν γουστάρει.

Γι'αυτό κανουν σαν υστερικές
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Η γυναίκα επείγει να κάνει παιδί γιατί τη βιάζει ο χρόνος. Δε μπορεί σαν εμάς να κάνει παιδι οταν γουστάρει.

Γι'αυτό κανουν σαν υστερικές

Δεν είναι μόνο αυτό.Είναι και η πλύση εγκεφάλου από τη μάνα της,είναι και κάποιες φίλες της που γεννάνε και τις ζηλεύει,είναι και η κοινωνία που σε βάζει πιο ψηλά εαν έχεις παιδιά,όλα παίζουν ρόλο.
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.665
Like
1.454
Πόντοι
216
είμαι στα 35 πλεον

γκομενες ειχα γνωριζει αρκετες,καμια μα καμια δεν με ενεπνευσε να κανω κατι περισσοτερο από σεξ μαζι τους

μεχρι εκει όμως

καμια δεν μου <ξυπνησε> τον ρολο του οικογενειαρχη του <δημιουργου> φαμίλιας γιατι αραγε??????

γκομενες,μουνια,πουτανες,εχω γαμησει καραβια ολοκληρα,ΓΥΝΑΙΚΑ όμως δεν βρηκα ΠΟΥΘΕΝΑ  :think:
Τυπε δεν υπαρχουν γυναικες πια!
Γερομπεμπεκες και ανοητα, ανωριμα κοριτσακια υπαρχουν μονο εκει εξω.
Δε συναδει η ηλικια τους με τη συμπεριφορα τους κι αυτο μας αποσυντονιζει κι εμας απο το ρολο μας σαν ανδρες.
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
Τυπε δεν υπαρχουν γυναικες πια!
Γερομπεμπεκες και ανοητα, ανωριμα κοριτσακια υπαρχουν μονο εκει εξω.
Δε συναδει η ηλικια τους με τη συμπεριφορα τους κι αυτο μας αποσυντονιζει κι εμας απο το ρολο μας σαν ανδρες.

ισως να εχεις δικιο

και γραφω ισως γιατι παντα θα υπαρχει και ο αντίλογος που λεει ότι οι γυναικες χειραφετιθηκαν και μπλα μπλα μπλα ότι διαθετον όπως θελουν τον εαυτο τους σε καριερα και οικογενεια ή σε οποιον αντρα νομιζουν και αλλα τετοια φεμινιστικα

η λογικη που επικρατει πλεον στον γυναικειο πλυθησμο είναι <βρες έναν να κανεις ένα παιδι και μετα αν δεν σου κανει-με ότι μπορει να σημαιει αυτό- χωρισε και ζηστε από κοινου τα παιδια με διατροφες κτλ>
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
ισως να εχεις δικιο

και γραφω ισως γιατι παντα θα υπαρχει και ο αντίλογος που λεει ότι οι γυναικες χειραφετιθηκαν και μπλα μπλα μπλα ότι διαθετον όπως θελουν τον εαυτο τους σε καριερα και οικογενεια ή σε οποιον αντρα νομιζουν και αλλα τετοια φεμινιστικα

η λογικη που επικρατει πλεον στον γυναικειο πλυθησμο είναι <βρες έναν να κανεις ένα παιδι και μετα αν δεν σου κανει-με ότι μπορει να σημαιει αυτό- χωρισε και ζηστε από κοινου τα παιδια με διατροφες κτλ>

αν σκεφτονται ολες ετσι την κατσαμε την βαρκα
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
βεβαια ενα χωρισμενο ανδρογυνο με παιδι δεν είναι οικογενεια αλλα διαλυμενη οικογενεια

θελει πολλες και επειδεξειες μανούβρες (και από τους δυο) για να σταθει μια οικογενεια  
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
αν σκεφτονται ολες ετσι την κατσαμε την βαρκα

οι περισσοτερες πλεον ετσι σκέφτονται

λιγο πολύ (ακομα και σημερα στην ελλαδα των μνημονιων) δουλειες βρισκουν

περιουσια (σπιτι ή και εισοδημα από ενοικια) εχουν, οποτε αναγκη αμεση από το να τους ζησει ο ανδρας δεν εχουν

αρα αυτό που θελουν είναι να τους κανουν απλα και μονο ένα παιδι και αν δεν τα βρουν στην πορεια.....αντε γεια

απλα τα πραγματα

παραδείγματα από το ευρυτερο παριβαλλον μου παμπολα για να μην πω μονο τετοια  :orchestra: :orchestra: 
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
βεβαια ενα χωρισμενο ανδρογυνο με παιδι δεν είναι οικογενεια αλλα διαλυμενη οικογενεια

θελει πολλες και επειδεξειες μανούβρες (και από τους δυο) για να σταθει μια οικογενεια  

ο γαμος θελεις πολλες υποχωρησεις και συμβιβασμους καλυτερα ελευθερος και ωραιος. τι να κανουμε ομως που οι μαναδες μας θελουν να δουν εγγονια
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
οι περισσοτερες πλεον ετσι σκέφτονται

ρε φιλε εμεις σαν αντρες δεν μπορουμε να το καταλαβουμε ποιες σκεφτονται ετσι και να τις αποφευγουμε? τοσο καλα το κρυβουν πριν το γαμο δεν δινουν σημαδια?
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
ρε φιλε εμεις σαν αντρες δεν μπορουμε να το καταλαβουμε ποιες σκεφτονται ετσι και να τις αποφευγουμε? τοσο καλα το κρυβουν πριν το γαμο δεν δινουν σημαδια?

δειχνουν και μαλιστα από την αρχη όμως οι περισσοτεροι απλα βλέπουμε τον ποδογυρο και αγνοουμε τα υπολοιπα

:idiot: :idiot: :idiot:
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
δειχνουν και μαλιστα από την αρχη όμως οι περισσοτεροι απλα βλέπουμε τον ποδογυρο και αγνοουμε τα υπολοιπα

αυτο δεν μπορω να το καταλαβω πως γινεται αν ημαστε τοσο χαιβανια καλα να παθουμε
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
αυτο δεν μπορω να το καταλαβω πως γινεται αν ημαστε τοσο χαιβανια καλα να παθουμε

πρεπει να δινεις σημασια σε κάθε μια ατακα που θα σου πεταξει μια γυναικα

απλα και μονο σαν σποντα (που της περισσοτερες ετσι τις πετανε) ή σαν αστειακη

να τις παιρνεις στα σοβαρα και όχι του στυλ <ενταξει μωρε το εχω το γκομενακι απλα κανει λιγο την δυσκολη σε μερικα θεματα>

εάν αυτην την <δυσκολη σε μερικα θεματα> την παντρευτης τοτε θα σου κανει τον βιο αβιωτο σε πολλα πολλα θεματα

ετσι καταληγουν σε διαζυγια και ειπαμε είναι σχεδόν 20.000 κάθε χρονο σε ολη την χωρα, δεν είναι και λιγα
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
ο γαμος θελεις πολλες υποχωρησεις και συμβιβασμους καλυτερα ελευθερος και ωραιος. τι να κανουμε ομως που οι μαναδες μας θελουν να δουν εγγονια

βρες μια κανε παιδια και αν δεν μπορειτε μαζι μετα στειλε την διατροφή να την πληρωση η μητερα σου

ετσι εχει κανει ένα γειτονας μου μενει ακριβως απέναντι μου και είναι στα 55 πλεον με διδυμα παιδιακια 7 χρονων παρακαλω

αυτος εχει γκομενα και η μανα του πληρωνει την διατροφή των παιδιων μενει στο ιδιο σπιτι με την μητερα του και επειδή δεν εχει μια σταθερη εργασια (γκομενα εχει όμως) φερνει την γκομενα στο σπιτι για φικι-φικι 
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
αρα το θεμα δεν είναι αν αξιζει η δημιουργεια οικογενειας ή όχι αλλα το πως μπορεις να διαχειριστης μια οικογενεια

και τα ζητήματα-προβληματα που αυτή εχει 

 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
η λογικη που επικρατει πλεον στον γυναικειο πλυθησμο είναι <βρες έναν να κανεις ένα παιδι και μετα αν δεν σου κανει-με ότι μπορει να σημαιει αυτό- χωρισε και ζηστε από κοινου τα παιδια με διατροφες κτλ>

Συμφωνώ κι εγώ.Απλά τώρα με την κρίση,δεν παίρνουν διαζύγια γιατί δεν έχουν λεφτά για δικηγόρους και διατροφές.Και μένουν αναγκαστικά στο ίδιο σπίτι βρίζοντας ο ένας τον άλλον όλη μέρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom