Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.065
Πόντοι
6.796
Αν μιλάμε για ελλάδα πάντα οι παππουδες.
Σε όλο τον υπολοιπο πολιτισμένο κόσμο υπάρχουν παιδικοι σταθμοί για τούς σκοπούς αυτούς...

Τώρα για το κόστος θα συμφωνήσω. Στις πολιτισμένες χώρες βεβαια φροντίζουν να πληρώνουν αν οχι καλά τουλάχιστον αξιοπρεπώς.

Και πως πηγαινοερχετε απ το παιδικο σταθμο? Αν δουλευουν και οι δυο γονεις?
Γενικα θελω να πω οτι για οικογενεια η γυναικα δε πρεπει να δουλευει μεχρι να παιδια να πανε γυμνασιο... μετα μπορει.. αλλα χωρις να δουλευει η γυναικα ο μισθος του αντρα πρεπει να ναι 2000+

Μισθος ΠΑΣΟΚ δηλ..
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Αν δουλευουν και οι δυο γονεις τα παιδια ή το παιδί ποιος το μεγαλώνει?
Ποιος το παει σχολειο ποιος το παιρνει απ το σχολειο? Ποιος του μαγειρεύει?

Οι παππούδες και οι γιαγιάδες.

 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.069
Πόντοι
7.216
Και πως πηγαινοερχετε απ το παιδικο σταθμο? Αν δουλευουν και οι δυο γονεις?
Γενικα θελω να πω οτι για οικογενεια η γυναικα δε πρεπει να δουλευει μεχρι να παιδια να πανε γυμνασιο... μετα μπορει.. αλλα χωρις να δουλευει η γυναικα ο μισθος του αντρα πρεπει να ναι 2000+

Μισθος ΠΑΣΟΚ δηλ..

Πας και τα πέρνεις εσύ. Ξερω εγώ. Δεν εχω γίνει πατέρας...

Για τον μισθώτα συμφωνώ και επαυξάνω.

Γι'αυτό επιμένω κι εγώ οτι αν δεν μπαίνουν 2 μισθοί στο σπίτι δεν βγαίνουν τα κουκιά.
και στην τελική είναι και επικινδυνο.
Ανθρωποι είμαστε. Σε διώχνουν απο την δουλειά. Η σπάς το ποδι σου ρε αδερφέ και μενεις off για 10 μήνες.
Τι θα φάει η οικογένεια?
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.065
Πόντοι
6.796
Πας και τα πέρνεις εσύ. Ξερω εγώ. Δεν εχω γίνει πατέρας...

Για τον μισθώτα συμφωνώ και επαυξάνω.

Γι'αυτό επιμένω κι εγώ οτι αν δεν μπαίνουν 2 μισθοί στο σπίτι δεν βγαίνουν τα κουκιά.
και στην τελική είναι και επικινδυνο.
Ανθρωποι είμαστε. Σε διώχνουν απο την δουλειά. Η σπάς το ποδι σου ρε αδερφέ και μενεις off για 10 μήνες.
Τι θα φάει η οικογένεια?

Εχω 2 γνωστους που δε δουλεουν οι γυναικες τους... ο ενας εκανε παιδι πριν 2 μηνες και εχει κανει σταση πληρωμων σε διάφορα.. ο άλλος θέλει να δουλεύει η γυναίκα του αλλά βρίσκει και σε ενα δυο μηνες σταματάει τη δουλειά γιατι δε μπορει λέει.. παιδί λένε δε κάνουν για οικονομικούς λογους και ο τύπος ειναι μες στη κλάψα συνέχεια..

Το θέμα ειναι οτι αυτές τους έτυχαν για γυναικες δηλαδη πρέπει να τις παιρνάς απο interview αν εχουν προοπτική εργασίας? Πολλές φορές δεν ειναι ευκολο..
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.334
Πόντοι
28.786
Ενδιαφέρουσα ανάλυση, όπως μας συνηθίζει ο mindreader.
Θέλω να κάνω δυο διευκρινήσης μιας και ειμαι ενας εκ των οποίων έθεσα το οικονομικό θέμα ώς μείζον.

Πρώτον η κατάσταση των 400 ευρώ που περιγράφεις έχει γίνει πλέον κανόνας και όχι εξαίρεση. Ακόμα και αν κάποιος είναι στα διπλάσια, λογω της ρευστής κατάστασης της χώρας είναι πολύ πιθανόν να χάσει την δουλειά του και να καταλήξει απο αναγκη σε θέση των 400ων. Το έχω ως παραδειγμα συναδέλφου μου ο οποίος έμεινε ανεργος για 2 χρόνια και αναγκάστηκε να δεχθεί δουλειά με τα μισά απο αυτά που λάμβανε προ κρίσης ισα γία να πληρώνει τις εισφορές του και την εφορία οι οποίες τρέχουν ουτως η άλλος μιας και το κράτος μας θεωρεί ελευθερους επαγγελματίες απο την στιγμή της αποκτήσεως άδειας άσκησης επαγγέλματος.

Δευτερον το κατα πόσο θέτει κάποιος το πήχη ψηλά είναι σχετικό. Το να μπαίνουν 2 μισθοί στο σπίτι και όχι ένας για παράδειγμα είναι υψηλές απαιτήσεις?
Και τελοσπάντων άλλος την θέλει μουνάρα, αλλος ψηλή, άλλος κορμάρα, άλλος πανεξυπνη, αλλος μια μηξη όλων των παραπάνω. Εγώ θεωρώ οτι το οικονομικό κομμάτι είναι εξήσου σημάντικό όταν κάποιος θέλει να στήσει οικογένεια. Οχι μόνο γιατί τα έξοδα αυξάνονται λόγω των παιδιών αλλά πολύ περισσότερο γιατί η έλλειψη οδηγεί σε μιζέρια, συγκρούσεις και τελικά φαγωμάρα.

Το αν τα παιδία είναι ευτυχία ή οχι δεν το γνωρίζω, μιας και δεν έχω, αλλά πιθανολογώ οτι είναι. Το να τα μεγαλώνεις απο το υστερημά σου χωρις να το καταφέρνεις ικανοποιητικά και να γυρνάν σπίτι και να σου λένε π.χ. γιάτι μπαμπα να μην πάω εκδρομή με τα υπολοιπα παιδάκια είναι κομματάκι τραγικο...
Ευχαριστώ για το θετικό σχόλιο στο post μου. :hi: :hi:

Πάμε τώρα στα θέματα που έθεσες. Δεν έχω στατιστικά στοιχεία, και αμφιβάλλω επίσης αν υπάρχουν αξιόπιστα  στοιχεία σχετικά με το σε πόση έκταση έχει επεκταθεί το ''φαινόμενο'' των μισθών των 400 ευρώ. Ποιούς να εμπιστευτούμε άλλωστε τους ελεινούς πολιτικάντηδες η τα παπαγαλάκια τους για να πάρουμε στοιχεία ??

Σε κάθε όμως περίπτωση φίλε η ζωή πρέπει να συνεχιστεί. Αλίμονο αν οι νέοι κλειστούν στο καβούκι τους και δεν προσπαθήσουν να το αλλάξουν αυτό. Θέλω να πώ πως οι παπούδες μας ζήσανε εποχές πολέμων και καταστροφών πολύ χειρότερων απο αυτές που σήμερα εμείς ζούμε. Αυτό όμως δεν τους κατέβαλε τη θέλησή τους να ζήσουν και να δημιουργήσουν. Τη δεκαετία του 60 φεύγανε μαζικά μετανάστες σε όλα τα μέρη του κόσμου. Σήμερα ένα ανάλογο φαινόμενο μαζικής μετανάστευσης νέων ζούμε. Ξέρω ότι κυρίως αυτοί που έχουν ''προσόντα'' μπορούν πλέον να το κάνουν. Αν αυτή όμως είναι η μόνη εφικτή λύση για κάποιους τότε αυτή ας είναι. Και κάποιοι ελεεινοί καιροσκόποι που ς κατηγορούν τους νέους ως προδότες για την επιλογή τους να μεταναστεύσουν τους πληροφορούμε  ότι έχουν κερδίσει πολύ ιδιαίτερη θέση στα αρχίδια μας και μπορούν πλέον να πάνε να γαμηθούν.

Πάμε στο δεύτερο σχόλιό σου. Οπως έγραψα και αρχικά το τι είναι απαραίτητο και τι είναι ''απαραίτητο'' είναι σχετικό με την προσωπική οπτική του καθενός. Αρα σε αυτπο συμφωνούμε. Ξέρω μεροκαματιάρηδες η υπαλήλους των 650 ευρώ μηνιαίως που κάνουν το σκατό τους παξιμάδι για να πάρουν ένα iphone. Ξέρω επίσης ανθρώπους της ίδια οικονομικής δυνατότητες που κάνουν το σκατό τους παξιμάδι για να νοικιάσουν για ένα τριήμερο ένα στάβλο στη μύκονο ώστε να πούν ότι πήγαν ''διακοπές'' το καλοκαίρι εκεί. Δεν μπορούν αυτοί να ισχυρίζονται παράληλα ότι δυσκολεύονται οικονομικά να γίνουν γονείς αν και καλύτερα με τα μυαλά που έχουν να μην γίνουν ποτέ γονείς.

Αναφερόμενος στο συγκεκριμένο δικό σου παράδειγμα. Το να μπαίνουν δυο μισθοί στο σπίτι ναι το θεωρώ αναγκαίο. Και αυτό γιατί βλέπω ότι έχει ήδη γίνει ανάγκη σχεδόν παντού στον κόσμο. Πόσο μάλλον σε μια χώρα οικονομικά καθημαγμένη και  κατεστραμένη όπως  η δική μας.

Οσον αφορά το πώς θα θέλαμε τη γυναίκα. θα σε παραπέμψω στον ''δάσκαλό μου'' τον Σοπενχάουερ. ''Η όμορφη γυναίκα είναι στολίδι, η καλή γυναίκα είναι θησαυρός. Και όταν κάποιος φιλοσοφος του διαμετρήματος του Σοπενχάουερ ''συμπίπτει'' με τις γιαγιάδες και τους παπούδες μας που με  την εμπειρία και την απλότητά τους σε συμβούλευαν  ''Να είναι καλή κοπέλα παιδί μου, τίποτα άλλο'' τότε αυτό μάλλον κάτι σημαίνει.

Σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην βαρεθείς τόσο σεξουαλικά όσο και γενικότερα ως άνθρωπο τη γυναίκα σου. Εδώ βαριέσαι  πολλές φορές τον ίδιο τον εαυατό σου και και τρώγεσαι με τα ρούχα σου η σου φταίει ο αέρας που αναπνέεις.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θα παντρευτείς μια γυναίκα που σου φαίνεται αντιαισθητική. Η σεξουαλική έλξη λοιπον είναι αναγκαία συνθήκη τουλάχιστον στην αρχή σε ένα ζευγάρι. Αλλά δεν είναι ικανή συνθήκη. Χρειάζονται και άλλα πράγματα όπως αλληλοεκτίμηση, κοινοί στόχοι, συμβατότητα χαρακτήρων κλπ

Τέλος για το μόνο πράγμα για το οποίο είμαι σίγουρος είναι το τελευταίο που αναρωτιέσαι. Τα παιδιά είναι ευτυχία. Μπορεί να σε ταλαιπωρήσουν μπορεί να σε πιέσουν μπορεί πολλές φορές να σε φτάσουν στα όριά σου αλλά δεν θα μετανοιώσεις ποτέ για την ύπαρξή τους εκτός απο εξωπραγματικές περιπτώσεις.

Τα παιδιά είναι η χωροχρονική προβολή σου στη δική σου παιδικότητα. Είναι το παρελθόν σου και το μέλλον σου συνάμα. Δεν μπορώ αλλοιώς να το εξηγήσω, γιατί πρέπει να το νοιώσεις εσύ ατομικά με το δικό σου τρόπο για να καταλάβεις τι εννοώ.

Να είσαι καλά !! :hi: :hi:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Για αυτο παντρευεσαι γυναικα να χει μπαγιοκο - σπιτια, ακινητα εισοδηματα επιχειρησεις και τελειωνει το παραμυθι. Αλλιως κατσε στα αβγα σου και ασε οικογενειες κλπ.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.069
Πόντοι
7.216
Το θέμα ειναι οτι αυτές τους έτυχαν για γυναικες δηλαδη πρέπει να τις παιρνάς απο interview αν εχουν προοπτική εργασίας? Πολλές φορές δεν ειναι ευκολο..

Δεν είναι ευκολο, ειδικά σήμερα!
Ενα interview πάντως δεν είναι κακό.
Οχι ως προς αν η εργασία τους έχει προοπτική, αυτό άλλωστε κάποιες φορές είναι αργά να το αλλάξουν.
Αλλά για το άν είναι εργατικές και δραστήριες δεν ειναι κακό να έχουμε μια άποψη.
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.065
Πόντοι
6.796
Για αυτο παντρευεσαι γυναικα να χει μπαγιοκο - σπιτια, ακινητα εισοδηματα επιχειρησεις και τελειωνει το παραμυθι. Αλλιως κατσε στα αβγα σου και ασε οικογενειες κλπ.

Εμενα πηγε ενας φιλος να μου πασαρει τη κουμπαρα του που εχει πολλα φραγκα και πολλα κιλά ομως... Ουτε καν του λεω δε θα μου σηκωνετε
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.065
Πόντοι
6.796
Δεν είναι ευκολο, ειδικά σήμερα!
Ενα interview πάντως δεν είναι κακό.
Οχι ως προς αν η εργασία τους έχει προοπτική, αυτό άλλωστε κάποιες φορές είναι αργά να το αλλάξουν.
Αλλά για το άν είναι εργατικές και δραστήριες δεν ειναι κακό να έχουμε μια άποψη.

Παλια λεγαμε οτι οι γυναικες κοιτανε να παντρευτουν κανα γιατρο ή δικηγορο ή καποιον με καλή δουλειά... και τώρα λέμε και εμεις να βρούμε κάποια να χει καμιά δουλίτσα κι αυτή..
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Εχω 2 γνωστους που δε δουλεουν οι γυναικες τους... ο ενας εκανε παιδι πριν 2 μηνες και εχει κανει σταση πληρωμων σε διάφορα.. ο άλλος θέλει να δουλεύει η γυναίκα του αλλά βρίσκει και σε ενα δυο μηνες σταματάει τη δουλειά γιατι δε μπορει λέει.. παιδί λένε δε κάνουν για οικονομικούς λογους και ο τύπος ειναι μες στη κλάψα συνέχεια..

Το θέμα ειναι οτι αυτές τους έτυχαν για γυναικες δηλαδη πρέπει να τις παιρνάς απο interview αν εχουν προοπτική εργασίας? Πολλές φορές δεν ειναι ευκολο..

Από αυτό φαίνεται πόσο μαλάκες είναι μερικοί άντρες.Πέφτουν στην παγίδα των γυναικών που θέλουν παιδί βρέξει-χιονίσει και μετά δεν μπορούν να το χαρούν γιατί δεν βγαίνουν τα έξοδα.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Εμενα πηγε ενας φιλος να μου πασαρει τη κουμπαρα του που εχει πολλα φραγκα και πολλα κιλά ομως... Ουτε καν του λεω δε θα μου σηκωνετε

ο γαμος δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα νομικο συμβολαιο. Δεν ειναι ουτε ερωτας ουτε αισθημα
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.065
Πόντοι
6.796
Από αυτό φαίνεται πόσο μαλάκες είναι μερικοί άντρες.Πέφτουν στην παγίδα των γυναικών που θέλουν παιδί βρέξει-χιονίσει και μετά δεν μπορούν να το χαρούν γιατί δεν βγαίνουν τα έξοδα.

Θελουν κι αυτοι παιδι οχι μονο οι γυναικες τους..
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.069
Πόντοι
7.216
Σε κάθε όμως περίπτωση φίλε η ζωή πρέπει να συνεχιστεί. Αλίμονο αν οι νέοι κλειστούν στο καβούκι τους και δεν προσπαθήσουν να το αλλάξουν αυτό. Θέλω να πώ πως οι παπούδες μας ζήσανε εποχές πολέμων και καταστροφών πολύ χειρότερων απο αυτές που σήμερα εμείς ζούμε. Αυτό όμως δεν τους κατέβαλε τη θέλησή τους να ζήσουν και να δημιουργήσουν. Τη δεκαετία του 60 φεύγανε μαζικά μετανάστες σε όλα τα μέρη του κόσμου. Σήμερα ένα ανάλογο φαινόμενο μαζικής μετανάστευσης νέων ζούμε. Ξέρω ότι κυρίως αυτοί που έχουν ''προσόντα'' μπορούν πλέον να το κάνουν. Αν αυτή όμως είναι η μόνη εφικτή λύση για κάποιους τότε αυτή ας είναι. Και κάποιοι ελεεινοί καιροσκόποι που ς κατηγορούν τους νέους ως προδότες για την επιλογή τους να μεταναστεύσουν τους πληροφορούμε  ότι έχουν κερδίσει πολύ ιδιαίτερη θέση στα αρχίδια μας και μπορούν πλέον να πάνε να γαμηθούν.

Φίλε mind δεν λέω οτι είναι αδύνατο.
Και επειδή σου αρέσουν τα αποφθέγματα ο σοφος λαός λέει πως μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται! :grin:

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι οτι από την εμπειρία των γονιών και θείων μου, που οι περισσότεροι γεννηθήκαν εν μέσω β' παγκοσμίου πολέμου,τα βιωματά τους δεν ήταν τα καλύτερα.
Επιβιώσαν βέβαια κρυβόμενοι στα χωράφια από τους γερμανούς τρώγοντας ζωχάρια και βλήτα και καταφέραν να φτιάξαν οικογένειες και παιδία τα οποία στην συνέχεια οι περισσότεροι σπουδάσαν και γίναν επιστήμονες, όπως ήταν το μεράκι τους επειδή οι ιδιοι δεν καταφέραν να τελιώσουν ούτε το γυμνάσιο.
Καμια φορά λοιπόν ακούς ανθρώπους απο αυτή την σκληρή γενιά, να λένε οτι δεν θυμούνται μια ευχάριστη στιγμή απο τα παιδικά τους χρόνια.
Οτι μεγάλωσαν μεσα στην στέρηση, τις κακουχίες και τον αναγκαστικό διώγμό ακομα και σε ηλικές κάτω των 10 από τα χωριά στην Αθήνα ως υπηρεσίες σε σπίτια πλουσίων ή χαμάλιδες για να βοήθησουν την οικογένεια.

Το γεγονός οτι επιβιωσαν και οτι καταφεραν να ανατρέψουν τα προγνωστικά λοιπον δεν το αμφισβητώ.
Αμφισβητώ το αν είχαν τελικά μια ευτυχισμένη ζωή, και το άν ήταν εν τέλη σώφρων οι παππουδες να πηδένε αβέρτα ακαποτα και να κάνουν παιδία δεδομένων των συνθηκών.
Αλλη εποχη θα μου πείς βέβαια.
Άλλες αποψεις, ελλειψη παιδίας...
Σημερα ομως έχουμε 2017.
:hi:
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
όλα είναι μια ιδεα ή καλυτερα μια αποφαση

ειδικα σημερα μετα από αρκετα χρονια οικονομικης κρισης και χωρις κατι καλυτερο στον οριζοντα (οικονομικα παντα) αντίθετος θα ελεγα.....ο κάθε ενας που παιρνει από εδώ και μετα αυτην την αποφαση να κανει δλδ οικογενεια ξερει τι θα αντιμετοπισει

αλλωστε εχω αναρτησει σε παλαιοτερα  ποστ, στην ελλαδα της οικονομικης κρισης εχουμε φτασει σχεδόν τα 20.000 διαζυγια

ναι ναι τα 20.000 διαζυγια κάθε χρονο και αυτό από επισημα στοιχεια του ληξιαρχειου

οποτε το ερωτημα για τον γαμο και την οικογενεια εχει μαλλον απαντηθεί από την ελληνικη κοινωνια
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.069
Πόντοι
7.216
Παλια λεγαμε οτι οι γυναικες κοιτανε να παντρευτουν κανα γιατρο ή δικηγορο ή καποιον με καλή δουλειά... και τώρα λέμε και εμεις να βρούμε κάποια να χει καμιά δουλίτσα κι αυτή..

Ετσι είναι.

Επίσης με τους γιατρούς δεν εχω πολλά παρε δώσε.
Στην δικηγορία πάντως πέφτει αυτή την εποχή τρελή λόρδα...
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
είμαι στα 35 πλεον

γκομενες ειχα γνωριζει αρκετες,καμια μα καμια δεν με ενεπνευσε να κανω κατι περισσοτερο από σεξ μαζι τους

μεχρι εκει όμως

καμια δεν μου <ξυπνησε> τον ρολο του οικογενειαρχη του <δημιουργου> φαμίλιας γιατι αραγε??????

γκομενες,μουνια,πουτανες,εχω γαμησει καραβια ολοκληρα,ΓΥΝΑΙΚΑ όμως δεν βρηκα ΠΟΥΘΕΝΑ   :think:
 

c79t

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2017
Μηνύματα
379
Like
170
Πόντοι
1
Προς  Mindreader σου βγάζω το :hi: :hi: για τα post.
Θα αναφέρω ότι έχω ένα ανιψάκι 4 ετών πλέον και ώρες-ώρες περιμένω πως και πως να το δω για να παίξουμε :S Τι να λέμε τώρα... βέβαια αν το είχα 24ωρο μπορεί να είχα άλλη άποψη. Αλλά όταν σου μιλάει με προτάσεις με ερωτήσεις κτλ είναι άλλο πράμα. Βλέπεις ένα μέρος του εαυτού σου. Είναι και το θέμα ότι όλες οι νέες γενιές είναι πανέξυπνες, βλέπεις και βάζει μόνος του στο youtube τον mcqueen... Αμ το άλλο που ξέρει να σου μετράει στα αγγλικά και να λέει τα χρώματα και αυτά στα αγγλικά από 3 ετών!!! Το θέμα όμως είναι πως προχωράς με τέτοιο μπουρδέλο που έκαναν την Ελλάδα... Δεν υπάρχει περίπτωση, θα χαθούμε σαν λαός και μάλιστα πάρα πολύ σύντομα. Κοιτάξτε τι γίνεται με το ισοζύγιο θανάτων και γεννήσεων από το 2010 μέχρι σήμερα. +25000 παραπάνω θάνατοι από γεννήσεις περίπου το χρόνο >:( Βάλτε και σε αυτό και τους 400.000 που έφυγαν και θα ήταν άλλα 150.000 ζευγάρια τουλάχιστον, σημαίνει ότι οι μοίρα τις Ελλάδας είναι ΜΑΥΡΗ! 
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.334
Πόντοι
28.786
είμαι στα 35 πλεον

γκομενες ειχα γνωριζει αρκετες,καμια μα καμια δεν με ενεπνευσε να κανω κατι περισσοτερο από σεξ μαζι τους

μεχρι εκει όμως



καμια δεν μου <ξυπνησε> τον ρολο του οικογενειαρχη του <δημιουργου> φαμίλιας γιατι αραγε??????

γκομενες,μουνια,πουτανες,εχω γαμησει καραβια ολοκληρα,ΓΥΝΑΙΚΑ όμως δεν βρηκα ΠΟΥΘΕΝΑ   :think:

Τα εχω ξαναγράψει!! Με το κινδυνο να γινω "γραφικος" θα προσπαθησω να απαντησω στην απορια σου παραπανω.


Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην παραπάνω αναζήτηση  δίνοντας αρχικά τη συντομογραφία του ''τσίρκου'' της σεξουαλικής οπτικής ανδρών και γυναικών στην ελλαδα. Μετά την ''ανάλυση'' στο δεύτερο μέρος του post παρουσιάζεται και η ''πρόταση''.

Συνοπτικώς λοιπον έχουμε:

Τα αισθητικά στανταρτς των ανδρών εξαιρετικά ψηλα.
Τα αισθητικά ( και όχι μόνον ) στάνταρτς των γυναικών επίσης πολύ ψηλά.
Τα ΜΜΕ και το σινεμα βοηθούν πολύ στο παραπάνω.

Οι άντρες θέλουν απλά σεξ.
Οι γυναίκες συνήθως δεν ξερουν τι θέλουν. Ενα γαμημενο ρούχο για να πάρουν πρέπει να δουν και να δοκιμάσουν 500. Αντε να διαλέξουν άντρα. Οι άντρες όντας πρακτικοί καταλάβαίνουν ότι οι γυναίκες θέλουν δυο πράγματα. Πρώτον επιβεβαίωση της θυληκότητας τους, δεύτερον οικονομική αρχικά, και γενικότερη τελικά, εξασφάλιση.

Πολλοι άντρες ( παντρεμένοι και μη  ) βρίσκουν αυτό που θέλουν ( το σεξ ) στη πορνεία βολευονται, και απαξιώνουν ( πολλές φορές οχι αδίκως ) τις μη πουτάνες. Ξεκινάνε απο τη βάση του ''όσο γράφει το κοντέρ της πούτσας, τόσο  καλυτερα΄΄, not bad θα έλεγαν οι φίλοι μας οι Αγγλοι.  Καταλήγουν αφού δοκιμάσουν όλες τις σεξουαλικές παραλλαγές που υπάρχουν στο '' I can get no satisfaction'' των  ( πάλι Αγγλων ) Stones και σε οσα αυτό υπονοεί και συνεπάγεται. Κάποιοι το περνουν απόφαση επαναπαύονται και δεν ελπίζουν σε τίποτα. Κάποιοι άλλοι ( ολοένα αυξανόμενοι τελευταία ) αναζητούν εν μέσω του παραπάνω κορεσμού άλλους σεξουαλικούς  ''προσανατολισμούς''.

Το ''ωμό ''  σεξ όμως δεν φθάνει. Οι άνθρωποι έχουν και άλλες συναισθηματικής βάσης ανάγκης.
Ετσι κάποιοι άντρες ( στις περισσότερες περιπτώσεις ''καμμένοι'') ερωτεύονται πουτάνες οι οποίες ( επίσης στις περισσότερες περιπτώσεις )  τους δουλεύουν και τους αρμέγουν.
Κάποιοι άλλοι  σίγουρα εντελώς καμένοι καταφεύγουν  στη ζοφερή πραγματικότητα των κωλόμπαρων αναζητώντας κάποια ψευδαίσθηση ικανοπόιησης συναισθηματικών αναγκών, ψάχνοντας για διαμάντια στα σκατά, και καταλήγοντας να τρώνε στο τέλος σκατά.

Καποιοι τέλος που τους αρέσει η διαδικασία ''κυνηγάνε'' γκόμενες όχι τόσο για το γαμήσι, που πολυ ποιο εύκολα και φθηνά  θα το βρουν στις πουτάνες, αλλά για να τεστάρουν κυρίως αν περνάει η μπογιά τους και να ντοπαριστούν με αυτοπεποίθηση. Απο όλα έχει ο αντρικός μπαξές.

Οι περισσότερες γυναίκες μένουν ''απότιστες'' για μήνες κάποιες και για χρόνια. Βολεύονται με δονητές και απαξιώνουν με τη σειρά τους, τους άντρες. Στις περισότερες περιπτώσεις ''κουνιούνται'' όχι για να βρούν άντρα, αλλά για να δούν αν εξακολουθεί να περνάει η μπογιά τους, γιατί απλά κανείς δεν είναι αρκετός για την ''μεγαλειότητά'' τους.

Παραλήλως διαπιστώνουν ότι ''Δεν υπάρχουν πια άντρες'' Ερχεται και κολάει και το σύνδρομο της σταχτοπούτας και ελπίζουν στο καλό πρίγκηπα που θα έρθει να τις πάρει κάποτε θα τους λύσει αυτόματα όλα τους τα προβλήματα ξεκινώντας απο το οικονομικό, στη συνέχεια  θα τους καλύψει όλες τους τις ψυχικές ανεπάρκειες, και θα ζήσουν απο εκεί και πέρα ένα διαρκές όνειρο. Είναι ωραίο σε μικρή ηλικία να ακούς παραμυθια αλλά είναι πολύ χρήσιμο κάποτε να συνειδητοποιείς ότι μεγάλωσες  και τα παραμύθια ( όπως η σταχτοπούτα ) είναι για τα παιδάκια.

Και αυτό διότι οι περισσότεροι άντρες που πληρούν τις προδιαγραφές του  ''πρίγκηπα'' που οι γυναικες έχουν στο κεφάλι τους, το τελευταίο πράγμα που τους απασχολεί είναι οι γυναίκες, μια και τις πολύ όμορφες απο αυτές τις έχουν δεδομένες και μπόλικες. Πολλοί απο αυτούς κορεσμενοι απο τι όμορφες γυναίκες το γυρίζουν σε δροσερά αγόρια, η ''δροσίζονται'' και οι ίδιοι, η φτιάχνονται με κοκταίηλ απο ντρόγκες και ντόπες. Οταν δε σε κάποιους απο αυτούς η ''αβάσταχτη ελαφρότητα της ύπαρξής τους'' γίνεται αφόρητη ''λύνουν'' το πρόβλημα με prozac, lexotanin, triptisol, παράγωγα λιθίου, και διάφορες άλλα ''υποκατάσταστα΄΄ λήθης και ευτυχίας.

Ολα όμορφα και αγγελικά !!!
Αλλά όχι χωρίς εξήγηση, αρκεί πέρα απο το να κοιτάς να προσπαθείς επιπλέον και να δείς.  Για να δείς όμως χρειάζεται και να σκεφτείς δεν αρκεί απλά να κοιτάζεις.

( ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ )


 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
Προς  Mindreader σου βγάζω το :hi: :hi: για τα post.
Θα αναφέρω ότι έχω ένα ανιψάκι 4 ετών πλέον και ώρες-ώρες περιμένω πως και πως να το δω για να παίξουμε :S Τι να λέμε τώρα... βέβαια αν το είχα 24ωρο μπορεί να είχα άλλη άποψη. Αλλά όταν σου μιλάει με προτάσεις με ερωτήσεις κτλ είναι άλλο πράμα. Βλέπεις ένα μέρος του εαυτού σου. Είναι και το θέμα ότι όλες οι νέες γενιές είναι πανέξυπνες, βλέπεις και βάζει μόνος του στο youtube τον mcqueen... Αμ το άλλο που ξέρει να σου μετράει στα αγγλικά και να λέει τα χρώματα και αυτά στα αγγλικά από 3 ετών!!! Το θέμα όμως είναι πως προχωράς με τέτοιο μπουρδέλο που έκαναν την Ελλάδα... Δεν υπάρχει περίπτωση, θα χαθούμε σαν λαός και μάλιστα πάρα πολύ σύντομα. Κοιτάξτε τι γίνεται με το ισοζύγιο θανάτων και γεννήσεων από το 2010 μέχρι σήμερα. +25000 παραπάνω θάνατοι από γεννήσεις περίπου το χρόνο >:( Βάλτε και σε αυτό και τους 400.000 που έφυγαν και θα ήταν άλλα 150.000 ζευγάρια τουλάχιστον, σημαίνει ότι οι μοίρα τις Ελλάδας είναι ΜΑΥΡΗ!  

όπως ειπε και ο μεγας ανδρεας παπαχρεους όταν η ελλαδα θα πτωχευση εμεις δεν θα υπάρχουμε

οποτε αυτό ας προβληματισει το ανηψακι σου εσυ θα εισαι αστροσκονη τοτε
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom