Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 480K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
4.163
Like
3.711
Πόντοι
1.706
Δέν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος,νά παντρευτεί κάποιος,
όποιος θέλει νά κάνει παιδιά,γίνεται καί μέ αναγνώριση τέκνου -λιγότεροι μπελάδες-
άν ντέ καί καλά θέλει νά παντρευτεί,θά πρέπει εκ των προτέρων να αποδεχθεί,
τήν γκρίνια,τήν μιζέρια,τήν ρουτίνα,τό κέρατο,τήν αφρακία,τήν κακία,καί πολλά άλλα!
καλή τύχη στούς υποψήφιους...καί βίον ανθόσπαρτον!
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.467
Πόντοι
3.296
Δέν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος,νά παντρευτεί κάποιος,
όποιος θέλει νά κάνει παιδιά,γίνεται καί μέ αναγνώριση τέκνου -λιγότεροι μπελάδες-
άν ντέ καί καλά θέλει νά παντρευτεί,θά πρέπει εκ των προτέρων να αποδεχθεί,
τήν γκρίνια,τήν μιζέρια,τήν ρουτίνα,τό κέρατο,τήν αφρακία,τήν κακία,καί πολλά άλλα!
καλή τύχη στούς υποψήφιους...καί βίον ανθόσπαρτον!
Λιγοτεροι μπελαδες με την αναγνωριση σαφως αλλα και παλι...μπελαδες!
Καθως η μανα του παιδιου μπορει να σε κυνηγαει για διατροφη η να βλεπεις το παιδι σου!
Κι αργοτερα θα σε κυνηγα το παιδι σου για χαρτζηλικι η να του δωσεις λεφτα για σπουδες!
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.472
Κριτικές
1
Like
6.154
Πόντοι
2.356
Μια ερώτηση στους παντρεμένους:

- Πόσο σύντομα περάσατε από το "σκίσε με, πιο δυνατά" 2-3 φορές την ημέρα, σε πήδημα ωραίο χωρίς τέτοια όμως, μετά κάθε 2-3 μέρες, μια φορά την εβδομάδα, το μήνα, κάθε επέτειο του γάμου κ.ο.κ;;;

Σταδιακά φαντάζομαι, αλλά δεν είναι αναμενόμενο; Αν η μαντάμ έφτιαχνε φασολάδα κάθε μέρα, την 5η μέρα δε θα της φέρνατε την κατσαρόλα στο κεφάλι; Αυτή την αυταπάτη που έχουν όλοι με τη φάση που λέγεται γάμος, πραγματικά δε μπορώ να την καταλάβω. :think:

Καλοπροαίρετα ρωτάω.
 

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
4.163
Like
3.711
Πόντοι
1.706
Λιγοτεροι μπελαδες με την αναγνωριση σαφως αλλα και παλι...μπελαδες!
Καθως η μανα του παιδιου μπορει να σε κυνηγαει για διατροφη η να βλεπεις το παιδι σου!
Κι αργοτερα θα σε κυνηγα το παιδι σου για χαρτζηλικι η να του δωσεις λεφτα για σπουδες!
Σίγουρα όπως τά λές,μαζί σου,
αλλά αναφέρομαι σέ κάποιον,πού σκοπός τής ζωής του είναι αυτός -νά κάνει παιδιά-
υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Σίγουρα όπως τά λές,μαζί σου,
αλλά αναφέρομαι σέ κάποιον,πού σκοπός τής ζωής του είναι αυτός -νά κάνει παιδιά-
υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

Αν εισαι πλουσιος μπορεις να κανεις αυτο που εκανε ο Ροναλντο, αλλα αυτο ειναι για λιγους και ψαγμενους και μαλλον οχι για Ελλαδα, κυριως για το παιδι
 

vetvet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2021
Μηνύματα
313
Like
1.485
Πόντοι
201
Ποιος σε πιπιλάει, ρε τύπε; Είναι σοβαρά πράγματα αυτά;

Το πιπιλισμα εχει να κανει με την δικη μου οικογενεια(λιγοτερο) καθως και απο φιλους/φιλες που ειναι ηδη παντρεμενοι με παιδια και συχνα πυκνα θα πουν την κλασσικη ηλιθιοτητα "αντε βρε ποτε θα βρεις μια κοπελα να νοικοκυρευτεις 40 κοντευεις" κλπ αηδιες.

Ειλικρινα ωρες ωρες νιωθω πως οσοι ζαλιζουν τον κοσμο γυρω τους να κανουν οικογενεια ειναι διοτι θελουν να τους συρουν στο ιδιο βουρκο που βρισκονται και οι ιδιοι.
Δεν εξηγειται αλλιως.
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.467
Πόντοι
3.296
Σίγουρα όπως τά λές,μαζί σου,
αλλά αναφέρομαι σέ κάποιον,πού σκοπός τής ζωής του είναι αυτός -νά κάνει παιδιά-
υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?
Σωστα δε διαφωνω
Απλα συμπληρωνω τη σκεψη εχοντας στο νου καποιον που του κατσε το αρνητικο λαχειο να γινεις μπαμπας και δε θελει.
Επισης για καποιον που αλλαξε γνωμη βλεποντας τα ζορια
Ναι εχεις δικιο πολυ μικροτερος μπελας απλα να εχεις ενα παιδι χωρις να παντρευτεις
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.472
Κριτικές
1
Like
6.154
Πόντοι
2.356
Ειλικρινα ωρες ωρες νιωθω πως οσοι ζαλιζουν τον κοσμο γυρω τους να κανουν οικογενεια ειναι διοτι θελουν να τους συρουν στο ιδιο βουρκο που βρισκονται και οι ιδιοι.
Δεν εξηγηται αλλιως.
Τύπε, αν κάποιος "φίλος" έλεγε κάτι τέτοιο σε μένα, απλά θα διέγραφα ΑΜΕΣΩΣ το κινητό του από τις επαφές μου.

Σε προσβάλλει εσένα προσωπικά όποιος σου το λέει είτε ακούσια είτε στην ψύχρα. Δεν το καταλαβαίνεις; :think:
 

vetvet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2021
Μηνύματα
313
Like
1.485
Πόντοι
201
Τύπε, όποιος "φίλος" θα έλεγε κάτι τέτοιο σε μένα, απλά θα διέγραφα ΑΜΕΣΩΣ το κινητό του από τις επαφές μου.

Σε προσβάλλει εσένα προσωπικά όποιος σου το λέει είτε εκούσια είτε στην ψύχρα. Δεν το καταλαβαίνεις; :think:

Σαφως και το καταλαβαινω αλλα δεν νομιζω πως ο σκοπος τους ειναι να με προσβαλλουν για να ειμαι ειλικρινης.
Αυτες οι συζητησεις γινονται συνηθως σε κλειστο κυκλο που θα ειμαστε πριβε μεταξυ μας 2-3 ατομα οχι σε καποιο μεγαλο τραπεζι με κοσμο κλπ ωστε να με μειωσουν και να βρεθω σε δυσκολη θεση.

Το να σε φερουν σε δυσκολη θεση συνηθως το κανουν οι γυναικες φιλων τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση και σε ατομα που ξερω ειναι αρκετες οι φορες που η καθε μαλακω θα προσπαθησει να σε μειωσει μπροστα σε κοσμο καθως εσυ παραμενεις το ρεμαλι που εφτασε 40 χρονων ενω αυτη εκανε οικογενεια με τον αντρουλη της και ειναι αξια μελη της κοινωνιας.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.472
Κριτικές
1
Like
6.154
Πόντοι
2.356
Το να σε φερουν σε δυσκολη θεση συνηθως το κανουν οι γυναικες φιλων τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση και σε ατομα που ξερω ειναι αρκετες οι φορες που η καθε μαλακω θα προσπαθησει να σε μειωσει μπροστα σε κοσμο καθως εσυ παραμενεις το ρεμαλι που εφτασε 40 χρονων ενω αυτη εκανε οικογενεια με τον αντρουλη της και ειναι αξιο μελη της κοινωνιας.
Eγώ θα της έλεγα της λεγάμενης "να κοιτάς τη δουλειά σου και δε σου πέφτει λόγος, το κατάλαβες;" και θα έφευγα απ' το τραπέζι.

Αν παρεξηγιόταν ο φίλος κι αδερφικός να ήταν, ξύδι βαλσάμικο από τον ΑΒ.

Η αξιοπρέπεια είναι πάνω από την παραμονή στον οποιοδήποτε "κύκλο" imho.
 

vetvet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2021
Μηνύματα
313
Like
1.485
Πόντοι
201
Eγώ θα της έλεγα της λεγάμενης "να κοιτάς τη δουλειά σου και δε σου πέφτει λόγος, το κατάλαβες;" και θα έφευγα απ' το τραπέζι.

Αν παρεξηγιόταν ο φίλος κι αδερφικός να ήταν, ξύδι βαλσάμικο από τον ΑΒ.

Η αξιοπρέπεια είναι πάνω από την παραμονή στον οποιοδήποτε "κύκλο" imho.

Συμφωνω πως καπως ετσι θα επρεπε να ειναι η αντιδραση ολων μας αλλα καλως η κακως ζυγιζεις καποια πραγματα.
Οταν εχεις ενα φιλο 20-25-30 χρονια δεν μπορεις να πεις απλα "αντε γαμησου κι εσυ η γυναικα σου" επειδη αυτη ειναι βλημα.

Σε ενα τετοιο σκηνικο που ετυχε σε μενα ξερω πως ο φιλος μου εκατσε και την εκραξε μετα το τραπεζωμα αλλα προφανως η "κυρια" ειπε πως εκανε χιουμορ και δεν το ειπε με κακο σκοπο.
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
Εγω εκανα το βημα και παντρευτικα.. με αυτον που καταφερα να μεινω καποια χτονια χωρις να βαρεθω... Ε... τελικα μετα το γαμο το χασαμε σμεσως... η μαλλον εγω το εχασα... Βαρεθηκα... οποτε χώρισα και μαντεψε... Ειμαι 37 χρονων... εχω την δουλεια μου και περναω καλα... Ζω εμπειριες που αν παρεμενα χαροπη νοικοκυρα δεν θα ζουσα ποτε
Ωραία τα λες και έτσι είναι όταν είσαι μόνος κάνεις ότι θες ,όταν πας όμως 55-60 και δεν έχεις κανέναν δίπλα σου γιατί αποφάσισες να μην κάνεις οικογένεια η μοναξιά και άλλα πράγματα δεν θα νιώθεις ωραία. Κάτι παιρνούμε κάτι χάνουμε και πιστεύω ότι μία γυναίκα στα 60 είναι ποίο δύσκολο από έναν άντρα στα 60 .
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Το να σε φερουν σε δυσκολη θεση συνηθως το κανουν οι γυναικες φιλων τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση και σε ατομα που ξερω ειναι αρκετες οι φορες που η καθε μαλακω θα προσπαθησει να σε μειωσει μπροστα σε κοσμο καθως εσυ παραμενεις το ρεμαλι που εφτασε 40 χρονων ενω αυτη εκανε οικογενεια με τον αντρουλη της και ειναι αξια μελη της κοινωνιας.
Της λες απλα, πως εχεις σκοπο να κανεις 8 παιδια με μια φτωχη Ινδη και πως η ιδια οφειλει να κανει ακομα 3,4 η 5 παιδια (αναλογα αν εχει 3,2 η 1 που εχει η συντριπτικη πλειοψηφια) γιατι τοσα ειχε η γιαγια της, η προγαγια της και ολες οι γυναικες στο γενεαλογικο της δεντρο και πως 1-2 παιδια ειναι απλα μια καλη αρχη και πως δεν εκπληρωσε ακομα τον προορισμο της
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
684
Like
1.540
Πόντοι
206
αν δεν αξιζε η δημιουργία οικογενειας δεν θα είμσσταν εμεις εδω τωρα. πρεπει να εχεις περάσει βεβαια στα χρόνια για να το καταλάβεις.
 
Εγγρ.
10 Μαΐ 2021
Μηνύματα
289
Like
499
Πόντοι
21
Της λες απλα, πως εχεις σκοπο να κανεις 8 παιδια με μια φτωχη Ινδη και πως η ιδια οφειλει να κανει ακομα 3,4 η 5 παιδια (αναλογα αν εχει 3,2 η 1 που εχει η συντριπτικη πλειοψηφια) γιατι τοσα ειχε η γιαγια της, η προγαγια της και ολες οι γυναικες στο γενεαλογικο της δεντρο και πως 1-2 παιδια ειναι απλα μια καλη αρχη και πως δεν εκπληρωσε ακομα τον προορισμο της
Την έστειλες αμα της πεις αυτο, οι λεγόμενοι passport bros στην Αμερική που πανε έξω και φερνουν γυναίκες απο αλλες φυλές για να γλιτώσουν τη μαλακία που δερνει τις Αμερικάνες.
 

konsolasg3

Μέγας
Εγγρ.
27 Μαΐ 2016
Μηνύματα
226
Κριτικές
52
Like
2.225
Πόντοι
4.461
Ματθαίος Γιωσαφάτ: Οι σκληρές αλήθειες για τη σύγχρονη ελληνική οικογένεια

« Ο γάμος είναι μία από τις σημαντικότερες αιτίες της χρόνιας κατάθλιψης.Το 80% των ζευγαριών στην Ελλάδα δεν τα πάνε καλά, το 50% χωρίζουν, το 30% δεν χωρίζουν για κοινωνικο-οικονομικούς λόγους, το 20% είναι σε σχετικά καλό επίπεδο και μόνο το 5%-10% είναι πραγματικά ευτυχισμένοι. Επομένως, η πλειονότητα των σχέσεων είναι ψεύτικες και βολεμένες. Δεν βρήκαν ποτέ το ιδανικό.»

:hi:
Πριν καμιά 25αριά χρόνια διάβαζα το βιβλίο του ψυχολόγου Πιντέρη "Συντροφικότητα αλά Ελληνικά" έγραφε σε κάποιο σημείο ότι όταν σπούδαζε στην Αμερική είχε γίνει μια έρευνα και έβγαλε ότι τα ζευγάρια που είχαν αρμονική σχέση ήταν 6% και σχολίαζε "εγώ πιστεύω ότι στην Ελλάδα το ποσοστό είναι πολύ μικρότερο"
Μετά από τόσα χρόνια και τόσες αλλαγές για τι ποσοστά μιλάμε?
Πέρα απ αυτό, το ένστικτο της διαιώνισης του είδους, μπορεί να είναι βαθιά θαμμένο, αλλά υπάρχει. Πιστεύω ακράδαντα, ότι κάθε άνθρωπος (ίσως περισσότερο η γυναίκα και λιγότερο ο άνδρας) θέλει να τεκνοποιήσει (ασχέτως τι δηλώνει και προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του, η ψυχούλα του το ξέρει) και να αφήσει τα γονίδια του στη γη πριν ανέβει στους ουρανούς!
Το θέμα είναι βέβαια ότι κανείς δεν σκέφτεται τα ίδια τα παιδιά (παιδιά κακών ή διαλυμένων οικογενειών), τυχαίο που η εγκληματικότητα των ανηλίκων αυξάνεται ραγδαία? Θα περάσουμε και την Αμερική!
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.472
Κριτικές
1
Like
6.154
Πόντοι
2.356
Ματθαίος Γιωσαφάτ: Οι σκληρές αλήθειες για τη σύγχρονη ελληνική οικογένεια

« Ο γάμος είναι μία από τις σημαντικότερες αιτίες της χρόνιας κατάθλιψης.Το 80% των ζευγαριών στην Ελλάδα δεν τα πάνε καλά, το 50% χωρίζουν, το 30% δεν χωρίζουν για κοινωνικο-οικονομικούς λόγους, το 20% είναι σε σχετικά καλό επίπεδο και μόνο το 5%-10% είναι πραγματικά ευτυχισμένοι. Επομένως, η πλειονότητα των σχέσεων είναι ψεύτικες και βολεμένες. Δεν βρήκαν ποτέ το ιδανικό.»
Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός ο Γιωσαφάτ, αλλά έχει πέσει μέσα με τα ποσοστά που βάζει.

Οι αριθμοί δεν κάνουν ποτέ λάθος.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.093
Πόντοι
2.356
Μια ερώτηση στους παντρεμένους:

- Πόσο σύντομα περάσατε από το "σκίσε με, πιο δυνατά" 2-3 φορές την ημέρα, σε πήδημα ωραίο χωρίς τέτοια όμως, μετά κάθε 2-3 μέρες, μια φορά την εβδομάδα, το μήνα, κάθε επέτειο του γάμου κ.ο.κ;;;

Σταδιακά φαντάζομαι, αλλά δεν είναι αναμενόμενο; Αν η μαντάμ έφτιαχνε φασολάδα κάθε μέρα, την 5η μέρα δε θα της φέρνατε την κατσαρόλα στο κεφάλι; Αυτή την αυταπάτη που έχουν όλοι με τη φάση που λέγεται γάμος, πραγματικά δε μπορώ να την καταλάβω. :think:

Καλοπροαίρετα ρωτάω.
Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος παντρεμένος για να σου απαντήσει ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝΔΡΑΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΔΕΝ ΓΑΜΑΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΘΟΣ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ. Δηλαδή ισχύει και εκτός γάμου αυτό! :rockon:
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.259
Κριτικές
18
Like
20.049
Πόντοι
4.546
Ωραία τα λες και έτσι είναι όταν είσαι μόνος κάνεις ότι θες ,όταν πας όμως 55-60 και δεν έχεις κανέναν δίπλα σου γιατί αποφάσισες να μην κάνεις οικογένεια η μοναξιά και άλλα πράγματα δεν θα νιώθεις ωραία. Κάτι παιρνούμε κάτι χάνουμε και πιστεύω ότι μία γυναίκα στα 60 είναι ποίο δύσκολο από έναν άντρα στα 60 .
Φίλε, δεν είναι μόνο θέμα απόφασης να μην θέλεις, πολλοί θέλανε οικογένεια αλλά απλώς δεν βρήκαν κάποια να προχωρήσουν (όσο και να φαίνεται απίστευτο... ναι , είναι πολλοί. Πρέπει να θελει και η άλλη πλευρά να προχωρήσει παρακάτω) .

Ούτε και είναι πάντα οικονομικό το θέμα.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.093
Πόντοι
2.356
Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός ο Γιωσαφάτ, αλλά έχει πέσει μέσα με τα ποσοστά που βάζει.

Οι αριθμοί δεν κάνουν ποτέ λάθος.
Ο κυρ Ματθαιος θεωρείται αχωνευτος από πολλούς επειδή λέει αλήθειες. Επίσης σε σάιτ όπως στο sxeseis.gr γκρινιάζουν για γάμους και μόλις μπει γυναικείο νικ μέσα πέφτουν σαν τις ακρίδες. Μαζεύονται αρκετοί αμπαλοι που με πρόφαση την αυτοβελτιωση, προσπαθούν να γαμήσουν κάποια πατσαβούρα αναμεσα στο σύνολο. Έχουν πολύ γέλιο όταν τσακώνονται.
Στο σακατεμενο αυτό σάιτ ζητούν και συνδρομή. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα αλλά σίγουρα απέτυχε. :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom