Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 480K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

vetvet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2021
Μηνύματα
313
Like
1.485
Πόντοι
201
Πλησιαζοντας τα 40 σιγα σιγα εχει αρχιζει και με προβληματιζει αρκετα το θεμα οικογενεια & παιδια.

Ειχα καποιες μακροχρονιες σχεσεις με συγκατοικηση κλπ τα τελευταια 15 χρονια αλλα ποτε δεν ημουν φαν οτι στα 2-3 χρονια κανουμε κανα δυο παιδια και βαζουμε κουλουρα. Πλεον βλεποντας σχεδον ολο μου τον κυκλο καθως και πολλες απο τις πρωην σχεσεις μου να εχουν παντρευτει και να κανουν παιδια με εχει βαλει σε σκεψεις.

Γνωριζω πως οι περισσοτεροι εξ αυτων εχουν διαφορα θεματα και προφανως δεν ειναι ολα μελι γαλα αλλα οταν σου πιπιλιζουν ολη μερα το κεφαλι οτι θα μεινεις μονος, και τι θα κανεις σε 10-20 χρονια κλπ παρομοιες πιπες αυτοματως το μυαλο μπαινει στη διαδικασια να το σκεφτεται εντονοτερα.

Οι γηραιοτεροι ειτε με οικογενεια ειτε ανευ θεωρειται πως στην παρουσα εποχη/κοινωνια η δημιουργια οικογενειας εχει καποια ουσια ή απλως καλυπτουμε τα δικα μας κενα ?
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.946
Κριτικές
5
Like
8.034
Πόντοι
2.306
Τύπε, αν κάνεις οικογένεια γιατί έχεις κενά, ελλείμματα, ανασφάλειες, να μείνεις χωρίς οικογένεια. Βρες μια σύντροφο που δε θέλει / δεν μπορεί να κάνει παιδιά (ή που έχει ήδη) και πορευτείτε.
Οικογένεια να κάνεις αν νιώθεις πλήρης, αν σου περισσεύουν συναισθήματα, αν έχεις περίσσευμα αγάπης και υπομονής.
Μόνο τότε!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Πλησιαζοντας τα 40 σιγα σιγα εχει αρχιζει και με προβληματιζει αρκετα το θεμα οικογενεια & παιδια.

Ειχα καποιες μακροχρονιες σχεσεις με συγκατοικηση κλπ τα τελευταια 15 χρονια αλλα ποτε δεν ημουν φαν οτι στα 2-3 χρονια κανουμε κανα δυο παιδια και βαζουμε κουλουρα. Πλεον βλεποντας σχεδον ολο μου τον κυκλο καθως και πολλες απο τις πρωην σχεσεις μου να εχουν παντρευτει και να κανουν παιδια με εχει βαλει σε σκεψεις.

Γνωριζω πως οι περισσοτεροι εξ αυτων εχουν διαφορα θεματα και προφανως δεν ειναι ολα μελι γαλα αλλα οταν σου πιπιλιζουν ολη μερα το κεφαλι οτι θα μεινεις μονος, και τι θα κανεις σε 10-20 χρονια κλπ παρομοιες πιπες αυτοματως το μυαλο μπαινει στη διαδικασια να το σκεφτεται εντονοτερα.

Οι γηραιοτεροι ειτε με οικογενεια ειτε ανευ θεωρειται πως στην παρουσα εποχη/κοινωνια η δημιουργια οικογενειας εχει καποια ουσια ή απλως καλυπτουμε τα δικα μας κενα ?
Αν θελεις να κανεις παιδια, μαλλον ο γαμος ειναι μονοδρομος. Αν δε θελεις να κανεις παιδια, ειτε παντρευτεις ειτε οχι, πχ απλα συγκατοικησεις, δεν κανει μεγαλη διαφορα, ειδικα αν μενεις σε μεγαλουπολη. Εκτος αν θελετε αργοτερα πχ μετα τα 60-70 να διασφαλιστει η συντροφος απο θεμα συνταξης, περιουσιας, κλπ
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.946
Κριτικές
5
Like
8.034
Πόντοι
2.306
Αν θελεις να κανεις παιδια, μαλλον ο γαμος ειναι μονοδρομος. Αν δε θελεις να κανεις παιδια, ειτε παντρευτεις ειτε οχι, πχ απλα συγκατοικησεις, δεν κανει μεγαλη διαφορα, ειδικα αν μενεις σε μεγαλουπολη. Εκτος αν θελετε αργοτερα πχ μετα τα 60-70 να διασφαλιστει η συντροφος απο θεμα συνταξης, περιουσιας, κλπ
Ας παντρευτεί στα 70 - 80 τότε...
 

vetvet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2021
Μηνύματα
313
Like
1.485
Πόντοι
201
Τύπε, αν κάνεις οικογένεια γιατί έχεις κενά, ελλείμματα, ανασφάλειες, να μείνεις χωρίς οικογένεια. Βρες μια σύντροφο που δε θέλει / δεν μπορεί να κάνει παιδιά (ή που έχει ήδη) και πορευτείτε.
Οικογένεια να κάνεις αν νιώθεις πλήρης, αν σου περισσεύουν συναισθήματα, αν έχεις περίσσευμα αγάπης και υπομονής.
Μόνο τότε!

Αν θελεις να κανεις παιδια, μαλλον ο γαμος ειναι μονοδρομος. Αν δε θελεις να κανεις παιδια, ειτε παντρευτεις ειτε οχι, πχ απλα συγκατοικησεις, δεν κανει μεγαλη διαφορα, ειδικα αν μενεις σε μεγαλουπολη. Εκτος αν θελετε αργοτερα πχ μετα τα 60-70 να διασφαλιστει η συντροφος απο θεμα συνταξης, περιουσιας, κλπ

Στη παρουσα φαση ειμαι ελευθερος και δεν εχω βλεψεις για γαμο και οικογενεια. Προς το παρων δεν υπαρχει καμια ιδιαιτερη ανασφαλεια ή κενο καθως μπορω να πω πως περναω αρκετα καλα με τους λιγους ελευθερους φιλους που εχω κανοντας αρκετες εκδρομες, ταξιδια κλπ.

Ο προβληματισμος μου εχει να κανει με το πιπιλισμα τυπου "τι θα γινει σε 20 χρονια" οταν ολοι θα ειναι παντρεμενοι και αποκομμενοι απο σενα που καλως η κακως ετσι ειναι καθως το βλεπω ηδη απο παλιους φιλους οι οποιοι ειτε δεν εχουν χρονο ειτε προτιμουν να βγαινουν με αλλα παντρεμενα ζευγαρια με παιδια λες και οσοι ειμαστε ελευθεροι εχουμε λεπρα..
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Στη παρουσα φαση ειμαι ελευθερος και δεν εχω βλεψεις για γαμο και οικογενεια. Προς το παρων δεν υπαρχει καμια ιδιαιτερη ανασφαλεια ή κενο καθως μπορω να πω πως περναω αρκετα καλα με τους λιγους ελευθερους φιλους που εχω κανοντας αρκετες εκδρομες, ταξιδια κλπ.

Ο προβληματισμος μου εχει να κανει με το πιπιλισμα τυπου "τι θα γινει σε 20 χρονια" οταν ολοι θα ειναι παντρεμενοι και αποκομμενοι απο σενα που καλως η κακως ετσι ειναι καθως το βλεπω ηδη απο παλιους φιλους οι οποιοι ειτε δεν εχουν χρονο ειτε προτιμουν να βγαινουν με αλλα παντρεμενα ζευγαρια με παιδια λες και οσοι ειμαστε ελευθεροι εχουμε λεπρα..
Το προβλημα ξεκιναει στα 45-50 με βασικη αιτια, το οτι οι γυναικες στη Δυση δε θελουν μεγαλες διαφορες ηλικιας. Αν ησουν πχ Ρωσια, Ταυλανδη, Μεξικο, μπορει να παντρευοσουν ανετα στα 55-60 με μια 30αρα και να κανετε 4 παιδια. Πολυ ανετα.
Ελλαδα αυτο ειναι απλως αδυνατο, επειδη σπανια 35αρα θα κοιταξει 50+
Επομενως ειτε θα πρεπει να το παρεις αποφαση και "να παντρευτεις να "ησυχασεις"" (προσεξε τα διπλα εισαγωγικα στο "ησυχασεις") Ελληνιδα μεχρι τα 45-48 σου βαρια 50, ειτε μετα θα πρεπει:

1. Να ασχοληθεις με ηλικιες 38-40+ με πιθανα προβληματα τεκνοποιησης

2. Να βρεις συντροφο οποιασδηποτε ηλικιας Ελληνιδα, αλλα χωρις παιδια στην εξισωση

3. Να μεινεις μονος στην Ελλαδα μεχρι τα βαθεια γεραματα

4. Να ασχοληθεις με γυναικες φτωχων χωρων που δεν εχουν προβλημα ηλικιας. Μπορεις να το κανεις πρακτικα μεχρι τα 60-65 με μεγαλη ευκολια, χωρις να αποκλειται και για μεγαλυτερες ηλικιες. Το προβλημα σου εδω θα ειναι οτι θα χρειαστεις κεφαλαιο και επισης θελει ψαξιμο και υπαρχουν ρισκα και δυσκολιες. Γλωσσα, αποστασεις, απατεωνες, κλπ γενικα τα νερα ειναι θολα, αλλα με αρκετες πιθανοτητες να πετυχεις αυτο που θελεις.

Στη θεση σου θα ξεκινουσα να ψαχνω σοβαρα γυναικες μεταξυ 32-35 (μικροτερες ειναι οι περισσοτερες ανωριμες) εισαι στην ιδανικη ηλικια για αυτο το ταργκετ γκρουπ και υπαρχουν αμετρητες που ψαχνονται.

Απο την αλλη το ρισκο ειναι μεγαλυτερο διοτι αν ο γαμος αποτυχει, θα βασανιστεις για πολυ περισσοτερα χρονια, σε σχεση με πχ αν παντρευτεις στα 50, οπου αρχιζει να μη σε πολυνοιαζει. Καταλαβαινεις τι εννοω
 

vetvet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2021
Μηνύματα
313
Like
1.485
Πόντοι
201
Το προβλημα ξεκιναει στα 45-50 με βασικη αιτια, το οτι οι γυναικες στη Δυση δε θελουν μεγαλες διαφορες ηλικιας. Αν ησουν πχ Ρωσια, Ταυλανδη, Μεξικο, μπορει να παντρευοσουν ανετα στα 55-60 με μια 30αρα και να κανετε 4 παιδια. Πολυ ανετα.
Ελλαδα αυτο ειναι απλως αδυνατο, επειδη σπανια 35αρα θα κοιταξει 50+
Επομενως ειτε θα πρεπει να το παρεις αποφαση και "να παντρευτεις να "ησυχασεις"" (προσεξε τα διπλα εισαγωγικα στο "ησυχασεις") Ελληνιδα μεχρι τα 45-48 σου βαρια 50, ειτε μετα θα πρεπει:

1. Να ασχοληθεις με ηλικιες 38-40+ με πιθανα προβληματα τεκνοποιησης

2. Να βρεις συντροφο οποιασδηποτε ηλικιας Ελληνιδα, αλλα χωρις παιδια στην εξισωση

3. Να μεινεις μονος στην Ελλαδα μεχρι τα βαθεια γεραματα

4. Να ασχοληθεις με γυναικες φτωχων χωρων που δεν εχουν προβλημα ηλικιας. Μπορεις να το κανεις πρακτικα μεχρι τα 60-65 με μεγαλη ευκολια, χωρις να αποκλειται και για μεγαλυτερες ηλικιες. Το προβλημα σου εδω θα ειναι οτι θα χρειαστεις κεφαλαιο ακι επισης θελει ψαξιμο και υπαρχουν ρισκα και δυσκολιες. Γλωσσα, αποστασεις, απατεωνες, κλπ γενικα τα νερα ειναι θολα, αλλα με αρκετες πιθανοτητες να πετυχεις αυτο που θελεις.

Στη θεση σου θα ξεκινουσα να ψαχνω σοβαρα γυναικες μεταξυ 32-35 (μικροτερες ειναι οι περισσοτερες ανωριμες) εισαι στην ιδανικη ηλικια για αυτο το ταργκετ γκρουπ και υπαρχουν αμετρητες που ψαχνονται.

Απο την αλλη το ρισκο ειναι μεγαλυτερο διοτι αν ο γαμος αποτυχει, θα βασανιστεις για πολυ περισσοτερα χρονια, σε σχεση με πχ αν παντρευτεις στα 50, οπου αρχιζει να μη σε πολυνοιαζει. Καταλαβαινεις τι εννοω

Το να ψαξω γυναικα απο φτωχοτερες-υπαναπτυκτες χωρες δεν μου εχει περασει καν απο το μυαλο σαν σεναριο.
Δε θελω να κανω ενα γαμο & παιδια για να πω οτι εκανα. Αν ποτε προκυψει θελω να ειναι με καποια που γνωρισα και εκτιμω σαν ανθρωπο και οχι για να συνεχισω το αχρειαστο dna μου και για να παρει αυτη χαρτια ή κανα σπιτι και να παρακαλαει απο μεσα της να ψοφησω.

Ειχα σχεσεις στο παρελθον με τις οποιες περνουσα πολυ καλα, υπηρχε αγαπη, κατανοηση αλλα δεν ενιωθα ετοιμος για τετοιες δεσμευσεις. Δεν το εχω μετανοιωσει καθολου και θελω να πιστευω οτι ακομα και αν δεν κανω ποτε οικογενεια δεν θα το μετανοιωσω αλλα ειναι γεγονος πως ενας μικρος προβληματισμος υπαρχει.

Απο την αλλη θεωρω πως η δικη μου γενια των τελη 80ς αρχες 90ς θα εχει παρα μα παρα πολλους αντρες και γυναικες single στην ηλικια των 55+ καθως οι σχεσεις/γαμοι ειναι πολυ δυσκολο να μακροημερευσουν στην εποχη μας, τα διαζυγια ειναι πολλα (ειδα προσφατα επισημα στοιχεια τα οποια δεν θυμαμαι ακριβως αλλα ηταν πολλες χιλιαδες τα διαζυγια τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα καθε ετος), και επισης πολλοι οπως κι εγω ειτε απο επιλογη ειτε απο συγκοιριες θα παραμεινουν ελευθεροι.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Το να ψαξω γυναικα απο φτωχοτερες-υπαναπτυκτες χωρες δεν μου εχει περασει καν απο το μυαλο σαν σεναριο.
Δε θελω να κανω ενα γαμο & παιδια για να πω οτι εκανα. Αν ποτε προκυψει θελω να ειναι με καποια που γνωρισα και εκτιμω σαν ανθρωπο και οχι για να συνεχισω το αχρειαστο dna μου και για να παρει αυτη χαρτια ή κανα σπιτι και να παρακαλαει απο μεσα της να ψοφησω.

Ειχα σχεσεις στο παρελθον με τις οποιες περνουσα πολυ καλα, υπηρχε αγαπη, κατανοηση αλλα δεν ενιωθα ετοιμος για τετοιες δεσμευσεις. Δεν το εχω μετανοιωσει καθολου και θελω να πιστευω οτι ακομα και αν δεν κανω ποτε οικογενεια δεν θα το μετανοιωσω αλλα ειναι γεγονος πως ενας μικρος προβληματισμος υπαρχει.

Σου προτεινω να αρχισεις να ψαχνεσαι γιατι μαλλον εχεις λανθασμενη αποψη για τις γυναικες των φτωχων χωρων και για το ποιες γυναικες ειναι αρπακτικα και ποιες οχι. Σε καθε περιπτωση αν περασεις τα 45, μην περιμενεις να βρεις καμια ελληνιδα Αγια και να κανετε παιδια μαζι, και αν το κανεις, τον ιδιο "αρπακτικο" τροπο σκεψης θα εχει και χειροτερο. Δηλαδη να της κανεις κανα δυο κουτσουβελα και μετα να σου φαει κανα σπιτι και διατροφη και να σε ξαποστειλει. Τα βλεπουμε καθημερινως. Μπορω να σου στειλω λιστα με γνωστους μου κατεστραμμενους απο ελληνιδες να εχεις να μελετας για μηνες.

Το καλο ειναι πως ειχες πετυχημενες και ευχαριστες συγκατοικησεις, που σημαινει πως εισαι ευκολος και βολικος ανθρωπος. Εγω θα σου προτεινα με την επομενη να κανεις το βημα παραπερα, γιατι και τα 2-3 χρονια που ανεφερες στο αρχικο σου ποστ, σε αυτες τις ηλικιες ειναι υπεραρκετα για να μαθεις τον αλλον.

Στην τελικη, αμα ερθουν τα παιδια, μετα δε θα σε νοιαζει τιποτα, γιατι θα μπουνε πρωτη προτεραιοτητα για παντα.

Και επειδη βλεπω πως ηδη εχεις καταλαβει "τι σε περιμενει" αν μεινεις εργενης μετα τα 50 ("οι παντρεμενοι δε σε μιλανε σα να εχεις λεπρα..." οπως ειπες, κλπ) παρε τις αποφασεις σου οσο ειναι καιρος.

Η φραση που ελεγαν οι παλιοι "παντρευτηκε και ησυχασε" δεν την ελεγαν τυχαια, εχει πολλη φιλοσοφια απο πισω...
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.946
Κριτικές
5
Like
8.034
Πόντοι
2.306
Στη παρουσα φαση ειμαι ελευθερος και δεν εχω βλεψεις για γαμο και οικογενεια. Προς το παρων δεν υπαρχει καμια ιδιαιτερη ανασφαλεια ή κενο καθως μπορω να πω πως περναω αρκετα καλα με τους λιγους ελευθερους φιλους που εχω κανοντας αρκετες εκδρομες, ταξιδια κλπ.

Ο προβληματισμος μου εχει να κανει με το πιπιλισμα τυπου "τι θα γινει σε 20 χρονια" οταν ολοι θα ειναι παντρεμενοι και αποκομμενοι απο σενα που καλως η κακως ετσι ειναι καθως το βλεπω ηδη απο παλιους φιλους οι οποιοι ειτε δεν εχουν χρονο ειτε προτιμουν να βγαινουν με αλλα παντρεμενα ζευγαρια με παιδια λες και οσοι ειμαστε ελευθεροι εχουμε λεπρα..
Δε μας τα ξεκαθαρίζεις τα πράγματα. Δε μας λες για τα μέσα σου. Μας λες τι λένε οι άλλοι. Πούτσα σου θα έπρεπε να είναι οι άλλοι.
Επίσης, ως γνωστόν, οι ελεύθεροι, εκτός από λέπρα, είμαστε και "κακές παρέες" για τους πιστούς παντρεμένους.
Έτσι λένε οι γυναίκες τους.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.093
Πόντοι
2.356
Επίσης, ως γνωστόν, οι ελεύθεροι, εκτός από λέπρα, είμαστε και "κακές παρέες" για τους πιστούς παντρεμένους.
Έτσι λένε οι γυναίκες τους.
Ε ναι, πώς αλλιώς; εσύ είσαι ελεύθερος όπως κι άλλοι από εμάς οπότε ενδέχεται να ξεσηκώσεις/ουμε τον μπούλη που γαμάει συνέχεια το ίδιο μουνί μέχρι να μην μπορεί πια. :2funny: Το προβλημα όμως στο συγκεκριμένο θέμα δεν είναι αυτές (σε άλλα φταίνε) αλλά οι άνδρες τους που τις ακούν με ευλάβεια. Πραγματικά απίστευτο.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.093
Πόντοι
2.356
Άλλο παράδειγμα. Ναυάγιο γνωστός μου 1,90 μπουχεσας και μαμακιας έβγαινε με φιλικό παντρεμένο ζευγάρι όταν παντρεύτηκε κι αυτός. Πήγαιναν σε κάτι ρεστοράν έδιναν κατοσταρικα και μιλούσαν για σαλόνια και
εντοιχιζομενες κουζίνες όπως και για το τι αρέσει στις χλαπατσες. Το βράδυ έβλεπαν dvd ή έργο στο κομπιουτερ με καλώδιο hdmi. Δεν πήγαιναν ούτε για καφέ διότι οι γυναίκες ήθελαν Σμαρτ τιβι αλλά κι οι ίδιοι ώστε να βλέπουν μπάλα με σουβλάκια το βράδυ. Τους ξέχασε μέχρι κι ο Χάρος. ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΑ ΛΕΝΕ!

:2funny:
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.946
Κριτικές
5
Like
8.034
Πόντοι
2.306
Άλλο παράδειγμα. Ναυάγιο γνωστός μου 1,90 μπουχεσας και μαμακιας έβγαινε με φιλικό παντρεμένο ζευγάρι όταν παντρεύτηκε κι αυτός. Πήγαιναν σε κάτι ρεστοράν έδιναν κατοσταρικα και μιλούσαν για σαλόνια και
εντοιχιζομενες κουζίνες όπως και για το τι αρέσει στις χλαπατσες. Το βράδυ έβλεπαν dvd ή έργο στο κομπιουτερ με καλώδιο hdmi. Δεν πήγαιναν ούτε για καφέ διότι οι γυναίκες ήθελαν Σμαρτ τιβι αλλά κι οι ίδιοι ώστε να βλέπουν μπάλα με σουβλάκια το βράδυ. Τους ξέχασε μέχρι κι ο Χάρος. ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΑ ΛΕΝΕ!

:2funny:
Τύπε, έχω πέσει κάτω και χτυπιέμαι με τη γλαφυρή σου περιγραφή!
 

Geo...

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2021
Μηνύματα
266
Κριτικές
1
Like
1.071
Πόντοι
81
Γυναίκα της προκοπής γιοκ
Παιδιά γιοκ
Θα κάνουμε παρέα στα γεράματα μ αυτές εδώ μέσα
Έτσι κι αλλιώς, κ αυτές τηνίδια μοίρα έχουν.
Αυτό είναι το πιο τραγικό που θα μας συμβεί
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.472
Κριτικές
1
Like
6.153
Πόντοι
2.356
Ο προβληματισμος μου εχει να κανει με το πιπιλισμα τυπου "τι θα γινει σε 20 χρονια" οταν ολοι θα ειναι παντρεμενοι και αποκομμενοι απο σενα που καλως η κακως ετσι ειναι καθως το βλεπω ηδη απο παλιους φιλους οι οποιοι ειτε δεν εχουν χρονο ειτε προτιμουν να βγαινουν με αλλα παντρεμενα ζευγαρια με παιδια λες και οσοι ειμαστε ελευθεροι εχουμε λεπρα..
Ποιος σε πιπιλάει, ρε τύπε; Είναι σοβαρά πράγματα αυτά;
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.200
Like
3.434
Πόντοι
456
Πλησιαζοντας τα 40 σιγα σιγα εχει αρχιζει και με προβληματιζει αρκετα το θεμα οικογενεια & παιδια.

Ειχα καποιες μακροχρονιες σχεσεις με συγκατοικηση κλπ τα τελευταια 15 χρονια αλλα ποτε δεν ημουν φαν οτι στα 2-3 χρονια κανουμε κανα δυο παιδια και βαζουμε κουλουρα. Πλεον βλεποντας σχεδον ολο μου τον κυκλο καθως και πολλες απο τις πρωην σχεσεις μου να εχουν παντρευτει και να κανουν παιδια με εχει βαλει σε σκεψεις.

Γνωριζω πως οι περισσοτεροι εξ αυτων εχουν διαφορα θεματα και προφανως δεν ειναι ολα μελι γαλα αλλα οταν σου πιπιλιζουν ολη μερα το κεφαλι οτι θα μεινεις μονος, και τι θα κανεις σε 10-20 χρονια κλπ παρομοιες πιπες αυτοματως το μυαλο μπαινει στη διαδικασια να το σκεφτεται εντονοτερα.

Οι γηραιοτεροι ειτε με οικογενεια ειτε ανευ θεωρειται πως στην παρουσα εποχη/κοινωνια η δημιουργια οικογενειας εχει καποια ουσια ή απλως καλυπτουμε τα δικα μας κενα ?
Γνώμη μου είναι πως το να κάνεις οικογένεια με σκοπό να αποκτήσεις παιδιά αξίζει, αρκεί βέβαια να είσαι τυχερός και να βρεις και την κατάλληλη σύντροφο. Αν όμως βάλεις κουλούρα στο κεφάλι σου επειδή ακούς τι λέει ο ένας και ο άλλος ή επειδή φοβάσαι μην μείνεις μόνος στα γεράματα ούτε καν. Μακριά και αλάργα.

Καταρχήν οι γυναίκες στην ηλικία σου δέχονται και αυτές κριτικές επειδή είναι άτεκνες και ανύπαντρες με αποτέλεσμα να έχουν πολλά απωθημένα. Συνήθως επίσης έχουν μείνει στο ράφι για πολλούς και καλούς λόγους. Όλες μα όλες θα κοιτάξουν να σου βάλουν τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι και να βγάλουν το άχτι τους.

Σε αυτήν την ηλικία δεν θα βρεις και κανένα κελεπούρι. Όσο για τον περίγυρο θα λέει πλέον πως βρήκε και αυτή για να μην ξεμείνει και αυτός γεροντοπαλίκαρο. Ένας λόγος παραπάνω για να τους γράφεις όλους στα αρχίδια σου.

Άντε και βρήκες κάποια που μπορείς να συννενοηθείς πάντα θα υπάρχει ο ανταγωνισμός μεταξύ ζευγαριών πλέον. Οι γύρω σου επειδή πιθανόν έχουν νεώτερες γυναίκες ή και παιδιά πάντα θα σε κοιτάνε αφ υψηλού. Όσο και να ναι, αυτό επηρεάζει αρνητικά τη σχέση εκτός αν ζεις σε γυάλα.

Όταν συγκατοικείς με κάποια κάνεις συμβιβασμούς. Δούναι και λαβείν. Τι έχει να σου προσφέρει μια γυναίκα που έχει κλείσει ο βιολογικός της κύκλος, σεξουαλικά δεν σε ελκύει όπως οι νεώτερες και είναι φορτωμένη απωθημένα και ψυχολογικά; Επιπλέον πόσες από τις γυναίκες που έχεις γνωρίσει ντρέπεσαι κυριολεκτικά να τις παρουσιάσεις επειδή σίγουρα θα σε εκθέσουν με την τσαμπουκαλεμένη αμπαλοσύνη τους;

Γνώμη μου είναι αν βρεις κάποια που έχει όλο το πακέτο μην την αφήνεις. Αν όχι, προσέχεις τον εαυτό σου και κοιτάς τη δουλειά σου. Πολλές συγκροτημένες γυναίκες κοιτάνε όπως και εμείς όλο το πακέτο και όχι επιφανειακά. Επειδή μεγαλώνεις δεν σημαίνει πως πρέπει να κατασταλάξεις με τα περισεύματα των άλλων.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.093
Πόντοι
2.356
Γυναίκα της προκοπής γιοκ
Παιδιά γιοκ
Θα κάνουμε παρέα στα γεράματα μ αυτές εδώ μέσα
Έτσι κι αλλιώς, κ αυτές τηνίδια μοίρα έχουν.
Αυτό είναι το πιο τραγικό που θα μας συμβεί
Εξαρτάται τι θες στην ζωή. Αν θες να παντρευτείς ατυχησες. Αν δεν θες να παντρευτείς αλλά να κοπροσκυλιςζεις τρώγοντας ότι βγάζεις κι ότι βρέξει ας κατεβάσει, είναι καλύτερα. :rockon: Το θέμα είναι να μην παντρεύεται κάνεις αν γίνεται ώστε να καταστραφούν εντελώς ως υπάρξεις. Αγνό ανόθευτο μίσος! Το λέω με περηφάνεια! Ισοπεδωτικη νίκη του ανδρικού φύλου.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.093
Πόντοι
2.356
Τι έχει να σου προσφέρει μια γυναίκα που έχει κλείσει ο βιολογικός της κύκλος;
Μαγείρεμα!
Βρείτε μία που να μην υπάρχει ερωτικό ενδιαφέρον μεταξύ σας και ζήστε οκ με μοιρασμένα δικαιώματα και υποχρεώσεις. Αν δεν γαμάς την γυναίκα, δεν σε βλέπει ποτέ ως στόχο να καλοπερναει. Παράλληλα πηδάς οποια βρεις και ας βρει κι εκείνη που συζείς. Μην το ψάχνετε. Δοκιμασμένη λύση.
:rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.093
Πόντοι
2.356
Μουναρες θα βρείτε, μαγείρισσες δεν υπάρχουν.

:rockon::rockon::rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom