Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 480K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.298
Πόντοι
10.336
Και πάλι όμως,9/10 άντρες αν τους ρωτήσεις,θα σου πουν θέλουν να παντρευτούν.Και νέοι κιόλας,μέχρι τα 30-35 το πολύ

Ωρες ώρες δεν μπορώ να το εξηγήσω.Nιώθουν ανώτεροι απ'τους άλλους αν είναι παντρεμένοι;Φοβούνται μήπως δεν βρουν άλλη;Φοβούνται μήπως τους έχουν για πούστηδες αν δεν παντρευτούν;Αφού στο τέλος οι περισσότεροι καταλήγουν δυστυχισμένοι.
ναι ρε ναυαγε, 35 δηλαδη ειναι λιγα; στην ελλαδα γαμος=παιδια, αμα κανεις παιδι στα 50 σου, θα εισαι συνταξιουχος οταν τελειωνει το λυκειο, σου φαινεται λογικο υπερπαπαρα; η γυναικα μετα τα 35 ζοριζεται, μετα τα 40 το παιδι μπορει να βγει με προβλημα κτλ, λιγο μυαλο θελει, λιγο.

Και μετα θα κλαις σε αλλα νηματα οτι γεμισαμε λαθραιους. Αφου ο ελληνας δεν κανει παιδια, θα σου ερθουν απεξω. ηδη ο κουλης κανονισε λιγα χιλιαρικα εισαγωμενα εργατικα χερια, γιατι η γενια σου δεν εκανε παιδια


Μεχρι και υπουργειο οικογενειας εφτιαξε :tooth: Εδω πληρωνονται ολα μαλακα, ρουφα με δυναμη τωρα
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Ωρες ώρες δεν μπορώ να το εξηγήσω.Nιώθουν ανώτεροι απ'τους άλλους αν είναι παντρεμένοι;Φοβούνται μήπως δεν βρουν άλλη;Φοβούνται μήπως τους έχουν για πούστηδες αν δεν παντρευτούν;Αφού στο τέλος οι περισσότεροι καταλήγουν δυστυχισμένοι.
Σε νεαρή ηλικία παντρεύονται γιατι γλυκαίνονται από το σεξ, σε μέση ηλικία για να μην τους λένε πούστηδες τα ετοιμοθάνατα μπαρμπάδια τους και οι πιο ώριμοι για να κάνουν ένα παιδί που θα τους πάει στο νοσοκομείο όταν χρειαστεί.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Όλο στα αρνητικά του γάμου εστιάζετε εδώ μέσα. Έγω γνωρίζω φίλο με πετυχημένο γάμο. Η γυναίκα του είναι νοικοκυρά που δεν βγαίνει και πολύ έξω από το σπίτι. Όταν υποδέχεται καλεσμένο μένει κυρίως στην κουζίνα σαν να "ψιλοντρέπεται" και διαρκώς ετοιμάζει τα φαγητα, κερασματα κλπ. Αν τελειώσουν οι δουλειές στην κουζίνα προφασίζεται δουλειά με τα παιδιά για να μην βρεθεί στο τραπεζι που τα λένε οι άντρες. Παρέες έξω από το σπίτι πέρα από σόι της δεν κάνει.
Ο φίλος ήταν ξεβγαλμένος, δούλευε από μικρός και χορτασμένος από "νυχτοπερπατήματα". Είχε βέβαια και δυνατό πατρικό πρότυπο που τον ξεμαμάκιασε από μικρή ηλικία. Την κοπέλα τη βρήκε με προξενειό, πακέτο από τον μπαμπά της στον σύζυγο, με πιστοποιητικό γνησιότητας που λένε. Μισθό βγάζει 3 φορές πάνω από το βασικό αλλά και πάλι φοβάται γιατί οι πειρασμοί που μπορούν να "χαλάσουν" τη γυναίκα είναι πολλοί πλέον. Μόλις η γυναίκα καταλάβει ότι μπορεί να έχει αυτά τα λεφτά χωρίς να ανέχεται μέσα στα πόδια της το "γουρούνι" που τα φέρνει, ξυπνάει και φεύγει. Γι αυτό τη φυλάει όσο μπορεί από τις κακές επιροές.

Οι υπόλοιποι παντρεμένοι γνωστοί μου είναι για λύπηση. Τρώνε παντόφλα ακόμα και από την πεθερά, ή τρώνε κέρατο και τρέμουν να μιλήσουν μην τυχόν και χάσουν το παιδί. Πριν λίγο καιρό χαμένος φίλος παντρεμένος άρχισε να με ξανακάνει παρέα και είχε την απορία: τι θα συμβεί με το στεγαστικό του δάνειο σε περίπτωση διαζυγίου; Το δάνειο είναι στο όνομά του και το πήρε μετά το γάμο. Αυτός νομίζει ότι θα το πληρώνουν μισό-μισό με την πρώην γυναίκα του :2funny: Εγώ του πρότεινα να αφήσει τους εγωισμούς και να κάτσει να τον γαμήσει ακόμα και ο γκόμενος της γυναίκας του γιατί ο νόμος σε αυτα τα πράγματα δεν αστειεύεται. Άσε που μετά θα χάσει και τα παιδιά. Οι υπόλοιποι παντρεμένοι τα ξέρουν αυτά και στήνονται από μόνοι τους στα 4. Ευτυχώς όμως, αφού παντρεύτηκαν, δεν κινδυνεύουν πλέον να τους πούνε πούστηδες στο καφενείο. Κάθε μέρα αποδεικνύουν τι άντρες είναι. :2funny:
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.946
Κριτικές
5
Like
8.034
Πόντοι
2.306
Ακομη ενας στο κλαμπ :confused::

1690094434807.png


Γνώρισα την πρώην μου όταν ήμουν 23 ετών. Είχα ήδη σπίτι, αυτοκίνητο και επιχείρηση. Βγαίναμε δύο χρόνια και μετά παντρευτήκαμε. Άλλαξε τη νύχτα του γάμου, όταν την αντιμετώπισα γι' αυτό, η ακριβής απάντησή της ήταν «Έφερα έτσι κατά τη διάρκεια του ραντεβού αλλιώς δεν θα με παντρευόσουν». Ήταν καλός χαμαιλέοντας. Ο γάμος ήταν κόλαση. Χωρίσαμε λίγα χρόνια αργότερα.
Έπρεπε να πουλήσω το σπίτι μου, έπρεπε να της αγοράσω ένα καινούργιο αυτοκίνητο, έπρεπε να πληρώσω όλες τις αμοιβές δικηγόρου και δικηγόρων της, έπρεπε να πληρώσω όλα τα χρέη και τις πιστωτικές κάρτες της, έπρεπε να πληρώσω δέκα χρόνια διατροφή, έπρεπε να πληρώσω ένα χρόνο από τα κοινόχρηστά της, πήρε όλες τις οικονομίες μου, πήρε τη μισή επιχείρησή μου.
Ο δικηγόρος μου μου είπε ότι ήμουν τυχερός.
Ήμουν άστεγος που ζούσα στο αυτοκίνητό μου για ένα χρόνο. Μέχρι να πληρώσω τα πάντα, άρχιζα από τα 45 με 0 $.
ΜΗΝ παντρευτείς ποτέ. Ειδικά σε μέρη όπως το BC Canada όπου οι νόμοι για τα διαζύγια ευνοούν τις γυναίκες.
Μετάφραση GOOGLE TRANSLATE
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.946
Κριτικές
5
Like
8.034
Πόντοι
2.306
Ακομη ενας στο κλαμπ :confused::

1690094434807.png


Γνώρισα την πρώην μου όταν ήμουν 23 ετών. Είχα ήδη σπίτι, αυτοκίνητο και επιχείρηση. Βγαίναμε δύο χρόνια και μετά παντρευτήκαμε. Άλλαξε τη νύχτα του γάμου, όταν την αντιμετώπισα γι' αυτό, η ακριβής απάντησή της ήταν «Έφερα έτσι κατά τη διάρκεια του ραντεβού αλλιώς δεν θα με παντρευόσουν». Ήταν καλός χαμαιλέοντας. Ο γάμος ήταν κόλαση. Χωρίσαμε λίγα χρόνια αργότερα.
Έπρεπε να πουλήσω το σπίτι μου, έπρεπε να της αγοράσω ένα καινούργιο αυτοκίνητο, έπρεπε να πληρώσω όλες τις αμοιβές δικηγόρου και δικηγόρων της, έπρεπε να πληρώσω όλα τα χρέη και τις πιστωτικές κάρτες της, έπρεπε να πληρώσω δέκα χρόνια διατροφή, έπρεπε να πληρώσω ένα χρόνο από τα κοινόχρηστά της, πήρε όλες τις οικονομίες μου, πήρε τη μισή επιχείρησή μου.
Ο δικηγόρος μου μου είπε ότι ήμουν τυχερός.
Ήμουν άστεγος που ζούσα στο αυτοκίνητό μου για ένα χρόνο. Μέχρι να πληρώσω τα πάντα, άρχιζα από τα 45 με 0 $.
ΜΗΝ παντρευτείς ποτέ. Ειδικά σε μέρη όπως το BC Canada όπου οι νόμοι για τα διαζύγια ευνοούν τις γυναίκες.
Παπαριές καμαρωτές.
Ψεματούμπα, μούφα και φιδέμπορας. Παντρεύτηκε, λέει, στα 25, χώρισε μετά από "λίγα χρόνια". Πώς γίνεται να ξεκινάει από το "μηδέν" στα 45 ρε μλκα;
Και γιατί πλήρωνε διατροφή αφού δεν υπήρχαν ΠΑΙΔΙΑ;
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Αντίθετα οι άνδρες μέχρι τα 50-60 είναι μια χαρά κοτσωνάτοι και κομπλέ σε όλα τους. Αυτό συμβαίνει κατά κανόνα.
Κοτσωνάτοι σε αυτη την ηλικία είναι όσοι πρόσεχαν τον εαυτό τους τα προηγούμενα χρόνια. Οι οικογενειάρχες που σκίζονται για το μεροκάματο μην τυχόν και γκρινιάξει η γυναίκα και φύγει μπαταλέυουν γρήγορα.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.946
Κριτικές
5
Like
8.034
Πόντοι
2.306
Όλο στα αρνητικά του γάμου εστιάζετε εδώ μέσα. Έγω γνωρίζω φίλο με πετυχημένο γάμο. Η γυναίκα του είναι νοικοκυρά που δεν βγαίνει και πολύ έξω από το σπίτι. Όταν υποδέχεται καλεσμένο μένει κυρίως στην κουζίνα σαν να "ψιλοντρέπεται" και διαρκώς ετοιμάζει τα φαγητα, κερασματα κλπ. Αν τελειώσουν οι δουλειές στην κουζίνα προφασίζεται δουλειά με τα παιδιά για να μην βρεθεί στο τραπεζι που τα λένε οι άντρες. Παρέες έξω από το σπίτι πέρα από σόι της δεν κάνει.
Ο φίλος ήταν ξεβγαλμένος, δούλευε από μικρός και χορτασμένος από "νυχτοπερπατήματα". Είχε βέβαια και δυνατό πατρικό πρότυπο που τον ξεμαμάκιασε από μικρή ηλικία. Την κοπέλα τη βρήκε με προξενειό, πακέτο από τον μπαμπά της στον σύζυγο, με πιστοποιητικό γνησιότητας που λένε. Μισθό βγάζει 3 φορές πάνω από το βασικό αλλά και πάλι φοβάται γιατί οι πειρασμοί που μπορούν να "χαλάσουν" τη γυναίκα είναι πολλοί πλέον. Μόλις η γυναίκα καταλάβει ότι μπορεί να έχει αυτά τα λεφτά χωρίς να ανέχεται μέσα στα πόδια της το "γουρούνι" που τα φέρνει, ξυπνάει και φεύγει. Γι αυτό τη φυλάει όσο μπορεί από τις κακές επιροές.

Οι υπόλοιποι παντρεμένοι γνωστοί μου είναι για λύπηση. Τρώνε παντόφλα ακόμα και από την πεθερά, ή τρώνε κέρατο και τρέμουν να μιλήσουν μην τυχόν και χάσουν το παιδί. Πριν λίγο καιρό χαμένος φίλος παντρεμένος άρχισε να με ξανακάνει παρέα και είχε την απορία: τι θα συμβεί με το στεγαστικό του δάνειο σε περίπτωση διαζυγίου; Το δάνειο είναι στο όνομά του και το πήρε μετά το γάμο. Αυτός νομίζει ότι θα το πληρώνουν μισό-μισό με την πρώην γυναίκα του :2funny: Εγώ του πρότεινα να αφήσει τους εγωισμούς και να κάτσει να τον γαμήσει ακόμα και ο γκόμενος της γυναίκας του γιατί ο νόμος σε αυτα τα πράγματα δεν αστειεύεται. Άσε που μετά θα χάσει και τα παιδιά. Οι υπόλοιποι παντρεμένοι τα ξέρουν αυτά και στήνονται από μόνοι τους στα 4. Ευτυχώς όμως, αφού παντρεύτηκαν, δεν κινδυνεύουν πλέον να τους πούνε πούστηδες στο καφενείο. Κάθε μέρα αποδεικνύουν τι άντρες είναι. :2funny:
Μπαζάκι η νύφη από το προξενιό τύπε;
(Και όχι ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ)
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.946
Κριτικές
5
Like
8.034
Πόντοι
2.306
χοντρούλα, μέτρια. όχι εντελώς μπαζάκι. Σε σχέση με το γαμπρό καλή, κυκλοφοριέται.
Κάτσε τώρα.
Ο γαμπρός περπατημένος και "χορτασμένος" και η μέτρια νύφη του πέφτει καλή;
Δε μας τα λες καλά...
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.916
Κριτικές
3
Like
1.613
Πόντοι
216
Βασικά σκεφτόμουν πως ο γάμος ίσως προσφέρει την ψευαίσθηση ότι 'θα αράξουμε' και θα 'χαλαρώσουμε' με μια γυναίκα που 'μας αρέσει και εγκρίνουμε', μάλλον. Σενάριο που φαντάζει ουτοπικό.
Για να μην χάνουμε την μπάλα όμως, είναι πολλοί κι αυτοί που δεν έχουν ούτε το κέφι/όρεξη ούτε και τη δυνατότητα να παίζουν μπάλα με γκόμενες συνεχώς.
Όσο παίκτουρας κι αν είσαι, λογικό κάπου μέσα σου να κουραστείς στην πορεία, όσο κι αν καλοπερνάς. Είσαι σε επαγρύπνηση μονίμως να εντοπίζεις την επόμενη, έχεις να ανακαλύπτεις τι κουμάσι είναι η κάθε βλαμμένη, πρέπει να είσαι πάντα σε ετοιμότητα για τα πάντα!
Αυτά όμως είναι μέσα στο παιχνίδι της ζωής, το θέμα είναι να απολαμβάνεις το παιχνίδι καθαυτό, κι όχι να το βλέπεις ως τζόγο ώσπου να βρεις την 'κατάλληλη'.
Γιατί, μάγκες μου, αν βρεθείς κουρασμένος και πεσμένος, ΟΛΕΣ 'κατάλληλες' θα σου φανούν, κι εκεί θα κάνεις τη χειρότερη επιλογή. Κι έτσι συμβαίνει συχνά!
Λέμε συνεχώς πως οι 35άρες δεν παλεύονται, και είναι γεγονός-προκειται για ληγμένο προιόν στην ουσία, γάλα που ξίνισε είναι.
Αλλά κι εμείς εδώ που τα λέμε, δεν παλευόμαστε και πολύ από ένα σημείο και μετά. Απλά πλέον οι συνθήκες είναι τέτοιες που διευκολύνουν πολύ τη γυναίκα να φύγει από έναν γάμο με το 'καλημέρα'. lose-lose όπως προείπε ο φίλος παραπανω.

Όσο αντέχεις και μπορείς να φροντίζεις τον εαυτό σου και να καλοπερνάς, θα περνάει μια χαρά και η μπογιά σου όσο μεγαλώνεις (όπως και να το κάνουμε, ένας υγιής 45άρης μπορεί να έχει περισσότερες επιλογές απ όσες είχε στα 30 του), και θα λαμβάνεις εμπειρίες-δε θα βαριέσαι.
Όσο για τον φόβο της μοναξιάς, καλό είναι να καταλάβουμε επιτέλους πως χειρότερη μοναξία απο αυτή του εγκλωβισμού σε μια μίζερη κατάσταση, δεν υπάρχει!

Ας επενδύσουμε όσο μπορούμε στους εαυτόυς μας, (δουλειά, υγιεινή διατροφή, άσκηση, ταξίδια κλπ) με ό,τι έχουμε, και τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους, μάγκες!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Ακομη ενας στο κλαμπ :confused::

1690094434807.png


Γνώρισα την πρώην μου όταν ήμουν 23 ετών. Είχα ήδη σπίτι, αυτοκίνητο και επιχείρηση. Βγαίναμε δύο χρόνια και μετά παντρευτήκαμε. Άλλαξε τη νύχτα του γάμου, όταν την αντιμετώπισα γι' αυτό, η ακριβής απάντησή της ήταν «Έφερα έτσι κατά τη διάρκεια του ραντεβού αλλιώς δεν θα με παντρευόσουν». Ήταν καλός χαμαιλέοντας. Ο γάμος ήταν κόλαση. Χωρίσαμε λίγα χρόνια αργότερα.
Έπρεπε να πουλήσω το σπίτι μου, έπρεπε να της αγοράσω ένα καινούργιο αυτοκίνητο, έπρεπε να πληρώσω όλες τις αμοιβές δικηγόρου και δικηγόρων της, έπρεπε να πληρώσω όλα τα χρέη και τις πιστωτικές κάρτες της, έπρεπε να πληρώσω δέκα χρόνια διατροφή, έπρεπε να πληρώσω ένα χρόνο από τα κοινόχρηστά της, πήρε όλες τις οικονομίες μου, πήρε τη μισή επιχείρησή μου.
Ο δικηγόρος μου μου είπε ότι ήμουν τυχερός.
Ήμουν άστεγος που ζούσα στο αυτοκίνητό μου για ένα χρόνο. Μέχρι να πληρώσω τα πάντα, άρχιζα από τα 45 με 0 $.
ΜΗΝ παντρευτείς ποτέ. Ειδικά σε μέρη όπως το BC Canada όπου οι νόμοι για τα διαζύγια ευνοούν τις γυναίκες.
Ο Αίσωπος το εγραψε αυτο?
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.946
Κριτικές
5
Like
8.034
Πόντοι
2.306
Βασικά σκεφτόμουν πως ο γάμος ίσως προσφέρει την ψευαίσθηση ότι 'θα αράξουμε' και θα 'χαλαρώσουμε' με μια γυναίκα που 'μας αρέσει και εγκρίνουμε', μάλλον. Σενάριο που φαντάζει ουτοπικό.
Για να μην χάνουμε την μπάλα όμως, είναι πολλοί κι αυτοί που δεν έχουν ούτε το κέφι/όρεξη ούτε και τη δυνατότητα να παίζουν μπάλα με γκόμενες συνεχώς.
Όσο παίκτουρας κι αν είσαι, λογικό κάπου μέσα σου να κουραστείς στην πορεία, όσο κι αν καλοπερνάς. Είσαι σε επαγρύπνηση μονίμως να εντοπίζεις την επόμενη, έχεις να ανακαλύπτεις τι κουμάσι είναι η κάθε βλαμμένη, πρέπει να είσαι πάντα σε ετοιμότητα για τα πάντα!
Αυτά όμως είναι μέσα στο παιχνίδι της ζωής, το θέμα είναι να απολαμβάνεις το παιχνίδι καθαυτό, κι όχι να το βλέπεις ως τζόγο ώσπου να βρεις την 'κατάλληλη'.
Γιατί, μάγκες μου, αν βρεθείς κουρασμένος και πεσμένος, ΟΛΕΣ 'κατάλληλες' θα σου φανούν, κι εκεί θα κάνεις τη χειρότερη επιλογή. Κι έτσι συμβαίνει συχνά!
Λέμε συνεχώς πως οι 35άρες δεν παλεύονται, και είναι γεγονός-προκειται για ληγμένο προιόν στην ουσία, γάλα που ξίνισε είναι.
Αλλά κι εμείς εδώ που τα λέμε, δεν παλευόμαστε και πολύ από ένα σημείο και μετά. Απλά πλέον οι συνθήκες είναι τέτοιες που διευκολύνουν πολύ τη γυναίκα να φύγει από έναν γάμο με το 'καλημέρα'. lose-lose όπως προείπε ο φίλος παραπανω.

Όσο αντέχεις και μπορείς να φροντίζεις τον εαυτό σου και να καλοπερνάς, θα περνάει μια χαρά και η μπογιά σου όσο μεγαλώνεις (όπως και να το κάνουμε, ένας υγιής 45άρης μπορεί να έχει περισσότερες επιλογές απ όσες είχε στα 30 του), και θα λαμβάνεις εμπειρίες-δε θα βαριέσαι.
Όσο για τον φόβο της μοναξιάς, καλό είναι να καταλάβουμε επιτέλους πως χειρότερη μοναξία απο αυτή του εγκλωβισμού σε μια μίζερη κατάσταση, δεν υπάρχει!

Ας επενδύσουμε όσο μπορούμε στους εαυτόυς μας, (δουλειά, υγιεινή διατροφή, άσκηση, ταξίδια κλπ) με ό,τι έχουμε, και τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους, μάγκες!
Αρχιδιές.
Έχω φίλο στο εξωτερικό.
Μεγάλη "παικτούρα".
Μεγάλωσε με ισχυρό πατρικό πρότυπο, μακριά απ' την ηλίθια μάνα του.
Πήρε τη ζωή στα χέρια του από έφηβος. Αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό του, να φάνε και οι κότες. Σπίτι δικό του, Porsche, Mercedes, σκάφη, ρούχα, λεφτά με ουρά. Κάποια στιγμή βαρέθηκε "να είναι μόνος τα Χριστούγεννα και το Πάσχα". Κοινώς, τον έπιασαν οι ανασφάλειες. Λίγο πριν τα 50, παντρεύτηκε. Αποτέλεσμα: λίγο πριν τα 70 έχει κάνει ένα παιδί, με τη γυναίκα του - που δε βλέπεται πια - ζουν μαζί εντελώς συμβατικά και έχει γκόμενα μια 35αρα (ωραίο μωρό).
Συμπέρασμα: αν είσαι Άλφα μέιλ, δεν κάνεις τη μαλακία να παντρευτείς, όσο κι αν φοβάσαι τη μοναξιά. Γιατί, μετά από κάποια χρόνια, ΠΑΛΙ ΜΟΝΟΣ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙΣ!
 
Τελευταία τροποποίηση:

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Κάτσε τώρα.
Ο γαμπρός περπατημένος και "χορτασμένος" και η μέτρια νύφη του πέφτει καλή;
Δε μας τα λες καλά...
αφού έχει γίνει 140 κιλά, καλή του πέφτει.
Εσύ νομίζεις ότι όλοι οι άντρες πάνε και παντρέυονται την πιο "μουνάρα"; Αυτοί που το κάνουν αυτό καταλήγουν οι πιο δυστυχισμένοι. Όταν είναι για γάμο κοιτάς αν μπορεί να κρατήσει σπίτι η γυναίκα, όχι την εμφάνιση. Άμα θέλει να γαμήσει ξέρει που να πάει.
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.916
Κριτικές
3
Like
1.613
Πόντοι
216
Αρχιδιές.
Έχω φίλο στο εξωτερικό.
Μεγάλη "παικτούρα".
Μεγάλωσε με ισχυρό πατρικό πρότυπο, μακριά απ' την ηλίθια μάνα του.
Πήρε τη ζωή στα χέρια του από έφηβος. Αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνης στον εαυτό του, να φάνε και οι κότες. Σπίτι δικό του, Porsche, Mercedes, σκάφη, ρούχα, λεφτά με ουρά. Κάποια στιγμή βαρέθηκε "να είναι μόνος τα Χριστούγεννα και το Πάσχα". Κοινώς, τον έπιασαν οι ανασφάλειες. Λίγο πριν τα 50, παντρεύτηκε. Αποτέλεσμα: λίγο πριν τα 70 έχει κάνει ένα παιδί, με τη γυναίκα του - που δε βλέπεται πια - ζουν μαζί εντελώς συμβατικά και έχει γκόμενα μια 35αρα (ωραίο μωρό).
Συμπέρασμα: αν είσαι Άλφα μέιλ, δεν κάνεις τη μαλακία να παντρευτείς, όσο κι αν φοβάσαι τη μοναξιά. Γιατί, μετά από κάποια χρόνια, ΠΑΛΙ ΜΟΝΟΣ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙΣ!
Το ίδιο πραγμα λέμε αφού! Έτσι είναι ακριβώς!
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.946
Κριτικές
5
Like
8.034
Πόντοι
2.306
αφού έχει γίνει 140 κιλά, καλή του πέφτει.
Εσύ νομίζεις ότι όλοι οι άντρες πάνε και παντρέυονται την πιο "μουνάρα"; Αυτοί που το κάνουν αυτό καταλήγουν οι πιο δυστυχισμένοι. Όταν είναι για γάμο κοιτάς αν μπορεί να κρατήσει σπίτι η γυναίκα, όχι την εμφάνιση. Άμα θέλει να γαμήσει ξέρει που να πάει.
Α είναι τριμπαζο ο γαμπρός, πάω πάσο :cheesy::cheesy::cheesy:
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.472
Κριτικές
1
Like
6.153
Πόντοι
2.356
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη παγίδα ή απάτη (όπως και να το πούμε), από τον γάμο.

Άσε αυτή η σιγουριά ότι τα παιδιά θα γηροκομήσουν, θα φροντίσουν κλπ. :rolleyes:
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Όλο στα αρνητικά του γάμου εστιάζετε εδώ μέσα. Έγω γνωρίζω φίλο με πετυχημένο γάμο. Η γυναίκα του είναι νοικοκυρά που δεν βγαίνει και πολύ έξω από το σπίτι. Όταν υποδέχεται καλεσμένο μένει κυρίως στην κουζίνα σαν να "ψιλοντρέπεται" και διαρκώς ετοιμάζει τα φαγητα, κερασματα κλπ. Αν τελειώσουν οι δουλειές στην κουζίνα προφασίζεται δουλειά με τα παιδιά για να μην βρεθεί στο τραπεζι που τα λένε οι άντρες. Παρέες έξω από το σπίτι πέρα από σόι της δεν κάνει.
Ο φίλος ήταν ξεβγαλμένος, δούλευε από μικρός και χορτασμένος από "νυχτοπερπατήματα". Είχε βέβαια και δυνατό πατρικό πρότυπο που τον ξεμαμάκιασε από μικρή ηλικία. Την κοπέλα τη βρήκε με προξενειό, πακέτο από τον μπαμπά της στον σύζυγο, με πιστοποιητικό γνησιότητας που λένε. Μισθό βγάζει 3 φορές πάνω από το βασικό αλλά και πάλι φοβάται γιατί οι πειρασμοί που μπορούν να "χαλάσουν" τη γυναίκα είναι πολλοί πλέον. Μόλις η γυναίκα καταλάβει ότι μπορεί να έχει αυτά τα λεφτά χωρίς να ανέχεται μέσα στα πόδια της το "γουρούνι" που τα φέρνει, ξυπνάει και φεύγει. Γι αυτό τη φυλάει όσο μπορεί από τις κακές επιροές.

Αν δεν είναι μπάζο,τότε όντως είναι καλή περίπτωση
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
Αρχιδιές.
Έχω φίλο στο εξωτερικό.
Μεγάλη "παικτούρα".
Μεγάλωσε με ισχυρό πατρικό πρότυπο, μακριά απ' την ηλίθια μάνα του.
Πήρε τη ζωή στα χέρια του από έφηβος. Αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό του, να φάνε και οι κότες. Σπίτι δικό του, Porsche, Mercedes, σκάφη, ρούχα, λεφτά με ουρά. Κάποια στιγμή βαρέθηκε "να είναι μόνος τα Χριστούγεννα και το Πάσχα". Κοινώς, τον έπιασαν οι ανασφάλειες. Λίγο πριν τα 50, παντρεύτηκε. Αποτέλεσμα: λίγο πριν τα 70 έχει κάνει ένα παιδί, με τη γυναίκα του - που δε βλέπεται πια - ζουν μαζί εντελώς συμβατικά και έχει γκόμενα μια 35αρα (ωραίο μωρό).
Συμπέρασμα: αν είσαι Άλφα μέιλ, δεν κάνεις τη μαλακία να παντρευτείς, όσο κι αν φοβάσαι τη μοναξιά. Γιατί, μετά από κάποια χρόνια, ΠΑΛΙ ΜΟΝΟΣ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙΣ!
καλε ρε φιλε τι λες λιγο πριν τα 70 εκανε παιδι ,δηλαδη στα 65? δυσκολο σε αυτη την ηλικια απο ολες της αποψεις δεν νομιζο να μπορει για βιολογικους λογους αλλα αν θα μπορουσε δεν θα δει ποτε το παιδι του μεγαλο
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.200
Like
3.434
Πόντοι
456
Όπως υπάρχουν πολλοί αποτυχημένοι γάμοι έτσι υπάρχουν και επιτυχημένοι.
Γενικά έχω προσέξει τα εξής σε γάμους που δεν έχουν διαλυθεί:
Υπάρχει μια σχετική οικονομική άνεση.
Παιδιά. Συνήθως όταν και οι δυο βλέπουν το θέμα παιδί και οικογένεια αλτρουστικά, δηλαδή σκοπός είναι να φέρω έναν άνθρωπο στον κόσμο και να τον βοηθήσω να κάνει κάτι καλύτερο από εμένα. Όσοι το βλέπουν εγωιστικά, δηλαδή να έχουν να λένε πως έγινα πατέρας ή μητέρα ο γάμος έχει ημερομηνία λήξης.
Διαφορά ηλικίας υπέρ του άντρα. Όλοι μας έχουμε καλομάθει με πιπίνια ή στον αγοραίο οπότε από ένα σημείο και μετά μια φακλανίζουσα γυναίκα είναι κάπως. Βέβαια γούστα είναι αυτά. Την φακλανοποίηση την ξεπερνάς αν έχεις παιδιά γιατί είσαι πλέον σε άλλο level αλλά ....
Cool χαρακτήρες και οι δυο με διάθεση να προσαρμοστούν στο χαρακτήρα του άλλου και όχι να προσπαθούν να κάνει ο ένας τον άλλο σαν τα μούτρα του. Ιδιάιτερα ο χαρακτήρας παίζει μεγάλο ρόλο και μπορεί να κάνεις γαργάρα άλλα πράγματα όπως εμφάνιση.

Το πρόβλημα είναι πως οι family oriented γυναίκες σε νεαρή ηλικία με δουλειά κτλ είναι λίγες και τις τσιμπάνε κατευθείαν. Από την άλλη όσο μεγαλώνουν δεν τις θέλουμε εμείς.
Την απάντηση στο αν αξίζει να κάνεις παιδιά τη δίνουν οι πλούσιοι, που όλοι έχουν από δυο και τρεία.
Για εμάς που δεν έχουμε εκατομμύρια στην τράπεζα θέλει προσπάθεια και συμβιβασμούς και από τους δύο και να καταλάβουν οι γυναίκες πως ο χρόνος είναι ο μεγαλύτερος εχθρός τους.
,
Population_Pyramid_of_the_Hellenic_Republic_2023.png


Παρεπιπτόντως αυτή είναι η ηλικιακή πυραμίδα της Ελλάδας.
Από 40αρες και πάνω βρομάει ο τόπος. Βέβαια οι πιο πολλές έχουν μείνει στα αζήτητα ή με κανα δυο διαζύγια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom