Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 480K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.315
Κριτικές
62
Like
44.974
Πόντοι
9.297
Τι παρανομο το πουτανιλικι στις ΗΠΑ ρε μαν, πανε μια βολτα Λας Βεγκας η και σε αλλα μερη και θα αλλαξει δερμα η πουτσα σου απο το γαμησι με πουτανες. Καθε 10 μετρα θα σου δινουν καρτουλα με νουμερα, φωτο, κλπ
Ειναι παρανομο οσο και η μαριχουανα που ειναι πιο αφθονη και απο το γκαζον
Μόνο εκεί και σε μερικές ακόμα πολιτείες ακούγεται ότι επιτρέπεται...στις πιο πολλές πολιτείες είναι παράνομο.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.315
Κριτικές
62
Like
44.974
Πόντοι
9.297
Σε νεαρή ηλικία παντρεύονται γιατι γλυκαίνονται από το σεξ, σε μέση ηλικία για να μην τους λένε πούστηδες τα ετοιμοθάνατα μπαρμπάδια τους και οι πιο ώριμοι για να κάνουν ένα παιδί που θα τους πάει στο νοσοκομείο όταν χρειαστεί.
Για το τελευταίο...ισχύει μόνο αν τα παιδιά είναι σε απόσταση βολής αν όχι στην ίδια πολυκατοικία...σε περιπτώσεις όπου δεν γίνεται αυτό...ο Θεός να βοηθήσει.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.239
Κριτικές
18
Like
20.029
Πόντοι
4.546
Η πλειοψηφία που γράφει εδώ μέσα, είναι ανίκανη να συντηρήσει τον εαυτό της,πόσο μάλλον να κάνει και οικογένεια. Αυτή είναι η αλήθεια, είτε μου/σας αρέσει είτε όχι.

Τα υπόλοιπα, έπονται σε δεύτερο χρόνο. Αξίζει, δεν αξίζει, και ναι και όχι, κατά την άποψή μου. Λίγοι έχουν βρει μια χρυσή τομή, είναι συνειδητοποιημενοι για το τι και πώς, και τα ισορροπουν ιδανικά, συνδυάζοντας πράγματα: έχω διαβάσει τέτοιες παραδοχές και αναλύσεις εδώ μέσα από κάποιους και τους βγάζω το καπέλο.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.315
Κριτικές
62
Like
44.974
Πόντοι
9.297
Αυτός που πάει για οικογενεια δεν αρκεί να συντηρεί τον εαυτό του...αυτό όλοι σχεδόν το πετυχαίνουμε...για οικογένεια πρέπει ο άνδρας να είναι χρηματοδότης δηλαδή να μπορεί να φροντίσει και άλλους άρα να μην είναι μεροδουλι μεροφα'ι' αλλά να έχει σίγουρα τετραψήφιο μηνιαιο εισόδημα .
Φυσικά αν εργάζεται η σύζυγός ακόμα καλύτερα αλλά ακόμα και αν δεν εργάζεται να τακτοποιούνται ΟΛΑ.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Cool χαρακτήρες και οι δυο με διάθεση να προσαρμοστούν στο χαρακτήρα του άλλου και όχι να προσπαθούν να κάνει ο ένας τον άλλο σαν τα μούτρα του. Ιδιάιτερα ο χαρακτήρας παίζει μεγάλο ρόλο και μπορεί να κάνεις γαργάρα άλλα πράγματα όπως εμφάνιση.
Έχεις δει ποτέ τέτοιο ζευγάρι; Κατά κανόνα μία/ένας υπερισχύει και ο άλλος/η τον τρώει. Ειδικά μετά από μερικά χρόνια γάμου δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά κανένα ζευγαρι cool 50-50.
Άμα ξεκινήσει κάποιος cool με "διάθεση να προσαρμοστεί στο χαρακτήρα του άλλου" είναι σαν να παίζει με δεμένα χέρια, θα τον φάει στο τέλος. Ή έστω οι υποχωρήσεις που θα κάνει να μην είναι περισσότερες από αυτές που κάνει το άλλο μέλος της σχέσης.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Αυτός που πάει για οικογενεια δεν αρκεί να συντηρεί τον εαυτό του...αυτό όλοι σχεδόν το πετυχαίνουμε...για οικογένεια πρέπει ο άνδρας να είναι χρηματοδότης δηλαδή να μπορεί να φροντίσει και άλλους άρα να μην είναι μεροδουλι μεροφα'ι' αλλά να έχει σίγουρα τετραψήφιο μηνιαιο εισόδημα .
Ελάχιστοι είναι τέτοιοι. Γι αυτό τα παιδιά τα μεγαλώνουν οι γιαγιάδες με τις συντάξεις τους.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.315
Κριτικές
62
Like
44.974
Πόντοι
9.297
Ελάχιστοι είναι τέτοιοι. Γι αυτό τα παιδιά τα μεγαλώνουν οι γιαγιάδες με τις συντάξεις τους.
Πολυ σωστά...
Για αυτό ο κάθε ψωμολυσσας μοστραρει για γαμπρός ...με ξένο κωλο κάνει τον μπουστη.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.315
Κριτικές
62
Like
44.974
Πόντοι
9.297
Έχεις δει ποτέ τέτοιο ζευγάρι; Κατά κανόνα μία/ένας υπερισχύει και ο άλλος/η τον τρώει. Ειδικά μετά από μερικά χρόνια γάμου δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά κανένα ζευγαρι cool 50-50.
Άμα ξεκινήσει κάποιος cool με "διάθεση να προσαρμοστεί στο χαρακτήρα του άλλου" είναι σαν να παίζει με δεμένα χέρια, θα τον φάει στο τέλος. Ή έστω οι υποχωρήσεις που θα κάνει να μην είναι περισσότερες από αυτές που κάνει το άλλο μέλος της σχέσης.
Κάπως έτσι είναι και η διεθνής διπλωματία...
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.946
Κριτικές
5
Like
8.034
Πόντοι
2.306
καλε ρε φιλε τι λες λιγο πριν τα 70 εκανε παιδι ,δηλαδη στα 65? δυσκολο σε αυτη την ηλικια απο ολες της αποψεις δεν νομιζο να μπορει για βιολογικους λογους αλλα αν θα μπορουσε δεν θα δει ποτε το παιδι του μεγαλο
Έχεις δίκιο, δεν το διατύπωσα σωστά.
Το παιδί το έκανε λίγο μετά τη σύναψη του γάμου.
Τώρα είναι 19.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.093
Πόντοι
2.356
Κοτσωνάτοι σε αυτη την ηλικία είναι όσοι πρόσεχαν τον εαυτό τους τα προηγούμενα χρόνια. Οι οικογενειάρχες που σκίζονται για το μεροκάματο μην τυχόν και γκρινιάξει η γυναίκα και φύγει μπαταλέυουν γρήγορα.
Δεν εννοώ να είναι παίδαροι αλλά να κρατιούνται οκ σε σχέση με τις γυναίκες. Και βέβαια είναι λάθος να σκίζεται κάποιος για να μην γκρινιάξει
η αλλη. Σιγά σιγά μαθαίνουμε ότι δεν χρειάζεται και δεν είναι καθόλου χρήσιμο να είναι κάποιος ιππότης αν η άλλη δεν φέρεται άψογα ώστε να περνούν μια χαρά. Σε γενικές γραμμές αν τα βάλεις κάτω, συμφέρει να δουλεύουν κι οι δυο και να μοιράζονται υποχρεώσεις, ευθύνες όπως και χαρές. Αν είναι η άλλη να αραζει σπίτι, να ξεσκονιζει σιδερωνοντας, φτιάχνοντας κάναν Μοαρμπαστάθη κτλ, κάθομαι κι εγώ σπίτι να μου τα ακουμπάνε. Πόσα δηλαδή νομίζει θα της ακουμπήσουν από έναν μισθό; η μήπως νομίζει θα δουλεύουμε 12 ώρες για να μας λέει μπράβο αντρούλη μου;
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.093
Πόντοι
2.356
Και πάλι όμως,9/10 άντρες αν τους ρωτήσεις,θα σου πουν θέλουν να παντρευτούν.Και νέοι κιόλας,μέχρι τα 30-35 το πολύ

Ωρες ώρες δεν μπορώ να το εξηγήσω.Nιώθουν ανώτεροι απ'τους άλλους αν είναι παντρεμένοι;Φοβούνται μήπως δεν βρουν άλλη;Φοβούνται μήπως τους έχουν για πούστηδες αν δεν παντρευτούν;Αφού στο τέλος οι περισσότεροι καταλήγουν δυστυχισμένοι.
Το έχουμε πει κι αυτό. Όσοι παντρεύονται είναι προορισμένοι να παντρευτούν. Από αυτούς άλλοι προσπαθούν κι άλλοι όχι για ευημερία. Οι υπόλοιποι που δεν θέλουν να παντρευτούν, δεν θα παντρευτούν πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που θα τύχει. Απλά θα τύχει.
 

petheropliktos

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2017
Μηνύματα
146
Like
447
Πόντοι
21
Το δοκίμασα και μπορώ να πω. Αν δεν είστε σίγουροι πως βρήκατε γυναίκα να συνεννοείστε, να σας υποστηρίζει και να την υποστηρίζετε, δεν αξίζει να κάνετε οικογένεια. Στατιστικά δηλαδή, οι περισσότεροι και οι περισσότερες πλέον δεν κάνουν για οικογένεια, δηλαδή για να γίνουν γονείς. Δεν πρέπει να κάνουμε παιδιά, πρέπει να κάτσουμε σαν ηλίθιο είδος που είμαστε να αυτοκτονήσουμε πληθυσμιακά να ησυχάσει ο πλανήτης (έχασε η Βενετιά βελόνι). Αντ'αυτού, προσωπικά εγώ έκατσα και κάναμε με την γυναίκα μου άλλα δυο ανθρώπινα όντα, που θα παλεύουν μια ζωή να αποδείξουν ότι τους αξίζει να ζήσουν και να γίνουν κι αυτοί γονείς, διαιωνίζοντας μια κατάσταση που έπρεπε να'χει πάψει να υπάρχει εδώ και δεκαετίες. Στο μεταξύ εμείς θα τρωγόμαστε με τα ρούχα μας για χίλιους δυο απίθανους λόγους, εγωισμούς και κόμπλεξ, δίνοντας στα παιδιά κάθε τόσο όμορφες εικόνες όπως να πέφτουν χριστοπαναγίες ή να μιζεριάζουμε και να ευχόμαστε να μας βρει μια αρρώστια να φύγουμε με καλή δικαιολογία, όσο θα μετράμε τα χρόνια μέχρι να ενηλικιωθούν για να μπορέσουμε να χωρίσουμε κάπως πιο ανώδυνα -που σιγά μην το καταφέρουμε να κρατηθούμε μέχρι τότε.
 
Εγγρ.
11 Σεπ 2019
Μηνύματα
94
Like
66
Πόντοι
0
Ο γάμος αξίζει αλλά είναι για έμπειρους παίκτες. Όταν παντρεύεσαι, δεν παντρεύεσαι απλά έναν άνθρωπο αλλά και το σόι που τον συνοδεύει και κυρίως την νοοτροπία των γονέων του.

Γράφοντας αυτό θέλω να προσθέσω ότι το να διατηρήσεις έναν γάμο είναι πρόκληση. Για οικογένεια και παιδιά, ακόμα πιο δύσκολο. Θεωρώ υπεύθυνη στάση το να μην παντρευτείς και να μην δημιουργήσεις οικογένεια αν καταλαβαίνεις ότι δεν κάνεις γι αυτό από το να το κάνεις και να κάνεις μαλακίες.

Και ο χρυσός κανόνας είναι ότι όταν επιλέγεις γυναίκα για να παντρευτείς πρέπει να κάνει για σπίτι και οικογένεια ή τουλάχιστον να είναι καλή σύντροφος. Τρελούτσικες και παρτυ ανιμαλ κλπ κατηγορίες είναι ρίσκο. Και αυτές έχουν ταίρι φυσικά αλλά για κάποιον που θέλει να αράξει και να ανοίξει σπίτι, δεν κάνουν ξεκάθαρα εκτός αν είναι σε αρκετά μεγάλη ηλικία και έχουν ηρεμήσει.

Συμπερασματικά, γάμος ναι αξίζει αν ξέρεις τι κάνεις. Για οικογένεια και παιδιά, υπάρχει ρίσκο. Εκεί ο καθένας δίνει την προσωπική του απάντηση και θα το αφήσω σε εσάς να το απαντήσετε.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.423
Κριτικές
1
Like
2.821
Πόντοι
456
Το δοκίμασα και μπορώ να πω. Αν δεν είστε σίγουροι πως βρήκατε γυναίκα να συνεννοείστε, να σας υποστηρίζει και να την υποστηρίζετε, δεν αξίζει να κάνετε οικογένεια. Στατιστικά δηλαδή, οι περισσότεροι και οι περισσότερες πλέον δεν κάνουν για οικογένεια, δηλαδή για να γίνουν γονείς. Δεν πρέπει να κάνουμε παιδιά, πρέπει να κάτσουμε σαν ηλίθιο είδος που είμαστε να αυτοκτονήσουμε πληθυσμιακά να ησυχάσει ο πλανήτης (έχασε η Βενετιά βελόνι). Αντ'αυτού, προσωπικά εγώ έκατσα και κάναμε με την γυναίκα μου άλλα δυο ανθρώπινα όντα, που θα παλεύουν μια ζωή να αποδείξουν ότι τους αξίζει να ζήσουν και να γίνουν κι αυτοί γονείς, διαιωνίζοντας μια κατάσταση που έπρεπε να'χει πάψει να υπάρχει εδώ και δεκαετίες. Στο μεταξύ εμείς θα τρωγόμαστε με τα ρούχα μας για χίλιους δυο απίθανους λόγους, εγωισμούς και κόμπλεξ, δίνοντας στα παιδιά κάθε τόσο όμορφες εικόνες όπως να πέφτουν χριστοπαναγίες ή να μιζεριάζουμε και να ευχόμαστε να μας βρει μια αρρώστια να φύγουμε με καλή δικαιολογία, όσο θα μετράμε τα χρόνια μέχρι να ενηλικιωθούν για να μπορέσουμε να χωρίσουμε κάπως πιο ανώδυνα -που σιγά μην το καταφέρουμε να κρατηθούμε μέχρι τότε.
τοτε χωρισε επωδυνα παρα να πεφτουν χριστοπαναγίες οπως λες γιατι και αυτο δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα παιδια.Καλυτερα μια εικόνα -ασχημη μεν- μια και εξω παρα να τους κανετε τη ζωη πατινι.Τωρα αξιζει δεν αξιζει,καταλληλη ξε καταλληλη δεν ξερω αν υπάρχουν αυτα γιατι και τον καλυτερο ανθρωπο να βρεις,ολοι αλλαζουμε και ολοι βαριομαστε.Αν πχ παντρευτεις στα 30 μια γυναίκα,δεν θα ειναι ο ιδιος ανθρωπος στα 40 η στα 50...οπως και εσυ θα αλλαξεις.Αλλα αυτο το να περιμενεις να πανε τα παιδια 18 και να μη γουστάρεις να βλεπεις τα μουτρα της γυναίκας σου,ε ειναι κινέζικο βασανιστηριο οπως και να το κανεις.Εχω φιλο που ειναι ετσι μονο που μου τα λεει με πιανει πονοκέφαλος,σκεψου να τα ζουσα
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.200
Like
3.434
Πόντοι
456
Γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει να παντρευτεί κάποιος αν δεν έχει σκοπό να κάνει παιδιά.
Μακάρι όλοι να ήταν τυχεροί και να είχαν πετυχημένους γάμους και απογόνους αλλά είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που πλέον είναι λαχείο. Από όσους βλέπω που ανήκουν σε αυτήν τη μειοψηφία πιστεύω πως αξίζει αλλά με τις προυποθέσεις που έγραψαν οι φίλοι παραπάνω.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.239
Κριτικές
18
Like
20.029
Πόντοι
4.546
Γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει να παντρευτεί κάποιος αν δεν έχει σκοπό να κάνει παιδιά.
Μακάρι όλοι να ήταν τυχεροί και να είχαν πετυχημένους γάμους και απογόνους αλλά είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που πλέον είναι λαχείο. Από όσους βλέπω που ανήκουν σε αυτήν τη μειοψηφία πιστεύω πως αξίζει αλλά με τις προυποθέσεις που έγραψαν οι φίλοι παραπάνω.
Έτσι νομίζω κσι εγώ: δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για γάμο, αν δεν επιθυμείς οικογένεια.
Απλή συμβίωση φτάνει.
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
765
Κριτικές
8
Like
899
Πόντοι
366

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom