Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 480K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

FAT BASTARD

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
433
Like
812
Πόντοι
81
Δώσε λινκ. Εγώ δίνω το δικό μου
...
Προγαμιαίο συμβόλαιο:

Το προγαμιαίο δεν ισχύει νομικά στην Ελλάδα Στην περίπτωση δε που συναφθεί, θα είναι άκυρο ως αντίθετο στη δημόσια τάξη και τα χρηστά ήθη......
-http://www.lawsavvidou.gr/%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%98%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%B6%CF%8D%CE%B3%CF%89%CE%BD
 

George Alpha

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2018
Μηνύματα
2.039
Like
6.577
Πόντοι
1.056
Ένα παιδί καταλήγει στο ταμπλετ ΜΟΝΟ όταν ο γονιός δεν είναι δίπλα του. Την περίοδο που είχα ένα παιδάκι (όχι δικό μου), το μόνο που ζήταγε ήταν εμένα. Έπαιζε, με χτυπούσε, γελούσε, και μετά κοιμόταν πάνω μου σαν μωρό. Έτριβα την πλατουλα του όταν το έβαζα για ύπνο σιγά σιγά για να αποκοιμηθεί. Η μάνα του του είχε πάρει ένα σκασμό παιχνίδια, δυο σακούλες στο μπόι του Καριπιδη. Και της εξήγησα ότι όλα αυτά είναι άχρηστα, τα δώρα και τα λεφτά δε σημαίνουν τίποτα. Αυτό που θέλει είναι η παρέα, η προσοχή, δίκη μου, δίκη σου και φυσικά με παιδάκια στον παιδικό σταθμό. Με τον καιρό και τους μήνες που συζούσαμε, του έδωσε το κινητό να παίξει (για να μας αφήσει ήσυχους) γιατί ήθελε να γαμηθουμε, να πιούμε, κτλ. Σιγά σιγά ο μικρός κόλλησε με το κινητό, γιατί εκεί βρήκε την ντοπαμίνη του όπως θες πες το. Μετά εάν του έπαιρνες το κινητό μπορούσε να πάθει νευρικό κλονισμό. Αυτό φταίει; Όχι, εμείς. Ειναι ζόρικο να μπορείς να έχεις μια ισορροπημένη καθημερινότητα με δουλειά, σπίτι, υποχρεώσεις, και να έχεις αρκετό χρόνο με το παιδί. Εμεις οκέι, δε θα έχουμε τόσο και εξάλλου δε γουστάρω τον ρόλο της μανας, σαν κάτι μπαμπάδες θύματα που νταντεύουν σα σκυλιά. Μια γυναίκα πρέπει να είναι υπεύθυνη και να περνάει χρόνο μαζί του συνέχεια. Και ΕΚΕΙ βλέπεις ποια αξιζει και ποια όχι. Όχι στο «ποια αρέσει τα παιδιά» και τέτοιες πίπες. Όλες οι μάνες (σχεδόν) θα τρέξουν το παιδί τους. Θα το ντύσουν, θα του ετοιμάσουν πρωινό, θα το πάνε εκεί θα το πάνε αλλου, θα το φροντίσουν. Αυτό είναι γονιδιακό, μητρικό ένστικτο πες το όπως θες. Άλλο αυτό, άλλο να ΘΕΣ να περνάς χρόνο μαζί του. ΧΡΟΝΟ. Όχι να κοιτάς πώς να το στείλεις εδώ ή εκεί για να πας να πάρεις 70€ κόκα απ’ τον τυρόβλακα οδηγό και να παρτάρεις μαζί μου να σε γαμαω πέντε ώρες σερί και να βλέπουμε ταινίες.

Άλλο μάνα... και άλλο ΜΑΝΑ.

Λίγες οι μάνες που το κάνουν αυτό που λέω. ΔΥΣΕΥΡΕΤΕΣ. Από μάνες - και δη βίζιτες μάνες - που κλαίνε για το παιδί τους αλλά το χρησιμοποιούν βάζοντας γνώμονα την δίκη τους καλοπέραση, ΠΗΞΑΜΕ.

Γι’ αυτό πριν πείτε το ναι και πριν τελειώσετε μέσα της, να είστε σίγουροι από δέκα μεριές για το ποιος είναι ο άνθρωπος με τον οποίο πάτε να περάσετε το υπόλοιπο της ζωής σας μαζί του.

Τα σεβη μου! Συμφωνω σε ολα τυπε! :hi:

Απλα, τετοιες γυναικες δεν υπαρχουν η για να το κανω λιγο πιο ελπιδοφορο, ειναι δυσευρετες οπως λες!
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.797
Like
14.535
Πόντοι
3.656
Αυτό που ποστάρησες γρ'αφει ....Το προγαμιαίο συμβόλαιο είναι μία ιδιότυπη νομική κάλυψη των σχέσεων του ζευγαριού, η οποία προβλέπεται από το αγγλοσαξονικό δίκαιο. ...... Που είδες να γράφει ότι ισχύει στην Ελλάδα; Το ότι υπάρχει στο Αγγλοσαξονικό δίκαιο το γνωρίζω
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.797
Like
14.535
Πόντοι
3.656
το δεύτερο λινκ βγάζει σε ένα υπόδειγμα που έχει συντάξει μια Ρωσόφωνη Δικηγόρος στην Ελλάδα. Που είδες ότι έχει κάποια πραγματική Νομική ισχύ;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Δε χρειαζεται προγαμιαια συμβολαια, κλπ
Αν ξερεις πως να κινηθεις, μπορεις να εχεις ακομα και 2,3 εκατομμυρια ευρω σε ονλινε λογαριασμους σε εταιριες του εξωτερικου και δε θα παρει χαμπαρι ποτε κανενας (bitcoin, μετοχες, ομολογα, τραπεζες, online πορτοφολια, κ.ο.κ.)
Το ιδιο και σε μετρητα. Μια τραπεζικη θυριδα με 500.000 μεσα και δεν προκειται να παρει χαμπαρι ποτε κανενας παρα μονο αν φυγεις απ τη ζωη και ξεκινησουν διαδικασιες κληρονομιας, κλπ
 

FAT BASTARD

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
433
Like
812
Πόντοι
81
το δεύτερο λινκ βγάζει σε ένα υπόδειγμα που έχει συντάξει μια Ρωσόφωνη Δικηγόρος στην Ελλάδα. Που είδες ότι έχει κάποια πραγματική Νομική ισχύ;
Δεν τα διάβασες όλα. Προγαμιαιο συμβόλαιο με την αγγλοσαξονική έννοια, δεν υπάρχει στην Ελλάδα ακόμα. Υπάρχει η σύμβαση κοινοκτημοσύνης όμως. Και γράφω για πολλοστή φορά, ένα προγαμιαια συμβόλαιο δεν αφορά μόνο περιουσιακά θέματα. Αφορά και άλλα. Ειδικά ο Έλληνας μελλοντικός πατέρας, ΠΡΕΠΕΙ να διασφαλίζει τα γονεϊκα του δικαιώματα πριν τον γάμο. Το τι ισχύει στο οικογενειακό μας δίκαιο, πιστεύω το γνωρίζεις.
 

FAT BASTARD

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
433
Like
812
Πόντοι
81
Δε χρειαζεται προγαμιαια συμβολαια, κλπ
Αν ξερεις πως να κινηθεις, μπορεις να εχεις ακομα και 2,3 εκατομμυρια ευρω σε ονλινε λογαριασμους σε εταιριες του εξωτερικου και δε θα παρει χαμπαρι ποτε κανενας (bitcoin, μετοχες, ομολογα, τραπεζες, online πορτοφολια, κ.ο.κ.)
Το ιδιο και σε μετρητα. Μια τραπεζικη θυριδα με 500.000 μεσα και δεν προκειται να παρει χαμπαρι ποτε κανενας παρα μονο αν φυγεις απ τη ζωη και ξεκινησουν διαδικασιες κληρονομιας, κλπ
Για τα οικονομικά είναι μια λύση αυτό που προτείνεις. Βέβαια ο Έλληνας ως συνήθως έχει την περιουσία του σε ακίνητα. Αυτά δυστυχώς δεν μπαίνουν σε θυρίδες. Και μην ξεχνάς ότι μετά από 10-20 χρόνια γάμου, η γυναίκα σου θα ξέρει καλύτερα από εσένα πόσα βγάζεις. Άρα δύσκολα θα κρυφτείς. Επίσης το προγαμιαιο δεν αφορά μόνο περιουσία. Αφορά και άλλα πράγματα.
 

FAT BASTARD

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
433
Like
812
Πόντοι
81
Αν χρειάζεσαι προγαμιαίο συμβόλαιο τότε κακώς σκέφτεσαι τον γάμο.
Δεν συμφωνώ. Είναι σαν να λες οταν χρειάζεσαι ασφάλεια αυτοκινήτου, τότε κακώς οδηγείς. Εάν η γυναίκα δεν υπογράφει, τότε κακώς πας να την παντρευτείς. Ξέρεις κυκλοφορούν αρπακτικά, που μόλις πάρουν από τον άντρα αυτό που θέλουν (παιδί), τότε βλέπεις την σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού. Αλλά τότε είναι αργά.
 

demidog

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2014
Μηνύματα
11
Like
58
Πόντοι
0
Δεν συμφωνώ. Είναι σαν να λες οταν χρειάζεσαι ασφάλεια αυτοκινήτου, τότε κακώς οδηγείς. Εάν η γυναίκα δεν υπογράφει, τότε κακώς πας να την παντρευτείς. Ξέρεις κυκλοφορούν αρπακτικά, που μόλις πάρουν από τον άντρα αυτό που θέλουν (παιδί), τότε βλέπεις την σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού. Αλλά τότε είναι αργά.
Το παράδειγμα που φέρνεις δεν είναι ισοδύναμο.

Το πρόβλημα δεν είναι ο γάμος γενικά. Παντρευτείτε με την κατάλληλη σύντροφο που δεν θα νιώθετε την ανάγκη για προγαμιαίο. Αν από την άλλη χρειάζεστε προγραμιαίο δεν έχετε βρει την κατάλληλη για γάμο.

Συνεχίστε το ψάξιμο και αν στην τελική βαριέστε κάντε σύμφωνο συμβίωσης. Γενικά δεν χρειάζεται να πέσετε στα βαθιά εκτός αν το ζητάει η ψυχή σας να θυματοποιηθείτε σε μια σχέση που στα χαρτιά την έχετε κλειδώσει αλλά στην πράξη όχι. Και ακόμα και αν την έχετε κλειδώσει στο τέλος παίρνετε ένα πολύ μικρό μέρος από αυτό που υποτίθεται πως είναι ο γάμος, που είναι αγάπη, ζεστασιά, ο άνθρωπος σου κλπ. Και γι' αυτό δεν χωράει προγαμιαία και δικό μου δικό σου.

Τώρα για τον χαβαλέ και αν ήθελα να φέρω ένα παράδειγμα με οδήγηση, θα ήταν συγκεκριμένα με αυτοκίνητο, γιατί όπως είπα παραπάνω το πρόβλημα δεν είναι ο γάμος (οδήγηση), αλλά ο γάμος με κάποια που χρειάζεται προγαμιαίο, τότε θα πήγαινε κάπως έτσι:

"Αν πιστεύεις πως πρέπεις να πηγαίνεις με 10χλμ την ώρα max και με ένα συνεργείο καπαρωμένο σε 24 ωρη βάση, τότε μάλλον κακώς σκέφτεσαι να πάρεις αυτό το αυτοκίνητο"
 

FAT BASTARD

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
433
Like
812
Πόντοι
81
Το παράδειγμα που φέρνεις δεν είναι ισοδύναμο.

Το πρόβλημα δεν είναι ο γάμος γενικά. Παντρευτείτε με την κατάλληλη σύντροφο που δεν θα νιώθετε την ανάγκη για προγαμιαίο. Αν από την άλλη χρειάζεστε προγραμιαίο δεν έχετε βρει την κατάλληλη για γάμο.

Συνεχίστε το ψάξιμο και αν στην τελική βαριέστε κάντε σύμφωνο συμβίωσης. Γενικά δεν χρειάζεται να πέσετε στα βαθιά εκτός αν το ζητάει η ψυχή σας να θυματοποιηθείτε σε μια σχέση που στα χαρτιά την έχετε κλειδώσει αλλά στην πράξη όχι. Και ακόμα και αν την έχετε κλειδώσει στο τέλος παίρνετε ένα πολύ μικρό μέρος από αυτό που υποτίθεται πως είναι ο γάμος, που είναι αγάπη, ζεστασιά, ο άνθρωπος σου κλπ. Και γι' αυτό δεν χωράει προγαμιαία και δικό μου δικό σου.

Τώρα για τον χαβαλέ και αν ήθελα να φέρω ένα παράδειγμα με οδήγηση, θα ήταν συγκεκριμένα με αυτοκίνητο, γιατί όπως είπα παραπάνω το πρόβλημα δεν είναι ο γάμος (οδήγηση), αλλά ο γάμος με κάποια που χρειάζεται προγαμιαίο, τότε θα πήγαινε κάπως έτσι:

"Αν πιστεύεις πως πρέπεις να πηγαίνεις με 10χλμ την ώρα max και με ένα συνεργείο καπαρωμένο σε 24 ωρη βάση, τότε μάλλον κακώς σκέφτεσαι να πάρεις αυτό το αυτοκίνητο"
Φίλε μου συμφωνώ στην παρατήρηση σου, σχετικά με την σωστή επιλογή. Αλλά δυστυχώς η επιλογή που σήμερα θεωρούμε σωστή, αύριο μπορεί αποδειχθεί λανθασμένη. Πόσες φορές έχει συμβεί αυτό, ακόμα και στους καλύτερους. Ο άντρας στην Ελλάδα πρέπει να κάνει προγαμιαιο συμβόλαιο, κυρίως για να εξασφαλίσει (όσο αυτό είναι δυνατόν), τα γονεϊκα του δικαιώματα, σε περίπτωση διαζυγίου. Πιστεύω να γνωρίζεις την βαρβαρότητα, τον σκοταδισμό και τον σεξισμό, που επικρατεί εναντίων μας στο οικογενειακό δίκαιο. Αν είσαι διατεθειμένος να πάρεις τέτοιο ρισκο στην ζωή σου, τότε ο Θεός μαζί σου.
 

George Alpha

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2018
Μηνύματα
2.039
Like
6.577
Πόντοι
1.056
Εγω και την καλυτερη γυναικα να γνωρισω, την γυναικα υποδειγμα για ολες τις αλλες, θα παρω ολα τα καταλληλα μετρα!

Οι γυναικες παιζουν πολυ καλα τον ρολο τους..
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Ένα παιδί καταλήγει στο ταμπλετ ΜΟΝΟ όταν ο γονιός δεν είναι δίπλα του. Την περίοδο που είχα ένα παιδάκι (όχι δικό μου), το μόνο που ζήταγε ήταν εμένα. Έπαιζε, με χτυπούσε, γελούσε, και μετά κοιμόταν πάνω μου σαν μωρό. Έτριβα την πλατουλα του όταν το έβαζα για ύπνο σιγά σιγά για να αποκοιμηθεί. Η μάνα του του είχε πάρει ένα σκασμό παιχνίδια, δυο σακούλες στο μπόι του Καριπιδη. Και της εξήγησα ότι όλα αυτά είναι άχρηστα, τα δώρα και τα λεφτά δε σημαίνουν τίποτα. Αυτό που θέλει είναι η παρέα, η προσοχή, δίκη μου, δίκη σου και φυσικά με παιδάκια στον παιδικό σταθμό. Με τον καιρό και τους μήνες που συζούσαμε, του έδωσε το κινητό να παίξει (για να μας αφήσει ήσυχους) γιατί ήθελε να γαμηθουμε, να πιούμε, κτλ. Σιγά σιγά ο μικρός κόλλησε με το κινητό, γιατί εκεί βρήκε την ντοπαμίνη του όπως θες πες το. Μετά εάν του έπαιρνες το κινητό μπορούσε να πάθει νευρικό κλονισμό. Αυτό φταίει; Όχι, εμείς. Ειναι ζόρικο να μπορείς να έχεις μια ισορροπημένη καθημερινότητα με δουλειά, σπίτι, υποχρεώσεις, και να έχεις αρκετό χρόνο με το παιδί. Εμεις οκέι, δε θα έχουμε τόσο και εξάλλου δε γουστάρω τον ρόλο της μανας, σαν κάτι μπαμπάδες θύματα που νταντεύουν σα σκυλιά. Μια γυναίκα πρέπει να είναι υπεύθυνη και να περνάει χρόνο μαζί του συνέχεια. Και ΕΚΕΙ βλέπεις ποια αξιζει και ποια όχι. Όχι στο «ποια αρέσει τα παιδιά» και τέτοιες πίπες. Όλες οι μάνες (σχεδόν) θα τρέξουν το παιδί τους. Θα το ντύσουν, θα του ετοιμάσουν πρωινό, θα το πάνε εκεί θα το πάνε αλλου, θα το φροντίσουν. Αυτό είναι γονιδιακό, μητρικό ένστικτο πες το όπως θες. Άλλο αυτό, άλλο να ΘΕΣ να περνάς χρόνο μαζί του. ΧΡΟΝΟ. Όχι να κοιτάς πώς να το στείλεις εδώ ή εκεί για να πας να πάρεις 70€ κόκα απ’ τον τυρόβλακα οδηγό και να παρτάρεις μαζί μου να σε γαμαω πέντε ώρες σερί και να βλέπουμε ταινίες.

Άλλο μάνα... και άλλο ΜΑΝΑ.

Λίγες οι μάνες που το κάνουν αυτό που λέω. ΔΥΣΕΥΡΕΤΕΣ. Από μάνες - και δη βίζιτες μάνες - που κλαίνε για το παιδί τους αλλά το χρησιμοποιούν βάζοντας γνώμονα την δίκη τους καλοπέραση, ΠΗΞΑΜΕ.

Γι’ αυτό πριν πείτε το ναι και πριν τελειώσετε μέσα της, να είστε σίγουροι από δέκα μεριές για το ποιος είναι ο άνθρωπος με τον οποίο πάτε να περάσετε το υπόλοιπο της ζωής σας μαζί του.
Τύπε, ότι έγραψες καλύτερα να τα διαγράψεις... Υπάρχει το νήμα με τους γκέι που υιοθετούν όπου κάμποσοι τύποι ακυρώνουν τον παλαιομοδιτικο ρόλο της μάνας.

Καλύτερα τα κάνει ο γονέας 1 ή ο γονέας 2
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Όση ανωμαλία και να θέλει να επιβάλλει το παγκόσμιο πουσταριάτο,
μια λειτουργική και υγιής οικογένεια,είναι το καλύτερο περιβάλλον να μεγαλώσει ένα παιδί.
Οπότε η πρόκληση είναι να είσαι μια κοινωνία υγιών πολιτών,
που με τη σειρά τους θα δημιουργήσουν υγιείες και ευτυχισμένες οικογένειας,
μιας και μία σειρά από φαινόμενα κοινωνικής παθογένειας ξεκινούν από προβληματικές οικογένειες.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656

«Ενώ καρπώθηκες όλα τα προνόμια ως κόρη του πατέρα σου, έφτασες σχεδόν 60 χρονών μένοντας άτεκνη και με περισσή αχαριστία έκοψες τη γενεαλογική του γραμμή. Ακόμη πιο ξεδιάντροπα, μέσω της TV, προβάλλεις στο έθνος το προσωπικό σου ναυάγιο προωθώντας φεμινισμό και αντιρατσισμό. Ντροπή σου!», ήταν το σχόλιο που δέχτηκε η Ναταλία Γερμανού.


Λες να της το'γραψε η Λατινοπούλου ; :grin:
 

George Alpha

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2018
Μηνύματα
2.039
Like
6.577
Πόντοι
1.056
Οι γονεις τους φταινε που σε καθε αμυαλο ον τους κατεχουν ολα τα προνομια με αποτελεσμα τα ναυαγια να δημιουργουν ναυαγια, και να γινεται φαυλος κυκλος.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556

Ο Δημήτρης Καμπουράκης, ο γνωστός δημοσιογράφος περιγράφει μέσα από ένα κείμενό του τη “χαμένη γενιά”. Όλους εκείνους τους νέους που βρίσκονται στο έλεος της ανεργίας και των χαμένων ονείρων.

Παίρνει ως παράδειγμα την παρέα της κόρης του. Η κόρη του Δημήτρη Καμπουράκη σήμερα είναι 26 ετών σπούδασε στο Ηράκλειο και από την παρέα της είναι η μόνη που βρήκε δουλειά. Μάλιστα είναι η μόνη που βρήκε δουλειά στο αντικείμενό της.

Δείτε το γιατί και το πώς, στο άρθρο του και αξίζει να το διαβάσετε μέχρι τέλους.

“Η κόρη μου είναι 26 χρονών. Έβγαλε δημόσιο σχολείο, σπούδασε λογιστικά στο Ηράκλειο, αρνήθηκε να φύγει στο εξωτερικό. Ένα μέσο παιδί μιας μέσης οικογένειας. Βρήκε με τα χίλια ζόρια μια απλή δουλειά στην ειδικότητα της στον ιδιωτικό τομέα. Δουλεύει πολύ, πληρώνεται στοιχειωδώς αλλά τουλάχιστον με πλήρη ασφάλιση. Απ’ την παρέα της, είναι η μόνη που δουλεύει. Δυστυχώς.

Η παρέα της αποτελείται από καμιά δεκαριά συνήλικους και συνήλικες της, όλα παιδιά της γειτονιάς και παλιοί συμμαθητές, σπουδαγμένα και με μυαλό. Πολυτεχνεία, οικονομικές σχολές, φυσικομαθηματικές, παιδαγωγικά. Από τους δέκα, μόνο η κόρη μου δουλεύει σε κανονική δουλειά, όλοι οι υπόλοιποι είναι είτε εντελώς άνεργοι, είτε ψευτοαπασχολούνται ως σερβιτόροι σε καφετέριες και ως πωλητές σε supermarkets με εργασία part time.



Δημήτρης Καμπουράκης : Κόπηκαν τα όνειρα για το μέλλον​

Κοιτάζω καμιά φορά αυτή την παρέα και με πιάνει η ψυχή μου. Βλέπω παιδιά με σοβαρά προσόντα και με όρεξη να κάνουν πράγματα, να κάθονται γύρω-γύρω απ’ το τραπεζάκι του σαλονιού και να μετράνε τα φραγκοδίφραγκα για να πάρουν μια πίτσα στο σπίτι που μαζεύονται. Το έξω κοστίζει βλέπετε. Αν ποτέ πέσετε πάνω τους, καλύτερα να μην τα ρωτήσετε που μένουν. Θα στεναχωρηθείτε. Και τα δέκα μένουν στο παιδικό τους δωμάτιο. Αγόρια θηρία μέχρι εκεί πάνω και κοπέλες σαν τα κρύα τα νερά, αντί ν’ ανοίξουν τα φτερά τους στην προσωπική και επαγγελματική τους ζωή, αγκαλιάζουν το παιδικό τους μαξιλαράκι το βράδυ που κοιμούνται.

Έχουν ήδη ψάξει όλα για δουλειά επί χρόνια. Έστειλαν βιογραφικά με το τσουβάλι, σε όποια δουλειά μπορεί κανείς να φανταστεί. Τίποτα. Έδωσαν δεκάδες συνεντεύξεις, καμιά δεν καρποφόρησε. Τώρα πια αμφισβητούν και την αξία του βιογραφικού και την σημασία της συνέντευξης. Όταν ήταν φοιτητές (γιατί τα γνωρίζω από μικρά) και λίγο μετά το πτυχίο, τα άκουγες να κάνουν όνειρα για το μέλλον. Τώρα οι συζητήσεις αυτές έχουν κοπεί. Ζουν με το ‘’μέρα μπαίνει, μέρα βγαίνει’’. Η έννοια της καριέρας όλο και σβήνει απ’ το μυαλό τους. Βλέπουν παλιότερους τους να βρίσκονται στην ίδια μοίρα μ’ αυτά και νεότερους να έρχονται να συνωστίζονται από πίσω τους. Δεν βλέπουν φως.

Τα περισσότερα απ’ αυτά έχουν πια τις σχέσεις τους. Παλιότερα σ’ αυτές τις ηλικίες άρχιζαν σιγα-σιγά τα σχέδια για να φτιάξουν οικογένειες. Τώρα αυτό δεν υπάρχει καν στον ορίζοντα. Αν κάτι ονειρεύονται για το μακρινό μέλλον, δεν είναι πια ο γάμος και τα παιδιά, αλλά η δυνατότητα τους να φύγουν κάποτε από το πατρικό τους για έναν δικό τους χώρο. Κι όλο σχεδιάζουν να μαζέψουν τίποτα λεφτά για να ζήσουν –έστω- μονάχα τους και στο τέλος του μήνα πάντα καταλήγουν στην μαμά και στην γιαγιά για να συμπληρώσουν το φραγκοδίφραγκο για την πίτσα στο σπίτι.



Δημήτρης Καμπουράκης : Είναι παιδιά που βλέπουν τη ζωή να περνά δίπλα τους​

Η πολιτική γι’ αυτά δεν υπάρχει. Είναι κάτι χειρότερο απ’ την χολέρα, κάτι μακρινό, βρώμικο και συλλήβδην ανήθικο. Δυο δεκαετίες που τα παρακολουθώ τώρα (μερικά από το νηπιαγωγείο) μόνο μια φορά τα είδα να δείχνουν κάποιο ενδιαφέρον για την πολιτική: Την περίοδο του δημοψηφίσματος. Κάποια ψιλοτσακώθηκαν κιόλας τότε. Η αναλογία τους ήταν ακριβώς 60-40 τότε. Μετά, όχι μόνο δεν ξαναμίλησαν για πολιτική, αλλά την σιχάθηκαν χειρότερα. Πλέον, δεν ελπίζουν τίποτα απ’ αυτήν και δεν θέλουν να έχουν σχέση μαζί της. Στις επόμενες εκλογές δεν ξέρω ούτε αν θα πάνε να ψηφίσουν, ούτε τι θα ψηφίσουν.

Είναι παιδιά που βλέπουν την ζωή να περνά δίπλα τους δίχως να τα ακουμπά, είναι μια γενιά που βλέπει τα χρόνια να περνούν ερήμην της. Τη μνημονεύω την γενιά αυτή στο σημερινό μου σημείωμα, διότι είδα το αναιμικό 1,4% ανάπτυξη, καθώς και μια έρευνα της ΔΙΑΝΕΟΣΙΣ με ζοφερά στοιχεία. Σκέφτηκα να προσωποποιήσω αυτά τα δυο δεδομένα στον μικρό μου κοινωνικό κύκλο. Αν κάποιος πολιτικός θέλει να κάνει κάτι καλό για τούτο τον τόπο, ας δώσει λίγη έμπνευση και μία κάποια προοπτική σ’ αυτά τα άξια και άτυχα παιδιά…”
 

jigis0702

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2012
Μηνύματα
245
Κριτικές
1
Like
277
Πόντοι
21

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom