Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 480K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.373
Κριτικές
62
Like
45.035
Πόντοι
9.297
Εξω απο τον χορο ξερω και εγω πολλα τραγουδια .Αν ηταν σαν πρωην ΕΠΥ ειδικων δυναμεων να περναμε τον μισθο και δεν τρεχει καστανο τωρα θα επαιρνα συνταξη αλλα πηραμε τον πουλο και ησυχασαμε .Η πλακα ηταν οτι μου ελεγαν που θα πας εξω γινεται τησ ποπησ εν ετη 2005 .
Τις καλές μέρες ίσως υπήρχε η σκέψη για "κάτι καλύτερο"...αν υπήρχε το όριο ηλικίας θα μπορούσες να μπεις σε Σ.Α σε ειδική μονάδα π.χ.Ε.Μ.Α.Κ.Πυροσβεστικης.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.373
Κριτικές
62
Like
45.035
Πόντοι
9.297
Καπου εχω χωθει για αυτο την εκανα κανω και αλλη δικη μου δουλεια παραλληλα αλλα αυτοι μιλαγαν τοτε για ιδιωτικο τομεα απο τοτε η χωρα πηγαινε στα βραχια μετα τουσ Ολυμπιακουσ και κανεισ δεν το ειχε παρει πρεφα
Ελλάδα είμαστε όχι Αμερική....στον ιδ.τομεα σημερα είσαι,αύριο ΔΕΝ είσαι...τόσο απλά...λιγοι είναι αυτοί που δεν θέλουν να φύγουν από τον ιδ.τομεα.Καθολου τυχαία το άνθος της ελληνικής νεολαίας βγάζει ως πολύ υψηλόβαθμες τις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
σταματα να μηδενιζεις και να μιλας καθε φορα λες και εχεις εταιρεια που κανει opinion polls σε ολη την Ελλαδα. το εχεις κανει κ αλλη φορα παλι σε'μενα. υπαρχουν λεμε αλλα οπως ειπα δεν τις βρισκεις συχνα και οχι δεν ειναι ολες χοντρες χωριατες που βοσκουν γελαδια.
Aνίατη περιπτωση. Πληρης ισοπεδωση και επιφανειακοτητα.
Κλασικη περιπτωση ανθρωπου που νομιζει οτι τα εχει μαθει ολα απο τον καναπε του.
Μην κουραζεσαι.
 

Johnstef

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Απρ 2022
Μηνύματα
1.083
Κριτικές
49
Like
5.304
Πόντοι
2.846
λοιπόν, ΕΡΩΤΗΣΗ: τι κοινό έχει ο παντρεμένος με το μπακούρι; ΑΠΑΝΤΗΣΗ: και οι δυο νομίζουν ότι ο άλλος γαμάει.

Θα μιλήσω βιωματικά. Αν είσαι ο τύπος που θεωρεί σκοπό της ζωής του να κάνει οικογένεια, παιδιά κ.λπ., προχώρα. Θα πρέπει όμως να σκεφτείς κάποια πράγματα:
1) να ρωτήσεις τον εαυτό σου "αυτή τη γυναίκα που τώρα μου αρέσει, θα θέλω να την πηδάω και μάλιστα αποκλειστικά για όλη την υπόλοιπη ζωή μου; Δηλ. για όσο ακόμα μου σηκώνεται δεν θα πηδήσω άλλη γυναίκα;"
2) οι γυναίκες χαλάνε. Η γυναίκα που θα έχεις σε 10 ή σε 20 χρόνια, δεν θα είναι αυτή που έχεις τώρα.
3) θα βλέπεις τις πιτσιρίκες να κυκλοφορούν ημίγυμνες στο δρόμο και θα σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, το ίδιο όπως όταν είσαι μπάκουρος και χειρότερα. Ένα συζυγικό γαμήσι τη βδομάδα, το μήνα ή το δίμηνο, δεν πρόκειται να σώσει την κατάσταση.
4) ο ελεύθερος χρόνος σου θα ανήκει στην οικογένεια, όχι σε σένα τον ίδιο. Εκτός αν είσαι ο τύπος ο ανατολίτης: ο άντρας στο καφενείο κι η γυναίκα σπίτι με τα παιδιά.
5) αν δεν σου προκύπτουν περιπέτειες με γκόμενες, και πάλι θα πρέπει να πληρώνεις για να γαμήσεις - ενώ επιπλέον θα πρέπει να το κάνεις και στη ζούλα. Διότι ποιος από μας εδώ λέει στη σύζυγο "αγάπη μου, πάω για λίγο να ρίξω ένα γρήγορο με ένα εσκορτάκι και μετά θα περάσω να πάρω το παιδί από το φροντιστήριο, εντάξει;"
Δεν θα ξεχάσω τη μέρα που είχα ραντεβού με εσκορτάκι και, 20 λεπτά πριν, με παίρνει τηλέφωνο η σύζυγος και μου βγάζει έκτακτο δρομολόγιο που δεν μπορούσα να αποφύγω με τίποτα!
6) α, ένα τελευταίο: όταν η σύζυγος αρχίσει τα "έχω πονοκέφαλο" και "είμαι κουρασμένη" κ.τ.λ. - που θα τα αρχίσει κάποια στιγμή - μετά από λίγο κι εσύ ο ίδιος θα ξενερώσεις και δεν θα πολυκαίγεσαι να την πηδήσεις.
Σκέψου λοιπόν και μετά πράξε.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.373
Κριτικές
62
Like
45.035
Πόντοι
9.297
Ναι αρχηγέ, όμως δεν μπορείς να κάνεις κήρυγμα για την πορνεία κλπ. και απ' την άλλη να παντρεύεις ζευγάρια που παντρεύονται για να ενώσουν περιουσίες. Και δεν μιλάω για περιπτώσεις πλουσίων.
Καλώς η κακώς το χρήμα είναι η κινητήριος δύναμις .Άνευ αυτής ουδέν δύναται να πραγματοποιηθεί σε ο,τι αφορά το ζην και το ευ ζην των ανθρώπων πολλώ δε μάλλον όταν μιλάμε για δύο ανθρώπους και την οικογένειά τους μελλοντικά.
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.258
Like
1.630
Πόντοι
216
λοιπόν, ΕΡΩΤΗΣΗ: τι κοινό έχει ο παντρεμένος με το μπακούρι; ΑΠΑΝΤΗΣΗ: και οι δυο νομίζουν ότι ο άλλος γαμάει.

Θα μιλήσω βιωματικά. Αν είσαι ο τύπος που θεωρεί σκοπό της ζωής του να κάνει οικογένεια, παιδιά κ.λπ., προχώρα. Θα πρέπει όμως να σκεφτείς κάποια πράγματα:
1) να ρωτήσεις τον εαυτό σου "αυτή τη γυναίκα που τώρα μου αρέσει, θα θέλω να την πηδάω και μάλιστα αποκλειστικά για όλη την υπόλοιπη ζωή μου; Δηλ. για όσο ακόμα μου σηκώνεται δεν θα πηδήσω άλλη γυναίκα;"
2) οι γυναίκες χαλάνε. Η γυναίκα που θα έχεις σε 10 ή σε 20 χρόνια, δεν θα είναι αυτή που έχεις τώρα.
3) θα βλέπεις τις πιτσιρίκες να κυκλοφορούν ημίγυμνες στο δρόμο και θα σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, το ίδιο όπως όταν είσαι μπάκουρος και χειρότερα. Ένα συζυγικό γαμήσι τη βδομάδα, το μήνα ή το δίμηνο, δεν πρόκειται να σώσει την κατάσταση.
4) ο ελεύθερος χρόνος σου θα ανήκει στην οικογένεια, όχι σε σένα τον ίδιο. Εκτός αν είσαι ο τύπος ο ανατολίτης: ο άντρας στο καφενείο κι η γυναίκα σπίτι με τα παιδιά.
5) αν δεν σου προκύπτουν περιπέτειες με γκόμενες, και πάλι θα πρέπει να πληρώνεις για να γαμήσεις - ενώ επιπλέον θα πρέπει να το κάνεις και στη ζούλα. Διότι ποιος από μας εδώ λέει στη σύζυγο "αγάπη μου, πάω για λίγο να ρίξω ένα γρήγορο με ένα εσκορτάκι και μετά θα περάσω να πάρω το παιδί από το φροντιστήριο, εντάξει;"
Δεν θα ξεχάσω τη μέρα που είχα ραντεβού με εσκορτάκι και, 20 λεπτά πριν, με παίρνει τηλέφωνο η σύζυγος και μου βγάζει έκτακτο δρομολόγιο που δεν μπορούσα να αποφύγω με τίποτα!
6) α, ένα τελευταίο: όταν η σύζυγος αρχίσει τα "έχω πονοκέφαλο" και "είμαι κουρασμένη" κ.τ.λ. - που θα τα αρχίσει κάποια στιγμή - μετά από λίγο κι εσύ ο ίδιος θα ξενερώσεις και δεν θα πολυκαίγεσαι να την πηδήσεις.
Σκέψου λοιπόν και μετά πράξε.
Τα 1), 2), 3) και 4) είναι απαραίτητα για να έχεις μια υγιή οικογένεια, αλλιώς αν σου κακοφαίνονται τότε κακώς διάλεξες να κάνεις οικογένεια ή και να δεσμευθείς με άλλο άτομο.
Το 6) είναι σωστή παρατήρηση αλλά κι αυτό έχει ως προϋπόθεση τί είδους σχέση έχουν χτίσει οι σύντροφοι μεταξύ τους.
Δηλαδή, αν ο ένας αρχίζει τα "εχω πονοκέφαλο" και ο άλλος ψάχνει να πηδήξει κανένα έσκορτ, τότε αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν επικοινωνία ή ποτέ δεν αγάπησε ο ένας τον άλλο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
19.226
Like
24.141
Πόντοι
6.056
Η οικογένεια είναι το Α και το Ω είπε ένας φίλος πιο πάνω και έχοντας οικογένεια και δύο παιδιά θα τείνω να συμφωνήσω. Οι υποχρεώσεις έχοντας οικογένεια σε βάζουν σε ένα διαρκή αγώνα που δε σταματάει ίσως ποτέ. Το άγχος σου είναι καθημερινό . Τα νεύρα με τη γυναίκα σου πάνε κ έρχονται. Στο τέλος όμως σου μένει το χαμόγελο των παιδιών σου και η ευχαρίστηση που παίρνεις από αυτό δε συγκρίνεται με τίποτε άλλο. Η ζωή σου δεν τελειώνει όταν κάνεις οικογένεια και παιδιά όπως πολλοί πιστεύουν. Απλά γίνεσαι πιο ποιοτικός στις στιγμές που κρατάς για τον εαυτό σου. Θα συμφωνήσω επίσης με μια συμβουλή. Μην παντρευτείς μουναρα γυναίκα γτ έχουν που έχουν το διαολο.μεσα τους, εκεί θα τον βρεις και συ σίγουρα και θα είσαι μόνιμα με το άγχος μη σου γαμηθει. Η γυναίκα σου πρέπει να σε παντρευτεί επειδή θα σε ερωτευτεί και τέλος αν μπορείς να έχεις φτιαγμένη κατάσταση οικονομικά τους θα σου είναι όλα πολύ πιο εύκολα και θα γλιτώσεις πολλά. Ξεκινά το μη κολωνεις. Δες το και σαν πρόκληση ότι θα καταφέρεις κάτι πολύ δύσκολο στις μέρες μας, να έχεις μια ευτυχισμένη οικογένεια. Επίσης τσεκαρε τη γυναίκα που θα πάρεις να γουστάρει να φροντίζει παιδιά, να τα θέλει και να τρελενεται με αυτά. Μακρυά γυναίκες που βάζουν την ομορφιά τους τον εαυτό τους και την καλοπέραση και τα λουσα πάνω απτά παιδιά. Λιγοστευουμε μάγκες και σε λίγα χρόνια δε θα υπάρχουν νέοι να δουλέψουν στη χώρα για να πληρώνουν τους συνταξιούχους που θα είμαστε εγώ κ συ.
15 λεπτα μετα...

Κυριακατικο φρεσκο. Η γυναίκα μου κοιτάζει κώλους και γενικότερα άλλα μουνια. Θα πρέπει να εκλαβω κάποιο μήνυμα;
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
765
Κριτικές
8
Like
899
Πόντοι
366
σε λίγα χρόνια δε θα υπάρχουν νέοι να δουλέψουν στη χώρα για να πληρώνουν τους συνταξιούχους που θα είμαστε εγώ κ συ.
Όχι ρε τύπε γτ το λες αυτό..ο κουλης υποσχέθηκε πολλές και κακοπληρωμένες δουλειές για τους νεους:confused::confused:
 

George Alpha

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2018
Μηνύματα
2.039
Like
6.577
Πόντοι
1.056
ο Αριστοτέλης είχε πει πως χρέος ενός ''δασκάλου'' είναι να διδάξει έναν νέο ''μαθητή'' να σκέπτεται ! Είναι πού σοβαρό αυτό και θεωρώ πως και οι γονείς πρέπει να βοηθούν τα παιδιά τους προς αυτή την κατεύθηνση,

Ποιοι γονεις ρε τυπε;

Τα σημερινα παιδια ειναι ολη μερα στο ταμπλετ και στο κινητο, δεν μπορουν να σκεφτονται! Δεν ξερουν να σκεφτονται!
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.258
Like
1.630
Πόντοι
216
Ποιοι γονεις ρε τυπε;

Τα σημερινα παιδια ειναι ολη μερα στο ταμπλετ και στο κινητο, δεν μπορουν να σκεφτονται! Δεν ξερουν να σκεφτονται!
Τί σχέση έχει η τεχνολογία? Κάθε γενιά έχει τα δικά της :dunno:
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.690
Κριτικές
6
Like
11.089
Πόντοι
3.936
Καποτε ενας αρχαιος πολιτης ρωτησε εναν φιλοσοφο. Δασκαλε τι λες; να νυμφευτω και να κανω οικογενεια Ή να παραμεινω αδεσμευτος για το υπολοιπο της ζωης μου. Τοτε εκεινος απαντησε: Οτι και να επιλεξεις απο αυτα τα δυο στο τελος θα το μετανιωσεις. Επομενως η επιλογη ειναι δικη σου.
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.258
Like
1.630
Πόντοι
216
Στην Πολιτεία του Πλάτωνος, όλα αυτά τα προβλήματα λύνονται με δια παντός εξάλειψη του θεσμού της οικογένειας.
.... Οι άνθρωποι απέρριψαν τον Πλάτωνα...:dunno:
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
19.226
Like
24.141
Πόντοι
6.056
Καποτε ενας αρχαιος πολιτης ρωτησε εναν φιλοσοφο. Δασκαλε τι λες; να νυμφευτω και να κανω οικογενεια Ή να παραμεινω αδεσμευτος για το υπολοιπο της ζωης μου. Τοτε εκεινος απαντησε: Οτι και να επιλεξεις απο αυτα τα δυο στο τελος θα το μετανιωσεις. Επομενως η επιλογη ειναι δικη σου.
του πηρε και λεφτα γιαυτην την εξυπναδα που του ειπε ο φιλοσαφος ξερεις?
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.200
Like
3.435
Πόντοι
456
Έχω γνωρίσει αρκετές περιπτώσεις ατόμων που έμειναν ανύπαντροι ή παντρεύτηκαν σε μεγάλη ηλικία. Μεγάλη ηλικία εννοώ μετά τα 55. Αξιολύπητες περιπτώσεις. Τα γεροντοπαλήκαρα και οι γεροντοκόρες τίγκα στα ψυχολογικά και οι υπόλοιποι απλά για κλάματα. Ειδικά οι μόνες και άτεκνες γυναίκες μετά την εμμηνόπαυση έχουν πολλά απωθημένα. Δηλαδή όταν βλέπει κάποιος την Σακελαροπούλου με τον σύμβιο της τι του έρχεται στο μυαλό; Βέβαια πάντα θα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά ελάχιστες πιστεύω.
Κάποιος είχε πει πως τα γηρατεια είναι η παρωδία της ζωής. Σε αυτή τη φάση της παρωδίας λοιπόν καλό είναι να έχεις κάποιους δίπλα σου που τους γνώρισες ή δημιούργησες κάτι μαζί στα ντουζένια σου και έχεις κάτι να θυμάσαι και όχι όταν σε πήρε ο κατήφορος. Όπως είναι γνωστό άλλωστε ο ελεύθερος ζει σαν άνθρωπος αλλά πεθαίνει σαν σκύλος.

Γνώμη μου λοιπόν είναι ναι αξίζει αλλά μόνο με τον κατάλληλο άνθρωπο. Αλλιώς καλύτερα να φάω ότι μάζεψα στις Σευχέλες και να πάω ευτυχισμένος. Αξιόλογες γυναίκες υπάρχουν αλλά θέλει ψάξιμο. Στο ενδιάμεσο απολαμβάνουμε τις ομορφιές της ζωής.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Παιδάκια πρέπει να κάνεις, διατροφή δεν δίνουμε όμως ποτέ. Νόμος.
 

George Alpha

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2018
Μηνύματα
2.039
Like
6.577
Πόντοι
1.056
Παιδάκια πρέπει να κάνεις, διατροφή δεν δίνουμε όμως ποτέ. Νόμος.

Νομος!

Το ξαναποσταρω για να το βαλετε καλα στο μυαλο σας!

Να προσεχετε τις γυναικες, σκοπο εχουν να σας στειψουν..
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Μπεν Αφλεκ στο μηνα του μελιτος :tooth:
Οταν καταλαβαινεις τί μαλακια εχεις κανει :tooth:

FYp5yeKXgAEHED_
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom