Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 479K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
30 Οκτ 2018
Μηνύματα
912
Like
493
Πόντοι
26
Όχι φίλοι μου, τα παιδιά δεν είναι μόνο βάρος, ούτε οι γυναίκες μόνο κρεβατομουρμούρα. Είναι και αυτά, σίγουρα, αλλά δεν γίνεται να μιλάμε για ευτυχία και να αφήνουμε έξω από το κάδρο την οικογένεια.

Θα πω και κάτι που θα καταλάβουν μόνο όσοι έχουν παιδιά. Πείτε μου, όταν στέκεστε το βράδυ πάνω από το κρεβάτι των παιδιών σας και τα κοιτάζετε να κοιμούνται, είναι ή όχι η πιο ευτυχισμένη στιγμή της ημέρας; Τι να λέμε τώρα;
 
Εγγρ.
30 Οκτ 2018
Μηνύματα
912
Like
493
Πόντοι
26
ΚΑΝΕΝΑΣ χωρισμενος δεν το μετανοιωσε που χωρισε

Εγώ ξέρω πολλούς που μετά από μερικούς μήνες άρχισαν παρακαλάνε να γυρίσουν αλλά το πουλάκι είχε πλέον πετάξει!

Η γυναίκα είναι πλάσμα φτιαγμένο για να επιβιώνει. Χωρίζει η άλλη και την βλέπεις μετά από 2-3 μήνες αδυνατισμένη και περιποιημένη, κυκλοφορεί με μικρότερους και σου έρχεται να φας τα μουστάκια σου! Όλες οι χωρισμένες που ξέρω έχουν γκόμενο ή γκόμενους. ΟΛΕΣ!
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Όχι φίλοι μου, τα παιδιά δεν είναι μόνο βάρος, ούτε οι γυναίκες μόνο κρεβατομουρμούρα. Είναι και αυτά, σίγουρα, αλλά δεν γίνεται να μιλάμε για ευτυχία και να αφήνουμε έξω από το κάδρο την οικογένεια.

Θα πω και κάτι που θα καταλάβουν μόνο όσοι έχουν παιδιά. Πείτε μου, όταν στέκεστε το βράδυ πάνω από το κρεβάτι των παιδιών σας και τα κοιτάζετε να κοιμούνται, είναι ή όχι η πιο ευτυχισμένη στιγμή της ημέρας; Τι να λέμε τώρα;

για μας λοιπον που δεν εχουμε παιδια, μια χαρα γινεται ευτυχια χωρις οικογενεια γιατι δεν το εχουμε νοιωσει ποτέ,

για τους αλλους που το ενοιωσαν ρωτα τους γιατι το 90% δηλωνουν μετανοιωμενοι ή χωριζουν παρα την υπαρξη παιδιων
 
Εγγρ.
30 Οκτ 2018
Μηνύματα
912
Like
493
Πόντοι
26
Καλό είναι αυτό! Είναι τραγικό να χωρίζεις και μετά να παρακαλάς να γυρίσεις.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
ακομη και τις 3-4 φορες που τα ξαναφτιαξα με την πρωην συζυγο μετα το γαμο ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣΑ

γιατι ηταν πολυ καλυτερα

η γκρινια και η κρεβατομουρμουρα εγιναν 10 φορες μικροτερες τουλαχιστον,

πλεον ΔΕΝ ηταν η νοικοκυρα του σπιτιου μου που με επριζε γιατι εβαλα τα πιατα απο την αριστερη και οχι την δεξια πλευαρα του νιπτηρα και αλλες τετοιες μαλακιες, πλεον ηταν ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΗ στο σπιτι μου οποτε κουμαντο εκανα εγω χωρις γκρινια για τετοιες μικρομαλακιες (μιλαμε για πολλες τετοιες μικρομαλακιες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, πχ γιατι αγορασες απο τις ακριβες ντοματες, γιατι μπηκες με τις ιδιες παντοφλες που ησουν στην θαλασσα μεσα στο σπιτι, γιατι βιαστηκες να πληρωσεις τον λογαριασμο του τηλεφωνου πριν ερθει κλπ κλπ)
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
για μας λοιπον που δεν εχουμε παιδια, μια χαρα γινεται ευτυχια χωρις οικογενεια γιατι δεν το εχουμε νοιωσει ποτέ,

για τους αλλους που το ενοιωσαν ρωτα τους γιατι το 90% δηλωνουν μετανοιωμενοι ή χωριζουν παρα την υπαρξη παιδιων

Αυτό με τις στατιστικές όλοι οι ξερόλες ρε φίλε. Τι εννοείς το 90%? Ότι μαλακία ο καθένας την πετάει.

Π
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Ναι ειναι πολλες και γινεται παντου οχι μονο στην Ελλαδα απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν ειναι πολλες?

Όχι ξερόλα φίλε μου, δεν είναι πολλές, διότι δεν υπάρχουν τα στοιχεία για να βγάλεις τέτοι συμπέρασμα, απλά πετάς μία μαλακία για να πεις κάτι

Π
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Αυτό με τις στατιστικές όλοι οι ξερόλες ρε φίλε. Τι εννοείς το 90%? Ότι μαλακία ο καθένας την πετάει.

Π
στον δυτικο κοσμο το 40% χωριζει,
και απο τους υπολοιπους 60 οι 50 το λεν παντου οτι μετανοιωσαν, εχω ποσταρει στατιστικες πολλες φορες αλλα και οι καθημερινη εμπειρια σου ρωτωντας παντρεμενους φιλους σου αυτο θα δεις.

www.kathimerini.gr/838784/article/epikairothta/ellada/sta-yyh-ta-pososta-twn-diazygiwn]http://www.kathimerini.gr/838784/article/epikairothta/ellada/sta-yyh-ta-pososta-twn-diazygiwn[/url]

«Οι σχετικά καλοί γάμοι αγγίζουν ένα ποσοστό περίπου 20% και, κατά τη δική μου εμπειρία, μόλις το 5% με 10% είναι πραγματικά ευτυχισμένοι»
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
ακομη και τις 3-4 φορες που τα ξαναφτιαξα με την πρωην συζυγο μετα το γαμο ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣΑ

γιατι ηταν πολυ καλυτερα

η γκρινια και η κρεβατομουρμουρα εγιναν 10 φορες μικροτερες τουλαχιστον,

πλεον ΔΕΝ ηταν η νοικοκυρα του σπιτιου μου που με επριζε γιατι εβαλα τα πιατα απο την αριστερη και οχι την δεξια πλευαρα του νιπτηρα και αλλες τετοιες μαλακιες, πλεον ηταν ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΗ στο σπιτι μου οποτε κουμαντο εκανα εγω χωρις γκρινια για τετοιες μικρομαλακιες (μιλαμε για πολλες τετοιες μικρομαλακιες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, πχ γιατι αγορασες απο τις ακριβες ντοματες, γιατι μπηκες με τις ιδιες παντοφλες που ησουν στην θαλασσα μεσα στο σπιτι, γιατι βιαστηκες να πληρωσεις τον λογαριασμο του τηλεφωνου πριν ερθει κλπ κλπ)

δραμα μαρτυριο
 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
70
Πόντοι
16
το οτι κανεις μια μαλακισμενη επιλογη και παντρευεσαι καποια που σου πριζει τα αρχιδια δεν κανει τον θεσμο του γαμου κακο,απλα εσυ εισαι μαλακας και δεν μπορεις να επιλεξεις σωστη γυναικα
αν η γκομενα που εχεις γουσταρει βουνο ενω εσυ γουσταρεις θαλασσα
αν ειναι ατομο του θεατρου αλλα εσυ του σινεμα
αν γουσταρει λαικα αλλα εσυ οπερα
αν βλεπει τα χομπι σου ως περιττα ή χαζα
αν στο σεξ δεν εχετε τα ιδια γουστα αλλα σου κανει το χατηρι σε αυτα
αν θελει ταξιδια ενω εσυ εισαι σπιτογατος τοτε ρε τραχανα γιατι στον πουτσο να την παντρευτεις;
μην ερθει κανεις τραχανας και μου πει τις μπουρδες περι αμοιβαιων υποχωρισεων κλπ ο γαμος δεν ειναι συμβιβασμος ειναι να βρεις το αλλο σου μισο
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
στον δυτικο κοσμο το 40% χωριζει,
και απο τους υπολοιπους 60 οι 50 το λεν παντου οτι μετανοιωσαν, εχω ποσταρει στατιστικες πολλες φορες αλλα και οι καθημερινη εμπειρια σου ρωτωντας παντρεμενους φιλους σου αυτο θα δεις.

www.kathimerini.gr/838784/article/epikairothta/ellada/sta-yyh-ta-pososta-twn-diazygiwn]http://www.kathimerini.gr/838784/article/epikairothta/ellada/sta-yyh-ta-pososta-twn-diazygiwn[/url]

«Οι σχετικά καλοί γάμοι αγγίζουν ένα ποσοστό περίπου 20% και, κατά τη δική μου εμπειρία, μόλις το 5% με 10% είναι πραγματικά ευτυχισμένοι»

Ένας στους δύο γάμους λοιπόν διαλύεται στο Δυτικό κόσμο, ενώ στην Ελλάδα είναι στο 37%. Άμα διάβαζες όλο το άρθρο θα έβλεπες ότι οι αιτίες διαζυγίων είναι πολλοί και σίγουρα δε φταίνε οι γυναίκες μονάχα.

Επίσης, τα διαζύγια πληθαίνουν όσο η δημιουργία της οικογένειας καθυστερεί. Σημαντικό είναι ότι, πιο πολλοί άνθρωποι πλέον συζούν πρώτα πριν παντρευτούν, και είναι μία χαρά.

Απλά, έσυ δεν ταίριαζες με την πρώην σου (όπως και εγώ με όλες τις πρώην μου) και αυτό είναι όλο.

Π
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Ένας στους δύο γάμους λοιπόν διαλύεται στο Δυτικό κόσμο, ενώ στην Ελλάδα είναι στο 37%. Άμα διάβαζες όλο το άρθρο θα έβλεπες ότι οι αιτίες διαζυγίων είναι πολλοί και σίγουρα δε φταίνε οι γυναίκες μονάχα.

Επίσης, τα διαζύγια πληθαίνουν όσο η δημιουργία της οικογένειας καθυστερεί. Σημαντικό είναι ότι, πιο πολλοί άνθρωποι πλέον συζούν πρώτα πριν παντρευτούν, και είναι μία χαρά.

Απλά, έσυ δεν ταίριαζες με την πρώην σου (όπως και εγώ με όλες τις πρώην μου) και αυτό είναι όλο.

Π
αυτο το απλα δεν ταιριασες συμβαινει 9 στις 10 φορες.

πχ με 35 σχεσεις πλεον στο ενεργητικο μου, να ανεκτω μακροβια συνυπαρξη δηλαδη να μπορουμε να συνεννοηθουμε 3-4
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.107
Κριτικές
33
Like
7.340
Πόντοι
4.746
η νοικοκυρα του σπιτιου που με επριζε γιατι εβαλα τα πιατα απο την αριστερη και οχι την δεξια πλευρα του νιπτηρα και αλλες τετοιες μαλακιες,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, πχ γιατι αγορασες απο τις ακριβες ντοματες, γιατι μπηκες με τις ιδιες παντοφλες που ησουν στην θαλασσα μεσα στο σπιτι, γιατι βιαστηκες
Οταν τα ακουγαμε αυτα στα 16 απο το σπιτι μας ηταν ολα οk. Tοτε καναμε υπομονη μεχρι τα 18, για την κανουμε.. Τωρα οταν αυτη η κασετα επαναλαμβανεται σε ωριμη ηλικια, απο μια ξενη, που θα την ονομασει καποιος γυναικα του, και να χρειαζεται εξοδοχαρτο για να βγει εξω, συν την παντοφλα' εε..αυτο παει πολυ.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
Σφαλιαριζε καθε πρωι την γυναικα σου..μπορει να μην ξερεις το γιατι..αυτη σιγουρα ξερει!

σοφον
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Οταν τα ακουγαμε αυτα στα 16 απο το σπιτι μας ηταν ολα οk. Tοτε καναμε υπομονη μεχρι τα 18, για την κανουμε.. Τωρα οταν αυτη η κασετα επαναλαμβανεται σε ωριμη ηλικια, απο μια ξενη, που θα την ονομασει καποιος γυναικα του, και να χρειαζεται εξοδοχαρτο για να βγει εξω, συν την παντοφλα' εε..αυτο παει πολυ.
πηγε 3μιση μηνες
102 μερες
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
:ban: να
Ένας στους δύο γάμους λοιπόν διαλύεται στο Δυτικό κόσμο, ενώ στην Ελλάδα είναι στο 37%. Άμα διάβαζες όλο το άρθρο θα έβλεπες ότι οι αιτίες διαζυγίων είναι πολλοί και σίγουρα δε φταίνε οι γυναίκες μονον.
Αυτό είναι κλασσικό φαινόμενο. Μας ταιριάζει μια γραμμή του άρθρου και το παραθέτουμε χωρίς να το διαβάσουμε. Το άρθρο λέει ότι οι γάμοι αποτυγχάνουν λόγω εγωισμού, γιατί απαιτούμε να παίρνουμε χωρίς διάθεση να δώσουμε, γιατί μεγαλώσαμε στις οικογένειές μας σαν ευνουχισμένοι βουτυρομπεμπέδες και προσπαθούμε να το επιβάλλουμε και στη σύντροφό μας, γιατί ενώ η γυναίκα μας είναι ανεξάρτητη οικονομικά και συμβάλλει κι αυτή στην ευημερία του σπιτιού, εμείς ζητάμε δούλα παρόλο που συχνά το ξύνουμε ή φέρνουμε λιγότερα.
Επίσης το άρθρο λέει ότι αν ο γάμος δε λειτουργεί όπως θέλαμε, δεν είμαστε σε θέση να δούμε τι φταίει και με διάλογο να ορίσουμε νέες βάσεις, αφού τα πατροπαράδοτα στερεότυπα που έχουμε στο μυαλό δε μας επιτρέπουν να δούμε την τύφλα μας. Και πάλι λίγα είναι τα διαζύγια με τόσους"αστέρες" που κυκλοφορούν.
 

Jasone

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2012
Μηνύματα
477
Like
24
Πόντοι
1
Παιδια ποιος γαμος?Ο γαμος ειναι ενας παρωχημενος θεσμος που σε εχει δεσμιο για κατι γενικο οπως ειναι η οικογενεια που στην σημερινη εποχη ο ορος οικογενεια ειναι αστειο να λεγεται  ποια οικογενεια ολοι κοιτανε τον εαυτο τους ακομα και τα παιδια μολις λιγο μεγαλωσουν σε γραφουν στ αρχιδια τους και κοιτανε πως να περασουν καλα και να σου φανε τα χρηματα αν υπαρχουν εχει και εξαιρεσεις αλλα ειναι λιγες.Το αλλο που λενε μερικοι να βρεις το αλλο σου μισο αλλη μαλακια κι αυτη εδω δεν ξερουμε καλα καλα τον εαυτο μας περιμενουμε να βρουμε το αλλο μας μισο?Πολυ ποιητικο αλλα ειναι μια μαλακια και μιση που εχει περασει στη συνειδηση του κοσμου και νομιζουν οτι ειναι σωστο.Βεβαια ολο αυτο το συστημα το προωθει πολυ ωραια με τραγουδακια,ταινιες,αρθρα,τηλεοραση και παει λεγοντας....εχει γινει πλυση εγκεφαλου.Θες να εισαι με μια γυναικα οκ αυτη στο σπιτι της εσυ στο δικο σου χωρις γαμους και δεσμευσεις με χαρτια για να λετε οτι ειμαστε παντρεμενοι με βαση καποιο νομο.ΜΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΤΕ.
 

podolagnos_1985

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2017
Μηνύματα
11.584
Κριτικές
2
Like
139
Πόντοι
166
εγώ πιστεύω αξίζει*

*για τους πλούσιους μόνο :S
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom