Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
20 Μαΐ 2014
Μηνύματα
14.522
Κριτικές
64
Like
5.120
Πόντοι
7.786
δεν υπαρχει μεση λυση το παιδι τη φταει να ακουει καυγαδες και βρισηματα  φευγεις σαν κυριος και τερμα το βλεπεις το παιδι σαββατοκυριακα και διακοπες  και δινεις αυτα που χρειαζεται   
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.063
Πόντοι
6.796
Εγγρ.
20 Μαΐ 2014
Μηνύματα
14.522
Κριτικές
64
Like
5.120
Πόντοι
7.786
αυτα εχουν η γαμοι  η θα χασεις την αξιοπρεπεια  σου η θα ααναγκαστεις να φυγεις 
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.252
Κριτικές
19
Like
7.218
Πόντοι
3.346
αυτα εχουν η γαμοι  η θα χασεις την αξιοπρεπεια   σου η θα ααναγκαστεις να φυγεις 

για το συμφωνο συμβιωσης εχεις ενημερωση δεν ειναι καλυτερο για εμας τους αντρες ωστε να μην πονεσει η τσεπη μας αν παρουμε διαζυγιο;

 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2014
Μηνύματα
14.522
Κριτικές
64
Like
5.120
Πόντοι
7.786
και παλι θα πληρωνεις αν  χωρισεις  το παιδι σου δεν  θα το βλεπεις δεν γλυτωνεις  οτι και να κανεις   ειναι υποχρεωση σου  
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.252
Κριτικές
19
Like
7.218
Πόντοι
3.346
Αν χωρίσεις διατροφή

η διατροφη εξαρταται απο τα εισοδηματα. αν πχ. καποιος εχει 1000 ευρω μισθο διατροφη θα εχει 150-220 ευρω, αν εχει και κανενα δανειο στην τραπεζα με δοση 100-150 ευρω τοτε ναι ζει με το 1/3 του μισθου του.
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.252
Κριτικές
19
Like
7.218
Πόντοι
3.346
και παλι θα πληρωνεις αν  χωρισεις  το παιδι σου δεν  θα το βλεπεις δεν γλυτωνεις  οτι και να κανεις   ειναι υποχρεωση σου  

οριζει το διακαστηριο ποιες μερες θα βλεπεις το παιδι, δεν γινεται να μην το βλεπεις καθολου
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2014
Μηνύματα
14.522
Κριτικές
64
Like
5.120
Πόντοι
7.786
λεω για τα λεφτα  λεω  δεν το καταλαβες και παλι θα πληρωνεις
 

asteroula

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2008
Μηνύματα
104
Like
32
Πόντοι
1
εγω ειμαι 37 αδεσποτος (μη ψαρωνετε με το ονομα, ξεκαρφωμα), εχω πηδηξει καμια 50αρια μουνια και καμια 20αρια πληρωτεα που δεν πιανονται.. στα 37 μου , περναει ακομα η μπογια μου, οποτε βρω κατι καλο και πω "εδω ειμαι, αραζω", παντα θα μου τυχει και ενα ακομα καλυτερο μουνι και θα τα κανω πουτανα, κοινως θα χωρισω γιατι θελω να γαμησω κι αλλες, αν ειναι δυνατον ΟΛΕΣ.. οποτε που να σκεφτεις για οικογενεια και παιδια.. για μενα η ανασφαλεια ειναι ενας οδηγος γαμου.. ειτε παντρευτεις ειτε οχι,στα γεραματα η μελαγχολια θα υπαρχει, ειτε γιατι θα σκεφτεσαι τι γαμουσες αλλα τωρα δεν μπορεις πια, ειτε γιατι θα σκεφτεσαι τι δεν γαμησες τοσα χρονια.. απλα με τα παιδια ξεχνιεσαι καπως, αν θεωρησουμε οτι εισαι σε ενα καλο γαμο..παρε το αυγο και κουρεφτο.. ας κοιτααμε το σημερα γιατι οταν γερασουμε, ουτως η αλλως ολοι γραμμενοι θα μας εχουν.. ποσοι ειναι στα γεροκομεια απο τα παιδια τους..ολα ειναι θεμα τυχης.. καντε αυτο που αισθανεστε και αμα κατσει εκατσε.. το λαχειο ειναι η μια και μοναδικη γυναικα, που λιγοι μας την βρισκουν..αλλα οσο ψαχνεις, ισως να το βρεις! γι αυτο ψαξτε πρωτα, και μη δισταζετε να χωριζετε αν κατι σας χαλαει..καλυτερα με το ονειρο ακομα κι αν δεν ερχεται, παρα με ξινο μουνι διπλα σου
 

keyfinas

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2012
Μηνύματα
162
Like
10
Πόντοι
1
δεν γινεται να μην το βλεπεις καθολου
Συνήθως το παιδί θα στο πάρουν 500 χλμ μακριά από εκεί που δουλεύεις ή θα εκδόθούν περιοριστικά μετρα εναντόν σου (αρκεί μόνο η μονόπλευρη καταγγελία της πρώην συζύγου) και έτσι συνήθως δεν το βλέπεις ποτέ, ασχετα αν πληρώνεις. Δυστυχώς υπάρχουνε ακόμη στην Ελλάδα πολλοί αθώοι μαλάκες που δεν έχουνε καταλάβει που μπλέκουν οταν υπογράφουν αυτό το συμβόλαιο. Πρέπει να υπάρχει απόλυτη εμπιστοσύνη κι όχι γάμος με την πρώτη ματιά.

Όπως έγραψε και κάποιος φίλος πιο πάνω οι μισοί γάμοι καταλήγουν σε διαζύγιο. Οι περισσότεροι από τους υπόλοιπους παντρεμένους ζουν με το φόβο του διαζυγίου (με ότι συνεπάγεται αυτό: χαμένη αξιπρέπεια, υποχώρηση σε εκβιασμούς, ξύλοφόρτωμα κλπ.). Σχετικά ευτυχισμένοι στο γάμο τους τελικά ίσως είναι ένα 10% - 20%.

Όσοι βλέπουνε το γάμο ως λαχείο, καλή τύχη! Έχετε πιθάνότητες περίπου 1 στις 10 να το πιάσετε.
 

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36
Συνήθως το παιδί θα στο πάρουν 500 χλμ μακριά από εκεί που δουλεύεις ή θα εκδόθούν περιοριστικά μετρα εναντόν σου (αρκεί μόνο η μονόπλευρη καταγγελία της πρώην συζύγου) και έτσι συνήθως δεν το βλέπεις ποτέ, ασχετα αν πληρώνεις. Δυστυχώς υπάρχουνε ακόμη στην Ελλάδα πολλοί αθώοι μαλάκες που δεν έχουνε καταλάβει που μπλέκουν οταν υπογράφουν αυτό το συμβόλαιο. Πρέπει να υπάρχει απόλυτη εμπιστοσύνη κι όχι γάμος με την πρώτη ματιά.

Όπως έγραψε και κάποιος φίλος πιο πάνω οι μισοί γάμοι καταλήγουν σε διαζύγιο. Οι περισσότεροι από τους υπόλοιπους παντρεμένους ζουν με το φόβο του διαζυγίου (με ότι συνεπάγεται αυτό: χαμένη αξιπρέπεια, υποχώρηση σε εκβιασμούς, ξύλοφόρτωμα κλπ.). Σχετικά ευτυχισμένοι στο γάμο τους τελικά ίσως είναι ένα 10% - 20%.

Όσοι βλέπουνε το γάμο ως λαχείο, καλή τύχη! Έχετε πιθάνότητες περίπου 1 στις 10 να το πιάσετε.

Ο φίλος τα είπε όλα.
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.063
Πόντοι
6.796
Τυποι σκεφτομαι να παντρευτω μια πλουσια και να χωρισω αφου κανω ενα παιδι.. ποια η γνωμη σας??
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.903
Like
1.426
Πόντοι
216
Τυποι σκεφτομαι να παντρευτω μια πλουσια και να χωρισω αφου κανω ενα παιδι.. ποια η γνωμη σας??

Δεν ακουγεται ασχημη ιδεα.
Ως πλουσια που θα ειναι, δεν νομιζω να τεθει καν θεμα διατροφης απο μερους σου (ετσι κι αλλιως ο νομος δινει το παιδι στη μανα).
safe choice ακουγεται.

Αλλα γιατι να το κανεις αυτο;
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.109
Κριτικές
33
Like
7.345
Πόντοι
4.746
Τυποι σκεφτομαι να παντρευτω μια πλουσια και να χωρισω αφου κανω ενα παιδι.. ποια η γνωμη σας??
το παιδι θα παθει κοκομπλοκο, και θα πηγαινει σε λογοθεραπευτες παιδοψυχολογους κτλπ.. λογω της καταστασης. Σιγουρα η μελλουσα μαδερ, θα το επηρεασει αρνητικα εναντιον σου. Κι επειδη οι ελλ/δες γενικα δεν εχουν με τι να ασχοληθουν.. θα σε κυνηγησει μεχρις εσχατων. Με ολα τα συνακολουθα.. Ετσι για να παρει το αιμα της πισω, επειδη την παρατησες. -Κλασσικα εικονογραφημενα..
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
εγω ειμαι 37 αδεσποτος (μη ψαρωνετε με το ονομα, ξεκαρφωμα), εχω πηδηξει καμια 50αρια μουνια και καμια 20αρια πληρωτεα που δεν πιανονται.. στα 37 μου , περναει ακομα η μπογια μου, οποτε βρω κατι καλο και πω "εδω ειμαι, αραζω", παντα θα μου τυχει και ενα ακομα καλυτερο μουνι και θα τα κανω πουτανα, κοινως θα χωρισω γιατι θελω να γαμησω κι αλλες, αν ειναι δυνατον ΟΛΕΣ.. οποτε που να σκεφτεις για οικογενεια και παιδια.. για μενα η ανασφαλεια ειναι ενας οδηγος γαμου.. ειτε παντρευτεις ειτε οχι,στα γεραματα η μελαγχολια θα υπαρχει, ειτε γιατι θα σκεφτεσαι τι γαμουσες αλλα τωρα δεν μπορεις πια, ειτε γιατι θα σκεφτεσαι τι δεν γαμησες τοσα χρονια.. απλα με τα παιδια ξεχνιεσαι καπως, αν θεωρησουμε οτι εισαι σε ενα καλο γαμο..παρε το αυγο και κουρεφτο.. ας κοιτααμε το σημερα γιατι οταν γερασουμε, ουτως η αλλως ολοι γραμμενοι θα μας εχουν.. ποσοι ειναι στα γεροκομεια απο τα παιδια τους..ολα ειναι θεμα τυχης.. καντε αυτο που αισθανεστε και αμα κατσει εκατσε.. το λαχειο ειναι η μια και μοναδικη γυναικα, που λιγοι μας την βρισκουν..αλλα οσο ψαχνεις, ισως να το βρεις! γι αυτο ψαξτε πρωτα, και μη δισταζετε να χωριζετε αν κατι σας χαλαει..καλυτερα με το ονειρο ακομα κι αν δεν ερχεται, παρα με ξινο μουνι διπλα σου

για το ξεκαρφομα εβαλες νικ αστερουλα  :think:
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Τυποι σκεφτομαι να παντρευτω μια πλουσια και να χωρισω αφου κανω ενα παιδι.. ποια η γνωμη σας??

φιλος παντρευτηκε πλουσια που τον σπιτωσε και του ψηνει το ψαρι στα χειλια τον ξεφτιλιζει καθε μερα ομαδικα παρεα με τους γονεις της μπροστα στα παιδια του
 

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Αξίζει κατά τη γνώμη μου. Υπάρχει όμως μια μικρή λεπτομέρεια που γενικά δεν προσέχουμε και η οποία είναι ικανή να μας κάνει μετά από χρόνια να μετανιώσουμε και να πούμε πως κάναμε τη λαθος επιλογή.

Αυτή η λεπτομέρεια είναι η εξής: η συνειδητοποίηση ότι η κοπέλα με την οποία έχουμε δεσμό βρίσκεται στο ζενίθ των δυνατοτήτων της κατά το διάστημα που είναι νέα και καψούρα μ' εμάς. Αυτό είναι το όριό της και δεν μπορεί να το υπερβεί. Όταν το συνειδητοποιήσουμε αυτό θα πρέπει να σκεφτούμε ότι αυτό το άτομο σε κάποια χρόνια θα είναι χειρότερο. Άρα, είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε τα μάτια μας δεκατέσσερα ενώ είμαστε σε σχέση. Αν δούμε ότι είμαστε με μια κοπέλα που ενώ βρίσκεται στο ζενίθ της είναι τεμπελούλα, λίγο ακάθαρτη, κάπως μίζερη, χωρίς ιδιαίτερες φιλοδοξίες, κυνική, μέτρια στο σεξ κλπ κλπ να έχουμε κατά νου ότι αυτά θα εδραιωθούν και θα γιγαντωθούν στον γάμο και την οικογένεια. Δηλαδή, μην περιμένει κάποιος ότι επειδή πηδούσε μια 30άρα που συνήθιζε να κοπροσκυλιάζει και να λέει μπαρούφες τον καιρό της σχέσης τους, αυτή θα είναι και υπόδειγμα μάνας και συζύγου. Απεναντίας, όλες οι αδυναμίες του χαρακτήρα και της ανατροφής της θα πέσουν να πλακώσουν και αυτόν και τα παιδιά του.

Άρα, αν πάμε για γάμο, προσέχουμε και τις λεπτομέρειες στην προσωπικότητα του άλλου ατόμου. Κοπέλα που παρουσιάζει σαφείς ενδείξεις τρυφηλότητας ενώ είναι καψούρα μ' εμάς, σημαίνει φακλάνα σύζυγος και κακή μητέρα. Ας μην τρέφουμε ελπίδες ότι οι άνθρωποι αλλάζουν προς το καλύτερο. Το κόστος της αλλαγής προς το καλύτερο είναι τεράστιο και ελάχιστοι μπορούν να το πληρώσουν.
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.109
Κριτικές
33
Like
7.345
Πόντοι
4.746
εγω ειμαι 37 αδεσποτος (μη ψαρωνετε με το ονομα, ξεκαρφωμα), εχω πηδηξει καμια 50αρια μουνια και καμια 20αρια πληρωτεα που δεν πιανονται.. στα 37 μου , περναει ακομα η μπογια μου, οποτε βρω κατι καλο και πω "εδω ειμαι, αραζω", παντα θα μου τυχει και ενα ακομα καλυτερο μουνι και θα τα κανω πουτανα, κοινως θα χωρισω γιατι θελω να γαμησω κι αλλες, αν ειναι δυνατον ΟΛΕΣ.. οποτε που να σκεφτεις για οικογενεια και παιδια.. για μενα η ανασφαλεια ειναι ενας οδηγος γαμου.. ειτε παντρευτεις ειτε οχι,στα γεραματα η μελαγχολια θα υπαρχει, ειτε γιατι θα σκεφτεσαι τι γαμουσες αλλα τωρα δεν μπορεις πια, ειτε γιατι θα σκεφτεσαι τι δεν γαμησες τοσα χρονια.. απλα με τα παιδια ξεχνιεσαι καπως, αν θεωρησουμε οτι εισαι σε ενα καλο γαμο..παρε το αυγο και κουρεφτο.. ας κοιτααμε το σημερα γιατι οταν γερασουμε, ουτως η αλλως ολοι γραμμενοι θα μας εχουν.. ποσοι ειναι στα γεροκομεια απο τα παιδια τους..ολα ειναι θεμα τυχης.. καντε αυτο που αισθανεστε και αμα κατσει εκατσε.. το λαχειο ειναι η μια και μοναδικη γυναικα, που λιγοι μας την βρισκουν..αλλα οσο ψαχνεις, ισως να το βρεις! γι αυτο ψαξτε πρωτα, και μη δισταζετε να χωριζετε αν κατι σας χαλαει..καλυτερα με το ονειρο ακομα κι αν δεν ερχεται, παρα με ξινο μουνι διπλα σου
:hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom