Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Αντε πες, κι εχεις πολλα λεφτα-βασικη προϋπόθεση για δημιουργια οικογενειας, από κάθε αποψη!
Αντε πες ότι εχεις να διαθετεις και αρκετο χρονο να περνατε ωραια οικογενειακα (ταξίδια πχ).
Τι να τα κανεις όταν είναι η άλλη απέναντι σου με τα μουτρα μεχρι το πατωμα κάθε πρωι?

Τότε φίλε έχεις κάνει λάθος επιλογή γυναίκας.Της λες να βάλει τα μούτρα στον κώλο της και τέλος.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
σημερα μαγκες πηρα το χαρτι στο χερι. και σαν πρωτα αντρειωμενη χαιρε ω χαιρε ελευθερια.
ζητω η ελευθερια.
ζητω το εθνος. ζητω ο lakis33
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Οπως εγραψα και πιο πριν ο γαμος μεχρι να ερθουν τα παιδια δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα "επισημο γκομενιλικι".

Αυτο σημαινει οτι ιδιως αν η γυναικα ειναι σχετικα καλοβολη δεν καταλαβαινεις μεγαλη διαφορα απο την ζωη σου ως εργενης η την εκλαμβανεις ως κατι θετικο οπως καλη ωρα εσύ τώρα βιωνοντας καποια θετικα στοιχεια.

Φαντασου ομως τωρα για παραδειγμα, οταν γυρισεις απο τη δουλεια σπασαχιρδιασμενος οπως λες και θελεις να κοιμηθεις να σε ξυπναει ενα μωρο 3 φορες το βραδυ οταν κλαιει. Δεν ειναι το ιδιο σε διαβεβαιω.

Επισης μετα τη γεννηση των παιδιων της η γυναικα πρεπει να διαχειρισθει με επαρκεια δυο ρολους. Αυτον της μανας και αυτον της συντροφου. Μοιραια ο πρωτος ρολος θα την αποροφησει περισσοτερο. Ειναι στην ενστικτωδη φυση της αυτο. Το θεμα ειναι ποσο ?? Διοτι αν παραμελησει τον συντροφικο της ρολο η οικογενεια θα μπει σε ρισκο.

Εκει βρισκεται ολη η γυναικεια μαγκια και καπατσοσυνη. Η ισοροπημενη διαχειριση των ρολων της μανας της συντροφου και σε πολλες περιπτωσεις και της εργαζομενης.Δεν ειναι ευκολο. Και σε καποιες που βλεπω να το καταφερνουν τους βγαζω το καπελο.

Οι περισσοτερες μοσχοαναθρεμενες ελλεηνιδες ουτε ενα οχι τρεις ρολους, δεν μπορουν να διαχειρισθουν.

Και αυτο γιατι οταν εχουν συνηθισει να μεγαλωνουν στα πουπουλα με τους γονεις τους σε ρολο υπηρετων, αυτο το ρολο του υπηρετη δηλαδη θα απαιτησουν απο τον αντρα τους.

Και δεν ειναι ολοι οι αντρες μουνοδουλοι να κανουν τη ψυχη τους χαλακι για να σκουπισουν οι πριγκηπεσες τα παπουτσια τους.

Τελικά δεν κατάλαβα, αξίζει η οχι το να κανεις παιδιά;
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.334
Πόντοι
28.786
Τελικά δεν κατάλαβα, αξίζει η οχι το να κανεις παιδιά;

Ειναι δυσκολο για τον αντρα να καταλάβει χωρις να το εχει πριν βιωσει.

Αυτό συμβαινει γιατί ενώ η μητροτητα είναι ενστικτώδης η πατρότητα ειναι επικτητη.

Για να το πω απλά. Στην αρχή θα το βιωνεις σαν ταλαιπωρια διχως ορια.
Οταν αρχισει ομως το παιδι να επικοινωνει ακομη και στοιχειωδως μαζι σου θα νοιωσεις σαν να εχεις ξαναγεννηθει και μεγαλωνεις μαζι του. Ειναι μια αισθηση πολυ διαφορετικη και ιδιαιτερη σε σχεση με αλλες εμπειριες.

Θα σε ταλαιπωρησει αφανταστα, αλλα σιγουρα δεν θα το μετανοιωσεις ποτε !!

Προσωπικα λοιπον πιστευω οτι προφανως αξιζει.

Αλλα ο καθενας εχει τη γνωμη του. Ακομη και αυτοι που "βαρυγκομανε" απο την ταλαιπωρια που υφιστανται ενδομυχα ξερουν οτι θα το ξαναεκαναν αν ειχαν να παρουν εκ νεου την αποφσση.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Τύποι λέμε για τις γυναικες οτι κοιτάνε μονο τα φράγκα αλλα και εδω τους περισσότερους σας βλέπω ολο με αυτα να ασχολείστε. Τυποι τα φράγκα ειναι για να τα χαλάμε για να περνάμε καλα και οχι να τα κάνουμε μασούρι.

Θυμάμαι την προηγούμενη μου γκομενα, Ελλεηνιδα μάλιστα, ανεξάρτητη και φεμινίστρια, ήθελε να τα μοιράζουμε ολα στα δυο. Βέβαια ο μισθός της το ενα τρίτο και βγάλε του δικού μου. Χρυσή την εκανα να παμε κανα ταξιδάκι, και ας τα έβαζα ολα εγω, αυτη ανένδοτη ήθελε να κάνουμε πραγματα μεχρι εκει που μπορούσε και αυτη να συνεισφέρει. Εγω τελικά τα λεφτα μου τα έτρωγα στις πουτάνες, και πήγαινα ταξίδια με άλλες γκομενες η με κολλητούς. Ωσπου στο τελος απηύδησα με τη μιζέρια της και πήγα παρακάτω.

Το θέμα δεν ειναι ποσα λεφτα τρώτε στις γυναικες, το θέμα ειναι να γουστάρετε που τα τρώτε. Αν περνάτε καλα ειναι λεφτα σωστα ξοδεμένα.
 

VILLAGE

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.395
Κριτικές
1
Like
154
Πόντοι
16
Ειναι δυσκολο για τον αντρα να καταλάβει χωρις να το εχει πριν βιωσει.

Αυτό συμβαινει γιατί ενώ η μητροτητα είναι ενστικτώδης η πατρότητα ειναι επικτητη.

Για να το πω απλά. Στην αρχή θα το βιωνεις σαν ταλαιπωρια διχως ορια.
Οταν αρχισει ομως το παιδι να επικοινωνει ακομη και στοιχειωδως μαζι σου θα νοιωσεις σαν να εχεις ξαναγεννηθει και μεγαλωνεις μαζι του. Ειναι μια αισθηση πολυ διαφορετικη και ιδιαιτερη σε σχεση με αλλες εμπειριες.

Θα σε ταλαιπωρησει αφανταστα, αλλα σιγουρα δεν θα το μετανοιωσεις ποτε !!

Προσωπικα λοιπον πιστευω οτι προφανως αξιζει.

Αλλα ο καθενας εχει τη γνωμη του. Ακομη και αυτοι που "βαρυγκομανε" απο την ταλαιπωρια που υφιστανται ενδομυχα ξερουν οτι θα το ξαναεκαναν αν ειχαν να παρουν εκ νεου την αποφσση.

να υποθεσω οτι εχεις (δικα σου) παιδια φιλε και αναφερεις τα παραπανω
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
Τελικά δεν κατάλαβα, αξίζει η οχι το να κανεις παιδιά;

Αν εισαι ερημοσπιτης-τζογαδορος-μποεμ ή ανθρωπος που θα δει ανταγωνιστικα τα παιδια του, οχι.

Σε καθε αλλη περιπτωση, ναι.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Αν εισαι ερημοσπιτης-τζογαδορος-μποεμ ή ανθρωπος που θα δει ανταγωνιστικα τα παιδια του, οχι.

Σε καθε αλλη περιπτωση, ναι.

Πως μπορει κάποιος να δει ανταγωνιστικά τα παιδιά του;


Ναι φιλε εχω ενα γυιο !!

Τη προσωπικη μου εμπειρία μεταφερω !!

Να σου ζήσει τύπε. Λες να ειναι και αυτός μέλος στο σαη  :grin:

Εγω παιδιά δεν εχω, αλλα μανατζαροντας κοσμο εχω αισθανθεί πολυ όμορφα βλέποντας την εξέλιξη ατόμων που ανέλαβα 1-2-3 χρονια πριν. Οχι οτι ειναι το ίδιο βέβαια με το να εισαι γονιός, αλλα ισως κάπως παρεμφερές σε μικρότερη κλίμακα.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.334
Πόντοι
28.786
Πως μπορει κάποιος να δει ανταγωνιστικά τα παιδιά του;


Να σου ζήσει τύπε. Λες να ειναι και αυτός μέλος στο σαη  :grin:

Εγω παιδιά δεν εχω, αλλα μανατζαροντας κοσμο εχω αισθανθεί πολυ όμορφα βλέποντας την εξέλιξη ατόμων που ανέλαβα 1-2-3 χρονια πριν. Οχι οτι ειναι το ίδιο βέβαια με το να εισαι γονιός, αλλαν ισως κάπως παρεμφερές σε μικρότερη κλίμακα.
Ευχαριστώ !! :hi:

Μπα ειναι σχετικα μικρος ακομα για το σαιτ.
Αλλα αν μοιασει στο πατερα του δεν θα μαζευεται !!! :grin: :grin:
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
τα παιδια σου θα σε κοιταξουν οταν θα εισαι κατακιτος κολογερος αν περιμενεις απο την γυναικα σου σωθηκες
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
Τοτε μια σφαιρα ειναι ειναι χρησιμοτερη απο παιδια

πολοι το ειπαν αυτο αλλα λιγοι το εκαναν η ζωη ειναι γλυκια μεχρι και στα τελευταια της θυμαμαι ο παπους μου ηταν στα προθυρα του θανατου ενενηντα κατακιτος και ακομα παλευε να ζησει
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.793
Κριτικές
51
Like
1.661
Πόντοι
3.495
ΘΑ ΦΑΩ ΚΡΑΞΙΜΟ ΑΛΛΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ....
αν βρεις αυτην που γουσταρεις την παιρνεις και στα 25 σου.
ΓΑΜΗΣΕ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ, ξεχνα ταξιδια και ασκοπα πραγματα,ξεχνα οτι μ@@@@ τυπου πραγματα να κανεις εως τα 30.
ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ.
στα 25 κατα μεσο ορο, δεν θα ειχες φραγκα, εστω κ πριν την κριση, ομως θα ειχες αυτην που σε ηθελε για αυτο που εισαι, η που μπορεις να γινεις.
ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ 35-45 ΑΠΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ...κατι σαν προξενιο το λεω εγω.
συν οι οποιες δυσκολιες δενουν το ζευγαρι, εκτος αν ειναι τοσες πολλες που επερχεται η ρηξη, οταν 1 απο τους 2 τα παραταει η κουραστηκε.
----------
πριν τα 50 εχεις γιο η κορη που εχει τελειωσει...στρατο η σχολη.
αν μενουν ιδια πολη εχεις κ τα εγγονια στα 50=ξαναγινεσαι γονιος.
+εχεις μια δεκαετια να κανεις πραγματα που ηθελες.
------------------------
στα 45 μεχρι να βγεις συνταξη, θα εισαι με ενα αγγουρι ΣΤΟΝ ΚΩΛΟ...θα πει καποιος εως τα 40 γλεντησα(οχι ολοι), γιατι αν πας στην λογικη να φτιαχτω εως τα 35 δουλευεις σαν το σκυλι=ο χρονος.
---------------
+++
αν ο γαμος ΑΠΟΤΥΧΕΙ στα 25,26 εχεις ολη την ζωη μπροστα να ξανακανεις οικογενεια, η οτι αλλο θες.
στα 50 αν ο γαμος μετα απο 10-12 χρονια παει σκα@@@ εισαι με το ενα ποδι στο λακο!!
---------------
συνοψη επειδη περασα τα 25,26...
αν στα 26 ειχα δυνατη καψουρα θα το εκανα.
τωρα στα 40 σχεδον οχι.
-----------------------------------------------------
περα απο τα λεφτα, οκ ΛΕΜΕ ΠΟΛΛΑ ΜΟΥΝΙΑ ΤΡΙΓΥΡΩ....ΤΗΝ γκομενα που θα ταιριαξεις 100% δεν την συναντας καθε μερα,...
πιο καλο γαμησι τσεκ ΝΑΙ-
ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΤΣΕΚ ΝΑΙ...
κανεις ομως δεν σου εγγυαται οτι σε χημεια θα σαι 100%..με καποια που ειχες ΚΑΙ ΑΦΗΣΕΣ.
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.793
Κριτικές
51
Like
1.661
Πόντοι
3.495
Τελικα οσο προχωραει η θρενταρα αυτή, φαινεται να καταληγουμε στα εξης συμπερασματα, τυποι:

1) παιδια=καταστροφή κάθε σεξουαλικης σχεκης εντος του γαμου, οικονομικος θανατος, μιζερια και συνεχη προβλήματα.

2) Ο ανθρωπος εκ φυσης ΔΕΝ είναι μονογαμικος, αλλα αναγκάζεται να παιξει έναν ψευδη ρολο, για χαρη του γαμου.

3) Παρ ολ`αυτα, είναι πολύ μεγαλη υποθεση να βρεθει μια γυναικα που να αξιζει σαν ανθρωπος πλεον, και να μην σχετίζεται με ολο αυτό το βλαχογκλαμουρ χτικιο.

Κατανοητα όλα...
....αλλα ρε γαμωτο απορω ρε παιδια!

ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ κανουν παιδια τοσα πολλα ζευγάρια που τα χουν χαλια μεταξυ τους? δεν βλεπουν την μιζερια τους?

Ημουν τις προαλλες σ ένα εστιατοριο πχ, και διπλα ένα ζευγαρι νέο και ομορφο, καπου στα 32-33, με το παιδακι τους (καπου 4-5 χρονων), γενικα ησυχο.
δεν προλαβαινε το μικρο να κουνησει το χερακι του, 'ΘΑΝΑΣΗ ΜΗ', γυρναγε το κεφαλι του ο μικρος και κοιταγε τριγυρω 'ΘΑΝΑΣΗ ΤΡΩΜΕ ΤΩΡΑ', μιλαμε μου ρθε καταθλιψη-φανταστειτε ο μικρος Θανασης πως θα νιωθε, και τι ανθρωπος θα γινει με τετοια ζωα για γονεις!

μεταξυ τους δεν μιλιόντουσαν, αμφότεροι με τα μουτρα κατω, παρ όλα αυτά ντυμενοι στην πενα, για να δειξουν επιφανείς και ωραιοι!
Ποιον κορόιδεψαν?

Τις προαλλες, αθελα μου ακουω τυπισσα να μιλαει με την μανα της για τον ανδρα της: 'καλα ρε μαμα, δεν εχεις παρει ακομα χαμπαρι ότι δεν σκαμπαζει και πολλα? μονο στην δουλεια ξερει να πηγαινει, και μετα ρακος γυρναει και απλωνεται στον καναπε! Τι τον πηρα κι εγω η χαζη?'...

Δεν λεω, σιγουρα υπαρχουν υγιεις περιπτώσεις, αλλα μιλαμε για εξαιρέσεις πλεον!
Κι εχω αηδιασει απ όλα αυτά που βλεπω!
Ξερω κι ατομα που ηταν μια χαρα δλδ πριν απτον γαμο! Ανδρες που ηταν νορμαλ και καλοπερασάκηδες, και γκομενες που ησαν μαγκάκια και ξηγημένες!
Καταληξη?-καημενοι και γυναικούλες!

Αντε πες, κι εχεις πολλα λεφτα-βασικη προϋπόθεση για δημιουργια οικογενειας, από κάθε αποψη!
Αντε πες ότι εχεις να διαθετεις και αρκετο χρονο να περνατε ωραια οικογενειακα (ταξίδια πχ).
Τι να τα κανεις όταν είναι η άλλη απέναντι σου με τα μουτρα μεχρι το πατωμα κάθε πρωι?
---------------
ΤΥΠΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ.
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΛΑ ΟΚ...ΣΕΞ,ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΤΛ...
ΝΑΣΑΙ σιγουρος το ζευγαρι που ειδες μπορει πριν 9 χρονια να γαμιονταν απο καυλα σε υπογεια διαβαση.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom