Νέα

Δεν κάνει πίσω η Τουρκία λίγα 24ωρα μετά τον φονικό σεισμό: Νέα Navtex για το Oruc Reis κοντά στην Ρόδο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TASSOS karipidis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 47K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sithlord

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Μαρ 2012
Μηνύματα
16.593
Κριτικές
37
Like
7.037
Πόντοι
16.596
Αυτοί φίλε μου έχουν αποθρασυνθεί επειδή έχουν συνάψει πολλά με πολλούς και βλέπουν ότι ακόμη και στην πειρατεία δεν τους σταματά κάνεις
Κάπου εδώ να θυμίσω ότι πολλές ιστορίες ιστορίες υπάρχουν για το τέλος του Γολιάθ που επαίρετω απέναντι στο μικρό Δαυίδ
Δεν χρειάζεται ηττοπάθεια, μόνο ορθή σκέψη και συνοχή
Λέγεται οτι:δεν απέτυχε εκείνος που δεν προσπάθησε

Δεν χρειάζεται ηττοπάθεια αλλά ούτε αλαζονεία. Δεν θέλουμε ένα νέο 1897 ή 1922. Καλό είναι να πιστεύεις στη νίκη και είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι μπορούμε να τους τσακίσουμε. Αλλά θέλει προσοχή, σχέδιο και όχι ενθουσιασμούς και γιούργια. Και ξαναλέω. Το πρόβλημα δεν θα λυθεί. Θα κερδίσεις μια μάχη μέχρι την επόμενη. Καλό είναι να είμαστε έτοιμοι αλλά με σύνεση και χωρίς να υποτιμούμε τον αντίπαλο.
Ακριβώς αυτό είπα
Το 87 ήμουν πυροβολητης μέσων αρμάτων
Το έζησα
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.942
Like
6.943
Πόντοι
1.056
Αυτοί φίλε μου έχουν αποθρασυνθεί επειδή έχουν συνάψει πολλά με πολλούς και βλέπουν ότι ακόμη και στην πειρατεία δεν τους σταματά κάνεις
Κάπου εδώ να θυμίσω ότι πολλές ιστορίες ιστορίες υπάρχουν για το τέλος του Γολιάθ που επαίρετω απέναντι στο μικρό Δαυίδ
Δεν χρειάζεται ηττοπάθεια, μόνο ορθή σκέψη και συνοχή
Λέγεται οτι:δεν απέτυχε εκείνος που δεν προσπάθησε

Δεν χρειάζεται ηττοπάθεια αλλά ούτε αλαζονεία. Δεν θέλουμε ένα νέο 1897 ή 1922. Καλό είναι να πιστεύεις στη νίκη και είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι μπορούμε να τους τσακίσουμε. Αλλά θέλει προσοχή, σχέδιο και όχι ενθουσιασμούς και γιούργια. Και ξαναλέω. Το πρόβλημα δεν θα λυθεί. Θα κερδίσεις μια μάχη μέχρι την επόμενη. Καλό είναι να είμαστε έτοιμοι αλλά με σύνεση και χωρίς να υποτιμούμε τον αντίπαλο.
Ακριβώς αυτό είπα
Το 87 ήμουν πυροβολητης μέσων αρμάτων
Το έζησα
Mεσα ημουνα και εγω,,,,,87.....
 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
[quote author=cretan336 link=/forum/genika/politiki-kai-thriskeftika/9644794-νέα-τουρκική-πρόκληση-navtex-για-έρευνες-του-oruc-reis-στο-καστελόριζο?limitstart=1590#post-9670214
Όταν μιλάμε για πόλεμο/σύρραξη/επεισόδιο οι απώλειες υπάρχουν.
Εγώ που το γράφω απο τα Αναλώσιμα Τεμάχια είμαι, ναυτάκι της σειράς. [/quote]

Εννοείται, αρκεί να μην επαναληφθεί η ιστορία του Πύρρου. Απώλειες θα υπάρχουν αλλά να είναι μετρημένες και τέτοιες που να μπορεί να τις αντέξει και το στράτευμα και η κοινωνία. Και οι τουρκικές να είναι πολλαπλάσιες. Αν και όταν χτυπήσουμε θα πρέπει να τους πονέσουμε μέχρι το μεδούλι για να το θυμούνται όσο πιο πολύ γίνεται μέχρι την επόμενη φορά.
 

sithlord

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Μαρ 2012
Μηνύματα
16.593
Κριτικές
37
Like
7.037
Πόντοι
16.596
Αυτοί φίλε μου έχουν αποθρασυνθεί επειδή έχουν συνάψει πολλά με πολλούς και βλέπουν ότι ακόμη και στην πειρατεία δεν τους σταματά κάνεις
Κάπου εδώ να θυμίσω ότι πολλές ιστορίες ιστορίες υπάρχουν για το τέλος του Γολιάθ που επαίρετω απέναντι στο μικρό Δαυίδ
Δεν χρειάζεται ηττοπάθεια, μόνο ορθή σκέψη και συνοχή
Λέγεται οτι:δεν απέτυχε εκείνος που δεν προσπάθησε

Δεν χρειάζεται ηττοπάθεια αλλά ούτε αλαζονεία. Δεν θέλουμε ένα νέο 1897 ή 1922. Καλό είναι να πιστεύεις στη νίκη και είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι μπορούμε να τους τσακίσουμε. Αλλά θέλει προσοχή, σχέδιο και όχι ενθουσιασμούς και γιούργια. Και ξαναλέω. Το πρόβλημα δεν θα λυθεί. Θα κερδίσεις μια μάχη μέχρι την επόμενη. Καλό είναι να είμαστε έτοιμοι αλλά με σύνεση και χωρίς να υποτιμούμε τον αντίπαλο.
Ακριβώς αυτό είπα
Το 87 ήμουν πυροβολητης μέσων αρμάτων
Το έζησα
Mεσα ημουνα και εγω,,,,,87.....

Σειρά!!!! Μεγάλες μέρες ζησαμε
 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
Όταν μιλάμε για πόλεμο/σύρραξη/επεισόδιο οι απώλειες υπάρχουν.
Εγώ που το γράφω απο τα Αναλώσιμα Τεμάχια είμαι, ναυτάκι της σειράς.


Εννοείται, αρκεί να μην επαναληφθεί η ιστορία του Πύρρου. Απώλειες θα υπάρχουν αλλά να είναι μετρημένες και τέτοιες που να μπορεί να τις αντέξει και το στράτευμα και η κοινωνία. Και οι τουρκικές να είναι πολλαπλάσιες. Αν και όταν χτυπήσουμε θα πρέπει να τους πονέσουμε μέχρι το μεδούλι για να το θυμούνται όσο πιο πολύ γίνεται μέχρι την επόμενη φορά.
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.942
Like
6.943
Πόντοι
1.056
Αυτοί φίλε μου έχουν αποθρασυνθεί επειδή έχουν συνάψει πολλά με πολλούς και βλέπουν ότι ακόμη και στην πειρατεία δεν τους σταματά κάνεις
Κάπου εδώ να θυμίσω ότι πολλές ιστορίες ιστορίες υπάρχουν για το τέλος του Γολιάθ που επαίρετω απέναντι στο μικρό Δαυίδ
Δεν χρειάζεται ηττοπάθεια, μόνο ορθή σκέψη και συνοχή
Λέγεται οτι:δεν απέτυχε εκείνος που δεν προσπάθησε

Δεν χρειάζεται ηττοπάθεια αλλά ούτε αλαζονεία. Δεν θέλουμε ένα νέο 1897 ή 1922. Καλό είναι να πιστεύεις στη νίκη και είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι μπορούμε να τους τσακίσουμε. Αλλά θέλει προσοχή, σχέδιο και όχι ενθουσιασμούς και γιούργια. Και ξαναλέω. Το πρόβλημα δεν θα λυθεί. Θα κερδίσεις μια μάχη μέχρι την επόμενη. Καλό είναι να είμαστε έτοιμοι αλλά με σύνεση και χωρίς να υποτιμούμε τον αντίπαλο.
Ακριβώς αυτό είπα
Το 87 ήμουν πυροβολητης μέσων αρμάτων
Το έζησα
Mεσα ημουνα και εγω,,,,,87.....

Σειρά!!!! Μεγάλες μέρες ζησαμε
Ζησαμε Φιλε μου....και δεν ειμασταν ουτε Γενναιοι ουτε Ηρωες.....το παλεψαμε να ανταπεξελθουμε.....εχουμε μια Α εμπειρια.....οχι Πολεμου και ευτυχως αλλα προπαρασκευης.....
 

sithlord

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Μαρ 2012
Μηνύματα
16.593
Κριτικές
37
Like
7.037
Πόντοι
16.596
Ο Στρατηγός Παττον είχε πει:Η δουλειά του στρατιώτη είναι να κάνει τον απέναντι μπάσταρδο να πεθάνει εκείνος για τη δική του πατρίδα
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.278
Like
3.537
Πόντοι
1.706

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
Ο Στρατηγός Παττον είχε πει:Η δουλειά του στρατιώτη είναι να κάνει τον απέναντι μπάσταρδο να πεθάνει εκείνος για τη δική του πατρίδα


Αν το δεις έτσι δεν είναι κι άσχημη δουλειά τελικά :wink:
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.463
Πόντοι
216
Όταν μιλάμε για πόλεμο/σύρραξη/επεισόδιο οι απώλειες υπάρχουν.
Εγώ που το γράφω απο τα Αναλώσιμα Τεμάχια είμαι, ναυτάκι της σειράς.


Εννοείται, αρκεί να μην επαναληφθεί η ιστορία του Πύρρου. Απώλειες θα υπάρχουν αλλά να είναι μετρημένες και τέτοιες που να μπορεί να τις αντέξει και το στράτευμα και η κοινωνία. Και οι τουρκικές να είναι πολλαπλάσιες. Αν και όταν χτυπήσουμε θα πρέπει να τους πονέσουμε μέχρι το μεδούλι για να το θυμούνται όσο πιο πολύ γίνεται μέχρι την επόμενη φορά.
αμα και οταν τους χτυπησουμε, η τουρκια θα παψει να εχει την σημερινη μορφη της.οι φυγοκεντρες δυναμεις απο τα διαφορετικα εθνη που την αποτελουν θα πολλαπλασιαστουν με καταστροφικα αποτελεσματα
 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
Σειρά!!!! Μεγάλες μέρες ζησαμε
Ζησαμε Φιλε μου....και δεν ειμασταν ουτε Γενναιοι ουτε Ηρωες.....το παλεψαμε να ανταπεξελθουμε.....εχουμε μια Α εμπειρια.....οχι Πολεμου και ευτυχως αλλα προπαρασκευης..... [/quote]


Κανείς μας δεν θέλει τον πόλεμο. Αλλά έχουμε αποδείξει στην ιστορία μας ότι ο μόνος λόγος που υποχωρούσαμε δεν ήταν ο φόβος αλλά η αγάπη για την ειρήνη και η εκτίμηση της ζωής. Όταν μας πάτησαν τον κάλο τους πήρε και τους σήκωσε. Οι Πέρσες βρέθηκαν στο πηγάδι της Σπάρτης και στον πάτο της Σαλαμίνας, οι Τούρκοι στους Βαλκανικούς έπαιζαν κρυφτό στα Δαρδανέλια κι οι Ιταλοί κόντεψαν να φτάσουν με όπισθεν μέχρι τη Ρώμη.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.594
Πόντοι
4.765
Σε αυτο εχουν κολλησει οι τουρκοι ΙΜΟ.Για τους τουρκους το ελληνικο κρατος δεν θα επρεπε να υπαρχει,υπαρχει χαρη και μονο στις δυτικες δυναμεις διαφορετικα θα μας ειχαν προσαρτησει.
το ελληνικο κρατος ειναι απροετοιμαστο κυριω απο τις παρεμβασεις της Δυσης ,οι Γαλλοι απο τους βασικους υπαιτιους αυτων των παρεμβασεων θα ειναι οι πρωτοι που θα τη πληρωσουν για αυτο και τωρα τρεχουν,οι Τουρκοι υπαρχουν ακομα οσο υπάρχει η αρκουδα και αν οι Εβραιοι και οι δυτικοι καταφερναν να την ξεκανουν τοτε η σεμνη τελετη για το μορφωμα που λεγεται Τουρκια θα λάμβανε τελος και ο οθωμανος ασθενης που σερνεται αιωνες επιτελους θα ψοφαγε
 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
Να πάρει, δεύτερη παράθεση που κάνω λάθος. Αυτά τα πολλαπλά quote είναι βάσανο :confused:
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Ώρε, τύπε, φαντάσου να γύρναγε και να νικούσαμε!
Aρχές Αυγούστου οι Νεοζηλανδοί πάτησαν κορυφή. Αλλά και πάλι οι Στρατηγοί τους συνέχισαν τις μαλακίες, Δυο μέρες κράτησαν και μετά κατέρρευσαν. Φαντάσου, δυο μέρες και δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το ότι οι στρατιώτες τους έφτασαν τον αντικειμενικό τους στόχο. Αυτός ο Χάμιλτον τουφέκισμα ήθελε. Μεγάλος καραγκιόζης. Δεν υπήρξε λάθος που να μην έκανε. Αλλά και να νικούσαν οι ΑΝΖΑC πάλι δεν ξέρουμε πως θα κατέληγε. Μπορεί να έμπαιναν οι Ρώσοι στην Πόλη και πάλι εμείς να μην είχαμε κάποιο κέρδος.

O Μεταξας ειχε επιχειρηματολογησει οτι η εκστρατεια στην Καλλιπολη υπο τις συνθηκες που πραγματοποιηθηκε ειχε ελαχιστες πιθανοτητες. Ο ιδιος ειχε σχεδιασει προληπτικη επιθεση, η οποια ηταν να πραγματοποιηθει το 1914 και ειχε πει οτι η προυποθεση για αυτο ηταν ο αιφνιδιασμος. Εαν το στοιχειο αυτο εξελιπε, μια τετοια εκστρατεια- αποβαση δια θαλασσης δε μπορουσε να πετυχει. Για αυτο δε πετυχε της Αντατ του 15, για αυτο και ματαιωθηκε η ελληνικη σχεδιαζομενη του 14 (γιατι διερρευσε ).
O Mεταξάς είχε σωστές θέσεις σε αρκετά θέματα αλλά δε θα τον θεοποιήσουμε. Στο θέμα της Καλλίπολης όσα έλεγε δεν είχαν πραγματική βάση. Ήταν σφρόδρα Γερμανόφιλος και βρήκε μια καλή ευκαιρία να απορρίψει την εκστρατεία, δηλώνοντας μεταξύ άλλων τη βεβαιότητά του ότι η Ανταντ θα συντριβεί από τους Γερμανούς και ότι η τελική έκβαση του πολέμου θα ήταν υπέρ του Κάιζερ. Και αυτά τα έλεγε σε ένα Βασιλιά που ήταν γαμπρός του Κάιζερ, ο οποίος τον πίεζε μέσω της αδερφής του. Η εισήγηση Μεταξά ήταν πολιτική και όχι στρατιωτική ως όφειλε, γιαυτό και χαρακτηρισαν την όλη συμπεριφορά του στασιαστική και τον σούταραν. Ούτε καν ο γερμανόφιλος Βασιλιας Κωνσταντίνος δεν τόλμησε να τον υπερασπιστεί. Και για να αμβλύνει τις εντυπώσεις έδωσε τη Λήμνο ως βάση στην Ανταντ.
Ο Τσώρτσιλ είχε δίκιο σε όσα έλεγε, ο σχεδιασμός ήταν τραγικός. Οι Άγγλοι έκαναν πολεμικές κινήσεις και μετά ακολουθούσαν διαστήματα ηρεμίας. Κι επειδή απέναντι ήταν οι Γερμανοί που σχεδίαζαν και όχι οι Τούρκοι, τα διαστήματα ηρεμίας τα χρησιμοποιούσαν για κάλυψη των αμυντικών κενών. Έτσι πρόλαβαν και ναρκοθέτησαν τα στενά και μετά υπήρξε ναυτική πανωλεθρία της Αντάντ, η οποία έκανε κάποιες επιθέσεις στην παράκτια άμυνα και μετά περίμενε δυο εβδομάδες την άφιξη του Στόλου για την τελική επίθεση. Και χαζούς να έχεις απέναντι όλο και κάτι θα οχυρώσουν. Γιαυτό οδηγήθηκαν στην απόβαση. Η οποία δεν ήταν πρωταρχικός σκοπός. Οι Γερμανοί σε πλείστα όσα απομνημονεύματα έχουν "ευχαριστήσει" τους Άγγλους γιαυτά τα διαστήματα ηρεμίας που τους βοήθησαν σημαντικά. Χώρια τα εγκληματικά λάθη στη χερσαία επίθεση. Επιθέσεις επί επιθέσεων σε καθημερινή βάση, χωρίς την απαραίτητη προπαρασκευή πυροβολικού. Ε, πως να πέσουν τα οχυρά; Άσκοπες απώλειες.
Το 14 δεν υπήρχε τίποτα στην Καλλιπολη. Αέρα θα την έπαιρνε όποιος προσπαθούσε, Και αυτή και τα Στενά. Το 15 έγινε η οχύρωση και η μεταφορά στρατευμάτων. Κι αυτό γιατί ξεκίνησαν οι Άγγλοι τις σποραδικές επιθέσεις εκεί. Οπότε κανείς δε μπορεί να επικαλεστεί ότι "διέρρευσε" η επίθεση γιαυτό και δεν έγινε. Απλά δεν ηταν υπέρ της Αντάντ, οπότε ποτέ δε θα τη βοηθούσε ο Μεταξάς. Η ειρωνία είναι πως στο Β' ΠΠ τον ήπιε κανονικά και συντάχθηκε με τους πρώην "εχθρούς" του. Που παίζει και να τον έφαγαν ενθυμούμενοι την προτέρα συμπεριφορά του, Ο Τσώρτσιλ σε μια σατανική σύμπτωση ήταν παρών και στις δύο περιπτώσεις.

Τοτε εαν ο Μεταξας οχι μονο δικαιωθηκε αλλα καραδικαιωθηκε και στο θεμα της Καλιπολης και στο θεμα της Μ. Ασιας, πως λεμε οτι η σταση του ηταν πολιτικη?
Για το 14 ειχε διαρρευσει το σχεδιο προληπτικης επιθεσης στην Καλιπολη απο την Ελλαδα μεμονωμενα. Οχι στα πλαισια του Α Παγκοσμιου η της Αντατ. Ηταν ενα επιχειρησιακο σχεδιο, προκειμενου να αποτραπει η Τουρκια να ενισχυσει το στολο της με 2 νεα θωρηκα, το οποιο αν γινοταν μπορει να απειλουσε τα μολις απελευθερμενα νησια του Αιγαιου.
Και προς επιρρωση των οσων εγραψα, δλδ οτι η επιχειρηματολογια του Μεταξα ειχε καθαρα στρατιωτικο κινητρο, ο Μεταξας ( επειδη εχω διαβασει τα ημερολογια του) ΟΥΔΕΠΟΤΕ ταχθηκε υπερ των Κεντρικων Δυναμεων. Ο Μεταξας και ο Βασιλιας ειχαν ταχθει υπερ της Ανταντ. Η διαφωνια τους με το Βενιζελο ηταν οτι αυτο επρεπε να γινει ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ και υπο ξεκαθαρο μεριδιο της Ελλαδας μετα τον πολεμο. Εξηγουνται ολα αναλυτικα στα απομνημονευματα.
Επισης ο Βασιλιας Κωνσταντινος μπορει να ειχε συζηγο την αδελφη του Καιζερ, αλλα η ΜΗΤΕΡΑ του ηταν η ΡΩΣΙΔΑ Βασιλισα Ολγα. Ηταν περισσοτερο ρωσοφιλος, αν και φυσικα εκτιμουσε και θαυμαζε το πρωσικο στρατιωτικο πνευμα, οπως αλλωστε και ο ιδιος ο Μεταξας.
Ο Μεταξας λοιπον δεν ηταν απο λογους αρχης κατα της Αντατ , αλλα κατα του τροπου με τον οποιο ηθελε ο Βενιζελος αυτη τη συμμετοχη. Δηλαδη την αποστολη ελληνικων στρατευματων παρα το πλευρο της Σερβιας κατα της Αυστροουγγαριας .Δηλαδη το 1914, με τη Βουλγαρια και την Τουρκια να καραδοκουν να εστελνε η Ελλαδα σημαντικο μερος του στρατο τους ( οπως προβλεποταν απο τη στρατιωτικη συμφωνια με τη Σερβια) στο... Δουναβη. Και να εκαναν οι Βουλγαροι παρελαση στη Θεσσαλονικη ! Και οι Τουρκοι να μοιραζοταν οτι ειχαμε μολις παρει απο τη Μακεδονια.
Για τη δε Καλιπολη ( που επεφερε τη δευτερη συγκρουση με το Βενιζελο ) δε χρειαζεται καν να πουμε γιατι ειχε δικιο. Θα ειχε απλα σταλει στον ολεθρο ο στολος και ο στρατος της χωρας και αυτη τη στιγμη ενδεχομενως να γραφαμε... σε αλλη γλωσσα. ( Αν οι προγονοι μας ειχαν επιζησει φυσικα ! )
 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
αμα και οταν τους χτυπησουμε, η τουρκια θα παψει να εχει την σημερινη μορφη της.οι φυγοκεντρες δυναμεις απο τα διαφορετικα εθνη που την αποτελουν θα πολλαπλασιαστουν με καταστροφικα αποτελεσματα


Μακάρι. Η αλήθεια είναι ότι μόνο συμπαγής εθνική ομάδα δεν είναι οι Τούρκοι αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει συμβεί. Ένα ισχυρό σοκ ίσως να λειτουργούσε σαν καταλύτης. Μπορεί όμως και να τους συσπειρώσει όπως το 1922. Και τότε όλοι πίστευαν ότι διαλύθηκε αλλά της έκανε ηλεκτροσόκ ο Κεμάλ.
 

sithlord

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Μαρ 2012
Μηνύματα
16.593
Κριτικές
37
Like
7.037
Πόντοι
16.596
Σειρά!!!! Μεγάλες μέρες ζησαμε
Ζησαμε Φιλε μου....και δεν ειμασταν ουτε Γενναιοι ουτε Ηρωες.....το παλεψαμε να ανταπεξελθουμε.....εχουμε μια Α εμπειρια.....οχι Πολεμου και ευτυχως αλλα προπαρασκευης.....


Κανείς μας δεν θέλει τον πόλεμο. Αλλά έχουμε αποδείξει στην ιστορία μας ότι ο μόνος λόγος που υποχωρούσαμε δεν ήταν ο φόβος αλλά η αγάπη για την ειρήνη και η εκτίμηση της ζωής. Όταν μας πάτησαν τον κάλο τους πήρε και τους σήκωσε. Οι Πέρσες βρέθηκαν στο πηγάδι της Σπάρτης και στον πάτο της Σαλαμίνας, οι Τούρκοι στους Βαλκανικούς έπαιζαν κρυφτό στα Δαρδανέλια κι οι Ιταλοί κόντεψαν να φτάσουν με όπισθεν μέχρι τη Ρώμη. [/quote]


Φίλε μοο γενναίος φοβάται όσο και ο δειλός
Η διαφορά είναι ότι ο γενναίος πεθαίνει μια φορά, ο δειλός κάθε μέρα
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.226
Κριτικές
27
Like
4.026
Πόντοι
4.895
.............
Ε λοιπόν, μέχρι τώρα ( κοντά 1 μήνα) είχαμε 2 επεισόδια.
Στο ένα ακούμπησαν 2 φρεγάτες. Εμφάνισαν την δικιά μας με 1 καρχαρία ζωγραφισμένο δήθεν ως ζημιά. Εμφανίστηκε αργότερα μια φωτογραφία της KemalBorek που αποκαθιστούσε την αλήθεια.
Στο δεύτερο πήγαν κάμποσα F16 στην Κύπρο και στην επιστροφή δήθεν αναχαιτίστηκαν από τσι σκύλους.
Να ξανανεβάσω το βιντεάκιον απο το γιοτουμπιον????
....................
να ρωτήσω κάτι σχετικά με την αποστολή των F-16, πιθανόν να ακουστεί τελείως χαζό η αφελές αλλά το έχω όντως απορία : γιατί έπρεπε να πάνε "κρυφά" με όλο αυτό τον σχεδιασμό που γράφτηκε; δηλαδή αν πήγαιναν ως μια απλή πτήση οι τούρκοι τι θα έκαναν ; θα τους αναχαίτιζαν με σκοπό την κατάριψη πχ. ; σε διεθνή χώρο δεν πετάξανε ;
 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
Φίλε μοο γενναίος φοβάται όσο και ο δειλός
Η διαφορά είναι ότι ο γενναίος πεθαίνει μια φορά, ο δειλός κάθε μέρα


Ο Γέρος του Μοριά θα συμφωνούσε μαζί σου:
Όταν αποφασίσαμε να κάμωμε την Επανάσταση, δεν εσυλλογισθήκαμε ούτε πόσοι είμεθα ούτε πως δεν έχομε άρματα ούτε ότι οι Τούρκοι εβαστούσαν τα κάστρα και τας πόλεις ούτε κανένας φρόνιμος μας είπε «πού πάτε εδώ να πολεμήσετε με σιταροκάραβα βατσέλα».
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Τι θεωρουμε???κατα το γραμμα του δικαιου της θαλασσας δεν ειναι δικα μας???Ο Γειτονας χρησιμοποιει προκλητικη...επιθετικη και προβληματικη...σταση και συμπεριφορα.....τσαμπουκαδες...κλπ....ωραια...τι περιμενουμε????να μας πιασει τον Κωλο ????μακαρι να επικρατησει η γνωμη σου αλλα ο Γειτονας εχει αλλη φιλοσοφια ζωης.....αληθεια ποια ειναι η γνωμη σου για το ΚΑΖΑΝ-ΚΑΖΑΝ??

Το δίκιο της Θαλασας είναι ένας γενικός νομικός μπούσουλας που "δεσμεύει" τις χώρες που το έχουν υπογράψει και εθιμοτυπικά ισχύει "καλή τη πίστη" και για αυτές που δεν το έχουν υπογράψει. Η ερμηνεία του όμως και η εφαρμογή του είναι άλλο πράγμα. Καθώς και δεν ισχύει για ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις μιας και υπάρχουν στον κόσμο αρκετές γεωγραφικά "ιδιαίτερες" περιοχές στις οποίες απαιτούνται ειδικές ερμηνείες και διευθετήσεις.
Για να οριοθετηθεί μια υφαλοκρηπίδα/ΑΟΖ χρειάζεται ή η συμφωνία των εμπλεκόμενων χωρών ή η απόφαση ενός αρμόδιου δικαστηρίου. Στην δική μας περίπτωση ούτε το ένα υπάρχει, ούτε το άλλο. Άρα μέχρι να γίνει αυτό η επίμαχη περιοχή θεωρείται "αμφισβητούμενη"... Και για να σε στεναχωρήσω λίγο θα σου πω ότι γενικά στους ειδικούς επικρατεί η άποψη ότι ναι μεν η Ελλάδα έχει "βασικά δίκιο" αλλά λόγω γεωγραφικών ιδιαιτεροτήτων μικρά και αποκομμένα νησιά και βραχονησίδες δεν μπορούν να έχουν το πλήρες δικαίωμα στην ΑΟΖ έναντι μιας κοντινής, μεγάλης και ενιαίας ακτογραμμής. Γι αυτό και αν πάμε στο δικαστήριο της Χάγης είναι υπερσίγουρο ότι θα κρατήσουμε μόνο μέρος της ΑΟΖ του συμπλέγματος του Καστελορίζου που τώρα θεωρούμε ότι μας ανήκει...
ΑΝ (και αυτό είναι μεγάλο αν) ο Τούρκος ήταν πιο λογικός στις απαιτήσεις και αν εμείς δεν φοβόμασταν το πολιτικό κόστος να καθίσουμε και να μοιράσουμε όσο ποιό δίκαια γίνεται τις περιοχές αυτές, αυτή θα ήταν απείρως καλύτερη λύση από αυτά που διακυβεύουμε τώρα... Έχεις αναλογιστεί ότι μιλάμε για πιθανά αποθέματα που δεν ξέρουμε πόσα είναι, σε τι βάθος και αν θα συμφέρει να είναι εκμεταλλεύσιμα τώρα ή σε μερικά χρόνια από τώρα ? (εντάξει παίζουν και μερικά θέματα αγωγών αλλά τίποτα που δεν μπορεί να ξεπεραστεί). Με αυτήν την λογική που γράφω και με έναν λογικό συνομιλητή απέναντί μας ναι - το καζάν-καζάν είναι απείρως προτιμότερη λύση...

Το προβλημα ειναι οτι η διαμαχη με την Τουρκια ΔΕΝ ειναι αυτη. Απλα τη βαζουν οι Τουρκοι ως ενα λιθαρακι στις ολες απαιτησεις τους.
 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
Το προβλημα ειναι οτι η διαμαχη με την Τουρκια ΔΕΝ ειναι αυτη. Απλα τη βαζουν οι Τουρκοι ως ενα λιθαρακι στις ολες απαιτησεις τους.


Αν δώσεις 1 στους Τούρκους θα ζητήσουν 2. Αν τους δώσεις 5 θα ζητήσουν 10. Οπότε καλύτερα να τους δώσεις από την αρχή τα 3 :wink:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom