Νέα

δεν δινουν αποδειξη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pdorison
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 331
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.208
Κριτικές
3
Like
1.676
Πόντοι
496
Μα το να προσφερεις στο πελατη την επιλογη να αγορασει τη δουλια σου χωρις αποδειξη ειναι παρανομο εξαρχης. Γιατι μπορει και ο πελατης σου να ειναι κ αυτος ελευθερος επαγγελματιας και να εχει υνηθισει και αυτος ετσι και να μη τον πολυνοιαζει... Οποτε τα βαρη θα πανε παλι σε μισθωτους και συνταξιουχους, οι οποιοι ειναι οι μονοι για τους οποιους το κρατος ξερει ποσα βγαζουν και μπορει να τους φορολογισει. Δηλαδη τι εισαι μαγκας που θα μετακυλισεις τα βαρη αυτα σε αλλους? δε καταλαβα

Μα δεν σου αρνειται κανενας την αποδειξη, απλα θα επωμιστεις τα εξοδα της αν την ζητησεις, που ειναι η μαγκια
Οκ αυτο γινεται κυριως στο χωρο του εμποριου - υπηρεσιων (δυσκολο να το κανεις σε μια μεγαλη αλυσιδα, βλ. σουπερμαρκετ)
 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
Δε καταλαβαινεις βρε παιδακι μου οτι δεν εχεις δικαιωμα να προσφερεις υπηρεσιες χωρις φπα? δεν εχεις συνεταιρο το στουρναρα, το κρατος εχεις οποτε θεωρητικα ολους μας μαζι

 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Αυτό με τις αποδείξεις και τη φοροδιαφυγή είναι ψιλομαλακίες.
Όλοι νομίζουν ότι κλέβουν το ΦΠΑ αλλά στην ουσία  ότι νομίζουν ότι κλέβουν το  πληρώνουν με το παραπάνω σε περαιώσεις, πρόστιμα, τεκμήρια, κλπ κλπ.
Για να μη μιλήσουμε για  φορολογίες με  τρελούς συντελεστές επί του τζίρου, τρελές προκαταβολές λες και η επιχείρηση θα υπάρχει και του χρόνου, φόρους επί των φόρων κλπ κλπ.

Το φορολογικό σύστημα είναι για τα μπάζα και με αυτή τη φορολογία καμία μικρή επιχείρηση δεν είναι βιώσιμη που σε τελική ανάλυση αυτό είναι και το ζητούμενο από τα “μεγάλα κεφάλια”.

Και σε τελική άμα δεν σου δίνουν απόδειξη φύγε και μη πληρώσεις. Είναι πλέον νόμιμο.

Και το παραμύθι ότι μεγαλώνει η φορολογία σε μισθωτούς και συνταξιούχους επειδή η κυρα Μαρίκα δεν έκοψε απόδειξη 3,50 ευρώ πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει.
Πρέπει να μειωθεί το βιωτικό επίπεδο του μέσου Έλληνα κατά πολύ και ένας εύκολος τρόπος είναι η αύξηση της φορολογίας.

Όποιος θέλει να ψάξει για ελλείμματα, φοροδιαφυγή μίζες, αρπαχτές κλπ που είναι και τα χοντρά λεφτά ας ψάξει αλλού και ας αφήσει το μαγαζάκι να δουλέψει και να ταίζει και ένα – δυό υπαλλήλους. Α και ας μαζέψουν και όλο το παρεμπόριο που κάνει λαθρεμπόριο ελεύθερα στους δρόμους.
 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
Για βαλε ενα εκατομυριο κυρα μαρικες επι ποσες συναλλαγες να δεις αν φταιει και η κυρα μαρικα
 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
Και ξαναλεω εκει που τρελαινομαι ειναι που δε κοβουν αποδειξεις σουβλατζιδικα μινι μαρκετ εστιατορια και μπαρ στο κεντρο της αθηνας με απειρη κινηση. Το να μη κοψει το συνοικιακο καφενειο με τους 5 παπουδες τη μερα μικρο το κακο... Αλλα οταν στο σουβλατζιδικο στο μοναστηρακι σου κοβουν χαρτακι που λεει τι σουβλακι πληρωσες (που δεν ειναι αποδειξη) το οποιο χαρτακι το παιρνει ο σουβλατζης για να το δει και μετα το πεαει (δηλαδη μενεις χωρις χαρτακι στο οποιο θα μπορουσες να δεις οτι δεν προκειται για νομιμη αποδειξη) ε εκει τρελαινομαι. Να τους τα κλειουν σταρχιδια μας μπορουμε και χωρις σουβλακια
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
ayt΄oαφορά  το λιανεμπόριο μόνο !
στην χονδρική πώληση δεν υπολογέιζετε έτσι , αν δεν πάρεις τιμολόγιο το γλειτώνεις !

αυτα ειναι προβληματα κρατικου ελεγχου, για ΕΕ μιλησα που ο ελεγχος ειναι απο δυσκολος εως αδυνατος

Εδω εισαι λαθος. Οποιος ελευθερος επαγγελματιας δε δουλευει ετσι αυτην την εποχη, εχει βαλει συνεταιρο στα κερδη του(εννοειται οχι στις ζημιες του) τον στουρναρα.

Οταν εγω κοστολογησω τη δουλεια - υπηρεσια  μου ενα αλφα ποσο(και ειναι βεβαια στη κριση σου να το δεχθεις ή να πας αλλου), αν μου καλυψεις το φπα+εφορια του τιμολογιου
εγω μπορω να σου κοψω και 100000ε, αν θες. Η ουσια ειναι οτι ο πελατης θα χρεωθει το φπα, οχι ο επαγγελματιας. Προφανως ο επαγγελματιας θα πρεπει να το αποδωσει οταν ερθει η ωρα
των δηλωσεων, αλλα αυτο αλλουνου παππα ευαγγελιο

μα ακριβως αυτο που λες ειναι το προβλημα. Η λογικη του αν δε δουλευεις ετσι "βαζεις συνεταιρο τον Στουρναρα". Ο μισθωτος κι ο συνταξιουχος δηλαδη γιατι εχουν με το ζορι "συνεταιρο τον Στουρναρα"? Ισες φορολογικες υποχρεωσεις εχουν ολοι, εσυ απλα εχεις τη δυνατοτητα να τις αποφευγεις. Και για καποιους το οτι μπορουν και τις αποφευγουν τους επιτρεπει να συντηρουν την "επιχειρηση" τους στην ουσια υποχρεωνοντας εμενα να τους επιδοτω εμμεσα με το ζορι.

Και προφανως δε σου ειπα να πληρωσεις το ΦΠΑ απο την τσεπη σου, φυσικα ο πελατης θα τον πληρωσει και συ θα τον αποδωσεις στο κρατος. Αλλα η λογικη υπαρξης τιμης χωρις ΦΠΑ ειναι τελειως μα τελειως λαθος, ειναι καθαρη στρεβλωση προσφορας/ζητησης. Εσυ θεωρεις οτι με 250 ευρω δεν μπορεις να πουλησεις την υπηρεσια σου οποτε εγω που δεν εχω αναγκη την υπηρεσια σου σε επιδοτω με το ζορι γιατι μοιραζομαι το φορολογικο βαρος με αυτον που εκανε χρηση της υπηρεσιας σου, με εσενα, κλπ κλπ κλπ.
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.795
Κριτικές
23
Like
89
Πόντοι
2.357
Ωραια......Να μην πληρωνουμε ΦΠΑ, ουτε κρατησειs να πληρωνουν οι μισθωτοι, ουτε δηλωσειs να υποβαλλει ο οποιοσδηποτε....Να τελειωνουμε μια ωρα αρχυτερα
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Για βαλε ενα εκατομυριο κυρα μαρικες επι ποσες συναλλαγες να δεις αν φταιει και η κυρα μαρικα

Η Κυρά Μαρίκα αυτό που πουλάει το έχει αγοράσει από χοντρέμπορο.
Αυτό που πουλάει 10 ευρώ η Κυρά Μαρίκα αν το έχει αγοράσει 6 έχει ήδη πληρώσει ΦΠΑ  1,38 Ευρώ. Η διαφορά λοιπόν αφορά τα 4 Ευρώ που έχουν ΦΠΑ 0,92. Δηλαδή 9% του ΦΠΑ και όχι το 23%. Όταν ο συντελεστής φορολόγησης της Κυρά Μαρίκας είναι 35 και 40% χώρια τους υπόλοιπους φόρους και χαράτσια πες μου ποιός κλέβει ποιόν.
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Και ξαναλεω εκει που τρελαινομαι ειναι που δε κοβουν αποδειξεις σουβλατζιδικα μινι μαρκετ εστιατορια και μπαρ στο κεντρο της αθηνας με απειρη κινηση. Το να μη κοψει το συνοικιακο καφενειο με τους 5 παπουδες τη μερα μικρο το κακο... Αλλα οταν στο σουβλατζιδικο στο μοναστηρακι σου κοβουν χαρτακι που λεει τι σουβλακι πληρωσες (που δεν ειναι αποδειξη) το οποιο χαρτακι το παιρνει ο σουβλατζης για να το δει και μετα το πεαει (δηλαδη μενεις χωρις χαρτακι στο οποιο θα μπορουσες να δεις οτι δεν προκειται για νομιμη αποδειξη) ε εκει τρελαινομαι. Να τους τα κλειουν σταρχιδια μας μπορουμε και χωρις σουβλακια

Φύγε χωρίς να πληρώσεις αν δεν σου φέρουν νόμιμη απόδειξη.
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
τι θα λεγατε να ξεκινουσαμε ενα θεμα που να γραφουμε ποιος δε μας δινει αποδειξη συστηματικα? απο μινι μαρκετ μεχρι σουπερ μαρκετ. η ιδεα μου ηρθε απο το θεμα VFM και δε θα ηταν ασχημο να διαδοθει.. οποιος ειναι νομιμος δεν εχει να φοβαται τιποτα (παρα μονο ισα ισα που τον διαφημιζουμε γιατι πιθανον να παει και καποιος αλλος να τσεκαρει) και οποιος ειναι παρανομος να αρχισει να αγχωνεται...

εχουμε τα αρχιδια για κατι τετοιο?

η στα λογια δε γουσταρουμε τους φορους αλλα δε κανουμε τιποτα για αφτους που στην ουσια μας κλεβουν? διοτι ειναι αρκετοι που μεταχειριζονται διαφορα κολπα για να μη κοψουν αποδειξη που λες: καλα για τοσο βλακα με περναει? λοιπον για πειτε ποιος ειναι αρκετα μαγκας να κανει την αρχη?
ξετρυπωσε απο το κλουβι και συρε σε καμια παραλια να κανεισ καμια βουτια να ερθεισ στα ισια σου.. :tooth:
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.238
Κριτικές
46
Like
3.743
Πόντοι
4.365
..παντως εχουν καταφερει αυτο που θελουν...
Να τσακωνομαστε μεταξυ μας...!!! :headbang:
''Διαίρει και βασίλευε ..''
Α ρε Ελληναρες... τοσα δις εφαγαν οι κυβερνησεις.. δεν σας πειραξαν...
τωρα σας πειραζουν οι αποδειξεις στα σουβλατζιδικα κ στις καφετεριες... :headbang: :headbang: :headbang: :jerking: :jerking: :jerking:
 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
..παντως εχουν καταφερει αυτο που θελουν...
Να τσακωνομαστε μεταξυ μας...!!! :headbang:
''Διαίρει και βασίλευε ..''
Α ρε Ελληναρες... τοσα δις εφαγαν οι κυβερνησεις.. δεν σας πειραξαν...
τωρα σας πειραζουν οι αποδειξεις στα σουβλατζιδικα κ στις καφετεριες... :headbang: :headbang: :headbang: :jerking: :jerking: :jerking:

Δεν παει ετσι. Πες οτι εχεις μια μερσεντες και στην κλεβουν. Δε τους βρισκεις. Μετα παιρνεις μια bmw και στην κλεβουν. Δε τους βρισκεις. Μετα παιρνεις ενα αμαξακι μεταχειρισμενο 1200 κυβικα και στο κλεβουν και τους βρισκεις. Δε θα τους γαμησεις? δε θα τους δωσεις ενα χερι ξυλο και για τους αλλους που δε βρηκες?
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.238
Κριτικές
46
Like
3.743
Πόντοι
4.365
Α... δηλαδη επειδη δεν μπορεις να κανεις κατι για τις κυβερνησεις που σου φαγανε τοσα χρονια τα λεφτα... σε πειραζει τωρα ο μικρο-επαγγελματιας...???!!!!
:idiot: :idiot: :idiot: :jerking: :jerking: :jerking:
 

Karaman 7

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
6.882
Κριτικές
384
Like
5.628
Πόντοι
11.585
(1) οι κοινωνικές παροχές κατά μεγάλο ποσοστό στοχεύουν σε ανθρώπους οι οποίοι δεν έχουν λόγω εισοδήματος να πληρώσουν φόρους.. οπότε είναι λογικό να μην πάιρνει κάποιος που πληρώνει το 100% πίσω
(2) οι φόροι δεν φτάινε... η αναδουλειά φταίει.. και αν δεν βγαίνει κέρδος κλείστο
(3) θα πρέπει να δίνεις και χωρίς να στο ζητάνε
(4) και εγώ .. και δεν βλέπουμε προκοπή γιατί κάποιοι άλλοι εννούν να μην πληρώνουν
(5) ΤΕΒΕ είναι η ασφάλεια σου για να πάρεις σύνταξη και για να έχεις περίθαλψη.. και είναι λίγα (650 το δίμηνο) αν σκεφτεις ότι εγώ (με τον εργοδότη) πληρώνω κοντά στα 2000 τον μήνα (για 14 μήνες) στο ΙΚΑ...
χαράτσια όλοι όσοι έχουν ακίνητα πληρώνουνε ... γιατί το βάζεις στο μαγαζί αυτό
φόρος επιτηδέυματος 500 ευρώ τον χρόνο... μάλιστα και γιατί υπαρχει αυτός δικαιολογούματε να κλέβουμε πέντε δέκα χιλιάρικα ΦΠΑ

και το κάτω κάτω της γραφής μείωσε όλες σου τις τιμές κατά 23% και μην κόψεις καμμία απόδειξη... γιατί έτσι κλέβεις τον πελάτη που σου δίνει ΦΠΑ για να το δώσεις στο κράτος...

Αυτο ειναι το ανεγδοτο της ημερας.!!!  :2funny: :2funny: :2funny:

πχ 650€χ6 δυμηνα=3900€ οποιοσδηποτε αν παει με αυτα τα λεφτα σε μια ιδιωτικη ασφαλεια, πιπες καθε μερα θα του κανουνε...
τωρα με αυτα τα λεφτα που δινει στον οαεε, ελπιζει σε καμια 10ρια χρονια να παρει κανα 400-500€ και αν τα παρει, και να πληρωνει την περιθαλψη του παλι απο την τσεπη του οπως κανει και τωρα.
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
:rolleyes: ρε παιδιά οι αγανακτησμένοι που στο διάολο πήγαν ??
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
Αυτο ειναι το ανεγδοτο της ημερας.!!!  :2funny: :2funny: :2funny:

πχ 650€χ6 δυμηνα=3900€ οποιοσδηποτε αν παει με αυτα τα λεφτα σε μια ιδιωτικη ασφαλεια, πιπες καθε μερα θα του κανουνε...
τωρα με αυτα τα λεφτα που δινει στον οαεε, ελπιζει σε καμια 10ρια χρονια να παρει κανα 400-500€ και αν τα παρει, και να πληρωνει την περιθαλψη του παλι απο την τσεπη του οπως κανει και τωρα.
gia σένα ίσως !

εμένα είναι 950 χ 6 + 1.5% το μήνα η καθυστέρηση  :rolleyes: :tickedoff: :headbang:
 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
Α... δηλαδη επειδη δεν μπορεις να κανεις κατι για τις κυβερνησεις που σου φαγανε τοσα χρονια τα λεφτα... σε πειραζει τωρα ο μικρο-επαγγελματιας...???!!!!
:idiot: :idiot: :idiot: :jerking: :jerking: :jerking:

εισαι καθηστερημενος αγορι μου και δεν μπορεις να καταλαβεις? οτι εγω παρανομω δεν σημαινει οτι αν πιασουν εσενα θα τους πεις πηγαινε πιασε πρωτα τον αλλον. δε στεκει αυτο. τελος

ξαναλεω οτι πρωτα πρεπει να δουμε τι χρηματα μπορουν να μπουν στα ταμεια κκ μετανα σκεφτουμε ποιος θα τα διαχειριστει
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
εισαι καθηστερημενος αγορι μου και δεν μπορεις να καταλαβεις? οτι εγω παρανομω δεν σημαινει οτι αν πιασουν εσενα θα τους πεις πηγαινε πιασε πρωτα τον αλλον. δε στεκει αυτο. τελος

ξαναλεω οτι πρωτα πρεπει να δουμε τι χρηματα μπορουν να μπουν στα ταμεια κκ μετανα σκεφτουμε ποιος θα τα διαχειριστει

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:  καλά . Εγώ δεν έχω αλλα  :tickedoff: :headbang: όποιος έχει βάζει .
αυτό το τελευταίο για το διαχειριστή , περίμενε θα βάλουν τον Ακη . ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom