Νέα

δεν δινουν αποδειξη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pdorison
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 331
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 13 άτομα (0 μέλη και 13 επισκέπτες)

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
Έντονες αντιδράσεις
Κρήτη: Έδιωξαν κακήν κακώς από το χωριό κλιμάκιο του ΣΔΟΕ!
07/08/201309:296

Ήταν παραμονή της γιορτής του Αφέντη Χριστού και ο κόσμος θεώρησε προκλητική αυτή την "επίσκεψη" στις Αρχάνες

Λίγο από... Ύδρα θύμισαν προχθές οι Αρχάνες, με τον κόσμο, ούτε λίγο ούτε πολύ, να διώχνει ελεγκτές του ΣΔΟΕ που βρέθηκαν στην περιοχή για έλεγχο.

Η επίσκεψη του κλιμακίου του ΣΔΟΕ στην πλατεία των Αρχανών, όπως αναφέρει το cretalive.gr, έγινε την παραμονή της γιορτής του Αφέντη Χριστού, μεγάλη γιορτή για την περιοχή, που κάθε χρόνο κατακλύζεται από κόσμο. Με αφορμή την κοσμοσυρροή έσπευσε και το ΣΔΟΕ για έλεγχο, αντιμετώπισε όμως την αντίδραση του κόσμου, που θεώρησε προκλητική αυτή την "επίσκεψη" την ημέρα της γιορτής του χωριού.

Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, υπήρξαν έντονες αντιδράσεις από μερίδα πελατών ταβέρνας, με αποτέλεσμα οι ελεγκτές του ΣΔΟΕ... με συνοπτικές διαδικασίες να αποχωρήσουν.


τι το ψαχνετε δεν αλλαζει ο ελληνας

kaλά τους κάνανε ,να τους πετάξουν στην θάλασσα  :zfuck: :zfuck: :zfuck: :rolleyes: ;) :s&m_3:

 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Παιδιά,το πρόβλημα είναι υπάρχει μια τρύπα,κάπως πρέπει να γεμίσει
Τώρα το πως θα γεμίσει ο καθένας μας έχει και μια θεωρεία,άλλοι θέλουν να μετέχουμε όλοι και κάποιοι να μην συμμετέχουν καθόλου
Δεν ξέρω με ποιους να πάω,άλλά ξέρω οτι έχω κάποιες ανάγκες (περίθαλψη,υγεία,εκπαιδευση,σκουπίδια) που έχουν κάποιο κόστος και εγώ με 800-900€ τον μήνα δεν μπορώ να τα καλύψω
Και ερωτώ,ΤΙ ΚΆΝΟΥΜΕ ΚΎΡΙΟΙ?

Αν ζητάς απόδειξη κατά τον κ. Τραμουντάνα, οι σοφοί που διοικούν 30 χρόνια θα επιληφθούν της περιπτώσεως σου, ήτοι τυγχάνουν άριστοι διαχειριστές, απλά δεν τους έκατσε
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.021
Like
72.060
Πόντοι
12.756
Αν ζητάς απόδειξη κατά τον κ. Τραμουντάνα, οι σοφοί που διοικούν 30 χρόνια θα επιληφθούν της περιπτώσεως σου, ήτοι τυγχάνουν άριστοι διαχειριστές, απλά δεν τους έκατσε

:rockon: :rockon:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εσυ αρχοντα της ηθικης και της νομιμοτητας δεν εχει κλεψει ποτε αυτο το κρατος ? Ποτε δεν εχεις φωναξει καποιον τεχνιτη και οταν σου πει αλλη τιμη χωρις αποδειξη και μεγαλυτερη με αποδειξη λογω ΦΠΑ δεν επελεξες την χαμηλοτερη χωρις αποδειξη?

δεν παινεύω τον εαυτό μου σαν άρχοντα της ηθικής...

αποφεύγω να φωνάζω τεχνίτες (τα περισσότερα τα κάνω μόνος μου) και όταν φωνάζω προσπαθώ να τους πάρω μεροκάματο (με ένσημο κανονικά)... αν δεν βρώ ζητάω απόδειξη .. πάντα θεωρώ την τιμή που μου λέει σαν τιμή τελική εκτός αν το δηλώσει από την αρχή

για να μην πάρω απόδειξη αν ζήτησε αρχικά 100 + ΦΠΑ θα δεχτεί με το πολύ τα μισά... αλλιώς απόδειξη...
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
Εσυ αρχοντα της ηθικης και της νομιμοτητας δεν εχει κλεψει ποτε αυτο το κρατος ? Ποτε δεν εχεις φωναξει καποιον τεχνιτη και οταν σου πει αλλη τιμη χωρις αποδειξη και μεγαλυτερη με αποδειξη λογω ΦΠΑ δεν επελεξες την χαμηλοτερη χωρις αποδειξη?

το ΦΠΑ ρε φιλε...που το τσαμπουνας καθε λιγο και λιγακι...τι σχεση εχει με τον τζιρο του καθε επαγγελματια ??? το ΦΠΑ το πληρωνει ο γαμημενος ο καταναλωτης και το αποδιδει στην εφορεια ο γαμημενος επαγγελματιας.... το οτι κραταει το ΦΠΑ και δεν το αποδιδει ,δεν ειναι φραγκα δικα του ,του τα εχει προπληρωσει ο πελατης .......θα μας τρελανεις πρωινιατικα με τις μαλακιες που γραφεις..........απλα οι εμποροι βγαζουν κερδος που θελουν και κλεβουν τον ΦΠΑ στην τσεπη τους και φωναζουν οτι δε τα βγαζουν περα......και προ κρισης τα ιδια ελεγαν και τα ιδια εκλεβαν....ουτε τα ασφαλιστικα ταμεια τους ,δεν πληρωναν και οχι σημερα που βρηκαν δικαιολογια την κριση ...αλλα 10 ετη πριν.....Πες μας καλυτερα οτι την αγορα την βουλιαξαν οι μαλακιες με τις ακαλυπτες επιταγες που εκαναν τον γυρο στην αγορα μεσα απο 10 χερια και ο τελευταιος την ετρωγε στον κωλο απο τις τραπεζες οταν τις εσπαγε και μετα δεν πληρωνονταν απο τον πρωτο εκδοσας την επιταγης.....αυτα να λες καλυτερα  ,αντι να προσπαθεις να πεισεις τον κοσμο οτι η κλεψια του ΦΠΑ ειναι σωστη......εναν φορο που αλλοι τον πληρωνουν ενσωματωμενο και οι εμποροι /επαγγελματιες ,δεν τον αποδιδουν .....ο κλεψας του κλεψαντος ηταν και ειναι ολος ο ιδιωτικος τομεας εξω ....αλλοι επερναν επιδοτησεις απο τον ΟΑΕΔ και ανοιγαν κανα μαγαζακι ,το κρατουσαν ανοιχτο 3 ετη οπως οριζε ο νομος για να μην επιστρεψουν την επιδοτηση και μετα ,αλεμαο την εκαναν απο την αγορα αφου ειχαν κλεψει στο ΦΠΑ ,ειχαν υπερκοστολογισει τιμες γενικα ,και γεμισε καθε γειτονια ρουχαδικα και παπουτσαδικα και φταιει η κριση που εκλεισαν ολοι αυτοι.....οχι οτι ηταν απατεωνες εφημεροι με ενα τζην παντελονι 90 ευρω μαρκας τουμπαλισταν!!!! Λες και εμεις ηρθαμε απο αλλον πλανητη και δεν ξερουμε τι γινοταν ..........
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
δεν παινεύω τον εαυτό μου σαν άρχοντα της ηθικής...

αποφεύγω να φωνάζω τεχνίτες (τα περισσότερα τα κάνω μόνος μου) και όταν φωνάζω προσπαθώ να τους πάρω μεροκάματο (με ένσημο κανονικά)... αν δεν βρώ ζητάω απόδειξη .. πάντα θεωρώ την τιμή που μου λέει σαν τιμή τελική εκτός αν το δηλώσει από την αρχή

για να μην πάρω απόδειξη αν ζήτησε αρχικά 100 + ΦΠΑ θα δεχτεί με το πολύ τα μισά... αλλιώς απόδειξη...


:rolleyes:  ....για αυτό ο θεός σε καταράστηκε να είσαι μπαζόφιλος  :rolleyes: :headbang: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

_hayabusas

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.052
Like
8
Πόντοι
16
όλοι οι νόμιμοι μέσα στο σάιτ μαζεέυτηκαν.
ποιος δεν παίρνει αποδείξεις απορώ.
 

_hayabusas

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.052
Like
8
Πόντοι
16
πες μας και εσυ τον πονο σου λοιπον.....
ουτε καν.
εγώ μπαίνω εδώ να περάσω την ώρα ευχάριστα
όχι να το παίξω πολιτικο-οικονομικο-κοινωνικός αναλυτής και κριτής των πάντων.
 

trospe Giant

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2013
Μηνύματα
902
Κριτικές
6
Like
473
Πόντοι
26
        SEX
Μαγαζι εχω και δεν κοβω αποδειξη παρα μονο εαν μου ζητηση ο πελατης και μου πει και τον λογο που την χρειαζεται. αγοραζω χωρις τιμολογια και πουλαω χωρις αποδειξη.δεν το κανω για να κονομησω αλλα για να μπορεσω να κρατησω το μαγαζι μου!!!
1)οι φοροι που πληρωνουμε δεν ειναι ανταποδοτικοι
2)δεν βγαινει κερδος με τοσους φορους αναδουλεια κλπ
3)αν μου ζητησεις θα σου δωσω
4)εχω πληρωσει τα κερατα μου σε αυτο το μπορντελο κρατος και προκοπη δε βλεπω
5)650 τεβε, χαρατσια, 500ε φορος επιτιδευματος και πολλα ακομα και μου λες γιατι δε κοβω αποδειξη? να πας να κανεις τα παραπονα σου στο υπουργειο!
Υ.Γ. σε λιγο που θα μεινουν μονο πολυκαταστηματα και πολυεθνικες θα σου κοβουν αποδειξη μονο που εσυ θα καθεσαι απεξω και θα επετεις γιατι δε θα μπορεις να αγορασεις ουτε καφε απο μεσα .. γκε-γκε λακαμα ελληνακο ? :rockon:
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
ουτε καν.
εγώ μπαίνω εδώ να περάσω την ώρα ευχάριστα
όχι να το παίξω πολιτικο-οικονομικο-κοινωνικός αναλυτής και κριτής των πάντων.

μιλαμε για την κοινη γνωμη και μεσα απο τις συζητησεις ,ερχεται και η αναλυση σε οποιον ζοριζεται !!!
 

karnezis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2012
Μηνύματα
361
Κριτικές
11
Like
635
Πόντοι
531
Όποιος ζητάει απόδειξη είναι ανθέλληνας-προδότης,γιατί τα χρήματα του Φ.Π.Α. πάνε στους τοκογλυφους
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
Όποιος ζητάει απόδειξη είναι ανθέλληνας-προδότης,γιατί τα χρήματα του Φ.Π.Α. πάνε στους τοκογλυφους

κι οταν τα χρηματα για τους "τοκογλυφους" δε φτανουν τι γινεται? Τα περνουν με το ζορι απο μισθωτους/συνταξιουχους και αλλες συμπαθεις ταξεις. Οποτε πες απλα μακρυα απ τον κωλο μου κι ας ειναι και δυο ποντους, καλυτερα να τα πληρωσει ο αλλος παρα εγω, και ασε τα ευφυολογηματα

ΥΓ ουτε μισθωτος ειμαι ουτε συνταξιουχος.
 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
Ρε μαγκες η κατασταση εδω μεσα (και εξω) μου φαινεται τυπου "φωναζει ο κλεφτης να φοβηθει ο νοικοκυρης"

Το φπα εχει παει στο 20% επειδη οταν ηταν στο 10% εκοβαν αποδειξεις οι μισοι αποτι επρεπε, το διπλασιασαν ωστε να μαζευουν ολα τα λεφτα που πρει να μαζεφτουν. Απλα τα πραγματα. Οταν καποιος φοροδιαφευγει το μεριδιο του θα το πληρωσουν τον επομενο χρονο οι αλλοι που δε φοροδιαφεβυουν, τα χρηματα που χρειαζεται το κρατος ειναι συγκεκριμενα

Το οτι δε γινεται καλη διαχειριση κτλπ δεν ειναι δικαιολογια, ασαζεψουμε πρωτα τα φραγκα και βρισκουμε καποιον να τους κα ει τη διαχειρηση.

Ουτε ειναι δικαιολογια το "ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω" δηλαδη το "εσυ δεν ελεψες ποτε"... Ολοι λιγο πολυ και εχουμε ψωνισει κατι χωρις αποδειξη για πιο φτηνα, και εχουμε παρει ηλεκτρολογο και μας εχειει με αποδειξη 100 χωρις αποδειξη 80 και το δεχτηκαμε κτλπ. Τ θεμα ειναι απο δω και περα τι κανουμε, τωρα που καταλαβαμε (πιστευω) ολοι οτι κατι τετοιοι λογιοι ηταν απο τις βασικες αιτιες που καταληξαμε ετσι.. Γατι μπορει αν εσυ κλεψεις 20 σεντς απο το κρατος να νομιζεις οτι δεν ειναι κακο, αλλα οταν αυτο γινει συνηθεια και κλεβουν σχεδον ολοι 20 σεντς σε καθε συναλαγη τη γαμησαμε.


Και στην τελικ ειναι ακριβως οπως τα ειπαν και οι αλλοι, το φπα στο εμπιτςυομαι εγω για να το δωσεις στο κρατος εκ μερους μου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom