Νέα

δεν δινουν αποδειξη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pdorison
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 331
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
Όποιος ζητάει απόδειξη είναι ανθέλληνας-προδότης,γιατί τα χρήματα του Φ.Π.Α. πάνε στους τοκογλυφους

ενω ο εμπορος που το κλεβει ,δεν ειναι τοκογλυφος.....οτι σου κατεβει λες !!! ο κλεφτης ,λεει τον αλλον κλεφτη ,τοκογλυφο !! ε ,ρε που καταντησαμε .......προφανως αμα κλεισει κανα μαγαζι στην γειτονια μου,να χαρω και εγω και με την σειρα μου !!!! και αμα πεινασει ακομη καλυτερα ...και αν εχει παιδια ,πιο πολυ καλυτερα.....προφανως ο μισθωτος και ο συνταξιουχος δεν εχει παιδια και υποχρεωσεις .........και εχουν ολοι οι αλλοι!!!!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
        SEX
Μαγαζι εχω και δεν κοβω αποδειξη παρα μονο εαν μου ζητηση ο πελατης και μου πει και τον λογο που την χρειαζεται. αγοραζω χωρις τιμολογια και πουλαω χωρις αποδειξη.δεν το κανω για να κονομησω αλλα για να μπορεσω να κρατησω το μαγαζι μου!!!
1)οι φοροι που πληρωνουμε δεν ειναι ανταποδοτικοι
2)δεν βγαινει κερδος με τοσους φορους αναδουλεια κλπ
3)αν μου ζητησεις θα σου δωσω
4)εχω πληρωσει τα κερατα μου σε αυτο το μπορντελο κρατος και προκοπη δε βλεπω
5)650 τεβε, χαρατσια, 500ε φορος επιτιδευματος και πολλα ακομα και μου λες γιατι δε κοβω αποδειξη? να πας να κανεις τα παραπονα σου στο υπουργειο!
Υ.Γ. σε λιγο που θα μεινουν μονο πολυκαταστηματα και πολυεθνικες θα σου κοβουν αποδειξη μονο που εσυ θα καθεσαι απεξω και θα επετεις γιατι δε θα μπορεις να αγορασεις ουτε καφε απο μεσα .. γκε-γκε λακαμα ελληνακο ? :rockon:

(1) οι κοινωνικές παροχές κατά μεγάλο ποσοστό στοχεύουν σε ανθρώπους οι οποίοι δεν έχουν λόγω εισοδήματος να πληρώσουν φόρους.. οπότε είναι λογικό να μην πάιρνει κάποιος που πληρώνει το 100% πίσω
(2) οι φόροι δεν φτάινε... η αναδουλειά φταίει.. και αν δεν βγαίνει κέρδος κλείστο
(3) θα πρέπει να δίνεις και χωρίς να στο ζητάνε
(4) και εγώ .. και δεν βλέπουμε προκοπή γιατί κάποιοι άλλοι εννούν να μην πληρώνουν
(5) ΤΕΒΕ είναι η ασφάλεια σου για να πάρεις σύνταξη και για να έχεις περίθαλψη.. και είναι λίγα (650 το δίμηνο) αν σκεφτεις ότι εγώ (με τον εργοδότη) πληρώνω κοντά στα 2000 τον μήνα (για 14 μήνες) στο ΙΚΑ...
χαράτσια όλοι όσοι έχουν ακίνητα πληρώνουνε ... γιατί το βάζεις στο μαγαζί αυτό
φόρος επιτηδέυματος 500 ευρώ τον χρόνο... μάλιστα και γιατί υπαρχει αυτός δικαιολογούματε να κλέβουμε πέντε δέκα χιλιάρικα ΦΠΑ

και το κάτω κάτω της γραφής μείωσε όλες σου τις τιμές κατά 23% και μην κόψεις καμμία απόδειξη... γιατί έτσι κλέβεις τον πελάτη που σου δίνει ΦΠΑ για να το δώσεις στο κράτος...
 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
Το οτι εχεις μαγαζι και δεν βγαινεις αν δε κοψεια ποδειξη, πακετο σου... Ανοιξαν ολοι οι ελληνες καφετεριες  κ εστιατορια επειδη ηταν "cool" δουλια και κλαιγονται που δε βγαινουν. Σταρχιδια μας.
Γενικα το δε βγαινω δεν ειναι δικαιολογια γιατι με αυτη τη λογικη και εγω μπορω να μη βγαινω... Με τα εξοδα που εχω αποφασισει να κανω οπως πχ οραιο αμαξι, πουτανες κτλπ και να αρχισω τις ληστειες
 

karnezis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2012
Μηνύματα
361
Κριτικές
11
Like
635
Πόντοι
531
Αναμασηστε την προπαγάνδα των ΜΜΕ,αγνώμονες πρόβατα.
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
  :jerking: :jerking: αρχίσαμε τις παπαριές  :uglystupid: ;) ;)
 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
Αναμασηστε την προπαγάνδα τον ΜΜΕ,αγνώμονες πρόβατα.

Φωναξε κλεφτη να φοβηθουν οι νοικοκυρηδες...

Εμαι αγνωμονας που ο σουβλαντζης δε μου κοψε αποδειξη. Εμαι αγνωμονας γιατι αντι να σκεφτομαιοσο τυχερος ειμαι που εχω την τυχη να τρωω σουβλακι με τζατζικια πατατες κ τα σχετικα εγω λεω οτι στα 2.20 που πληρωσα 40 λεπτα που θα επρεπε να πανε στο ταμειο του κρατους πηγανε στην τσεπη του...

Και να σκεφτουμε απλα. Εστω οτι ο καθενας μας κανει αγορες μεσα σε ενα χρονο 200 ευρω χωρις αποδειξη. Τοτε στον καθενα μας θα αυηξηιει ο φορος 40 ευρω την επομενη χρονια και θα κλαιγεται για υψηλους φορους.
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
και το κάτω κάτω της γραφής μείωσε όλες σου τις τιμές κατά 23% και μην κόψεις καμμία απόδειξη... γιατί έτσι κλέβεις τον πελάτη που σου δίνει ΦΠΑ για να το δώσεις στο κράτος...

και πως θα βγει το εξοχικο στο χαλκουτσι,το σπιτι στην πολη ,τα μπετα της μεζονετας για τους απογονους και οι διακοπες στα νησια ??? τι λες και εσυ ?? ο ανθρωπος οταν παει διακοπες,θελει τις ταβερνες του ,τα ποτα του την δωματιαρα του........καποιοι μαλακες πρεπει να πληρωσουν παραπανω....για μειωση τιμων 23% ? αυτοι σου λενε ...100 ευρω συν 23% ...123% ευρω το αγαθο χωρις αποδειξη....εαν θελεις και αποδειξη 123% συν 23% ......ετσι παιζουν οι εμποροι!!!!!
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.208
Κριτικές
3
Like
1.676
Πόντοι
496
Ρε μαγκες η κατασταση εδω μεσα (και εξω) μου φαινεται τυπου "φωναζει ο κλεφτης να φοβηθει ο νοικοκυρης"

Το φπα εχει παει στο 20% επειδη οταν ηταν στο 10% εκοβαν αποδειξεις οι μισοι αποτι επρεπε, το διπλασιασαν ωστε να μαζευουν ολα τα λεφτα που πρει να μαζεφτουν. Απλα τα πραγματα. Οταν καποιος φοροδιαφευγει το μεριδιο του θα το πληρωσουν τον επομενο χρονο οι αλλοι που δε φοροδιαφεβυουν, τα χρηματα που χρειαζεται το κρατος ειναι συγκεκριμενα

Το οτι δε γινεται καλη διαχειριση κτλπ δεν ειναι δικαιολογια, ασαζεψουμε πρωτα τα φραγκα και βρισκουμε καποιον να τους κα ει τη διαχειρηση.

Ουτε ειναι δικαιολογια το "ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω" δηλαδη το "εσυ δεν ελεψες ποτε"... Ολοι λιγο πολυ και εχουμε ψωνισει κατι χωρις αποδειξη για πιο φτηνα, και εχουμε παρει ηλεκτρολογο και μας εχειει με αποδειξη 100 χωρις αποδειξη 80 και το δεχτηκαμε κτλπ. Τ θεμα ειναι απο δω και περα τι κανουμε, τωρα που καταλαβαμε (πιστευω) ολοι οτι κατι τετοιοι λογιοι ηταν απο τις βασικες αιτιες που καταληξαμε ετσι.. Γατι μπορει αν εσυ κλεψεις 20 σεντς απο το κρατος να νομιζεις οτι δεν ειναι κακο, αλλα οταν αυτο γινει συνηθεια και κλεβουν σχεδον ολοι 20 σεντς σε καθε συναλαγη τη γαμησαμε.


Και στην τελικ ειναι ακριβως οπως τα ειπαν και οι αλλοι, το φπα στο εμπιτςυομαι εγω για να το δωσεις στο κρατος εκ μερους μου.


Ε τοτε δεξου να πληρωσεις το ποσο που σου ζητειται χωρις παζαρια και εξηγουμαι τι εννοω:
Αν η δουλεια μου πχ κοστολογειται 200ε, δεξου να πληρωσεις αλλα 50ε (το ΦΠΑ) για να παρεις αποδειξη 250ε
Ετσι πολεμειται η φοροδιαφυγη, οχι τζαμπα μαγκιες, μονα ζυγα δικα μας


 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
Δε παει ετσι. Θα μου πεις εξαρχης ποσα κοστιζει η δουλια σου (το εμπορευμα) μαζι με τους οποιους φορους. Και θα κρινω αν θελω να αγορασω.

Αυτο που μου λες ειναι σα να παω στο σουπερμαρκετ και να βλεπω τις τιμες χωρις το φπα και στο ταμειο να πληρωνω αλλες τιμες απαφτες που βλεπω.
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
Ε τοτε δεξου να πληρωσεις το ποσο που σου ζητειται χωρις παζαρια και εξηγουμαι τι εννοω:
Αν η δουλεια μου πχ κοστολογειται 200ε, δεξου να πληρωσεις αλλα 50ε (το ΦΠΑ) για να παρεις αποδειξη 250ε
Ετσι πολεμειται η φοροδιαφυγη, οχι τζαμπα μαγκιες, μονα ζυγα δικα μας

αν κοψεις αποδειξη ,τοτε θα πρπει να το δηλωσεις στην εφορια θες δε θες και θα σε φορολογησει στο κερδος σου ....για αυτο και εξω οταν ζητας αποδειξη τυχαινει και χαλανε οι ταμιακες ,εγινε σεισμος ,τελειωσε το μελανι και καθε ειδους δικαιολογια.......οποτε οχι τσαμπα μαγκιες 250 ευρω με το ΦΠΑ ..νομιζω οτι δε σε συμφερει που το λες ετσι απλα ...αλλιως αν ηταν ετσι απλα,ολοι οι επαγγελματιες θα εκοβαν αποδειξεις και στα αρχιδια τους ....και στα χιλια ευρω να τους πεις αποδειξη,παλι θα ιδρωσουν να στην δωσουν !!!!!!
 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
Και οσο για τα στουντιο και τα μπουρδελα οπως ειπε καποιος φυσικα και ειναι πραγματικα ανδρα φοροδιαφυγης. Πρεπει να βρεθει καποιος τροπος να πακρνει το κρατος το φπα κ απο εκει. Κατα τη γνωμη μου ο σωστος ειναι να γινουν δειγματοληπτικα ελεγχοι να δουμε ποσα περιπου βγαζουν και να τους πουλησουμε την αδεια στην αναλογη τιμη. Να προπληρωνουν δηλαδη καθε χρονο το φπα τους. Ισως αυτη θα ηταν η σωστη λυση για καθε καταστημα/επαγγελματια που ειναι δυσκολο να ελεγχθει αν κοβει
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
Ε τοτε δεξου να πληρωσεις το ποσο που σου ζητειται χωρις παζαρια και εξηγουμαι τι εννοω:
Αν η δουλεια μου πχ κοστολογειται 200ε, δεξου να πληρωσεις αλλα 50ε (το ΦΠΑ) για να παρεις αποδειξη 250ε
Ετσι πολεμειται η φοροδιαφυγη, οχι τζαμπα μαγκιες, μονα ζυγα δικα μας

2 λαθη

1 δεν υπαρχει κοστολογηση με η χωρις ΦΠΑ. Αν δουλεια σου κοστολογειται x ευρω μεσα στα x ευρω πρεπει να υπαρχει και ο οποιος φορος πρεπει να αποδωσεις

2 τα 200 ευρω που περνεις χωρις ΦΠΑ τα δηλωνεις ως εισοδημα η εισαι και συ μεσα στο 60% των ΕΕ που δηλωνουν www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=142882]εισοδημα κατω απο 6000 το χρονο[/url]. Επειδη ειπες για το πως πολεμαμε τη φοροδιαφυγη το ρωταω
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.208
Κριτικές
3
Like
1.676
Πόντοι
496
Δε παει ετσι. Θα μου πεις εξαρχης ποσα κοστιζει η δουλια σου (το εμπορευμα) μαζι με τους οποιους φορους. Και θα κρινω αν θελω να αγορασω.

Αυτο που μου λες ειναι σα να παω στο σουπερμαρκετ και να βλεπω τις τιμες χωρις το φπα και στο ταμειο να πληρωνω αλλες τιμες απαφτες που βλεπω.

Το ιδιο λεμε και βεβαιως παει ετσι. Δλδ, αυτο που θα σου πω ειναι οτι η δουλεια μου κοστιζει 200ε + ΦΠΑ ο,τι αποδειξης θελήσεις να παρεις.
Ακριβως αυτο σ λεω. Ο καθε επαγγελματιας κρινει ποσο κοστιζει καθαρα - μαυρα η δουλεια του και απο εκει και περα εναποκειται στον πελατη
να αποφασισει ποσα εουρος θελει να χαρισει στο στουρναρα( :2funny:) για να παρει το πολυτιμο χαρτακι( :jerking:). Πλεον ετσι λειτουργω σε ολες τις συναλλαγες μου
(και σαυτες που πληρωνω - ειμαι πελατης)
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
αγαπητέ τράμμυ , άσχετως με το τί πληρώνης εσύ ,..έχω πληρώσει 30 χρόνια τεβε ..τωρα μου ερχετε 950 το δίμηνο και δεν μαζεύοντε ...οι μέχρι τωρα καταβολές δεν υπάρχουν ...πέταξαν και επειδή η σύνταξη που θα (βάλε πολλά θα) :rockon:  μου δείνανε περίπου τα 1600 ε παλαιοί υπολογισμοί ,τώρα βάλε κανά 400 άρι πλούσια , επέτρεψέ μου να τους δώσω τα ..............μου  :rockon:

δεν έχουμε σοβαρό κράτος και δεν θα αποχτήσουμε , δεν υπάρχει σοβαρό πλαίσιο ,καιγια αυτό κανένας δεν θα πληρώνει !
τα δ'υσκολα θα τα δείτε κατά τις αρχές οκτωβρίου , να δείτε πώς θα σκάνε το ένα πρόβλημα μετά το άλλο , ..σαξές στόρυ  ;)
 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
Μα το να προσφερεις στο πελατη την επιλογη να αγορασει τη δουλια σου χωρις αποδειξη ειναι παρανομο εξαρχης. Γιατι μπορει και ο πελατης σου να ειναι κ αυτος ελευθερος επαγγελματιας και να εχει υνηθισει και αυτος ετσι και να μη τον πολυνοιαζει... Οποτε τα βαρη θα πανε παλι σε μισθωτους και συνταξιουχους, οι οποιοι ειναι οι μονοι για τους οποιους το κρατος ξερει ποσα βγαζουν και μπορει να τους φορολογισει. Δηλαδη τι εισαι μαγκας που θα μετακυλισεις τα βαρη αυτα σε αλλους? δε καταλαβα
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
2 λαθη

1 δεν υπαρχει κοστολογηση με η χωρις ΦΠΑ. Αν δουλεια σου κοστολογειται x ευρω μεσα στα x ευρω πρεπει να υπαρχει και ο οποιος φορος πρεπει να αποδωσεις

2 τα 200 ευρω που περνεις χωρις ΦΠΑ τα δηλωνεις ως εισοδημα η εισαι και συ μεσα στο 60% των ΕΕ που δηλωνουν www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=142882]εισοδημα κατω απο 6000 το χρονο[/url]. Επειδη ειπες για το πως πολεμαμε τη φοροδιαφυγη το ρωταω

ayt΄oαφορά  το λιανεμπόριο μόνο !
στην χονδρική πώληση δεν υπολογέιζετε έτσι , αν δεν πάρεις τιμολόγιο το γλειτώνεις !
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.208
Κριτικές
3
Like
1.676
Πόντοι
496
2 λαθη

1 δεν υπαρχει κοστολογηση με η χωρις ΦΠΑ. Αν δουλεια σου κοστολογειται x ευρω μεσα στα x ευρω πρεπει να υπαρχει και ο οποιος φορος πρεπει να αποδωσεις

2 τα 200 ευρω που περνεις χωρις ΦΠΑ τα δηλωνεις ως εισοδημα η εισαι και συ μεσα στο 60% των ΕΕ που δηλωνουν www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=142882]εισοδημα κατω απο 6000 το χρονο[/url]. Επειδη ειπες για το πως πολεμαμε τη φοροδιαφυγη το ρωταω

Εδω εισαι λαθος. Οποιος ελευθερος επαγγελματιας δε δουλευει ετσι αυτην την εποχη, εχει βαλει συνεταιρο στα κερδη του(εννοειται οχι στις ζημιες του) τον στουρναρα.

Οταν εγω κοστολογησω τη δουλεια - υπηρεσια  μου ενα αλφα ποσο(και ειναι βεβαια στη κριση σου να το δεχθεις ή να πας αλλου), αν μου καλυψεις το φπα+εφορια του τιμολογιου
εγω μπορω να σου κοψω και 100000ε, αν θες. Η ουσια ειναι οτι ο πελατης θα χρεωθει το φπα, οχι ο επαγγελματιας. Προφανως ο επαγγελματιας θα πρεπει να το αποδωσει οταν ερθει η ωρα
των δηλωσεων, αλλα αυτο αλλουνου παππα ευαγγελιο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom