Νέα

δεν δινουν αποδειξη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pdorison
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 331
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.021
Like
72.060
Πόντοι
12.756
Τώρα που πήρα θάρρος θα πεινάσει η Γλυφάδα από κινέζικο. :s&m_2:


nipplelover αφού δώσουμε όλο τον ανταγωνισμό ν' ανοίξουμε ένα να μαζέψουμε όλο το χαρτί. :rockon:

Υ.Γ. Δεν έλεγα γι αυτό στην Κύπρου για το άλλο στην παραλία που παίζουν... Σούμο.

Μεγαλεεε μαγικη λεξη ειπες  , Σουμο , σε επιασα αμεσως ...με αυτους ειναι απλα τα πραγματα , συννενοηση αψογη , η φερνεις αποδειξεις με τον κομπαρσο της ταινιας του τελευταιου Αυτοκρατορα ή ξεσκονισε το δαβατηριο σου και το ποδηλατο , αυριο φευγεις για Πεκινο one way ticket 

Ελα ρε συντροφε .. :rockon: :rockon: :rockon: λευτερια στην Πάπια Πεκινου  :rockon: :rockon:

Μεσα ειμαι , αλλα βρες μου ενα καλο μαγειρα γιατι ειναι ολοι στην Ελλαδα για το πουτσο ..
 

Karaman 7

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
6.882
Κριτικές
384
Like
5.628
Πόντοι
11.585
Εχω μια απορια, αν μπορειτε να μου τη λυσετε. Ισως το μυαλο
μου να δουλευει λιγο απλοικα και μπακαλιστικα αλλα τι να κανω
αυτο το μυαλο εχω και αυτες τις γνωσεις.
Πληρωνω λοιπον ενα υδραυλικο ας πουμε 100 ευρω για μια επισκευη
που μου εκανε.

Αυτος παιρνει το κατοσταρικο και δεν μου κοβει αποδειξη.
Παει στο Σουπερ μαρκετ και ξοδευει τα 30 ευρω για να ψωνισει
για την οικογενεια. Εκει του κοβουν αποδειξη αρα πληρωνει ΦΠΑ.
Παει μετα στο βενζιναδικο και βαζει 40 ευρω βενζινα και εκει ο
βενζινας του εκοψε αποδειξη αρα πληρωσε παλι ΦΠΑ.
Με τα υπολοιπα 30 ευρω που του μεινανε πληρωσε το λογαριασμο του
κινητου του αρα παλι πληρωσε ΦΠΑ.
Βγαζω λοιπον το συμπερασμα με το απλοικο μυαλο μου οτι το 100αρικο
μου πληρωσε τους φορους του.

Μηπως μπορειτε να μου πειτε που κανω λαθος, αν κανω λαθος;
Μηπως η φοροδιαφυγη γινεται μονο απο το μεγαλο κεφαλαιο που βγαζει
το χρημα στο εξωτερικο, και ο μικρος επαγγελματιας οτι και να κανει
δεν θα αποφυγει τελικα την φορολογια;

τα 100€ εγιναν δικα του απο την στιγμη που σου εκανε δουλεια, αρα οι φοροι και τα αγαθα που πηρε, πληρωθηκαν απο δικα του λεφτα, δεν στα εκλεψε, απο εκει και περα αν ηταν σωστος και ειχε μπλοκακια θα επρεπε να σου πει, 100€ η δουλεια μου, 123€ με αποδειξη, ετσι δουλευουν οι περισοτεροι ελευθεροι επαγκελαματιες,
απο προσωπικη εμπειρια, πριν κανα χρονο δουλεψα για κανα 2μηνο με ενα φιλαρακι υδραυλικο, οτι δουλεια εκανε, πριν την κανει εκανε ξιγα, τοσο η εργασια μου, τοσο με αποδειξη, τα υλικα τα επερνε κατευθειαν αποδειξη την οποια την εδεινε στο πελατη, σας πληροφορω το 90% δεν ηθελε αποδειξη για παροχη, και δεν ηθελε ουτε αποδειξη απο υλικα για να γλυτωσει και απο εκει το φπα αν μπορει, ο κοσμος δεν εχει λεφτα και κοιταει να γλυτωσει απο οπου μπορει ΤΩΡΑ, και οχι με τα ταματα του κρατους, μαζεψε αποδηξεις και εγω [size=18pt]θα[/size] σε ελαφρυνω φορολογικα στο μελλον...
 

homan

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
727
Κριτικές
6
Like
267
Πόντοι
6
τα 100€ εγιναν δικα του απο την στιγμη που σου εκανε δουλεια, αρα οι φοροι και τα αγαθα που πηρε, πληρωθηκαν απο δικα του λεφτα, δεν στα εκλεψε, απο εκει και περα αν ηταν σωστος και ειχε μπλοκακια θα επρεπε να σου πει, 100€ η δουλεια μου, 123€ με αποδειξη, ετσι δουλευουν οι περισοτεροι ελευθεροι επαγκελαματιες,
απο προσωπικη εμπειρια, πριν κανα χρονο δουλεψα για κανα 2μηνο με ενα φιλαρακι υδραυλικο, οτι δουλεια εκανε, πριν την κανει εκανε ξιγα, τοσο η εργασια μου, τοσο με αποδειξη, τα υλικα τα επερνε κατευθειαν αποδειξη την οποια την εδεινε στο πελατη, σας πληροφορω το 90% δεν ηθελε αποδειξη για παροχη, και δεν ηθελε ουτε αποδειξη απο υλικα για να γλυτωσει και απο εκει το φπα αν μπορει, ο κοσμος δεν εχει λεφτα και κοιταει να γλυτωσει απο οπου μπορει ΤΩΡΑ, και οχι με τα ταματα του κρατους, μαζεψε αποδηξεις και εγω [size=18pt]θα[/size] σε ελαφρυνω φορολογικα στο μελλον...
Πολυ σωστος........εδω ο Στουρναρας λεει μαζεψτε αποδειξεις και στο τελος  του χρονου θα σας πουμε ποιες θα ισχυουν αυτο μπορει να λεγεται σοβαρο κρατος?
 

Karaman 7

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
6.882
Κριτικές
384
Like
5.628
Πόντοι
11.585
Πολυ σωστος........εδω ο Στουρναρας λεει μαζεψτε αποδειξεις και στο τελος  του χρονου θα σας πουμε ποιες θα ισχυουν αυτο μπορει να λεγεται σοβαρο κρατος?

οταν ειπανε την 1η φορα μαζεψτε αποδηξεις απο παντου, και θα εχετε ελαφρυνσεις, μετα το γυρησανε λεγοντας δεν υσχειουν οι αποδηξεις, βαλτε τες στο ραφι aka κωλος σας, ακομα και οι γιαγιαδες και οι παπουδες λεγανε δεν θελω αποδειξη τι να την κανω αφου περυσι με κοροιδεψανε...αυτο ειναι το ελληνικο κρατος, δεν ξερεις τι θα ξημερωσει αυριο, οποτε ποιος ξενος θα ερθει να επενδυσει στην ελλαδα και δε θα τον πουνε μαλακα...που με του που θα στησει την επηχειρηση του, τον αλλον χρονο θα ερθει το ελληνικο κρατος να τον αρμεξει...
ο λογιστης μου μου ειπε μια φορα... 30 χρονια λογιστης ειμαι, ποτε το φορολογικο συστημα δεν ηταν το ιδιο 2 συνεχομενες χρονιες...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
στα παπαρια μου.....η δικη σου η ωρα ερχεται ....κοιτα να κρυφτεις καλα....παλιολαμογιο!!!  1517 ΣΔΟΕ .....μαλακα !!!!πες μας που κλεβεις να σου ερθω απο εκει μια βολτα...θα σε εκανα να βογγας σα γελαδι!!!!
Φίλε κακως ασχολεισαι.
Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι.
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
οταν ειπανε την 1η φορα μαζεψτε αποδηξεις απο παντου, και θα εχετε ελαφρυνσεις, μετα το γυρησανε λεγοντας δεν υσχειουν οι αποδηξεις, βαλτε τες στο ραφι aka κωλος σας, ακομα και οι γιαγιαδες και οι παπουδες λεγανε δεν θελω αποδειξη τι να την κανω αφου περυσι με κοροιδεψανε...αυτο ειναι το ελληνικο κρατος, δεν ξερεις τι θα ξημερωσει αυριο, οποτε ποιος ξενος θα ερθει να επενδυσει στην ελλαδα και δε θα τον πουνε μαλακα...που με του που θα στησει την επηχειρηση του, τον αλλον χρονο θα ερθει το ελληνικο κρατος να τον αρμεξει...
ο λογιστης μου μου ειπε μια φορα... 30 χρονια λογιστης ειμαι, ποτε το φορολογικο συστημα δεν ηταν το ιδιο 2 συνεχομενες χρονιες...

πες του μαλακα λογιστη σου....να κοβει καμια αποδειξη στις απλες δηλωσεις που κανει σε κανα γεροντι και να αφησει τις μπουρδολογιες !!!! ειδαμε και την wind  που χρωσταει στο κρατος 300 μυρια για την αδεια οταν ξεκινησε ως telestet ,ποσο την αρμεξε το κρατος......τα ιδια και με την vodafone εγιναν και οχι μονο αυτο,αλλα εκανε και τις υποκλοπες,ειδαμε ποσο αρμεξε το κρατος την σοβαρη αυτη πολυεθνικη εταιρεια.....επισης ειδαμε ποσοσ αρμεξε το κρατος το ελευθεριος νβενιζελος που ακομη χρωσταει μισο δις σε φορους απληρωτους οταν το ειχαν οι γερμανοι........πες του λογιστη σου , οτι μαλλον κοιταζει οτι τον συμφερει στην τσεπη του ...αλλιως δεν θα ελεγε μπουρδολογιες και να κοβει καμια αποδειξη αυοτς ο πρωτος φοροφυγας!!!!
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
Φίλε κακως ασχολεισαι.
Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι.

το ξερω...δε με νοιαζει....ολοι αυτοι που κραζουν,ειναι αυτοι που θελουν μπουρδελο την ελλαδα.....αν δεν ηταν μπουρδελο,δε θα εκλεβε κανεις τους ,αυτα που εκλεβε παλιοτερα και σημερα......δυστυχως...και ερχεται ο καθε φοροφυγας να μας κανει μαθημα και να μας πει ποσο μπουρδελο ειμαστε ως κρατος....εφοσον αυτος ηθελε πρωτος και καλυτερο ,μπουρδελο κρατος για να κανει τα εργα του.......αυτο μου την σπαει...οτι πουλανε και πνευμα τα τσουτσεκια.
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
οταν ειπανε την 1η φορα μαζεψτε αποδηξεις απο παντου, και θα εχετε ελαφρυνσεις, μετα το γυρησανε λεγοντας δεν υσχειουν οι αποδηξεις, βαλτε τες στο ραφι aka κωλος σας, ακομα και οι γιαγιαδες και οι παπουδες λεγανε δεν θελω αποδειξη τι να την κανω αφου περυσι με κοροιδεψανε...αυτο ειναι το ελληνικο κρατος, δεν ξερεις τι θα ξημερωσει αυριο, οποτε ποιος ξενος θα ερθει να επενδυσει στην ελλαδα και δε θα τον πουνε μαλακα...που με του που θα στησει την επηχειρηση του, τον αλλον χρονο θα ερθει το ελληνικο κρατος να τον αρμεξει...
ο λογιστης μου μου ειπε μια φορα... 30 χρονια λογιστης ειμαι, ποτε το φορολογικο συστημα δεν ηταν το ιδιο 2 συνεχομενες χρονιες...

το οτι δεν υπαρχει σταθερο φορολογικο συστημα στην Ελλαδα ειναι πραγματικοτητα. Και φυσικα απωθει επενδυσεις. Πραγματικοτητα ομως ειναι και τα 25 δις παραοικονομια το χρονο. Η συζητηση εδω ειναι απλουστατη, ειτε εισαι μεσα στα 25 δις της παραοικονομιας οποτε εχεις συμφερον να φτιαξεις μια ιδεοπολιτικη αποψη γυρω απο την πατριωτικη σου υποχρεωση να μη πληρωνεις φορους, ειτε δεν ανοικεις σ' αυτα τα 25 δις και γκρινιαζεις γιατι πληρωνεις φορους και για αυτους που το γελοιο Ελληνικο φορολογικο συστημα τους αφηνει να μην πληρωνουν.
 

Karaman 7

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
6.882
Κριτικές
384
Like
5.628
Πόντοι
11.585
πες του μαλακα λογιστη σου....να κοβει καμια αποδειξη στις απλες δηλωσεις που κανει σε κανα γεροντι και να αφησει τις μπουρδολογιες !!!! ειδαμε και την wind  που χρωσταει στο κρατος 300 μυρια για την αδεια οταν ξεκινησε ως telestet ,ποσο την αρμεξε το κρατος......τα ιδια και με την vodafone εγιναν και οχι μονο αυτο,αλλα εκανε και τις υποκλοπες,ειδαμε ποσο αρμεξε το κρατος την σοβαρη αυτη πολυεθνικη εταιρεια.....επισης ειδαμε ποσοσ αρμεξε το κρατος το ελευθεριος νβενιζελος που ακομη χρωσταει μισο δις σε φορους απληρωτους οταν το ειχαν οι γερμανοι........πες του λογιστη σου , οτι μαλλον κοιταζει οτι τον συμφερει στην τσεπη του ...αλλιως δεν θα ελεγε μπουρδολογιες και να κοβει καμια αποδειξη αυοτς ο πρωτος φοροφυγας!!!!

Πως το βγαζεις αυτο το συμπερασμα για εναν ανθρωπο που δεν τον ξερεις.??  :think:
 

pirokavlos

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.760
Κριτικές
3
Like
34
Πόντοι
16
Μια είναι η λύση μάγκες. Νομιμοποίηση και φορολόγηση της παραοικονομίας.

Φόρος στα ναρκωτικά, πορνεία, νυχτερινή ζωή. Α να δεις μετά έσοδα για το κράτος  ;)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Μια είναι η λύση μάγκες. Νομιμοποίηση και φορολόγηση της παραοικονομίας.

Φόρος στα ναρκωτικά, πορνεία, νυχτερινή ζωή. Α να δεις μετά έσοδα για το κράτος  ;)
Άλλο παραοικονομια, άλλο παρανομες δραστηριοτητες.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Μια είναι η λύση μάγκες. Νομιμοποίηση και φορολόγηση της παραοικονομίας.

Φόρος στα ναρκωτικά, πορνεία, νυχτερινή ζωή. Α να δεις μετά έσοδα για το κράτος  ;)
αν γινουν νομιμα αυτα δεν θα εχουν τοση ζητηση τυπε :S
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
Πως το βγαζεις αυτο το συμπερασμα για εναν ανθρωπο που δεν τον ξερεις.??  :think:

πες του μαλακα λογιστη σου....να κοβει καμια αποδειξη στις απλες δηλωσεις που κανει σε κανα γεροντι και να αφησει τις μπουρδολογιες !!!! ειδαμε και την wind  που χρωσταει στο κρατος 300 μυρια για την αδεια οταν ξεκινησε ως telestet ,ποσο την αρμεξε το κρατος......τα ιδια και με την vodafone εγιναν και οχι μονο αυτο,αλλα εκανε και τις υποκλοπες,ειδαμε ποσο αρμεξε το κρατος την σοβαρη αυτη πολυεθνικη εταιρεια.....επισης ειδαμε ποσοσ αρμεξε το κρατος το ελευθεριος νβενιζελος που ακομη χρωσταει μισο δις σε φορους απληρωτους οταν το ειχαν οι γερμανοι........πες του λογιστη σου , οτι μαλλον κοιταζει οτι τον συμφερει στην τσεπη του ...αλλιως δεν θα ελεγε μπουρδολογιες και να κοβει καμια αποδειξη αυοτς ο πρωτος φοροφυγας!!!!


και ο λογιστης σου ειπε : "οποτε ποιος ξενος θα ερθει να επενδυσει στην ελλαδα και δε θα τον πουνε μαλακα...που με του που θα στησει την επηχειρηση του, τον αλλον χρονο θα ερθει το ελληνικο κρατος να τον αρμεξει..." ...........τελικα τους παραπανω επενδυτες δεν τους πολυαρμεξε απο οτι ειδαμε.

απο εκει προκυπτει ,και επισης ως λογιστης ειναι αυτος που κοιταζει να γλυτωσει χρηματα απο επιχειρηματιες ... αυτος που φοροδιεφευγε για την παρτυ των πελατων του...εχει και αποψη για το μπουρδελο που λεγεται Ελλαδα ?? ειναι σα να μιλαει ο παιδεραστης ιερεας για τον δρομο του Ιησου........
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
Μια είναι η λύση μάγκες. Νομιμοποίηση και φορολόγηση της παραοικονομίας.

Φόρος στα ναρκωτικά, πορνεία, νυχτερινή ζωή. Α να δεις μετά έσοδα για το κράτος  ;)

η λυση ειναι απλουστερη, το Αμερικανικο μοντελο το οποιο εφαγα για 15 χρονια και πιστεψε με δε κλεβεις. 15 Απριλιου καθε χρονο δεκαετιες τωρα ληγει η προθεσμια για να υποβαλεις δηλωση. Παρατασεις δεν υπαρχουν. Αμα σου τυχει ο κληρος για ελεγχο πας στο IRS, ο υπαλληλος ευγενεστατος εχει μπροστα του ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Απο κινησεις τραπεζικων λογαριασμων, πιστωτικες, δανεια, αγορες, εμενα οταν μου χαν κανει ελεγχο μεχρι και την καρτα του Starbucks ειχαν που βαζα 50 δολλαρια το μηνα για τους πρωινους καφεδες μου.

Δηλωσες 5 εισοδημα και κινησες 30? Ωραια. Τελη Μαιου σου ρχετε το προστιμο, καμια 80ρια (γυρω στα 3x της ζημιας παιζει) και η κληση για να δικαστεις το Σεπτεμβριο. Οκτωβριο εισαι μεσα στο supermax παρεα με τους Πορτορικανους και τους Σκινχεντς και σε κανα 6μηνο που θα βγεις αμα γουσταρεις ξανακλεψε.

Ετσι ειναι τα σωστα φορολογικα συστηματα. Οχι τεκμηρια, τοσα κυβικα το αυτοκινητο, τοσα μετρα το σκαφος και αρλουμπες. Τα εσοδα του αλλου ελεγχεις. Και ολα γρηγορα.
 

Επισκέπτης
Ωραια ιδεα να νομημοποιησουν και μετα να φορολογισουν τα ναρκωτικα, απ τον εβρο μεχρι την κρητη δεν εχουν αφησει ρεματια για ρεματια, ασε δε που παραπανω απο το 50% των ελληνων πινει οποτε  :grin:  :rolleyes: ελλας ελληνων φουντικων   :rockon: :2funny:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
η λυση ειναι απλουστερη, το Αμερικανικο μοντελο το οποιο εφαγα για 15 χρονια και πιστεψε με δε κλεβεις. 15 Απριλιου καθε χρονο δεκαετιες τωρα ληγει η προθεσμια για να υποβαλεις δηλωση. Παρατασεις δεν υπαρχουν. Αμα σου τυχει ο κληρος για ελεγχο πας στο IRS, ο υπαλληλος ευγενεστατος εχει μπροστα του ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Απο κινησεις τραπεζικων λογαριασμων, πιστωτικες, δανεια, αγορες, εμενα οταν μου χαν κανει ελεγχο μεχρι και την καρτα του Starbucks ειχαν που βαζα 50 δολλαρια το μηνα για τους πρωινους καφεδες μου.

Δηλωσες 5 εισοδημα και κινησες 30? Ωραια. Τελη Μαιου σου ρχετε το προστιμο, καμια 80ρια (γυρω στα 3x της ζημιας παιζει) και η κληση για να δικαστεις το Σεπτεμβριο. Οκτωβριο εισαι μεσα στο supermax παρεα με τους Πορτορικανους και τους Σκινχεντς και σε κανα 6μηνο που θα βγεις αμα γουσταρεις ξανακλεψε.

Ετσι ειναι τα σωστα φορολογικα συστηματα. Οχι τεκμηρια, τοσα κυβικα το αυτοκινητο, τοσα μετρα το σκαφος και αρλουμπες. Τα εσοδα του αλλου ελεγχεις. Και ολα γρηγορα.
images


URL]]
 

monosgiapanta

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2012
Μηνύματα
710
Like
0
Πόντοι
6
πες του μαλακα λογιστη σου....να κοβει καμια αποδειξη στις απλες δηλωσεις που κανει σε κανα γεροντι και να αφησει τις μπουρδολογιες !!!! ειδαμε και την wind  που χρωσταει στο κρατος 300 μυρια για την αδεια οταν ξεκινησε ως telestet ,ποσο την αρμεξε το κρατος......τα ιδια και με την vodafone εγιναν και οχι μονο αυτο,αλλα εκανε και τις υποκλοπες,ειδαμε ποσο αρμεξε το κρατος την σοβαρη αυτη πολυεθνικη εταιρεια.....επισης ειδαμε ποσοσ αρμεξε το κρατος το ελευθεριος νβενιζελος που ακομη χρωσταει μισο δις σε φορους απληρωτους οταν το ειχαν οι γερμανοι........πες του λογιστη σου , οτι μαλλον κοιταζει οτι τον συμφερει στην τσεπη του ...αλλιως δεν θα ελεγε μπουρδολογιες και να κοβει καμια αποδειξη αυοτς ο πρωτος φοροφυγας!!!!

Οπως όλοι οι έλληνες μικρολαμόγια αναφέρεσαι σε θέματα που δεν γνωρίζεις η εχεις ακούσει καποιες ανακρίβιες ,,,,

Οι εταιρείες κτ έχουν καποια θέματα υπο συζήτηση με το ελλ. δημόσιο - δεν περιμένουν τη δική σου έγκριση για τα πεπραγμένα τους.

οσο για ελ βενιζελος  το θέμα βρίσκεται σε διαιτησία με δεδομένο οτι η αρχική σύμβαση δεν προβλέπει είσπραξη φπα απο το ελ δημοσιο.

μην στρώνεις την κουρελού σου εκει που δε σε περνει ..

Σχετικά με το θέμα των αποδείξεων αν δεν λάβεις ισοποση απόδειξη δεν οφείλεις - αυτο αναφέρει και το νομικο πλαίσιο
 

Karaman 7

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
6.882
Κριτικές
384
Like
5.628
Πόντοι
11.585
και ο λογιστης σου ειπε : "οποτε ποιος ξενος θα ερθει να επενδυσει στην ελλαδα και δε θα τον πουνε μαλακα...που με του που θα στησει την επηχειρηση του, τον αλλον χρονο θα ερθει το ελληνικο κρατος να τον αρμεξει..." ...........τελικα τους παραπανω επενδυτες δεν τους πολυαρμεξε απο οτι ειδαμε.

αυτο το λεω εγω, βλεπεις να κανουν ουρες οι ξενοι επενδυτες να ερθουν στην ελλαδα.?? εδω ολες οι ελληνικες εταιριες φευγουν βουλγαρια και σκοπια, που ζεις.??
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
η λυση ειναι απλουστερη, το Αμερικανικο μοντελο το οποιο εφαγα για 15 χρονια και πιστεψε με δε κλεβεις. 15 Απριλιου καθε χρονο δεκαετιες τωρα ληγει η προθεσμια για να υποβαλεις δηλωση. Παρατασεις δεν υπαρχουν. Αμα σου τυχει ο κληρος για ελεγχο πας στο IRS, ο υπαλληλος ευγενεστατος εχει μπροστα του ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Απο κινησεις τραπεζικων λογαριασμων, πιστωτικες, δανεια, αγορες, εμενα οταν μου χαν κανει ελεγχο μεχρι και την καρτα του Starbucks ειχαν που βαζα 50 δολλαρια το μηνα για τους πρωινους καφεδες μου.

Δηλωσες 5 εισοδημα και κινησες 30? Ωραια. Τελη Μαιου σου ρχετε το προστιμο, καμια 80ρια (γυρω στα 3x της ζημιας παιζει) και η κληση για να δικαστεις το Σεπτεμβριο. Οκτωβριο εισαι μεσα στο supermax παρεα με τους Πορτορικανους και τους Σκινχεντς και σε κανα 6μηνο που θα βγεις αμα γουσταρεις ξανακλεψε.

Ετσι ειναι τα σωστα φορολογικα συστηματα. Οχι τεκμηρια, τοσα κυβικα το αυτοκινητο, τοσα μετρα το σκαφος και αρλουμπες. Τα εσοδα του αλλου ελεγχεις. Και ολα γρηγορα.


αμα το κανει αυτο ο Σαμρας.....ισα που οι ανεργοι σημερα και οι φτωχοι δεν τον ψηφιζουν, αμα χτυπησει και τους φοροφυγαδες ετσι με το αμερικανικο συστημα......την επομενη θα πεσει η κυβερνηση του.......εξαλλου ειπωθηκε να γινει ετσι και με το που το ακουσαν στο υπουργειο οικονομικων ,ειναι σα να εριξαν αγιασμο σε βρυκολακα........ πηραν δρομο ολοι και ετρεχαν και ειπαν οτι απλα θα καλυψουν τα κενα απο μισθους και συνταξεις......σιγα μην γινει αυτο....οι μισοι εδω στο site την επομενη μερα δε θα εχουν να πληρωσουν του το παγιο του μηνα για την συνδρομη ιντερνετ που εχουν!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom