Νέα

δεν δινουν αποδειξη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pdorison
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 331
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

monosgiapanta

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2012
Μηνύματα
710
Like
0
Πόντοι
6
μου φαίνεται ότι οι δούλοι στην Αθήνα του 5ου αιώνα , θα πέρναγαν καλύτερα . Αυτοί τουλάχιστον είχαν εξασφαλισμένο ένα πιάτο φαί. Τώρα με την επι χρήμασι εργασία , ούτε αυτό δεν είναι εξασφαλισμένο.

αν δε σαρέσει τράβα αλλού
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
georgetsl πάρε το μέτριο αμάξι σου,πάρε τη μέτρια φιλενάδα σου,πήγαινε στο μέτριο σπίτι σου,φάε το μέτριο φαί σου και το πρωί ξύπνα να πας στη μέτρια δουλειά σου.Όταν τα χάσεις όλα πάρε το 1517 να ζητήσεις βοήθεια,μπορεί να σε λυπηθούν και να σου δώσουν ένα κομμάτι ψωμί (μην ξεχάσεις να ζητήσεις απόδειξη).
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.

Φιλέ όπως τα λες 1517 ΣΔΟΕ......να το βλέπουν όλοι.
Αν εσύ γουσταρεις να τρως σουβλάκια και ενα κουτάκι κόκα κόλα να μην σου κόβουν απόδειξη και να παίρνεις χαμπαρι οτι η κόκα κόλα να γράφει πίσω οτι αποτελεί μέρος δωρεάν δώρου και δεν πωλείται χωρια και εσένα να στο έχουν χρεώσει ....σορυ αλλά εγώ προτείμω να λένε .......ωχ έρχεται ο Μαλακάς,  παρα να λένε....καλώς τον μαλακά.εσύ μάλλον είσαι η δεύτερη κατηγορία.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
η λυση ειναι απλουστερη, το Αμερικανικο μοντελο το οποιο εφαγα για 15 χρονια και πιστεψε με δε κλεβεις. 15 Απριλιου καθε χρονο δεκαετιες τωρα ληγει η προθεσμια για να υποβαλεις δηλωση. Παρατασεις δεν υπαρχουν. Αμα σου τυχει ο κληρος για ελεγχο πας στο IRS, ο υπαλληλος ευγενεστατος εχει μπροστα του ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Απο κινησεις τραπεζικων λογαριασμων, πιστωτικες, δανεια, αγορες, εμενα οταν μου χαν κανει ελεγχο μεχρι και την καρτα του Starbucks ειχαν που βαζα 50 δολλαρια το μηνα για τους πρωινους καφεδες μου.

Δηλωσες 5 εισοδημα και κινησες 30? Ωραια. Τελη Μαιου σου ρχετε το προστιμο, καμια 80ρια (γυρω στα 3x της ζημιας παιζει) και η κληση για να δικαστεις το Σεπτεμβριο. Οκτωβριο εισαι μεσα στο supermax παρεα με τους Πορτορικανους και τους Σκινχεντς και σε κανα 6μηνο που θα βγεις αμα γουσταρεις ξανακλεψε.

Ετσι ειναι τα σωστα φορολογικα συστηματα. Οχι τεκμηρια, τοσα κυβικα το αυτοκινητο, τοσα μετρα το σκαφος και αρλουμπες. Τα εσοδα του αλλου ελεγχεις. Και ολα γρηγορα.

αντε να το κάνεις αυτό εδώ ... στην μπανανία που κάθε πρωτη του μηνός οι τράπεζες έχουν ουρές από συνταξιούχους που πάνε να σηκώσουν την σύνταξη γιατί "δεν μπορούνε να μάθουνε το ΑΤΜ"  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

εδώ την δήλωση ηλεκτρονικα είπαν να κάνουμε για να γίνεται γρήγορα, ξεκάθαρα και χωρίς κόστος και έγινε της πουτάνας το κάγκελο...

ασε να μην πω για τις βεβαιώσεις αποδοχών που είπε το ρημάδι το ΙΚΑ και ο ΟΓΑ "μην τις περιμένετε με το ταχυδρομείο... στο σάιτ μας έχει ειδικό λινκ για να τις τυπώσετε μόνοι σας" .. και έγινε της πουτάνας το κάγκελο ... ακόμη ακούγονται οι κλάψες των ηλιθίων για τους καημένους τους παπούδες και τις γιαγιάδες...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
georgetsl πάρε το μέτριο αμάξι σου,πάρε τη μέτρια φιλενάδα σου,πήγαινε στο μέτριο σπίτι σου,φάε το μέτριο φαί σου και το πρωί ξύπνα να πας στη μέτρια δουλειά σου.Όταν τα χάσεις όλα πάρε το 1517 να ζητήσεις βοήθεια,μπορεί να σε λυπηθούν και να σου δώσουν ένα κομμάτι ψωμί (μην ξεχάσεις να ζητήσεις απόδειξη).
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.

καλά.. .όταν απογαλακτίσεις και ξεφύγεις από τα φουστάνια της μαμάς σου και πάψεις να αρμέγεις την τσεπούλα του μπαμπάκα σου θα τα συζητήσουμε..

μέχρι τότε ανύπαρκτοι που δεν έχουν βγάλει στην ζωή τους φράγκο και ζούνε παρασιτικά σιλάνσ...
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
καλά.. .όταν απογαλακτίσεις και ξεφύγεις από τα φουστάνια της μαμάς σου και πάψεις να αρμέγεις την τσεπούλα του μπαμπάκα σου θα τα συζητήσουμε..

μέχρι τότε ανύπαρκτοι που δεν έχουν βγάλει στην ζωή τους φράγκο και ζούνε παρασιτικά σιλάνσ...
:thumbsup:
 

becas

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
359
Κριτικές
1
Like
11
Πόντοι
1
:rockon: :rockon:
αντε να το κάνεις αυτό εδώ ... στην μπανανία που κάθε πρωτη του μηνός οι τράπεζες έχουν ουρές από συνταξιούχους που πάνε να σηκώσουν την σύνταξη γιατί "δεν μπορούνε να μάθουνε το ΑΤΜ"  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

εδώ την δήλωση ηλεκτρονικα είπαν να κάνουμε για να γίνεται γρήγορα, ξεκάθαρα και χωρίς κόστος και έγινε της πουτάνας το κάγκελο...

ασε να μην πω για τις βεβαιώσεις αποδοχών που είπε το ρημάδι το ΙΚΑ και ο ΟΓΑ "μην τις περιμένετε με το ταχυδρομείο... στο σάιτ μας έχει ειδικό λινκ για να τις τυπώσετε μόνοι σας" .. και έγινε της πουτάνας το κάγκελο ... ακόμη ακούγονται οι κλάψες των ηλιθίων για τους καημένους τους παπούδες και τις γιαγιάδες...
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :rockon:
 

karnezis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2012
Μηνύματα
361
Κριτικές
11
Like
635
Πόντοι
531
καλά.. .όταν απογαλακτίσεις και ξεφύγεις από τα φουστάνια της μαμάς σου και πάψεις να αρμέγεις την τσεπούλα του μπαμπάκα σου θα τα συζητήσουμε..

μέχρι τότε ανύπαρκτοι που δεν έχουν βγάλει στην ζωή τους φράγκο και ζούνε παρασιτικά σιλάνσ...
Σε πληροφορώ ότι έχω δικό μου εισόδημα και δίνω χρήματα στη μητέρα μου και στον πατέρα μου.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Σε πληροφορώ ότι έχω δικό μου εισόδημα και δίνω χρήματα στη μητέρα μου και στον πατέρα μου.

τότε παψε να ασχολείσαι με τους μέτριους μισθούς τα μέτρια αυτοκίνητα και τις μέτριες γυναίκες των άλλων και παίξε στο δικό σου γήπεδο...

 

karnezis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2012
Μηνύματα
361
Κριτικές
11
Like
635
Πόντοι
531
τότε παψε να ασχολείσαι με τους μέτριους μισθούς τα μέτρια αυτοκίνητα και τις μέτριες γυναίκες των άλλων και παίξε στο δικό σου γήπεδο...
Αν ξεκινήσεις με τον σκοπό να γίνεις αρεστός, θα συμβιβαστείς με οποιονδήποτε οποτεδήποτε και δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτε.

Συ είπας.

Y.Γ. No1:Διάβασε τη γράφει ο georgetsl στις προηγούμενες σελίδες.
Y.Γ. No2:Σε μέτριο σπίτι μεγάλωσα,μέτριο αυτοκίνητο είχα και να φάω δεν είχα μια περίοδο της ζωής μου.Ρουφιάνος όμως δεν ήμουνα ποτέ ούτε κυριαρχήθηκα  από φθόνο.
 

killing time

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2013
Μηνύματα
167
Like
46
Πόντοι
1
η λυση ειναι απλουστερη, το Αμερικανικο μοντελο το οποιο εφαγα για 15 χρονια και πιστεψε με δε κλεβεις. 15 Απριλιου καθε χρονο δεκαετιες τωρα ληγει η προθεσμια για να υποβαλεις δηλωση. Παρατασεις δεν υπαρχουν. Αμα σου τυχει ο κληρος για ελεγχο πας στο IRS, ο υπαλληλος ευγενεστατος εχει μπροστα του ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Απο κινησεις τραπεζικων λογαριασμων, πιστωτικες, δανεια, αγορες, εμενα οταν μου χαν κανει ελεγχο μεχρι και την καρτα του Starbucks ειχαν που βαζα 50 δολλαρια το μηνα για τους πρωινους καφεδες μου.

Δηλωσες 5 εισοδημα και κινησες 30? Ωραια. Τελη Μαιου σου ρχετε το προστιμο, καμια 80ρια (γυρω στα 3x της ζημιας παιζει) και η κληση για να δικαστεις το Σεπτεμβριο. Οκτωβριο εισαι μεσα στο supermax παρεα με τους Πορτορικανους και τους Σκινχεντς και σε κανα 6μηνο που θα βγεις αμα γουσταρεις ξανακλεψε.

Ετσι ειναι τα σωστα φορολογικα συστηματα. Οχι τεκμηρια, τοσα κυβικα το αυτοκινητο, τοσα μετρα το σκαφος και αρλουμπες. Τα εσοδα του αλλου ελεγχεις. Και ολα γρηγορα.

Παντού κλέβεις (αν και καταλαβαίνω πως το λες, ως προς την ένταση και την συχνότητα) απλά αυτό που αναφέρεις είναι το δίκαιο και το σωστό σύστημα.
Για να ισχύσει όμως προϋποθέτει ένα σταθερό φορολογικό σύστημα.
Εδώ για το πιο απλό, τις αποδείξεις...την μια μέρα σου λένε μάζεψε αποδείξεις, την άλλη πως δεν θα ισχύουν τελικά και την τρίτη, ουπς λάθος, ψάξε στα σκουπίδια να τις ξαναβρεις.
Όταν το κράτος είναι ασόβαρο και λαμόγιο, ασόβαροι και λαμόγια θα είναι και οι κάτοικοι.
Τελεία και παύλα.

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αν ξεκινήσεις με τον σκοπό να γίνεις αρεστός, θα συμβιβαστείς με οποιονδήποτε οποτεδήποτε και δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτε.

Συ είπας.

Y.Γ. No1:Διάβασε τη γράφει ο georgetsl στις προηγούμενες σελίδες.
Y.Γ. No2:Σε μέτριο σπίτι μεγάλωσα,μέτριο αυτοκίνητο είχα και να φάω δεν είχα μια περίοδο της ζωής μου.Ρουφιάνος όμως δεν ήμουνα ποτέ ούτε κυριαρχήθηκα  από φθόνο.

από πότε το κυνήγι της παρανομίας είναι ρουφιανιά??? ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ είναι ...

όπως επίσης το να ξεμπροστιάσεις κάποιον που τα έχει βγάλει παράνομα δεν είναι φθόνος είναι και αυτό ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ
 

bestman69

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2009
Μηνύματα
2.714
Like
10
Πόντοι
16
από πότε το κυνήγι της παρανομίας είναι ρουφιανιά??? ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ είναι ...

όπως επίσης το να ξεμπροστιάσεις κάποιον που τα έχει βγάλει παράνομα δεν είναι φθόνος είναι και αυτό ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ

Άστο, δεν υπάρχει σωτηρία για αυτό το λαό. Εδώ μιλάω καθημερινά με διάφορα άτομα όλων των κοινωνικών διαβαθμίσεων για τη διαφθορά, και οι περισσότεροι επιμένουν ότι ο γιατρός καλώς παίρνει φακελάκια γιατί πληρώνεται λίγο από το κράτος(!) και γιατί... σε κάνει καλά στο κάτω κάτω (!!).
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Άστο, δεν υπάρχει σωτηρία για αυτό το λαό. Εδώ μιλάω καθημερινά με διάφορα άτομα όλων των κοινωνικών διαβαθμίσεων για τη διαφθορά, και οι περισσότεροι επιμένουν ότι ο γιατρός καλώς παίρνει φακελάκια γιατί πληρώνεται λίγο από το κράτος(!) και γιατί... σε κάνει καλά στο κάτω κάτω (!!).

δυστυχώς έτσι είναι...  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.394
Κριτικές
36
Like
37.863
Πόντοι
18.565
Και καλα ο γιατρος οπως λες σε κανει καλα. Αυτους που μας καταληστεψαν και
κατεστρεψαν το μελλον των παιδιων μας γιατι τους επιβραβευσαμε και τους
ξαναψηφισαμε να μας κυβερνησουν παλι;
Οσο μαλακας και να εισαι δεν δινεις φακελακι στο γιατρο που σου πεθανε το
συγγενη σου.
 

bestman69

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2009
Μηνύματα
2.714
Like
10
Πόντοι
16
Και καλα ο γιατρος οπως λες σε κανει καλα. Αυτους που μας καταληστεψαν και
κατεστρεψαν το μελλον των παιδιων μας γιατι τους επιβραβευσαμε και τους
ξαναψηφισαμε να μας κυβερνησουν παλι;
Οσο μαλακας και να εισαι δεν δινεις φακελακι στο γιατρο που σου πεθανε το
συγγενη σου.

Δεν τα ξες καλά, ρε παππού. Δεν στα ζητάνε μετά, πριν στα ζητάνε. Και αυτό μόνο αν είσαι "αφελής" και "αμελήσεις" να κάνεις την προσφορά από μόνος σου...
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.394
Κριτικές
36
Like
37.863
Πόντοι
18.565
Και εσυ δεν καταλαβες τι υπονοω.Στο γιατρο που θα σου πεθανει το συγγενη θα δωσεις φακελακι;
Οχι φυσικα.  Στο πολιτικο που σου γαμησε το μελλον των παιδιων σου γιατι (ξανα)δινεις τη ψηφο
σου; Και μας δινουν και τρωμε και κουτοχορτο οτι δηθεν αν κοψει αποδειξη ο μικροεπαγγελματιας
που απο τα χρεη ειναι με το ενα ποδι στη φυλακη, θα σωθει η Ελλαδα.
Οι δανειστες θα σωθουν που θα παρουν τα πανωτοκια.
 

ovelix1

Μέλος
Εγγρ.
10 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.265
Κριτικές
4
Like
91
Πόντοι
16
από πότε το κυνήγι της παρανομίας είναι ρουφιανιά??? ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ είναι ...

όπως επίσης το να ξεμπροστιάσεις κάποιον που τα έχει βγάλει παράνομα δεν είναι φθόνος είναι και αυτό ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ




Ρε παιδια,δηλαδη ελεος,ΟΛΗ αυτη η οικονομικη καταστροφη οφειλετε αποκλειστικα και μονο στα φακελακια?
Και στην τελικη,αυτο το φακελακι ειναι αυτο που κραταει ζωντανη την οποια αγοραστικη κινηση εχει απομεινει
Σε ενα σαπιο συστημα σαν το δικο μας,και μια εξουσια ΕΧΘΡΟ της κοινωνιας,ισως η μονη λυση ειναι η ολοκληρωτικη καταστροφη της.
Δηλαδη ποσο χειροτερα να γινουν τα πραγματα?
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Ρε παιδια,δηλαδη ελεος,ΟΛΗ αυτη η οικονομικη καταστροφη οφειλετε αποκλειστικα και μονο στα φακελακια?
Και στην τελικη,αυτο το φακελακι ειναι αυτο που κραταει ζωντανη την οποια αγοραστικη κινηση εχει απομεινει
Σε ενα σαπιο συστημα σαν το δικο μας,και μια εξουσια ΕΧΘΡΟ της κοινωνιας,ισως η μονη λυση ειναι η ολοκληρωτικη καταστροφη της.
Δηλαδη ποσο χειροτερα να γινουν τα πραγματα?
λεφτα υπαρχουν,μπορουν να γινουν τα πραγματα πολυ χειροτερα...μερικοι δν εχουν καταλαβει κριση ..... εδω εχω φιλους ολο το καλοκαιρι χαλκιδικη χαμπαρι δν πηραν και κλαιγονται γιατι δν τρωμε χαβιαρι οπως παλια κ τρωμε σολωμο  :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

karnezis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2012
Μηνύματα
361
Κριτικές
11
Like
635
Πόντοι
531
από πότε το κυνήγι της παρανομίας είναι ρουφιανιά??? ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ είναι ...

όπως επίσης το να ξεμπροστιάσεις κάποιον που τα έχει βγάλει παράνομα δεν είναι φθόνος είναι και αυτό ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ
1)Σερίφης το παίζεις;

2)Παπαγαλίζεις την προπαγάνδα των ΜΜΕ.Δυστυχώς,για σένα,δεν έχεις δικιά σου άποψη.Άσε λοιπόν τα ΜΜΕ να σου ορίζουν το πως θα πράττεις και θα σκέφτεσαι.

3)ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ρε παιδια,δηλαδη ελεος,ΟΛΗ αυτη η οικονομικη καταστροφη οφειλετε αποκλειστικα και μονο στα φακελακια?
Και στην τελικη,αυτο το φακελακι ειναι αυτο που κραταει ζωντανη την οποια αγοραστικη κινηση εχει απομεινει
Σε ενα σαπιο συστημα σαν το δικο μας,και μια εξουσια ΕΧΘΡΟ της κοινωνιας,ισως η μονη λυση ειναι η ολοκληρωτικη καταστροφη της.
Δηλαδη ποσο χειροτερα να γινουν τα πραγματα?

φίλε ... όλη αυτή η κατάσταση που βιώνουμε σήμερα οφείλεται σε ένα φαύλο και αέναο κύκλο λαμογιάς και εξαχρείωσης που κυριάρχησε στην πολιτική και κοινωνική ζωή της χώρας από το 1981 και μετά...

δεν ψάχνω και ούτε θα ασχοληθώ να ψάξω να βρώ αν το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό... δηλαδή δεν πρόκειται να μπώ σε ένα διάλογο σχετικά με το ποιός ξεκίνησε (ο πολιτικός ή ο πολίτης) γιατί δεν έχει νόημα...

στηλιτεύω τις πρακτικές που μας φέρανε μέχρις εδώ από όπου και αν προέρχονται οπως το "ψήφισε με να σου διορίσω το παιδί " αλλά και "θα σε ψηφίσω αν διορίσεις το παιδί μου" και προσπαθώ να μην κάνω αυτα τα πραγματα τα οποία σε μεγάλο βαθμό οφείλονται για την κατάντια μας ...

σε ότι δε αφορά αυτό η καταστροφή της εξουσίας είναι η μισή λύση... και δεν θα έχει αποτέλεσμα αν ταυτόχρονα δεν καταστραφεί και η κοινωνία η οποία συντηρεί την εξουσία αυτή ... και για να το κάνω ψιλά γράμματα τον θεό τον ίδιο να κατεβάσεις να κυβερνήσει την ελλάδα, αυτός θα διαφθαρεί από τις πρακτικές των ελλήνων...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom