Νέα

ΔΑΠ-ΝΔΦΚ: Ανεξήγητο φαινόμενο ή απλά η επικράτηση του αυτονήτου;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα alex71
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 338
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Εχω εκφρασει κι αλλες φορες το ελαχιστο ενδιαφερον μου για τον φοιτητικο συνδικαλισμο. Ομως σημερα επεσα πανω σε ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο, το οποιο με τον λιγο "προβοκατορικο" τιτλο "ΔΑΠ-ΝΔΦΚ, το ανεξηγητο φαινομενο", θεωρω ότι διατυπωνει πολυ ενδιαφερουσες θεσεις. Το θετω λοιπον προς συζητηση.

Κώστας Παπαχλιμίντζος

Σε μοναδικό φαινόμενο της σύγχρονης ελληνικής πολιτικής ιστορίας τείνει να αναδειχθεί η κυριαρχία της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ στα ελληνικά πανεπιστήμια, που φέτος έκλεισε 24 χρόνια. «Πώς τα καταφέρνει;», αναρωτιούνται πολλοί. «Έλα μωρέ – παρτάκια, εκδρομές, ρουσφετάκια, η κλασική συνταγή» δίνουν την εύκολη και αβασάνιστη απάντηση αρκετοί.

Για να ξετυλίξουμε το κουβάρι του νήματος της επιτυχίας της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ, πρέπει να ξεκινήσουμε από το 1987, όταν για πρώτη φορά η πλειονότητα των φοιτητών εμπιστεύθηκε με την ψήφο της στις φοιτητικές εκλογές την κεντροδεξιά παράταξη.

Η κυριαρχία της ΠΚΣ, του φοιτητικού σκέλους της ΚΝΕ, ήταν μέχρι τότε αδιαμφισβήτητη στα πανεπιστήμια. Οι νέοι, όμως, είχαν αρχίσει να κουράζονται με τον ξύλινο λόγο του φοιτητικού συνδικαλισμού και αναζητούσαν κάποιον που επιτέλους θα μιλούσε για τα πραγματικά τους προβλήματα και όχι για εκείνα των κατοίκων της Νικαράγουα ή της Κούβας.

Η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ ήρθε να καλύψει με τον καλύτερο τρόπο το κενό αυτό, εκμεταλλευόμενη μάλιστα τον κατακερματισμό των δυνάμεων της Αριστεράς (διάσπαση ΚΝΕ και Ρήγα Φεραίου). Εξέφραζε φρέσκο και νεανικό πολιτικό λόγο, άγγιζε ένα μεγάλο φάσμα των φοιτητών, μιλώντας για τα πρακτικά καθημερινά προβλήματα του πανεπιστημίου και ήξερε να «πλασάρεται» με τρόπο, ακόμα και στους λεγόμενους «απολιτίκ» φοιτητές: «be up, be ΔΑΠ» (σύνθημα των 80’s)! Όσο και αν ακούγεται παράδοξο, για πρώτη φορά φοιτητές μιλούσαν για τους φοιτητές στη γλώσσα των φοιτητών.

Κάπως έτσι ήρθε η πρώτη ιστορικά πρωτιά. Και οι 24 επόμενες; Η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ επεδείκνυε σταθερά μια μοναδική δυνατότητα να προσαρμόζεται στις απαιτήσεις κάθε εποχής, την ίδια ώρα που ο λόγος των φοιτητικών παρατάξεων της Αριστεράς παρέμενε κουραστικά μονότονος και επαναλαμβανόμενος (αρκεί να σημειώσουμε ότι το αίτημα «έξω από την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ» υπάρχει ακόμα σε φυλλάδια αριστερών παρατάξεων). Την ώρα που το μόνιμο αίτημα της ΕΑΑΚ και της ΠΚΣ ήταν οι καταλήψεις και ο παραδοσιακά προτεινόμενος τρόπος δράσης οι πορείες και οι διαδηλώσεις, η ΔΑΠ παρέμενε ουσιαστικά ο μόνος εκφραστής της «ήρεμης πλειοψηφίας» της ελληνικής φοιτητικής κοινότητας.

Ταυτόχρονα, η ΔΑΠ δεν πολιτικολογούσε γενικά και αόριστα. Παρενέβη αποφασιστικά στην παθογένεια του χώρου μέσα στον οποίο λειτουργούσε, πετυχαίνοντας κάτι ξεχωριστό για τα δεδομένα του συνδικαλισμού: Μέσω των εθελοντών-μελών της, υποκαθιστά ουσιαστικά σε πολλές λειτουργίες το τελματωμένο ελληνικό πανεπιστήμιο. Ο Δαπίτης βοηθούσε τον πρωτοετή φοιτητή, μέσω της προσωπικής του παρουσίας, αλλά και μέσω των διαφόρων οδηγών και εγχειριδίων που διένειμε αφειδώς, να βρει τη διέξοδο στον κυκεώνα της γραφειοκρατίας και αρρυθμίας της σχολής του. Πολύ πριν ακόμα τα ΑΕΙ της χώρας μας ανακαλύψουν το Διαδίκτυο, οι κατά τόπους και κατά σχολές ΔΑΠ-ΝΔΦΚ είχαν ήδη ιστοσελίδες με κάθε λογής χρηστικές πληροφορίες για κάθε φοιτητή.

Τα δε forum και chatroom των ιστοσελίδων αυτών, καθώς και τα facebook pages και groups, που συγκεντρώνουν πλήθος νέων καθημερινά, δεν είναι παρά η συνέχεια στο Internet της διαδικασίας κοινωνικοποίησης που ξεκίνησε με ιδιαίτερη επιτυχία η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ εδώ και δύο δεκαετίες. Τα πάρτι, οι χοροί και οι εκδρομές που διοργανώνει η ΔΑΠ την έχουν καταστήσει ως τον κατεξοχήν φορέα κοινωνικοποίησης στο ελληνικό πανεπιστήμιο.

Όσο για τις αμιγώς πολιτικές θέσεις; Όταν ο Γιώργος Παπανδρέου τολμούσε το 2007 να ψελλίσει την ιδέα της ίδρυσης μη κρατικών πανεπιστημίων, κάποιοι παλαιοί και νέοι Δαπίτες κάπου στο βάθος χαμογελούσαν. Από τα τέλη της δεκαετίας του ’80, η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ είχε τολμήσει να μιλήσει για την ανάγκη ίδρυσης μη κρατικών πανεπιστημίων, αντιμετωπίζοντας επί σειρά ετών τη μήνι των υπολοίπων παρατάξεων. Το ίδιο και στις αρχές του ’90, όταν κατέθετε προτάσεις για τις μεταπτυχιακές σπουδές, το ίδιο και στα μέσα της ίδιας δεκαετίας, όταν πρότεινε την αντικατάσταση του ενός και μοναδικού διδακτικού βιβλίου με την κάρτα συγγραμμάτων. Το ίδιο και φέτος, με την παρουσίαση μιας ολοκληρωμένης πρότασης για την ανώτατη εκπαίδευση.

Με τις ρηξικέλευθες θέσεις της και κυρίως με την επιμονή σε αυτές ανεξαρτήτως των ευρύτερων πολιτικών συγκυριών, η ΔΑΠ κέρδισε με την πάροδο του χρόνου την εμπιστοσύνη της πλειονότητας των φοιτητών. Το κυριότερο: Εδώ και πολλά χρόνια, στο κλασικό δίλημμα «κατάληψη ή ανοιχτό πανεπιστήμιο» που τίθεται στις γενικές συνελεύσεις των φοιτητών, η ΔΑΠ έχει αποκτήσει το «φυσικό μονοπώλιο» της δεύτερης θέσης.

 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
έλλειψη εμφυλιοπολεμικών συνδρόμων

εθνικής αντίστασης,χωροφύλακα,ταγματασφαλιτών,ΕΛΑΣ κλπ

παραμυθιών τύπου Πολυτεχνείου,Γέρου της Δημοκρατίας,χαρισματικού Ανδρέα,επαράτου Δεξιάς,ξερονησιών κλπ

απέχθεια προς την πράσινη σαπίλα της μίζας,της αρπαχτής,της διάλυσης των πάντων,της σήψης
 

Επισκέπτης
έλλειψη εμφυλιοπολεμικών συνδρόμων

εθνικής αντίστασης,χωροφύλακα,ταγματασφαλιτών,ΕΛΑΣ κλπ

παραμυθιών τύπου Πολυτεχνείου,Γέρου της Δημοκρατίας,χαρισματικού Ανδρέα,επαράτου Δεξιάς,ξερονησιών κλπ

απέχθεια προς την πράσινη σαπίλα της μίζας,της αρπαχτής,της διάλυσης των πάντων,της σήψης
ρε μπαγασα εσυ γεννηθης εν ετη 1995 που τα ξερεις ολα αυτα;ταγματασφαλιστες χωροφυλακες ΕΛΛΑΣ εθνικη αντισταση :2funny: :2funny: :2funny:εσυ ουτε το συνθηματακι δεν εχεις προλαβει να φωναξεις και ξερεις ολα αυτα :2funny:εισαι τεραστιος@!!!!!
 

Fitzpatrick

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
149
Κριτικές
1
Like
14
Πόντοι
1
ΔΑΠ-ιτες χυτες ταγματασφαλιτες...μονο αυτο....η συνταγη δυστυχως ειναι ιδια εδω και πολλα χρονια για αυτη την φοιτητικη παραταξη...στοχος της η αποβλακωση των φοιτητων μεσω εκδηλωσεων σε μπουζουκια παρτακια σε κλαμπ κλπ κλπ..αντιγραφες βια καταπατηση του ασυλου...(προσφατα στην ασοεε).Εξω οι παραταξεις απο τα πανεπιστημια εδω και τωρα...
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Η ΔΑΠ είναι ο ορισμός των κομματόσκυλων..Είναι κάποιοι μάγκες που έχουν τις διασυνδέσεις με τη ΝΔ και τρώνε καλά και είναι βολεμένοι.Αυτοί στρατολογούν τις πιο μπάνικες γκόμενες και πιάνουν τη πάρλα με φοιτητές γενικά και ανεξειρέτως,τους καλούν σε πάρτυ,κάνουν χαβαλέ και τους πείθουν στην τελική να γραφο΄τυν.Κάποιες φορές γράφονται και από μόνοι τους πιστεύοντας ότι θα τρώνε γκομενάκια...

Η ΠΑΣΠ τα ίδια αλλά όχι τόσο πολύ..Αυτοί είναι ΠΑΣΟΚΟΙ και καραγκιόζηδες.Σε πάρτυ της ΠΑΣΠ που είχα πάει παλιά βάλαν οι άχρηστοι τον ύμνο του ΠΑΣΟΚ στην αρχή και το τέλος του πάρτυ..Χέστα!

Η ΠΑΝΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΗ έχει όλους τους χαραμοφάηδες αλήτες.Πάνε με το έτσι θέλω και κλεινουν τη σχολή.Θυμάμαι τη φασαρία είχε γίνει στο ΤΕΙ Πειραιά στη ΣΔΟ όταν ήταν τα τελευταία μαθήματα πριν τις εξετάσεις και έπρεπε να παρακολουθήσουμε και κλείσαν οι πούστηδες τη σχολή επειδή οι Αμερικανοί είχαν πόλεμο με το Ιρακ για να διαμαρτυρηθουν,πάνε και πλακώνονται σε πορείες και απεργίες με τα ΜΑΤ και δεν μπαίνουν στην αίθουσα για μάθημα..Είναι και οι πιο βρωμιάρηδες και απολίτιστοι αφού στις εκλογές είναι οι μόνοι που βάφουν με σπρευ τοίχους.Δεν τους αρκούν οι αφισες..

Με βάση όλα αυτά λέω ότι όλες οι παρατάξεις είναι σκουπίδια και δεν έχουν χώρο στα πανεπιστημια.

Φοιτητικές παρατάξεις με πολιτικές προτιμήσεις υπάρχουν και Αγγλία που σπούδασα αλλά όλα γίνονται έξω.Λίγα μέτρα έξω από την είσοδο της student union έχουν τον πάγκο τους και είναι πολιτισμένοι
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.511
Like
2.738
Πόντοι
1.306
ρε μπαγασα εσυ γεννηθης εν ετη 1995 που τα ξερεις ολα αυτα;ταγματασφαλιστες χωροφυλακες ΕΛΛΑΣ εθνικη αντισταση :2funny: :2funny: :2funny:εσυ ουτε το συνθηματακι δεν εχεις προλαβει να φωναξεις και ξερεις ολα αυτα :2funny:εισαι τεραστιος@!!!!!

κοσμοπολιταν συγγρου 340  :grin: :grin:
 

Επισκέπτης
Πολύ καλό άρθρο.

Η αριστερά πραγματικά κούρασε κ γι'αυτό έχασε κ συνέχεια χάνει.

Κατά τα άλλα η Πασπ δεν διαφέρει σε τίποτα από την Δαπ κ εφόσον η Δαπ έστησε πρώτη το μαγαζί της λογικό να το διατηρεί.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.106
Like
11.336
Πόντοι
2.606
ΚΩ.ΜΗ.Τ.Η.Σ δαγκωτο ρεεεεεε!
 

toothpick

Νέο Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2010
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Και είχα μια κάψα να μάθω για την ηρωική πορεία της ΔΑΠ προς την νίκη...
Αν είναι δυνατόν! Απορώ ποιός γραφει αυτές τις παπαριές και τις πιστεύει. Αν και σήμερα που είμαστε με το αγγούρι στον κώλο συνεχίζουμε να σκεφτόμαστε με αυτό τον τρόπο τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
Ξυπνάτε ζώα... ΔΑΠ, ΠΑΣΠ, ΚΝΕ και αρ..δια μάντολες. Οι φοιτητικές πολιτικές παρατάξεις έχουν την μεγαλύτερη ευθύνη για την σήψη που επικρατεί στα πανεπιστήμια αλλα και στην υπόλοιπη κοινωνία καθώς εκεί είναι που εκκολάπτεται το "αυγό του φιδιού".
Κάποιοι από μας είναι για πολλές σφαλιάρες.... δυστυχως.
 

fortune

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
266
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Και είχα μια κάψα να μάθω για την ηρωική πορεία της ΔΑΠ προς την νίκη...
Αν είναι δυνατόν! Απορώ ποιός γραφει αυτές τις παπαριές και τις πιστεύει. Αν και σήμερα που είμαστε με το αγγούρι στον κώλο συνεχίζουμε να σκεφτόμαστε με αυτό τον τρόπο τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
Ξυπνάτε ζώα... ΔΑΠ, ΠΑΣΠ, ΚΝΕ και αρ..δια μάντολες. Οι φοιτητικές πολιτικές παρατάξεις έχουν την μεγαλύτερη ευθύνη για την σήψη που επικρατεί στα πανεπιστήμια αλλα και στην υπόλοιπη κοινωνία καθώς εκεί είναι που εκκολάπτεται το "αυγό του φιδιού".
Κάποιοι από μας είναι για πολλές σφαλιάρες.... δυστυχως.

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
βρε καλως τα προβατα  :grin:

της δαπ - ΝΔΦΦΦΚ


δεν ειναι ολοι αυτοι κομματόσκυλα, ουτε φανατισμένοι. Ειναι νεαρα παιδια που εχουν ενθουσιαμό και κέφι. Εγω προσωπικά τους χαίρομαι πολυ.

Αν εξαιρέσεις τα κουκουδια που εχουν ενα σχεδόν "θρησκευτικο" φανατισμό όλοι οι άλλοι σε μεγάλο βαθμο κανουν την κάβλα τους και το κέφι τους.

Το ξαναλέω εγω τους χαίρομαι, χαίρομαι και το συνθηματάκι των ΔΑΠιτών (παρόλο που ημουν σε αλλη παράταξη), εχω πολυ ευχαριστες αναμνήσεις απο φοιτητικές εκλογες (είτε κερδίζαμε είτε χάναμε), και εχω κρατησει φιλίες με άτομα άλλων παρατάξεων.

Στην τελικη προτιμώ τον ενθουσιασμό (ακομα και λιγο υπερβολικο) των φοιτητων παρά την απάθεια και την συνθηματολογία καφενειου "ολοι ιδιοι ειναι" που μαντεψε: τα ιδια λένε και οι φιλοι του παππου μου!
Καλυτερα συνθηματάκια στα αμφιθεατρα παρα φραπεδια με τον "πρωταθλητη".


 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
δεν ειναι ολοι αυτοι κομματόσκυλα, ουτε φανατισμένοι. Ειναι νεαρα παιδια που εχουν ενθουσιαμό και κέφι. Εγω προσωπικά τους χαίρομαι πολυ.

Αν εξαιρέσεις τα κουκουδια που εχουν ενα σχεδόν "θρησκευτικο" φανατισμό όλοι οι άλλοι σε μεγάλο βαθμο κανουν την κάβλα τους και το κέφι τους.

Το ξαναλέω εγω τους χαίρομαι, χαίρομαι και το συνθηματάκι των ΔΑΠιτών (παρόλο που ημουν σε αλλη παράταξη), εχω πολυ ευχαριστες αναμνήσεις απο φοιτητικές εκλογες (είτε κερδίζαμε είτε χάναμε), και εχω κρατησει φιλίες με άτομα άλλων παρατάξεων.

Στην τελικη προτιμώ τον ενθουσιασμό (ακομα και λιγο υπερβολικο) των φοιτητων παρά την απάθεια και την συνθηματολογία καφενειου "ολοι ιδιοι ειναι" που μαντεψε: τα ιδια λένε και οι φιλοι του παππου μου!
Καλυτερα συνθηματάκια στα αμφιθεατρα παρα φραπεδια με τον "πρωταθλητη".

Ασε μωρη λινατσα.

Κομματα στις σχολες. Παγκοσμια πρωτοτυπια.

Γιαυτο εχουν γινει σα τα μουτρα τους τα ιδρυματα.
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Και λιγα της ειπα. Αντε με τον καθε καριολη.

Εχει αναμνησεις απο εκλογες. Συρε και γαμησου και εσυ και η παραταξη σου και ολα τα σκατα του υπονομου.
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Και λιγα της ειπα. Αντε με τον καθε καριολη.

Εχει αναμνησεις απο εκλογες. Συρε και γαμησου και εσυ και η παραταξη σου και ολα τα σκατα του υπονομου.

Δεν ζορίζομαι πουλάκι μου. Μπορεις να βγαλεις πανω στο νικ μου ολα σου τα σωψυχα.
Η άποψη μου όμως και ιδίως τα συναισθηματα μου δεν αλλαζουν.
 

cleitone13

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2008
Μηνύματα
350
Like
0
Πόντοι
1
Καρκινώματα των σχολών οι μεγαλοπαρατάξεις που το μόνο που σκέφτοντε είναι πως να κανονίσουνε καμια εκδρομούλα στη Μύκονο και κανα party σε club....Ακόμη και τώρα που βρισκόμαστε στο χείλος του γκρεμού όλοι μαζί σαν λαός...ΟΞΩ ρε σκατοπροδότες αυριανές λέρες....ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΔΕΣΙΜΟ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ που λεγε και ο παππούς μου!!! :rockon: :rockon: :rockon: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom