Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
εχω μια διαφορετική οπτική επί του θέματος και περιμένω να δω αν θα βγω αληθής...

όπως πιστεύω πως ο Τσίπρας θα έκανε/κάνει εάν βγει με τις παρούσες συνθήκες τα ίδια ακριβώς, έτσι πιστεύω πως οι Ιταλοί που περιμένουνε διαφορετική αντιμετώπιση πραγμάτων θα βρεθούν προ έκπληξης

Η Ιταλία είναι πολύ μακριά από αυτό που έχουμε δει στην Ελλάδα ακόμα. Παρότι το χρέος της είναι μεγαλύτερο και πιο προβληματικό.
Έχει δε τα ακριβώς ίδια στοιχεία πολιτικού σκανδάλου που έχουμε κι εμείς όλα τα χρόνια της μεταπολίτευσης.

Δύσκολα ο Ιταλός θα δεχτεί να αφήσει εσπρέσο και καλό ντύσιμο για να αντιταχθεί σε πολιτικές που θεωρεί λάθος και να δεχτεί να πεινάσει.

ξαναλέω...γνώμη μου και θα δούμε αν έχω δίκιο

πάντως εγώ ελεύθερη πτώση δεν βλέπω.

Τι ακριβώς συγκρίνεις αγαπητέ;

Θεωρείς ότι ο Ιταλός που δουλεύει στην Αλφα Ρομέο ή τη Φερράρι θα δεχθεί να τον πηγαίνουν στα τέσσερα οι γερμανοί όπως ο Ελληνας που δουλεύει στα Γκούντις και το Φλοκαφέ;

Εχεις συνειδητοποιήσει ποιές χώρες, με τι διαφορές παραγωγικές και τι πληθυσμό συγκρίνεις;

Εχεις καταλάβει ότι το μόνο σου κοινό στοιχείο με την Ιταλία είναι η Αδριατική θάλασσα;

Εχεις συνειδητοποιήσει ότι η Ιταλία εάν γυρίσει σε εθνικό νόμισμα μπορεί μέσα σε 2 χρόνια να έχει πλεόνασμα απο τις εξαγωγές σε ότι προιόν μπορείς να φανταστείς, απο μακαρόνια, κρασί, ρούχα, είδη μπάνιου και κολώνιες, μέχρι αυτοκίνητα, εργαλεία και ηλεκτρικά;

Εχεις ας πούμε ξεχάσει ποιάς εθνικότητας είναι η Φιατ, η πιρέλι;

Τέλος πάντων.

Ιδωμεν.
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Δραγασακης σπικινγκ...

οικονομικη αντιληψη επιπεδου ταμια επαρχιακης Τραπεζας
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Εχεις καταλάβει ότι το μόνο σου κοινό στοιχείο με την Ιταλία είναι η Αδριατική θάλασσα;

Εχεις συνειδητοποιήσει ότι η Ιταλία εάν γυρίσει σε εθνικό νόμισμα μπορεί μέσα σε 2 χρόνια να έχει πλεόνασμα απο τις εξαγωγές σε ότι προιόν μπορείς να φανταστείς, απο μακαρόνια, κρασί, ρούχα, είδη μπάνιου και κολώνιες, μέχρι αυτοκίνητα, εργαλεία και ηλεκτρικά;

+
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
δυσκολα τα πραγματα για την Ευρωπη - με ή χωρις Μερκελ
μετα τις ιταλικες εκλογες ναι αλλα κατι μου λεει πως ο καβλιαρης μου θα συνεργαστει και θα τηρησει τα υπεσχημενα με πρωθυπουργο μπερσανι η καποιον αλλο.ο καβλιαρης μου αλλωστε ηθελε τον ετερο του μπερσιανι αρχηγο της κεντροαριστερας που ειναι μνημονιακοτερος του τελευταιου. :grin:
αρα βλεπω συγκυβερνηση.μαλλον ο πουτανιαρης ηθελε ασυλια γιατι δεν τον αφησουν τα τομαρια οι δικαστες ησυχο.μιλαμε εχει φαει πολυ λασπη ο σιλβιο για αυτον τον ανταμειψε ο αγνος ιταλικος λαος. :grin: :grin:
δεν μας φταιει η μερκελ
ε ειπαμε αλλα οχι και ετσι ρε τζοναρα. :2funny:  :2funny:
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
μετα τις ιταλικες εκλογες ναι αλλα κατι μου λεει πως ο καβλιαρης μου θα συνεργαστει και θα τηρησει τα υπεσχημενα με πρωθυπουργο μπερσανι η καποιον αλλο.ο καβλιαρης μου αλλωστε ηθελε τον ετερο του μπερσιανι αρχηγο της κεντροαριστερας που ειναι μνημονιακοτερος του τελευταιου. :grin:
αρα βλεπω συγκυβερνηση.μαλλον ο πουτανιαρης ηθελε ασυλια γιατι δεν τον αφησουν τα τομαρια οι δικαστες ησυχο.μιλαμε εχει φαει πολυ λασπη ο σιλβιο για αυτον τον ανταμειψε ο αγνος ιταλικος λαος. :grin: :grin:ε ειπαμε αλλα οχι και ετσι ρε τζοναρα. :2funny:  :2funny:

πολυ υψηλο το επιπεδο διαβιωσης/κοινωνικο κρατος στην Ευρωπη - δεν μφαινεται να μπορει να διατηρη8ει

 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
πολυ υψηλο το επιπεδο διαβιωσης/κοινωνικο κρατος στην Ευρωπη - δεν μφαινεται να μπορει να διατηρη8ει
οταν υπαρχει κριση υπαρχει πτωση.οψομεθα.σε επεισε η λαγκαρντ οτι δεν υφισταται νομισματικος πολεμος?εμενα με συγκινησε η αγωνια της. :grin: :grin:
η συμμαχια η.π.α.-η.π.ε. ειναι εμφανης πλεον με βρετανια να ψαχνεται ακομα(η μηπως οχι??)
ε καβλιαρηδες μου θα περασει και αυτο που θα παει... :grin: :grin:
ετσι και χειροτερα
ετσι ειναι αν ετσι νομιζεις. :grin:
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Δραγασακης σπικινγκ...

οικονομικη αντιληψη επιπεδου ταμια επαρχιακης Τραπεζας

Δραγασάκης σπίκινγκ, λες αδερφέ, αλλά :

Για εξήγα μου γιατί το χρέος από 290 δις ευρώ  μέσα σε 4 χρόνια πήγε 400 δις, με τα Μνημόνια και τις οδηγίες της Τρόικας ;

Δηλαδή πόσο ποιο σοβαροί είναι όλοι αυτοι οι (ΓΑΠ,Παπακ, Παπαδ, Μπένι,Σαμ, Στουρν κτλ) που προβλέπουν κάθε χρόνο σωτηρία κι έξοδο από την κρίση ...οσονούπω ;

 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
οταν υπαρχει κριση υπαρχει πτωση.οψομεθα.σε επεισε η λαγκαρντ οτι δεν υφισταται νομισματικος πολεμος?εμενα με συγκινησε η αγωνια της. :grin: :grin:
η συμμαχια η.π.α.-η.π.ε. ειναι εμφανης πλεον με βρετανια να ψαχνεται ακομα(η μηπως οχι??)
ε καβλιαρηδες μου θα περασει και αυτο που θα παει... :grin: :grin:ετσι ειναι αν ετσι νομιζεις. :grin:

χαρτν κορ καρενσι γουορ ή αλλιως:
και αν στους Ελβετους κοιταζαν απο την αλλη πλευρα, για καποιες Ασιατικες οικονομιες τα πραγματα μαλλον 8α ειναι διαφορετικα
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Δραγασάκης σπίκινγκ, λες αδερφέ, αλλά :

Για εξήγα μου γιατί το χρέος από 290 δις ευρώ  μέσα σε 4 χρόνια πήγε 400 δις, με τα Μνημόνια και τις οδηγίες της Τρόικας ;

Δηλαδή πόσο ποιο σοβαροί είναι όλοι αυτοι οι (ΓΑΠ,Παπακ, Παπαδ, Μπένι,Σαμ, Στουρν κτλ) που προβλέπουν κάθε χρόνο σωτηρία κι έξοδο από την κρίση ...οσονούπω ;

με την εξαιρεση του Στουρναρα, οι υπολοιποι ειναι ιδιου, ή και χειροτερου, επιπεδου

το χρεος αυξη8ηκε, εφοσον τιτλοποιη8ηκε ο...λογαριασμος
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
χαρτν κορ καρενσι γουορ ή αλλιως:
και αν στους Ελβετους κοιταζαν απο την αλλη πλευρα, για καποιες Ασιατικες οικονομιες τα πραγματα μαλλον 8α ειναι διαφορετικα
πολυ χαρντκορ τυπε. :grin:
καταλαβαινεις για να γινει συμμαχια η.π.α-η.π.ε με θεατη(?????) τον καμερον τι φοβος και τροπος στο λας γιουροντολαρς εχει πεσει. :grin:
σε οτι αφορα τους ρολογαδες μου θυμιζει η ιστορια την λιστα λαγκαρντ ενω ευρωπαιοι ψαχνονται για εναποθεσεις σε σιγκαπουρη και περιξ χιλαιδων τετραγωνικων χιλιομετρων.
μεσα εισαι ρουμανολαγνε μαγκα μου.σε παω(για το συγκεκριμενο) αρτεμη. :-*

με την εξαιρεση του Στουρναρα, οι υπολοιποι ειναι ιδιου, ή και χειροτερου, επιπεδου

το χρεος αυξη8ηκε, εφοσον τιτλοποιη8ηκε ο...λογαριασμος
συμφωνω για στουρναρα.
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
με την εξαιρεση του Στουρναρα, οι υπολοιποι ειναι ιδιου, ή και χειροτερου, επιπεδου

το χρεος αυξη8ηκε, εφοσον τιτλοποιη8ηκε ο...λογαριασμος


και θα συνεχίζει να αυξάνεται
και θα συνεχίζει να μην είναι βιώσιμο
και θα συνεχίζει να μας πνίγει η ύφεση

έλα πες το, αυτή είναι η ουσία της ...σωτηρίας αλα ΔΝΤ
μια πέτρα δεμένη στο λαιμο που σε πάει στον πάτο
με αυτη τη συνταγη, θα δεις την ανάπτυξη όσο ξαναείδαν το Τζίμι Χόφα τα κολλητάρια του...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Για εξήγα μου γιατί το χρέος από 290 δις ευρώ  μέσα σε 4 χρόνια πήγε 400 δις, με τα Μνημόνια και τις οδηγίες της Τρόικας ;

Σιγά μην έφθασε και 400 τρισ.

Ούτε ένα πίνακα δεν είναι ικανός να διαβάσει αυτός ο άχρηστος ο Καζάκης:

 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Σιγά μην έφθασε και 400 τρισ.

Ούτε ένα πίνακα δεν είναι ικανός να διαβάσει αυτός ο άχρηστος ο Καζάκης:


Ρε παλικαρι, εσυ δεν είσαι που με τα μαθηματικά σου μας έβγαζες ...κερδισμένους με το PSI ;;;;;
Θυμάσαι, εκείνη τη ...μείωση κατά 100 δις που μας κόστισε 130 δις !!!

Για ριξε μια ματιά εδω:


 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
Ρε παλικαρι, εσυ δεν είσαι που με τα μαθηματικά σου μας έβγαζες ...κερδισμένους με το PSI ;;;;;
Θυμάσαι, εκείνη τη ...μείωση κατά 100 δις που μας κόστισε 130 δις !!!

Για ριξε μια ματιά εδω:


Το προβλημά σου είναι τα μαθηματικά του φίλτατου ή ότι με το PSI κατέστρεψαν τα αποθεματικά όλων των ασφαλιστικών;

Λογικά όσο και να είναι το χρέος η καταστροφή των ασφαλιστικών δεν πρόκειται να αναστραφεί ποτέ.

Κι όμως εξακολουθούν να υπάρχουν αλήτες που υποστηρίζουν ότι το PSI μας έσωσε ως χώρα επειδή έσωσε τις τράπεζες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom