Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
για να μην συζητήσουμε για όσους δεν μπαίνουνε καν στον κόπο για βύσμα αλλά εφευρίσκουνε προβλήματα στα μάτια, στα πόδια, στην καρδιά και στον κώλο...
 

Επισκέπτης
πούτσες μπλε

όποιος έχει βύσμα το χρησιμοποιεί...και οι άλλοι απλά κάνουνε πως κοροϊδεύουνε και είναι υπεράνω, αλλά αν είχανε θα το χρησιμοοποιούσανε πρώτοι
Μιλα για τον εαυτο σου και ασε τα πουστικα του στυλ"ετσι κανουν και οι αλλοι"...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Μιλα για τον εαυτο σου και ασε τα πουστικα του στυλ"ετσι κανουν και οι αλλοι"...
εγώ για τον εαυτό μου μίλησα. Καμία πουστιά.

Πούστης είναι αυτός που δεν το παραδέχεται πως θα έκανε το ιδιο. Δεν έχω γνωρίσει ΟΥΤΕ έναν που να μην αναζήτησε βύσμα πριν να πάει στρατό - απλά έχω γνωρίσει αρκετούς που δεν είχανε.

και μην μου κάνεις την αθώα περιστερά εσύ.... πιστέ στρατιώτη Ράιαν...
 

Επισκέπτης
εγώ για τον εαυτό μου μίλησα. Καμία πουστιά.

Πούστης είναι αυτός που δεν το παραδέχεται πως θα έκανε το ιδιο. Δεν έχω γνωρίσει ΟΥΤΕ έναν που να μην αναζήτησε βύσμα πριν να πάει στρατό - απλά έχω γνωρίσει αρκετούς που δεν είχανε.

και μην μου κάνεις την αθώα περιστερά εσύ.... πιστέ στρατιώτη Ράιαν...
Οχι,δεν μιλησες για τον εαυτο σου...Γενικευσες για να δικαιολογησεις τον εαυτο σου,κλασσικα νεοελληναραδικα δηλαδη...

Και ασε τι εκανα και τι δεν εκανα εγω...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
και για το ποιοι δεν δίνουνε προσωπικές πληροφορίες εδώ μέσα γνωστό είναι...
ο Μπόλτης μπορεί να είναι μαλάκας με περικεφαλαία αλλά λέει αυτό που πιστεύει ο ίδιος και όχι αυτό που του λένε οι άλλοι να πει.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Οχι,δεν μιλησες για τον εαυτο σου...Γενικευσες για να δικαιολογησεις τον εαυτο σου,κλασσικα νεοελληναραδικα δηλαδη...

Και ασε τι εκανα και τι δεν εκανα εγω...

να πω και μια κουβέντα για όλους αυτούς τους διαξιφισμούς περί βυσμάτων.
Προσωπικά βύσμα ΔΕΝ είχα, αλλά δεν μπορώ να κακίσω κανέναν που έχει βύσμα γιατί αν είχα θα το χρησιμοποιούσα ΠΡΩΤΟΣ.

και όποιος λέει πως δεν θα το χρησιμοποιούσε είναι απλά ψεύτης
γιατί και ο ίδιος να μην ήθελε, ο μπαμπάς ή η μανούλα που θα θέλανε τον κανακάρη τους στο σπίτι θα το χρησιμοποιούσανε.

έχω γνωρίσει μόνο ΕΝΑ μαλάκα που έβαλε βύσμα να πάει πεζοναύτες... και φυσικά κόπηκε αργότερα και πήγε μαυροσκούφηδες
ώστε δεν μίλησα για τον εαυτό μου;;
να διαβάζεις ξέρεις ή έβαλες βύσμα να μην πηγαίνεις ούτε σχολείο;

εσύ αγορίνα μου πήγες στρατό; συνοράκια; πού με το καλό;
 

Επισκέπτης
ώστε δεν μίλησα για τον εαυτό μου;;
να διαβάζεις ξέρεις ή έβαλες βύσμα να μην πηγαίνεις ούτε σχολείο;
Ναι,ξερω να διαβαζω,και βλεπω οτι σου"διεφυγε"ενα ποστ.
όποιος έχει βύσμα το χρησιμοποιεί...και οι άλλοι απλά κάνουνε πως κοροϊδεύουνε και είναι υπεράνω, αλλά αν είχανε θα το χρησιμοοποιούσανε πρώτοι
Ασε λοιπον το τι δεν καταλαβα,ταχα μου.
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.474
Κριτικές
7
Like
3.207
Πόντοι
786
Kαι θα μπορουσε πολυ απλα να αρνηθει τους δωσει το ΑΣΜ και να μη γινει τιποτε...
ο ΑΣΜ αποτελείται από 3 μέρη:
1. αριθμός στρατολογικού γραφείου,
2. αα εγγραφής στα μητρώα αρρένων,
3. κλάση
δεν χρειάζεται να τον γνωρίζεις για να τον ανασυνθέσεις
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Ναι,ξερω να διαβαζω,και βλεπω οτι σου"διεφυγε"ενα ποστ.Ασε λοιπον το τι δεν καταλαβα,ταχα μου.
τίποτα δεν μου διέφυγε.
λέω τι θα έκανα εγώ
και λέω τι πιστεύω πως θα έκαναν οι λοιποί.

παπαρολογείς αλλά δεν μας λες τι έκανες εσύ.
και τέλος πάντως στα αρχίδια μου κιόλας σε έχω γραμμένο το τι έκανες.

Η γνώμη μου είναι πως το να περνάει το βύσμα είναι λάθος από την αρχή.
Από τη στιγμή που σαν κοινωνία βασίζεσαι στο βύσμα σε όλα τα πράγματα (και εσείς οι αριστεροί είστε πρώτοι διδάξαντες) τότε όποιος δεν το χρησιμοποιεί όταν το έχει είναι ή μαλάκας ή παντελώς αφελής.

αν και δεν έχω βρει τέτοιο ακόμα "ηθικό" στοιχείο. Μόνο ψεύτες έχω γνωρίσει που δεν το παραδέχονται αλλά στην πρώτη ευκαιρία το χρησιμοποιούν.

Το σωστό όμως θα ήταν να μην υπάρχει καν η δυνατότητα του βύσματος - αυτό το είχε ευαγγελιστεί ο κουρασμένος τότε αλλά φυσικά κουράστηκε να προσπαθεί να το αλλάξει και τελικά το άφησε όπως ήταν ή το χειροτέρεψε κιόλας.

όπως κάθε τι στην Ελλάδα δηλαδή.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
ο ΑΣΜ αποτελείται από 3 μέρη:
1. αριθμός στρατολογικού γραφείου,
2. αα εγγραφής στα μητρώα αρρένων,
3. κλάση
δεν χρειάζεται να τον γνωρίζεις για να τον ανασυνθέσεις
έλα μωρέ παπαριές...

είναι ο άλλος 20 χρονών τσουτσέκι και θα κρύψει από τους γονείς του το ΑΣΜ για να μην του βάλουνε βύσμα...

δηλαδή ..το τι διαβάζουμε εδώ μέσα...όχι απλά τραβηγμένα από τα αφτιά...
αυτά δεν τα λες ούτε με 30 βότκες
 

Επισκέπτης
Αδιανόητο θεωρεί το αμερικανικό ειδησεογραφικό δίκτυο Fox News, το γεγονός ότι το φημισμένο Πανεπιστήμιο Κολούμπια  προσκάλεσε τον Γιώργο Παπανδρέου, να διδάξει Οικονομία!

Θα διδάξει διαχείριση κρίσης ο άνθρωπος που «πέταξε τη χώρα του στα βράχια;» γράφει σε ιδιαίτερα σκωπτικό άρθρο.

Δηλητηριώδες είναι και το σχόλιο του αναλυτή, Ντέσμοντ Λάτσμαν, του Τhink Τank American Enterprise Institute, που φιλοξενείται στο άρθρο.

«Δεν έχω καμία ιδέα για το τι πρόκειται να διδάξει ο Παπανδρέου. Αλλά ένα πράγμα που δεν θα πρέπει να διδάξει, είναι το πώς να διευθύνεις μια οικονομία».


 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Lastmoican δεν ειχα βυσμα φιλε... αυτα τα γραφουν οσοι έχουν κομπλεξ και ειναι μαλακες.

Ετυχε να με πάρουν εκει που δηλωσα ναυτικο /αεροπορια θα πω σε καποιον που βρισκομαι μονο αμα γραψει δημοσια οτι οσα λεει ειναι αδικα περι βυσματων και εντελως αβασιμα μονο τοτε. Πεζικο δεν ειμαι... εκει που ειμαι
ξερω πως κινειται μεσα το συστημα και μπορω να ειμαι μεσα σε περιπτωση που χρειαστω με μια μικρη εκπαιδευση ακομη.

Το οτι καποιος ειναι μεσα σε ενα στρατοπεδο και σφουγγαριζει τις 10 ωρες απο τις 20 ενω πρεπει να μενει και μεσα χωρις λογο δεν τον κανει καλυτερα εκπαιδευμενο απο μενα. Μπορει να ειμαι στις 3 σπιτι μου αλλα να εχω καλυτερη εκπαιδευση απο αυτον που εχει φαει εμπλοκη 10 μερες μεσα σε ενα στρατοπεδο που δεν κανει τιποτα. Και εν παση περιπτωση δεν με ενδιαφερει το πεζικο γιατι δεν ειναι το σωμα μου.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Αδιανόητο θεωρεί το αμερικανικό ειδησεογραφικό δίκτυο Fox News, το γεγονός ότι το φημισμένο Πανεπιστήμιο Κολούμπια  προσκάλεσε τον Γιώργο Παπανδρέου, να διδάξει Οικονομία!

Θα διδάξει διαχείριση κρίσης ο άνθρωπος που «πέταξε τη χώρα του στα βράχια;» γράφει σε ιδιαίτερα σκωπτικό άρθρο.

Δηλητηριώδες είναι και το σχόλιο του αναλυτή, Ντέσμοντ Λάτσμαν, του Τhink Τank American Enterprise Institute, που φιλοξενείται στο άρθρο.

«Δεν έχω καμία ιδέα για το τι πρόκειται να διδάξει ο Παπανδρέου. Αλλά ένα πράγμα που δεν θα πρέπει να διδάξει, είναι το πώς να διευθύνεις μια οικονομία».


άμα ήταν το πρώτο πανεπιστήμιο, θα ήταν αδιανόητο.
έλα όμως που δεν είναι...

τελικά τις μαλακίες πολλοί εμίσησαν αλλά τους μαλάκες δεν πειρ΄ζει πολλούς να τους συναναστρέφονται
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Δεν εχουν καμια σχεση οι προκλησεις που κανεις εσυ στα συνορα... με το να ερθει ΤΟυρκικη Κορβετα μεχρι την Παρο που ηρθε... δεν το καταλαβαινει αυτος που εγραψε για προκλησεις?

εγω αν ημουν σοβαρη χωρα θα ελεγα.... εχεις 2 προειδοποιησεις και μιση ωρα να απομακρυνθεις απο το Αιγαιο. Διαφορετικα ξεκινανε διαδικασιες για βολες απο ελληνικες φρεγατες ωστε να απομακρυνθει ο εισβολεας. Αλλα για να εισαι ετσι αμειλικτος πρεπει να εχεις και πραγματικη δυναμη.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αδιανόητο θεωρεί το αμερικανικό ειδησεογραφικό δίκτυο Fox News, το γεγονός ότι το φημισμένο Πανεπιστήμιο Κολούμπια  προσκάλεσε τον Γιώργο Παπανδρέου, να διδάξει Οικονομία!

Θα διδάξει διαχείριση κρίσης ο άνθρωπος που «πέταξε τη χώρα του στα βράχια;» γράφει σε ιδιαίτερα σκωπτικό άρθρο.

Δηλητηριώδες είναι και το σχόλιο του αναλυτή, Ντέσμοντ Λάτσμαν, του Τhink Τank American Enterprise Institute, που φιλοξενείται στο άρθρο.

«Δεν έχω καμία ιδέα για το τι πρόκειται να διδάξει ο Παπανδρέου. Αλλά ένα πράγμα που δεν θα πρέπει να διδάξει, είναι το πώς να διευθύνεις μια οικονομία».






κοίταξε οι του Κολούμπια δεν είναι μαλάκες... για να τον πλερώνουν τον ΓΑΠ σημαίνει ότι περιμένουν να εισπράξουν πολύ περισσότερα..

σε δίδακτρα, εξέταστρα, διαφήμιση (θετική ή αρνητική) κλπ...

αν δούνε ότι δεν τα φέρνει όπως υπολογίζανε θα πάρει δρόμο...
 

C4mper

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2012
Μηνύματα
1.619
Like
0
Πόντοι
16
Το σωστό όμως θα ήταν να μην υπάρχει καν η δυνατότητα του βύσματος - αυτό το είχε ευαγγελιστεί ο κουρασμένος τότε αλλά φυσικά κουράστηκε να προσπαθεί να το αλλάξει και τελικά το άφησε όπως ήταν ή το χειροτέρεψε κιόλας.

όπως κάθε τι στην Ελλάδα δηλαδή.

σορρυ αλλα η δομη των ενοπλων δυναμεων στην Ελλαδα προιον συναλλαγης ειναι. Ηθελε καπου καποτε καποιος βουλευτης ενα στρατοπεδο να τονωσει την εκλογικη περιφερεια του, φτιαχνανε και ενα. Και για να στελεχωθουν το πληρωνε ο αλλος με χρονο πεταμενο απο τη ζωη του. Ας κανανε στρατο 3μηνο, εκπαιδευση και συντομη υπηρεσια να μπεις στο ζουμι και δε θα υπηρχαν και βυσματα. Αλλα θα κλεινανε κι ενα σωρο στρατοπεδα (στρατηγικα αχρηστα μεν αλλα ... )
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
σορρυ αλλα η δομη των ενοπλων δυναμεων στην Ελλαδα προιον συναλλαγης ειναι. Ηθελε καπου καποτε καποιος βουλευτης ενα στρατοπεδο να τονωσει την εκλογικη περιφερεια του, φτιαχνανε και ενα. Και για να στελεχωθουν το πληρωνε ο αλλος με χρονο πεταμενο απο τη ζωη του. Ας κανανε στρατο 3μηνο, εκπαιδευση και συντομη υπηρεσια να μπεις στο ζουμι και δε θα υπηρχαν και βυσματα. Αλλα θα κλεινανε κι ενα σωρο στρατοπεδα (στρατηγικα αχρηστα μεν αλλα ... )

Συμφωνω σε αυτο 3μηνη - 5μηνη σοβαρη εκπαιδευση ... ΟΠΟΥ δηλωσει ο καθενας... εγω μπορει να μην θελω πεζικο. Για ποιο λογο να παω? μπορει να θελω αεροπορια πχ

Και τελος εκει. Οχι να μου χεις τωρα τους στρατιωτες να σκουπιζουν τι ειναι? καθαριστριες ειναι?
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Bolt δεν με ενδιαφέρει αν έχει ή δεν έχεις βύσμα.
κάποια στιγμή ο κουρασμένος είχε πει πως όλοι οι νεοσύλλεκτοι θα πηγαίνουνε πεζικό.

και πως το βύσμα δεν θα περνούσε.

Για μένα αυτό χρειάζεται όχι  μόνο στο στρατό αλλά παντού στην ελληνική κοινωνία.
το τι κάνει ο καθένας εκεί που είναι δεν είναι θέμα δικό μου αλλά δικό του του καθενός.
πρωτίστως για τον εαυτό σου τα κάνεις ό,τι κάνεις, όχι για τους άλλους.

αν λοιπόν καβλαντίζεσαι είτε στη δουλειά είτε στην προσωπική σου ζωή δικό σου πρόβλημα είναι καταρχάς. Απλά πράγματα.

Συφυλιάζομαι με τις έννοιες "το κράτος", η "πολιτεία" κλπ.

 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Bolt δεν με ενδιαφέρει αν έχει ή δεν έχεις βύσμα.
κάποια στιγμή ο κουρασμένος είχε πει πως όλοι οι νεοσύλλεκτοι θα πηγαίνουνε πεζικό.

και πως το βύσμα δεν θα περνούσε.

Για μένα αυτό χρειάζεται όχι  μόνο στο στρατό αλλά παντού στην ελληνική κοινωνία.
το τι κάνει ο καθένας εκεί που είναι δεν είναι θέμα δικό μου αλλά δικό του του καθενός.
πρωτίστως για τον εαυτό σου τα κάνεις ό,τι κάνεις, όχι για τους άλλους.

αν λοιπόν καβλαντίζεσαι είτε στη δουλειά είτε στην προσωπική σου ζωή δικό σου πρόβλημα είναι καταρχάς. Απλά πράγματα.

Συφυλιάζομαι με τις έννοιες "το κράτος", η "πολιτεία" κλπ.

Γιατι να πηγαινεις μονο πεζικο δεν καταλαβαινω , εγω δεν δηλωσα πεζικο φιλε μου
και επειδη απλα πηγα σε αυτο που δηλωσα εξαρχης με λεει ο καθε μαλακας κομπλεξικος βυσμα

εχεις την εντυπωση πως στο πολεμικο ναυτικο αμα ξαναβαλεις τους ναυτες στα καραβια θα ειναι ευκολοτερο απο το πεζικο?

Ποιος τα λεει αυτα?
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
σορρυ αλλα η δομη των ενοπλων δυναμεων στην Ελλαδα προιον συναλλαγης ειναι. Ηθελε καπου καποτε καποιος βουλευτης ενα στρατοπεδο να τονωσει την εκλογικη περιφερεια του, φτιαχνανε και ενα. Και για να στελεχωθουν το πληρωνε ο αλλος με χρονο πεταμενο απο τη ζωη του. Ας κανανε στρατο 3μηνο, εκπαιδευση και συντομη υπηρεσια να μπεις στο ζουμι και δε θα υπηρχαν και βυσματα. Αλλα θα κλεινανε κι ενα σωρο στρατοπεδα (στρατηγικα αχρηστα μεν αλλα ... )
γιατί ζητάς συγγνώμη;
συμφωνώ

στο δημόσιο όλα με γνώμωνα εκλογικό γίνονται.
γιατί ας πούμε έσπασε το γυμνάσιο το παλιό σε γυμνάσιο και λύκειο; για να έχεις και γυμνασιάρχη και λυκειάρχη.
όλα βολέματα ήταν και είναι.

από τη στιγμή που η κοινωνία δεν ελλάζει...το ίδιο πρόβλημα θα είναι πάντα.

και η κοινωνία δεν αλλάζει. χρωματάκι κομματικό αλλάζει αναλόγως το πού φυσάει ο ούριος άνεμος της καβάτζας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom